Σελ. 219 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 199209214217218219220221224229239 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.271-3.285 από 18553

Θέμα: Inalan

  1. #3271
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκεπτικο σου ειναι σωστο, το ειχα ξαναρωτησει μιας και η Mikrotik εχει βγαλει GPON module.

    Αυτο που δεν υπολογισες, ειναι οτι το συγκεκριμενο μηχανακι μπορεις να το ξεχασεις, ειναι εντελως ανεπαρκες.

    Το εχω δοκιμασει με απλη adsl, και "τερματιζει" ανετα.

    Ετσι πηρα το 850 ( https://routerboard.com/RB850Gx2 ) που επαιξε ανετα. Με τον ερχομο της VDSL, εφτασε και αυτο τα 30 - 50% cpu, κατω απο "γερο" φορτο βεβαια (6000 - 10000 states).

    Το ελαφρυτερο που θα παιξει καλα στο FO, ειναι το 3011 κατα την γνωμη μου ( https://routerboard.com/RB3011UiAS-RM ).

    Ειχα την εντυπωση οτι ο παροχος προγραματιζει το GPON module απο τη δικη του μερια, και εμεις το μικρομπρικι. Αν ενδιαφερεται καποιος τεχνικος τους, βαζω το hardware για πειραματα (στο NOC τους προφανως).
    καλησπέρα, δεν συμφωνω μαζι σου, καταρχην οτι και αν εχω κανει στην ADSL που του εχω βαλει πανω αρκετα πραγματα δεν καταλαβαινει απολυτως τιποτα, εξαρταται τι λειτουργιες ειχες πανω, οπως καλα ξερεις το mikrotik κανει παπαδες. Εσενα μπορει να τερματιζε για αυτα που ειχες κανει και το δικο μου να μην καταλαβαινει τπτ. Ομως τι εννοεις τερματιζε δλδ ποιο πραγμα πανω του? RAM? γινε ποιο συγκεκριμενος και τι εχεις αμα δεν θες να γραψεις εδω πες μου με PM. Δεν βλεπω καποιο προβλημα καπου. Πχ μου ειχει τυχει ενα 711 400mhz 32mb ram να το δουλευω με bridge router και την ακουγε με QoS αλλα και χωρις αυτο μετα απο μερικες μερες βαραγε kernel panic και κατι με ram, δλδ αδειαζε η ram!
    Και μετα πηρα το 109 και ολα καλα και με ποιο πολλα πραγματα πανω κατα πολυ.
    Επισης αμα δεις στο θεμα με τα MT RBs κανεις δεν εχει αναφερει προβληματα ειδικα με το συγκεκριμενο αλλα και με αλλα δυνατα με ιδια RAM.
    Αυτο που δειχνεις το 1ο ειναι κατωτερο σε μερικα πραγματα μονο ram εχει πολυ βασικα νομιζω.
    Για το 1ο παω πασο αλλα νομιζω ειναι too much για οικιακη χρηση. Επισης και τα 2 δεν εχουν wifi μεγα μειονεκτημα για μενα.

    Παντως οπως μου εχουν απαντησει ηδη δεν θα παιζουν αυτα χωρις το δικο τους μηχανημα οποτε μαλλον εδω δωρον αδωρον η SFP port....οποτε η καλυτερη περιπτωση ειναι με ppoe client + bridge το modem τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-05-17 στις 16:37.

  2. #3272
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Νικηφορε

    Οπως το ειπες, ο καθενας τι χρηση κανει. Το ιδιο ισχυει και στα ασυρματα interfaces, αλλος εχει 5 links σε 435 και ισχυριζεται οτι πανε σφαιρα, και αλλος 2 (433) και του φαινεται ανεπαρκες.

    Το προβλημα ειναι αποκλειστικα στη cpu, αυτα με το mipsbe (400 - 680) σερνονται σε σοβαρη χρηση.

    Αυτα που εγραψα, ειναι διπυρηνα PPC, το 850 στα 500 MHz, και το αλλο στα 1400. Τι να λεμε τωρα αμα εχεις 1300+ κανονες στα filters...

    Choose your own poison.

  3. #3273
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αδειες εχουν σαφες χρονοδιαγραμμα (αρα και ημερομηνια ληξης).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως πολύ σωστά απάντησε ο κύριος Hetfield ,οι άδειες ναι, έχουν πολύ συγκεκριμένη και μάλιστα και μικρή ,αν μας επιτρέπεται, ισχύ.
    Καλησπέρα σας...

    Στην άδεια που ανεβάσατε στο Facebook για το Γαλάτσι πάντως, η μόνη ημερομηνία που βλέπω να υπάρχει και να έχει λήξη είναι αυτή που πρέπει να καταθέσετε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και τίποτα περισσότερο, οπότε αν δεν το επίσημο χαρτί που πήρατε από το Δήμο, τότε που προβλέπεται ότι σε Χ χρόνο πρέπει να έχετε τελειώσει τα έργα;

    Και αν θέλετε μπορώ να αναδιαμορφώσω και το ερώτημα...
    Γιατί δε ξεκινάτε να σκάβετε και να ετοιμάζετε τις υποδομές σας όπου έχετε ήδη άδεια ή όπου σας δοθεί η άδεια και όταν με το καλό ξεπεράσετε τα όποια προβλήματα συναντάτε με τους δήμους, τότε το μόνο που θα έχετε να κάνετε είναι τη σύνδεση της υπάρχουσας υποδομής (αυτής που θα έχετε ετοιμάσει ήδη από δήμο που δεν σας δυσκόλεψε) με τον κορμό σας...

    Όλα αυτά μπορούν να σχεδιαστούν και να πραγματοποιηθούν... λίγο planning θέλει και πιστεύω ότι αυτό που λέω ακούγεται αρκετά βολικό και εύκολο.

    Για παράδειγμα...

    Όταν ο ΟΤΕ ξεκίνησε να φτιάχνει τα τηλέφωνα πριν χρόνια, δεν ξεκίνησε από το Χ μέρος και προχώρησε προς μία κατεύθυνση...
    Ξεκίνησε από πολλές κατευθύνσεις Χ Ψ Ω και απλά "ένωσε" τα κομμάτια για να δημιουργήσει ένα ενιαίο δίκτυο.

    Αυτό μπορείτε να κάνετε και εσείς εφόσον πάρετε τις άδειες από τους ενδιαφερόμενους δήμους.

    Δε νομίζω ότι είναι παράλογο αυτό που λέω, ούτε ατυχές παράδειγμα... πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν πολλοί που περιμένουν να συνδεθούν σε σας και πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχετε πολύ πιο γρήγορα και πελατολόγιο και μεγαλύτερη απήχηση στους δήμους (πίεση από εμάς προς αυτούς)...

    Ευχαριστώ

  4. #3274
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφορε

    Οπως το ειπες, ο καθενας τι χρηση κανει. Το ιδιο ισχυει και στα ασυρματα interfaces, αλλος εχει 5 links σε 435 και ισχυριζεται οτι πανε σφαιρα, και αλλος 2 (433) και του φαινεται ανεπαρκες.

    Το προβλημα ειναι αποκλειστικα στη cpu, αυτα με το mipsbe (400 - 680) σερνονται σε σοβαρη χρηση.

    Αυτα που εγραψα, ειναι διπυρηνα PPC, το 850 στα 500 MHz, και το αλλο στα 1400. Τι να λεμε τωρα αμα εχεις 1300+ κανονες στα filters...

    Choose your own poison.
    εχεις δικιο δεν προσεξα καλα πριν για τις cpu. Aλλα οπως ειπαμε ο καθενας τι χρηση κανει, το δικο μου με καλυπτει μια χαρα.
    Οταν δεν θα με καλυπτει αμα βαλω πανω παπαδες θα το συζητησουμε τοτε.
    Αν θες ομως να πουμε σχετικα με αυτα ελα απο εδω https://www.adslgr.com/forum/forums/...s-routerBOARDs για να μην ειμαστε offtopic εδω περα.



    Ας ερθει με το καλο η INALAN στην περιοχη μου και να μπορει να παιξει με την SFP port και αμα δεν μου κανει θα παρω καλυτερο με SFP για την παρτη της λεμε!!!!

  5. #3275
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πολλους λογους:

    1- Τρεχω στον router (pfsense) siproxd ο οποιος αναλαμβανει ολη την κινηση sip και μεταγραφει τα πακετα συμφωνα με την IP του WAN.
    2- Τρεχω διαφορες εφαρμογες που χρησιμοποιουν tunnels και "θελουν"-παρακολουθουν την IP του WAN για να δουλεψουν σωστα (π.χ. IPv6to4).
    3- "Σηκωνω" IPSEC VPNs, και δεν θελω να καταφευγω σε περιεργα τερτιπια, με την public IP στην WAN πορτα μου παιζουν ολα αμεσως.
    4- Γιατι ετσι δουλευει ο ηδη υπαρχων εξοπλισμος μας, και θελουμε να "κουμπωσουμε" κατευθειαν στον δικο σας !!!

    Κατανοητο το θεμα με την ασφαλεια.. Αμα καποιος βαλει ενα κακοστημενο router μπορει πραγματικα να γ@μησει το συμπαν. Ιδανικα -υποθετω- οτι πρεπει να επιτρεπεται η επικοινωνια μονο προς το gateway του παροχου, να φιλτραρονται οι ασχετες (εσωτερικες) IP, κλπ. κλπ. Αυτο ειναι ευθυνη του χρηστη στην περιπτωση του ιδιωτικου router/bridge modem.

    Για την περιπτωση αυτη (bridge), θα πρεπει ο παροχος να υλοποιησει ενα επιπλεον VLAN διαχειρισης στο modem και τον εξοπλισμο του, μιας και η public IP πηγαινει στον χρηστη (router). Αυτο αυξανει την πολυπλοκοτητα και το κοστος υλοποιησης/συντηρησης. Υποθετω.
    Τα είπες όλα λίγο πολύ. Να προσθέσω μόνο ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και multi-wan router για load balancing/failover, όπου το bridge mode λύνει πάρα πολλά προβλήματα.

    Βέβαια λύσεις υπάρχουν (από απλές έως πολύπλοκες) για κάθε περίπτωση. Ας έρθει προς τα εδώ και κάτι θα κάνουμε.

    Κλείνοντας, να επιβραβεύσω την άμεση ανταπόκριση της εταιρίας, καθώς και την καλή και εποικοδομητική διάθεση που δείχνει στις "παραξενιές" μας. Πραγματικά, μπράβο!

  6. #3276
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πολλους λογους:

    1- Τρεχω στον router (pfsense) siproxd ο οποιος αναλαμβανει ολη την κινηση sip και μεταγραφει τα πακετα συμφωνα με την IP του WAN.
    2- Τρεχω διαφορες εφαρμογες που χρησιμοποιουν tunnels και "θελουν"-παρακολουθουν την IP του WAN για να δουλεψουν σωστα (π.χ. IPv6to4).
    3- "Σηκωνω" IPSEC VPNs, και δεν θελω να καταφευγω σε περιεργα τερτιπια, με την public IP στην WAN πορτα μου παιζουν ολα αμεσως.
    4- Γιατι ετσι δουλευει ο ηδη υπαρχων εξοπλισμος μας, και θελουμε να "κουμπωσουμε" κατευθειαν στον δικο σας !!!

    Κατανοητο το θεμα με την ασφαλεια.. Αμα καποιος βαλει ενα κακοστημενο router μπορει πραγματικα να γ@μησει το συμπαν. Ιδανικα -υποθετω- οτι πρεπει να επιτρεπεται η επικοινωνια μονο προς το gateway του παροχου, να φιλτραρονται οι ασχετες (εσωτερικες) IP, κλπ. κλπ. Αυτο ειναι ευθυνη του χρηστη στην περιπτωση του ιδιωτικου router/bridge modem.
    Μιλαμε ολα αυτα για οικιακη χρηση;

  7. #3277
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Asmo:

    Ναι, τι να κανουμε που ειμαστε πολυπλοκοι.. Το σπιτι μου ειναι οχι επιχειριση, ουτε βγαζω λεφτα απο αυτο. Ισως εμεσα απο την αποκτηση τεχνογνωσιας. Αλλα η αναπτυξη / συντηρηση της υποδομης ειναι βασικα χομπυ.

    Και που να δεις παραμεσα απο τους routers τι υπαρχει, πολλα υποδικτυα, πολλες ασυρματες συνδεσεις (μητροπολιτικο), hypervisors, servers, κλπ.

    Εγω ιδανικα θα ηθελα στατικες IP, full IPv6 subnets (/56 - /48), και ολα τα καλα που εχει ο μπαξες.

    Οχι με δεκαπλασιο κοστος, ενα 40 - 50 ευρω (αντε 20 επιβαρυνση δηλαδη) ειναι λογικο.

    Αλλα οπως ειπωθηκε, αμα μας χαριζουνε γαιδαρο με 27 ευρω, δεν θα τον κοιταξω και στα δοντια! Καλοδεχουμενος.

  8. #3278
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας...

    Στην άδεια που ανεβάσατε στο Facebook για το Γαλάτσι πάντως, η μόνη ημερομηνία που βλέπω να υπάρχει και να έχει λήξη είναι αυτή που πρέπει να καταθέσετε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και τίποτα περισσότερο, οπότε αν δεν το επίσημο χαρτί που πήρατε από το Δήμο, τότε που προβλέπεται ότι σε Χ χρόνο πρέπει να έχετε τελειώσει τα έργα;

    Και αν θέλετε μπορώ να αναδιαμορφώσω και το ερώτημα...
    Γιατί δε ξεκινάτε να σκάβετε και να ετοιμάζετε τις υποδομές σας όπου έχετε ήδη άδεια ή όπου σας δοθεί η άδεια και όταν με το καλό ξεπεράσετε τα όποια προβλήματα συναντάτε με τους δήμους, τότε το μόνο που θα έχετε να κάνετε είναι τη σύνδεση της υπάρχουσας υποδομής (αυτής που θα έχετε ετοιμάσει ήδη από δήμο που δεν σας δυσκόλεψε) με τον κορμό σας...

    Όλα αυτά μπορούν να σχεδιαστούν και να πραγματοποιηθούν... λίγο planning θέλει και πιστεύω ότι αυτό που λέω ακούγεται αρκετά βολικό και εύκολο.

    Για παράδειγμα...

    Όταν ο ΟΤΕ ξεκίνησε να φτιάχνει τα τηλέφωνα πριν χρόνια, δεν ξεκίνησε από το Χ μέρος και προχώρησε προς μία κατεύθυνση...
    Ξεκίνησε από πολλές κατευθύνσεις Χ Ψ Ω και απλά "ένωσε" τα κομμάτια για να δημιουργήσει ένα ενιαίο δίκτυο.

    Αυτό μπορείτε να κάνετε και εσείς εφόσον πάρετε τις άδειες από τους ενδιαφερόμενους δήμους.

    Δε νομίζω ότι είναι παράλογο αυτό που λέω, ούτε ατυχές παράδειγμα... πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν πολλοί που περιμένουν να συνδεθούν σε σας και πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχετε πολύ πιο γρήγορα και πελατολόγιο και μεγαλύτερη απήχηση στους δήμους (πίεση από εμάς προς αυτούς)...

    Ευχαριστώ
    Καλημέρα σας. Επειδή μπερδευτήκαμε λίγο, στην ουσία ρωτάτε γιατί δεν σκάβουμε ταυτόχρονα σε πολλές περιοχές, σωστά? Με άλλα λόγια αν έχουμε ένα ή πολλά μέτωπα, έτσι? Η απάντηση είναι πως έχουμε ήδη αρκετά και αυτά είναι Νέα Ιωνία, Γαλάτσι, Μαρούσι και Μεταμόρφωση. Σε αυτές τις περιοχές πρέπει όμως να συνδέουμε και τους πελάτες μας. Δεν μπορούμε μόνο να σκάβουμε. Μετά θα δημιουργηθεί το ίδιο πρόβλημα και ακόμα μεγαλύτερο, διότι όσο εμείς θα σκάβουμε, θα λήγουν οι άδειες για τις συνδέσεις και ξανά όλα από την αρχή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα είπες όλα λίγο πολύ. Να προσθέσω μόνο ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και multi-wan router για load balancing/failover, όπου το bridge mode λύνει πάρα πολλά προβλήματα.

    Βέβαια λύσεις υπάρχουν (από απλές έως πολύπλοκες) για κάθε περίπτωση. Ας έρθει προς τα εδώ και κάτι θα κάνουμε.

    Κλείνοντας, να επιβραβεύσω την άμεση ανταπόκριση της εταιρίας, καθώς και την καλή και εποικοδομητική διάθεση που δείχνει στις "παραξενιές" μας. Πραγματικά, μπράβο!
    Σας ευχαριστούμε πολύ για τα λόγια σας και πραγματικά θέλουμε να είμαστε δίπλα σας. Για αυτό και παλεύουμε καθημερινά για το καλύτερο. Πολύ σύντομα η απόφασή μας!

  9. #3279
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47500/5500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει κάνει κανείς μέτρηση για bufferbloat?
    http://www.dslreports.com/speedtest?httpsok=1

  10. #3280
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 / 200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L-C891FW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σας ευχαριστούμε πολύ για τα λόγια σας και πραγματικά θέλουμε να είμαστε δίπλα σας. Για αυτό και παλεύουμε καθημερινά για το καλύτερο. Πολύ σύντομα η απόφασή μας!
    Θα ήθελα να επισημάνω κάτι ακόμα, με την ελπίδα να επηρεάσω την απόφασή σας

    Δημογραφικά υπάρχουν οι εξης χρήστες

    α) Οι "φίλαθλοι". Θα πάρουν NOVA ή COSMOTE ή και τα δυο. (αυτούς δεν μπορείτε να τους προσελκύσετε εύκολα)

    β) Οι "απεριόριστα τηλεφωνά" (και αυτούς δεν μπορείτε να τους προσελκύσετε εύκολα διότι αν πάρουν μεγάλα προγράμματα από sip providers το κόστος ανεβαίνει πολύ ψηλά)

    γ) Οι "θέλω μόνο γρήγορο ίντερνετ" (Η INALAN είναι ιδανική για αυτούς έχουν μονό την υπηρεσία που θέλουν, στην καλύτερη ποιότητα )

    δ) Οι " εραστές του ίντερνετ - χομπίστες των δικτύων - θαμώνες του adsl.gr" Αυτοί θέλουν bridge, θέλουν ipv6, και ότι μπορεί να προσφέρει ένας provider για να κάνουν τα γούστα τους.

    Η τελευταία κατηγορία, που ανήκουμε όσοι διαβάζουμε, μπορεί να είναι μικρή, άλλα πολύ σημαντική εμπορικά, γιατί έχουν πολύ μεγάλη επιρροή.

    Σε αυτους τρέχουν όλοι οι υπόλοιποι χρήστες για να συμβουλευτούν.

  11. #3281
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkladakis Εμφάνιση μηνυμάτων

    δ) Οι " εραστές του ίντερνετ - χομπίστες των δικτύων - θαμώνες του adsl.gr" Αυτοί θέλουν bridge, θέλουν ipv6, και ότι μπορεί να προσφέρει ένας provider για να κάνουν τα γούστα τους.

    Η τελευταία κατηγορία, που ανήκουμε όσοι διαβάζουμε, μπορεί να είναι μικρή, άλλα πολύ σημαντική εμπορικά, γιατί έχουν πολύ μεγάλη επιρροή.

    Σε αυτους τρέχουν όλοι οι υπόλοιποι χρήστες για να συμβουλευτούν.

  12. #3282
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ακομη δεν εχω καταλαβει πως οι χομπιστες με τα δικτυα θα θυμουνται τις ip στο ip6
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #3283
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.132
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Asmo:

    Ναι, τι να κανουμε που ειμαστε πολυπλοκοι.. Το σπιτι μου ειναι οχι επιχειριση, ουτε βγαζω λεφτα απο αυτο. Ισως εμεσα απο την αποκτηση τεχνογνωσιας. Αλλα η αναπτυξη / συντηρηση της υποδομης ειναι βασικα χομπυ.

    Και που να δεις παραμεσα απο τους routers τι υπαρχει, πολλα υποδικτυα, πολλες ασυρματες συνδεσεις (μητροπολιτικο), hypervisors, servers, κλπ.

    Εγω ιδανικα θα ηθελα στατικες IP, full IPv6 subnets (/56 - /48), και ολα τα καλα που εχει ο μπαξες.

    Οχι με δεκαπλασιο κοστος, ενα 40 - 50 ευρω (αντε 20 επιβαρυνση δηλαδη) ειναι λογικο.

    Αλλα οπως ειπωθηκε, αμα μας χαριζουνε γαιδαρο με 27 ευρω, δεν θα τον κοιταξω και στα δοντια! Καλοδεχουμενος.
    Χωρις παρεξήγηση αλλά επειδή τα διαμερίσματα στην περιοχή ειναι συγκεκριμένων προδιαγραφών και μεγέθους.
    Μηπως έχεις Internet cafe και δεν το ξερεις ρε φιλε ;;
    Τι λεπτομέρεια και παρανοϊκό στήσιμο ειναι αυτό για προσωπική χρήση, μηπως μας τρολάρεις ;;
    Στο τελος θα μας πεις πως δεν εισαι ΙΤ αλλά κηπουρός στην ΕΥΔΑΠ ...
    Τελος πάντων ή εμεις είμαστε άσχετοι ή μερικοί είστε υπερβολικοί χωρις λόγο και ζητάτε με 27-28 ευρω την Αρτα και τα Γιάννενα
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  14. #3284
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    παιδια και εγω εχω 1000 πραγματα στο δωματιο, εχω 2 switch 8πορτα 1000αρια και ειναι γεματα, μην πω για wifi κτλ.
    Αμα ασχολειτε καποιος πολυ ετσι ειναι. Και ειναι και αυτος στο AWMN οπως και εγω, οποτε επιπλεον πραγματα για δικτυα κτλ.
    Κανεις δεν ειναι ασχετος και κανεις υπερβολικος, ο καθενας ειναι ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ και με τι χομπυ εχει.
    Δεν ειναι υπερβολικο να ζητας να εχει μια δυνατοτητα bridge ενα router/modem!!!!
    γιατι απλα οσοι εχουμε καλυτερα μηχανηματα μετα θα ειναι αχρηστα καθως δεν θα μπορουν να χρησιμοποιηθουν.
    Αν γινεται να παιζει και με μια θυρα που εχουν ορισμενα για οπτικη ινα ακομα καλυτερα. Αφου εχουμε τετοια μηχανηματα λογικο δεν ειναι να το θελουμε?

    Οπως ειπα ομως επειδη ειμαι κολλημενος για χρονια στα 10mbps ας ερθουν τα 100 και χαλαλι λεμε και να μην εχει bridge mode αλλα θα το προτιμουσα φυσικα!

  15. #3285
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blooder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κάνει κανείς μέτρηση για bufferbloat?
    http://www.dslreports.com/speedtest?httpsok=1

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  15870847.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  32,9 KB 
ID: 183614

    http://www.dslreports.com/speedtest/15870847

Σελ. 219 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 199209214217218219220221224229239 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας