Σελ. 424 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 404414419422423424425426429434444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.346-6.360 από 18361

Θέμα: Inalan

  1. #6346
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση!

    και εγω θα ηθελα να μαθω για τις αποσυνδεσεις, τα διαβαζω και σε αλλους χρηστες, δεν πολυβλεπω αμεσες απαντησεις εκπροσωπων και πραγματικα ανησυχω...
    θεωρουσα οτι με την FTTH δεν θα υπηρχαν τετοια θεματα και οπως τα βλεπω τα πραγματα ποιο σταθερη ειναι η ADSL μου!

    - - - Updated - - -

    Ειχες γραψει και για 15-20λεπτα διακοπες ανα 1-2 μερες!!!! ισχυει??
    πηρες τηλ να ρωτησεις?
    Ναι, δυστυχώς ισχύουν τα λεγόμενα του φίλου για τις αποσυνδέσεις

  2. #6347
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δυστυχώς ισχύουν τα λεγόμενα του φίλου για τις αποσυνδέσεις
    εχεις και εσυ προβλημα?
    καλα σοβαρα τωρα?
    πρεπει να παρει η εταιρεια μια τοποθετηση, τι συμβαινει?
    να υπενθυμισω οτι η τηλεφωνια ειναι voip αρα παει και το σταθερο!!!
    εισαι στην ιδια περιοχη με τον φιλο παραπανω?

  3. #6348
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις και εσυ προβλημα?
    καλα σοβαρα τωρα?
    πρεπει να παρει η εταιρεια μια τοποθετηση, τι συμβαινει?
    να υπενθυμισω οτι η τηλεφωνια ειναι voip αρα παει και το σταθερο!!!
    εισαι στην ιδια περιοχη με τον φιλο παραπανω?
    Νομίζω πως ναι, Περισσό είμαι εγώ αλλά δεν πρόσεξα αν έγραψε περιοχή ο παραπάνω. Αλλά ανέφεραν και άλλοι χρήστες από Γαλάτσι, Νέα Ιωνία ακόμα και από Μεταμόρφωση ότι είχαν πρόβλημα εκείνη την στιγμή με τις αποσυνδέσεις.

  4. #6349
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.386
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tony4444 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα αν καταλαβαίνω μας λέτε ότι για να πάρουμε την επιδότηση πρέπει να πάρουμε το απεριόριστο πακέτο των 80 ευρώ !!!!!
    Μας σπρώχνετε δηλαδή στον ΟΤΕ που δίνει με 8 ευρώ επιπλέον απεριόριστα σταθερά και 480 κινητά /διεθνή.
    Μπορείς να δεις την εξήγηση εδώ. Λόγω ότι έχει όριο τα 3,5Τ και δεν δίνει 10% upload (αν και αυτό δεν νομίζω ότι είναι θέμα όσο το όριο).


    Αν και τώρα που διαβάζω τις ελάχιστες απαιτήσεις δεν λέει για όριο. Λέει τα εξής:


    Ελάχιστες προδιαγραφές της παρεχόμενης SFBB_Υπηρεσίας
    Κάθε προσφορά Τηλεπικοινωνιακού Παρόχου θα πρέπει να πληροί τα κριτήρια ώστε να χαρακτηρισθεί SFΒΒ_Υπηρεσία, θα πρέπει δηλαδή να περιλαμβάνει σωρευτικά τουλάχιστον τα ακόλουθα συστατικά στοιχεία:
    1. Τον απαραίτητο τερματικό εξοπλισμό (modem/router) για τη λειτουργία της.
    2. Πρόσβαση προς το Internet με πραγματική ταχύτητα καθόδου τουλάχιστον 100Mbps.
    3. Βασίζεται σε υπηρεσία χονδρικής που διατίθεται με τη μορφή χονδρικής Εικονικής Τοπικής Αδεσμοποίητης Πρόσβασης (Virtual Local Unbundling – VLU), με τεχνικές προδιαγραφές και ελάχιστα χαρακτηριστικά που συμμορφώνονται με την απόφαση 808/002/27.4.2017 της ΕΕΤΤ (και τις όποιες μελλοντικές σχετικές αποφάσεις της), με ταχύτητα καθόδου τουλάχιστον 100Mbps, άμεσα αναβαθμίσιμη σε 1Gbps, και τιμή διάθεσης της υπηρεσίας χονδρικής μικρότερη ή ίση της εγκεκριμένης από την ΕΕΤΤ τιμή χονδρικής, ως εκάστοτε ισχύει. Η ευθύνη για τη συμμόρφωση της κάθε προσφοράς με τα ως άνω χαρακτηριστικά ανήκει αποκλειστικά στον Τηλεπικοινωνιακό Πάροχο. Οι προσφορές SFΒΒ_Υπηρεσιών θα πρέπει να έχουν 24μηνη διάρκεια συμβολαίου.

    Τώρα πιο απ΄ όλα την περιορίζει; Εκτός και αν είναι κάτι εκεί στην απόφαση 808/002/27.4.2017 της ΕΕΤΤ που δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις να το ψάξω τόσο πολύ. Εκτός και αν η εταιρεία απλά δήλωσε το μεγάλο της πακέτο για να μην μείνει εντελώς έξω από τη δράση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spsomas : 13-12-18 στις 22:34.

  5. #6350
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως ναι, Περισσό είμαι εγώ αλλά δεν πρόσεξα αν έγραψε περιοχή ο παραπάνω. Αλλά ανέφεραν και άλλοι χρήστες από Γαλάτσι, Νέα Ιωνία ακόμα και από Μεταμόρφωση ότι είχαν πρόβλημα εκείνη την στιγμή με τις αποσυνδέσεις.
    δλδ τωρα ειναι ενταξει?

  6. #6351
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ τωρα ειναι ενταξει?
    Αυτή την στιγμή είναι κομπλέ

  7. #6352
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το κερασακι στην τουρτα, για τεστ εβαλα καποια torrent με 2000 seeders και βλεπω οτι τρωω timeout.

  8. #6353
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Κι εγώ έχω κάποιες αποσυνδέσεις τις τελευταίες μέρες, νομίζω πως είναι από τότε που είχε πέσει για αρκετή ώρα και μετά έγραψαν για κάποιο switch του παρόχου ότι είχε πρόβλημα. Είναι μικρές σε διάρκεια, 3-5 λεπτά, και όχι κάθε μέρα. Το router δείχνει ότι έχει γραμμή κανονικά, αλλά δεν ανταποκρίνεται ούτε σε ping στο 1.1.1.1.
    Αν συνεχίσει, θα ήταν καλό να έχουμε κάποια ενημέρωση από την εταιρεία.

    Όσο για το θέμα με τα torrents, την τελευταία φορά που δοκίμασα, πριν αρκετές μέρες, κάποια γνωστά websites ήταν μπλοκαρισμένα, αλλά αν κατέβαζες το αρχείο torrent από άλλη σύνδεση, μετά με Inalan έκανε και download και seed κανονικά. Δεν μου ήρθε κάποιο email.

    Edit: για διάφορους λόγους, μερικοί από τους οποίους έχουν ήδη αναφερθεί, θα προτιμούσα και εγώ να έχει η Inalan έναν διαφορετικό κεντρικό πάροχο από την Cogent. Ή έστω να και άλλον για backup. Ελπίζω να εξετάσουν κάποια στιγμή αυτή την δυνατότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jimios : 13-12-18 στις 23:17.

  9. #6354
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Για τις αποσυνδέσεις φαντάζομαι ότι ακόμα παίζουν με backup και ίσως αυτό να είναι το ζήτημα...

  10. #6355
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    αγια παρασκευη
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Δυστυχως αν και περιμενα την ιναλαν πως και πως να περασει απο τη γειτονια μου ,με σταματαει το θεμα με τη cogent.Μαζι με μενα εχασε 5 πελατες ακομα .Το θεμα με τις απειλες ειναι μεγαλο και εχει γινει γνωστο σε οσους περιμεναν την ιναλαν.
    Αν απεξαρτηθείτε απο τη cogent σας παρακαλω ενημερωστε μας.

  11. #6356
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ έχω κάποιες αποσυνδέσεις τις τελευταίες μέρες, νομίζω πως είναι από τότε που είχε πέσει για αρκετή ώρα και μετά έγραψαν για κάποιο switch του παρόχου ότι είχε πρόβλημα. Είναι μικρές σε διάρκεια, 3-5 λεπτά, και όχι κάθε μέρα. Το router δείχνει ότι έχει γραμμή κανονικά, αλλά δεν ανταποκρίνεται ούτε σε ping στο 1.1.1.1.
    Αν συνεχίσει, θα ήταν καλό να έχουμε κάποια ενημέρωση από την εταιρεία.

    Όσο για το θέμα με τα torrents, την τελευταία φορά που δοκίμασα, πριν αρκετές μέρες, κάποια γνωστά websites ήταν μπλοκαρισμένα, αλλά αν κατέβαζες το αρχείο torrent από άλλη σύνδεση, μετά με Inalan έκανε και download και seed κανονικά. Δεν μου ήρθε κάποιο email.

    Edit: για διάφορους λόγους, μερικοί από τους οποίους έχουν ήδη αναφερθεί, θα προτιμούσα και εγώ να έχει η Inalan έναν διαφορετικό κεντρικό πάροχο από την Cogent. Ή έστω να και άλλον για backup. Ελπίζω να εξετάσουν κάποια στιγμή αυτή την δυνατότητα.
    Αυτο που λες εσύ είναι άλλο,τα websites έχουν μπλοκαριστεί από όλους τους παρόχους και με μια αλλαγή dns το ξεπερνας, τα torrent δεν επηρεάζονται.
    Αυτο που κάνει η inalan είναι άλλο σου κόβει γενικά τα torrents κάτι το οποίο καθιστά την σύνδεση για το συντριπτικό ποσοστό των πελατών ΑΧΡΗΣΤΗ.

  12. #6357
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.386
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ έχω κάποιες αποσυνδέσεις τις τελευταίες μέρες, νομίζω πως είναι από τότε που είχε πέσει για αρκετή ώρα και μετά έγραψαν για κάποιο switch του παρόχου ότι είχε πρόβλημα. Είναι μικρές σε διάρκεια, 3-5 λεπτά, και όχι κάθε μέρα. Το router δείχνει ότι έχει γραμμή κανονικά, αλλά δεν ανταποκρίνεται ούτε σε ping στο 1.1.1.1.
    Αν συνεχίσει, θα ήταν καλό να έχουμε κάποια ενημέρωση από την εταιρεία.

    Όσο για το θέμα με τα torrents, την τελευταία φορά που δοκίμασα, πριν αρκετές μέρες, κάποια γνωστά websites ήταν μπλοκαρισμένα, αλλά αν κατέβαζες το αρχείο torrent από άλλη σύνδεση, μετά με Inalan έκανε και download και seed κανονικά. Δεν μου ήρθε κάποιο email.

    Edit: για διάφορους λόγους, μερικοί από τους οποίους έχουν ήδη αναφερθεί, θα προτιμούσα και εγώ να έχει η Inalan έναν διαφορετικό κεντρικό πάροχο από την Cogent. Ή έστω να και άλλον για backup. Ελπίζω να εξετάσουν κάποια στιγμή αυτή την δυνατότητα.
    Εγώ αυτό θα κρατήσω σε 1η φάση. Πάντως αν είναι να υπάρχει πρόβλημα με torrent τα οποία κάποια μπορεί να είναι και νόμιμα νομίζω πως θα διακόψω μετά λύπης.

  13. #6358
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikariwths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως αν και περιμενα την ιναλαν πως και πως να περασει απο τη γειτονια μου ,με σταματαει το θεμα με τη cogent.Μαζι με μενα εχασε 5 πελατες ακομα .Το θεμα με τις απειλες ειναι μεγαλο και εχει γινει γνωστο σε οσους περιμεναν την ιναλαν.
    Αν απεξαρτηθείτε απο τη cogent σας παρακαλω ενημερωστε μας.
    καλημέρα, θα συμφωνησω απολυτα και εγω αλλαξα γνωμη πλεον, ακομα το σκέφτομαι αλλα κατά 80% δεν θα βαλω τελικα.
    Κατι τα προβλήματα που διαβαζω και η όχι η τοσο γρηγορη ενημερωση, κατι το κλειδωμενο bridge, τωρα αυτό το θεμα με την cogent ηταν το κερασακι στην τουρτα.
    Πραγματικα λυπάμαι και τσαμπα και τις χαρες που καναμε….
    εξαλου λιγη υπομονή ακομα και από πισω ερχεται η VDSL.
    θα προτεινα στην Inalan να ξεφορτωθεί την cogent οσο είναι νωρις ακομα πριν φυγουν ολοι ή οι περισσοτεροι πελατες της και χασει και τους μελλοντικούς επισης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτό θα κρατήσω σε 1η φάση. Πάντως αν είναι να υπάρχει πρόβλημα με torrent τα οποία κάποια μπορεί να είναι και νόμιμα νομίζω πως θα διακόψω μετά λύπης.
    Tο θεμα για μενα είναι να ξερουμε από ΠΡΙΝ, όχι ΑΦΟΥ γινουμε πελατες!
    εχει κοστος εγκαταστασης, κοστος για ξηλωμα, αλλαγες σε ρυθμισεις, να παει αλλου το νουμερο κτλ κτλ.

  14. #6359
    Εγγραφή
    23-11-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Για streaming ισχύει το ίδιο ότι και για τα τορρεντ;

  15. #6360
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.771
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bandit650 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για streaming ισχύει το ίδιο ότι και για τα τορρεντ;
    Αν είναι bittorrent based (πχ Popcorn time) ναι, νομίζω ότι το ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο post.

Σελ. 424 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 404414419422423424425426429434444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας