Σελ. 632 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 612622627630631632633634637642652 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.466-9.480 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #9466
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Dosman δοκίμασα σε mega και Dropbox. Δεν υπάρχει σταθερότητα. Λίγες φορές με 180Mbps, αλλά τις περισσότερες με 100 ή κάτω από 100.
    Ακριβώς επειδή οι περισσότεροι δίνουν βάση στο download (και εκεί όντως παίρνει άριστα με τόνο η inalan) και όχι στο upload, εθιξα αυτό το θέμα.
    Παρεμπιπτόντως πάντα μου έκανε εντύπωση γιατί οι πάροχοι δίνουν πολύ χαμηλότερο upload από download και μου αρέσει που η inalan δίνει το ίδιο.
    Το θέμα όμως είναι αν αυτό εφαρμόζεται και στην πράξη.
    Καλημέρα, παροχοι FTTH (oπτικη ινα σπιτι) δινουν λιγοτερο upload απο download? ποιοι είναι αυτοι? ρωταω γιατι δεν ξερω, από περιεργεια δλδ.
    Και εγω Linux χρησιμοποιώ κυριως, το iptraf-ng από κονσολα το εχεις δοκιμασει? το bmon ?
    για δες τα πρεπει να κανουν για μετρήσεις του upload.

  2. #9467
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, παροχοι FTTH (oπτικη ινα σπιτι) δινουν λιγοτερο upload απο download? ποιοι είναι αυτοι? ρωταω γιατι δεν ξερω, από περιεργεια δλδ.
    Και εγω Linux χρησιμοποιώ κυριως, το iptraf-ng από κονσολα το εχεις δοκιμασει? το bmon ?
    για δες τα πρεπει να κανουν για μετρήσεις του upload.
    Όλοι οι κλασικοί πάροχοι στο FTTH δίνουν το 10% σε upload, 100/10, 200/20
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  3. #9468
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, καποιος που του εχει γινει το πιστωτικο των 28 ευρω για τον εξοπλισμο, μπορει να μου πει αν του ηρθε email, sms ή και τα 2 καποιο μηνα να το αναφερει ότι υπαρχει πιστωση και ΔΕΝ θα πληρωσει?
    γιατι εγω εχω πληρωσει ολους τους λογαριασμούς, στο myinalan δειχνει μετα μια πιστωση αλλα εγω ΗΔΗ ειχα πληρωσει ποιο πριν και τωρα ηρθε παλι μυνημα και email για πληρωμη.
    Αρα δεν υπαρχει μηνας που να μην εχω πληρωσει! εχω ηλεκτρονικα ολους τους λογαριασμούς και τις πληρωμες αλλωστε.
    SMS ή email ΔΕΝ μου ηρθε ποτε να αναφερει ότι υπαρχει πιστωση, μονο στο myinalan ειδα κατι σχετικο, αλλα ετσι που τα εχουν κανει δεν τα καταλαβαίνω.

  4. #9469
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Σε εμένα απλά δεν είχε έρθει το sms /mail πληρωμής εκείνου του μήνα. Ηρθε απ' ευθείας το επόμενο

  5. #9470
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λεμε προσβαση, αναφερομαστε κυριως στο φυσικο μεσο.
    Το φυσικο μεσο (στην προκειμενη περιπτωση η οπτικη ινα) μπορει να σου προσφερει συμμετρικα 200 Mbps χωριτικοτητας.
    Οι παροχοι αυτο διαφημιζουν κυριως.
    Κατανοητό, αλλά τον χρήστη δεν τον ενδιαφέρει η τεχνολογία του πράγματος αλλά να μπορεί να εφαρμοστεί αυτήν στην πράξη.
    Δεν νομίζω ότι οι πάροχοι διαφημίζουν αυτό. Αυτό θα είχε σημασία αν οι πάροχοι απευθύνονταν σε κάποιους άλλους του τεχνολογικού χώρου και τους παρουσίαζαν την τεχνολογία τους.
    Απευθύνονται όμως στο κοινό και γι'αυτό βάζουν ένα "εώς" πριν την προσφερόμενη ταχύτητα (εώς 50Mbps, εώς 100Mbps κ.λ.π.), ώστε να μην μπορούν να τους κατηγορήσουν (όπως κάνω εγώ τώρα) σε περίπτωση χαμηλών ταχυτήτων.

    Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν και αυτοί το επιχείρημά σου και να λένε ότι "εμείς τεχνολογικά σας προσφέρουμε αυτή τη δυνατότητα αλλά οι υπηρεσίες του internet δεν ανταποκρίνονται" και να είναι πάντα καλυμμένοι. Δεν κάνουν όμως αυτό. Ελέγχουν την ταχύτητά σου και αν είναι μικρότερη (κατά 30% αν δεν κάνω λάθος) από αυτήν που διαφημίζουν το θεωρούν "τεχνικό πρόβλημα"
    Και απ'ότι ξέρω η ΕΕΤΤ έχει γίνει αρκετά αυστηρή σε αυτό. Επομένως όταν διαφημίζουν μια ταχύτητα, απευθύνονται στο κοινό και είναι υπόλογοι γι'αυτό αν δεν μπορούν να την παρέχουν στο μεγαλύτερό της ποσοστό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν μια υπηρεσια (π.χ. youtube) μπορει να εκμεταλευτει στο επαρκο τη διαθεσιμη χωριτικοτητα, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.
    Αν δεν μπορεί η google που είναι ο γίγαντας του internet με τις τόσες υπηρεσίες να εκμεταλευτεί αυτήν την τεχνολογική δυνατότητα των εταιριών παρόχων (που όντως μπορεί να συμβαίνει), τότε τι να πω, οι υψηλές ταχύτητες που διαφημίζουν δεν έχουν καμία πρακτική εφαρμογή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω Linux χρησιμοποιώ κυριως, το iptraf-ng από κονσολα το εχεις δοκιμασει? το bmon ?
    για δες τα πρεπει να κανουν για μετρήσεις του upload.
    Σ'ευχαριστώ Νικηφόρε!
    Τα δοκίμασα και επιβεβαιώνουν αυτό που ανέφερα πιο πριν, ότι δηλαδή οι ταχύτητες του upload είναι κατά μέσο όρο πολύ χαμηλότερες από αυτές του download,
    Σε youtube και google drive είναι κατά μέσο όρο 60Mbps αντί για 200 (ή εκεί κοντά) που θά'πρεπε να είναι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι κλασικοί πάροχοι στο FTTH δίνουν το 10% σε upload, 100/10, 200/20
    Ναι σε αυτό αναφερόμουν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τελει, καλα εκανες και το ανεφερες, υπαρχει ενα μικρο ενδεχομενο να ειναι οντως προβλημα της Inalan, ποτε δεν ξερεις.
    Τελικά μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο τεχνικό θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kouros17 : 25-05-20 στις 13:59.

  6. #9471
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, καποιος που του εχει γινει το πιστωτικο των 28 ευρω για τον εξοπλισμο, μπορει να μου πει αν του ηρθε email, sms ή και τα 2 καποιο μηνα να το αναφερει ότι υπαρχει πιστωση και ΔΕΝ θα πληρωσει?
    γιατι εγω εχω πληρωσει ολους τους λογαριασμούς, στο myinalan δειχνει μετα μια πιστωση αλλα εγω ΗΔΗ ειχα πληρωσει ποιο πριν και τωρα ηρθε παλι μυνημα και email για πληρωμη.
    Αρα δεν υπαρχει μηνας που να μην εχω πληρωσει! εχω ηλεκτρονικα ολους τους λογαριασμούς και τις πληρωμες αλλωστε.
    SMS ή email ΔΕΝ μου ηρθε ποτε να αναφερει ότι υπαρχει πιστωση, μονο στο myinalan ειδα κατι σχετικο, αλλα ετσι που τα εχουν κανει δεν τα καταλαβαίνω.
    Στο post #9024 σου ειχαν αναφερει οτι εγινε η πιστωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας.
    Εάν σας έχουμε καταλάβει σωστά ,από το όνομα εδώ και την ημ/νία που αναφέρατε, η επιστροφή έχει γίνει κανονικά στις 01/04/2020.
    και στο #9027 & #9029 εγραψες :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι καλα λες, οντως κατι λεει εκει, οποτε προφανως θα αφαιρεθει οταν θα ερθει η επομενη ειδοποιηση. Ειναι λιγο μπερδεμα οπως τα γραφουν.
    Ευχαριστω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχει την αποδειξη της πληρωμης που εκανα στις 28/3 και στις 14/1 δειχνει κανονικο λογαριασμο, ΜΟΝΟ στο myinalan στην λιστα λογαριασμων/πληρωμων δειχνει την πιστωση, στον λογαριασμο που εχουν βαλει την 1/4 δλδ στο pdf δεν το αναφερει καν ομως. Γιαυτο λεω οτι ειναι μπερδεμα, μπορει εγω μετα να το ξεχασω αν δεν το αναφερουν στο email και να ξανακανω πληρωμη.
    Αρα τι εχεις κανει ?? πληρωνες κανονικα καθε μηνα ? Η το αφησες απληρωτο για να συμψηφιστει το πιστωτικο υπολοιπο του λογαριασμου σου ?
    The gr81 .

  7. #9472
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Τελικά μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο τεχνικό θέμα.
    δοκίμασες να ανεβάσεις κάτι ταυτόχρονα πχ στο google drive και στο YouTube και ενα μεγαλο αρχείο πχ στο wetransfer? αν τα βαλεις όλα να τρέξουν μαζί πιστεύω οτι ανετα θα πιασεις το 200άρι, τώρα αν ανα υπηρεσία δεν τερματίζεις την γραμμή αυτο δεν λέει κατι. και εγω καποιες φορες στο κατεβασμα απο μια υπηρεσία δεν τερματίζω την γραμμή αλλα μένει ελευθερο bandwith που μπορείς να εκμεταλλευτείς σε αλλες υπηρεσίες ταυτόχρονα.

    πχ οταν βλέπεις netflix βλέπεις την γραμμή σου να κατεβάζει με 200?οχι γιατι απλα δεν χρειάζεται, το μεγεθος του streaming που κατεβαίνει εκεινη την ώρα χρειάζεται περίπου 25Mbps για να ρολάρει σωστά σε 1080p. δεν σημαίνει οτι παντου και παντα κατεβαζεις απο 200.
    πιστευω οτι αν βαλεις πολλες υπηρεσίες να ανεβαζουν ταυτόχρονα θα δεις οτι θα πιασεις το μεγιστο του διαθέσιμου σου bandwith.
    σε αλλο πάροχο εγω με one drive αρχείο zip 1gb to να ανεβαίνει με 125Mbps όταν το πακετό μου ειναι 120 και δεν πιανω ποτε 120 στο speedtest, παντα 117 μου βγάζει. το ιδιο αρχειο όταν το ξεζίπαρα και αρχισε παλι να το συγχρονίζει (γιατι το onedrive συγχρονιζει τα παντα) δεν επιανα τοσο και λογικό ειναι γιατι ηταν μεσα πολλα pdf απο λιγα Mb το καθενα και δεν προλάβαινε καν να ανοίξει ταχύτητα!

  8. #9473
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητό, αλλά τον χρήστη δεν τον ενδιαφέρει η τεχνολογία του πράγματος αλλά να μπορεί να εφαρμοστεί αυτήν στην πράξη.
    Δεν νομίζω ότι οι πάροχοι διαφημίζουν αυτό. Αυτό θα είχε σημασία αν οι πάροχοι απευθύνονταν σε κάποιους άλλους του τεχνολογικού χώρου και τους παρουσίαζαν την τεχνολογία τους.
    Απευθύνονται όμως στο κοινό και γι'αυτό βάζουν ένα "εώς" πριν την προσφερόμενη ταχύτητα (εώς 50Mbps, εώς 100Mbps κ.λ.π.), ώστε να μην μπορούν να τους κατηγορήσουν (όπως κάνω εγώ τώρα) σε περίπτωση χαμηλών ταχυτήτων.

    Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν και αυτοί το επιχείρημά σου και να λένε ότι "εμείς τεχνολογικά σας προσφέρουμε αυτή τη δυνατότητα αλλά οι υπηρεσίες του internet δεν ανταποκρίνονται" και να είναι πάντα καλυμμένοι. Δεν κάνουν όμως αυτό. Ελέγχουν την ταχύτητά σου και αν είναι μικρότερη (κατά 30% αν δεν κάνω λάθος) από αυτήν που διαφημίζουν το θεωρούν "τεχνικό πρόβλημα"
    Και απ'ότι ξέρω η ΕΕΤΤ έχει γίνει αρκετά αυστηρή σε αυτό. Επομένως όταν διαφημίζουν μια ταχύτητα, απευθύνονται στο κοινό και είναι υπόλογοι γι'αυτό αν δεν μπορούν να την παρέχουν στο μεγαλύτερό της ποσοστό.
    Παλι μπερδευεις την ταχυτητα προσβασης με την ταχυτητα της υπηρεσιας.
    Η ΕΕΤΤ εχει γινει αυστηρη στο θεμα της ταχυτητας προσβασης, aka της χωριτικοτητας.
    Το 30% ισχυει για την προσβαση - η οπτικη σου ινα μια χαρα 200/200 Mbps χωριτικοτητα εχει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν μπορεί η google που είναι ο γίγαντας του internet με τις τόσες υπηρεσίες να εκμεταλευτεί αυτήν την τεχνολογική δυνατότητα των εταιριών παρόχων (που όντως μπορεί να συμβαίνει), τότε τι να πω, οι υψηλές ταχύτητες που διαφημίζουν δεν έχουν καμία πρακτική εφαρμογή.
    Κι ομως, η Google δεν εχει παρουσια στην Ελλαδα στον GR-IX.
    https://www.gr-ix.gr/peering-matrix/
    Οποτε ολη η κινηση της Google δρομολογειται μεσω των διεθνων κυκλωματων του εκαστοτε παροχου - αυτο σε καμια περιπτωση δεν μπορει να σου εγγυηθει την ταχυτητα με την υπηρεσια.
    Εδω που τα λεμε, ουτε μισθωμενη γραμμη δεν μπορει (παντα) να το εγγυηθει αυτο.

    Δεν ισχυει παντως οτι οι υψηλες ταχυτητες προσβασης δεν εχουν καμια πρακτικη εφαρμογη.
    Φυσικα και εχουν, αλλα δεν ειναι επι του παροντος να το συζητησουμε.
    Ισως δεν εχει για σενα για το πολυ συγκεκριμενο κομματι που θες.

  9. #9474
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Το YouTube δεν έχει CDN εντός Ελλάδας;

  10. #9475
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το YouTube δεν έχει CDN εντός Ελλάδας;
    Απο οσο γνωριζω οχι - αν θυμαμαι καλα, ο πλησιον CDN προς την Ελλαδα βρισκεται στη Βουλγαρια.
    Δεν ειμαι Ελλαδα, αλλα ενα απλο tracert θα μας διαφωτισει.

  11. #9476
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit_hal Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκίμασες να ανεβάσεις κάτι ταυτόχρονα πχ στο google drive και στο YouTube και ενα μεγαλο αρχείο πχ στο wetransfer? αν τα βαλεις όλα να τρέξουν μαζί πιστεύω οτι ανετα θα πιασεις το 200άρι, τώρα αν ανα υπηρεσία δεν τερματίζεις την γραμμή αυτο δεν λέει κατι. και εγω καποιες φορες στο κατεβασμα απο μια υπηρεσία δεν τερματίζω την γραμμή αλλα μένει ελευθερο bandwith που μπορείς να εκμεταλλευτείς σε αλλες υπηρεσίες ταυτόχρονα.
    Το δοκίμασα απλώς "προστίθενται οι ταχύτητες" μεταξύ τους. Ανεβάζω ας πούμε στο youtube με 60Mbps και άλλα τόσα περίπου στο google drive (σύνολο 120Mbps).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι μπερδευεις την ταχυτητα προσβασης με την ταχυτητα της υπηρεσιας.
    Η ΕΕΤΤ εχει γινει αυστηρη στο θεμα της ταχυτητας προσβασης, aka της χωριτικοτητας.
    Το 30% ισχυει για την προσβαση - η οπτικη σου ινα μια χαρα 200/200 Mbps χωριτικοτητα εχει.
    Δηλαδή αν διαπιστώσω χαμηλές ταχύτητες και κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ αυτή θα ελέγξει την ταχύτητα πρόσβασης του παρόχου και αν αυτήν είναι εντάξει όλα καλά, έστω και αν έχω χαμηλές ταχύτητες σε σχέση με αυτές που διαφημίζουν;

  12. #9477
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκίμασα απλώς "προστίθενται οι ταχύτητες" μεταξύ τους. Ανεβάζω ας πούμε στο youtube με 60Mbps και άλλα τόσα περίπου στο google drive (σύνολο 120Mbps).



    Δηλαδή αν διαπιστώσω χαμηλές ταχύτητες και κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ αυτή θα ελέγξει την ταχύτητα πρόσβασης του παρόχου και αν αυτήν είναι εντάξει όλα καλά, έστω και αν έχω χαμηλές ταχύτητες σε σχέση με αυτές που διαφημίζουν;
    αρα που ειναι η βλάβη? λες οτι προσθέτεις και πας στα 120, αν βάλεις κατι ακομα να ανεβαίνει θα πας και παραπάνω. επειτα δεν ξερουμε αν κατι αλλο στην υποδομή σου σε κοβει, τι ρουτερ χρησιμοποιείες, ποσα πολλαπλά connection κανεις στην υπηρεσία που ανεβάζεις κτλ..
    δεν νομίζω οτι καποια εταιρία διαφημίζει οτι θα εχεις 200upload στην τάδε υπηρεσία.
    αν πχ μεσα στο σπιτι ειστε 2-3 ατομα και δουλεύεται μια χαρα χρειάζεται το 200 εκει θα δείς οτι αλλοι θα μπορούν να κανουν την δουλειά τους. πχ παλια με 24άδα adsl μπορούσαν 3 διαφορετικοί χρήστες να δουνε βιντεο 1080p σε netflix? οχι γιατι 3Χ25Mbps δεν θα εφτανε, τωρα με την 200άρα μπορείς. θα μπορούσαν με 1Mbps upload να ανεβαζουν ολοι αρχεια? τωρα ολοι μπορούν. εκει ειναι το νόημα του να εχεις μεγαλο bandwith, δεν σημαίνει οτι τερματίζει σε καθε υπηρεσία.

  13. #9478
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν διαπιστώσω χαμηλές ταχύτητες και κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ αυτή θα ελέγξει την ταχύτητα πρόσβασης του παρόχου και αν αυτήν είναι εντάξει όλα καλά, έστω και αν έχω χαμηλές ταχύτητες σε σχέση με αυτές που διαφημίζουν;
    Η ταχυτητα προσβασης που σου δινει ο παροχος φαινεται ενταξει, καθως η χωριτικοτητα της γραμμης σου ειναι οντως 200 Mbps.
    Οποτε αν κανεις καταγγελια επειδη δεν πιανεις 200 Mbps με το youtube, θα πεσει στο κενο.

  14. #9479
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit_hal Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα που ειναι η βλάβη? λες οτι προσθέτεις και πας στα 120, αν βάλεις κατι ακομα να ανεβαίνει θα πας και παραπάνω. επειτα δεν ξερουμε αν κατι αλλο στην υποδομή σου σε κοβει, τι ρουτερ χρησιμοποιείες, ποσα πολλαπλά connection κανεις στην υπηρεσία που ανεβάζεις κτλ..
    Το θέμα είναι να μπορώ να ανεβάζω με την ίδια ταχύτητα που κατεβάζω, αυτό δηλαδή που υπόσχεται η εταιρία. Αν κατεβάζω ένα ή περισσότερα αρχεία με 200+ συνολικά, τότε θα πρέπει να ανεβάζω και με αυτήν την ταχύτητα έστω και αν είναι ένα αρχείο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχυτητα προσβασης που σου δινει ο παροχος φαινεται ενταξει, καθως η χωριτικοτητα της γραμμης σου ειναι οντως 200 Mbps.
    Οποτε αν κανεις καταγγελια επειδη δεν πιανεις 200 Mbps με το youtube, θα πεσει στο κενο.
    Δεν μιλώ μόνο για το youtube, δεν είναι μόνο στο youtube που έχω χαμηλή ταχύτητα upload. Τότε τί γίνεται; Τι ακριβώς ελέγχει η ΕΕΤΤ;
    Δεν αναφέρομαι μόνο στην δική μου περίπτωση, αλλά γενικά.
    Τότε γιατί οι πάροχοι βάζουν αυτό το "εώς" πριν την ταχύτητα που διαφημίζουν, αφού οι ίδιοι όντως προσφέρουν αυτήν την ταχύτητα πρόσβασης έστω και αν ο χρήστης δεν μπορεί να την έχει σχεδόν ποτέ (είτε για τον ένα, είτε για τον άλλο λόγο);
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kouros17 : 25-05-20 στις 16:25.

  15. #9480
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα απλά δεν είχε έρθει το sms /mail πληρωμής εκείνου του μήνα. Ηρθε απ' ευθείας το επόμενο
    Καλησπέρα, ευχαριστω για την απαντηση, θα τσεκαρω τα emails μου τοτε να δω γιατι δεν τα εχω σβησει μηπως καποιο μηνα δεν ειχε ερθει και τον πληρωσα εγω και και μπορει να πληρωσα βαση του myinalan γιατι εκει το δειχνει ποιο νωρις πριν μας ερθουν emails+sms.

    - - - Updated - - -

    Αυτο εδω που βρηκα https://dlptest.com/ftp-test/ για δοκιμες μας κανει? θεωρω οτι το FTP ειναι οτι ποιο αξιοπιστο για δοκιμες.
    κατεβαζω απο εδω που παει ΠΑΝΤΑ τερμα την γραμμη μου ακομα και την ADSL http://ftp.ntua.gr/pub/linux/
    dvd linux και το ανεβαζουμε στο αλλο.

    - - - Updated - - -

    Κώδικας:
    wget -c http://ftp.ntua.gr/pub/linux/linuxmint/testing/linuxmint-19.3-mate-64bit-beta.iso
    --2020-05-25 16:11:42--  http://ftp.ntua.gr/pub/linux/linuxmint/testing/linuxmint-19.3-mate-64bit-beta.iso
    Εύρεση του ftp.ntua.gr (ftp.ntua.gr)... 147.102.222.211, 2001:648:2000:de::211
    Connecting to ftp.ntua.gr (ftp.ntua.gr)|147.102.222.211|:80... συνδέθηκε.
    Η αίτηση για HTTP στάλθηκε, αναμονή απάντησης... 206 Partial Content
    Μήκος: 2101542912 (2,0G), 576064224 (549M) remaining [application/octet-stream]
    Saving to: ‘linuxmint-19.3-mate-64bit-beta.iso’
    
    linuxmint-19.3-mate-64bit-beta.iso               76%[++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++==>                         ]   1,50G  34,4MB/s
    Στο κατεβασμα εχει μεγαλες διακυμανσεις απο 36-37 ειδα και 22, εκει που το σταματησα ειχε την παραπανω.

    - - - Updated - - -

    Μαπα το FTP που ειπα με 1,8mb/sec ανεβαζει...

    Βρηκα και αυτο αλλα μονο για download http://speedtest.ftp.otenet.gr/

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασα εδω να στειλω dvd linux 2gb https://wetransfer.com/ μετρησα απο τα mikrotik routers, η ταχυτητα κυμαινομενη κυριως γυρω στα 60-65, λιγο κοντα στα 105, και ειδα και 45.
    Ομως δεν σημαινει αυτο απαραιτητα οτι εχει θεμα η inalan, μπορει να ειναι θεμα servers της υπηρεσιας ή και δρομολογησης προβλημα.

    - - - Updated - - -

    Ας υποθεσουμε οτι φταιει η inalan γιατι στα speedtests τοτε τα δειχνει σωστα? γιατι δλδ μονο το upload να ειναι εικονικο σε καθε speedtest ?
    Eπισης μην ξεχναμε οτι τα speedtest γινονται σε κοντινους μας servers ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ενω οι υπηρεσιες ειναι ξενες, οποτε ειναι θεμα πολλων πραγματων.
    Και στο speedtest αν βαλουμε ξενους servers θα ειναι χαλια και το download.

Σελ. 632 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 612622627630631632633634637642652 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας