Σελ. 646 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 626636641644645646647648651656666 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.676-9.690 από 18362

Θέμα: Inalan

  1. #9676
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.774
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά συμφωνώ απόλυτα φίλε ThReSh, αλλά εάν πάλι κάποιος χρήστης, ας πούμε π.χ., για μερικούς μήνες στη σειρά παρουσιάζει είτε download είτε upload στα 3,45ΤΒ και μετά έκοβε τη γραμμή για να μην ξεπερνάει το όριο, αυτό δεν θα αποτελούσε μία ένδειξη επαγγελματικής χρήσης;

    Το αναφέρω απλώς για να υποστηρίξω την άποψη ότι τα όρια διάκρισης ανάμεσα στην οικιακή και επαγγελματική χρήση είναι πολλές φορές δυσδιάκριτα...
    Ας αποτελεί ένδειξη.

    Οι επαγγελματίες που είναι στις Cosmote/Wind/Vodafone παίρνουν αποκλειστικά επαγγελματικά πακέτα? Είναι κάτι το υποχρεωτικό και μου διαφεύγει τελείως?

  2. #9677
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σύμφωνα με την εταιρεία, ο ίδιος ο πελάτης ανέφερε επαγγελματική χρήση, άρα σύνδεση. Απλά ζήτησε να την δοκιμάσει για κάποιο χρονικό διάστημα, ως οικιακή.

    Κάνεις δεν ανέφερε ότι ξεπεράστηκαν κάποια όρια. Και τέλος δεν έχουμε όλη την εικόνα, ειδικά με το μήνυμα του πελάτη που είναι διφορούμενο.

    Ας μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα.

  3. #9678
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι το κεντρικο νημα και ολες οι ερωτησεις και αποριες ειναι δεκτες.

    ειναι για συζητηση. οχι μονο για direct ερωτησεις και απαντησεις.

    Αν κατι δεν απαντηθηκε τοτε πολυ ευκολα στελνουμε πμ η email η ακομα παιρνουμε τηλ .

    Απο εκει και περα ειναι παρα πολυ σημαντικο να μαθουμε την λεπτη κοκκινη γραμμη που διαχωριζει την οικιακη απο την επαγγελματικη χρηση.

    Η χρηση πολλων μηχανηματων και εξειδικευμενων προγραμματων δεν σημαινει απαραιτητα επαγγελματικη χρηση.

    Επαγγελματικη χρηση εγω θεωρω οτι υπαρχει οταν απο την χρηση αυτη προκυπτουν εσοδα.

    οπως το πιο απλο ..... πχ εγω τρεχω DDNS και hosting ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ σε φιλους , θα θεωρηθω οτι κανω επαγγελματικη χρηση ?
    Η το οτι εχω πανω απο 12 server και διαφορα αλλα μηχανηματα , αυτο απο μονο του παραπεμπει σε επαγγελματικη χρηση ?


    Υ.Γ1 ο φιλος που το ξεκινησε καλα θα κανει να αναφερει ακριβως τι χρησιμοποιει και με τι σκοπους.
    Αλλιως αν δεν ηθελε να πει... ας μην εγραφε δημοσια το ποστ του , χαριν εντυπωσεων.
    θα μπορουσε να εχει προσωπικη επικοινωνια και οχι να ποσταρει δημοσια αυτα που εγραψε.

    Υ.Γ.2 Εχω την εντυπωση οτι οσο "μεγαλωνει" η εταιρια και αποκτα ολο και μεγαλυτερο πελατολογιο ... τοσο πιο "παραξενη" γινεται.
    Ισως κανω λαθος και μακαρι να βγω ψευτης , αλλα βλεπω μακροπροθεσμα να ερχονται πολυ πιο σοβρα προβληματα .
    Έχω συνδέσεις από άλλους παροχους που έχουν οικιακό συμβόλαιο και την έχουν σε μαγαζί-α ή εταιρίες με VPN πάνω και διάφορα άλλα όπου η χρήση είναι καθαρά επαγγελματική αν θεωρήσω ότι αυτό εννοούν.. Ο πάροχος δεν ήρθε ποτέ να πεί ότι πρέπει να γυρίσεις σε επαγγελματικό.. Από την στιγμή που πληρώνει το ποσό του συμβολαίου... το οποίο συμβόλαιο δεν περιγράφει πουθενά τρόπο ή είδος χρήσης..

    Τώρα από την άλλη σε μια ελεύθερη αγορά ο καθένας κάνει ότι θέλει και προσφέρει ότι θέλει και όπως θέλει .. Τις προδιαγραφές μιας προσφερόμενης υπηρεσίας δεν βγάζει κανένας κανόνας είτε προς την μια πλευρά είτε προς την άλλη. Εγώ αυτό προσφέρω με αυτούς τους όρους και όποιος θέλει αγοράζει .. Η αγορά η ίδια αν δεν της αρέσει κάτι ή δεν είναι σωστό ή δεν είθισται έτσι θα το παραγκωνίσει και δεν θα βρει αγοραστικό κοινό..

    Είναι απλά τα πράγματα...

    Από την μια η εταιρεία πήγε με τρόπο να φιμώσει κάπως τον φίλο του forum. Από την άλλη και ο φίλος δεν είπε ξεκάθαρα την υπόθεση ώστε να καταλάβουν αλλά είπε κάποια μισόλογα και ζήτησε την άποψη της εταιρείας μέσω ενός μέσου σε μια υπόθεση που μόνο οι δύο τους ξέρουν ... Όταν αποφασίζεις να πεις ένα θέμα δημόσια πρέπει να πεις όλη την ιστορία ... αλλιώς μην την πεις..

    Εδώ δεν ξέρουμε τι έγινε και δεν ξέρουμε και τις δύο πλευρές...όποτε ας κρατάμε μικρό καλάθι και μην βγάζουμε συμπεράσματα λάθος.. Αν ο φίλος θέλει να πει τι έγινε μπας και βγεί άκρη ... καλώς αλλιώς ότι και να πούμε λάθος θα είναι ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας αποτελεί ένδειξη.

    Οι επαγγελματίες που είναι στις Cosmote/Wind/Vodafone παίρνουν αποκλειστικά επαγγελματικά πακέτα? Είναι κάτι το υποχρεωτικό και μου διαφεύγει τελείως?
    Και βέβαια δεν είναι ..Δεν υπάρχει κάτι που να σε υποχρεώνει ..

  4. #9679
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Ο φίλος είπε οτι ο τεχνικός είδε μηχανήματα (homelab?) και έφυγε; αρνήθηκε να κάνει σύνδεση;
    Η εταιρεία είπε ότι ο φίλος ζήτησε να δοκιμάσει; το οικιακό πακέτο κάνοντας επαγγελματική χρήση και στο μέλλον; θα άλλαζε σε επαγγελματικό;

    Αν κάποιος έχει στημένο homelab στο σπίτι του (και ναι, το homelab ΙΣΩΣ -υπο προυποθέσεις- είναι επαγγελματική χρήση, τα ακριβά σας router -μόνο- ΔΕΝ είναι, ούτε το στήσιμο ενός super-duper home lan είναι επαγγελματική χρήση)
    δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάνει επαγγελματική χρήση (και αλήθεια πως εκλαμβάνει η εταιρεία τον όρο επαγγελματική χρήση;
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  5. #9680
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω συνδέσεις από άλλους παροχους που έχουν οικιακό συμβόλαιο και την έχουν σε μαγαζί-α ή εταιρίες με VPN πάνω και διάφορα άλλα όπου η χρήση είναι καθαρά επαγγελματική αν θεωρήσω ότι αυτό εννοούν.. Ο πάροχος δεν ήρθε ποτέ να πεί ότι πρέπει να γυρίσεις σε επαγγελματικό.. Από την στιγμή που πληρώνει το ποσό του συμβολαίου... το οποίο συμβόλαιο δεν περιγράφει πουθενά τρόπο ή είδος χρήσης..

    Τώρα από την άλλη σε μια ελεύθερη αγορά ο καθένας κάνει ότι θέλει και προσφέρει ότι θέλει και όπως θέλει .. Τις προδιαγραφές μιας προσφερόμενης υπηρεσίας δεν βγάζει κανένας κανόνας είτε προς την μια πλευρά είτε προς την άλλη. Εγώ αυτό προσφέρω με αυτούς τους όρους και όποιος θέλει αγοράζει .. Η αγορά η ίδια αν δεν της αρέσει κάτι ή δεν είναι σωστό ή δεν είθισται έτσι θα το παραγκωνίσει και δεν θα βρει αγοραστικό κοινό..

    Είναι απλά τα πράγματα...

    Από την μια η εταιρεία πήγε με τρόπο να φιμώσει κάπως τον φίλο του forum. Από την άλλη και ο φίλος δεν είπε ξεκάθαρα την υπόθεση ώστε να καταλάβουν αλλά είπε κάποια μισόλογα και ζήτησε την άποψη της εταιρείας μέσω ενός μέσου σε μια υπόθεση που μόνο οι δύο τους ξέρουν ... Όταν αποφασίζεις να πεις ένα θέμα δημόσια πρέπει να πεις όλη την ιστορία ... αλλιώς μην την πεις..

    Εδώ δεν ξέρουμε τι έγινε και δεν ξέρουμε και τις δύο πλευρές...όποτε ας κρατάμε μικρό καλάθι και μην βγάζουμε συμπεράσματα λάθος.. Αν ο φίλος θέλει να πει τι έγινε μπας και βγεί άκρη ... καλώς αλλιώς ότι και να πούμε λάθος θα είναι ...
    Δεν καταλαβα την παραθεση στο ποστ μου.

    Απαντηση ειναι σε μενα ή γενικα απαντησες?
    The gr81 .

  6. #9681
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβα την παραθεση στο ποστ μου.

    Απαντηση ειναι σε μενα ή γενικα απαντησες?
    Με σένα συμφωνώ ... αλλά απάντησα γενικώς..

  7. #9682
    Εγγραφή
    13-03-2007
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Router
    Emb Router- Ζαντολ
    Σας ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον.

    Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν μερικά πράγματα. Είμαι πελάτης από 2016. Όχι δοκιμαστικά.

    Είναι εντελώς άσχετο ποια είναι η δουλειά μου.
    Το μόνο σχετικό είναι ποια είναι η χρήση της γραμμής.

    Δηλαδή αν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος για παράδειγμα και έχω 2 cluster με εκατομμύρια φοτο από γάμους πελατών μου αυτό αμέσως σημαίνει ότι κάνω επαγγελματική χρήση της γραμμής? Γιατί έχω server???
    Με την ίδια λογική λοιπόν όποιος κατεβάζει μια ταινία πρέπει να πληρώνει επαγγελματικό πακέτο γιατί ΜΠΟΡΕΙ να την πουλήσει σε κάποιον άλλο....

    Ακόμα χειρότερα όποιος έχει χρησιμοποιήσει την σύνδεση του για να συνδεθεί στην εργασία του αυτό αυτόματα σημαίνει ότι έχει κέρδος από την γραμμή άρα κάνει επαγγελματική χρήση άρα πρέπει να έχει επαγγελματικό πακέτο.

    ΠΟΤΕ δεν είπα και ζήτησα στα τόσα χρόνια που είμαι πελάτης της εταιρείας ότι παίρνω δοκιμαστικά την σύνδεση. ΠΟΤΕ δεν ξεπέρασα τα όρια χρήσης.

    Μάλιστα αν θέλουμε να τα πούμε και όλα όταν είχα πρόβλημα η INALAN έκανε απομακρυσμένα reset στο modem μου, και κάποιος …… από την τεχνική υποστήριξη είχε το θράσος ενώ τους έστειλα τα logs
    (τα έχω διαθέσιμα ΠΧ [Notice][Config-Log] Terminal:WEB(10.14.82.18),Result:Success,Type:Login,Username:telecomadmin) να μου πεί ότι αν κλείσει το ρευμα χάνονται όλες οι ρυθμίσεις, (ναι ένιωσα ηλίθιος) ενώ όταν διαμαρτυρήθηκα γιατί το έκαναν και έμεινε ανοικτό το WIFI και το δίκτυο μου η επίσημη απάντηση είναι “Καλημέρα, εφόσον δεν έχετε κάποιο πρόβλημα με την παροχή ίντερνετ για οικιακή χρήση και λειτουργεί σωστά ο εξοπλισμός μας, δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάποιος έλεγχος στο log file. Με εκτίμηση, INALAN TEAM”

    Μην ξεχάσω πάλι σε κάποιο άλλο πρόβλημα, μου αλλάξανε και ολόκληρο το router.... πάλι δεν είχα θέμα.

    Απλά θέλω μια απάντηση (γιατί μίλησα με μία κοπέλα στην INALAN) αλλά η απάντηση ήταν θα σας πάρουν τηλέφωνο, αλλά ήρθε μόνο το μαιλ που μου λέει «Κατόπιν αιτήματός σας για αναβάθμιση ταχύτητας στο οικιακό σας πακέτο πραγματοποιήθηκε επίσκεψη τεχνικού μας στο χώρο σας όπου και διαπιστώθηκε ότι υπάρχουν servers και επαγγελματικά μηχανήματα. Σε αυτές τις περιπτώσεις βρισκόμαστε στη θέση να σας ενημερώσουμε ότι θα πρέπει να προβούμε στην διακοπή της Σύμβασής μας, σύμφωνα με τις παραγράφους 5.4 και 6.3 των Γενικών Όρων Σύμβασης Παροχής Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών. Η διακοπή της οικιακής σύνδεσης θα πραγματοποιηθεί 1/8/2020. Αν επιθυμείτε να συνεχιστεί η συνεργασία μας μπορείτε να μας ενημερώσετε προκειμένου να κάνουμε αλλαγή στα εταιρικά μας πακέτα. Σας αποστέλλουμε αναλυτικά τα εταιρικά μας πακέτα.»

    Θέλω λοιπόν να μάθω ποια είναι τα κριτήρια της επαγγελματικής μου σύνδεσης. Απλά. Να μάθω και εγώ πώς βγάζω κέρδος με την σύνδεση της INALAN και με ποιο τρόπο αυτό το αποδεικνύει ο πάροχος.
    Επίσης να μας πεί τα κριτήρια του τί server μας επιτρέπει ή όχι να έχουμε σαν πελάτες. Μην το ξεχάσω... χρησημοποιώ και δικό μου firewall ... είναι και αυτό επαγγελματική χρήση?
    Σχετικά με την δουλεία μου… επιθεωρήσεις πλοίων κάνω. Αλλά ναι έχω server με πολλές χιλιάδες φοτο από πλόια και ανεκτίμητης αξίας reports και προγράμματα τα οποία και φυλάω σε πολλαπλούς servers και εξωτερικούς δίσκους ενώ έχω και UPS για αυτά... φανταστήτε να χάσω reports απο tanker 150000 tons...
    ΟΥΠΣ... δεν έπρεπε να τα πω αυτά... με χαρακτηριζουν σαν επαγγελματια.

    Ευχαριστώ.
    Dum Vivimus Vivamus

  8. #9683
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.599
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    νομιζω το σωστο ειναι πως ο χαρακτηρισμος της χρησης να γινεται απο τον παροχο , ως επιπεδο παροχης υπηρεσιων , οχι απο την χρηση που κανει ο καθε χρηστης . εφοσων εχει ηδη και καποιους περιορισμους στον ογκο χρησης αυτο το κανει πιο προσιτο στην εικονα που παρουσιαζει η ιναλαν .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9684
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Εγώ θα πω ότι ο φίλος με κάλυψε

    Λυπάμαι αλλά η εταιρεία INALAN κατά την προσωπική μου άποψη είναι ΦΑΟΥΛ έχει φάει γκολ από τα αποδυτήρια
    Ναι μεν το δίκτυο είναι δικό της και μπορεί να το κάνει ότι θέλει έτσι έχει το δικαίωμα θα βάζει περιορισμούς στην χρήση (CAP)
    Αλλά για να χαρακτηρίσει κάποιον χρήστη ότι δεν είναι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) άρα δεν πρέπει να έχει οικιακό πακέτο
    αλλά είναι επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο) άρα θα πρέπει να έχει επαγγελματικό πακέτο
    πάει πολύ και με ξεπερνάει...
    Τα κριτήρια ποιος είναι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) και ποιος επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο) καθορίζονται από τον νόμο και μόνο
    Δεν τα καθορίζει ο εξοπλισμός που μπορεί να έχει ο πελάτης στον χώρο του

    Ευχαριστώ και συγνώμη για την παρέμβαση.

  10. #9685
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Καλημέρα,
    Πιστεύω ότι πολλά από τα ποστ κατάντησαν πιεστικά (εμμέσως προς τις δύο πλευρές) ώστε να μάθουμε κάτι που δε μας πέφτει λόγος.
    Ούτε ο manosf θα έπρεπε σ’ αυτό το στάδιο να ποστάρει αρχικά, πόσο μάλλον να εξηγήσει όλα αυτά με το δεύτερο ποστ.
    Αν το διαβάζω σωστά, εμμέσως κι αυτός προσπαθεί να ασκήσει πίεση στην INALAN για να συνεχιστεί η σύνδεση/αναβάθμισή του ως έχει, χωρίς να μπει σε φασαρίες νομικές εναντίον της (… και τον καταλαβαίνω …), το οποίο όμως είναι και η σωστή διαδικασία αν έχει τις αποδείξεις ότι δε ξεπέρασε το όριο των 3.5ΤΒ.
    Και η INALAN από την άλλη δε θέλει να δοθεί έκταση και να χαλάσει η καλή της εικόνα. Οπότε λέει κάτι το οποίο κανείς μας δε μπορεί να ελέγξει, είτε από τη πλευρά του manosf ή της INALAN.

    Η γνώμη μου τελικά είναι ότι αν ο manosf είπε περί δοκιμής ή όχι, όπως επίσης κι αν έχει μηχανήματα επαγγελματικής ή οικιακής χρήσης, δεν έχει καμία σημασία.

    Η INALAN έχει θέσει όριο τα 3.5ΤΒ/7ΤΒ και αυτό διαχωρίζει το επαγγελματικό από το οικιακό.

    Εγώ έχω δηλώσει το σπίτι μου σαν επαγγελματική στέγη και πληρώνομαι για να στείλω την εργασία μου μέσω κάποιων email σε όποιους συνεργάζομαι και στο τέλος του μήνα όλα μαζί είναι εγγυημένα κάτω από 50ΜΒ, αλλά οι ταινίες και ότι άλλο βαρύ κατεβάζω/ζουμε για τη διασκέδασή μου/μας, θα φτάσουν σε οτιδήποτε μεταξύ 900GB και 2TB.

    Άρα εγώ πρέπει να πάρω επαγγελματικό πακέτο?

    Και έχω και κάποια μηχανήματα πιο βαριά από οικιακή χρήση, αλλά πουθενά κοντά σ’ αυτά που περιγράφετε κάποιοι από εσάς εδώ, απλά, η χρήση του bandwidth είναι αυτή που περιέγραψα. Το αστείο είναι ότι το VoIP μόνο απ’ τα τηλέφωνα που έχουμε, ξεπερνάει τον όγκο των email που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου.

    Στο ποστ του φίλου του ThReSh (Βασικά ακόμα κι έσοδα να έχει, από την στιγμή που δεν ξεπερνάει τα 3.5ΤΒ/7ΤΒ όρια (100/200 αντίστοιχα), ποιο είναι το προβλημα? Με το στανιό επαγγελματικό πακέτο?) ή και του Νικηφόρου πιο πριν από τον ThReSh, εκεί θα έπρεπε να έχουν σταματήσει όλα.

    Ντίνος

  11. #9686
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Μα τι λέμε ρε παιδιά τώρα, εδω ακόμα πολλοί δουλεύουμε remote. Αυτή θεωρείται επαγγελματική χρήση?
    Το οτι κάνω ανάπτυξη κώδικα και τον κάνω upload στο git θεωρείται επαγγελματική χρήση?

  12. #9687
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Καλημέρα σας

    Λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω

    Αλλά το τι είναι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) άρα οικιακή χρήση και το τι είναι επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο) άρα επαγγελματική χρήση το καθορίζει η νομοθεσία και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την σύναψη της σύμβασης/συμβολαίου

    Δεν το καθορίζει η χρήση ούτε ο εξοπλισμός

    Δεν σηκώνει καμία συζήτηση αυτό

  13. #9688
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το ζήτημα είναι σίγουρα πολύπλοκο, και με τα διάφορα δεδομένα, που μπορεί να υπάρχουν,
    και ίσως τους όρους που βάζει ο κάθε πάροχος.

    Π.χ. όπως αναφέρει ο OTE στις οικιακές συνδέσεις..
    θα μπορούσε να θεωρήσει επαγγελματική την σύνδεση σου εάν από αυτή γίνεται συστηματική πρόσβαβη σε βάσεις δεδομένων..

    Το ζήτημα του εξοπλισμού και μόνο, σίγουρα το αποκλείω και εγώ από το όλο θέμα.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #9689
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ζήτημα είναι σίγουρα πολύπλοκο, και με τα διάφορα δεδομένα, που μπορεί να υπάρχουν,
    και ίσως τους όρους που βάζει ο κάθε πάροχος.

    Π.χ. όπως αναφέρει ο OTE στις οικιακές συνδέσεις..
    θα μπορούσε να θεωρήσει επαγγελματική την σύνδεση σου εάν από αυτή γίνεται συστηματική πρόσβαβη σε βάσεις δεδομένων..

    Το ζήτημα του εξοπλισμού και μόνο, σίγουρα το αποκλείω και εγώ από το όλο θέμα.
    καμία σχέση και διαφωνώ με το σκεπτικό σου φίλε μου
    όλα τα συμβόλαια περιλαμβάνουν έναν όρο που λέγεται "πολιτική ορθής χρήσης" καταλαβαίνουμε όλοι τι σημαίνει αυτό
    το αν κάποιος είναι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) άρα δικαιούται οικιακό πρόγραμμα/συμβόλαιο/πακέτο ή αν είναι επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο) άρα δικαιούται επαγγελματικό πρόγραμμα/συμβόλαιο/πακέτο
    δεν το καθορίζει το συμβόλαιο ούτε η εταιρεία το καθορίζει ο νόμος και τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

    προσωπικά έχω ρωτήσει και την COSMOTE (OTE) και την WIND εταιρείες οι οποίες συνεργαζόμαστε στην εταιρεία που εργάζομαι
    τι θεωρούν οικιακή χρήση και τι επαγγελματική χρήση και οι δύο εταιρείες μου το ξεκαθάρισαν από την αρχή ότι δεν τους ενδιαφέρει ο εξοπλισμός και φυσικά διαχωρίζουν τι είδους σύνδεση έχω σύμφωνα με αυτά που λέει ο νόμος , τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να υπογράψω μια σύμβαση/συμβόλαιο.

  15. #9690
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας

    Λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω

    Αλλά το τι είναι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) άρα οικιακή χρήση και το τι είναι επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο) άρα επαγγελματική χρήση το καθορίζει η νομοθεσία και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την σύναψη της σύμβασης/συμβολαίου

    Δεν το καθορίζει η χρήση ούτε ο εξοπλισμός

    Δεν σηκώνει καμία συζήτηση αυτό
    Δεν θα παρω θεση για το συγκεκριμενο περιστατικο, αλλα εχεις μια ταση να ξεχιλωνεις τις καταστασεις προς τη μια ή την αλλη κατευθυνση.
    Δοξα τω θεω, το τι θεωρειται επαγγελματικη χρηση δεν το καθοριζει το κρατος (νομικο προσωπο) αλλα τα κριτηρια μιας ιδιωτικης εταιριας σε ελευθερη αγορα.

    Καταλαβαινεις οτι οταν εχεις μια συνδεση σε επαγγελματικο χωρο με επαγγελματικο ΑΦΜ χωρις την ιδιοτητα του νομικου προσωπου (ατομικη επιχειρηση), τοτε η εταιρια εχει καθε δικαιωμα να σου πουλησει εταιρικο πακετο.
    Αλιμονο αν ισχυε αυτο που λες.

Σελ. 646 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 626636641644645646647648651656666 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας