Σελ. 631 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 611621626629630631632633636641651 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.451-9.465 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #9451
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τότε δοκίμασε στο drive ή στο youtube και δες την ταχύτητα που το ανεβάζεις από το task manager.
    Ευχαριστώ, καλή ιδέα αλλά χρησιμοποιώ Linux.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, το dropbox σου δείχνει...
    Επίσης υπάρχει και το mega που νομίζω σου δείχνει επίσης...
    Το easybytez σου δείχνει σίγουρα και αν έχεις κάποιον τρόπο να ανεβάσεις μέσω FTP, το FlashFXP δείχνει ταχύτητα..
    Για το mega πρέπει να έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει.
    Σ'ευχαριστώ πολύ, θα τα δοκιμάσω όλα.

  2. #9452
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, καλή ιδέα αλλά χρησιμοποιώ Linux.
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το vnstat το iftop ή το nload τότε.

  3. #9453
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το vnstat το iftop ή το nload τότε.
    Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου, θα τα κοιτάξω αν και βλέποντας μέσα από το mega τελικά είχα δίκιο.
    Οι ταχυτητες upload είναι πολύ ασταθείς, ενώ αυτές του download είναι σταθερές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kouros17 : 23-05-20 στις 20:44.

  4. #9454
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου, θα τα κοιτάξω αν και βλέποντας μέσα από το mega τελικά είχα δίκιο.
    Οι ταχυτητες upload είναι πολύ ασταθείς, ενώ αυτές του download είναι σταθερές.
    Στο https://www.nperf.com/en/ έχει ξεχωριστό γράφημα για download, upload και ping.

  5. #9455
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο https://www.nperf.com/en/ έχει ξεχωριστό γράφημα για download, upload και ping.
    Σ'ευχαριστώ φίλε μου, αλλά όπως έγραψα και πιο πριν δεν μ'ενδιαφέρουν οι σελίδες που μετράνε την ταχύτητα, αλλά εκείνες που σου δείχνουν σε πραγματικό χρόνο όταν ανεβάζεις κάτι, τι ταχύτητα έχεις. Σ'αυτές τις σελίδες όλα είναι άψογα. Το θέμα είναι τι γίνεται στην πραγματικότητα.

    Και στην πραγματικότητα αυτό που γίνεται είναι ότι όντως οι ταχύτητες download είναι αυτές που πρέπει να είναι και είναι σταθερές (από 200 Mbps και πάνω), αλλά αυτές του upload πολύ σπάνια να φτάσουν αυτές που θά 'πρεπε να είναι και που η inalan λέει ότι παρέχει (δηλαδή τα 200 Mbps). Τις περισσότερες φορές δεν φτάνουν ούτε στο μισό.

    Σκέφτομαι αν θα πρέπει να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα γι'αυτό. Για το πόσο δηλαδή είναι οι πραγματικές μας ταχύτητες, τόσο του download όσο και του upload και όχι αυτές που ψευδώς γράφουν αυτές οι σελίδες μέτρησης. Άραγε είμαι μόνο εγώ ή είναι γενικό φαινόμενο να είναι οι ταχύτητες του upload χαμηλές;

  6. #9456
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ φίλε μου, αλλά όπως έγραψα και πιο πριν δεν μ'ενδιαφέρουν οι σελίδες που μετράνε την ταχύτητα, αλλά εκείνες που σου δείχνουν σε πραγματικό χρόνο όταν ανεβάζεις κάτι, τι ταχύτητα έχεις. Σ'αυτές τις σελίδες όλα είναι άψογα. Το θέμα είναι τι γίνεται στην πραγματικότητα.

    Και στην πραγματικότητα αυτό που γίνεται είναι ότι όντως οι ταχύτητες download είναι αυτές που πρέπει να είναι και είναι σταθερές (από 200 Mbps και πάνω), αλλά αυτές του upload πολύ σπάνια να φτάσουν αυτές που θά 'πρεπε να είναι και που η inalan λέει ότι παρέχει (δηλαδή τα 200 Mbps). Τις περισσότερες φορές δεν φτάνουν ούτε στο μισό.

    Σκέφτομαι αν θα πρέπει να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα γι'αυτό. Για το πόσο δηλαδή είναι οι πραγματικές μας ταχύτητες, τόσο του download όσο και του upload και όχι αυτές που ψευδώς γράφουν αυτές οι σελίδες μέτρησης. Άραγε είμαι μόνο εγώ ή είναι γενικό φαινόμενο να είναι οι ταχύτητες του upload χαμηλές;
    Τι ακριβως προβλημα εχεις;
    Πολλοι παραγοντες επηρεαζουν το upload.

    Εγω στον παροχο μου ποτε δεν επιασα πραγματικο 100 Mbps με κανενα server (πλην του server του speedtest φυσικα).

  7. #9457
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβως προβλημα εχεις;
    Πολλοι παραγοντες επηρεαζουν το upload.

    Εγω στον παροχο μου ποτε δεν επιασα πραγματικο 100 Mbps με κανενα server (πλην του server του speedtest φυσικα).
    Το πρόβλημα είναι ότι οι πραγματικές ταχύτητες του upload δεν είναι αυτές που λέει η inalan. Και εδώ μιλάμε για οπτική ίνα όπου το "εώς 200Mbps" που ξέρουμε από το VDSL υποτίθεται ότι δεν ισχύει. Εδώ υποτίθεται ότι ισχύει πως θα πιάνεις ακριβώς ότι σου υπόσχεται και διαφημίζει η εταιρία, δηλαδή 200Mbps. Όπως είπα οι ταχύτητες του download είναι όντως αυτές που λέει η εταιρία, οι ταχύτητες του upload όμως όχι, παρά ελάχιστες φορές.

    Επειδή ανεβάζω πολλά και μεγάλα (σε υψηλή ανάλυση) βίντεο στο youtube, η ταχύτητα του upload είναι κάτι που μ'ενδιαφέρει πολύ.

    Αυτό που γράφεις ότι "... Πολλοι παραγοντες επηρεαζουν το upload" έχω βαρεθεί να το ακούω. Αν μια εταιρία δεν μπορεί να συνυπολογίσει αυτούς τους παράγοντες και να υπόσχεται και με βάση αυτούς, τότε να μην υπόσχεται. Tί νόημα έχει να γράφουν οι σελίδες του speedtest 200 και 300Mbps αν στις καθημερινές μας ασχολίες δεν μπορούμε να έχουμε αυτές τις ταχύτητες.

    Είναι σαν σου λένε ότι ένα αυτοκίνητο μπορεί να τρέξει με 300 χιλιόμετρα αλλά μόνο σε έναν ειδικό δρόμο που βρίσκεται στην Αυστραλία (λέω τώρα) όπου οι συνθήκες είναι ιδανικές, σε όλους τους υπόλοιπους δρόμους του κόσμου θα τρέχει με 100 χιλιόμετρα.

  8. #9458
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Μόλις διάβασα τα τελευταία σχόλια ανέβασα ενα αρχείο 850mb στο Google Drive για να δοκιμάσω. Ανέβηκε με 22MB/s και παράλληλα ηταν online ενας υπολογιστής ακόμα και 1 κινητο

  9. #9459
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Την ταχύτητα πως την έβλεπες?
    Προσπάθησες να κατεβάσεις και να ανεβάσεις το ίδιο αρχείο ή και μεγαλύτερο μετρώντας με κάποιο ρολόι (χρονόμετρο) να δεις αν υπάρχουν σημαντικές διαφορές;

  10. #9460
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που γράφεις ότι "... Πολλοι παραγοντες επηρεαζουν το upload" έχω βαρεθεί να το ακούω. Αν μια εταιρία δεν μπορεί να συνυπολογίσει αυτούς τους παράγοντες και να υπόσχεται και με βάση αυτούς, τότε να μην υπόσχεται. Tί νόημα έχει να γράφουν οι σελίδες του speedtest 200 και 300Mbps αν στις καθημερινές μας ασχολίες δεν μπορούμε να έχουμε αυτές τις ταχύτητες.
    Ναι αλλα καποια στιγμη πρεπει να καταλαβετε ποιο ειναι το νοημα ενος speedtest.
    Απο το speedtest το συμπερασμα που βγαζεις ειναι τι ταχυτητα μπορει να πιασει η γραμμη σου υπο ιδανικες συνθηκες.
    Η Inalan (κι η καθε Inalan) δεν υποσχεται 200 Mbps με το youtube, αλλα 200 Mbps γραμμη προσβασης.
    Αλλο πραγμα η προσβαση κι αλλο πραγμα η υπηρεσια.

    Η ταχυτητα μιας υπηρεσιας επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες (στο λεω για να το εμπεδωσεις).
    Βασικο προβλημα με το youtube ειναι οτι η Google δεν εχει φυσικη διασυνδεση με τον GR-IX, οποτε ολη η κινηση δρομολογειται μεσω του διεθνους κυκλωματος.
    Απο κει και περα, χοντρικα 2 τινα να συμβαινουν
    1. Να εχει προβλημα το διεθνες κυκλωμα (να εχει μπουκωσει κτλ.)
    2. Η Google να μην εχει καλη διασυνδεση με τον παροχο του διεθνους κυκλωματος

    Αν θες να εχεις αποκλειστικη ταχυτητα σε μια υπηρεσια, αυτη ερχεται και με το αναλογο αντιτιμο (που ενας μισθος απο μονος του δεν αρκει για να το καλυψει).
    Οι οικιακες συνδεσεις παντα στηριζονται στο best effort (που εχει πει κι ενας συμφορουμιτης σε αλλο θεμα), για αυτο και ειναι τοσο φθηνες.

    Εγω που εχω 1000/100 Mbps με Telekom, ποτε δεν καταφερα να πιασω με κανεναν server 1Gbit download (συνηθως σε steam store και ps store κατεβαζω με 500-600 Mbps), αλλα κι ουτε καρφωτα 100 Mbps upload (παρα μονο σε εναν δικο μου ιδιωτικο server).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σαν σου λένε ότι ένα αυτοκίνητο μπορεί να τρέξει με 300 χιλιόμετρα αλλά μόνο σε έναν ειδικό δρόμο που βρίσκεται στην Αυστραλία (λέω τώρα) όπου οι συνθήκες είναι ιδανικές, σε όλους τους υπόλοιπους δρόμους του κόσμου θα τρέχει με 100 χιλιόμετρα.
    Το αυτοκινητο μπορει να τρεξει 300 χλμ/ωρα. Ομως για τον περιορισμο δεν φταιει το αυτοκινητο αλλα οι δρομοι.
    Εσυ παρολα αυτα, κατηγορεις το αυτοκινητο.

  11. #9461
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ταχύτητα πως την έβλεπες?
    Προσπάθησες να κατεβάσεις και να ανεβάσεις το ίδιο αρχείο ή και μεγαλύτερο μετρώντας με κάποιο ρολόι (χρονόμετρο) να δεις αν υπάρχουν σημαντικές διαφορές;
    Ενα απλό ανάβασμα εκανα μόνο και το χρονομέτρησα. 850ΜΒ σε 38"

  12. #9462
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα καποια στιγμη πρεπει να καταλαβετε ποιο ειναι το νοημα ενος speedtest.
    Απο το speedtest το συμπερασμα που βγαζεις ειναι τι ταχυτητα μπορει να πιασει η γραμμη σου υπο ιδανικες συνθηκες.
    Ακριβώς γι'αυτό δεν λαμβάνω αυτές τις ταχύτητες σοβαρά, επειδή οι συνθήκες των καθημερινών μας εργασιών στο internet σπάνια (εώς καθόλου) είναι ιδανικές

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Inalan (κι η καθε Inalan) δεν υποσχεται 200 Mbps με το youtube, αλλα 200 Mbps γραμμη προσβασης.
    Αλλο πραγμα η προσβαση κι αλλο πραγμα η υπηρεσια.
    Πρόσβαση που;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτοκινητο μπορει να τρεξει 300 χλμ/ωρα. Ομως για τον περιορισμο δεν φταιει το αυτοκινητο αλλα οι δρομοι.
    Εσυ παρολα αυτα, κατηγορεις το αυτοκινητο.
    Όχι δεν κατηγορώ το αυτοκίνητο, αλλά αυτούς που το δημιουργούν. Φτιάχνουν ένα αυτοκίνητο για να κυκλοφορήσει στο δρόμο και όχι για να είναι σε ένα μουσείο. Εκεί δηλαδή που όπως εξήγησες οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές (και το ξέρουν) και σου λένε ότι εκεί μπορείς (αν όχι πάντα τις περισσότερες φορές) να τρέξεις με 300χιλιόμετρα. Δεν είναι ψέμα αυτό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα απλό ανάβασμα εκανα μόνο και το χρονομέτρησα. 850ΜΒ σε 38"
    Καλά δεν χρειάζεται να τρελαθούμε και με τα δευτερόλεπτα.
    Αν θέλεις μπορείς να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο από εδώ (από 4G και πάνω) και να προσπαθήσεις να το ανεβάσεις στο google drive, να δεις αν κάνουν περίπου τον ίδιο χρόνο

    EDIT: Εγώ κατέβασα ένα αρχείο 4.3G σε 3 λεπτά περίπου και χρειάστηκαν 13 λεπτά για να ανέβει στο google drive.
    Αυτό εννοώ όταν λέω ότι ενώ οι ταχύτητες του download είναι αυτές που υπόσχεται η inalan οι ταχύτητες του upload όχι (τουλάχιστον σε μένα).
    Τους πήρα τηλέφωνο, να δούμε τι θα κάνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kouros17 : 25-05-20 στις 01:13.

  13. #9463
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Δοκίμασε αν θες και σε άλλον πάροχο πχ mega, Dropbox και easybytez να ανεβάσεις το ίδιο αρχείο...

    Δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι οι πάροχοι έχουν συμμετρικό download/upload στους server τους.

    Θεωρώ ότι οι περισσότεροι δίνουν βάση στο download από το upload..

    Μπορεί να κάνω και λάθος...

  14. #9464
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Φίλε Dosman δοκίμασα σε mega και Dropbox. Δεν υπάρχει σταθερότητα. Λίγες φορές με 180Mbps, αλλά τις περισσότερες με 100 ή κάτω από 100.
    Ακριβώς επειδή οι περισσότεροι δίνουν βάση στο download (και εκεί όντως παίρνει άριστα με τόνο η inalan) και όχι στο upload, εθιξα αυτό το θέμα.
    Παρεμπιπτόντως πάντα μου έκανε εντύπωση γιατί οι πάροχοι δίνουν πολύ χαμηλότερο upload από download και μου αρέσει που η inalan δίνει το ίδιο.
    Το θέμα όμως είναι αν αυτό εφαρμόζεται και στην πράξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kouros17 : 25-05-20 στις 01:25.

  15. #9465
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς γι'αυτό δεν λαμβάνω αυτές τις ταχύτητες σοβαρά, επειδή οι συνθήκες των καθημερινών μας εργασιών στο internet σπάνια (εώς καθόλου) είναι ιδανικές
    Και που φταιει η Inalan σε αυτο;
    Για να ανεβασεις στο google drive ενα αρχειο, μπορει η συνδεση σου να περναει κι απο 10 διαφορετικους hops.
    Πως η Inalan (κι ο καθε ISP) μπορει να εξασφαλισει την ιδανικη διασυνδεση μεταξυ των hops που δεν της ανηκουν;
    Μην τρελαθουμε τελειως...

    Εν τελει, καλα εκανες και το ανεφερες, υπαρχει ενα μικρο ενδεχομενο να ειναι οντως προβλημα της Inalan, ποτε δεν ξερεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσβαση που;
    Οταν λεμε προσβαση, αναφερομαστε κυριως στο φυσικο μεσο.
    Το φυσικο μεσο (στην προκειμενη περιπτωση η οπτικη ινα) μπορει να σου προσφερει συμμετρικα 200 Mbps χωριτικοτητας.
    Οι παροχοι αυτο διαφημιζουν κυριως.

    Το αν μια υπηρεσια (π.χ. youtube) μπορει να εκμεταλευτει στο επαρκο τη διαθεσιμη χωριτικοτητα, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

Σελ. 631 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 611621626629630631632633636641651 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας