Σελ. 651 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 631641646649650651652653656661671 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.751-9.765 από 18556

Θέμα: Inalan

  1. #9751
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.inalan.gr/outer/uploads/...%B7_Inalan.pdf

    Παράγραφος 5.2

    Δεν με αφήνει να το κάνω Copy/Paste αλλιως θα το έκανα !
    Που λέει αυτά που λες εσύ;

    Συγκεκριμένα το :
    Επίσης δεν επιτρέπεται σε κανένα τεχνικό να αναφέρει τι δικτυακό εξοπλισμό έχει ο πελάτης πέραν του router χωρίς την συγκατάθεση του πελάτη..
    Αν οχι κουκούλα μετά θα έχουμε συσκευή τύπου MIB;

  2. #9752
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που τα έχει γραμμένα αυτά;
    Μήπως πουθενά, μήπως κάπου το έχουμε παρακάνει με το GDPR, μήπως όταν θα έρχεται τεχνικός θα του βάζουμε κουκούλα;
    δεν ξέρω αν είναι θέμα GDPR σίγουρα όμως ο τεχνικός της οποιαδήποτε εταιρείας εισέρχεται στον χώρο μας και συγκεκριμένα στην οικία μας (σπίτι μας) η δουλειά του είναι να κάνει έλεγχο του εξοπλισμού της εταιρείας που τον πληρώνει
    δεν έχει κανένα δικαίωμα να κάνει τον οποιοδήποτε έλεγχο σε εξοπλισμό που δεν ανήκει στην εταιρεία που δουλεύει
    εγώ γουστάρω να έχω το οποιοδήποτε στην οικία μου
    εφόσον δεν παραβιάζω τους όρους της σύμβασης/συμβολαίου μου και αν πάμε στην INALAN την χρήση.

    αν παραβιάσω τους όρους της σύμβασης/συμβολαίου μου ή ξεπεράσω το όριο χρήσης η INALAN μπορεί να προχωρήσει σε ότι προβλέπεται

    ευτυχώς που στην COSMOTE FTTH είναι πιο απλά και εύκολα τα πράγματα σε ότι αφορά τον εξοπλισμό
    καθώς δεν χρειάζεται να κόβει βόλτες όπου γουστάρει στον χώρο της οικίας πάει απλά και τσεκάρει κεντρικό κατανεμητή - κατανεμητή ορόφου - ONT και ROUTER μέχρι εκεί επιτρέπεται η πρόσβαση του τεχνικού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 29-06-20 στις 21:36.

  3. #9753
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που συμβατικά ο πελάτης έχει ξεπεράσει το όριο που το δίνει η εταιρεία ας του περιορίσει την υπηρεσία
    Η εταιρεία έχει κατ' επανάληψη δηλώσει ότι σε περίπτωση παραβίασης του ορίου δεν περιορίζει την πρόσβαση, αλλά αλλάζει την σύνδεση σε επαγγελματική ή προσπαθεί να βρει άλλη λύση που να βολεύει και τον πελάτη. Αν αυτός δεν το θέλει, απλά σταμάτα την παροχή των υπηρεσιών. Προσωπικά δεν έχω καταλάβει αν είναι αυτή η περίπτωση.

    Το GBDR δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα μέχρι τώρα δεδομένα που γνωρίζουμε, ούτε ο εξοπλισμός είναι προσωπικό δεδομένο για να τον επικαλεσθεί οποιοσδήποτε ότι παραβιάζονται δικαιώματά του. Το έχουμε πάρει πολύ στραβά και τα ρουμε όλα σε αυτό ή το επικαλούμαστε ασχέτως.
    Ο τεχνικός της εταιρείας οφείλει να αναφέρει αυτό που διαπίστωσε, άσχετα αν καλώς ή κακώς έβγαλε το όποιο συμπέρασμα. Από την στιγμή που υπάρχει η αντίρρηση του πελάτη, προσπαθεί να το λύσει μαζί του απευθείας ή με επίσημο μεσολαβητή.

  4. #9754
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εταιρεία έχει κατ' επανάληψη δηλώσει ότι σε περίπτωση παραβίασης του ορίου δεν περιορίζει την πρόσβαση, αλλά αλλάζει την σύνδεση σε επαγγελματική ή προσπαθεί να βρει άλλη λύση που να βολεύει και τον πελάτη. Αν αυτός δεν το θέλει, απλά σταμάτα την παροχή των υπηρεσιών. Προσωπικά δεν έχω καταλάβει αν είναι αυτή η περίπτωση.

    Το GBDR δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα μέχρι τώρα δεδομένα που γνωρίζουμε, ούτε ο εξοπλισμός είναι προσωπικό δεδομένο για να τον επικαλεσθεί οποιοσδήποτε ότι παραβιάζονται δικαιώματά του. Το έχουμε πάρει πολύ στραβά και τα ρουμε όλα σε αυτό ή το επικαλούμαστε ασχέτως.
    Ο τεχνικός της εταιρείας οφείλει να αναφέρει αυτό που διαπίστωσε, άσχετα αν καλώς ή κακώς έβγαλε το όποιο συμπέρασμα. Από την στιγμή που υπάρχει η αντίρρηση του πελάτη, προσπαθεί να το λύσει μαζί του απευθείας ή με επίσημο μεσολαβητή.
    Προφορικά μπορεί να λένε αυτό που λες..Όμως η σύμβαση στο άρθρο 5.11 δεν λέει κάτι τέτοιο... Μιλάει απλά για το όριο 10% και δεν λέει για μετατροπή σε επαγγελματικό. Όμως μιλάει για διακοπή υπηρεσίας σε περίπτωση υπερφόρτωσης όπως το λένε ..

    Από την στιγμή που χωρίς να έχεις δουλεία ο τεχνικός τους ψαχουλεύει τι έχω στο LAN μου αν έχω κάμερες και τι κάμερες τι καταγραφικό ή τι συναγερμό αν έχω firewall και τι είδους ... αν έχω ξεχωριστό wifi access point και τι είδους. Επίσης μπορεί εύκολα να αφήσει κάπου κάποιο usb device που να μην το πάρω πρέφα... Όλα αυτά συνιστούν πιθανά σημεία για χρήση σε κακόβουλη μεταγενέστερη ενέργεια με ότι σημαίνει αυτό ... Η σύμβαση που υπογράφει ο πελάτης μιλάει ξεκάθαρα συγκατάθεση του πελάτη για πρόσβαση στο τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό και μόνο σε αυτό .. O Server π.χ δεν είναι τηλεπικοινωνιακός εξοπλισμός..

  5. #9755
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφορικά μπορεί να λένε αυτό που λες..Όμως η σύμβαση στο άρθρο 5.11 δεν λέει κάτι τέτοιο... Μιλάει απλά για το όριο 10% και δεν λέει για μετατροπή σε επαγγελματικό. Όμως μιλάει για διακοπή υπηρεσίας σε περίπτωση υπερφόρτωσης όπως το λένε ..

    Από την στιγμή που χωρίς να έχεις δουλεία ο τεχνικός τους ψαχουλεύει τι έχω στο LAN μου αν έχω κάμερες και τι κάμερες τι καταγραφικό ή τι συναγερμό αν έχω firewall και τι είδους ... αν έχω ξεχωριστό wifi access point και τι είδους. Επίσης μπορεί εύκολα να αφήσει κάπου κάποιο usb device που να μην το πάρω πρέφα... Όλα αυτά συνιστούν πιθανά σημεία για χρήση σε κακόβουλη μεταγενέστερη ενέργεια με ότι σημαίνει αυτό ... Η σύμβαση που υπογράφει ο πελάτης μιλάει ξεκάθαρα συγκατάθεση του πελάτη για πρόσβαση στο τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό και μόνο σε αυτό .. O Server π.χ δεν είναι τηλεπικοινωνιακός εξοπλισμός..
    Εντάξει μόλις το τερματίσαμε, να βάλει usb device;

  6. #9756
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ούτε καν ο πελάτης δεν ανέφερε για ψαχούλεμα, usb κλπ σενάρια κατασκοπείας. Ο τεχνικός ανέφερα αυτά που είδε ή του έδειξε ο πελάτης που ο ίδιος τον έβαλε στον συγκεκριμένο χώρο.

  7. #9757
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε καν ο πελάτης δεν ανέφερε για ψαχούλεμα, usb κλπ σενάρια κατασκοπείας. Ο τεχνικός ανέφερα αυτά που είδε ή του έδειξε ο πελάτης που ο ίδιος τον έβαλε στον συγκεκριμένο χώρο.
    Δεν είπα ότι το έκανε ... Είπα ότι μπορεί να το κάνει. Γιατί θεωρώ ότι μπλέκει και το GDPR ...

  8. #9758
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θεωρείς, αλλά στην πραγματικότητα το GBDR δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφεις.
    Η όποια δικτυακή ή τεχνολογική υποδομή έχει ένας πελάτης και η οποία κάνει χρήση της υπηρεσίας μίας εταιρείας, ΔΕΝ αποτελεί προσωπικό δεδομένο.
    Ο τεχνικός ΟΦΕΙΛΕΙ να ενημερώσει την εταιρεία, αν θεωρεί ότι κάτι αντιβαίνει την πολιτική της. Το αν η γνώμη του είναι σωστή ή λάθος, είναι αδιάφορο.

  9. #9759
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρείς, αλλά στην πραγματικότητα το GBDR δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφεις.
    Η όποια δικτυακή ή τεχνολογική υποδομή έχει ένας πελάτης και η οποία κάνει χρήση της υπηρεσίας μίας εταιρείας, ΔΕΝ αποτελεί προσωπικό δεδομένο.
    Ο τεχνικός ΟΦΕΙΛΕΙ να ενημερώσει την εταιρεία, αν θεωρεί ότι κάτι αντιβαίνει την πολιτική της. Το αν η γνώμη του είναι σωστή ή λάθος, είναι αδιάφορο.
    Το σπίτι του καθενός αποτελεί άσυλο, όχι το GDPR δεν έχει εφαρμογή, είναι όμως ακόμα χειρότερη παραβίαση της ιδιωτικότητας η οποιαδήποτε πληροφορία για το τι έχω στο σπίτι.

    Πάντως όντως το έχουμε κουράσει το θέμα. Η Inalan πρέπει να τα βρεί με τον πελάτη να τελειώνουμε.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  10. #9760
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όντως το έχουμε κουράσει το θέμα. Η Inalan πρέπει να τα βρεί με τον πελάτη να τελειώνουμε.

    +1.

    Συμφωνώ απόλυτα. Μου αρέσει που ασχολούμαστε επί τόσες σελίδες στο νήμα με τη μία και μοναδική περίπτωση ενός πελάτη της Inalan, όταν κάποιος που έχει παρακολουθήσει το νήμα, βγάζει αβίαστα το στατιστικό συμπέρασμα ότι η Inalan έχει θετική αποδοχή από το 99,9% των πελατών της.

    Ενώ αντίστοιχα από εκατοντάδες άλλα παραδείγματα στα νήματα της Cosmote, Vodafone και Wind, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι η συμπεριφορά που αντιμετωπίζουμε από τις τρεις μεγάλες πολυεθνικές είναι του στιλ "Αυτή είναι η κατάσταση, και άμα σου αρέσει. Αν δεν σου αρέσει, τη βόλτα σου"...

  11. #9761
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι του καθενός αποτελεί άσυλο, όχι το GDPR δεν έχει εφαρμογή, είναι όμως ακόμα χειρότερη παραβίαση της ιδιωτικότητας η οποιαδήποτε πληροφορία για το τι έχω στο σπίτι.
    Μα ο ίδιος ο πελάτης τον έβαλε στο σπίτι, για να κάνει έλεγχο στην γραμμή λόγω βλάβης και τον οδήγησε στον χώρο που είχε τα μηχανήματα. Δεν έγινε καμία παραβίαση ούτε της οικίας ούτε της ιδιωτικότητας ή κλοπή αποθηκευμένων πληροφοριών. Μπας και βλέπουμε παντού φαντάσματα;

  12. #9762
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ο ίδιος ο πελάτης τον έβαλε στο σπίτι, για να κάνει έλεγχο στην γραμμή λόγω βλάβης και τον οδήγησε στον χώρο που είχε τα μηχανήματα. Δεν έγινε καμία παραβίαση ούτε της οικίας ούτε της ιδιωτικότητας ή κλοπή αποθηκευμένων πληροφοριών. Μπας και βλέπουμε παντού φαντάσματα;
    O Πελάτης τον έβαλε στο σπίτι για να γίνει η αναβάθμιση στα 200, ο τεχνικός είδε διάφορα κουτιά έδωσε ραπόρτο χωρίς να ξέρει ή να ρωτήσει με αποτέλεσμα να του αρνηθούν (του πελάτη) τόσο την αναβάθμιση της γραμμής όσο και την ίδια την υπηρεσία.

    Φαντάσματα στη συγκεκριμένη περίπτωση είδε ο τεχνικός.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  13. #9763
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σύμφωνα με τα γραφόμενα του πελάτη, έχει πάει τεχνικός τουλάχιστον άλλες 2 φορές για βλάβη και αυτή ήταν η τρίτη.
    Αλλά το ερώτημα που δεν απαντάς είναι μόνος του μπήκες μέσα; Παραβίασε ιδιωτικό χώρο ή του άνοιξε ο ίδιος;
    Του έκλεψε κάτι; Μήπως όφειλε να ενημερώσει την εταιρεία για το τι είδε, άσχετα να η γνώμη του ήταν σωστή ή όχι; Που η παρανομία του και που το στηρίζεις αυτό;
    Μήπως βλέπουμε παντού φαντάσματα; Ούτε ο ίδιος ο πελάτης δεν έχει αναφέρει ισχυρισμούς που έχουν γραφτεί εδώ και κάποιες σελίδες και έχουμε ξεχειλώσει το θέμα.

  14. #9764
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Ξαναλέω, μήπως κάποιος admin να τα μεταφέρει σε άλλο νήμα πχ "Διακοπή σύνδεσης Inalan" για να καθαρίσει αυτό ?

    Αν όλες οι περιπτώσεις και προβλήματα μπαίνουν σε αυτό τότε απλά θα γίνει χαος σε λίγο καιρό (και όσο πληθαίνουν οι πελάτες θα πληθαίνουν και τα όποια προβλήματα και παράπονα όπως πάντα).

  15. #9765
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπα δεν νομίζω πως το πρόβλημα θα λυθεί έτσι, πιο πολλές πιθανότητες για νήμα με συγκεκριμένο χρήστη βλέπω.

Σελ. 651 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 631641646649650651652653656661671 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας