Σελ. 199 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 179189194197198199200201204209219 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.971-2.985 από 18563

Θέμα: Inalan

  1. #2971
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'οτι είδα στο σχέδιο επέκτασης της inalan θα φτιάξει δίκτυο στα 20 μέτρα από το σπίτι μου στην Άνω Κυψέλη. Ο δρόμος που μένω δεν περιλαμβάνεται. Θα μπορώ να πάρω ή όχι;
    καλημερα, την ιδια απορια εχω και εγω, το ιδιο παθαινω και εγω, λογικα οχι, γιατι ειναι αποσταση.
    κανε αιτηση ομως για να δουν ενδιαφερον, σε εμενα ειναι ποιο μακρια δυστυχως.
    εσυ εισαι και κοντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 30-03-17 στις 08:35.

  2. #2972
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Αν η τομή πρεπει να γίνει σε δρόμο που ανήκει στον Δημο Αθηναίων μαλλον το ξεχνάτε ...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  3. #2973
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η τομή πρεπει να γίνει σε δρόμο που ανήκει στον Δημο Αθηναίων μαλλον το ξεχνάτε ...
    Δημος Αθηναιων ειναι αυτο που λεμε.
    Αλλα στα σχεδια τους δειχνουν οτι θα γινει, αλλο αν δεν εχει παρει ακομα τις αδειες. Στο www.inalan.gr ελεγχος διαθεσιμοτητας κατω αριστερα δειχνει Ανω Κυψελη σχεδιο δικτυου, επισης χαμηλα που ειναι Κυψελη στην Ευελπιδων και αριστερα απο τα δικαστηρια οπως βλεπω στην εικονα, Κερκυρας και Αιγίνης δειχνει πρασινο χρωμα που δεν ξερω τι σημαινει, δλδ εχει εκει? γιατι το εχει πρασινο???? και επισης ανηκει στον Δημο Αθηναιων.
    Μηπως πρεπει να δηλωσουμε ενδιαφερον μπας και προχωρησει και ποιο περα? τουλαχιστον για τα μελλοντικα σχεδια, αναφερομενος στην Ανω Κυψελη, γιατι τωρα δεν με εχει ουτε καν στο σχέδιο δικτυου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 30-03-17 στις 08:40.

  4. #2974
    Εγγραφή
    19-10-2016
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Ιλιγγιώδης 4/1
    ISP
    HOL
    Router
    Τ_Τ
    Αυτό το πράσινο χρώμα είναι πρόβλημα στο Google maps, αν πας τυχαία στην Ευελπίδων, θα δεις αυτό το πράσινο χρώμα. Αν πας στον χάρτη της Inalan και πατήσεις κάτω αριστερά να στα δείχνει με μορφή χάρτη, θα δεις πως στο κανονικό πλάνο της εταιρίας δεν υπάρχει η Ευελπίδων και όλη αυτή η περιοχή που αναφέρεις.

    Από εκεί και πέρα, δεν χάνετε κάτι να στείλετε αιτήσεις. Εφ' όσον είστε κοντά, δεν είναι καθόλου απίθανο. Κι εγώ έτσι έλεγα και με πήραν τηλέφωνο ύστερα από μια ημέρα για να μου πουν πως τελικά καλύπτομαι. Βέβαια δεν έχω συνδεθεί ακόμα (:P), όμως τουλάχιστον προχωράει το πράγμα.

  5. #2975
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PhantomDuck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πράσινο χρώμα είναι πρόβλημα στο Google maps, αν πας τυχαία στην Ευελπίδων, θα δεις αυτό το πράσινο χρώμα. Αν πας στον χάρτη της Inalan και πατήσεις κάτω αριστερά να στα δείχνει με μορφή χάρτη, θα δεις πως στο κανονικό πλάνο της εταιρίας δεν υπάρχει η Ευελπίδων και όλη αυτή η περιοχή που αναφέρεις.

    Από εκεί και πέρα, δεν χάνετε κάτι να στείλετε αιτήσεις. Εφ' όσον είστε κοντά, δεν είναι καθόλου απίθανο. Κι εγώ έτσι έλεγα και με πήραν τηλέφωνο ύστερα από μια ημέρα για να μου πουν πως τελικά καλύπτομαι. Βέβαια δεν έχω συνδεθεί ακόμα (:P), όμως τουλάχιστον προχωράει το πράγμα.
    συμφωνω οτι το δειχνει και στο google maps δεν το ειχα δει απο εκει.
    Στην σελιδα ομως της Inalan που κοιτουσα το δειχνει και εκει κανονικα!!! τωρα το κοιταξα και ακομα το δειχνει, δες και εσυ στην διαθεσιμοτητα απο το site.
    οπως και στο λινκ που δειχνεις, βεβαια το ποιο πιθανο ειναι οτι εφοσον ειναι και στο google maps προκειτε για ελαττωμα στον χαρτη μιας και το πρασινο δεν σημαινει τιποτα στην σελιδα της Inalan, αν ηταν γαλαζιο θα σημαινε.
    Βεβαια τα σημεια που με ενδιαφερουν ειναι στην Α.Κυψελη και οχι εκει κατω, και ειναι στα σχεδια για δικτυο. Και θετικο για μενα καθως ειναι ψιλοκοντα μου.
    Θα πρεπει να δηλωσω και εγω ενδιαφερον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 30-03-17 στις 11:57.

  6. #2976
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Τους έστειλα μήνυμα στο facebook. Τους έγραψα και τη διεύθυνσή μου. Περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν.

    ΥΓ. Βασικά καμιά 40ρια μέτρα είναι από το σπίτι μου στην επόμενη παράλληλη οδό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος achilleas13 : 30-03-17 στις 12:54.

  7. #2977
    Εγγραφή
    19-10-2016
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Ιλιγγιώδης 4/1
    ISP
    HOL
    Router
    Τ_Τ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω οτι το δειχνει και στο google maps δεν το ειχα δει απο εκει.
    Στην σελιδα ομως της Inalan που κοιτουσα το δειχνει και εκει κανονικα!!! τωρα το κοιταξα και ακομα το δειχνει, δες και εσυ στην διαθεσιμοτητα απο το site.
    οπως και στο λινκ που δειχνεις, βεβαια το ποιο πιθανο ειναι οτι εφοσον ειναι και στο google maps προκειτε για ελαττωμα στον χαρτη μιας και το πρασινο δεν σημαινει τιποτα στην σελιδα της Inalan, αν ηταν γαλαζιο θα σημαινε.
    [...]
    Πήγαινε στο λινκ της Ιναλαν και βάλε να στα δείχνει σε μορφή χάρτη (κάτω αριστερά). Εκεί θα δεις αποκλειστικά και μόνο τα πλάνα της εταιρίας (μπλε και κόκκινο), και θα παραλείψεις τις όποιες ατασθαλίες του Google Earth. Έτσι θα δεις πως δεν υπάρχει τίποτα στην συγκεκριμένη περιοχή, τουλάχιστον όχι στα τρέχοντα πλάνα τους.


  8. #2978
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν ξερω αν το εχουν ακομη , αλλα περισυ , δεν ειχαν δεσμευτικο συμβολαιο . δηλαδη οποτε θες αποσυνδεεσαι απο την ιναλαν . οποτε η αιτηση δεν προκαλει δεσμευσεις οπως στους αλλους παροχους .
    βαζεις ινλαν και την αλλη μερα διακοπτεις χωρις προστιμα και αλλες χρεωσεις . η απαντηση στο "γιατι να κοψεις την ιναλαν" ομως , ειναι αξια ανεκτιμητη
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #2979
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω αν το εχουν ακομη , αλλα περισυ , δεν ειχαν δεσμευτικο συμβολαιο . δηλαδη οποτε θες αποσυνδεεσαι απο την ιναλαν . οποτε η αιτηση δεν προκαλει δεσμευσεις οπως στους αλλους παροχους .
    βαζεις ινλαν και την αλλη μερα διακοπτεις χωρις προστιμα και αλλες χρεωσεις . η απαντηση στο "γιατι να κοψεις την ιναλαν" ομως , ειναι αξια ανεκτιμητη
    Ισχύει ακόμα ότι δεν υπογράφεις συμβόλαιο με χρονική δεσμευση
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  10. #2980
    Εγγραφή
    02-06-2002
    Περιοχή
    Ν. Ιωνία
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mb/100Mb
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως θα γίνει να ξυπνήσω και εγώ ένα πρωί και να έχουν βάλει έξω στο σπίτι μου τέτοιο κουτί...
    Δεν γίνεται.
    1) Εμένα κάναν 4 μέρες από τη στιγμή της κορδέλας "εργασίες στο οδόστρωμα" μέχρι να μπει το κουτί. Κι άλλες 2 για να ανεβάσουν την ίνα μέχρι τον όροφο.
    2) Οι εργασίες γίνονται μέρα, οπότε το κουτί δεν μπορεί να μπει πριν το πρωί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SinnerJP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!Τελειωνει τον επόμενο μήνα το συμβόλαιο με την nova οπότε σιγά σιγά θα αρχίσουν τα παζάρια και οι προσφορές. Αν ήταν στο χέρι μου μόνο θα έβαζα inalan 100% αλλά τα υπόλοιπα μέλη του σπιτιού θέλουν την συνδρομητικη και τα "απεριόριστα" προς σταθερα κινητά. Οπότε είτε θα προχωρήσουμε στον συνδυασμό(αν γίνεται) ή θα παραμείνουμε στην nova ή ίσως πάμε στην cosmote
    Θα σου πρότεινα να κόψεις εντελώς τον χαλκό, να μείνεις μόνο με την οπτική και με το πιάτο. Δηλαδή αντί για τηλέφωνο στη νόβα (32€/720'), να το έχεις στην inalan (9€/300'), με τα γνωστά προτερήματα της VoIP (χτυπάει σε SIP εφαρμογή στο κινητό, όπου κι αν βρίσκεσαι στο πλανήτη). Διαθέσιμα πακέτα εδώ. https://www.inalan.gr/Phone

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BiSoNaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το 10% που ανάφερει η σύμβαση απο την Inalan ορίζεται στα 3.5TB d/l , 3.ΤΒ u/l.
    Από ότι ξέρω δεν μειώνουν ταχύτητα. Απλά σε ενημερώνουν και άν δεν συμμορφωθείς έχουν δικαίωμα να διακόψουν την σύμβαση και την υπηρεσία.
    Δέν έχω ακούσει κάτι για μείωση ταχύτητας αλλα δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος.
    100Mb είναι 0,000012TB και 1 μήνας είναι 2592000 δευτερόλεπτα. Με μια διαίρεση, θεωρητικά μπορείς να κατεβάζεις 30TB και να ανεβάζεις 30ΤΒ το μήνα. Από τα οποία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το 10%, δλδ 3ΤΒ.
    Ενημερωτικά, με το torrent να είναι (σχεδόν) πάντα ανοιχτό, έχω ανεβάσει 6,9ΤB σε 95 μέρες, οπότε είμαι πάλι εντός ορίων.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από policymaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    περνάνε το καλώδιο της οπτικής
    Η οπτική δεν είναι καλώδιο. Δεν ξέρω πως προέκυψε αυτή η έκφραση, αλλά την χρησιμοποιεί και το συνεργείο της inalan.
    Οπότε πάω πάσο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως θα επρεπε να γινει ενα SUPPORT σημειο στο forum οπως εχει γινει πχ με τη NOVA/FORTHNET ωστε να ρωταει εκει οποιος θελει κατι να απαντανε επισημα?
    Ζητάς υποφόρουμ "support" κάτω από το forum "inalan" στην κατηγορία "FTTB/FTTH providers". Εφόσον δεν υπάρχει ακόμα ούτε η κατηγορία, ούτε το φόρουμ, και περιοριζόμαστε σε 1 thread 3000 posts, θα αργήσουμε πολύ για την υποστήριξη που ζητάς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος beatnick : 30-03-17 στις 20:06.
    Όταν είχατε PSTN, είχα ISDN. Όταν περιμένατε να πάει 22:00 για να πληρώσετε μισή χρονοχρέωση, εγώ είχα flat rate GPRS. Όταν βάλατε ADSL Shared LLU, εγώ είχα SDSL full LLU. Όταν αναβαθμίσατε σε 2play ADSL2, εγώ είχα 3play ADSL2+ Annex M. Kαι τώρα που ψάχνετε για VDSL, εγώ έχω ήδη FTTH.

  11. #2981
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PhantomDuck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγαινε στο λινκ της Ιναλαν και βάλε να στα δείχνει σε μορφή χάρτη (κάτω αριστερά). Εκεί θα δεις αποκλειστικά και μόνο τα πλάνα της εταιρίας (μπλε και κόκκινο), και θα παραλείψεις τις όποιες ατασθαλίες του Google Earth. Έτσι θα δεις πως δεν υπάρχει τίποτα στην συγκεκριμένη περιοχή, τουλάχιστον όχι στα τρέχοντα πλάνα τους.
    οπως ειπα εμενα δειχνει παλι το χρωμα αυτο και απο την σελιδα και αμα μπω στο google earth, πριν ημουν σε αλλο pc με xp. Δειχνω και φωτο, οπως και να εχει δεν με πειραζει γιατι εγω δεν ειμαι εκει κατω.
    απλα μου εκανε εντυπωση γιατι φαινεται εκει αυτο το χρωμα!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-03-30_21-10-19.png  


  12. #2982
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βρε Νικηφόρε, εξήγησαν παραπάνω ότι είναι σφάλμα της δορυφορικής εικόνας και όχι πραγματικό χρώμα. Αν το γυρίσεις σε μορφή χάρτη, πατώντας το κάτω αριστερό εικονίδιο, θα δεις ότι δεν υπάρχει άλλο χρώμα εκτός των 2 της Inalan.

  13. #2983
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε Νικηφόρε, εξήγησαν παραπάνω ότι είναι σφάλμα της δορυφορικής εικόνας και όχι πραγματικό χρώμα. Αν το γυρίσεις σε μορφή χάρτη, πατώντας το κάτω αριστερό εικονίδιο, θα δεις ότι δεν υπάρχει άλλο χρώμα εκτός των 2 της Inalan.
    και εγω το ειπα αυτο!
    απλα δειχνω την εικονα γιατι σε αυτη που εδειξε ο φιλος δεν φαινεται.
    Με δορυφορικη εικονα φαινεται το ειπα οτι θα ειναι προβλημα στον χαρτη.
    Επειδη παντα μιλαω και με αποδειξεις εβαλα την εικονα, αυτο ειναι ολο. Οποτε δεν χρειαζεται να λεμε τα ιδια. Εξαλου η περιοχη εκει κατω δεν με ενδιαφερει ακομα και αν ειχε διαθεσιμοτητα.

  14. #2984
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Μου απάντησαν το παρακάτω
    "Καλημέρα σας, από το καλοκαίρι θα καλύψουμε ένα κομμάτι στο Δήμο Αθηναίων, βέβαια θα πρέπει να βρίσκεστε εντός του δικτύου αυτού. Όπως γνωρίζετε κάνουμε ένα δίκτυο κυριολεκτικά από το μηδέν, άρα χρειάζεται χρόνο και τις απαραίτητες άδειες από τις αρμόδιες αρχές. Εάν έχετε αφίσει φόρμα ενδιαφέρτοντος και είστε εντός του δικτύου, θα υπάρξει ενημέρωση,πρός το παρόν δεν είναι εφικτή η σύνδεση."

    Συμπλήρωσα τη φόρμα ενδιαφέροντος και περιμένω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος achilleas13 : 01-04-17 στις 13:20.

  15. #2985
    Εγγραφή
    08-01-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    ΟΤΕ
    απο αρχες ιουνιου μπαινω inalan και εγω καθως καρφωθηκε το γνωστο κουτακι εξω απο το σπιτι μου , αντε να δουμε τη δυναμη φωτος

Σελ. 199 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 179189194197198199200201204209219 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας