Σελ. 460 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 440450455458459460461462465470480 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.886-6.900 από 18550

Θέμα: Inalan

  1. #6886
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    ΠΡΟΣ ΙΝΑLAN TEAM

    Καλησπέρα σας

    Υπάρχει πλάνο επέκτασης στην περιοχή του Γκύζη (Αθήνα) και σχετικό χρονοδιάγραμμα;
    Βλέπουμε από τον χάρτη σας ότι η περιοχή είναι κοντά στο υπάρχον μελλοντικό πλάνο που έχετε (με κόκκινο). Προς διευκόλυνση στην απάντησή σας, αίτηση ενδιαφέροντος έχει υποβληθεί από πέρυσι.

  2. #6887
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΡΟΣ ΙΝΑLAN TEAM

    Καλησπέρα σας

    Υπάρχει πλάνο επέκτασης στην περιοχή του Γκύζη (Αθήνα) και σχετικό χρονοδιάγραμμα;
    Βλέπουμε από τον χάρτη σας ότι η περιοχή είναι κοντά στο υπάρχον μελλοντικό πλάνο που έχετε (με κόκκινο). Προς διευκόλυνση στην απάντησή σας, αίτηση ενδιαφέροντος έχει υποβληθεί από πέρυσι.
    Καλησπέρα σας.
    Δεν υπάρχει ακόμα κάποιο χρονοδιάγραμμα.
    Πιστεύουμε πως ίσως μετά το καλοκαίρι να υπάρξουν νεότερα.

    Σας ευχαριστούμε.

  3. #6888
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Ευχαριστώ πολύ

  4. #6889
    Εγγραφή
    12-08-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11540/800
    ISP
    COSMOTE
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ZXPFo05.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  553,7 KB 
ID: 203131

    INALAN TEAM, αυτή η περιοχή του Ευόσμου είναι κόκκινη εδώ 2-3 μήνες. Ποιά είναι η πρόοδος?

  5. #6890
    Εγγραφή
    27-07-2011
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Καλησπέρα. Με πήραν τηλέφωνο πριν λίγο πως ετοιμάζουν επέκταση μετά το Πάσχα στον Ευοσμο Θεσσαλονίκης, ψηλά στην Τρίτση πριν την εσωτερική περιφερειακή στο σημείο της Καραθαναση και τριγύρω. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας τους καλέσει να γίνουμε πολλοί.

  6. #6891
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Αγαπητοί συνδρομητές,
    Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι αύριο 18/04/2019 από τις 06:00 έως τις 07:00 το πρωί θα πραγματοποιηθεί μια διακοπή των υπηρεσιών μας στην Αθήνα διάρκειας 10 λεπτών. Για την ασφαλέστερη λειτουργία του δικτύου, κατά καιρούς, οφείλεται να γίνεται μια αναβάθμιση, φροντίσαμε να πραγματοποιηθεί ώρες που δεν θα σας δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα. Στόχος μας είναι η βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών που παρέχουμε καθώς και να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες και προσδοκίες σας.
    Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.
    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CrazyStevenz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ZXPFo05.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  553,7 KB 
ID: 203131

    INALAN TEAM, αυτή η περιοχή του Ευόσμου είναι κόκκινη εδώ 2-3 μήνες. Ποιά είναι η πρόοδος?
    Καλησπέρα σας.
    Δεν βρίσκεται στα άμεσα πλάνα μας.

  7. #6892
    Εγγραφή
    12-08-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11540/800
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Δεν βρίσκεται στα άμεσα πλάνα μας.

  8. #6893
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    9000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Alix 2D2, RouterOS
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Γνωρίζει κανείς εάν έχει αλλάξει κάτι στην πολιτική σχετικά με το NAT?

    Ήμουν πελάτης το 2018 στο οικιακό πακέτο με block IP και το NAT απενεργοποιημένο για να δουλεύω routing/firewall/κλπ στο δικό μου router (Mikrotik). Τους τελευταίους 6 μήνες είχα διακόψει την σύνδεση λόγω απουσίας στο εξωτερικό και χθες ξανασυνδέθηκα στην InaLan ζητώντας πάλι block IP κλπ για να κάνω τις ανάλογες ρυθμίσεις.

    Ενημερώθηκα πως για οποιαδήποτε τροποποίηση των ρυθμίσεων της σύνδεσης (Bridge, deactivate NAT) θα πρέπει να απευθυνθώ στο τμήμα πωλήσεων για να δω κάποιο πακέτο σύνδεσης που να παρέχει τις συγκεκριμένες υπηρεσίες (!!)

    Ποιος ο λόγος να παρέχεται Block IP στο οικιακό πακέτο αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν;
    Είχε κανείς ξανά παρόμοιο πρόβλημα/αντιμετώπιση από την εταιρία? Ό,τι νήματα έχω διαβάσει στο forum, πουθενά δεν έχω δει άρνηση να προβούν σε NAT deactivation


    @INALAN TEAM: Εάν πρόκειται για κάποια αλλαγή στην πολιτική της εταιρίας, ίσως θα ήταν καλό να πάρετε θέση και να ενημερώσετε το κοινό που παρακολουθεί το νήμα προκείμένου να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις ή/και ακυρώσεις αιτήσεων οικιακών πακέτων.

  9. #6894
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες εδώ για πληροφορίες και τι ισχύει σε οικιακές συνδέσεις. Χοντρικά βγαίνει το ΝΑΤ, αλλά από τους τεχνικούς της εταιρείας εφόσον το ζητήσεις.

  10. #6895
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Γνωρίζει κανείς εάν έχει αλλάξει κάτι στην πολιτική σχετικά με το NAT?

    Ήμουν πελάτης το 2018 στο οικιακό πακέτο με block IP και το NAT απενεργοποιημένο για να δουλεύω routing/firewall/κλπ στο δικό μου router (Mikrotik). Τους τελευταίους 6 μήνες είχα διακόψει την σύνδεση λόγω απουσίας στο εξωτερικό και χθες ξανασυνδέθηκα στην InaLan ζητώντας πάλι block IP κλπ για να κάνω τις ανάλογες ρυθμίσεις.

    Ενημερώθηκα πως για οποιαδήποτε τροποποίηση των ρυθμίσεων της σύνδεσης (Bridge, deactivate NAT) θα πρέπει να απευθυνθώ στο τμήμα πωλήσεων για να δω κάποιο πακέτο σύνδεσης που να παρέχει τις συγκεκριμένες υπηρεσίες (!!)

    Ποιος ο λόγος να παρέχεται Block IP στο οικιακό πακέτο αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν;
    Είχε κανείς ξανά παρόμοιο πρόβλημα/αντιμετώπιση από την εταιρία? Ό,τι νήματα έχω διαβάσει στο forum, πουθενά δεν έχω δει άρνηση να προβούν σε NAT deactivation


    @INALAN TEAM: Εάν πρόκειται για κάποια αλλαγή στην πολιτική της εταιρίας, ίσως θα ήταν καλό να πάρετε θέση και να ενημερώσετε το κοινό που παρακολουθεί το νήμα προκείμένου να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις ή/και ακυρώσεις αιτήσεων οικιακών πακέτων.
    Καλησπέρα, οσον αφορα το bridge που αναφερεις το δινουν ΜΟΝΟ σε εταιρικα πακετα με gigabit συνδεση, ετσι μου εχουν πει και τεχνικοι.
    Προσωπικα παιζω πισω απο DMZ με Mikrotik RB και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
    Αλλα παλικαρια ξερω οτι εχουν παρει block ips και ζητησαν απενεργοποιηση ΝΑΤ και δεν ειχαν καποιο προβλημα παντως.
    Αλλο αυτο ομως και αλλο πραγμα το bridge mode. Aν εχεις block ips και σου κανουν απενεργοποιηση ΝΑΤ ετσι κι αλλιως δεν θες το bridge mode.

    - - - Updated - - -

    Κώδικας:
    Bridge ModeΑλλαγή της κατάστασης ρούτερ σε Bridge Modeδεν μπορεί να πραγματοποιηθεί απο το Συνδρομητή χειροκίνητα.Η διαμόρφωση αυτή γίνεται μόνο απο τους τεχνικούς της εταιρείας Inalan μέσα απο τους κεντρικούς server και μόνον κατόπιν αίτησης και ενημέρωσης από τον Συνδρομητή. Η συγκεκριμένη ρύθμιση (Bridge Mode) παρέχεται μόνο στα εταιρικά πακέτα σύνδεσης.
    Αυτο το λεει εδω https://my.inalan.gr/sc/manual.pdf οδηγος συνδρομητη και στο βιβλιαρακι που μας δινουν μαζι οταν ερθει τεχνικος σπιτι και μας κανει την συνδεση.
    Οταν ρωτησα τι σημαινει το παραπανω μου ειπαν οτι ειναι η gigabit συνδεση.

  11. #6896
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    9000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Alix 2D2, RouterOS
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με κάποιον υπεύθυνο στην InaLan, με πληροφόρησε πως πλεον ΔΕΝ απενεργοποιουν το NAT στο οικιακό πακέτο και πρέπει κάποιος οπωσδήποτε να αγοράσει το εταιρικό πακέτο εάν επιθυμεί τέτοια λειτουργία. Συγκεκριμένα είπε πως η κάθε εταιρία έχει την ευχέρια να αλλάζει τις υπηρεσίες και τα πακέτα της και να τα προσαρμόζει όπως θεωρεί καλύτερο η ίδια.

    ΥΓ: αυτά για το bridge mode τα γνώριζα, γι αυτό εξάλου και πήγα κατευθείαν για Block IP

    Προσωπικά ακύρωσα την σύνδεση καθώς το θεωρώ κοροϊδία να σε ωθούν σε εταιρικό πακέτο χωρίς να υπάρχει σαφής ενημέρωση ενώ υπήρξε σαφής συννενόηση με τον τεχνικό ότι η απενεργοποίηση του NAT είναι εφικτή στο οικιακό.
    Αυτά απο εμένα, επιστροφή στο ψευδοfibre της COSMOTE

  12. #6897
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλα σοβαρα μιλας τωρα??
    και οσοι εχουν παρει ηδη block ips τι θα κανουν? για αυτους δεν ισχυει αυτο να υποθεσω ? οποιος προλαβε?

    Δεν μου φαινεται λογικο γιατι τοτε τα block ips τι κανουν? θα τα δινουν μονο σε εταιρικα πακετα?
    και να υπενθυμισω οτι εταιρικα ειναι τα gigabit που κοστιζουν τρελα λεφτα και τα δινουν μονο σε εταιριες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 24-04-19 στις 19:26. Αιτία: block ips

  13. #6898
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μην γράφεις με κεφαλαία και έντονα. Είναι σαν να φωνάζεις. Να το κάνω κι εγώ;
    Πόσες φορές πήρες και με πόσους διαφορετικούς μίλησες;
    Το ίδιο ακριβώς είχε πρόσφατα και άλλος χρήστης και τελικά αποδείχθηκε το αντίθετο.

  14. #6899
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    9000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Alix 2D2, RouterOS
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κεφαλαία τα απέφυγα, επίτηδες ανέβασα την γραμματοσειρά και το bold ακριβώς για να υπάρχει έμφαση. Φαίνεται πως είναι καινούρια πολιτική της εταιρίας και θεώρησα καλό να τονιστεί για όποιον ψάχνεται.
    Δεν μίλησα με κάποιον τεχνικό τηλεφωνικά αλλά με τον Regional Manager ο οποίος ήταν κατηγορηματικός στις προτάσεις του.

    Τα νήματα που παρέθεσες τα έχω ήδη διαβάσει, (για την ακρίβεια ήταν ακριβώς αυτό στο οποίο είχα στηριχθεί πέρισυ για να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις) γι αυτο και εκπλήσσομαι απο τις απαντήσεις και την συμπεριφορά του.

  15. #6900
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τι ειναι ο Regional Manager ? σου ειπε κατι συγκεκριμενο για τις block ips? δλδ αν τις δινουν πλεον μονο σε εταιρικες συνδεσεις?
    γιατι αν δεν απενεργοποιουν το NAT προφανως δεν εχει κανενα νοημα να δινουν στις οικιακες συνδεσεις!

    - - - Updated - - -

    Αν γινεται να μας το διευκρινυσει η INALAN TEAM, γιατι και εγω τωρα παιζω με DMZ αλλα το ειχα στα υποψην για τις block ips.

Σελ. 460 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 440450455458459460461462465470480 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας