Σελ. 476 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 456466471474475476477478481486496 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.126-7.140 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #7126
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, αλλά στην cosmote που είμαι με πακέτο 100/10 το μοιράζω με 4 outdoor APs απο την ταράτσα με Mikrotik router και πότε δεν μου έχουν πει οτι απογοητεύεται αυτό Δική μου γραμμή και κάνω ότι θέλω χωρίς όρια και περιορισμούς. Εδω σου βάζουν όρια, περιορισμούς και μόνο δικό τους εξοπλισμός
    Προφανώς και απαγορεύεται να το μοιράζεις, απλά δεν το ξέρουν. Αν τους ενημερώσεις πολύ πιθανόν να ενοχληθούν. Τα όρια είναι στα πλαίσια της "Ορθής πολιτικής χρήσης" που για τον οικιακό χρήστη είναι (κατά 99%) υπεραρκετά για τις ανάγκες του. Όσον αφορά τον εξοπλισμό το ένα είναι οπτική το άλλο VDSL. 2 διαφορετικές τεχνολογίες με τα υπέρ και τα κατά αλλά και άλλον εξοπλισμό. Μιας και που ξέρεις αρκετά καταλαβαίνεις ότι με την ίνα που παίρνουν όλοι από την ίδια "γραμμή" υπάρχει θέμα ασφάλειας εξού και οι περιορισμοί. Φυσικά και μπορείς να βάλεις άλλον εξοπλισμό αλλά με το ανάλογο κόστος στο πακέτο που θα βάλεις μιας και ξεφεύγεις από το οικιακό και πολύ περισσότερο στην τιμή. Με 28€ 100/100 δεν το λες και άσχημο πακέτο.

  2. #7127
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, αλλά στην cosmote που είμαι με πακέτο 100/10 το μοιράζω με 4 outdoor APs απο την ταράτσα με Mikrotik router και πότε δεν μου έχουν πει οτι απογοητεύεται αυτό Δική μου γραμμή και κάνω ότι θέλω χωρίς όρια και περιορισμούς. Εδω σου βάζουν όρια, περιορισμούς και μόνο δικό τους εξοπλισμός
    Η τεχνολογια gpon εχει περιορισμους τα εχουμε συζητησει και αλλες φορες.
    Σε αλλες χωρες δεν μπαινει απολυτως τιποτα εκτος οτι δινουν...
    απο τον εναν χρηστη παει στον αλλον χρηστη και υπαρχουν ενδιαμεσοι χρηστες να το πουμε και ετσι δεν ειναι σαν να ειναι τερματικοι οπως με ADSL/VDSL, επισης αν θυμαμαι καλα για να γινει bridge mode θελει απευθειας συνδεση, κατι που εχει κοστος και γινεται μονο σε εταιρειες, νομιζω το ειχαμε συζητησει, γιαυτο δεν δινουν σε πελατες που ειναι ιδιωτες. Ειναι και αυτος περιορισμος του τροπου συνδεσης. Συγκρισεις με ADSL/VDSL συνεπως ειναι εντελως ατοπες.
    Αυτο που λες κακως το λες, ειτε με πληρωμη ειτε οχι κανονικα ΔΕΝ επιτρεπεται!
    επισης αν δινεις απο το δικο σου ιντερνετ, οτι κακες πραξεις κανει αλλος την πληρωνεις εσυ! με οτι αυτο συνεπαγεται.

    Σχετικα με το πακετο 200/200 ειχα πει την αποψη μου, οτι σε καμια περιπτωση δεν συμφερει οικονομικα γιατι τα 7Τ ειναι θεωρητικος περιορισμος στην πραξη δωρον αδωρον γιατι η ιδια η inalan ελεγε οτι τα 3,5Τ δεν τα εχει πιανει ποτέ κανεις! αλλα και στην πραξη δε νομιζω οτι καποιος θα τα πιανει.
    Οποτε το μονο θετικο οτι κατεβαζεις θα εχει διπλη ταχυτητα που μονο αυτο το καλο δεν αξιζει την τοσο μεγαλη διαφορα κοστους απο τα 28 ευρω, εκτος αν για καποιο λογο θελουμε το upload αυτο ή αν ειμαστε τοσο πολυ βιαστικοι στα κατεβασματα. Αναφερομαι ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ σε οικιακη χρηση! εξαλου οικιακο πακετο ειναι https://www.inalan.gr/X2-inalan-net
    Αν καποιος θελει μονο ιντερνετ οκ καπως τρωγεται, αν ομως πρεπει να εχει πακετο τηλεορασης απο αλλον παροχο και τηλεφωνια παμε πολλααα ευρωωω και σιγουρα δεν αξιζει για τον μεσο χρηστη.
    Επισης πιστευω χωρις να θελω να κατηγορησω την inalan οτι η υψηλη τιμη ειναι κυριως για να μην συμφερει να την μοιραστουν 2 ατομα....δεν το αναλυω παραπανω, ο νοων νοητω....
    Αυτα αποψη μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 19-06-19 στις 22:49. Αιτία: Συμπληρωματα

  3. #7128
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παιδιά τα γνωρίζει ήδη ο romankonis, αν θυμηθούμε την εταιρία megaline που είχε ξεκινήσει να ήταν αποκλειστικά με συνδέσεις όπως η inalan δηλαδή ανεξάρτητο δίκτυο.

  4. #7129
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τα γνωρίζει ήδη ο romankonis, αν θυμηθούμε την εταιρία megaline που είχε ξεκινήσει να ήταν αποκλειστικά με συνδέσεις όπως η inalan δηλαδή ανεξάρτητο δίκτυο.
    Εγω δεν το ειχα δει αυτο το θεμα παντως, thanks! θα το διαβασω αυριο. Καλο βραδυ!

  5. #7130
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τα γνωρίζει ήδη ο romankonis, αν θυμηθούμε την εταιρία megaline που είχε ξεκινήσει να ήταν αποκλειστικά με συνδέσεις όπως η inalan δηλαδή ανεξάρτητο δίκτυο.
    Ιδρυση της εταιρειας πραγματοποιήθηκε, αλλά λόγω της οικονομικής αδυναμίας το δίκτυο πουλήφηκε. Αυτή τη στιγμή έχω άλλη εταιρεία Meganet - Interactive Solutions δημιουργούμε ωραία πράγματα. Δε θα αναφέρω link, αν κάποιος έχει ενδιαφέρον, θα βρει στο google.

    Όσον αφορά του δικτύου που μοιραζω από την ταράτσα δεν το πουλάω σε κανέναν, είναι δωρεάν.

    Παιδιά να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα. Ήταν καθαρή δική μου γνώμη, για το καινούριο πακέτο inalan.

  6. #7131
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδρυση της εταιρειας πραγματοποιήθηκε, αλλά λόγω της οικονομικής αδυναμίας το δίκτυο πουλήφηκε. Αυτή τη στιγμή έχω άλλη εταιρεία Meganet - Interactive Solutions δημιουργούμε ωραία πράγματα. Δε θα αναφέρω link, αν κάποιος έχει ενδιαφέρον, θα βρει στο google.

    Όσον αφορά του δικτύου που μοιραζω από την ταράτσα δεν το πουλάω σε κανέναν, είναι δωρεάν.

    Παιδιά να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα. Ήταν καθαρή δική μου γνώμη, για το καινούριο πακέτο inalan.
    Σεβαστή η γνώμη σου, κι δική μου είναι ότι σαν πακέτο είναι ακριβό και όπως ανέφερε και ο sdikr υπάρχει άλλη μια εταιρία στη Θεσσαλονίκη που δίνει συμμετρικές ταχύτητες σε αρκετά πιο φτηνές τιμές.

  7. #7132
    Εγγραφή
    15-01-2003
    Περιοχή
    Galatsi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    244/239
    ISP
    Inalan
    Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος τρομερά packet losses τις τελευταίες ημέρες; Σχέδον όλο το απόγευμα της Δευτεράς και μετά από μικρό downtime επανήλθε. Και αυτή την στιγμή επίσης. Της τάξης του 20% ( παίζει από 15 ως 20 )

  8. #7133
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HitMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος τρομερά packet losses τις τελευταίες ημέρες; Σχέδον όλο το απόγευμα της Δευτεράς και μετά από μικρό downtime επανήλθε. Και αυτή την στιγμή επίσης. Της τάξης του 20% ( παίζει από 15 ως 20 )
    Καλημέρα, γενικα δεν εχω παρατηρησει κατι και στα games μια χαρα!
    πως το μετρας να το δω και εγω ?

  9. #7134
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Προφανώς μέσα από τα ίδια τα παιχνίδια
    Χτες είχα και εγώ packet loss που έχω COSMOTE FTTH 100/10 και το έβλεπα μέσα από το παιχνίδι και συγκεκριμένα το PUBG ενώ είχα χαμηλό ping (40-50) ταυτόχρονα είχα ένα χαμηλό packet loss βέβαια μπορεί να μην φταιει η COSMOTE αλλά κάτι στο εξωτερικό.

  10. #7135
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τα γνωρίζει ήδη ο romankonis, αν θυμηθούμε την εταιρία megaline που είχε ξεκινήσει να ήταν αποκλειστικά με συνδέσεις όπως η inalan δηλαδή ανεξάρτητο δίκτυο.
    Αυτο εκριβως εψαχνα αλλα δεν το εβρισκα πουθενα. χαχαχαχαχα
    The gr81 .

  11. #7136
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχαχαχα
    Χαχανούλης τώρα

  12. #7137
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Αναφορικά με το νέο μας πακέτο Χ2.inalan.net με ταχύτητες 200/200 download/upload στα 55€ μηνιαίως (τελική τιμή) ,θα ισχύσουν τα παρακάτω:

    -Mηνιαία χρήση 10% του συνολικού όγκου χρήσης του δικτύου (έως 7 TB Download/ έως 7 ΤΒ Upload).

    -Το κόστος της εγκατάστασης ανέρχεται στα 35€ και ο εξοπλισμός είναι δωρεάν (για τις νέες συνδέσεις).
    -Δωρεάν αντικατάσταση τερματικού (router) εάν ο ήδη συνδρομητής έχει 100ρι ρούτερ , καθώς και δωρεάν επίσκεψη τεχνικού στον ήδη συνδρομητή για την υπογραφή της νέας σύμβασης με το νέο πακέτο. Σε υφιστάμενους συνδρομητές, η αναβάθμιση θα πραγματοποιείται τις πρώτες μέρες του μήνα.

    -Στο 1ο μήνα συνδρομής περιλαμβάνεται εγγύηση 28€ για τον εξοπλισμό που παρέχεται (νέα σύνδεση).Για του υφιστάμενους, ξανατονίζουμε, είναι δωρεάν,καθότι έχει ήδη πληρωθεί.

    -Στο οικιακό αυτό πακέτο, εξακολουθεί να μην δίνεται η δυνατότητα του bridge mode.
    -Blocks IPs δίνονται κανονικά,με τις ίδιες χρεώσεις.


    Σας ευχαριστούμε.

    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.
    Αν μπορείτε ενημερώστε μας για τον εξοπλισμό που θα παρέχετε στο νέο πακέτο,ευχαριστώ.

  13. #7138
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harrybani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείτε ενημερώστε μας για τον εξοπλισμό που θα παρέχετε στο νέο πακέτο,ευχαριστώ.
    Λογικά ο ίδιος εξοπλισμός με το πακέτο 100/100. Τεχνικα θα μπορεί να δουλέψει αφού είναι GE.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  14. #7139
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Είναι οτι σου τύχει στο πρώτο πακέτο,άλλοι έχουνε gigbit έστω μία θύρα και άλλοι όχι,γι αυτό ρωτάω.Είναι πολύ βασικό ποιο μοντεμ-ρουτερ θα δώσουν.

  15. #7140
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όποιο και να σου δώσουν υπάρχει δυνατότητα Gigabit. Αν έχεις αυτό με μία μόνο θύρα, απλά την συνδέεις σε ένα Gigabit switch.

Σελ. 476 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 456466471474475476477478481486496 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας