Σελ. 404 από 1242 ΠρώτηΠρώτη ... 384394399402403404405406409414424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.046-6.060 από 18620

Θέμα: Inalan

  1. #6046
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @drivingteacher και @k.m., τώρα που σας βρήκαμε εύκαιρους:
    Μπορείτε να μπείτε στην συσκευή με τα credentials που αναφέρει η Modulus;
    Κωδικό και χρήστη για την τηλεφωνία, τα γνωρίζεται;
    Νομίζω τα έχω δοκιμάσει γιατί είχα δει στο εξωτερικό έπαιζε με αυτα το bridge. αν θυμάμαι καλά δεν τ δέχτηκε.

    Θα το δοκιμάσω το βράδυ πάλι.

    Αν τα δεχτεί πάντως θα τους το φέρω στο κεφάλι το router γιατί είναι θέμα ασφαλείας τα default pass που δεν σου λένε ότι υπάρχουν για να τα αλλάξεις.

  2. #6047
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, τα ξερω ρε παιδια τι εχουμε πει αμα πας ή δεν πας μεσω INALAN....μην λεμε τα ιδια!

    ΣΗΜΕΡΑ για ΠΡΩΤΗ φορα εγω ειδα οτι στην σελιδα της Modulus εχει ρυθμισεις για VOIP στο μηχανημα της INALAN https://www.modulus.gr/helpdesk/conf...uawei-hg8245a/, εφοσον λοιπον γινεται οπως βλεπω, ρωτησα αν μπορω να δουλεψω το δικο της μηχανημα σε συνδεση με τον ΔΙΚΟ μου αστερισκ δεν με ενδιαφερει απευθειας συνδεση στην modulus απο εκει, γιατι θα την εχω σεταρει επανω στον αστερισκ.
    Θεωρω οτι ειναι καλυτερα να μιλησει εκπροσωπος της INALAN ή καποιος που εχει INALAN χωρις να εχει τηλεφωνια απο αυτην για να μας πει αν ειναι ανοιχτα ή οχι αυτα τα μενου.

    Στο τηλ ειχα ρωτησει αν εχω μεσω αυτων αν ειναι ανοιχτα και ειπαν οτι ειναι ολα αυτα κλειδωμενα, δεν σκεφτηκα ομως να ρωτησω αν ειναι ανοιχτα ΑΝ δεν εχω απο αυτην!
    Ρωταω γιατι αλλιως θα πρεπει να βαλω καποιο "ξεκλειδωτο" adsl voip router πχ τα speedtouch 780 ή 784 που εχω ηδη ξεκλειδωσει και παιζουν με τον αστερισκ αλλα εχουν καποια θεματακια, στο 780 εχω αλλαξει πυκνωτες και το αλλο κολαγε στο ενα sip client και δεν βαραγε ενω το εδειχνε συνδεδεμενο.
    Δλδ ο λογος ειναι για να μην αγοραζω αλλο μηχανημα VOIP to 2 analog phones.
    Το οτι το ειδες εσυ σημερα... δεν σημαινει οτι δεν εχει ξανασυζητηθει.

    Οπως ειχες πει λοιπον.... Δεν εχεις χρονο να τα ψαξεις ή να κανεις αναζητησεις.... σου λεω εγω που εχω παρακολουθησει ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΜΑ...

    Το voip κομματι ( οπως και αλλα επισης) ειναι κλειδωμενο.

    Αν θες να σου περασει η ιναλαν τους κωδικους στο ρουτερ (μονο για yuboto-modulus) και να εχεις την τηλεφωνια εκει εχει καλως.

    αλλιως βαζεις εσυ οτι εξοπλισμο θελεις.
    The gr81 .

  3. #6048
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το θεμα της INALAN ειναι πανω απο 400 σελιδες οποτε ειναι αδυνατον να το διαβασω....
    αμα δεν ξερω κατι ρωταω και οποιος θελει απανταει απλα τα πραγματα.
    Ειπαμε το ξερω οτι ειναι κλειδωμενα αν εχουμε τηλεφωνια απο ιναλαν το εχω ρωτησει και στο τηλ.
    Εγω ρωτησα αν δεν εχουμε τηλεφωνια απο αυτην αν γινεται να κανω κατι αλλο με τα μενου αυτα και ξαναλεω καλυτερα να μας το πει για σιγουρα καποιος που να εχει inalan.
    H καποιος εκπροσωπος της εταιριας αλλιως θα ρωτησω εγω στο τηλ...
    Εσυ που εχεις δει οτι ειναι κλειδωμενο το κομματι του VOIP εφοσον δεν εχουμε τηλεφωνια απο INALAN? ποιος το εχει πει?

    - - - Updated - - -

    Και επισης το μοντελο που αναφερει στην σελιδα της Modulus ειναι λιγο διαφορετικο απο αυτο που δινουν τωρα, αλλαζει ενα γραμμα στο τελος.
    Και αυτη η Telekom κατι που εχει μεσα στους κωδικους ειναι μια Ιταλικη εταιρια που δινει οπτικες ινες και το δουλευει.

    - - - Updated - - -

    Επισης αναφερει οτι κανεις μια νεα συνδεση WAN και ετσι βγαζει τα αλλα μενου προφανως, μηπως αν παει καποιος στην ηδη υπαρχουν τοτε ειναι κλειδωμενες αυτες οι ρυθμισεις? το εχει ψαξει καποιος αυτο?

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει και η αλλη λυση περιμενω να δω τι θα εχω και το βλέπω τοτε απλα τα πραγματα. μπορει να αλλαξει παλι το μοντελο αλλωστε!

    - - - Updated - - -

    για να μην ταλαιπωρουμαστε αδικα τελικα πηρα τηλ, και οντως δεν γινεται ειναι κλειδωμενα τα σχετικα μενου, δεν ξερουν γιατι η σελιδα το αναφερει, μαλλον λαθος της modulus αυτο...
    καμια σχεση με inalan τα μενου λοιπον.
    Ρωτησα και για διαθεσιμοτητα θα το μαθω αυτο αυριο με τους τεχνικους...

  4. #6049
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω τα έχω δοκιμάσει γιατί είχα δει στο εξωτερικό έπαιζε με αυτα το bridge. αν θυμάμαι καλά δεν τ δέχτηκε.

    Θα το δοκιμάσω το βράδυ πάλι.

    Αν τα δεχτεί πάντως θα τους το φέρω στο κεφάλι το router γιατί είναι θέμα ασφαλείας τα default pass που δεν σου λένε ότι υπάρχουν για να τα αλλάξεις.
    HG8546M

    login: root

    δεν έχεις "New" στο WAN Configuration

    login: telecomadmin και password: admintelecom

    Incorrect account/password combination. Please try again.

  5. #6050
    Εγγραφή
    04-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100 και βάλε
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8245
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    reset έτσι και αλλιως δεν κάνεις, ακόμα και voip να μην έχεις.

    αν κάνεις χάνει τα πάντα και θέλει τα 35€ για να έρθει να το ξανασετάρει γενικά.
    άμα δεν έχεις κουμπωμένο voip τι μπορεί να χάσει;του 'χω κάνει reset και δουλεύει κανονικότατα απλά χάνεται το κομμάτι του voip.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @drivingteacher και @k.m., τώρα που σας βρήκαμε εύκαιρους:
    Μπορείτε να μπείτε στην συσκευή με τα credentials που αναφέρει η Modulus;
    Κωδικό και χρήστη για την τηλεφωνία, τα γνωρίζεται;
    Καλησπέρα,στην συσκευή δεν μπορώ να μπω στο κομμάτι του voip χωρίς κωδικούς admin.Αν κατάλαβα σωστά τι ρωτάς.....
    Username κ password της modulus δουλεύω ότι κούμπωνα και στα προηγούμενα μηχανάκια πριν βάλω την inalan.

  6. #6051
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drivingteacher Εμφάνιση μηνυμάτων
    άμα δεν έχεις κουμπωμένο voip τι μπορεί να χάσει;του 'χω κάνει reset και δουλεύει κανονικότατα απλά χάνεται το κομμάτι του voip.

    - - - Updated - - -



    Καλησπέρα,στην συσκευή δεν μπορώ να μπω στο κομμάτι του voip χωρίς κωδικούς admin.Αν κατάλαβα σωστά τι ρωτάς.....
    Username κ password της modulus δουλεύω ότι κούμπωνα και στα προηγούμενα μηχανάκια πριν βάλω την inalan.
    Το router μου HG8546M, έχει πάνω αυτοκόλλητο "Do Not Reset".

    Στην 1η σύνδεση που ήρθε ο τεχνικός, μου είπε: Μην κάνεις reset γιατί θα χάσει όλες τις ρυθμίσεις και δεν θα λειτουργεί (κατάλαβα no-internet αφού δεν μου έβαλε voip), και μετά πρέπει να έρθω να το ξαναρυθμίσω με ίδια έξοδα επίσκεψης (35€)).

    αυτά. πειράματα δεν έκανα και ούτε θα κάνω.

  7. #6052
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drivingteacher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Username κ password της modulus δουλεύω ότι κούμπωνα και στα προηγούμενα μηχανάκια πριν βάλω την inalan.
    Προφανώς είχες από πριν Modulus.
    Το ερώτημα αφορά αν κάνεις σύμβαση με την Inalan παίρνοντας από αυτήν το πακέτο τηλεφωνίας της Modulus. Σου δίνουν τα credentials (άσχετα αν τα περνούν αυτοί στην συσκευή). Και αν ναι, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε άλλη δικιά σου;

  8. #6053
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς είχες από πριν Modulus.
    Το ερώτημα αφορά αν κάνεις σύμβαση με την Inalan παίρνοντας από αυτήν το πακέτο τηλεφωνίας της Modulus. Σου δίνουν τα credentials (άσχετα αν τα περνούν αυτοί στην συσκευή). Και αν ναι, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε άλλη δικιά σου;
    καλησπέρα, επειδη το ρωτησα αυτο που λες τηλεφωνικα μου εχουν πει οτι κανουν αυτοι τις ρυθμισεις και εσυ δεν εχεις τιποτα, η τηλεφωνια δουλευει ΜΟΝΟ απο το δικο της μηχανημα.
    αν θες να στειλεις αλλου θα πρεπει να χρησιμοποιησεις ενα εξωτερικο voip router απο καποια αναλογικη τηλεφωνικη εξοδο πχ το linksys SPA 3102 οπως κανω εγω ποσα χρονια.
    Και αυτος ειναι ενας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ λογος που αποφασισα να βαλω χωριστα Modulus και οχι μεσω της INALAN, αν δεν κανω λαθος καπου τα ειχαμε ξανασυζητησει αυτα.

  9. #6054
    Εγγραφή
    04-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100 και βάλε
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8245
    "Το ερώτημα αφορά αν κάνεις σύμβαση με την Inalan παίρνοντας από αυτήν το πακέτο τηλεφωνίας της Modulus" δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοια υπηρεσία.

  10. #6055
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drivingteacher Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Το ερώτημα αφορά αν κάνεις σύμβαση με την Inalan παίρνοντας από αυτήν το πακέτο τηλεφωνίας της Modulus" δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοια υπηρεσία.
    https://www.inalan.gr/Phone

  11. #6056
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν κανω λαθος καπου τα ειχαμε ξανασυζητησει αυτα.
    Συμπάθα τον ρε Νικηφόρε. Μπορεί να μη θυμάται σε 400 σελίδες νήμα αν το έγραψες σε αυτό, ή στο άλλο που έχεις φτιάξει.
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  12. #6057
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatos_fc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπάθα τον ρε Νικηφόρε. Μπορεί να μη θυμάται σε 400 σελίδες νήμα αν το έγραψες σε αυτό, ή στο άλλο που έχεις φτιάξει.
    δεν του την ειπα το ανεφερα απλα, το ιδιο ισχυει και με μενα το εγραψα απο πανω αλλωστε λες την ελεγα σε αλλον ενω ποιο πανω εγραψα το ιδιο εγω?
    λογικο ειναι να μην θυμομαστε με τοσα ατομα που μιλαμε-γραφουμε σε ποσα θεματα, σε ποσα forums και σε ποσες σελιδες στο καθε θεμα!!!
    και η φραση που ειπα δεν εννοω μονο τον αλλον αλλα και μενα οτι και εγω δεν θυμαμαι, το αν δεν κανω λαθος και το καπου σημαινει οτι και ΕΓΩ δεν θυμαμαι!!! ΑΡΑ σε ΚΑΜΙΑ απολυτως περιπτωση δεν το εγραψα με σκοπο να την πω στον αλλον αλλα να τονισω οτι και εγω δεν θυμαμαι....
    Δλδ τοσα γραψαμε εκει πιαστηκες εσυ τωρα, πρεπει να γραψω εκθεση να εξηγησω τι ηθελα να πω και πως το εγραψα και πως το πηρες εσυ! ΕΛΕΟΣ!!!!

  13. #6058
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νικηφόρε τα θυμάμαι μια χαρά, εξάλλου στα είχα γράψει και στο άλλο θέμα και σου είχα προτείνει να κοιτάξεις την περίπτωση να πάρεις κατευθείαν από μια εταιρεία και όχι μέσω Inalan.
    Όμως όταν έδωσες το link της Modulus, αμυδρά υπήρχαν αμφιβολίες (μπας και...) και γι' αυτό ζήτησα από χρήστες της εταιρείας να το επιβεβαιώσουν. Οι απαντήσεις που έδωσαν με κάλυψαν και επιβεβαίωσαν αυτά που ξέραμε.

  14. #6059
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.138
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφόρε τα θυμάμαι μια χαρά, εξάλλου στα είχα γράψει και στο άλλο θέμα και σου είχα προτείνει να κοιτάξεις την περίπτωση να πάρεις κατευθείαν από μια εταιρεία και όχι μέσω Inalan.
    Όμως όταν έδωσες το link της Modulus, αμυδρά υπήρχαν αμφιβολίες (μπας και...) και γι' αυτό ζήτησα από χρήστες της εταιρείας να το επιβεβαιώσουν. Οι απαντήσεις που έδωσαν με κάλυψαν και επιβεβαίωσαν αυτά που ξέραμε.
    ναι ωραια, ευχαριστω, και εγω ρωτησα την ιδια στο τηλ και επισης τα επιβεβαιωσαν.
    Αμα τα θυμασαι καλα εισαι εσυ, εγω δεν θυμαμαι τιποτα.
    Τωρα αναμενω να τελειωσουν τα εργα στην περιοχη μου να δουμε τι θα γινει.
    Οπως εγραψα και στο αλλο θεμα της περιοχης μεχρι τις γιορτες θα υπαρξει διαθεσιμοτητα, αυριο περιμενω τηλ για ενημερωση σχετικα.
    Αντε μακαρι!!!
    Εχω αφησει και αναμονη στον τοιχο με σπυραλ να μην κανουμε παλι τρυπες.
    το κατακορυφο της οπτικης με ανησυχει λιγο θελω να δω σε τι να μπει να μην ειναι χυμα γιατι εχω και καθετη σιδηροσωληνα αεριου εκει που θα περασει η οπτικη, εκτος αν την στειλω απο την αλλη πλευρα.
    Να εχει θεμα αμα την βλεπει ο ηλιος αραγε?

  15. #6060
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να εχει θεμα αμα την βλεπει ο ηλιος αραγε?
    Η οπτική τα πάει καλά με το φως

    Κάποια στιγμή θα λιώσει/καεί αλλά όπως τις περνάνε θα έρθουν και να τις αλλάξουν υποθέτω. Γυμνή ανεβαίνει.

Σελ. 404 από 1242 ΠρώτηΠρώτη ... 384394399402403404405406409414424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας