Σελ. 519 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 499509514517518519520521524529539 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.771-7.785 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #7771
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stdellta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

    Ενδιαφέρομαι να βάλω Inalan (Κυψέλη, οδός Σπετσών) και θέλω να κάνω μια σημαντική ερώτηση. Αυτή τη στιγμή, το σπίτι είναι σε στάδιο ανακαίνισης. Υποθέτω, πως οι τεχνικοί της Inalan, θα φερουν την ίνα στο μπαλκόνι και απο εκέι τρύπες για να μπεί μέσα στο σπίτι. Το ρούτερ και το patch panel (θα υπάρχει ethernet σε κάθε δωμάτιο) θα είναι μακριά απο το μπαλκόνι. Επειδή λοιπόν οι μάστορες είναι μέσα και είναι κρίμα να ξανατρυπάμε για την ινα οταν τελειώσει η ανακαίνιση, υπάρχει κάποια εγκατάσταση που μπορεί να γίνει έτσι ώστε να κουμπώσει η οπτική π.χ. στο μπαλκόνι και απο εκεί να μεταφέρεται μέσω τοίχων στο χολ, που θέλω να είναι το ρούτερ;

    Ευχαριστώ
    καλησπέρα, καλη χρονια!
    Κοιτα εμενα επειδη μου αφησαν το κουτι αριστερα της διπλα πολυκατοικιας, μου ειχαν βαλει σε ενα σημειο μηχανικο συνδεσμο, αργοτερα ομως επειδη ειχα και μια ασχετη ζημια, μου τον αλλαξαν και εβαλαν τελικα κουτι και εβαλε και ο απο πανω μου. Ομως μου εχουν πει οτι δεν κανουν συνδεσεις στην ινα, αν και κανονικα γινεται και με μηχανικους συνδεσμους δλδ ειναι κατι σαν μουφα και εχεις στα 2 ακρα βυσμα και κουμπωνουν σε αυτην και υπαρχει και τροπος με ειδικο εργαλειο που την ματιζει. Αυτα ομως δεν τα κανουν. Οτι γινει την ινα την αλλαζουν μονοκομματη απο το κουτι μεχρι το ρουτερ εχουν δλδ ετοιμα κομματια καποια μετρα γιαυτο και μας μενει στο ρουτερ μια καλουμπα παρε να χεις.
    Εγω επειδη τοτε ετυχε να βαζω θερμανση λεβητα στο μπαλκονι και φυσικο αεριο και εκανα τον τοιχο σουρωτηρι, αφησα σπυραλ και περασε μετα η ινα απο εκει χωρις να μου κανουν τρυπες. Μετα τα εκλεισα αυτα με σιλικονι που μπορει και να βαφτει. Εχω αφησει χαρτι απο μεσα αν χρειαστει αλλαγη βγαινει ευκολα.
    Υποψην οτι ματισεις κανουν κακο γιατι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα οπως και το επαθα κιολας, γιαυτο μου εβαλαν κουτι.
    Ηταν περιπτωση αυτο δεν κανουν ματισεις γενικα.
    Εγω προτεινω να αφησεις ενα σπυραλ μια τρυπουλα καπου που θες και να μην κλεισεις μετα.
    Η μπορεις να βαλεις ενα μικρο κουτακι ηλεκτρολογικου τυπου απεξω να φαινεται ποιο καλα, μου το ειχαν προτεινει και εμενα αλλα δεν εβαλα τελικα.

  2. #7772
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stdellta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

    Ενδιαφέρομαι να βάλω Inalan (Κυψέλη, οδός Σπετσών) και θέλω να κάνω μια σημαντική ερώτηση. Αυτή τη στιγμή, το σπίτι είναι σε στάδιο ανακαίνισης. Υποθέτω, πως οι τεχνικοί της Inalan, θα φερουν την ίνα στο μπαλκόνι και απο εκέι τρύπες για να μπεί μέσα στο σπίτι. Το ρούτερ και το patch panel (θα υπάρχει ethernet σε κάθε δωμάτιο) θα είναι μακριά απο το μπαλκόνι. Επειδή λοιπόν οι μάστορες είναι μέσα και είναι κρίμα να ξανατρυπάμε για την ινα οταν τελειώσει η ανακαίνιση, υπάρχει κάποια εγκατάσταση που μπορεί να γίνει έτσι ώστε να κουμπώσει η οπτική π.χ. στο μπαλκόνι και απο εκεί να μεταφέρεται μέσω τοίχων στο χολ, που θέλω να είναι το ρούτερ;

    Ευχαριστώ
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.
    Μιας και κάνεις ανακαίνιση θα αναλύσω τι θα έκανα εγώ προσωπικά.

    φέρε την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι, αλλά υπολόγισε να ταξιδέψει μέσα στο σπίτι όσον το δυνατό λιγότερο. Φέρε το ρούτερ της Inalan όσον το δυνατόν πιο κοντά στο σημείο εισόδου τις ίνας στο σπίτι και αν γινεται στην πιο κοντινή πριζα τηλεφωνου που υπάρχει στο σημείο εισόδου (μελοντικά ισως επιστεψεις σε άλλο παροχο με last mile χαλκό και καλό θα είναι η τοπολογία του δικτυου σου να ξεκινάει απο κάπου οπου θα μπορουσε στο μελλον να μπει ενα ρουτερ OTE, WIND, κτλ) άρα Σημείο Α = router Ιnalan. Από εκεί και πέρα πάρε μια κουλουρά utp Cat 6 και κάνε τον σχεδιασμό σου. Υπολόγισε μια θέση πιο κεντρικά στο σπίτι, που θα μπορούσε να μπει ένα switch (Σημείο Β) και ένα καλό Access point (Σημείο Γ ή και ίδιο με το σημείο Β) και στείλε utp προς αυτά τα σημεία. Από αυτό το πιο κεντρικό Σημείο (Β) στείλε καλώδια UTP σε θέσεις που υπολογίζεις να θες ενσύρματες δικτυακές συσκευές και βρίσκονται πιο κοντά στο Σημείο αυτό(Β) απο ότι στο σημείο (A).

    Από το Σημείο Α (router inalan) υπολόγισε που θα ήθελες τηλεφωνική συσκευή και στείλε και εκεί UTP.(Για οικονομία στείλε τηλεφωνικό καλώδιο αν θες αλλά καλυτέρα στείλε utp για πάσα μελλοντική χρήση) Επίσης από το Σημείο Α (router inalan) ) στείλε καλώδια UTP σε θέσεις που υπολογίζεις να θες ενσύρματες δικτυακές συσκευές και βρίσκονται πιο κοντά στο Σημείο αυτό(Α) από ότι στο σημείο Β.

    Ανάλογα την οικοδομή και το σπίτι είναι θέμα του μάστορα πως θα περάσεις και πως θα κρύψεις τα καλώδια αυτά. Συνήθως σε παλιά σπίτια γίνονται ψεύτικα δοκάρια και μικρές επεκτάσεις σε κολώνες με γυψοσανίδες .

    TIPS. Εκεί που υπολογίζεις να μπει η 4k TV σου και η κονσόλα παιχνιδιών σου τώρα ή στο μέλλον στείλε UTP να υπάρχουν. Γενικά όπου θα παίξει TV και stream καλό είναι να έχει utp εκτός αν είναι αρκετά κοντά στο Access point. ( To οποίο Access point πρέπει να είναι της προκοπής)
    Σε απομακρυσμένα δωμάτια ή σημεία με πολλές συσκευές, έχεις πάντα την επιλογή να βάλεις ένα switch μέσα στο δωμάτιο από το να περνάς 2,3 ή και 4 καλώδια . Δεν είναι το ιδανικότερο αλλά εάν είναι να γλυτώσεις τόσα πολλά μέτρα καλώδιο και μερεμέτια, μπορείς να το κάνεις.

    Αν έχεις σκοπό αντί για access point να κάνεις DMZ ή bridge σε άλλο Wifi Router( Router B) , υπολόγισε ότι το switch πρέπει να συνδεθεί στο router B και τα καλώδια για τις συσκευές να φύγουν από αυτό το σημείο. Από το σημείο που έχεις το ρουτερ της Inalan θα πρέπει να στείλεις UTP μόνο εκεί που έχεις το router B και εκεί που θες συσκευή τηλεφώνου.

    Δυστυχώς πρέπει να αποφασίσεις μερικά πράγματα όσον αφορά την τοπολογία σου από τώρα, κατά την διάρκεια της ανακαίνισης.
    Αλλιώς πέρνα καλώδια από όλα τα σημεία προς όλα τα σημεία για να καλύψεις όλες τις περιπτώσεις και τις τοπολογίες.

    Ξεκίνησα να γράψω 5-6 πραγματάκια και τελικά έγραψα έκθεση.
    Δεν πειράζει υγεία να έχουμε
    Καλή χρόνια και πάλι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BiSoNaS : 09-01-20 στις 21:31.

  3. #7773
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Καλησπέρα,

    Υπάρχει κάποιος τρόπος η ip που παίρνουμε από την inalan να αναγνωριστεί ως ελληνική;

    Εκτός του ότι δε δουλεύει το vowifi στο κινητό, δε μπορώ να συνδεθώ ούτε στο cosmote tv go, ούτε στο nova go (μήνυμα πως εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης δε μπορεί να δουλέψει η εφαρμογή)...

  4. #7774
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Υπάρχει κάποιος τρόπος η ip που παίρνουμε από την inalan να αναγνωριστεί ως ελληνική;

    Εκτός του ότι δε δουλεύει το vowifi στο κινητό, δε μπορώ να συνδεθώ ούτε στο cosmote tv go, ούτε στο nova go (μήνυμα πως εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης δε μπορεί να δουλέψει η εφαρμογή)...
    Καλημέρα, από τι νουμερο ξεκιναει?
    Τα εχουν φτιαξει αυτά εμενα παιζουν και το nova go και οτιδήποτε άλλο σχετικο εχω δοκιμασει.
    Παρτους τηλεφωνο και θα στο φτιαξουν αμεσα, εχουν πει οποιος εχει πρόβλημα να παιρνει τηλεφωνο.

  5. #7775
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Καλημέρα. Η ip μου ξεκινάει από 185.234

    Τους πήρα τηλέφωνο, και θα το κοιτάξει ο τεχνικός μου είπαν...

    Οψωμεθα

  6. #7776
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Η ip μου ξεκινάει από 185.234

    Τους πήρα τηλέφωνο, και θα το κοιτάξει ο τεχνικός μου είπαν...

    Οψωμεθα
    Καλησπέρα, εμενα αλλαζει λιγο το δευτερο νουμερο στο 1ο ειναι ιδιο και δεν εχω προβληματα. Θα στο φτιαξουν σιγουρα.

  7. #7777
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    με πήρε πριν από λίγο τηλέφωνο τεχνικός της inalan πως έγιναν οι απαραίτητες ενέργιες για να διορθωθεί το πρόβλημα.
    δεν είμαι σπίτι για να το ελέγξω, όμως θα το δω και θα επανέλθω...

  8. #7778
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Και εμένα εχτές το Βράδυ ξαφνικά άρχισε να με εμφανίζει Ουκρανία. Οι τιμές σε πολλα eshop άρχισαν να εμφανίζονται σε UAH και φυσικά οτιδήποτε χρησιμοποιεί geolocation δεν λειτουργεί σωστά. Προσπάθησα να τους πάρω τηλ σήμερα αλλά δεν τους βρήκα.

    Το περίεργο είναι δεν άλλαξα IP. Την Δευτέρα που είχα την βλάβη με τον βανδαλισμό, άλλαξέ IP και ξαφνικά άρχισα να βγαίνω από Sky Telecom LLC.
    Να είμαι ειλικρινης πρώτη φορά έβλεπα Sky Telecom LLC αφού εδώ και 3 χρόνια ότι IP είχα με εμφάνιζε από Cogent.
    Η IP που πήρα πάντως από Sky Telecom LLC με εμφάνιζε Αθήνα σίγουρα.. Το κοίταξα και Δευτέρα και Τρίτη. Ξαφνικά εχτές Παρασκευή βράδυ οι Smart TV πέταξαν ένα μήνυμα αν θέλω να αποθηκεύσω την νέα τοποθεσία. Αμέσως τσέκαρα την ip και εμφανιζόμουν Ουκρανία.
    Η πλάκα είναι ότι δεν άλλαξα IP. Τσέκαρα το DDNS μου και είναι η ίδια IP που είχα από Δευτέρα. H ίδια IP Sky Telecom LLC που Δευτέρα έως Παρασκευή με εμφάνιζε Αθήνα ξαφνικά άλλαξε to geolocation σε Ουκρανία. Πολύ περίεργο.

  9. #7779
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BiSoNaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα εχτές το Βράδυ ξαφνικά άρχισε να με εμφανίζει Ουκρανία. Οι τιμές σε πολλα eshop άρχισαν να εμφανίζονται σε UAH και φυσικά οτιδήποτε χρησιμοποιεί geolocation δεν λειτουργεί σωστά. Προσπάθησα να τους πάρω τηλ σήμερα αλλά δεν τους βρήκα.

    Το περίεργο είναι δεν άλλαξα IP. Την Δευτέρα που είχα την βλάβη με τον βανδαλισμό, άλλαξέ IP και ξαφνικά άρχισα να βγαίνω από Sky Telecom LLC.
    Να είμαι ειλικρινης πρώτη φορά έβλεπα Sky Telecom LLC αφού εδώ και 3 χρόνια ότι IP είχα με εμφάνιζε από Cogent.
    Η IP που πήρα πάντως από Sky Telecom LLC με εμφάνιζε Αθήνα σίγουρα.. Το κοίταξα και Δευτέρα και Τρίτη. Ξαφνικά εχτές Παρασκευή βράδυ οι Smart TV πέταξαν ένα μήνυμα αν θέλω να αποθηκεύσω την νέα τοποθεσία. Αμέσως τσέκαρα την ip και εμφανιζόμουν Ουκρανία.
    Η πλάκα είναι ότι δεν άλλαξα IP. Τσέκαρα το DDNS μου και είναι η ίδια IP που είχα από Δευτέρα. H ίδια IP Sky Telecom LLC που Δευτέρα έως Παρασκευή με εμφάνιζε Αθήνα ξαφνικά άλλαξε to geolocation σε Ουκρανία. Πολύ περίεργο.
    Καλημερα, πρεπει να σου εχει κολλησει το DDNS σου, δεν υπαρχει περιπτωση με αλλον provider να εχει ιδια ip.
    και εμενα εχει αλλαξει κατα καιρους και οταν το ειχα ψαξει ειναι διαφορα subnets (ip blocks) που εχει παρει η inalan, καθενας δινει αλλες ips που ξεκινανε απο αλλα νουμερα.
    Οπως και να εχει πρεπει να τους το πεις.
    Ευτυχως που αργει να αλλαζει η ip γιατι αν γινονται συνεχεια αυτα, πολλες φορες περνουμε τηλ και δεν βρισκουμε κανεναν.

    Εγω εδω και πολυ καιρο εχω ip απο 185 και παντου δειχνει provider αυτο IP Telecom Service LLC
    Δοκιμασε με αυτο να δεις https://whatismyipaddress.com/ αν και με δειχνει Αθηνα και δεν εχω προβλημα πουθενα.
    Δες και εδω για τα ip ranges που εχει η inalan https://ipinfo.io/AS200736
    ειναι απο την δικια της σελιδα αυτη http://lg.inalan.gr/
    https://ipinfo.io/AS200736/185.234.56.0/22

    A εχουμε ιδιο νουμερο πρωτο αλλα εμενα αλλαζει το δευτερο. Δεν ειναι ο ιδιος provider μαλλον.
    αν δεις στην σελιδα που λεω παραπανω εχει καποιο ip range και λεει χωρα GREECE, ενα σε ενα αλλο λεει χωρα OYKΡΑΝΙΑ.
    Τα παραθετω απο κατω, στην σελιδα εχει και τις σημαιες διπλα.

    Κώδικας:
     185.234.56.0/22 	Sky Telecom LLC 	1,024
    185.234.56.0/24 	MEDIANET INVEST M.I.K.E 	256
    185.234.58.0/24 	MEDIANET INVEST M.I.K.E 	256
    185.234.59.0/24 	MEDIANET INVEST M.I.K.E 	256
    Εγω ειμαι με .235 οχι .234

  10. #7780
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, πρεπει να σου εχει κολλησει το DDNS σου, δεν υπαρχει περιπτωση με αλλον provider να εχει ιδια ip.
    Καλημέρα. Αν διαβάσεις το μυνημά μου θα δείς οτι δεν άλλαξα πάροχο. Απο την Δευτέρα μετά την βλάβη βγαίνω με IP Sky Telecom LLC 185.234.X.X.
    Απο τότε δεν έχω αλλάξει IP. Ακόμα με Sky Telecom LLC είμαι και ίδια IP.
    Άλλαξε ομως το geolocation της IP αυτής που έχω. Ενω μεχρι παρασκευή σε όλα τα sites https://whatismyipaddress.com/ κτλ εμφανιζόμουν Αθήνα, ξαφνικά απο παρασκευή βραδυ εμφανίζομαι Ουκρανία. Μπηκα και τσεκαρα τα logs του DDNS παρόχου μου, και βλέπω οτι δεν έχει αλλάξει η IP απο την Δευτέρα και σήμερα έχω την ίδια IP που είχα και την Δευτέρα. Απλά πλεον έχω αλλο geolocation. Αυτό προφανώς είναι εσωτερικό θέμα της Inalan καθαρά.
    Έχει μαλλον να κάνει με το mapping της IP που έχει δηλωθεί στις global αρμόδιες βάσεις δεδομένων γεωεντοπισμού που με την σειρά τους ενημερώνει ολες τις επιμέρους βάσεις γεωεντοπισμού ανα τον κόσμο.
    Απο ότι κατάλαβα οσον αφορά τις IP οπου την δηλώσει ο πάροχος σε εμφανίζει. Υπάρχει μια Global βάση δεδομένων που ενημερώνει όλες τις υπολοιπες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BiSoNaS : 12-01-20 στις 14:14.

  11. #7781
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πήρε πριν από λίγο τηλέφωνο τεχνικός της inalan πως έγιναν οι απαραίτητες ενέργιες για να διορθωθεί το πρόβλημα.
    δεν είμαι σπίτι για να το ελέγξω, όμως θα το δω και θα επανέλθω...
    το δικό μου πρόβλημα πάντως λύθηκε...
    πλέον δουλεύει το cosmotetv go, και σαν δωράκι και το cosmote vowifi στο κινητό.
    βέβαια η αναζήτηση στο whatismyipaddress.com με βγάζει ακόμη ουκρανία... στο http://whois.domaintools.com με βγάζει Αθήνα

  12. #7782
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το δικό μου πρόβλημα πάντως λύθηκε...
    πλέον δουλεύει το cosmotetv go, και σαν δωράκι και το cosmote vowifi στο κινητό.
    βέβαια η αναζήτηση στο whatismyipaddress.com με βγάζει ακόμη ουκρανία... στο http://whois.domaintools.com με βγάζει Αθήνα
    Έχει να κάνει με το ποιες βασεις γεωεντοπισμου χρησημοποιεί η κάθε υπηρεσία. Κανονικά παντου πρέπει να εμφανιζόμαστε απο Ελλάδα, γιατί αλλιώς μπορεί ανα πάσα στιγμή σε κάποια ιστιοσελλίδα ή υπηρεσία να έχουμε προβληματάκια.
    Πιστευω θα ενημερωθουν όλες οι βάσεις σιγά σιγά και σύντομα θα εμφανίζεσαι Ελλάδα και στο whatismyipaddress.com.

  13. #7783
    Εγγραφή
    13-01-2020
    Ηλικία
    20
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας ! Είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρθηκα λίγο με το θέμα της inalan . Είμαι “gamer” και θέλω να γίνω “pro player” όποτε χρειάζομαι χαμηλό και σταθερό ping. Αυτή τη στιγμή εχω 50 mbps cosmote και εχω σταθερά 65-70 ping . Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το χαμηλωσω; Ξέρω πως κάπως γίνετε στα settings του ρουτερ . Μια δεύτερη μου ερώτηση είναι εσείς που έχετε inalan ποσο ping έχετε ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω κάποια απάντηση

  14. #7784
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AdrianWk7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας ! Είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρθηκα λίγο με το θέμα της inalan . Είμαι “gamer” και θέλω να γίνω “pro player” όποτε χρειάζομαι χαμηλό και σταθερό ping. Αυτή τη στιγμή εχω 50 mbps cosmote και εχω σταθερά 65-70 ping . Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το χαμηλωσω; Ξέρω πως κάπως γίνετε στα settings του ρουτερ . Μια δεύτερη μου ερώτηση είναι εσείς που έχετε inalan ποσο ping έχετε ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω κάποια απάντηση
    Υπάρχουν κάποια ρούτερ με τα οποία μπορείς να πετύχεις καλύτερους χρόνους όταν η γραμμή σου είναι υπό πλήρη φόρτο (qos).
    Χωρίς φορτίο δεν υπάρχουν μαγικές ρυθμίσεις με τις οποίες θα δεις διαφορά.
    Το μόνο που μπορείς και πρέπει να κάνεις είναι να επιλέξεις fast path αντί interleave (κάνεις δήλωση στο πάροχό σου).
    Από εκεί και πέρα.
    Οτιδήποτε ftth θα σου δώσει σίγουρα πολύ καλύτερους χρόνους.
    Εξαρτάται βέβαια με ποιον server συνδέεσαι κάθε φορά.
    πχ με τον Χ-server μπορεί ο ΟΤΕ να έχει καλύτερη σύνδεση απ ότι η inalan ή η hcn.
    Εξαρτάται που βρίσκεται και πώς φτάνουν τα πακέτα μέχρι εκεί.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #7785
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AdrianWk7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας ! Είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρθηκα λίγο με το θέμα της inalan . Είμαι “gamer” και θέλω να γίνω “pro player” όποτε χρειάζομαι χαμηλό και σταθερό ping. Αυτή τη στιγμή εχω 50 mbps cosmote και εχω σταθερά 65-70 ping . Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το χαμηλωσω; Ξέρω πως κάπως γίνετε στα settings του ρουτερ . Μια δεύτερη μου ερώτηση είναι εσείς που έχετε inalan ποσο ping έχετε ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω κάποια απάντηση
    καλησπερα, καλώς ηρθες αλλα εδω που γραφεις ειναι το θεμα της INALAN για οπτικη ινα σπιτι, δεν εχει καμια σχεση αυτο που ρωτας με την INALAN.
    Eδω περα πρεπει να γραψεις https://www.adslgr.com/forum/forums/212-COSMOTE-VDSL

Σελ. 519 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 499509514517518519520521524529539 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας