Σελ. 1025 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 10051015102010231024102510261027103010351045 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.361-15.375 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #15361
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulprog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, δηλαδή εμείς που είμαστε συνδρομητές χωρίς δέσμευση δεν μπορούμε να επωφεληθούμε από καμία προσφορά; (-50%, φοιτητικό) Κρίμα είμαι μόλις 2 μήνες συνδρομητής και απογοητεύομαι ήδη από την αναλογία τιμής ταχύτητας σε σχέση με τις άλλες εταιρίες.
    Αν έχεις γονείς/παππούδες άνω των 65, μεταφορά την γραμμή σου στο όνομα/αφμ τους και θα έχεις 1Gbps με 36 ευρώ.

  2. #15362
    Εγγραφή
    20-01-2014
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις γονείς/παππούδες άνω των 65, μεταφορά την γραμμή σου στο όνομα/αφμ τους και θα έχεις 1Gbps με 36 ευρώ.
    Αυτό δεν ισχύει πάλι για νέους συνδρομητές; Έχω σύζυγο με πάσο φοιτητικό έτσι πάω και 28 το 1gbps αλλά όπως διαπίστωσα εδώ είναι μόνο για νέες γραμμές όχι;

  3. #15363
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις γονείς/παππούδες άνω των 65, μεταφορά την γραμμή σου στο όνομα/αφμ τους και θα έχεις 1Gbps με 36 ευρώ.
    Δεν το επιτρέπουν (έτσι μου είπαν στο τηλέφωνο).

  4. #15364
    Εγγραφή
    20-03-2023
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei EG8141A5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosmasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα συνδρομητής και εγώ περίπου δύο χρόνια έχω ένα πρόβλημα και έχω δοκιμασει τα πάντα.

    Ξεκινώντας τον υπολογιστή μου , τα πρώτα speedtest δίνουν max ταχύτητα 220/200 , σταδιακά μετά από λίγο αρχίζουν πέφτουν και στον ίδιο server φτάνει max 60 και μέχρι να ολοκληρωθεί το τεστ πέφτει 40.
    Αν βγάλω το UTP από τον υπολογιστή και το ξαναβάλω πάλι τα πρώτα τεστ τέρμα η ταχύτητα.
    Η κάρτα δικτύου της μητρικής E2200 φαίνεται να λειτουργεί σωστά με status 1gbps , άλλωστε πριν δεν υπήρχε το πρόβλημα. Λειτουργικό Win11.

    Απομόνωσα τα πάντα , δοκίμασα με καλωδιο καινούριο cat7 και πάλι τα ίδια.


    Περίπου τα ίδια χάλια και σε WIFI tests μεσω Xiaomi router
    Τι μπορεί να φταίει

    Software:
    - Φταίνε τα windows
    - Φταίει κάποια εφαρμογή που μπορεί να χρησημοποιεί το bandwidth.

    Next steps:
    - Δες στο task manager αν σου "τρώει" κάτι το bandwidth
    - Τρέξε τα windows σε safe mode

    Hardware:
    - Έχουν θέμα και οι δύο κάρτες δικτύου (ethernet & WiFi) (λίγο δύσκολο)
    - Έχει θέμα το router

    Next steps:
    - Δοκίμασε με άλλη κάρτα δικτύου/σε άλλο υπολογιστή.
    - Βγάλε το router σου από τη μέση και συνδέσου κατευθείαν σε αυτό της Inalan

  5. #15365
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulprog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν ισχύει πάλι για νέους συνδρομητές; Έχω σύζυγο με πάσο φοιτητικό έτσι πάω και 28 το 1gbps αλλά όπως διαπίστωσα εδώ είναι μόνο για νέες γραμμές όχι;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το επιτρέπουν (έτσι μου είπαν στο τηλέφωνο).
    Αν είστε σε αορίστου, ακυρώσετε την γραμμή και ξανακάνετε νέα αίτηση με το όνομα του γονέα δεν γίνεται?

    Θα μου πεις ότι θα πληρώσετε το τέλος εγκατάστασης/ενεργοποίησης και την εγγύηση εξοπλισμού σαν νέα σύνδεση, αλλά και πάλι το κέρδος είναι μεγαλύτερο.

  6. #15366
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είστε σε αορίστου, ακυρώσετε την γραμμή και ξανακάνετε νέα αίτηση με το όνομα του γονέα δεν γίνεται?

    Θα μου πεις ότι θα πληρώσετε το τέλος εγκατάστασης/ενεργοποίησης και την εγγύηση εξοπλισμού σαν νέα σύνδεση, αλλά και πάλι το κέρδος είναι μεγαλύτερο.
    Όχι, μου είπε στο τηλέφωνο ότι ούτε έτσι το επιτρέπουν.

  7. #15367
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, μου είπε στο τηλέφωνο ότι ούτε έτσι το επιτρέπουν.
    Δλδ δεν επιτρέπουν άλλο όνομα στην ίδια διεύθυνση?

    Αν το νοικιάσει άλλος ή το πουλήσει ο ιδιοκτήτης δεν θα αλλάζουν το όνομα?

    Την παλεύουν?

  8. #15368
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις γονείς/παππούδες άνω των 65, μεταφορά την γραμμή σου στο όνομα/αφμ τους και θα έχεις 1Gbps με 36 ευρώ.
    και τα λεμε εδω μεσα και τα διαβαζουν και τους θεωρουμε χαζους να το επιτρεψουν....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, μου είπε στο τηλέφωνο ότι ούτε έτσι το επιτρέπουν.
    λογικο αμα πας να το κανεις μετα και πας για 1000αρα θα το καταλαβουν φυσικα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheChrysopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι το παλιό ONT/router που μου έδωσαν με WiFi 4 και μια gigabit θύρα (σαντ).
    Τι ειναι το wifi 4? εννοεις με τα 2,4ghz μηπως?

    Εχουν πει οτι στις 1000ρες δινουν με 5ghz ac και ολες τις πορτες gigabit, προτεινω να το απαιτησεις, ειναι ΑΚΡΩΣ απαραδεκτο αν σου εδωσαν μηχανημα με μια 1000αρα και 2,4ghz wifi που δεν καλυπτει (το wifi) ουτε τις 200αρες, εδω ουτε τις 100αρες δεν καλυπτε στην πραξη.
    Γενικα υστερουν στον εξοπλισμο σε σχεση με αλλους παροχους. Οι περισσοτεροι αγοραζουν δικο τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosmasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα συνδρομητής και εγώ περίπου δύο χρόνια έχω ένα πρόβλημα και έχω δοκιμασει τα πάντα.

    Ξεκινώντας τον υπολογιστή μου , τα πρώτα speedtest δίνουν max ταχύτητα 220/200 , σταδιακά μετά από λίγο αρχίζουν πέφτουν και στον ίδιο server φτάνει max 60 και μέχρι να ολοκληρωθεί το τεστ πέφτει 40.
    Αν βγάλω το UTP από τον υπολογιστή και το ξαναβάλω πάλι τα πρώτα τεστ τέρμα η ταχύτητα.
    Η κάρτα δικτύου της μητρικής E2200 φαίνεται να λειτουργεί σωστά με status 1gbps , άλλωστε πριν δεν υπήρχε το πρόβλημα. Λειτουργικό Win11.

    Απομόνωσα τα πάντα , δοκίμασα με καλωδιο καινούριο cat7 και πάλι τα ίδια.


    Περίπου τα ίδια χάλια και σε WIFI tests μεσω Xiaomi router
    200αρα γραμμη υποθετω.
    Μιλας για υπολογιστη μονο, δοκιμασες αλλο μηχανημα και συνδεση UTP και απευθειας συνδεση με την 1000αρα πορτα στο ρουτερ της Inalan ωστε να αποκλειστει αλλο μηχανημα αλλα και ο υπολογιστης?

  9. #15369
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τα λεμε εδω μεσα και τα διαβαζουν και τους θεωρουμε χαζους να το επιτρεψουν....
    Δεν είναι θέμα χαζομάρας, αλλά μιας προβλεπόμενης διαδικασίας ενός παρόχου, που είναι "loophole" στη συγκεκριμένη προσφορά.

    Καλώς ή κακώς δεν είναι απαραίτητο το Ε1 ή το Ε9 για σύνδεση internet. Οπότε αν πάει ο παλιός κάτοχος μαζί με τον νέο, απλά με τις ταυτότητές τους, γίνεται η αλλαγή ονόματος/αφμ.

    Έτσι έκανα κι εγώ πριν 3-4 χρόνια στη Vodafone, χωρίς να χρειαστεί κάτι παραπάνω. Το ίδιο ισχύει και για Cosmote ή Νοva. Τι είναι η Inalan και δεν το δέχεται?

    Το να ακούμε ότι δεν επιτρέπεται η αλλαγή ονόματος είναι σαν να σου λέει "δεν σου επιτρέπουμε να ακυρώσεις την σύνδεση, θα μας πληρώνεις για πάντα".

  10. #15370
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Προφανως λογω της προσφορα δεν το επιτρεπουν γιατι θα το κανουν ολοι οσοι φυσικα μπορουν. Δεν βλεπω αλλον λογο.
    Το ξερω οτι σε αλλους γινεται αλλα εκει δεν παιζει κατι σαν αυτο εδω.

  11. #15371
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως λογω της προσφορα δεν το επιτρεπουν γιατι θα το κανουν ολοι οσοι φυσικα μπορουν. Δεν βλεπω αλλον λογο.
    Το ξερω οτι σε αλλους γινεται αλλα εκει δεν παιζει κατι σαν αυτο εδω.
    Δεν προβλέπεται να μην το επιτρέπουν. Υπάρχουν κανονισμοί/νομοι που υπερισχύουν της πολιτικής μιας επιχείρησης.

    Σαν να μου λες ότι από Οκτώβριο η Inalan δεν θα αποδεχτεί τον κανονισμό της ΕΕΤΤ για το ΣΤΔ και θα συνεχίζει να μην δίνει ξεχωριστό ΟΝΤ (ή bridge mode) γιατί έτσι της κάπνισε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ThReSh : 13-04-23 στις 12:33.

  12. #15372
    Εγγραφή
    20-03-2023
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei EG8141A5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ειναι το wifi 4? εννοεις με τα 2,4ghz μηπως?

    Εχουν πει οτι στις 1000ρες δινουν με 5ghz ac και ολες τις πορτες gigabit, προτεινω να το απαιτησεις, ειναι ΑΚΡΩΣ απαραδεκτο αν σου εδωσαν μηχανημα με μια 1000αρα και 2,4ghz wifi που δεν καλυπτει (το wifi) ουτε τις 200αρες, εδω ουτε τις 100αρες δεν καλυπτε στην πραξη.
    Γενικα υστερουν στον εξοπλισμο σε σχεση με αλλους παροχους. Οι περισσοτεροι αγοραζουν δικο τους.
    Εννοώ 802.11n στα 2.4Ghz.

    Τους μίλησα δεν μπορούν/θέλουν να κάνουν κάτι αυτή τη στιγμή.

    Συνήθως δίνουν πιο καινούριας τεχνολογίας router αλλά το OLT που με συνδέουν συγχρονίζει μόνο με το συγκεκριμένο παλιότερο router. Μόλις αναβαθμίσουν το OLT είπαν ότι θα μου δώσουν και ανάλογο συμβατό router ac αλλά δεν ξέρουν πότε ακριβώς.

    Είναι όντως κακή αντιμετώπιση για χιλιάρα γραμμή. Σκέψου μέσω WiFi αυτή τη στιγμή πιάνω 60/60

  13. #15373
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικο αμα πας να το κανεις μετα και πας για 1000αρα θα το καταλαβουν φυσικα!
    Μα δεν πάω να το κάνω κρυφά, γι'αυτό τους το λέω κιόλας. Δικαίωμά μου είναι υποτίθεται βάσει του συμβολαίου να διακόψω όποτε θέλω από τη στιγμή που είμαι αορίστου (μάλιστα σύμφωνα με το συμβόλαιο μπορώ να ζητήσω διακοπή ακόμα και 2 μέρες μετά, όχι απαραίτητα στο τέλος του προπληρωμένου μήνα) και να αναλάβει κάποιος άλλος. Και προφανώς είναι νέος πελάτης για αυτούς, αφού όπως λένε κι οι ίδιοι γίνεται νέο συμβόλαιο και γι'αυτό χρεώνουν και τέλος εγκατάστασης και εγγύηση εξοπλισμού, επομένως προφανώς θα έπρεπε να δικαιούται οποιαδήποτε προσφορά νέου πελάτη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξερω οτι σε αλλους γινεται αλλα εκει δεν παιζει κατι σαν αυτο εδω.
    Δηλαδή δεν έχουν οι άλλοι προσφορές για νέους πελάτες;

  14. #15374
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν πάω να το κάνω κρυφά, γι'αυτό τους το λέω κιόλας. Δικαίωμά μου είναι υποτίθεται βάσει του συμβολαίου να διακόψω όποτε θέλω από τη στιγμή που είμαι αορίστου (μάλιστα σύμφωνα με το συμβόλαιο μπορώ να ζητήσω διακοπή ακόμα και 2 μέρες μετά, όχι απαραίτητα στο τέλος του προπληρωμένου μήνα) και να αναλάβει κάποιος άλλος. Και προφανώς είναι νέος πελάτης για αυτούς, αφού όπως λένε κι οι ίδιοι γίνεται νέο συμβόλαιο και γι'αυτό χρεώνουν και τέλος εγκατάστασης και εγγύηση εξοπλισμού, επομένως προφανώς θα έπρεπε να δικαιούται οποιαδήποτε προσφορά νέου πελάτη.
    Ακριβώς.

    Σκέψου πχ να είσαι σε ενοίκιο, να φεύγεις να έρχεται νέος ενοικιαστής και να σας λένε, θα συνεχίσει η γραμμή να είναι στο όνομά σου και θα την πληρώνει (αν θέλει ) ο νέος.

  15. #15375
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheChrysopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ 802.11n στα 2.4Ghz.

    Τους μίλησα δεν μπορούν/θέλουν να κάνουν κάτι αυτή τη στιγμή.

    Συνήθως δίνουν πιο καινούριας τεχνολογίας router αλλά το OLT που με συνδέουν συγχρονίζει μόνο με το συγκεκριμένο παλιότερο router. Μόλις αναβαθμίσουν το OLT είπαν ότι θα μου δώσουν και ανάλογο συμβατό router ac αλλά δεν ξέρουν πότε ακριβώς.

    Είναι όντως κακή αντιμετώπιση για χιλιάρα γραμμή. Σκέψου μέσω WiFi αυτή τη στιγμή πιάνω 60/60
    Και εγω τοσο ειχα με την 100αρα και μετα αγορασα για να εχω gigabit γιατι εμενα ηταν με ολες 100αρες και μειωνε η ταχυτητα και τα ιδια.
    Μονο οταν αγορασα το mikrotik hap ac2 με 5ghz ac ειδα οτι ειχα ενσυρματα και ασυρματα και μετα με την 200αρα.

Σελ. 1025 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 10051015102010231024102510261027103010351045 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας