Σελ. 1081 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 10611071107610791080108110821083108610911101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.201-16.215 από 18585

Θέμα: Inalan

  1. #16201
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.936
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται οτι δε συμφέρει την INALAN που μόλις οι άλλοι βγάλουν συμμετρικά πακέτα θα χάσει όλους τους πελάτες της αφού οι άλλοι συνδυάζουν τα πακέτα με κινητή και τηλεόραση.
    Συμφέρει όμως το βύρωνα να έχει ένα επιπλέον ξεχωριστό δίκτυο.
    Χαχαχαχαχα! Τι θα βγάλουν οι άλλοι;

  2. #16202
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    που μόλις οι άλλοι βγάλουν συμμετρικά πακέτα
    Θα ζούμε για να το δούμε?

  3. #16203
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχαχαχα! Τι θα βγάλουν οι άλλοι;
    Μπορει να μην βγαλει συμμετρικα αλλα εαν πεταξει αυριο πχ η Cosmote ενα πακετο 10gbps/1gbps ?
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  4. #16204
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται οτι δε συμφέρει την INALAN που μόλις οι άλλοι βγάλουν συμμετρικά πακέτα θα χάσει όλους τους πελάτες της αφού οι άλλοι συνδυάζουν τα πακέτα με κινητή και τηλεόραση.
    Συμφέρει όμως το βύρωνα να έχει ένα επιπλέον ξεχωριστό δίκτυο.
    Αν/οταν/αμα.... Τα ακουμε αυτα απο εποχης adsl 2015.
    Τωρα που εχουν ολοι οπτικη ινα, δεν προσφερουν συμμετρικα σε προσιτες τιμες.
    Δεν υπαρχει ανταγωνισμος στο δικτυο προσβασης, πλην της Inalan.

    Οριστε, ουτε η Inalan δινει ακριβως συμμετρικο.

    Spoiler:

    Απεχει λιγα Mbps για να την χαρακτηρισω συμμετρικη
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  19,6 KB 
ID: 250245


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την συμφερει να κανει εργα σε περιοχη που υπαρχει οπτικη μηπως και τσιμπησει πελατες ή την συμφερει να παει σε περιοχες που εχουν ακομα μονο χαλκο και να ειναι μονοπώλιο ?
    Δεν γνωριζω το πλανο τους, αλλα θεωρω πως καθε εταιρια κινειται προς το συμφερον της.
    Δεν μπορουμε να το κρινουμε πισω απο μια οθονη.
    Η Inalan απο μικρη εταιρια αρχιζει σιγα σιγα και μεγαλωνει σε πελατεια (αργα μεν, σταθερα δε) και εισρεουν κεφαλαια.
    Σιγουρα θα υπαρχουν θεματα οργανωσης, οπως σε ολες τις μικρες εταιριες...

  5. #16205
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.959
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων

    Spoiler:

    Απεχει λιγα Mbps για να την χαρακτηρισω συμμετρικη
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  19,6 KB 
ID: 250245


    Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις άλλο ένα test αλλά να αλλάξεις το server και να επιλέξεις κάποιον στο Λονδίνο ή στην Ολλανδία;

  6. #16206
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Οριστε, οχι κι ασχημα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  26,7 KB 
ID: 250246

    - - - Updated - - -

    Επισης, αυτο το τεσταρα απο το κινητο μου, στο Wifi του ZTE.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5742065936.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  43,3 KB 
ID: 250247

    Τα Ubiquiti που εχω πιανουν μεχρι 250-300 Mbps.

  7. #16207
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε (και τα γράφω αυτά και για τους υπόλοιπους που διατύπωσαν τις όποιες ενστάσεις), δεν είναι ούτε τα 100 ούτε τα 200 ούτε τα 500 ούτε τα 1.000m ούτε τα 4+ χρόνια που δεν φρόντισε να φτιάξει δίκτυο στην ΑΔΕΙΑ γύρω από τη βάση της περιοχή. Είναι θέμα λανθασμένης πολιτικής. Αν 4 ολόκληρα χρόνια γύρω από τη βάση σου δεν υπάρχει δίκτυο και ΔΕΝ κοιτάς να το εκμεταλλευτείς, η δική μας υπομονή ποιον και σε τι ακριβώς θα ωφελήσει; Στο μεταξύ ήρθε η Cosmote με την πιο επιμελημένη δουλειά και στην εκσκαφή και στην εγκατάσταση, κάλυψε όλη την περιοχή, παίρνει τους πελάτες και τώρα τι περιμένουν; Ότι θα έρθουν σε 1, 2, 3 (δεν ξέρω πόσα) χρόνια να φτιάξουν δίκτυο και να μας πουν "Πελαααάτες μου" (αλά Βέγγος);
    το οτι εχεις δίκαιο κανείς δεν θα πει οχι....... τι να κανω δεν ξέρω ειμαι ελάχιστα μέτρα απο το καφαω (φάση κάτω απο το σπίτι μου ειναι) και δεν μπορώ να εχω vdsl καθοq αυτά τα 30 μέτρα καλώδιο περνάει πάνω απο 4 5 κλιματιστικά που ειναι στην αυλή (με το που παίρνουν μπρος μαζί από μια τελεια γραμμη με Line Attenuation 1db και noice margin καπου στα 28db ξαδνικα noice margin κολλαει στο 0,1 και αρχιζει και πεφτει μεχρι να φτασει 20 κατι mbps και τρωει μονημα αποσύνδεση....... λυση δεν βρήκαν ποτε (ουτε με συνδυαστικά ραντεβού ουτε με τπτ που σημαινει vdsl ξεχνάω από κάθε παροχο)

    οπτικές ινες έχει παντουυυυ απο vodafone εκτός απο το τετράγωνο μας (2 στενά ) και κανείς δεν ξέρει αν και ποτε θα μπουν (παει και μεσώ κλασσικού παροχου ινα)

    inalan κανει οτι κάνει....... hcn ειναι στο διπλανό στενό ( 50 μετρα) ουτε αυτοί τπτ δεν μπορουν να κανουν λένε μακριά δεν μας αφήνουν να σκάψουμε

    γύρο από μένα υπάρχουν ολα......και δεν μπορώ να εχω τπτ ουτε καν απλό adsl (κατάρα στα κλιματιστικά)

    με βλεπω να καταλήγω σε κάνα 5g router και απεριόριστα της cosmote και να τελειωνει το παραμύθι

  8. #16208
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι εχεις δίκαιο κανείς δεν θα πει οχι....... τι να κανω δεν ξέρω ειμαι ελάχιστα μέτρα απο το καφαω (φάση κάτω απο το σπίτι μου ειναι) και δεν μπορώ να εχω vdsl καθοq αυτά τα 30 μέτρα καλώδιο περνάει πάνω απο 4 5 κλιματιστικά που ειναι στην αυλή (με το που παίρνουν μπρος μαζί από μια τελεια γραμμη με Line Attenuation 1db και noice margin καπου στα 28db ξαδνικα noice margin κολλαει στο 0,1 και αρχιζει και πεφτει μεχρι να φτασει 20 κατι mbps και τρωει μονημα αποσύνδεση....... λυση δεν βρήκαν ποτε (ουτε με συνδυαστικά ραντεβού ουτε με τπτ που σημαινει vdsl ξεχνάω από κάθε παροχο)

    οπτικές ινες έχει παντουυυυ απο vodafone εκτός απο το τετράγωνο μας (2 στενά ) και κανείς δεν ξέρει αν και ποτε θα μπουν (παει και μεσώ κλασσικού παροχου ινα)

    inalan κανει οτι κάνει....... hcn ειναι στο διπλανό στενό ( 50 μετρα) ουτε αυτοί τπτ δεν μπορουν να κανουν λένε μακριά δεν μας αφήνουν να σκάψουμε

    γύρο από μένα υπάρχουν ολα......και δεν μπορώ να εχω τπτ ουτε καν απλό adsl (κατάρα στα κλιματιστικά)

    με βλεπω να καταλήγω σε κάνα 5g router και απεριόριστα της cosmote και να τελειωνει το παραμύθι
    Τι, θέλει ρώτημα; Όταν δεν πάει το βουνό στον Μωάμεθ, πάει ο Μωάμεθ στο βουνό...

  9. #16209
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι, θέλει ρώτημα; Όταν δεν πάει το βουνό στον Μωάμεθ, πάει ο Μωάμεθ στο βουνό...
    αυτο ακριβος θα φερω το βουνο σε μενα

  10. #16210
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.828
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να μην βγαλει συμμετρικα αλλα εαν πεταξει αυριο πχ η Cosmote ενα πακετο 10gbps/1gbps ?
    Διαθεσιμο μονο στο κουκακι, πιθανοτατα.

  11. #16211
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.959
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οριστε, οχι κι ασχημα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  26,7 KB 
ID: 250246
    Καλό φαίνεται, το περίμενα χαμηλότερα αλλά είναι και Αύγουστος και όλοι στις παραλίες..

  12. #16212
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι εχεις δίκαιο κανείς δεν θα πει οχι....... τι να κανω δεν ξέρω ειμαι ελάχιστα μέτρα απο το καφαω (φάση κάτω απο το σπίτι μου ειναι) και δεν μπορώ να εχω vdsl καθοq αυτά τα 30 μέτρα καλώδιο περνάει πάνω απο 4 5 κλιματιστικά που ειναι στην αυλή (με το που παίρνουν μπρος μαζί από μια τελεια γραμμη με Line Attenuation 1db και noice margin καπου στα 28db ξαδνικα noice margin κολλαει στο 0,1 και αρχιζει και πεφτει μεχρι να φτασει 20 κατι mbps και τρωει μονημα αποσύνδεση....... λυση δεν βρήκαν ποτε (ουτε με συνδυαστικά ραντεβού ουτε με τπτ που σημαινει vdsl ξεχνάω από κάθε παροχο)

    οπτικές ινες έχει παντουυυυ απο vodafone εκτός απο το τετράγωνο μας (2 στενά ) και κανείς δεν ξέρει αν και ποτε θα μπουν (παει και μεσώ κλασσικού παροχου ινα)

    inalan κανει οτι κάνει....... hcn ειναι στο διπλανό στενό ( 50 μετρα) ουτε αυτοί τπτ δεν μπορουν να κανουν λένε μακριά δεν μας αφήνουν να σκάψουμε

    γύρο από μένα υπάρχουν ολα......και δεν μπορώ να εχω τπτ ουτε καν απλό adsl (κατάρα στα κλιματιστικά)

    με βλεπω να καταλήγω σε κάνα 5g router και απεριόριστα της cosmote και να τελειωνει το παραμύθι
    Μεγάλη γκαντεμιά αυτό που έχεις πάθει. Αν το πρόβλημα στο τηλεφωνικό καλώδιο είναι στην εσωτερική καλωδίωση, θα σου πρότεινα να το αλλάξεις ή/και να το περάσεις από αλλού. Αν είναι στο κομμάτι που πάει από τον κατανεμητή στην καμπίνα και δε στο αλλάζει ο ΟΤΕ, κάνε φορητότητα στην cosmote για μεγαλύτερες πιθανότητες να το φτιάξουν.

  13. #16213
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαθεσιμο μονο στο κουκακι, πιθανοτατα.
    Εν τω μεταξύ ΠΟΛΥ σεβαστός αριθμός χρηστών, ειδικά στην επαρχία, βολεύεται με ADSL, χωρίς μεγάλες πιθανότητες ανάκαμψης και λέει κι ευχαριστώ - πιθανότατα. Πατρίκιοι και πληβείοι...

  14. #16214
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαθεσιμο μονο στο κουκακι, πιθανοτατα.
    Στο Κουκακι εχουμε PSTN - Dialup δεν θελουμε γρηγορο internet...
    Θελουμε να κλεισουν τα παντα και να τα κανουν airbnb...

    ΥΓ. Μπορει να σας φαινετε αστειο ειδα 4 καταστηματα που μετατραπηκαν σε ισογεια διαμερισματα μεσα στο 2023
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  15. #16215
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλη γκαντεμιά αυτό που έχεις πάθει. Αν το πρόβλημα στο τηλεφωνικό καλώδιο είναι στην εσωτερική καλωδίωση, θα σου πρότεινα να το αλλάξεις ή/και να το περάσεις από αλλού. Αν είναι στο κομμάτι που πάει από τον κατανεμητή στην καμπίνα και δε στο αλλάζει ο ΟΤΕ, κάνε φορητότητα στην cosmote για μεγαλύτερες πιθανότητες να το φτιάξουν.
    δυστυχώς ειναι ελάχιστα μέτρα εξω απο το σπιτι που περνάει πανω από τα κλιματιστικά....... δεν ειναι εσωτερικη καλωδίωση.....

    δλδ απο το σπιτι μου μεχρι τον κατανεμιτη του Ote εχω περασει ethernet καλωδιο (just in the case) μεχρι εκει ολα τελεια μετα απο το box του οτε μεχρι την καμπινα που ειναι καμια 15 16 μετρα περναει το καλώδιο απο το box με όλα α καλώδια μέσα από ολα τα σπίτια μεχρι τον κατανεμητή.... εκει κάπου στην μέση εχει 4 κλιματιστικά μαζί και ειναι κολλημένα στο καλώδιο του ote (ειναι κάτι σαν αποθήκη) με το που πάρουν μπρος οποίος εχει vdsl στο σπίτι μας 2 ατομα) κόβεται κατευθειαν)
    ειχαν έρθει για έλεγχο το βρήκαν το θέμα ειπαν ότι χρειαζεται να αλλαχθεί όλο αυτό το κοματι και να παει υπόγεια....... η καταγραφή εχει γίνει πριν από 3 χρονια σχεδόν αλλά που τους ξανά πηρα τηλέφωνο λέει έχουμε κανει αίτημα στον δημο και οταν δωσει οκ (δλδ μπορει και ποτε)

    και απο την στηγμη που και inalan και απο οτι κατάλαβα ουτε hcn μπορουν να σκαψουν και το ιδιο και παροχοι για να περασουν την ινα... θα καταληξω με 5g modem

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  118,1 KB 
ID: 250258

Σελ. 1081 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 10611071107610791080108110821083108610911101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας