Σελ. 639 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 619629634637638639640641644649659 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.571-9.585 από 18557

Θέμα: Inalan

  1. #9571
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει σημαντικες διαφορες η γραμμη σου απο μια Vdsl 100/10 . Ειδικα με το +10% η Vdsl κλειδωνει 110/11 με κοστος 30€/μηνα

    Φίλε griniaris, ποια εταιρεία έχεις δει να δίνει VDSL 100άρα γραμμή στα 30 ευρώ το μήνα; Φαίνεται να έχω χάσει επεισόδια, μια και πριν λίγες μέρες πήγα στην Wind με 35 ευρώ το μήνα για την 100άρα VDSL, και νόμιζα ότι πέτυχα το κελεπούρι!





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο η ταχύτητα το θέμα. Στο FTTH είναι πολύ καλύτερη η εμπειρία.

    Φίλε johnson, θα μπορούσες να μας πεις τι ακριβώς εννοείς; Σε τι διαφέρει μία γραμμή FTTH στα 100/10 από μία γραμμή VDSL στα 100/10 από τη μεριά του χρήστη, σαν εμπειρία δηλαδή;

  2. #9572
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, γιατι γεμιζουμε το θεμα της INALAN με πραγματα για VDSL δεν καταλαβαίνω...VS καταντησε το θεμα.
    Εδώ διαβαζουν και οι εκπροσωποι και δυσκολεύουμε πολύ την δουλεια τους.
    αν θελετε VS καντε ένα άλλο θεμα και πειτε τα εκει.

    - - - Updated - - -

    Επισης για ρουτερ-ap κτλ aftermarket λεμε εδώ, ακριβως για να μην γεμιζουμε το κεντρικο θεμα με πραγματα που ΔΕΝ αφορουν την INALAN σαν εταιρεια : https://www.adslgr.com/forum/threads...-HG8546M/page5 αν και το εκανα για το δικο της το θεμα, επεκταθηκε τελικα και σε αλλα μηχανάκια, πχ router της Xiaomi https://www.adslgr.com/forum/threads...-HG8546M/page4

  3. #9573
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε griniaris, ποια εταιρεία έχεις δει να δίνει VDSL 100άρα γραμμή στα 30 ευρώ το μήνα; Φαίνεται να έχω χάσει επεισόδια, μια και πριν λίγες μέρες πήγα στην Wind με 35 ευρώ το μήνα για την 100άρα VDSL, και νόμιζα ότι πέτυχα το κελεπούρι!
    Καλημερα, Επισημα το δινει η nova . 100/10 Mbps με 30€.μηνα. που στην ουσια ειναι 110/11Mbps


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε johnson, θα μπορούσες να μας πεις τι ακριβώς εννοείς; Σε τι διαφέρει μία γραμμή FTTH στα 100/10 από μία γραμμή VDSL στα 100/10 από τη μεριά του χρήστη, σαν εμπειρία δηλαδή;
    Ειμαι και εγω περιεργος να μας το απαντησουν.

    Οι περισσοτεροι βλεπουν νετφλιξ-γιουτιουμπ . οποτε τι διαφορετικο εχουν ?

    Και μια καλη γραμμη εχει πολυ χαμηλα ping . πχ εχω δει και 3ms σε Vdsl

    Σε τι ειναι διαφορετικη η εμπειρια ?



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, γιατι γεμιζουμε το θεμα της INALAN με πραγματα για VDSL δεν καταλαβαίνω...VS καταντησε το θεμα.
    Εδώ διαβαζουν και οι εκπροσωποι και δυσκολεύουμε πολύ την δουλεια τους.
    αν θελετε VS καντε ένα άλλο θεμα και πειτε τα εκει.

    Απο ποτε το VS ειναι offtopic? καθομασταν επι σειρα σελιδων και αναλυαμε το cap σε συγκριση με τις dsl .εκει τι ηταν ?

    Και εδω συγκρινουμε την "εμπειρια" της inalan σε σχεση με μια 100αρα vdsl.
    The gr81 .

  4. #9574
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι και εγω περιεργος να μας το απαντησουν.

    Οι περισσοτεροι βλεπουν νετφλιξ-γιουτιουμπ . οποτε τι διαφορετικο εχουν ?

    Και μια καλη γραμμη εχει πολυ χαμηλα ping . πχ εχω δει και 3ms σε Vdsl

    Σε τι ειναι διαφορετικη η εμπειρια ?
    Response times, pings, μεγαλυτερη σταθεροτητα η γραμμη, μηδενικες παρεμβολες, ευκολοτερο να διορθωθουν οι βλαβες... ολα αυτα επηρεαζουν την εμπειρια.
    Για να φτασει ενα πακετο απο ινα σε χαλκινο δικτυο, αυτο θα υποστει αρκετες μετατροπες, πραγμα που σημαινει αυξημενη καθυστερηση.
    Το οτι εχεις 3ms δεν λεει κατι, εγω σε speedtest με τον κοντινοτερο μου server εχω 1ms.
    Και μην ξεχνας, οτι οι περισσοτερες VDSL παιζουν σε interleave mode (αλγοριθμος διορθωσης σφαλματων) που συνεπαγεται με μεγαλυτερη καθυστερηση.
    Αν δεν δοκιμασεις ινα, δεν προκειται να το καταλαβεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει σημαντικες διαφορες η γραμμη σου απο μια Vdsl 100/10 . Ειδικα με το +10% η Vdsl κλειδωνει 110/11 με κοστος 30€/μηνα

    να μου συγκρινεις το upload στην ιναλαν να το καταλαβω. εκει ειναι συντριπτικη η διαφορα με 28€/μηνα
    Κλειδωμα; Δεν υπαρχουν κλειδωματα στην ινα.
    Εμενα η γραμμη ξεκιναει απο τα 800 και μετα απο λιγη ωρα καταληγει καπου στα 610 Mbps (για 600αρα γραμμη).
    Το 1 Mbps που ενδεχομενως να κερδιζεις σε κλειδωμα, ειναι απειροελαχιστο μπροστα στα πλεονεκτηματα της ινας.
    Ασε που αυτο το +1 Mbps το χανεις σε overhead.

  5. #9575
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Response times, pings, μεγαλυτερη σταθεροτητα η γραμμη, μηδενικες παρεμβολες... ολα αυτα επηρεαζουν την εμπειρια.
    Για να φτασει ενα πακετο σε χαλκινο δικτυο, αυτο θα υποστει μετατροπες (απο ινα σε χαλκο κοκ), πραγμα που σημαινει αυξημενη καθυστερηση.
    Το οτι εχεις 3ms δεν λεει κατι, εγω σε speedtest με τον κοντινοτερο μου server εχω 1ms.
    Και μην ξεχνας, οτι οι περισσοτερες VDSL παιζουν σε interleave mode (αλγοριθμος διορθωσης σφαλματων) που συνεπαγεται με μεγαλυτερη καθυστερηση (κι ενδεχομενως timeouts).
    Οταν μιλαμε για Vdsl 100 αρι , τοτε η καμπινα ειναι παρα πολυ κοντα , μιλαμε για λιγοτερο απο 100-200 μετρα χαλκος. ( πλην εξαιρεσεων ) .

    Ολο το υπολοιπο δικτυο ΔΕΝ διαφερει καθολου απο το δικτυο που περιγραφεις .

    Και ξαναλεω , η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων ειναι στο facebook , instagram ,youtube , netflix . Σε τι θα δουν διαφορα αυτοι οι ανθρωποι ?

    Δεν με εχεις πεισει οτι εχει διαφορα στην " εμπειρια" .

    ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ οταν τοσο συχνα βλεπω ποστ για την ιναλαν..... τι εγινε ρε παιδια ? ειμαστε κατω ?

    Κατσε και μετρα ποσες φορες γινεται αυτο . Αρα τι ειναι καλυτερο ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ?



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κλειδωμα; Δεν υπαρχουν κλειδωματα στην ινα.
    Εμενα η γραμμη ξεκιναει απο τα 800 και μετα απο λιγη ωρα καταληγει καπου στα 610 Mbps (για 600αρα γραμμη).
    Το 1 Mbps που ενδεχομενως να κερδιζεις σε κλειδωμα, ειναι απειροελαχιστο μπροστα στα πλεονεκτηματα της ινας.
    Ασε που αυτο το +1 Mbps το χανεις σε overhead.
    Μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που γραφω. με ειδες πουθενα να γραφω για κλειδωμα της ινας ?
    Μαλλον τα διαβαζεις γρηγορα και βγαζεις λαθος συμπερασματα.

    Μου γραφεις για την 600αρα ? για ποιο λογο ? συγκριση της 100αρας κανουμε σαν "εμπειρια" χρησης .
    αν ειναι να συγκρινουμε και dial-up με adsl. .
    The gr81 .

  6. #9576
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν μιλαμε για Vdsl 100 αρι , τοτε η καμπινα ειναι παρα πολυ κοντα , μιλαμε για λιγοτερο απο 100-200 μετρα χαλκος. ( πλην εξαιρεσεων ) .

    Ολο το υπολοιπο δικτυο ΔΕΝ διαφερει καθολου απο το δικτυο που περιγραφεις .

    Και ξαναλεω , η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων ειναι στο facebook , instagram ,youtube , netflix . Σε τι θα δουν διαφορα αυτοι οι ανθρωποι ?

    Δεν με εχεις πεισει οτι εχει διαφορα στην " εμπειρια" .

    ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ οταν τοσο συχνα βλεπω ποστ για την ιναλαν..... τι εγινε ρε παιδια ? ειμαστε κατω ?

    Κατσε και μετρα ποσες φορες γινεται αυτο . Αρα τι ειναι καλυτερο ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ?
    Σου ειπα τα πλεονεκτηματα, να στα ξαναπω;
    Response times, ναι ακομα και σε facebook και Netflix θα δεις διαφορα.
    Συγκρινεις 2 αμαξια που πιανουν τελικη στα 200 χλμ/ωρα, ενα απο αυτα να πιανει τα 0-100 σε 5 δευτερολεπτα και το αλλο σε 6.
    Ειναι σα να μου λες οτι τα 2 αμαξια ειναι ιδια - δεν ειναι.

    Μηδενικες παρεμβολες, μεγαλυτερη σταθεροτητα η γραμμη.

    Το οτι εσενα δεν σε ικανοποιουν τα πλεονεκτηματα της ινας ειναι θεμιτο και δεκτο.
    Αλλα υπαρχει διαφορα και μαλιστα ορατη, και για να την καταλαβεις πρεπει πρωτα να δοκιμασεις την ινα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον δεν διαβαζεις αυτα που γραφω. με ειδες πουθενα να γραφω για κλειδωμα της ινας ?
    Μαλλον τα διαβαζεις γρηγορα και βγαζεις λαθος συμπερασματα.

    Μου γραφεις για την 600αρα ? για ποιο λογο ? συγκριση της 100αρας κανουμε σαν "εμεπιρια" χρησης .
    αν ειναι να συγκρινουμε και dial-up με adsl. .
    Ξερω πολυ καλα να διαβαζω.
    Δεν αναφερθηκες εσυ σε κλειδωμα της ινας, εγω εδωσα εμφαση στο κλειδωμα και την ινα.
    Το οτι κερδιζεις 1Mbps σε κλειδωμα, απλα ειναι αδιαφορο γιατι
    1. στην ινα δεν υπαρχει κλειδωμα
    2. το 1 Mbps το χανεις σε overhead
    3. δεν κλειδωνουν ολοι 1 Mbps πιο πανω

  7. #9577
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    μα αυτο ακριβως ,

    Επειδη εχω πανω απο 1 χρονο ιναλαν (παω για 2 σε λιγο ) , και εχω εμπειρια χρησης . ΔΕΝ εχω δει καμμια διαφορα .

    το Response time στις συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν εχει καμμια διαφορα.

    Πιο πολυ παιζει ρολο στο φβ με τι κινητο μπαινεις , παρα με τι συνδεση μπαινεις.

    Η μονη διαφορα που ειναι "λιγο" αισθητη στον χρηστη , ειναι στα games. πουθενα αλλου.

    Υ.Γ. ολα τα υπολοιπα ,ειναι παρομοια ,download-ing , upload-ing , services , browsing κλπ κλπ
    The gr81 .

  8. #9578
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως επειδη εχω και αυτο και το tenda, μπορω να πω οτι το tenda ειναι φανερα καλυτερο. Τα εβαλα και τα δυο στην ιδια vdsl 50αρα. Καλα δουλευουν και τα δυο. Το tenda ομως τερματιζει το wifi παντα , και σε μακρυτερη αποσταση , είτε στα 2.4 είτε στα 5.

    - - - Updated - - -

    Εχω καμια ωρα και παιδευομαι να κατεβασω σε ενα Xiaomi μια αναβαθμιση MIUI, και ταυτοχρονα αναβαθμιση σε καποιες εφαρμογες συστηματος.
    Κατεβαζει, το χανει, ξανααρχιζει, τελικα κατεβαινει, παει να αναβαθμιστει και το update.zip ειναι corrupted.
    Πως μου ερχεται και το συνδεω στο Wifi της Wind.
    Ολα μια χαρα. Αναβαθμιστηκαν, κατεβηκαν ολα κομπλε.
    Πως γινεται να κατεβαινει corrupted απο την Ιναλαν?
    Στον υπολογιστη που ειναι συνδεμενος επανω στο switch, δεν εχω καποιο προβλημα.
    Τράβα ενα reset στο Xiaomi γιατι κι εγω ειχα το ίδιο θεμα
    Τελικά ειχε επάνω το Κινέζικο firmware !!
    Με reset και στήσιμο ξανα έπαιξε το global UI που ειναι απείρως καλύτερο
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  9. #9579
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα αυτο ακριβως ,

    Επειδη εχω πανω απο 1 χρονο ιναλαν (παω για 2 σε λιγο ) , και εχω εμπειρια χρησης . ΔΕΝ εχω δει καμμια διαφορα .

    το Response time στις συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν εχει καμμια διαφορα.

    Πιο πολυ παιζει ρολο στο φβ με τι κινητο μπαινεις , παρα με τι συνδεση μπαινεις.

    Η μονη διαφορα που ειναι "λιγο" αισθητη στον χρηστη , ειναι στα games. πουθενα αλλου.

    Υ.Γ. ολα τα υπολοιπα ,ειναι παρομοια ,download-ing , upload-ing , services , browsing κλπ κλπ
    Εγώ είδα τεράστια διαφορά.

    Πέρα από αυτά που ήδη αναφέρθηκαν, την οπτική δε μπορείς να τη μπουκώσεις με τίποτα. Το QoS είναι περιττό.
    Βάζω torrents να τερματίζουν download/upload/οτιδήποτε και η γραμμή με το ζόρι ανεβαίνει 1ms σε απόκριση.
    Αυτό είναι τρομερό και δε συμβαίνει με τη VDSL, πιθανότατα γιατί η VDSL έχει ταχύτητα συγχρονισμού ενώ η ίνα παίζει ελεύθερη (δε κλειδώνει σε ταχύτητα όπως κλειδώνει ένα adsl/vdsl router) και τα 100-200mbps τα έχει για τη πλάκα σαν τεχνολογία.
    Πολύ πολύ ανώτερη εμπειρία. Σίγουρα αν είσαι απλός χρήστης τότε δε θα καταλάβεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά.

  10. #9580
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ μεγάλη διαφορά θα έρθει όταν ξεκλειδωθούν τα πακέτα άνω των 200 Mbps που δεν σηκώνει το VDSL. ΟΚ δεν θα είναι για τον κοινό χρήστη αλλά για έναν power user ή επαγγελματία ή ακόμα ένας που έχει πολλούς συγγενείς στο σπίτι τότε η οπτική θα είναι μονόδρομος.

  11. #9581
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είδα τεράστια διαφορά.

    Πέρα από αυτά που ήδη αναφέρθηκαν, την οπτική δε μπορείς να τη μπουκώσεις με τίποτα. Το QoS είναι περιττό.
    Βάζω torrents να τερματίζουν download/upload/οτιδήποτε και η γραμμή με το ζόρι ανεβαίνει 1ms σε απόκριση.
    Αυτό είναι τρομερό και δε συμβαίνει με τη VDSL, πιθανότατα γιατί η VDSL έχει ταχύτητα συγχρονισμού ενώ η ίνα παίζει ελεύθερη (δε κλειδώνει σε ταχύτητα όπως κλειδώνει ένα adsl/vdsl router) και τα 100-200mbps τα έχει για τη πλάκα σαν τεχνολογία.
    Πολύ πολύ ανώτερη εμπειρία. Σίγουρα αν είσαι απλός χρήστης τότε δε θα καταλάβεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά.
    Δηλαδη τι διαφορα εχει το να κατεβαζεις torrent μεσω inalan 100 και μεσω vdsl 100 ? και πως ακριβως το τεκμηριωνεις αυτο ?

    και τερματιζεις το download οπως λες , και χωρις QoS μπορεις και εχεις αξιοπρεπη πλοηγηση στο διαδικτυο ? μαλιστα.

    οι διαφορες ειναι σιγουρα στο upload που δινει η συγκεκριμενη εταιρια. και στα μειωμενα latency. αλλα και μια καλη VDSL μπορει να εχει και αυτη επισης χαμηλα νουμερα.
    κατα τα αλλα αξιοσημειωτες διαφορες δεν υπαρχουν.

    Αυτο ελεγα και εγω οταν καναμε την συνδεση. αλλα τελικα ηταν απλος ενθουσιασμος που ξεθωριαζει με την παροδο του χρονου.

    Αν δεν ειχε το μεγαλο upload που θελουμε για τις υπηρεσιες που τρεχουμε , ή αν κανει καποια στιγμη γενναια αυξηση , (που καποια στιγμη θα γινει και αυτο) , θα την κανουμε με ελαφρα .

    τεσπα. ας μην το κουραζουμε αλλο .

    Υ.Γ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μεγάλη διαφορά θα έρθει όταν ξεκλειδωθούν τα πακέτα άνω των 200 Mbps που δεν σηκώνει το VDSL. ΟΚ δεν θα είναι για τον κοινό χρήστη αλλά για έναν power user ή επαγγελματία ή ακόμα ένας που έχει πολλούς συγγενείς στο σπίτι τότε η οπτική θα είναι μονόδρομος.
    το δεχομαι αυτο που λες, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση συγκρινουμε το αντιστοιχο 100αρι του καθε παροχου.

    Και στο πατρικο , πολυκατοικια με 3 οικογενειες ( 16 + ατομα ) μια χαρα ειναι με μια shared Vdsl 100 . κανενα προβλημα απολυτως . ( φυσικα με QoS ) .
    The gr81 .

  12. #9582
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Μια ερώτηση γιατί λέτε ότι δεν κλειδώνει η ταχύτητα στην οπτική...

    Αν δεν κλειδώνει σε ταχύτητα τότε πως "ελέγχεται" ότι κάποιος έχει 100-200-300;;

    Δίνουν λιγότερο "φως";

  13. #9583
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση γιατί λέτε ότι δεν κλειδώνει η ταχύτητα στην οπτική...

    Αν δεν κλειδώνει σε ταχύτητα τότε πως "ελέγχεται" ότι κάποιος έχει 100-200-300;;

    Δίνουν λιγότερο "φως";
    Bandwidth control;

  14. #9584
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση γιατί λέτε ότι δεν κλειδώνει η ταχύτητα στην οπτική...

    Αν δεν κλειδώνει σε ταχύτητα τότε πως "ελέγχεται" ότι κάποιος έχει 100-200-300;;

    Δίνουν λιγότερο "φως";
    Χαμηλώνουν τον προβολέα

  15. #9585
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη τι διαφορα εχει το να κατεβαζεις torrent μεσω inalan 100 και μεσω vdsl 100 ? και πως ακριβως το τεκμηριωνεις αυτο ?

    και τερματιζεις το download οπως λες , και χωρις QoS μπορεις και εχεις αξιοπρεπη πλοηγηση στο διαδικτυο ? μαλιστα.

    οι διαφορες ειναι σιγουρα στο upload που δινει η συγκεκριμενη εταιρια. και στα μειωμενα latency. αλλα και μια καλη VDSL μπορει να εχει και αυτη επισης χαμηλα νουμερα.
    κατα τα αλλα αξιοσημειωτες διαφορες δεν υπαρχουν.

    Αυτο ελεγα και εγω οταν καναμε την συνδεση. αλλα τελικα ηταν απλος ενθουσιασμος που ξεθωριαζει με την παροδο του χρονου.

    Αν δεν ειχε το μεγαλο upload που θελουμε για τις υπηρεσιες που τρεχουμε , ή αν κανει καποια στιγμη γενναια αυξηση , (που καποια στιγμη θα γινει και αυτο) , θα την κανουμε με ελαφρα .

    τεσπα. ας μην το κουραζουμε αλλο .

    Υ.Γ.



    το δεχομαι αυτο που λες, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση συγκρινουμε το αντιστοιχο 100αρι του καθε παροχου.

    Και στο πατρικο , πολυκατοικια με 3 οικογενειες ( 16 + ατομα ) μια χαρα ειναι με μια shared Vdsl 100 . κανενα προβλημα απολυτως . ( φυσικα με QoS ) .

    Σε VDSL τερματίζω στο κατέβασμα ένα torrent και το ping στο ntua από 6ms πάει 100+
    Κάνω το αντίστοιχο σε 100αρα FTTH από καλώδιο, και το ping πάει από 2-3ms στα 4ms. Όσο και να πιέσω δε βλέπω σοβαρή διαφορά. Όλα παραμένουν super smooth.
    Και επειδή είναι φορές που το κλείδωμα στα mbps είναι μεγαλύτερο από το ίδιο το (100άρι) interface, αν πετάξεις ταυτόχρονα και ένα torrent ασύρματα, αθροιστικά θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα από την ονομαστική.
    Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση. FTTH all the way + όλους τους άλλους λόγους που αναφέρθηκαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 06-06-20 στις 03:12.

Σελ. 639 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 619629634637638639640641644649659 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας