Σελ. 518 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 498508513516517518519520523528538 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.756-7.770 από 18556

Θέμα: Inalan

  1. #7756
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά και ένα γκαζάκι η κατι σε ένα vdsl/ftth καφαο δεν νομίζω να το ξαναστησουν γρήγορα.

    Δεν χρειαζεται μαζική συνωμοσία.

    Ξύλο χρειαζεται σε αυτούς που δεν σέβονται τους υπόλοιπους.
    μην λες τέτοια "κακά" λόγια άκου ξύλο σε αυτά τα "καλά" παιδιά

    παιδιά είναι και παίζουν με τις περιουσίες των άλλων γιατί αν παίξουν με του μπαμπά τους θα φάνε το ξύλο τις αρκούδας.

  2. #7757
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το επιφοβο ειναι οτι μια πιο στρατευμενη επιχειρηση δολιοφθορας μοιαζει να μπορει να ξεπερασει την ικανοποιητικη ροη επιχειρηματικοτητας των συνεργειων .
    Νεο-φιλελεύθερη αγορά λέγεται.

  3. #7758
    Εγγραφή
    26-03-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    Inalan
    Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Έχω την κουλούρα της οπτικής ίνας χύμα στο σημείο που έχω το router και θα ήθελα να την κρύψω μέσα σε ένα κουτί που έχω τοποθετήσει ένα RPi για να μη φαίνεται. Αυτό όμως προϋποθέτει ότι θα πρέπει να ξεκουμπώσω την ίνα από το router και να την ξανακουμπώσω. Μπορώ να το κάνω χύμα μόνος μου χωρίς σοβαρή συνέπεια ή χρειάζεται τεχνικός;

  4. #7759
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς, όπως θα έκανες και σε DSL βγάζοντας το τηλεφωνικό καλώδιο. ταν την συνδέσεις πάλι, θα κάνει πάλι την σύνδεση.

  5. #7760
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Με προσοχή να μην τσακίσει απλά η οπτική απο κάποιο χειρισμό.

  6. #7761
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cygnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Έχω την κουλούρα της οπτικής ίνας χύμα στο σημείο που έχω το router και θα ήθελα να την κρύψω μέσα σε ένα κουτί που έχω τοποθετήσει ένα RPi για να μη φαίνεται. Αυτό όμως προϋποθέτει ότι θα πρέπει να ξεκουμπώσω την ίνα από το router και να την ξανακουμπώσω. Μπορώ να το κάνω χύμα μόνος μου χωρίς σοβαρή συνέπεια ή χρειάζεται τεχνικός;
    καλησπερα, εμενα μου εχουν πει να μην την πειραζω εκει στο ρουτερ και αν θελω κατι να τους καλεσω αν θελω κατι, ακομα και αν θελω να αλλαξω το ρουτερ γιατι εχω καβατζα και αυτο που μου εδωσαν.

  7. #7762
    Εγγραφή
    26-03-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    Inalan
    Μάλλον θα τους πάρω αύριο ένα τηλέφωνο για να είμαι σίγουρος. Μη γίνει καμία ζημιά και τρέχουμε μετά.

  8. #7763
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cygnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Έχω την κουλούρα της οπτικής ίνας χύμα στο σημείο που έχω το router και θα ήθελα να την κρύψω μέσα σε ένα κουτί που έχω τοποθετήσει ένα RPi για να μη φαίνεται. Αυτό όμως προϋποθέτει ότι θα πρέπει να ξεκουμπώσω την ίνα από το router και να την ξανακουμπώσω. Μπορώ να το κάνω χύμα μόνος μου χωρίς σοβαρή συνέπεια ή χρειάζεται τεχνικός;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς, όπως θα έκανες και σε DSL βγάζοντας το τηλεφωνικό καλώδιο. ταν την συνδέσεις πάλι, θα κάνει πάλι την σύνδεση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προσοχή να μην τσακίσει απλά η οπτική απο κάποιο χειρισμό.
    Οπως ειπαν και οι υπολοποι μην το φοβασαι.

    απλα βγαλε το ρουτερ απο το ρευμα.

    Ξεκουμπωσε προσεκτικα την οπτικη.

    Τακτοποιησε την οπτικη οπως θες ΧΩΡΙΣ να τσακισει .

    Ξανακουμπωσε την και βαλε ρευμα.

    Θα παιξει σιγουρα.
    The gr81 .

  9. #7764
    Εγγραφή
    15-01-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

    Ενδιαφέρομαι να βάλω Inalan (Κυψέλη, οδός Σπετσών) και θέλω να κάνω μια σημαντική ερώτηση. Αυτή τη στιγμή, το σπίτι είναι σε στάδιο ανακαίνισης. Υποθέτω, πως οι τεχνικοί της Inalan, θα φερουν την ίνα στο μπαλκόνι και απο εκέι τρύπες για να μπεί μέσα στο σπίτι. Το ρούτερ και το patch panel (θα υπάρχει ethernet σε κάθε δωμάτιο) θα είναι μακριά απο το μπαλκόνι. Επειδή λοιπόν οι μάστορες είναι μέσα και είναι κρίμα να ξανατρυπάμε για την ινα οταν τελειώσει η ανακαίνιση, υπάρχει κάποια εγκατάσταση που μπορεί να γίνει έτσι ώστε να κουμπώσει η οπτική π.χ. στο μπαλκόνι και απο εκεί να μεταφέρεται μέσω τοίχων στο χολ, που θέλω να είναι το ρούτερ;

    Ευχαριστώ

  10. #7765
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stdellta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

    Ενδιαφέρομαι να βάλω Inalan (Κυψέλη, οδός Σπετσών) και θέλω να κάνω μια σημαντική ερώτηση. Αυτή τη στιγμή, το σπίτι είναι σε στάδιο ανακαίνισης. Υποθέτω, πως οι τεχνικοί της Inalan, θα φερουν την ίνα στο μπαλκόνι και απο εκέι τρύπες για να μπεί μέσα στο σπίτι. Το ρούτερ και το patch panel (θα υπάρχει ethernet σε κάθε δωμάτιο) θα είναι μακριά απο το μπαλκόνι. Επειδή λοιπόν οι μάστορες είναι μέσα και είναι κρίμα να ξανατρυπάμε για την ινα οταν τελειώσει η ανακαίνιση, υπάρχει κάποια εγκατάσταση που μπορεί να γίνει έτσι ώστε να κουμπώσει η οπτική π.χ. στο μπαλκόνι και απο εκεί να μεταφέρεται μέσω τοίχων στο χολ, που θέλω να είναι το ρούτερ;

    Ευχαριστώ
    Αυτο εξαρταται απο τον μαστορα σου και απο την ΙΝΑΛΑΝ.

    1) κανε ενα τηλ στην ΙΝΑΛΑΝ και ανεφερε τους ακριβως τι θελεις να κανεις να δεις αν σε πρωτη φαση το "επιτρεπουν" .
    2) Μιλα με τον ηλεκτρολογο σου. Να σου βαλει ενα ΣΤΕΓΑΝΟ κουτι στο μπαλκονι. Εκει μεσα θα υπαρχει υποδοχη για την οπτικη της ιναλαν.
    και θα καταληγει εκει που θες το ρουτερ. Οπου με μια ακομα οπτικη απο τον τοιχο θα κουμπωσει στο ρουτερ.

    Ολα γινοται. Το θεμα ειναι αν στο επιτρεπει η εταιρεια..και αν μπορει να στο υπολοιησει ο ηλεκτρολος σου.
    The gr81 .

  11. #7766
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν ξερω αν μπορείς να συνδέσεις 2 οπτικές μεταξύ τους με κάποιο σύνδεσμο. Επίσης αν χαλάσει θέλει αλλαγή όλη (πρεπει να το έχεις στα υπόψη ώστε να μην πρέπει να ανοίξεις 42 κουτιά εντοιχισμένα για να γίνει αλλαγή).

    Το μόνο που θα έκανα είναι έτοιμη τρύπα στο τοίχο ωστε να χωράει το κλιπ της οπτικής για να περάσει μέσα.

    Επίσης έρχονται εξωτερικά σε οποίο σημείο σε βολεύει. Οπότε δες μήπως βολεύει κάποιο σημείο ώστε εκεί που θα μπει στο σπίτι να στηθεί το "Rack" με όλα πακέτο, και από εκεί οι καλωδιώσεις (CAT6) προς το υπόλοιπο σπίτι. Αυτό έκανα εγώ.

  12. #7767
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν μπορείς να συνδέσεις 2 οπτικές μεταξύ τους με κάποιο σύνδεσμο. Επίσης αν χαλάσει θέλει αλλαγή όλη (πρεπει να το έχεις στα υπόψη ώστε να μην πρέπει να ανοίξεις 42 κουτιά εντοιχισμένα για να γίνει αλλαγή).
    Φυσικα και γινεται να συνδεσεις μεταξυ τους τις οπτικες με συνδεσμο. Τι νομιζεις υπαρχει στα επιτοιχια κουτια?
    και πως γινονται οι διακλαδωσεις απο τον κυριο κορμο?

    Τωρα για την αλλαγη σε περιπτωση "βλαβης" .... το ιδιο προβλημα θα ειχε με οποιοδηποτε καλωδιο . ειτε δικτυου ειτε τηλεφωνικο ειτε ρευματος ειτε δορυφορικης ειτε οτιδηποτε. Κανεις δεν μπορει να το προβλεψει (εφοσον τοποθετηθουν σωστα).
    The gr81 .

  13. #7768
    Εγγραφή
    15-01-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Περιμένω τηλέφωνο απο τον τεχνικό της Ιναλάν απο τις 20 Δεκέμβρη. Θα ξαναπροσπαθήσω έτσι ώστε να βγάλω άκρη.

  14. #7769
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Επειδή βάζουν την ίνα συνεχόμενη από κάτω μέχρι το ρούτερ το να περνάει μέσα από τον τοίχο δεν θα το συνιστούσα μιας και υπάρχει η πιθανότητα να κοπεί, να σπάσει ή να την καταστρέψουν τίποτα ανεγκέφαλοι. Έτσι αν χρειαστείς να την αλλάξεις θα είναι αρκετά δύσκολο μιας και η ίνα δεν θέλει πολλά ζόρια στο τράβηγμα γιατί υπάρχει κίνδυνος να σπάσει. Αν βέβαια κάνεις ξεχωριστό κανάλι για την ίνα για να περνάει εύκολα δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα για να μπει στο μπαλκόνι σου έξτρα κουτί ως αναμονή μέχρι το τελείωμα του σπιτιού (χλωμό το κόβω να κάνει κάτι τέτοιο η Inalan) και από κει να συνεχίσει έχει καλώς. Μένει τέλος η περίπτωση να κάνεις τις τρύπες και να περάσει σε εξωτερικό κανάλι η ίνα έτσι ώστε αν χρειαστεί να αλλαχτεί να είναι πολύ εύκολο.

  15. #7770
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και γινεται να συνδεσεις μεταξυ τους τις οπτικες με συνδεσμο. Τι νομιζεις υπαρχει στα επιτοιχια κουτια?
    και πως γινονται οι διακλαδωσεις απο τον κυριο κορμο?

    Τωρα για την αλλαγη σε περιπτωση "βλαβης" .... το ιδιο προβλημα θα ειχε με οποιοδηποτε καλωδιο . ειτε δικτυου ειτε τηλεφωνικο ειτε ρευματος ειτε δορυφορικης ειτε οτιδηποτε. Κανεις δεν μπορει να το προβλεψει (εφοσον τοποθετηθουν σωστα).
    Για σύνδεσμο δεν ξέρω όπως είπα.

    Όσο αφορά το 2ο, η βασική διάφορα είναι ότι στα υπόλοιπα αλλάζεις τερματισμό αν χαλάσει το "βύσμα" (που είναι η σύνηθες βλάβη). Σε αυτή την περιπτώσει η οπτική πάει ολόκληρη. Ο τεχνικός μου είπε ότι δεν μπορεί να κόψει και να ξαναβάλει το βύσμα στην μονή (που φτάνει διαμέρισμα) και ούτε να ενώσει την οπτική. Αυτά μόνο στην πολλαπλή που πάει στο "κατανεμητή". Για αυτό και τα καρούλια στο σπίτι με το περίσσευμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stdellta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Περιμένω τηλέφωνο απο τον τεχνικό της Ιναλάν απο τις 20 Δεκέμβρη. Θα ξαναπροσπαθήσω έτσι ώστε να βγάλω άκρη.
    Για να βγάλεις άκρη ζήτα να σου πουν τον τύπο της οπτικής για να ξέρεις τι να προμηθευτείς αν το προχωρήσεις.

    βλέπω πχ "SC/UPC", "LC/UPC" και "single mode", "multi mode" κτλ. (και πολλά άλλα πιθανός γιατί δεν έχω σχετικές γνώσεις)

    https://www.fs.com/c/fiber-optic-wall-plates-1003

    https://www.fs.com/c/fiber-optic-cables-209

Σελ. 518 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 498508513516517518519520523528538 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας