Σελ. 685 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 665675680683684685686687690695705 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.261-10.275 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #10261
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KrastiCrub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω μπορει να γινει κατι στο ρουτερ της Inalan ωστε να πιανει και το κινητο την ιδια ταχυτητα με τον Η/Υ?
    Καλημερα, οχι δεν μπορει σε αυτο να γινει εχει μονο 2,4ghz N που ειναι και αθλιο, ή το αλλαζεις ή βαζεις ενα wifi ap 5ghz ac και εφοσον το κινητο σου υποστηριζει τοτε θα πιανεις εφοσον παντα εχεις και τελειο σημα. Εγω εχω βαλει αλλο ρουτερ με wifi 5ghz ac πισω απο της ιναλαν και εχω την ιδια ταχυτητα, πηρα και ενα usbstick 5ghz ac για λαπτοπ-νετμπουκ-ταμπλετ και ολα κομπλε.
    Δεν ξερω τι ταχυτητα εχεις σε 100αρες εδιναν ρουτερ και με 100αρες μονο θυρες....
    Αν εχεις 200αρα τοτε η πρωτη πορτα του ειναι σιγουρα 1000αρα οποτε τσεκαρε αν εισαι με 100αρα γραμμη γιατι την ειχα παθει εγω και το αγοραζα μετα...
    Αλλιως και να βαλεις αλλο μηχανημα 5ghz ac δεν θα δεις αλλαγη ταχυτητας.

  2. #10262
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς βέβαια να πεις στην Inalan ότι θες να αγοράσεις ένα από αυτά τα ρούτερ..

    https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router
    Δηλαδή αν πάρει κάποιος το
    HUAWEI EchoLife HS8546V5 GPON ONT, 4*GE+1*POTS+1*USB, with 2.4G/5G WiFi

    δεν θα δει διαφορά από το τωρινό ?

    Και αν όχι αντε και να πάρει το Xiaomi, βάζει από τη LAN1 του Ιναλαν στην 1η του Xiaomi μονο και μόνο για να έχει 5ghz?

  3. #10263
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ολες πλεον οι συσκευες βγαινουν με 5GHz . ακομα και οι τηλεορασεις.

    Οποτε δεν ειναι "μονο και μονο" για να εχει 5GHz . Ειναι MUST HAVE της εποχης μας.

    Μπορεις με το HS8546V5 να εχεις 5GHz και να κανεις την δουλεια σου. ΑΛΛΑ θα εχει περασει πρωτα απο inalan , θα εχει ρυθμιστει - κλειδωθει , και μετα θα σου ερθει.

    Οπως ειπα και πιο πανω , απο το να δωσεις 120€+ ευρω , καλυτερη λυση ειναι να δωσεις 25€ και να ειναι και δικος σου ο εξοπλισμος.
    The gr81 .

  4. #10264
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες πλεον οι συσκευες βγαινουν με 5GHz . ακομα και οι τηλεορασεις.

    Οποτε δεν ειναι "μονο και μονο" για να εχει 5GHz . Ειναι MUST HAVE της εποχης μας.

    Μπορεις με το HS8546V5 να εχεις 5GHz και να κανεις την δουλεια σου. ΑΛΛΑ θα εχει περασει πρωτα απο inalan , θα εχει ρυθμιστει - κλειδωθει , και μετα θα σου ερθει.

    Οπως ειπα και πιο πανω , απο το να δωσεις 120€+ ευρω , καλυτερη λυση ειναι να δωσεις 25€ και να ειναι και δικος σου ο εξοπλισμος.
    Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να δωσω 120 αφού το βρίσκω με 45 αλλά μου κάνει εντύπωση που λες ότι πρέπει να κλειδωθεί από αυτούς .
    Αυτό σημαίνει ότι το παιρνω και τους το παω να το κλειδώσουν?

    Αμα είναι έτσι να βάλω το Νetgear D6300 που έχω και να τελειώνω και να έχω και επιπλεον και άλλες θύρες αμα χρειαστώ

  5. #10265
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaras27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να δωσω 120 αφού το βρίσκω με 45 αλλά μου κάνει εντύπωση που λες ότι πρέπει να κλειδωθεί από αυτούς .
    Αυτό σημαίνει ότι το παιρνω και τους το παω να το κλειδώσουν?

    Αμα είναι έτσι να βάλω το Νetgear D6300 που έχω και να τελειώνω και να έχω και επιπλεον και άλλες θύρες αμα χρειαστώ
    Υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασεις αλλο ρουτερ απο την optech ...... αλλα θα γραψεις οτι ειναι για ιναλαν.
    Αυτοι λοιπον ΔΕΝ θα το στειλουν σε σενα. θα στο στειλουν στην ιναλαν , και αφου γινουν οι απαραιτητες ρυθμισεις... τοτε θα στο εγκαταστησει η ιναλαν.

    Εννοειται πως αν εχεις ηδη το netgear , θα το βαλεις πανω . Δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις αλλο ρουτερ.
    The gr81 .

  6. #10266
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaras27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να δωσω 120 αφού το βρίσκω με 45 αλλά μου κάνει εντύπωση που λες ότι πρέπει να κλειδωθεί από αυτούς .
    Αυτό σημαίνει ότι το παιρνω και τους το παω να το κλειδώσουν?

    Αμα είναι έτσι να βάλω το Νetgear D6300 που έχω και να τελειώνω και να έχω και επιπλεον και άλλες θύρες αμα χρειαστώ
    Δυστυχώς πολιτική της Inalan είναι ότι η αγορά θα πρέπει να γίνει ΜΟΝΟ από την Optech για να στο σετάρουν. Δεν μπορείς να το πάρεις από Κίνα και να τους το πας. Δεν το δέχονται με την καμία, οπότε βάλε το Netgear που έχει όλα αυτά που θες (Wifi 5Ghz, 4 1000αρες πόρτες).

  7. #10267
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    πηρα και ενα usbstick 5ghz ac για λαπτοπ-νετμπουκ-ταμπλετ και ολα κομπλε.

    Nikiforos Μπορεις να βαλεις ενα link για το ποιο πηρες?

  8. #10268
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από left1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nikiforos Μπορεις να βαλεις ενα link για το ποιο πηρες?
    Συνηθως βαζουμε η το xiaomi για οικονομικα ή το Hap Ac2 για περισσοτερες δυνατοτητες .

    O νικηφορος ειχε αναφερει οτι εβαλε το hap επειδη αντικατεστησε το αλλο ΜΤ που ειχε.
    The gr81 .

  9. #10269
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνηθως βαζουμε η το xiaomi για οικονομικα ή το Hap Ac2 για περισσοτερες δυνατοτητες .

    O νικηφορος ειχε αναφερει οτι εβαλε το hap επειδη αντικατεστησε το αλλο ΜΤ που ειχε.
    το xiaomi το εχω παρει ηδη!ρωταω ποιο στικακι για ληψη του wifi σε συσκευη χρησιμοποιει που το εχει δοκιμασμενο.

  10. #10270
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς πολιτική της Inalan είναι ότι η αγορά θα πρέπει να γίνει ΜΟΝΟ από την Optech για να στο σετάρουν. Δεν μπορείς να το πάρεις από Κίνα και να τους το πας. Δεν το δέχονται με την καμία, οπότε βάλε το Netgear που έχει όλα αυτά που θες (Wifi 5Ghz, 4 1000αρες πόρτες).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασεις αλλο ρουτερ απο την optech ...... αλλα θα γραψεις οτι ειναι για ιναλαν.
    Αυτοι λοιπον ΔΕΝ θα το στειλουν σε σενα. θα στο στείλουν στην ιναλαν , και αφου γινουν οι απαραιτητες ρυθμισεις... τοτε θα στο εγκαταστησει η ιναλαν.

    Εννοειται πως αν εχεις ηδη το netgear , θα το βαλεις πανω . Δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις αλλο ρουτερ.
    E τότε πάω με το Netgear και τελειώνει . Αν και έχω και ένα ΒΤhub5 που τα σπάει κι αυτο.

    Θα πάρω την Lan1 και θα τη βάλω εκεί που λεει Internet απ όσο δείχνει το σχήμα και θα δώσω από τις 4 που έχει σε όλα τα μηχανήματα .Ελπίζω να μην θέλει ρυθμιση και να είναι plug & Play.
    Θα κλείσω και το Wifi της Inalan και τέλος.

    Το θέμα είναι πως θα μπω τώρα στο Netgear ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaras27 : 12-10-20 στις 15:26.

  11. #10271
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από left1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το xiaomi το εχω παρει ηδη!ρωταω ποιο στικακι για ληψη του wifi σε συσκευη χρησιμοποιει που το εχει δοκιμασμενο.
    sorry. my bad.

    Παντως με το χιαομι παρε αυτα τα tplink και τα 433Mbps τα εχεις παντα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaras27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    E τότε πάω με το Netgear και τελειώνει . Αν και έχω και ένα ΒΤhub5 που τα σπάει κι αυτο.

    Θα πάρω την Lan1 και θα τη βάλω εκεί που λεει Internet απ όσο δείχνει το σχήμα και θα δώσω από τις 4 που έχει σε όλα τα μηχανήματα .Ελπίζω να μην θέλει ρυθμιση και να είναι plug & Play.
    Θα κλείσω και το Wifi της Inalan και τέλος.

    Το θέμα είναι πως θα μπω τώρα στο Netgear ...
    Μια βασικη ρυθμιση καλο θα ηταν να την κανεις.

    πχ στατικη ΙΡ για την WAN του netgear. οπως επισης DMZ.

    Τι εννοεις πως θα μπεις στο Netgear ??
    The gr81 .

  12. #10272
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς πολιτική της Inalan είναι ότι η αγορά θα πρέπει να γίνει ΜΟΝΟ από την Optech για να στο σετάρουν. Δεν μπορείς να το πάρεις από Κίνα και να τους το πας. Δεν το δέχονται με την καμία, οπότε βάλε το Netgear που έχει όλα αυτά που θες (Wifi 5Ghz, 4 1000αρες πόρτες).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασεις αλλο ρουτερ απο την optech ...... αλλα θα γραψεις οτι ειναι για ιναλαν.
    Αυτοι λοιπον ΔΕΝ θα το στειλουν σε σενα. θα στο στειλουν στην ιναλαν , και αφου γινουν οι απαραιτητες ρυθμισεις... τοτε θα στο εγκαταστησει η ιναλαν.

    Εννοειται πως αν εχεις ηδη το netgear , θα το βαλεις πανω . Δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις αλλο ρουτερ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    sorry. my bad.

    Παντως με το χιαομι παρε αυτα τα tplink και τα 433Mbps τα εχεις παντα.

    - - - Updated - - -



    Μια βασικη ρυθμιση καλο θα ηταν να την κανεις.

    πχ στατικη ΙΡ για την WAN του netgear. οπως επισης DMZ.

    Τι εννοεις πως θα μπεις στο Netgear ??
    Αυτά δεν τα κατέχω δυστυχώς .
    Θα κάνω reset to Netgear και μετά το συνδεω στο λαπτοπ με καλώδιο για να μπω σωστά ? Αν Ναι μετά ?

  13. #10273
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    [QUOTE=griniaris;6905350]sorry. my bad.

    σιγα το λαθος φiλε griniaris!Σε ευχαριστω!

  14. #10274
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Τα 200 Mbps σε ασυρματο θα τα πιανεις με το ζορι αν συνδυασεις tp-link usb sticks με Xiaomi router.
    Υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις, αναλογα με τον χωρο που θες να καλυψεις, και με το αναλογο κοστος φυσικα.

    Εγω προσωπικα κρατησα το router της Inalan και κουμπωσα 2 Ubiquiti APs (σε μακροστενο σπιτι με 120 τμ).
    165€ και τα 2 APs και δεν τα ακουμπησα ξανα.
    Το 1 AP δινει χαλαρα 300+ Mbps σε μεταφορα αρχειων, και σκεφτομαι να κουμπωσω και ενα 1000αρι switch πανω στη μοναδικη 1000αρα θυρα του router.

  15. #10275
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εφοσον μπορει καποιος να περασει καλωδια δικτυου σαφως και ειναι η προτεινομενη λυση.
    και ΑΝ φυσικα αν υπαρχει και το αναλογο budget 200+ € .


    Αλλα οι φιλοι εδω θελουν την καλυτερη value/money λυση.

    και μια χαρα παιζει το χιαομι με τα usb-stick που εχω βαλει στο λινκ . δοκιμασμενα τουλαχιστον 10-12 φορες .
    βεβαια ας παρουν ενα για δοκιμη για το δικο στους σπιτι καθως δεν ειναι ολα τα σπιτια ιδια.
    The gr81 .

Σελ. 685 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 665675680683684685686687690695705 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας