Σελ. 1198 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 11781188119311961197119811991200120312081218 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.956-17.970 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #17956
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και καλά κάνει ο Δήμαρχος!
    Ας πήγαινε η ΙΝΑΛΑΝ σε άλλη περιοχή που είναι ακόμα με ADSL και θα το σεβόντουσαν.
    Δηλαδή εσείς όλοι βλέπετε λογικό να τοποθετείται κουτί έξω από το κάθε σπίτι???
    Σε εμένα που πέρασε ο ΟΤΕ, εξωτερικά δεν υπάρχει τίποτα! Υπόγεια μπήκε μέσα στην πολυκατοικία.
    Πάντως στην δικιά μου πολυκατοικία ο ΟΤΕ ΔΕΝ μπήκε υπόγεια. Ακολουθεί εξωτερικά (γύρω γύρω στην οροφή Ισογείου) την ΙΔΙΑ ακριβώς διαδρομή που ακολουθεί η Ιναλαν. Απλά στην περίπτωση του ΟΤΕ μπήκε εκεί μέσα στον κοινόχρηστο χώρο Ισογείου (και από εκεί σε όλους τους ορόφους εσωτερικά), ενώ η Ιναλαν ανέβηκε κατευθείαν εξωτερικά στον 6ο όροφο για εμένα. Ούτε που βλέπεις σχεδόν την ίνα. Η δε κεντρική εγκατάσταση του ΟΤΕ έγινε υπό την επίβλεψή μου, ως διαχειριστή. Το ίδιο και η Ιναλαν με διπλή ιδιότητα (χρήστη + διαχειριστή).
    Το να υπάρχουν πολλές επιλογές είναι τεράστιο πλεονέκτημα (τώρα έχουμε επιλογή ΟΤΕ ή ΝΟΒΑ ή Ιναλαν), όμως σε κάποιες περιπτώσεις ενοχλεί ή βρίσκουμε λόγο να ενοχλεί.
    Φυσικά δεν αντιλέγω ότι πρέπει να τηρούνται ορισμένες βασικές αρχές, όμως στην διάρκεια των ετών υπάρχουν ορισμένα χαρακτηριστικά παραδείγματα υπερβολικών έως τραγελαφικων αντιδράσεων
    Τελείως ενδεικτικά:
    - Για το γήπεδο του ΠΑΟ στον Βοτανικό προσφυγή στο ΣΤΕ για να προστατευθούν οι κορμοράνοι !!!
    - Για τον σταθμό Μετρό της Βενιζέλου στη Θεσ/νίκη αλλεπάλληλες προσφυγές στο ΣΤΕ για να μην μεταφερθούν και επανατοποθετηθούν τα αρχαία που βρέθηκαν, με αποτέλεσμα φοβερές καθυστερήσεις. Στην Αθήνα για το μετρό όλα φαστ τρακ (εκεί βέβαια είχαμε τους Ολυμπιακούς αγώνες και δεν ήταν να παίζουμε με τις προθεσμίες - άς είχε πάρει και η Θεσ/νίκη μία παλιά ΕΞΠΟ που κόντεψε να πάρει και όπου το μετρό ήταν προυπόθεση και ίσως η Θεσ/νίκη να είχε μετρό πριν την Αθήνα)

  2. #17957
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    12:00 και κατι ψηλα πεσαμε λιγο για 5-10 λεπτα (καλογρεζα)

  3. #17958
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Ερώτηση για όσους έχουν πακέτο που έχει μαζί και τηλεφωνία (π.χ. 1000/1000 με Intertelecom) και έχουν ζητήσει bridge:

    Αν κάποιος ζητήσει bridge mode ή ΟΝΤ, η τηλεφωνία θα συνεχίσει να λειτουργεί πάνω στο ρούτερ της Ιναλαν; Δηλαδή θα μπορώ να το βάλω "πίσω" από το δικό μου ρούτερ στη LAN θύρα του και να λειτουργεί απλά ως ΑΤΑ;
    Αν όχι, η Intertelecom θα μου "αποδεσμεύσει" τους κωδικούς VoIP από το ρούτερ ώστε να έχω συνολικά 3 δικά μου τερματικά VoIP;;

    Για να γίνει κατανοητό τι ζητάω, θέλω bridge mode αλλά θέλω και να έχω οπωσδήποτε τρία (όχι λιγότερα) ενεργά σετ κωδικών VoIP (δεν με πειράζει το ένα εξ αυτών να είναι το ρούτερ της Ιναλαν), για να αποφύγω το στήσιμο τηλεφωνικού κέντρου.

  4. #17959
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Με το που θα μπει σε bridge ο εξοπλισμος της Ιναλαν τελος η τηλεφωνια στο ρουτερ της.

    Μιλας με τον παροχο τηλεφωνιας και σου δινει τους κωδικους που θελεις.

    Αν εχεις voip συκευες βαζεις τους κωδικους και εισαι οκ

    Αν οχι κι εφοσον εχεις κινητο με το app για voip μπορεις να βαλεις κι εκει τους κωδικους.

    Ξερω για 2 σετ κωδικων δεν ειμαι σιγουρος για 3 αλλα αφου θα μιλησεις μαζι τους νομιζω θα σε εξυπηρετησουν.

  5. #17960
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, οπως τα ειπε ο φιλος πριν αλλα να συμπληρωσω οτι στην περιπτωση ONT ΔΕΝ μπορει να χρησιμοποιηθει το ρουτερ INALAN για 2 λογους :
    1. Eφοσον σου δινουν ΟΝΤ το ζητας για να βαλεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ εξοπλισμο μετα, αρα το λογικο ειναι οτι το αλλο ρουτερ το παιρνουν πισω.
    2. Ειναι κλειδωμενο ακομα και να στο αφηναν δεν μπορεις να το ρυθμισεις εκτος αν το αφησουν να παιζει μετα κατοπιν ζητησης αυτο το ρωτας δεν ξερω αν θα το αφηναν.
    3. Ναι οι κωδικοι αποδεσμευονται εφοσον δεν χρησιμοποιειται ρουτερ ιναλαν voip αλλα θα πρεπει να βγουν νεοι για το username αυτο τουλαχιστον.

  6. #17961
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Τελικά για να μην τα "ψέλνουμε/ψέλνετε" μόνο στην Ιναλαν, ορίστε και μία φωτογραφία όπου φαίνεται ότι το κουτί της Ιναλαν είναι πιο ψηλά από αυτό της HCN
    Η πλάκα είναι ότι μπορεί να περνάω και 2-3 φορές κάθε ημέρα μπροστά από εκεί και να μην το πρόσεξα μέχρι σήμερα (Αλ.Σβώλου - Κέντρο Θεσσαλονίκης).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  455,5 KB 
ID: 253991
    ***πιθανόν κάποιοι να ενοχληθούν με τα κουτάκια των FTTH, ενώ για αυτό της ΔΕΗ πιθανόν "δεν τρέχει κάστανο".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athkal : 14-02-24 στις 14:53.

  7. #17962
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ***πιθανόν κάποιοι να ενοχληθούν με τα κουτάκια των FTTH, ενώ για αυτό της ΔΕΗ πιθανόν "δεν τρέχει κάστανο".
    Της ΔΕΗ και τα τεράστια του Φυσικού Αερίου εγώ τα χαρακτηρίζω "ορθόδοξα" οπότε δεν ενοχλούν κανέναν
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #17963
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της ΔΕΗ και τα τεράστια του Φυσικού Αερίου εγώ τα χαρακτηρίζω "ορθόδοξα" οπότε δεν ενοχλούν κανέναν
    Δίκιο έχεις.....του αερίου το ξέχασα....η δύναμη της συνήθειας (τα συνηθίσαμε είναι η αλήθεια και δεν τα προσέχουμε πλέον)....έχει και την αφίσα επάνω πλέον...το τέλειο καμουφλάζ

  9. #17964
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά για να μην τα "ψέλνουμε/ψέλνετε" μόνο στην Ιναλαν, ορίστε και μία φωτογραφία όπου φαίνεται ότι το κουτί της Ιναλαν είναι πιο ψηλά από αυτό της HCN
    Η πλάκα είναι ότι μπορεί να περνάω και 2-3 φορές κάθε ημέρα μπροστά από εκεί και να μην το πρόσεξα μέχρι σήμερα (Αλ.Σβώλου - Κέντρο Θεσσαλονίκης).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  455,5 KB 
ID: 253991
    ***πιθανόν κάποιοι να ενοχληθούν με τα κουτάκια των FTTH, ενώ για αυτό της ΔΕΗ πιθανόν "δεν τρέχει κάστανο".
    της Ιναλαν παιρνει απο αυτο της HCN ?

  10. #17965
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Όχι από ότι φαίνεται μάλλον τα καλώδια έρχονται από ψηλά....μάλλον πάντα πιο ψηλά η Inalan σε σχέση με την HCN ?

  11. #17966
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι από ότι φαίνεται μάλλον τα καλώδια έρχονται από ψηλά....μάλλον πάντα πιο ψηλά η Inalan σε σχέση με την HCN ?
    Είναι λογικό, εδώ οι 2 τεχνικοί των 2 εταιρειών
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20240214_193243.jpg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #17967
    Εγγραφή
    02-11-2020
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παιδια κατι ασχετο, εχω 200αρα και ειμαι με router Huawei EG8141A5. Ειναι φυσιολογικο να εχω ταβανι wifi 45-50;

  13. #17968
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    στην περιοχη μου δεν εχω καθολου fiber , θα μου πειτε αλλοι δεν εχουν καν vdsl και μιλαω εγω
    τελος παντων , παραβλεψτε το

    βλεπω ολα τα μηνυματα για την ιναλαν που σκαβει ενα δρομο και εξαφανιζεται απο την περιοχη μετα, πραγματικα θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει.

    ειμαι πολυ κοντα και δεν μπορω να συνδεθω ενω ηταν εδω και σκαβανε αντι να προχωρησουν τον κεντρικο δρομο που σκαβανε , σταματησαν και εφυγαν.

    δεν μπορω να περιμενω αλλο , θελω να βαλω την ιναλαν λογω συμμετριας αλλα οποιος ερθει πρωτος αυτον θα βαλω

    δεν ειμαι εγω αυτος που θα κανονισει τι θα κανει μια εταιρεια και το προγραμμα της , τι ξερω εγω. Το χαζο μου το μυαλο δεν καταλαβαινει το σκαβω μια περιοχη και μετα φευγω και το αφηνω στην μεση και παω σε αλλη περιοχη.
    σκαβω ολη την περιοχη και μετα φευγω λεω εγω τωρα

    τελος παντων αυτα
    αν εχετε κανενα νεοτερο στειλτε μηνυμα
    περιοχη Αθηνα Κεντρο Αρης πεδιον αρεως και περιχωρα

  14. #17969
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snoope Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια κατι ασχετο, εχω 200αρα και ειμαι με router Huawei EG8141A5. Ειναι φυσιολογικο να εχω ταβανι wifi 45-50;
    Ναι γιατί το συγκεκριμένο ρούτερ έχει μόνο την μπάντα στα 2,4 Ghz και δεν πάει παραπάνω. Μπορείς να ζητήσεις αλλαγή εξοπλισμού και να σου φέρουν ένα πιο καινούργιο που θα έχει 4 πόρτες στα 1000 και wifi με 5Ghz όπου θα πιάνεις σίγουρα παραπάνω. Το πρόβλημα με την μπάντα στα 5Ghz είναι ότι δεν έχει κάλυψη. Δίνει ταχύτητα αλλά κοντά στο ρούτερ και όχι με εμπόδια και τοίχους ανάμεσα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην περιοχη μου δεν εχω καθολου fiber , θα μου πειτε αλλοι δεν εχουν καν vdsl και μιλαω εγω
    τελος παντων , παραβλεψτε το

    βλεπω ολα τα μηνυματα για την ιναλαν που σκαβει ενα δρομο και εξαφανιζεται απο την περιοχη μετα, πραγματικα θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει.

    ειμαι πολυ κοντα και δεν μπορω να συνδεθω ενω ηταν εδω και σκαβανε αντι να προχωρησουν τον κεντρικο δρομο που σκαβανε , σταματησαν και εφυγαν.

    δεν μπορω να περιμενω αλλο , θελω να βαλω την ιναλαν λογω συμμετριας αλλα οποιος ερθει πρωτος αυτον θα βαλω

    δεν ειμαι εγω αυτος που θα κανονισει τι θα κανει μια εταιρεια και το προγραμμα της , τι ξερω εγω. Το χαζο μου το μυαλο δεν καταλαβαινει το σκαβω μια περιοχη και μετα φευγω και το αφηνω στην μεση και παω σε αλλη περιοχη.
    σκαβω ολη την περιοχη και μετα φευγω λεω εγω τωρα

    τελος παντων αυτα
    αν εχετε κανενα νεοτερο στειλτε μηνυμα
    περιοχη Αθηνα Κεντρο Αρης πεδιον αρεως και περιχωρα
    Δυστυχώς η Inalan το κάνει αυτό. Δεν πιάνει μια περιοχή και την τελειώνει. Σκάβει, περνάει ένα κομμάτι του κορμού και μετά πάει αλλού. Αυτό είναι αποκαρδιωτικό για τους εκεί κατοίκους για 2 λόγους.
    α. Κάποιος που είναι κοντά μένει στα κρύα του λουτρού και δεν ξέρουν και οι ίδιοι πότε ξανά θα συνεχίσουν εκεί.
    β. Υπάρχει μια διαρκής όχληση στους δρόμους με το σκάψε τώρα, σκάψε μετά, σκάψε αργότερα.

    Δεν ξέρω αν είναι θέμα άδειας που δίνουν από τον Δήμο ή χρημάτων που δεν έχει να δώσει η εταιρεία στον Δήμο για περισσότερα μέτρα. Δεν είναι καμία τεράστια εταιρεία με πολύ χρήμα οπότε περιμένει να μαζέψει κάποια λεφτά για να πάει παρακάτω.

    Τέλος έχει ειπωθεί και από την εταιρεία παλαιότερα ότι σκάβουν εκεί που έχουν περισσότερες αιτήσεις. Οπότε κάνε μια αίτηση και εσύ και οι γείτονές σου μπας και προχωρήσει προς τα εσένα.

  15. #17970
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί το συγκεκριμένο ρούτερ έχει μόνο την μπάντα στα 2,4 Ghz και δεν πάει παραπάνω. Μπορείς να ζητήσεις αλλαγή εξοπλισμού και να σου φέρουν ένα πιο καινούργιο που θα έχει 4 πόρτες στα 1000 και wifi με 5Ghz όπου θα πιάνεις σίγουρα παραπάνω. Το πρόβλημα με την μπάντα στα 5Ghz είναι ότι δεν έχει κάλυψη. Δίνει ταχύτητα αλλά κοντά στο ρούτερ και όχι με εμπόδια και τοίχους ανάμεσα.
    Για την μπάντα 5G με το ρούτερ που έχεις και εσύ και εγώ, μία χαρακτηριστική περίπτωση για την "εμβέλειά" του:
    - Smart TV που είναι 5 μέτρα μακριά δίνει στο speedtest 223/195
    - Άλλη ολόιδια TV στον ίδιο χώρο, αλλά 8 μέτρα μακριά και πίσω από τοίχο και βιβλιοθήκη (παίζει τον ρόλο της και η βιβλιοθήκη) δίνει στο 5G 85/90. H Ταχύτητα αυτή είναι επαρκέστατη για ονλαιν περιεχόμενο ακόμα και 4Κ. Εάν βέβαια θέλεις να πάρεις την μέγιστη ταχύτητα π.χ. σε λαπτοπ θα καταφύγεις σε επιπλέον λύσεις (mesh, powerlines κλπ)
    - Για αυτό είναι εξαιρετικής σημασίας που θα τοποθετήσεις το ρούτερ από την αρχή. Δηλαδή σε κάποιο σημείο που θα δίνει την μέγιστη ταχύτητα στην συσκευή/ες που θέλεις.
    - Σίγουρα η ΜΗ ύπαρξη στο ρούτερ 5G είναι τεράστιο μειονέκτημα. Αδιανόητο για 200/200. Άμεση αλλαγή του ρούτερ.

Σελ. 1198 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 11781188119311961197119811991200120312081218 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας