Σελ. 850 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 830840845848849850851852855860870 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.736-12.750 από 18362

Θέμα: Inalan

  1. #12736
    Εγγραφή
    04-12-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Καλησπέρα παιδιά, νέος στην παρέα κι εγώ, εχθές έγινε η σύνδεσηε 100/100 γραμμή στην περιοχή της Κυψέλης. Το ρούτερ που μου έδωσαν είναι το Huawei EG8141A5. Αλλά μου παρουσιάζει θέματα στη σύνδεση WiFi. Ενσύρματα η γραμμή είναι μια χαρά. Στο WiFi όμως μερικές συσκευές αργούν να συνδεθούν. Όταν συνδέονται καμιά φορά περνάει λίγη ώρα μέχρι να έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ. Κάνει σχετικά συχνές( κάμποσες φορές μέσα στην ώρα) διακοπές στη σύνδεση(είτε αποσυνδέεται από το ρούτερ,είτε παραμένει συνδεδεμένο αλλά δεν έχει πρόσβαση στο ίντερνετ και βγάζει μύνημα για το DNS). Και εννοείται η ταχύτητα αρκετά χαμηλή. Παραθέτω και φωτό από το τεστ bufferbloat που έκανα και δείχνει ότι έχει θέματα. Και όλα αυτά στα 2 μέτρα από το ρούτερ.

    Μίλησα με το τεχνικό τμήμα που θα ξανακαλεσω σήμερα γιατί δεν άκουγα καθαρά τι μου έλεγε αλλά η λύση του ήταν να βάλω access point πάνω.
    Έχω κάποιες ερωτήσεις γενικά. Πρώτον αντιμετωπίζεται και οι υπόλοιποι τα ίδια θέματα με τα ρούτερ της ιναλαν; Είναι δυνατόν να θεωρείται οκ να έχεις χειρότερη εμπειρία χρήσης με την ασύρματη σύνδεση σε σχέση με ADSL γραμμή; Γιατί με όλα αυτά που κάνει είναι οριακά αχρησιμοποίητο. Μήπως έχει θέμα το ρούτερ και θέλει αλλαγή;
    Απ' ότι διάβασα κι εδώ(όσο κατάφερα γιατί είναι τεράστιο το νήμα) , οι περισσότεροι έχετε βάλει δικό σας ρούτερ.
    Απλά δεν είμαι τόσο σχετικός με το θέμα και θα ήθελα αν γίνεται να μη μπλέξω με κάτι τέτοιο. Αν βάλω αυτό το Xiaomi routerπου προτείνουν κάποια παιδιά και το έχω απλά ως access point και όχι ως ρούτερ, θέλει κάποια ειδική ρύθμιση με IP κλπ ; Ή απλά το συνδέω με της Huawei και απενεργοποιω το WiFiτου αρχικού ρούτερ ;
    Και κυρίως , αν το κάνω αυτό θα δω ουσιαστική διαφορά στη σταθερότητα και ταχύτητα της σύνδεσης ; Φταίει δηλαδή αποκλειστικά το ρούτερ της Huawei; Θα λυθεί το πρόβλημα με το bufferbloat; Γιατί τέτοια εμπειρία δεν είχα ούτε με το ADSL και δεν το περίμενα.
    Αν έχετε κάποια συμβουλή, καλοδεχούμενη εννοείται, θα ήθελα να ξέρω αν αντιμετωπίζεται τα ίδια θέματα.
    Ευχαριστώ για το χρόνο παιδιά


    ΥΓ δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες για κάποιο λόγο οπότε αφήνω το λινκ από Google photos
    https://photos.app.goo.gl/qxzWRp1KUkkT8ZRY8
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος infamous2456 : 16-11-21 στις 12:04.

  2. #12737
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.386
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Είναι γνωστό το πρόβλημα με το Wifi. Για να πω την μαύρη μου αλήθεια αν και έχω βάλει ένα extender επάνω ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Βέβαια έχω βάλει ένα ρουτερ που το μόνο που κάνει είναι να μοιράζει στην συχνότητα των 5GHZ για να έχω την καλύτερη απόδοση της γραμμής μιας και έχω 200αρα. Η ρύθμιση ήταν απλή. Στο νέο ρούτερ το ρύθμισα σαν access point, μια σταθερή ip από το pool της Inalan και τέλος. Όλη την κίνηση την έχω αφήσει στο ρούτερ της Inalan μιας και δεν έχω καμιά τρελή απαίτηση. Για 18.70 που έχει το Xiaomi είναι μια χαρά όσον αφορά το Wifi. Το μεγάλο μείον του είναι ότι έχει μόνο 2 θύρες δικτύου. Προσωπικά επειδή ήθελα παραπάνω πήρα το TENDA AC10U που είχε 4 και με κάλυψε πλήρως. Με ένα ρούτερ που μπορεί να δώσει στα 5GHZ μπορείς να πάρεις το μέγιστο από την σύνδεσή σου. Τέλος να πω ότι σε αυτήν την συχνότητα η κάλυψη δεν είναι η ίδια. Έχει ΠΟΛΥ μικρότερη σε σχέση με το 2.4.

  3. #12738
    Εγγραφή
    04-12-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γνωστό το πρόβλημα με το Wifi. Για να πω την μαύρη μου αλήθεια αν και έχω βάλει ένα extender επάνω ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Βέβαια έχω βάλει ένα ρουτερ που το μόνο που κάνει είναι να μοιράζει στην συχνότητα των 5GHZ για να έχω την καλύτερη απόδοση της γραμμής μιας και έχω 200αρα. Η ρύθμιση ήταν απλή. Στο νέο ρούτερ το ρύθμισα σαν access point, μια σταθερή ip από το pool της Inalan και τέλος. Όλη την κίνηση την έχω αφήσει στο ρούτερ της Inalan μιας και δεν έχω καμιά τρελή απαίτηση. Για 18.70 που έχει το Xiaomi είναι μια χαρά όσον αφορά το Wifi. Το μεγάλο μείον του είναι ότι έχει μόνο 2 θύρες δικτύου. Προσωπικά επειδή ήθελα παραπάνω πήρα το TENDA AC10U που είχε 4 και με κάλυψε πλήρως. Με ένα ρούτερ που μπορεί να δώσει στα 5GHZ μπορείς να πάρεις το μέγιστο από την σύνδεσή σου. Τέλος να πω ότι σε αυτήν την συχνότητα η κάλυψη δεν είναι η ίδια. Έχει ΠΟΛΥ μικρότερη σε σχέση με το 2.4.
    Σ ευχαριστώ για τις πληροφοριες! Άρα ο πιο απλός τρόπος να λυθεί το πρόβλημα είναι να πάρω ένα ρουτερ που θα λειτουργεί σαν access point απλά, σωστα? Δε θα χρησιμοποιώ πάρα πολύ την ενσύρματη σύνδεση οπότε κυρίως το wifi με ενδιαφέρει. Παίρνω ενα σαν αυτό(η αυτό βασικά) της xiaomi to οποίο αναλαμβανει το wifi. Αν θέλω μετά να συνδέσω και κάτι ενσύρματα το συνδέω στο router της inalan ή στο xiaomi?? Επίσης το xiaomi μπορεί να έχει ένα δίκτυο στα 2.4 για τα πιο μακρυνά δωμάτια του σπιτιού και ενα στα 5ghz για το σαλόνι ταυτόχρονα ενεργοποιημένα?
    Και το βασικότερο, οι αποσυνδέσεις, το προβλημα με το bufferbloat κλπ θα σταματήσουν με το access point? Ή θα έχω πάλι το ίδιο θέμα?
    Σορρυ αν επαναλμβάνομαι απλά δεν έχω ασχοληθεί με δίκτυα καθόλου.

  4. #12739
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από infamous2456 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστώ για τις πληροφοριες! Άρα ο πιο απλός τρόπος να λυθεί το πρόβλημα είναι να πάρω ένα ρουτερ που θα λειτουργεί σαν access point απλά, σωστα? Δε θα χρησιμοποιώ πάρα πολύ την ενσύρματη σύνδεση οπότε κυρίως το wifi με ενδιαφέρει. Παίρνω ενα σαν αυτό(η αυτό βασικά) της xiaomi to οποίο αναλαμβανει το wifi. Αν θέλω μετά να συνδέσω και κάτι ενσύρματα το συνδέω στο router της inalan ή στο xiaomi?? Επίσης το xiaomi μπορεί να έχει ένα δίκτυο στα 2.4 για τα πιο μακρυνά δωμάτια του σπιτιού και ενα στα 5ghz για το σαλόνι ταυτόχρονα ενεργοποιημένα?
    Και το βασικότερο, οι αποσυνδέσεις, το προβλημα με το bufferbloat κλπ θα σταματήσουν με το access point? Ή θα έχω πάλι το ίδιο θέμα?
    Σορρυ αν επαναλμβάνομαι απλά δεν έχω ασχοληθεί με δίκτυα καθόλου.
    Τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οσο φανταζεσαι.
    1. Αγοραζεις access point (της Xiaomi ή οποιοδηποτε αλλο σε εξυπηρετει)
    2. Κλεινεις το wifi του ρουτερ της Inalan (για να μην κανει παρεμβολες το ενα στο αλλο)
    3. Τις ενσυρματες συνδεσεις τις κουμπωνεις οπου σε εξυπηρετει, ειτε στο access point ειτε στο router της Inalan

    Εγω προσωπικα εχω κουμπωσει access points της Ubiquiti και απο τοτε εχω ξεχασει οτι υπαρχει - παιζει απροβληματιστα.

  5. #12740
    Εγγραφή
    04-12-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πραγματα ειναι πιο απλα απο οσο φανταζεσαι.
    1. Αγοραζεις access point (της Xiaomi ή οποιοδηποτε αλλο σε εξυπηρετει)
    2. Κλεινεις το wifi του ρουτερ της Inalan (για να μην κανει παρεμβολες το ενα στο αλλο)
    3. Τις ενσυρματες συνδεσεις τις κουμπωνεις οπου σε εξυπηρετει, ειτε στο access point ειτε στο router της Inalan

    Εγω προσωπικα εχω κουμπωσει access points της Ubiquiti και απο τοτε εχω ξεχασει οτι υπαρχει - παιζει απροβληματιστα.
    Κατάλαβα, σ ευχαριστώ πολύ!

  6. #12741
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Το AP της Xiaomi παίζει αν απλά το κουμπώσεις στη LAN του Huawei;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #12742
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπόψη ότι ακόμη και με Access Point, μεγάλες ταχύτητες (ήδη αναφέρθηκε) δεν θα πιάνεις στους 2,4GHz, παρά μόνον στους 5GHz. Οπότε θα πρέπει και οι ασύρματες συσκευές, που θα συνδέονται πάνω του, να έχουν αντίστοιχη δυνατότητα.
    Τέλος, στους 2,4GHz έχουμε καλύτερη διαπερατότητα στα φυσικά εμπόδια, άρα μεγαλύτερη εμβέλεια αλλά χαμηλότερη ταχύτητα λόγω επηρεασμού της κορεσμένης μπάντας. Το ακριβώς αντίθετο ισχύει στους 5GHz.
    Είναι τεχνολογικός περιορισμός του WiFi και όχι των συσκευών. Μέχρι τώρα δεν το είχες αντιμετωπίσει λόγω των χαμηλών ταχυτήτων του ADSL. Τώρα στο GPON (ή σε VDSL για άλλους) ήρθες κι εσύ στο κλαμπ του προβλήματος.

  8. #12743
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψη ότι ακόμη και με Access Point, μεγάλες ταχύτητες (ήδη αναφέρθηκε) δεν θα πιάνεις στους 2,4GHz, παρά μόνον στους 5GHz. Οπότε θα πρέπει και οι ασύρματες συσκευές, που θα συνδέονται πάνω του, να έχουν αντίστοιχη δυνατότητα.
    Τέλος, στους 2,4GHz έχουμε καλύτερη διαπερατότητα στα φυσικά εμπόδια, άρα μεγαλύτερη εμβέλεια αλλά χαμηλότερη ταχύτητα λόγω επηρεασμού της κορεσμένης μπάντας. Το ακριβώς αντίθετο ισχύει στους 5GHz.
    Είναι τεχνολογικός περιορισμός του WiFi και όχι των συσκευών. Μέχρι τώρα δεν το είχες αντιμετωπίσει λόγω των χαμηλών ταχυτήτων του ADSL. Τώρα στο GPON (ή σε VDSL για άλλους) ήρθες κι εσύ στο κλαμπ του προβλήματος.
    Επειδή δεν θυμάμαι τύπους τώρα, η διαπερατότητα μειώνεται γραμμικά ή εκθετικά σε συνάρτηση με τη συχνότητα;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #12744
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το AP της Xiaomi παίζει αν απλά το κουμπώσεις στη LAN του Huawei;
    Παίζει είτε ως WiFi Router είτε ως Access Point, με την ρύθμιση να γίνεται στο μενού του. Και στις 2 περιπτώσεις συνδέεται με καλώδιο δικτύου από μία θύρα LAN του κύριου Router (ή κάποιου switch) στην WAN θύρα του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν θυμάμαι τύπους τώρα, η διαπερατότητα μειώνεται γραμμικά ή εκθετικά σε συνάρτηση με τη συχνότητα;
    Εκθετικά, αλλά έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και η κάθε εγκατάσταση έχει τα δικά της μοναδικά δεδομένα.

  10. #12745
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει είτε ως WiFi Router είτε ως Access Point, με την ρύθμιση να γίνεται στο μενού του. Και στις 2 περιπτώσεις συνδέεται με καλώδιο δικτύου από μία θύρα LAN του κύριου Router κάποιου switch) στην WAN θύρα του.

    - - - Updated - - -


    Εκθετικά, αλλά έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και η κάθε εγκατάσταση έχει τα δικά της μοναδικά δεδομένα.
    Thanks
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #12746
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.777
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Φαντάζομαι μελλοντικά με 500 ή 1000Mbps τι γκρίνια έχει να πέσει για τις ταχύτητες μέσω WiFi.

    H δομημένη καλωδίωση θα γίνει must, είτε για ενσύρματη σύνδεση είτε για να βάζεις σε αρκετά σημεία του σπιτιού Access Points.

  12. #12747
    Εγγραφή
    29-10-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εμπειρικά αν ξέρετε περίπου πόσο χρόνο κάνει από την μέρα που έρχεται ο τεχνικός και κάνει την μελέτη μέχρι την μέρα της σύνδεσης.
    http://img208.imageshack.us/img208/5763/128989funny3.jpg
    O.O

  13. #12748
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deviance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εμπειρικά αν ξέρετε περίπου πόσο χρόνο κάνει από την μέρα που έρχεται ο τεχνικός και κάνει την μελέτη μέχρι την μέρα της σύνδεσης.
    Σε εμένα πήρε 3-4 εβδομάδες που είμαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #12749
    Εγγραφή
    29-10-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα πήρε 3-4 εβδομάδες που είμαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
    Εμένα ήρθαν 6 Οκτωβρίου και ακόμα τίποτα. Το θέμα είναι ότι λήγει το συμβόλαιο μου με ΟΤΕ και θα με ανεβάσει πάγιο +10ευρω το μήνα. Αλλά δεν έχω κάποια ενημέρωση ακόμα
    http://img208.imageshack.us/img208/5763/128989funny3.jpg
    O.O

  15. #12750
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι μελλοντικά με 500 ή 1000Mbps τι γκρίνια έχει να πέσει για τις ταχύτητες μέσω WiFi.

    H δομημένη καλωδίωση θα γίνει must, είτε για ενσύρματη σύνδεση είτε για να βάζεις σε αρκετά σημεία του σπιτιού Access Points.
    Υπάρχει το Mesh. Ιδανικά με ενσύρματη αλλά παίζει και ασύρματη σύνδεση σε αρκετές περιπτώσεις.

Σελ. 850 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 830840845848849850851852855860870 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας