Σελ. 215 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 195205210213214215216217220225235 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.211-3.225 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #3211
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Ο Δήμος ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ ειναι καλός μονο για λιτανείες, θρησκευτικά πανηγύρια και να έχει αντιΟλυμπιακους ))))
    Για κλάματα δηλαδή !!!
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  2. #3212
    Εγγραφή
    19-12-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz
    Δεν ξέρουμε τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζει η inalan και πώς αυτό ξεπερνάται με το επαγγελματικό πακέτο, αλλά όταν μια υποτίθεται "ανοιχτή" νέα εταιρεία βάζει τέτοιο περιορισμό για μένα τουλάχιστον αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα.

  3. #3213
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, σε ένα router που δέχεται SFP module για PON, δεν γίνεται να συνδέσουμε εκεί την οπτική έτσι; Θέλει συγκεκριμένο configuration για τον τάδε πάροχο, που μόνο με το δικό του router παίζεις;
    δεν ξερω τι ειναι το PON αλλα αυτο που εχω παιρνει module για οπτικη ινα https://routerboard.com/CRS109-8G-1S-2HnD-IN
    το κακο ειναι οτι δεν αφηνουν οπως φαινεται να βαλεις κατι αλλο και αυτο που δινει ειναι πολυ κλειδωμενο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα πάλι τι γίνεται με το Δήμο Αθηναίων, που μου είχαν πει πως θα έχουν κάνει την αίτηση ξανά ως το Μάιο και πήρα αυτή την απάντηση:

    "Σας δώσαμε αυτή την απάντηση διότι υπολογίζαμε πως θα τελειώναμε με το Γαλάτσι. Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα όμως, δεν μπορούμε να περάσουμε στον Δήμο σας, όταν δεν μας αφήνουν να τραβήξουμε παρακάτω το δίκτυό μας."

    ειχα κανει αιτηση απο την σελιδα για ενδιαφερον και με πηραν τηλ στο κινητο αμεσως.
    μου ειπαν οτι τα εργα στον Δημο Αθηναιων βασικα ρωτησα για Κυψελη, ειναι να ξεκινησουν απο του χρονου, δεν μου ειπαν ακριβως ποτε και θα φτασουν μεχρι και κεντρο Αθηνας μετα.
    Εσυ για ποια περιοχη του Δημου Αθηναιων εχεις ρωτησει?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ispoglini Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα τι ειναι το bridge? θα μπορω να συνδεσω wifi extender για να πιανει σε ολο το σπιτι?
    δεν εχει σχεση το wifi με το bridge!
    bridge ειναι μια λειτουργια σε ενα router/modem να μπορει να παιξει μονο σαν modem (αντε να το δουλεψεις και σαν wifi access point αν εχει και switch) και να εχεις μετα ενα αλλο ρουτερ.
    Ετσι πχ των παροχων οπως εχω εγω της ADSL, το εχω μονο για adsl modem και εχω ενα mikrotik routerboard για ιντερνετ ρουτερ και ολα τα σχετικα ειναι εκει. (QoS, firewall, NAT, Dhcp και οτι αλλο υπαρχει). Το δικο μου ειναι και switch και wifi aP.
    Για να επεκτεινεις το wifi του θα βαλεις ενα wifi extender ή wifi repeater ή απλα ενα δευτερο access point μηχανημα σε αλλο σημειο του σπιτιου σου συνδεδεμενο με utp με το 1ο μηχανημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 19-05-17 στις 23:52.

  4. #3214
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας εξηγήσαμε και τηλεφωνικά πως για λόγους ασφαλείας το bridge mode σε οικιακούς χρήστες δεν παρέχεται. Η λύση είναι να περάσετε σε εταιρικό πακέτο. Το δίκτυό μας είναι στημένο έτσι, ώστε κάθε ρούτερ που δίνουμε στους συνδρομητές μας να είναι μια εξουσιοδοτημένη συσκευή που "βλέπει" ολόκληρο το δίκτυο. Εάν αλλάξει κάτι μελλοντικά δεν το γνωρίζουμε ακόμα, σεβόμαστε την πρότασή σας και την έχουμε κατά νου, όμως προς το παρόν αυτή είναι η πολιτική μας. Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση.
    Από την απάντηση & μόνο που μας δώσατε τηλεφωνικός χωρίς να μας εξηγήσετε αναλυτικά γιατί προβήκατε σε αυτή την απόφαση ξαφνικά, δείχνει πόσο σέβεστε τους πελάτες σας εκεί στην Inalan. Η πολιτική σας προφανώς καθορίζεται στο ότι πουλάτε ένα προϊόν εκτός ανταγωνισμού οπότε κοινός κάνετε ότι ΕΣΑΣ σας βολεύει & όχι τον πελάτη σας. Αλήθεια θα ήθελα να ήξερα πολύ τι θα έλεγε η ΕΕΤΤ για όλα αυτά...
    ~SurvivaL~

  5. #3215
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Περιοχή
    Λαμπρινή
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    InaLanex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα πάλι τι γίνεται με το Δήμο Αθηναίων, που μου είχαν πει πως θα έχουν κάνει την αίτηση ξανά ως το Μάιο και πήρα αυτή την απάντηση:

    "Σας δώσαμε αυτή την απάντηση διότι υπολογίζαμε πως θα τελειώναμε με το Γαλάτσι. Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα όμως, δεν μπορούμε να περάσουμε στον Δήμο σας, όταν δεν μας αφήνουν να τραβήξουμε παρακάτω το δίκτυό μας."

    Αυτη την βιασυνη της InaLan ακομα δεν την εχω καταλαβει.Με το ζορι και με την ψυχη στο στομα τρεχει και δεν φτανει,θυμιζοντας μου δουλειες του ποδαριου.Αντι να ξεκινησει απο τον δημο Μεταμορφωσης που ειναι τα κεντρικα της,να τρυπησει/καλυψει ολο το δημο απ'ακρη σ'ακρη και μετα να περασει σε γειτονικο δημο,δειχνοντας σοβαροτητα και συνεπεια στο ποιον της,εχει ξεκινησει ενα κεντρικο κορμο που κινειται σαν χελι μεσα απο 4-5 δημους με αποτελεσμα την μη σοβαροτητα απεναντι στους καταναλωτες και προπαντων τις δημοσιες υπηρεσιες που οσον αφορα το Γαλατσι της εχουν κανει τη ζωη κολαση.Κλεισε ολη τη Μεταμορφωση,μετα ολο το Ν.Ηρακλειο,μετα ολη την Ν.Ιωνια κλπ κλπ αφου θελει να κατεβει προς Αμπελοκηπους μερια.300 μετρα απο σταση σε ευθεια απο εμενα περναει ο κεντρικος κορμος που ερχεται απο Περισσο και παει για Γαλατσι και αισθανομαι "ρηγμενος" σε σχεση με τους συμπολιτες μου που εγω ακομα παλευω να ηλεκτροδοτηθει καμπινα και καποιοι αλλοι τρεχουν πακετο 100/100.Τσαπατσοδουλειες λες και στους Αμπελοκηπους θα βρουν χρυσο!!!!
    Κάνε follow στο κανάλι μου στο Twitch με livestreams κάθε Τρίτη,Πέμπτη και Κυριακή στις 20:00

    PritsASS

  6. #3216
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα κανει αιτηση απο την σελιδα για ενδιαφερον και με πηραν τηλ στο κινητο αμεσως.
    μου ειπαν οτι τα εργα στον Δημο Αθηναιων βασικα ρωτησα για Κυψελη, ειναι να ξεκινησουν απο του χρονου, δεν μου ειπαν ακριβως ποτε και θα φτασουν μεχρι και κεντρο Αθηνας μετα.
    Εσυ για ποια περιοχη του Δημου Αθηναιων εχεις ρωτησει?
    Η περιοχή μου είναι Αμπελόκηποι-Γηροκομείο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ToninoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη την βιασυνη της InaLan ακομα δεν την εχω καταλαβει.Με το ζορι και με την ψυχη στο στομα τρεχει και δεν φτανει,θυμιζοντας μου δουλειες του ποδαριου.Αντι να ξεκινησει απο τον δημο Μεταμορφωσης που ειναι τα κεντρικα της,να τρυπησει/καλυψει ολο το δημο απ'ακρη σ'ακρη και μετα να περασει σε γειτονικο δημο,δειχνοντας σοβαροτητα και συνεπεια στο ποιον της,εχει ξεκινησει ενα κεντρικο κορμο που κινειται σαν χελι μεσα απο 4-5 δημους με αποτελεσμα την μη σοβαροτητα απεναντι στους καταναλωτες και προπαντων τις δημοσιες υπηρεσιες που οσον αφορα το Γαλατσι της εχουν κανει τη ζωη κολαση.Κλεισε ολη τη Μεταμορφωση,μετα ολο το Ν.Ηρακλειο,μετα ολη την Ν.Ιωνια κλπ κλπ αφου θελει να κατεβει προς Αμπελοκηπους μερια.300 μετρα απο σταση σε ευθεια απο εμενα περναει ο κεντρικος κορμος που ερχεται απο Περισσο και παει για Γαλατσι και αισθανομαι "ρηγμενος" σε σχεση με τους συμπολιτες μου που εγω ακομα παλευω να ηλεκτροδοτηθει καμπινα και καποιοι αλλοι τρεχουν πακετο 100/100.Τσαπατσοδουλειες λες και στους Αμπελοκηπους θα βρουν χρυσο!!!!
    Δεν ξέρω τι κάνουν. Αυτό που ξέρω, είναι πως η Inalan πολύ καθυστερεί και όταν έρθει το Vectoring, όλες οι περιοχές θα έχουν 100 Mbps (ή και 300 με FTTB) από τους άλλους παρόχους και κανείς δε θα ενδιαφέρεται πια για τις υπηρεσίες της...

  7. #3217
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας εξηγήσαμε και τηλεφωνικά πως για λόγους ασφαλείας το bridge mode σε οικιακούς χρήστες δεν παρέχεται. Η λύση είναι να περάσετε σε εταιρικό πακέτο. Το δίκτυό μας είναι στημένο έτσι, ώστε κάθε ρούτερ που δίνουμε στους συνδρομητές μας να είναι μια εξουσιοδοτημένη συσκευή που "βλέπει" ολόκληρο το δίκτυο. Εάν αλλάξει κάτι μελλοντικά δεν το γνωρίζουμε ακόμα, σεβόμαστε την πρότασή σας και την έχουμε κατά νου, όμως προς το παρόν αυτή είναι η πολιτική μας. Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση.
    Αν έχετε τρύπιο ip δίκτυο είτε με κλειδωμένο router είτε με ανοιχτό το ίδιο πρόβλημα ασφαλείας έχετε (έτσι κι αλλιώς υποτίθεται ότι όλες οι πόρτες είναι ανοιχτές μέχρι το router του τελικού πελάτης και αυτός κανονίζει πως θα τις διαχειριστεί ).
    Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι κάνετε το throttling από το router και επομένως αναγκαστικά κάποιος που θα βάλει δικό του router θα έχει πλήρη πρόσβαση στο 1gbit ταχύτητας .
    Το να κλειδώσεις την πρόσβαση σε κοινόχρηστο φυσικό μέσο το καταλαβαίνω και είναι απολύτως λογικό .
    Το να κλειδώνεις πιο πάνω στρώματα δεν έχει καμία σχέση με λόγους ασφαλείας και θα έπρεπε να ξέρετε ότι μιλάτε σε τεχνολογικό forum . Θα ήταν πιο τίμιο να πείτε αυτη είναι η πολιτική της εταιρείας και όχι ότι είναι θέμα ασφαλείας .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  8. #3218
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα GPON δίκτυα δεν έχω ακούσει ποτέ ότι μπορεί ο χρήστης να αλλάξει το modem. Απ' την άλλη το κλείδωμα του bridge mode δεν έχει καμία σχέση με την ασφάλεια.
    Packets: Lost in the intrawebs

  9. #3219
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 / 200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L-C891FW
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2017-05-20 at 02.49.19.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  190,0 KB 
ID: 183490

    Με 2 inalan και mikrotik loadbalance PCC

  10. #3220
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περιοχή μου είναι Αμπελόκηποι-Γηροκομείο.
    καλησπέρα! ναι σορρυ το ειχαμε ξαναπει αλλα το ειχα ξεχασει!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα GPON δίκτυα δεν έχω ακούσει ποτέ ότι μπορεί ο χρήστης να αλλάξει το modem. Απ' την άλλη το κλείδωμα του bridge mode δεν έχει καμία σχέση με την ασφάλεια.
    ναι δεν εχει σχεση με ασφαλεια, αλλα εχει σχεση με την σωστη λειτουργια υπηρεσιων.
    δεν ξερω με τι τροπο παιζουν σε FFTH τεχνολογια, αλλα και παροχοι ADSL/VDSL εχουν μερικοι κλειδωμενα routers να μην μπαινουν σε bridge.
    Στο forum εχω πεσει σε πολλα τετοια θεματα.
    Φυσικα και εγω ειμαι αντιθετος στο να ειναι κλειδωμενο αυτο.
    Αν θελουν να ειναι πρεπει τουλαχιστον να ξεκλειδωνεται δωρεαν για καθε οικιακο χρηστη και οποινδηποτε το ζητησει, καθως νομιζω και θεωρω οτι ειναι δικαιωμα του καθενος η ελευθερη χρηση αλλου καλυτερου ρουτερ.
    Εγω πχ θα ηθελα να χρησιμοποιησω της mikrotik οταν μαλιστα εχει πανω και εισοδο για module ετοιμο να παρει οπτικη ινα απευθειας οποτε δεν ειναι μονο για bridge, αλλα τουλαχιστον αυτο να γινεται!

  11. #3221
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkladakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2017-05-20 at 02.49.19.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  190,0 KB 
ID: 183490

    Με 2 inalan και mikrotik loadbalance PCC
    Καλη φαση αλλα νομιζω πιο πολυ συμφερει το επαγγελματικο

  12. #3222
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 / 200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L-C891FW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη φαση αλλα νομιζω πιο πολυ συμφερει το επαγγελματικο
    δεν εχω 2 γραμμες.
    Η μια ειναι η δικιά μου η αλλη ανηκει σε άλλον, σε άλλο όροφο

  13. #3223
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkladakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχω 2 γραμμες.
    Η μια ειναι η δικιά μου η αλλη ανηκει σε άλλον, σε άλλο όροφο
    Ααα ενταξει τοτε. Καλα ειναι και τα πειραματα.
    Αληθεια, γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει το 1 Gbps;

  14. #3224
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Νομίζω στα 55€
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  15. #3225
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Υπάρχει από μεριάς μας 24/7 έλεγχος/θωράκιση.

    - - - Updated - - -

    Συγκεκριμένα για τον Δήμο Μεταμόρφωσης: δεν είχαμε σκοπό να σταματήσουμε και οι συνδέσεις μας συνεχίζονταν κανονικά, έως του άλλαξε ο προϊστάμενος αδειών στον Δήμο και έκτοτε έχουν παγώσει τα πάντα. Περιμένουμε εδώ και καιρό το συμβούλιό τους για να μας ανακοινώσουν τις νέες αλλαγές περί διελεύσεως των δρόμων του προαναφερθέντα Δήμου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααα ενταξει τοτε. Καλα ειναι και τα πειραματα.
    Αληθεια, γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει το 1 Gbps;
    Αρχικά να διευκρινίσουμε πως το 1 Gbps είναι μόνο για εταιρικούς χρήστες. Δεν υπάρχει σταθερή τιμή, διότι το εκάστοτε πακέτο προσαρμόζεται στις προτιμήσεις του πελάτη. Δηλαδή ποιο είναι το όριο της ογκοχρέωσης (% χρήση), πόσες ΙΡ θέλει, να είναι στατικές ή όχι, κτλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος INALAN TEAM : 22-05-17 στις 15:49.

Σελ. 215 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 195205210213214215216217220225235 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας