Σελ. 820 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 800810815818819820821822825830840 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.286-12.300 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #12286
    Εγγραφή
    12-02-2006
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100▼ 100▲
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε μια διακοπή βλέπω στο link της GR-IX σήμερα, ίσως για αυτό.

    https://portal.gr-ix.gr/smokeping/sm...lanint_62_ipv4
    Ευχαριστώ

    Μπορώ σε αυτό το link να τσεκάρω πότε υπάρχει διακοπή γενικότερα;

  2. #12287
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    2 links βλέπω να έχει στο GR-IX (κίνηση εντός Ελλάδας):

    https://portal.gr-ix.gr/smokeping/sm...anint_264_ipv4
    https://portal.gr-ix.gr/smokeping/sm...lanint_62_ipv4

    Για την υπόλοιπη κίνηση (νομίζω συγκεκριμένα προς Hetzner) μπορείς να παρακολουθείς αυτά τα γραφήματα:

    http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin...?target=Inalan

  3. #12288
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από профессор Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πειράζει που δεν καταλαβαίνετε...

    Επιτρέψτε μου τώρα να παραθέσω και το 2ο σκέλος της άποψής μου, σχετικά με τα θέματα της στρατηγικής:

    Σχετικά με τα θέματα στρατηγικής λοιπόν, θεωρώ (με τις φτωχές μου γνώσεις) πολύ σημαντική την ύπαρξη των INALAN, HCN κ.ά., διότι βρισκόμαστε -μάλλον αρκετά ευκρινώς- σε ένα παρακμάζων τηλεπικοινωνιακό τοπίο απο-«επένδυσης», με ευθύνη της γνωστής κοινοπραξίας και ειδικά του μεγαλύτερου -πρώην- δημόσιου φορέα της, με τις γνωστές διαδικασίες ξεπουλήματος του OTE, το 2007. Όλοι βέβαια ξέραμε, από το νόμο Βενιζέλου το 1998, που θα καταλήξει το θέμα...

    Φανταστείτε που θα είχε φτάσει σήμερα η οπτική ίνα αν ήμασταν στη δεκαετία του '70 ή του '80...
    Να υπενθυμίσω απλά, ότι τα τελευταία ...Υπερσύγχρονα, Αναλογικά (!!!) Τ.Κ. εγκαταστάθηκαν στα τέλη της δεκαετίας του '80...
    Έτσι, για να μην ξεχνιόμαστε...

    Καταλαβαίνετε τι σημαίνει σήμερα οπτική ίνα για την Καστοριά, τους Παξούς και την ορεινή Αρκαδία, ας πούμε. Αφήστε δε, που σε άλλες μεγάλες πόλεις οι 2 φτωχότεροι της κοινοπραξίας δεν έχουν αρχίσει καν να σκάβουν την ώρα που ο ΟΤΕ προχωρά με 50-60% κάλυψη οπτικής ίνας. Ανισότητα και μέσα στην ίδια πόλη, προσεχώς...!

    Πιστεύει κάποιος ειδικότερος εμού ότι το 2031 θα υπάρχει γεωγραφική (γεωγραφική, όχι πληθυσμιακή) κάλυψη άνω του 80%, δηλαδή ένα 60% για τα υπόλοιπα 6 εκ. της μη προνομιούχας, Περιφέρειας;! Θα έχει δηλαδή έστω το 60% από αυτά τα 6 εκ. οπτική ίνα στην πόρτα τους, το 2031;;

    Αμφιβάλω.
    Είμαι βέβαιος όμως, ότι σε 2-3 χρόνια ενδεχομένως ένα (γεωγραφικό) 80% να έχει πρόσβαση σε απεριόριστα data κινητής τηλεφωνίας (έστω 4G) άρα με ταχύτητες 100 και 200 mbps που σήμερα προσφέρει η οπτική ίνα σε ένα 10-15% του πληθυσμού... Αν μου πείτε τώρα για GPON (1 Gbps) νομίζω προκύπτουν θέματα content management τα οποία δεν γνωρίζω καλά.

    Προφανώς και αντιλαμβάνομαι περισσότερα απ' όσα μπορώ να πω -όπως και πολλοί εδώ άλλωστε- αλλά θα ήθελα να κάνω μια απλή τεχνική ερώτηση:
    Γιατί κάποιος όπως η INALAN δεν παίρνει άδεια από τον ΗΣΑΠ να καλύψει τη μισή Αθήνα σε ένα χρόνο...;;;
    Ως γνωστόν, ο ΗΣΑΠ αλλάζει στρωτήρες κάθε 50 χρόνια...

    Κατά συνέπεια, έπεται και το (προσωρινό) δικό μου συμπέρασμα για την αξία της ύπαρξης των INALAN, HCN κ.ά. και της επιβίωσής τους, έστω και έτσι:

    Αν χρειάζεται τέτοια υπερδεκαετής μεθόδευση (1993-2007) για τη διασφάλιση ολιγοπωλιακών συνθηκών στις τηλεπικοινωνίες (για την εξυπηρέτηση συγκεκριμένων στόχων που δεν είναι του παρόντος να αναλυθούν) έχει ίσως μεγάλη σημασία η έστω ασθμαίνουσα επιβίωση των μικρών INALAN, HCN κ.ά.

    Κάτι είχε ακουστεί κάποτε (2007) για ένα δημόσιο δίκτυο οπτικών ινών (εκτός του -τότε- δημόσιου ΟΤΕ)
    Έτσι, για να μην ξεχνιόμαστε, σήμερα που βρισκόμαστε...

    Σύντομα ίσως, τα πολύ ευχάριστα μάλλον θα έρθουν από τη Θεσσαλονίκη...
    Ούτε περνά απαρατήρητη τέλος, η προσπάθεια ( ;; ) λειτουργίας ενός νέου MVNO (της nova κινητής δηλαδή).
    Είναι και αυτό αδιάψευστος μάρτυρας της συνεχούς μας τηλεπικοινωνιακής οπισθοδρόμησης...

    Τέλος, ευχαριστώ και για τις παραπομπές στο ΜΝΜ μου από τον αγαπητό deanoh7 και χαίρομαι που άθελά μου εξέφρασα τις τηλεπικοινωνιακές ανησυχίες του.
    Αν και δεν συμφωνώ με όλα όσα λέει ο αγαπητός μας συνομιλητής μας

    οφείλω να ξεκαθαρίσω ότι είμαι συνδρομητής/πελάτης της COSMOTE καθώς μέσω αυτής έχω σύνδεση οπτικών ινών βέβαια την υποδομή στην περιοχή μου την έχει η VODAFONE

    π.χ τρόπος εγκατάστασης οπτικών ινών είναι συγκεκριμένος

    δυστυχώς στην χώρα μας δεν υπάρχουν οι σωστές υποδομές έτσι είτε το υπουργείο είτε ο δήμος είτε κάποια εταιρεία θα σκάψει τον δρόμο θα κόψει καλώδια ή θα σπάσει σωλήνα

    αν υπήρχαν οι σωστές υποδομές δεν θα γινόταν αυτό ποτέ

    επίσης υπάρχει πρόβλημα με τις λεγόμενες άδειες...

    Προσωπικά πιστεύω ότι κάνει καλό η ύπαρξη εταιρειών όπως η INALAN , HCN κτλ

    Βέβαια να πω ότι και οι εταιρείες COSMOTE/VODAFONE/WIND προσπαθούν να φέρουν στην ελλάδα αυτό που έχουν σε όλη την ευρώπη αλλά και σε άλλες χώρες και αναφέρομαι στις οπτικές ίνες φυσικά

    αλλά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο...

  4. #12289
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Αυτό πάντως με τον ΗΣΑΠ είναι πολύ καλή ιδέα και δε θέλει ΚΑΝ σκάψιμο...

    Θα μπορούσαν να μπουν στον "τοίχο" μαζί με άλλα καλώδια και ανα Χ χιλιόμετρα ή όσο είναι το σωστό, να υπάρχει ένα φρεάτιο στο έδαφος..

    Βέβαια αυτήν τη στρατηγική θα μπορούσαν να την είχαν κάνει και οι μεγάλες εταιρείες...

    Σε κάθε περίπτωση, το κεφάλαιο "Σύνδεση με INALAN" είναι πονεμένη ιστορία για αρκετούς που είμαστε κοντά αλλά για διάφορους λόγους (άδειες, μακριά από κορμό, μικρή ζήτηση κλπ) δε μπορούμε να συνδεθούμε...

    Βλέπω κάθε μέρα τα κουτιά γύρω μου στα 70μ το κοντινότερο, αλλά δε μπορώ να πάρω από αυτό το κουτί γιατί δεν υπάρχει "αντοχή" απ' ό,τι καταλαβαίνω γιατί και το κουτί αυτό είναι οριακά από τον κορμό ή κάτι τέτοιο παρόμοιο που μου είπαν στο τηλεφωνικό τους κέντρο...

    Περιμένω να πάρω μια cosmoκάρτα για να δω το σήμα και μάλλον τα 28€ που θα έδινα στην INALAN θα τα δίνω για το 5G της cosmote με τα πακέτα που θα δίνει...
    Κρίμα πραγματικά..!

  5. #12290
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οι μεγαλουπολεις χρειαζεται να θεσουν το εισογειο στον δευτερο οροφο και να κανουν υπογειες υποδομες και τροφοδοσια τους δυο πρωτους
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #12291
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι ΗΣΑΠ λέτε τώρα..
    Αλλού παίζεται το παιχνίδι..

    Το πρώτο βήμα της ΔΕΗ στην αγορά των τηλεπικοινωνιών

    Πιο αναλυτικά το πλάνο της ΔΕΗ προβλέπει την αξιοποίηση της υποδομής του εναέριου δικτύου μέσης και χαμηλής τάσης, μήκους 242 χιλιάδων χιλιομέτρων
    καθώς και των κέντρων χαμηλής και μέσης τάσης σε όλη την επικράτεια για μεταφορά υπηρεσιών υπερυψηλών ταχυτήτων,
    με σχετικά χαμηλό κόστος και αρκετά πιο εύκολα σε σύγκριση με την εγκατάσταση υπόγειου δικτύου.

    Σύμφωνα με το πλάνο η ΔΕΗ θα εγκαταστήσει το δίκτυο οπτικών ινών και θα λειτουργήσει ως διαχειριστής των νέων τηλεπικοινωνιακών υποδομών,
    οι οποίες προβλέπεται σε επόμενο στάδιο να εκμισθωθούν σε τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.


    ...

    Στο πλαίσιο αυτό η επιχείρηση σκοπεύει να επενδύσει ένα ποσό της τάξης των 700 – 800 εκατ. ευρώ την επόμενη 5ετία
    και ήδη βρίσκεται σε συζητήσεις με τις τράπεζες προκειμένου να κλείσει το σχήμα του project finance.
    Η εκκρεμότητα αυτή άλλωστε εξηγεί και το γεγονός ότι ακόμη δεν έχουν γίνει οι επίσημες ανακοινώσεις από πλευράς της εταιρείας.


    Τέλος, η είσοδος της ΔΕΗ στην αγορά των τηλεπικοινωνιών, εκτός από την αύξηση των εσόδων του ομίλου, αναμένεται να αποτελέσει και "προίκα"
    για τη θυγατρική εταιρεία διαχείρισης του δικτύου διανομής ΔΕΔΔΗΕ, η οποία τελεί υπό μερική αποκρατικοποίηση.


    https://www.capital.gr/epixeiriseis/...ilepikoinonion

    ...

    ΔΕΗ: Στην τελική ευθεία ο διαγωνισμός για την πώληση του 49% του ΔΕΔΔΗΕ

    https://www.capital.gr/epixeiriseis/...-49-tou-deddie

    Θέλει όμως να πέσει χρήμα αυτή η ιστορία..
    Και από την άλλη μένει όντως να δούμε πως θα προχωρήσει το θέμα του 4G/5G από τους παρόχους για πρόσβαση σε data..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 07-07-21 στις 00:12.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #12292
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    @профессор. Να πω κι εγώ ευχαριστώ στον профессор και να εξηγήσω στα γρήγορα γιατί είναι:

    Η Inalan για internet και τα τηλέφωνα στην Omnivoice ήταν μονόδρομος στη περίπτωσή μου. Είχα adsl 12,5 Mbits (σχετικά σταθερά) με την αείμνηστη τη Netone κι όταν έκλεισε πήγα στη HOL που μετά έγινε Βόντα. Με το ίδιο setup, για τη σταδιακή πτώση από τα 12,5 στα 5 και κάτι Mbits, όπου και διέκοψα το συμβόλαιο μετά από 9+ χρόνια, πρώτα έφταιγε η καλωδίωσή μου απ’ τον κατανεμητή στο διαμέρισμα και αφού έκανα καινούργια εγκατάσταση, έφταιγαν τα ζευγάρια στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και αφού αλλάξαμε περίπου 10 θέσεις, έφταιγαν οι επαφές στη μεταπολεμική καμπίνα, μετά έφταιγε το ρούτερ που το άλλαξαν δύο φορές και όταν άρχισε να σκάβει η Βόντα στη περιοχή για fiber της κοινοπραξίας και αλλάχθηκε η καμπίνα με καινούργια, τους έδειχνε στο σύστημά τους ότι αυτός ήταν ο μέσος όρος της περιοχής.

    Μόνο που συνέβαινε το ίδιο ή με σχεδόν ίδια νούμερα και για άλλους 14 που μίλησα στη γειτονιά (…και ποιος ξέρει πόσους ακόμα…) και ήταν στη Βόντα, αλλά πριν ήταν σε άλλη εταιρεία απ’ την Netone, άρα, φταίμε εμείς να υποθέσουμε ότι ήταν πολιτική της εταιρείας να κάνει το adsl αφόρητο στη χρήση του για χρόνια, ώστε να πας σε άλλα προϊόντα? Γι αυτό είπα ότι ήταν μονόδρομος και πως ένιωσα όταν συνδέθηκα στην Inalan.

  8. #12293
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deanoh7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φταίμε εμείς να υποθέσουμε ότι ήταν πολιτική της εταιρείας να κάνει το adsl αφόρητο στη χρήση του για χρόνια, ώστε να πας σε άλλα προϊόντα?
    οχι, απλά οι παλιες υποδομες χαλανε/χειροτερεύουν και κανεις δεν επενδυει να τις διορθωσει + οτι αυξανονται οι συνδρομιτες που αλληλεπιδρουν μεταξυ τους.

    το ίδιο και εγω 12-> 5 Mbps απο vivodi -> netone-> Ote -> Inalan.

    είχα ακουσει και το επικό απο την υπεύθυνη δικτύου ΟΤΕ σε μια βλαβη ενος μηνα που μου την ειχαν κλεισει 5 φορες για να μην χασουν το 2-3 μερες περιθώριο που εχουν , "Τι φταιμε εμεις αν τα ποντικια τρωνε τα καλωδια".

    και να σκεφτείς οτι στο Ηρακλειο δεν εχω δει ποτε ποντικια

  9. #12294
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    @k.m. Δε διαφωνώ ως προς τη παλαίωση ή τις μπούρδες που αραδιάζουν στην εξυπηρέτηση πελατών, ισχύει απολύτως αυτό που λες. Είναι Off Topic και γι’ αυτό δε μπήκα σε λεπτομέρειες. Στην ίδια πολυκατοικία (όλοι ιδιοκτήτες και γνωστοί για 30 χρόνια), την ίδια εποχή άλλα 9 διαμερίσματα mix Cosmote/Wind, με σύνδεση στην ίδια καμπίνα και εγώ είμαι ο πρώτος στη σειρά στον ημιώροφο (λιγότερο καλώδιο δλδ) και όταν τους είχα ρωτήσει, έπαιζαν με τον χειρότερο να είναι γύρω στα 10,5. Οι άλλοι 14 στη γειτονιά που οι πολυκατοικίες τους είναι νεότερες κατά 15 χρόνια τουλάχιστον απ’ τη δική μας? Εμείς είμαστε περίπου στα 40 μέτρα μακριά απ’ τη καμπίνα και κάποιοι είναι στα 10 μέτρα και δύο απ’ αυτούς, αν θυμάμαι καλά, μένουν στη πολυκατοικία πάνω απ’ τη καμπίνα. Το 14 δεν είναι ασφαλές νούμερο αποτελεσμάτων για να βγει άδεια για φάρμακο, είναι όμως κατά τη γνώμη μου αρκετό σε μια γειτονιά για να κάνω μια υπόθεση εργασίας.



    Να βάλω κι εγώ τα παραδοσιακά screenshots (τα χρωστούσα εδώ και δύο μήνες) και να πω ότι όλο αυτό τον καιρό και με ότι και να προσπάθησα, στο τεστ της OOKLA, μόνο με το server της Vodafone – Panafon δε βγάζει upload error, εκτός μόνο μίας φοράς με το server της OTE S.A., εξού και το screenshot. Όλα τα άλλα και σχεδόν οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, βγάζουν πάντα upload error.
    Να προσθέσω ότι δεν έχω δει τα νούμερα που ανεβάζουν πολλοί φίλοι εδώ μέσα (επισήμανση κάνω κι όχι παράπονο), ίσως επειδή υπάρχουν πιο πολλοί χρήστες πια και άρα πέφτει με τους πιο πολλούς ο μέσος όρος της έξτρα ταχύτητας ή όχι?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  39,1 KB 
ID: 228785

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture7.JPG 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  62,1 KB 
ID: 228786

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture4.JPG 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  29,0 KB 
ID: 228787

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture3.JPG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  30,3 KB 
ID: 228788

    - - - Updated - - -

    @Iris07, Όπως τα λες κι αυτά είναι, αυτά που μας αφήνουν να μάθουμε...

    Πάντως με τον ΗΣΑΠ, θα συμφωνήσω κι εγώ, που παρ' ότι δε γνωρίζω τις διαδικασίες, η περιοχή κάλυψης είναι τεράστια και όπως λέει κι ο dosman δε θέλει καν σκάψιμο.

    Στη περιοχή μου η Inalan, σε σημεία που θα ήταν δύσκολο να σκάψεις (π.χ. τσιμεντένια σκαλοπάτια μεταξύ δρόμων), έβαλε στα πλαϊνά και πίσω απ' το παρτέρι σκληρό σπιράλ και μετέφερε την ίνα απ' τον ένα δρόμο στον άλλο και μετά τη μοίρασε σε κατανεμητές.

    @Zer0c00L, μνμ #12288. Επειδή έχω δουλέψει και ξέρω, από μηχανικής πλευράς, ο τρόπος σύνδεσης είναι συγκεκριμένος και μέχρι εκεί. Είναι ο/οι ίδιος/οι τρόπος/οι με οποιαδήποτε άλλη υποδομή καλωδίων για τους εξωτερικούς ή τους εσωτερικούς χώρους με κάποιες εξαιρέσεις (άπειρες πιο συγκεκριμένα), που ούτως ή άλλως υπάρχουν σε όλες τις υποδομές, αφού για κάθε πρόβλημα που εμφανίζεται, πρέπει να παρακάμψεις τον συνήθη τρόπο και να βρεις λύση σύμφωνα με κάποια πρωτόκολλα, για να προσαρμόσεις την εγκατάσταση.


    @Zer0c00L, μνμ #12276. Ακριβώς όπως το λες 100%. Το αναφέρω τώρα, γιατί θα επανέλθω σ' αυτό και ως προς τις εγκαταστάσεις αργότερα, γιατί πρέπει να φύγω για δουλειά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κάθε εργολάβος που κάνει εργασίες οπτικών ινών ακολουθεί τις εντολές της εταιρείας που τον πληρώνει

    ο εργολάβος που κάνει τις εργασίες για την ΙΝΑΛΑΝ ακολουθεί συγκεκριμένες εντολές/οδηγίες
    ο εργολάβος που κάνει τις εργασίες για την COSMOTE/VODAFONE/WIND ακολουθεί συγκεκριμένες εντολές/οδηγίες

  10. #12295
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    12(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σας,

    Ενδιαφέρομαι να βάλω Inalan μιας και καλύπτει την περιοχή που μένω και κρίνω την προσφορά με τα 30 ευρώ internet+τηλέφωνο αρκετά καλή. Έχω όμως την εξής απορία. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι για τηλέφωνο μπορώ να συνδέσω μόνο μία συσκευή πάνω στο ρούτερ και μόνο, το οποίο δεν με πειράζει ιδιαίτερα αφού δεν χρειάζομαι δεύτερη συσκευή. Τι γίνεται όμως με τον συναγερμό; Με ποιον τρόπο θα μπορεί ο συναγερμός να συνδεθεί με την τηλεφωνία και να καλεί το κέντρο λήψης σημάτων; Αυτήν τη στιγμή ο συναγερμός είναι συνδεδεμένος πίσω από μια τηλεφωνική πρίζα που κατά πάσα πιθανότητα θα απέχει αρκετά από εκεί που θα μπει το ρούτερ της Inalan.

    Οπότε η ερώτησή μου είναι: Δεν δουλεύει το voip της Inalan όπως το voip του ΟΤΕ; Δηλαδή δεν μπορώ να επιστρέψω μια γραμμή από το ρούτερ σε μια τηλεφωνική πρίζα ώστε να έχω τηλέφωνο από οποιαδήποτε τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και άρα και στον συναγερμό;
    There are 10 kinds of people. Those who understand binary and those who don't.

  11. #12296
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Αν το ρουτερ μπει στην ίδια θέση με του ΟΤΕ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ακόμα και σε άλλη μπρίζα να το βάλεις πάλι δεν θα έχεις θέμα απλά θα πρέπει να βάλεις ένα διπλό RJ11 έτσι ώστε να παίρνει το τηλέφωνο αλλά και ο συναγερμός. Για όποια απορία πάντως μίλησε κατευθείαν μαζί τους και θα σου πουν.

  12. #12297
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    12(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ρούτερ του ΟΤΕ δεν θα υπάρχει μιας και λέω να βάλω την προσφορά με την τηλεφωνία μέσω της Yuboto.

    Επομένως το ερώτημα είναι, μπορώ να συνδέσω το ρούτερ της Inanal με RJ11 με μια τηλεφωνική πρίζα ώστε να αποκτήσουν γραμμή όλες οι τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού, όπως γίνεται με το ρούτερ του ΟΤΕ;

    Στο τηλέφωνο δεν σε συνδέουν με τεχνικό οπότε γι' αυτό κάνω την ερώτηση εδώ, που φαντάζομαι ότι και άλλοι θα έχετε συναγερμό με Inalan.
    There are 10 kinds of people. Those who understand binary and those who don't.

  13. #12298
    Εγγραφή
    10-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    240mbps/240mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    rb2011uias & UAP AC LR
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ρούτερ του ΟΤΕ δεν θα υπάρχει μιας και λέω να βάλω την προσφορά με την τηλεφωνία μέσω της Yuboto.

    Επομένως το ερώτημα είναι, μπορώ να συνδέσω το ρούτερ της Inanal με RJ11 με μια τηλεφωνική πρίζα ώστε να αποκτήσουν γραμμή όλες οι τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού, όπως γίνεται με το ρούτερ του ΟΤΕ;

    Στο τηλέφωνο δεν σε συνδέουν με τεχνικό οπότε γι' αυτό κάνω την ερώτηση εδώ, που φαντάζομαι ότι και άλλοι θα έχετε συναγερμό με Inalan.
    Ναι γίνεται, εγώ έτσι ακριβώς το έχω κάνει. (όχι για συναγερμό, αλλά για 2η συσκευή. Το ίδιο είναι)

  14. #12299
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    12(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ πολύ!
    There are 10 kinds of people. Those who understand binary and those who don't.

  15. #12300
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,

    Ενδιαφέρομαι να βάλω Inalan μιας και καλύπτει την περιοχή που μένω και κρίνω την προσφορά με τα 30 ευρώ internet+τηλέφωνο αρκετά καλή. Έχω όμως την εξής απορία. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι για τηλέφωνο μπορώ να συνδέσω μόνο μία συσκευή πάνω στο ρούτερ και μόνο, το οποίο δεν με πειράζει ιδιαίτερα αφού δεν χρειάζομαι δεύτερη συσκευή. Τι γίνεται όμως με τον συναγερμό; Με ποιον τρόπο θα μπορεί ο συναγερμός να συνδεθεί με την τηλεφωνία και να καλεί το κέντρο λήψης σημάτων; Αυτήν τη στιγμή ο συναγερμός είναι συνδεδεμένος πίσω από μια τηλεφωνική πρίζα που κατά πάσα πιθανότητα θα απέχει αρκετά από εκεί που θα μπει το ρούτερ της Inalan.

    Οπότε η ερώτησή μου είναι: Δεν δουλεύει το voip της Inalan όπως το voip του ΟΤΕ; Δηλαδή δεν μπορώ να επιστρέψω μια γραμμή από το ρούτερ σε μια τηλεφωνική πρίζα ώστε να έχω τηλέφωνο από οποιαδήποτε τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και άρα και στον συναγερμό;
    καλησπερα, το ρουτερ της ιναλαν ειναι και voip router αλλα βγαζει μονο μια εξοδο για τηλεφωνικη συσκευη, αναλογα πως ειναι το τηλεφωνικο σου δικτυο σπιτι σου, μπορεις απο εκει να συνδεσεις σε κεντρικη πιζα και μετα θα εχεις πολλες.
    Να εχεις υποψην πως τουλαχιστον με modulus που εχω εγω δεν ξερω αν ισχυει για ολους τους voip παροχους που συνεργαζεται, εχεις 2 καναλια φωνης. Αυτο σημαινει οτι ενω μιλας σε ενα τηλ μπορουν να σε καλουν κανονικα! αλλα και να μιλανε ταυτοχρονα 2 συσκευες.
    Το voip του ΟΤΕ εχει 1 καναλι ομιλιας και υπαρχει χρεωση για αλλο κατοπιν ζητησης δεν ειναι απο default οπως λεω απο πανω.
    Για τις συνδεσεις ισχυουν ακριβως τα ιδια με τις πριζες κτλ.

Σελ. 820 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 800810815818819820821822825830840 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας