Σελ. 809 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 789799804807808809810811814819829 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.121-12.135 από 18548

Θέμα: Inalan

  1. #12121
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Μα τι λες Νικηφορε, δε συμφωνω.

    Δεν ειναι μονο η περιοχη σου, ειμαστε ολες οι περιοχες σε ψηφιακο μεσαιωνα. Και ναι, ΕΙΝΑΙ το καλυτερο πραγμα αυτο που εχεις! Και εξηγουμαι:

    Τι να το κανω φιλε μου το 100 και το 200; Ειμαστε στο 2021 και ακομα παιζει το 1:10. Επειδη ολο το συστημα (παροχοι μικροι/μεγαλοι) μας θελουν παθητικους καταναλωτες, το μπαγιοκο να τρεχει. Οχι δικτυωμενοι πολιτες αλλα καταναλωτες. Να παιζει γρηγορα το γαμωflix τους και οι λοιπες αηδιες. Μη τυχον και παρεχει περιεχομενο καποιος εκτος συστηματος...

    Και μη μου πειτε οτι δεν θελουν ολοι torrents, δεν με απασχολει καθολου το θεμα. Εχω 2 vps σε χωρες/data centers που σεβονται τον εαυτο τους, και παω σφαιρα.

    Ειμαστε σε εποχη τηλε-εργασιας (αγριως μαλιστα), και ενω κατεβαζω το αρχειο απο το nextcloud της εργασιας μου σε χ sec/min, θελω το 10πλασιο χρονο να το ανεβασω πισω.

    Και ενταξει, τα adsl/vdsl σχεδιαστηκαν παλιοτερες εποχες, εστω, μη τα θελω ολα δικα μου.

    Αλλα fiber με 1:10 ; Τι λεχριτες ειναι αυτοι ρε; Ψηφιακος μεσαιωνας.

    Καλα που υπαρχει και η Inalan, να δινει το μετρο της συγκρισης. 21ος αιωνας. Πρεπει να της αναβετε καντηλι (εγω ειμαι εκτος καλυψης δυστυχως, αλλα εχω 100/100 fiber αλλουνου στο γραφειο και κανω τις συγκρισεις).

    Αρα, οποιο τροπο και να χρησιμοποιειτε, bridge, statics, dmz, ολοι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΜΑ, μακραν ΟΛΩΝ των υπολοιπων, χαλκος - ινα, una fatsa una ratsa.

    Inalan και πασης Ελλαδος που ελεγε και ο μεγαλος.

  2. #12122
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα λεω εγω αλλα λες εσυ οτι νανε....

    Εγω μιλαω για την περιοχη μου οτι δεν εχει κατι αλλο δεν ειπα οτι σε αλλους παροχους δεν μπορεις να εχεις bridge!!!! οσον αφορα τους αλλους εχω βαλει σε παρενθεση οτι δεν το ξερω σιγουρα.
    Η modulus μπορει να παιξει πανω απο ιντερνετ γενικα, εγω την εχω βαλει μεσω ιναλαν γιατι θελω προπληρωμενο πακετο, αλλα μου παιζει παντου οπως ειπα.
    Το bridge mode και εμενα μου χρειαζεται και το προτιμω φυσικα, αλλα αφου δεν το δινουν τι να κανουμε να γυρισουμε σε ADSL? ξαναλεω και παλι οτι εδω ΔΕΝ υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!! μιλαω για εμενα και την περιοχη μου δεν με ενδιαφερει αλλου τι κανει....
    Δεν ειπα κατι για καλυτερο πραγμα που εγινε ποτε, δεν ξερω εσυ τι φαντασματα βλεπεις....
    Και σου λέω αυτό με την Modulus Μπορείς να το κάνεις παντού, δεν είναι δηλαδή κάποιο + που έχει η Inalan.
    Ναι στην περιοχή σου αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο θα πας σε αυτόν που σου δίνει αυτό που σε καλύπτει παραπάνω.

    Και εγώ στην περιοχή μου που έχω πρόσβαση και σε 100αρα vdsl και σε HCN που δεν παρέχει καν block ips επιλέγω να έχω την HCN, η χρήση που κάνω μπορεί να γίνει και μέσω dual nat, αλλα δεν θα γυρίσω να πω πως όσοι ψάχνουν το Bridge ψάχνουν ψιλους στα αχυρα.

    Η πραγματικότητα όμως είναι πως στους άλλους παρόχους μπορείς να έχεις Bridge σε FTTH ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει το τηλέφωνο.

    Το μόνο κακό είναι το 10:1 αλλά και αυτό είναι σχετικό μπορεί κάποιον να τον απασχολεί, κάποιον άλλον όχι για κάποιον να είναι πιο σημαντικό το Bridge παρά το μεγάλο Upload και το ανάποδο.

    Οπότε άσε τα άχυρα και τα ότι να ναι ειδικά όπως λες αφού δεν είναι σίγουρος τι δίνουν οι άλλοι και τι όχι

  3. #12123
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι λες Νικηφορε, δε συμφωνω.

    Δεν ειναι μονο η περιοχη σου, ειμαστε ολες οι περιοχες σε ψηφιακο μεσαιωνα. Και ναι, ΕΙΝΑΙ το καλυτερο πραγμα αυτο που εχεις! Και εξηγουμαι:

    Τι να το κανω φιλε μου το 100 και το 200; Ειμαστε στο 2021 και ακομα παιζει το 1:10. Επειδη ολο το συστημα (παροχοι μικροι/μεγαλοι) μας θελουν παθητικους καταναλωτες, το μπαγιοκο να τρεχει. Οχι δικτυωμενοι πολιτες αλλα καταναλωτες. Να παιζει γρηγορα το γαμωflix τους και οι λοιπες αηδιες. Μη τυχον και παρεχει περιεχομενο καποιος εκτος συστηματος...

    Και μη μου πειτε οτι δεν θελουν ολοι torrents, δεν με απασχολει καθολου το θεμα. Εχω 2 vps σε χωρες/data centers που σεβονται τον εαυτο τους, και παω σφαιρα.

    Ειμαστε σε εποχη τηλε-εργασιας (αγριως μαλιστα), και ενω κατεβαζω το αρχειο απο το nextcloud της εργασιας μου σε χ sec/min, θελω το 10πλασιο χρονο να το ανεβασω πισω.

    Και ενταξει, τα adsl/vdsl σχεδιαστηκαν παλιοτερες εποχες, εστω, μη τα θελω ολα δικα μου.

    Αλλα fiber με 1:10 ; Τι λεχριτες ειναι αυτοι ρε; Ψηφιακος μεσαιωνας.

    Καλα που υπαρχει και η Inalan, να δινει το μετρο της συγκρισης. 21ος αιωνας. Πρεπει να της αναβετε καντηλι (εγω ειμαι εκτος καλυψης δυστυχως, αλλα εχω 100/100 fiber αλλουνου στο γραφειο και κανω τις συγκρισεις).

    Αρα, οποιο τροπο και να χρησιμοποιειτε, bridge, statics, dmz, ολοι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΜΑ, μακραν ΟΛΩΝ των υπολοιπων, χαλκος - ινα, una fatsa una ratsa.

    Inalan και πασης Ελλαδος που ελεγε και ο μεγαλος.
    Καλημέρα, καλό ΣΚ! Συμφωνώ σε όλα όσα λες, κάποια; πράγματα τα χάσαμε στην μετάφραση. Επειδη δεν γνωρίζω τι κάνουν άλλες περιοχές δεν τα παρακολουθώ δεν έχω χρόνο άλλωστε, εννοούσα την δική μου, που γράφω και στο θέμα της κυψέλης. Σαφώς υπάρχουν και άλλες περιοχές στον μεσαίωνα. Το καλύτερο κάτι που ειπώθηκε εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο δεν ξέρω από που προέκυψε. Αλλά για την περιοχή μου με adsl το πολύ 10 και το τηλ να κάνει θορύβους φυσικά τα σπάει και η Ιναλαν και η Modulus. Για τα torrents και όλα τα άλλα έχω Express vpn και πάει τέρμα η γραμμή και γαμει και δέρνει....
    Για την Modulus παλιότερα έχουν πει εδώ ότι μέσω Ιναλαν δεν έχεις κωδικούς δεν κάνεις δεν ρανεις, δεν ισχύει τίποτα. Έχεις τα πάντα κανονικά. Εγώ έχω συνδεθεί απευθείας και από τον αστερισκ Αθήνας και από του εξοχικού και από το κινητό μου απευθείας και έχει κρυστάλλινη ποιότητα σε σχέση με την pstn που κατάργησα. Δεν θα έβαζα ποτε εταιρεία Ftth που δεν έχει Upload όσο το download εκτός αν ήταν μονόδρομος και δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Και δε νομίζω ότι υπάρχει άλλος παροχος να πληρώνεις λιγότερα να σου δίνει περισσότερα και με το παραπάνω κιόλας!!!! Θεός Απλά τέλος!!!! Επίσης Εδώ κοστίζει μόνο 1 ευρώ η static!!! Αλλ; Το κυριότερο είναι ότι εγώ, εμείς, άλλοι δεν έχουμε άλλη επιλογή....

    - - - Updated - - -

    Για μένα το Upload είναι εξίσου σημαντικό με το download, το θεωρώ ακρως απαράδεκτο να μην είναι το ίδιο και αυτό το θεωρώ από τα μεγαλύτερα, ίσως το ποιο μεγάλο πλεονέκτημα της Inalan.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 15-05-21 στις 07:06. Αιτία: Λάθη λόγω γραφής από το κινητό

  4. #12124
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Με τον φίλο @Nikiforos δεν συμφωνώ γιατί τον έχει "τυφλώσει" η αγάπη του για την INALAN και το μίσος του για τους άλλους που έχουν αφήσει την περιοχή του σε ρυθμούς ADSL και δεν έχουν προχωρήσει τα έργα ούτε σε VDSL/FTTH για αυτό θεωρώ ότι δεν είναι αντικειμενικός στην άποψη του.

    Εγώ απλά θα πω κάθε εταιρεία έχει τα (-) Αρνητικά της και τα (+) Θετικά της και βάση αυτών και του οικονομικού κάνεις την επιλογή σου

    Δεν θα κάνω καμία εταιρεία "Θεό ή Άρχοντα" είτε την λένε INALAN είτε την λένε HCN είτε την λένε COSMOTE/VODAFONE/WIND/NOVA.

  5. #12125
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον φίλο @Nikiforos δεν συμφωνώ γιατί τον έχει "τυφλώσει" η αγάπη του για την INALAN και το μίσος του για τους άλλους που έχουν αφήσει την περιοχή του σε ρυθμούς ADSL και δεν έχουν προχωρήσει τα έργα ούτε σε VDSL/FTTH για αυτό θεωρώ ότι δεν είναι αντικειμενικός στην άποψη του.

    Εγώ απλά θα πω κάθε εταιρεία έχει τα (-) Αρνητικά της και τα (+) Θετικά της και βάση αυτών και του οικονομικού κάνεις την επιλογή σου

    Δεν θα κάνω καμία εταιρεία "Θεό ή Άρχοντα" είτε την λένε INALAN είτε την λένε HCN είτε την λένε COSMOTE/VODAFONE/WIND/NOVA.
    Πιστεύω ότι ο καθένας γράφει και επιλέγει ανάλογα με τις ΔΙΚΕΣ του ανάγκες. Ορισμένες φορές πρέπει να πας με τα "νερά" της περιοχής σου. Τι καλύπτει, τι όχι και εσύ τι θες να κάνεις. Επιλογές υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ απλά κάποιες εν έτη 2021 απλά τις προσπερνάμε και τις αγνοούμε εντελώς. Στην Κυψέλη δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα VDSL το οποίο πλέον (θεωρώ) πως πρέπει να υπάρχει παντού και να έχουμε ως βάσει αυτό και όχι ADSL συνδέσεις με ταχύτητες 5-13 κατά μέσο όρο. Οι ταχύτητες αυτές πλέον είναι βασικές ακόμα και για απλά παιχνίδια στο FB όχι να προσπαθείς να εργαστείς από το σπίτι ή να γίνουν κάποια μαθήματα. Δουλεύει; Φυσικά αλλά δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι μπορείς να κάνεις δουλειά ακόμα και αν άλλος δεν είναι στη γραμμή και την έχεις όλη δική σου. Δεν είναι θέμα αγάπης λοιπόν σε μια εταιρεία αλλά η ΜΟΝΗ εταιρεία που (μέχρι στιγμής) δίνει πρόσβαση στο Internet με καλές ταχύτητες επάνω και κάτω. Ο καθένας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζει τι θέλει να κάνει.

  6. #12126
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον φίλο @Nikiforos δεν συμφωνώ γιατί τον έχει "τυφλώσει" η αγάπη του για την INALAN και το μίσος του για τους άλλους που έχουν αφήσει την περιοχή του σε ρυθμούς ADSL και δεν έχουν προχωρήσει τα έργα ούτε σε VDSL/FTTH για αυτό θεωρώ ότι δεν είναι αντικειμενικός στην άποψη του.

    Εγώ απλά θα πω κάθε εταιρεία έχει τα (-) Αρνητικά της και τα (+) Θετικά της και βάση αυτών και του οικονομικού κάνεις την επιλογή σου

    Δεν θα κάνω καμία εταιρεία "Θεό ή Άρχοντα" είτε την λένε INALAN είτε την λένε HCN είτε την λένε COSMOTE/VODAFONE/WIND/NOVA.
    Εγώ τον καταλαβαίνω απόλυτα και συμφωνώ με τον @Nikiforos, γιατί όταν μετακόμισα πρόσφατα στην Άνω Κυψέλη από VDSL 100/10 που είχα έπεσα στα 5,5/0,5 συν του ότι όποτε μίλαγα στο σταθερό έπεφτε το ADSL. Ευτυχώς που υπάρχει η INALAN στην περιοχή και με γλύτωσε από την ταλαιπωρία με πολύ προσιτή τιμή. Νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε και δεν χρειάζεται να αναλύσω τι προβλήματα μου είχε δημιουργήσει η παλαιολιθική ταχύτητα των 5,5/0,5. Για εμένα, μέχρι τώρα η INALAN είναι άρχοντας και εύχομαι να συνεχίσει έτσι.

  7. #12127
    Εγγραφή
    28-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ερώτηση: το plan network στον χάρτη για Γαλάτσι πότε το βλέπει η εταιρεία να υλοποιείται; Μιλάω για την από πάνω μεριά της Βεΐκου.

  8. #12128
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, εγω ξερω οτι οποιος ειναι εξω απο τον χορό πολλα τραγουδια ξερει να λεει.....
    Οταν εισαι σε μια περιοχη που δεν εχει τιποτα αλλο εκτος ADSL που με τα χρονια πιανεις τα τετοια σου, με ολο προβληματα συνεχεια και θορυβους στο τηλ λες και μιλας απο αλλον πλανητη, και ξαφνικα ερχεται μια εταιρεια με οπτικη ινα σπιτι, πληρωνεις λιγοτερα σου δινει περισσοτερα και δεν εχεις ποτε προβληματα ΝΑΙ την εχω ΘΕΟ μου απλα!!!! και την προσκυνω κιολας γιατι απλα ΔΕΝ υπαρχει κατι αλλο!!!!
    Ελληνικα μιλαω νομιζω οχι κινεζικα. Σε αλλες περιοχες εχουν εδω και χρονια VDSL τουλαχιστον.
    Ακομα και η VDSL να ερθει απο wind εδω εχω προβλημα με τον χαλκο στο υπογειο και δεν μπορω να κανω απολυτως τιποτα γιαυτο γιατι δεν πληρωνει κανεις απλα.
    Οποτε παλι δεν θα ειχα επιλογη παρα μονο αν αλλη εταιρεια εδινε FTTH. Και παλι ομως αν το upload δεν ειναι το ιδιο με το download δυσκολα θα εβαζα καποια αλλη γιατι το χρειαζομαι.
    Επισης οπως ειδαμε οταν χαλασει κατι το φτιαχνουν σφαιρα.
    Μην ξεχναμε οτι εδω ειναι το θεμα της ιναλαν και οχι να λεμε για αλλους παροχους!!! οσοι δεν την γουσταρουν να μην το παρακολουθουν καλυτερα....
    γιατι βλεπω συγκεκριμενα ατομα οτι ειναι εδω μεσα μονο για να κραζουν την ιναλαν και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝ!!!!!!
    Μαλλον haters gonna hate......

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι ο καθένας γράφει και επιλέγει ανάλογα με τις ΔΙΚΕΣ του ανάγκες. Ορισμένες φορές πρέπει να πας με τα "νερά" της περιοχής σου. Τι καλύπτει, τι όχι και εσύ τι θες να κάνεις. Επιλογές υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ απλά κάποιες εν έτη 2021 απλά τις προσπερνάμε και τις αγνοούμε εντελώς. Στην Κυψέλη δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα VDSL το οποίο πλέον (θεωρώ) πως πρέπει να υπάρχει παντού και να έχουμε ως βάσει αυτό και όχι ADSL συνδέσεις με ταχύτητες 5-13 κατά μέσο όρο. Οι ταχύτητες αυτές πλέον είναι βασικές ακόμα και για απλά παιχνίδια στο FB όχι να προσπαθείς να εργαστείς από το σπίτι ή να γίνουν κάποια μαθήματα. Δουλεύει; Φυσικά αλλά δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι μπορείς να κάνεις δουλειά ακόμα και αν άλλος δεν είναι στη γραμμή και την έχεις όλη δική σου. Δεν είναι θέμα αγάπης λοιπόν σε μια εταιρεία αλλά η ΜΟΝΗ εταιρεία που (μέχρι στιγμής) δίνει πρόσβαση στο Internet με καλές ταχύτητες επάνω και κάτω. Ο καθένας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζει τι θέλει να κάνει.
    + 10.000.000.000!!!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τον καταλαβαίνω απόλυτα και συμφωνώ με τον @Nikiforos, γιατί όταν μετακόμισα πρόσφατα στην Άνω Κυψέλη από VDSL 100/10 που είχα έπεσα στα 5,5/0,5 συν του ότι όποτε μίλαγα στο σταθερό έπεφτε το ADSL. Ευτυχώς που υπάρχει η INALAN στην περιοχή και με γλύτωσε από την ταλαιπωρία με πολύ προσιτή τιμή. Νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε και δεν χρειάζεται να αναλύσω τι προβλήματα μου είχε δημιουργήσει η παλαιολιθική ταχύτητα των 5,5/0,5. Για εμένα, μέχρι τώρα η INALAN είναι άρχοντας και εύχομαι να συνεχίσει έτσι.
    +10.000.000.000!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση: το plan network στον χάρτη για Γαλάτσι πότε το βλέπει η εταιρεία να υλοποιείται; Μιλάω για την από πάνω μεριά της Βεΐκου.
    καλημερα, θα πρεπει να παρεις τηλ στην εταιρεια να δωσεις την διευθυνση σου για να μαθεις κατι παραπανω.

    - - - Updated - - -

    Γιατι δεν κανετε ενα θεμα VS να τα λετε εκει? εδω παρακολουθουν οι εκπροσωποι ιναλαν και τους εμποδιζουμε με ασχετα offtopic να κανουν και την δουλεια τους και να μας βοηθησουν οσους εχουμε ιναλαν.

  9. #12129
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Να πω κι εγώ ότι επιτέλους συνδέθηκα και αφού κάτσει λίγο η σκόνη, θα μπω σε λεπτομέρειες για διάφορα…

    Το παραδοσιακό screen shot της ταχύτητας θα το δείξω, μόλις λύσω ένα θεματάκι που έχω με το Speed test που μου δείχνει το download test, αλλά όχι το upload, βγάζοντας ότι υπάρχει upload error. Στη fast.com και dslreports.com μου τα βγάζει και τα δύο κανονικά.

    Επίσης με το firewall ανοιχτό ή κλειστό δεν έχει σημασία, ενώ με το antivirus ανοιχτό κόβει τη ταχύτητα σχεδόν στο μισό.

    Επειδή κι εγώ από Κυψέλη μεριά, θα συμφωνήσω μ’ αυτά που έχει γράψει ο Νικηφόρος και θα προσθέσω ότι υπάρχει σε κάποιους VDSL 50 της Wind και τίποτε άλλο πέρα από ADSL, σε μια γειτονιά που όλοι γνωριζόμαστε και μιλάμε. Καμία σχέση και σύγκριση μ’ αυτά που μιλάμε εδώ φυσικά.

    Θα γράψω όμως ότι το πιο σημαντικό συναίσθημα, είναι το ίδιο με τον φίλο που έγραψε το post 11602 και λέει:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από профессор Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ευκαιρία λοιπόν, επειδή οι 3 της κοινοπραξίας μου "χρωστούν" εδώ και 10 χρόνια τη διπλάσια μπάντα που μου στέρησαν, με πράξεις και παραλείψεις τους, δεν θα τους κάνω εύκολα τη χάρη.
    Αν συνδεθώ μαζί τους τώρα, θα είναι σαν να τους χαρίζω ...εκατομμύρια mbps που μου τα στερήσαν στο παρελθόν...
    Το λέω αυτό, εν γνώσει με το ότι θα ήθελα να τους τα σούρω για την ‘’οργάνωσή’’ τους και το πως διαχειρίζονται το όλο θέμα. Και μπορεί να μην είμαι ο γκουρού των ρούτερ και των δικτύων, αλλά έκανα μεγάλη προσπάθεια να πάω πίσω στα 12,5 Mbits που είχα αρχικά με τη Netone όπου όταν έκλεισε, έπεσα στα 9,7 όταν πήγα στη HOL και μετά στα 7,5 με τη Voda, όπου σιγά-σιγά έπεσε στα 5,4 περίπου, όταν και έφυγα. Ξεκάθαρα κατά τη γνώμη μου, ‘’στραγγαλισμός’’ για ν’ αναγκαστείς κάποια στιγμή να φύγεις από ένα παλιό προϊόν και να μεταβείς σ’ ένα καινούργιο.

    Να πω γρήγορα περί ψεμάτων, διότι όλες οι εταιρείες έχουν μια κλίση προς τα κει, ότι και η HOL και η Voda, μου έλεγαν ότι φταίει για τη μείωση της ταχύτητας το καλώδιο απ’ τον κατανεμητή της πολυκατοικίας προς το σπίτι μου, που όταν αλλάχτηκε με CAT 6, έφταιγαν οι επαφές στη καμπίνα που ήταν 40 μέτρα μακριά και όταν άρχισαν οι εκσκαφές των δρόμων για fiber απ’ το ‘’τρίο’’, αλλάχτηκε με καινούργια καμπίνα επειδή ήταν του 1950 και τότε που δεν άλλαξε κάτι με τη ταχύτητα, άρχισαν να μου λένε ότι φταίει ο καιρός, η οικονομική κρίση και η κλιματική αλλαγή!!! ...τσίου-τσίου...

    Οπότε παρ’ όλη τη γκρίνια μου προς την Inalan, αυτή είναι η αλήθεια με τους άλλους και νιώθω όπως το είπε ο профессор.
    Αυτά για την ώρα…

  10. #12130
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Στο παρακάτω άρθρο (που πόσταρε ο Iris στο άλλο νήμα) λέει και για την Inalan. Γίνεται αναφορά στο όνομά της και που δίνει σαν εταιρεία.

    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...ikes-ines.html

  11. #12131
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Xαίρετε και απο μενα...παλιότερα ειχα ρωτησει τον τροπο να δωσω κομματι της συνδεσης μου INALAN απο την γκαρσιονερα μου στην ταρατσα προς το σπιτι της μητερας μου στον 20 οροφο...με ενα καλωδιο ethernet και το Xiaomi routerακι μου(που προς το παρον το δουλευω πανω στην γκαρσιονερα),μπορει να γινει η δουλεια,απλα λογω προβληματων οικογενειακων δεν το εκανα ...

    Τωρα ομως πρεπει να γινει αφου θα κοψω την συνδεση στο σπιτι της μητερας μου(δυστυχως την εχασα προσφατα ...)
    ,εχω τον εξης προβληματισμό...
    τα παλια..."καλα χρονια" των adsl που ειχα συνδεση μονο στο κατω σπιτι,ειχα γεφυρωσει τα τηλεφωνικα καλωδια (γκαρσιονερας και κατω σπιτι),ετσι ειχα και στην γκαρσιονερα internet,εστω και με απωλειες σχετικα...

    Tι νομιζετε εαν με ανταπτορακια rj45>>rj11 (τα περιμενω,φτηνα ειναι) περασω ethernet μεσω της γεφυρωμενης τηλεφωνικης γραμμης,και το δωσω στο xiaomi που θα κατεβασω κατω κατω,να κανει μετα την δουλεια του ,ειναι εφικτο ? (φανταζομαι πρεπει να κοπει η υπαρχουσα συνδεση στο κατω σπιτι και μετα ...)
    ακομα και αν η ποιοτητα της συνδεσης δεν ειναι 200/200 οπως πανω,θα μουα αρκουσε,γιατι δεν κανω πολλα πραγματα στο κατω σπιτι...(προς το παρον)

  12. #12132
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leonpower Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαίρετε και απο μενα...παλιότερα ειχα ρωτησει τον τροπο να δωσω κομματι της συνδεσης μου INALAN απο την γκαρσιονερα μου στην ταρατσα προς το σπιτι της μητερας μου στον 20 οροφο...με ενα καλωδιο ethernet και το Xiaomi routerακι μου(που προς το παρον το δουλευω πανω στην γκαρσιονερα),μπορει να γινει η δουλεια,απλα λογω προβληματων οικογενειακων δεν το εκανα ...

    Τωρα ομως πρεπει να γινει αφου θα κοψω την συνδεση στο σπιτι της μητερας μου(δυστυχως την εχασα προσφατα ...)
    ,εχω τον εξης προβληματισμό...
    τα παλια..."καλα χρονια" των adsl που ειχα συνδεση μονο στο κατω σπιτι,ειχα γεφυρωσει τα τηλεφωνικα καλωδια (γκαρσιονερας και κατω σπιτι),ετσι ειχα και στην γκαρσιονερα internet,εστω και με απωλειες σχετικα...

    Tι νομιζετε εαν με ανταπτορακια rj45>>rj11 (τα περιμενω,φτηνα ειναι) περασω ethernet μεσω της γεφυρωμενης τηλεφωνικης γραμμης,και το δωσω στο xiaomi που θα κατεβασω κατω κατω,να κανει μετα την δουλεια του ,ειναι εφικτο ? (φανταζομαι πρεπει να κοπει η υπαρχουσα συνδεση στο κατω σπιτι και μετα ...)
    ακομα και αν η ποιοτητα της συνδεσης δεν ειναι 200/200 οπως πανω,θα μουα αρκουσε,γιατι δεν κανω πολλα πραγματα στο κατω σπιτι...(προς το παρον)
    Η Inalan έχει περάσει οπτική στην ταράτσα και θέλεις να κατεβάσεις καλώδιο στον 2ο όροφο για ίντερνετ. Αν είναι έτσι το σενάριο δεν μπορείς να το κατεβάσεις από απλό τηλεφωνικό καλώδιο κάτω. Θέλεις καλώδιο δικτύου με 8 συρματάκια (ή έστω τέσσερα για μέχρι 100). Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που ηλεκτρολόγοι έχουν βάλει καλώδιο δικτύου για τηλεφωνικό οπότε απλά θα πρέπει να το ελέγξεις τι καλώδιο είναι. Αν είναι απλό τηλεφωνικό το ξεχνάς, αν είναι όμως δικτύου θα γίνει δουλειά. Όταν γεφύρωσες τα καλώδια πώς είχες ίντερνετ επάνω;

  13. #12133
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @spsomas,
    ευχαριστω για την απαντηση,καταρχας...
    φανταζομαι ειναι απλο τηλεφωνικο καλωδιο,καθοτι η πολυκατοικια ειναι του 80...
    ιντερνετ επανω ειχα γιατι με το γεφυρωμα ουσιαστικα ειχα ας πουμε dublex την γραμμη,οπως λεγαμε παλια...
    ετσι ειχα και επανω την τηλεφωνια (που δεν χρησιμοποιησα ποτε) και το internet...
    με τα adaptorακια,δεν γινει αυτοματα,ας πουμε, η αντιστοιχηση των καλωδιων ,οποτε να περασει το σημα ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails central_antaptoras_kalodio_rj11_se_rj45_leyko.jpg  


  14. #12134
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Να υποθέσω ότι κάτω άφησες το τηλέφωνο ΧΩΡΙΣ ίντερνετ και επάνω είχες το ρούτερ όπου είχες το ίντερνετ. Άρα παλιό τηλεφωνικό απλό καλώδιο. Αν είναι έτσι 99% δεν γίνεται αυτό που ζητάς. Αν γίνεται αυτό που λες θες το ανάποδο. Από RJ45 σε RJ11 και μετά βάζεις αυτό της φωτογραφίας εφόσον βγαίνει από τον τοίχο. Μπορείς όμως να κατεβάσεις τηλέφωνο κάτω από το γεφυρωμένο καλώδιο. Για ίντερνετ καλώδιο δικτύου από την γκαρσονιέρα μέχρι το σπίτι κάτω. Είτε απέξω είτε από κλιμακοστάσιο ή όπου εσύ νομίζεις ότι μπορείς χωρίς να ενοχλείς τους άλλους ένοικους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spsomas : 24-05-21 στις 10:24.

  15. #12135
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nαι δεν ειχα ιντερνετ κατω,γιατι το ρουτερακι ηταν επανω...
    το τηλεφωνο κατω δεν με ενδιαφερει,το ιντερνετ με ενδιαφερει μονο...
    θα κανω καποιες δοκιμες,ετσι και αλλιως ερχονται ανταπτορακια,αλλιως θα παω στην λυση να τραβηξω ενα ethernet απεξω προς το κατω σπιτι,
    που θα πηγαινει στο Xiaomi ,οπου θα μοιραζει την συνδεση μεσω wifi (αυτο κανει και τωρα το Χιαοmi,αλλα για την γκαρσιονερα μου,προσωρινα...)

Σελ. 809 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 789799804807808809810811814819829 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας