Σελ. 636 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 616626631634635636637638641646656 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.526-9.540 από 18488

Θέμα: Inalan

  1. #9526
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιό δίνουν δηλαδή τώρα με Gigabit ?
    αυτο ειναι που δινουν και τωρα https://www.aliexpress.com/item/32788672766.html δυστυχως εχει ΜΟΝΟ την πρωτη πορτα 1000αρα και με τις 100αρες εκτος αν πεσει καποιος οπως ειπα στο παλιο με ολες τις 100αρες που ειναι ιδιο μοντελο, ιδια εμφανιση παλια εκδοση ομως.
    δινω αυτο το λινκ γιατι δεν το βρηκα αλλου.
    Υπενθυμιζω οτι ΔΕΝ επιτρεπεται να αγορασουμε αλλου εκτος της Optech.

  2. #9527
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Σε κατι τετοιες περιπτωσεις θα βοηθουσε πολυ το bridge mode.
    Εγω που εχω 1Gbit με Telekom (GPON), μου εχει βαλει η Telekom το modem σε bridge mode και μετα κουμπωνω οτι ρουτερ μου αρεσει.

    Πιστεψε με, σε ταχυτητες ανω των 100Mbps δεν αξιζει να μεινεις με το WiFi του ρουτερ, αλλα κι ουτε το default router.
    Iδανικα με ενα απλο ρουτερ οπως αυτο της Ubiquiti σε συνδυασμο με πολλαπλα access points στα 5GHz, θα κανετε παπαδες σε τετοιες γραμμες.

  3. #9528
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.674
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ok Nikifore!

    Οπότε όσοι είναι να βάλουν τώρα Inalan να το σκεφτούν καλά..
    μπας και θέλουν να πάρουν κατ' ευθείαν καλύτερο μοντέλο..

    https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #9529
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Aν είναι να δώσεις τόσα γιατί δεν κρατας το δικό τους με 2πλο νατ και DMZ, και να πάρεις ένα πολύ καλό καθαρό router ?

    θα σου μείνει ανεξαρτήτος provider και σιγουρα θα πάρεις και καλύτερο.

    H Inalan θα έπρεπε (με κόστος αν δεν θέλουν διαφορετικά) να δίνουν και καθαρό ONT τερματικό μηχάνημα. Εκεί να τα δώσω για να γλιτώσω τα 6*12=72€/χρόνο για να καταφέρω να έχω pubic ip στο δικό μου router.

  5. #9530
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok Nikifore!

    Οπότε όσοι είναι να βάλουν τώρα Inalan να το σκεφτούν καλά..
    μπας και θέλουν να πάρουν κατ' ευθείαν καλύτερο μοντέλο..

    https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router
    Καλημέρα, ξερω καποιους που το εκαναν αλλα αυτοι δεν ασχολούνται προφανως πολύ με παραμετροποιήσεις και απλα θελουν 5ghz ac και gigabit ethernet switch.
    Για ολους τους άλλους δεν αξιζει.
    Πχ εγω που πηρα το mikrotik hap ac2 που κανει παπαδες είναι κατω από την μιση τιμη του ποιο φτηνου εκει περα και εντελως ανεξαρτητο.
    Και υπαρχουν και άλλες καλες λυσεις σε διαφορους κατασκευαστες με ακομα ποιο χαμηλες τιμες, τα εχουν γραψει κατά καιρους και αλλοι.
    Δλδ η λυση να παρεις ένα από εκει είναι μονο αν δεν ασχολείσαι πολύ με παραμετροποιήσεις και θες ελεγχο, και αν δεν θες αλλα μηχανήματα στην μεση.

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν πιανεις την ταχυτητα που θα εχεις ενσύρματα και ασυρματα, μπορεις απλα να βαλεις ένα AP 5ghz ac, πρεπει όμως να είναι gigabit δεν είναι όλα, και συνηθως δεν εχουν switch οποτε θες και gigabit switch τοτε, όπως και να το κανουμε πολυυυυυ ποιο φτηνα και λυθηκε η απουσια 5ghz ac.
    Εφόσον βεβαια εχεις συσκευες 5gh ac, γιατι δεν εχουν τα παντα τετοια συχνοτητα.
    Γιαυτο πηρα και ένα stick wifi για ότι δεν εχει (laptops, netbooks) παιζει και σε android tablet, το κινητο μου ειχε ευτυχως.

  6. #9531
    Εγγραφή
    13-04-2007
    Περιοχή
    Salonica
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πχ εγω που πηρα το mikrotik hap ac2 που κανει παπαδες είναι κατω από την μιση τιμη του ποιο φτηνου εκει περα και εντελως ανεξαρτητο.
    .
    Μια ερώτηση...το mikrotik hap ac2, βγάζει 4 θύρες LAN Gbit, λειτουργεί σαν switch ή ταυτόχρονα βγάζει 1000ρες όλες. Δηλαδή PC, PS4, PS4 pro, όλες max ταχύτητα ή την "σπάει"?...
    ...Ευχαριστώ!

  7. #9532
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioadim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση...το mikrotik hap ac2, βγάζει 4 θύρες LAN Gbit, λειτουργεί σαν switch ή ταυτόχρονα βγάζει 1000ρες όλες. Δηλαδή PC, PS4, PS4 pro, όλες max ταχύτητα ή την "σπάει"?...
    ...Ευχαριστώ!
    Φυσικα 1000αρες ολες όπως γινεται με όλα, δεν εχω ακουσει ποτε να σπαει η ταχυτητα, αμα ηταν ετσι ένα δλδ που ειχε 8 ή παραπανω πορτες τι θα γινοταν?
    όταν λεμε 1000αρα σημαινει ότι κάθε πορτα δινει αυτή την ταχυτητα δεν διαμοιράζονται, για όλα ισχυει το ιδιο.
    Μπορεις να το παραμετροποιήσεις όπως θες, να παιξει σαν switch ή καποια πορτα να εχει άλλο σκοπο.
    Πχ εγω στην 1η που είναι η WAN εχω βαλει το Huawei router της inalan σε άλλο subnet από το εσωτερικο μου δικτυο γιατι παιζω με DMZ, οποτε αυτή δεν ανηκει στο switch.
    ενώ οι άλλες είναι bridge μεταξυ τους μαζι με τα 2 WLAN (2,4 + 5ghz).

  8. #9533
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Έχει κανονικά 4 θύρες LAN Gbit & wifi στα 2.4GHz & 5GHz. Κάνει "παπάδες" όπως λέει & ο φίλτατος Νικηφόρος, αλλά δεν είναι για τον μέσο χρήστη. Για να το σετάρεις σωστά θέλει γνώσεις, να διαβάσεις οδηγούς κτλ...
    ~SurvivaL~

  9. #9534
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexmouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πολύ απλά δεν βάζεις 2-3-4 pc να ανεβάζουν ταυτόχρονα σε 2-3-4 διαφορετικά account στο youtube. Η ακόμα καλύτερα σε 2-3-4 διαφορετικές υπηρεσίες και να αθροίσεις τις ταχύτητες;
    τότε θα δεις την πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής σου.
    Ακόμα καλύτερα μάζεψε μερικά TeraByte υλικό και ξεκίνα να ανεβάζεις σε διαφορετικές υπηρεσίες από 2-3-4 υπολογιστές ταυτόχρονα για 24 ώρες και να δεις μέσο όρο ταχύτητας.
    Εκεί θα δεις πραγματικά τι ψάρια πιάνει η σύνδεσή σου.

    Τώρα αν θες οπωσδήποτε direct access με εγγυημένο bandwidth σε μια συγκεκριμένη υπηρεσία (π.χ. youtube) στείλτους ένα mail. Ίσως παρέχουν κάποιο direct access VPN. (δεν γνωρίζω τίποτε για το youtube συγκεκριμένα. Απλά ξέρω άλλες υπηρεσίες που το παρέχουν αυτό)
    Μπορεί να ακούγονται overkill αυτά που λέω αλλά στον τομέα τον δικτύων όλα γίνονται με το ανάλογο κόστος.

    - - - Updated - - -



    "cries in neo irakleio"...............
    μην μου λες για Ηράκλειο (Αττικής) γιατί έχω φρικάρει
    έχουν τοποθετήσει καμπίνες FTTH και καλώδια οπτικών ινών η COSMOTE στους γύρω δρόμους έως πάει από τον Σταθμό ΗΣΑΠ Ηράκλειο
    και δεν έχει συνδεθεί κανείς όλα τα καλώδια είναι στην "αναμονή"

    άλλες περιοχές της Αττικής παρακαλούν...

  10. #9535
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Eχει κάνεις αλλος θέμα δυτική Θεσσαλονίκη? Πάλι δεν ανοίγουν πολλές σελίδες, αλλά όχι όλες.

  11. #9536
    Εγγραφή
    13-04-2007
    Περιοχή
    Salonica
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανονικά 4 θύρες LAN Gbit & wifi στα 2.4GHz & 5GHz. Κάνει "παπάδες" όπως λέει & ο φίλτατος Νικηφόρος, αλλά δεν είναι για τον μέσο χρήστη. Για να το σετάρεις σωστά θέλει γνώσεις, να διαβάσεις οδηγούς κτλ...
    OK συμφωνώ, αλλά εγώ το θέλω για δυνατό wifi 2.4 και 5 , όπως και να έχω πάνω του ένα PC και 2 PS4. Νομίζω πως σ' αυτή την περίπτωση δεν θα θέλει και ιδιαίτερο σετάρισμα...ή κάνω λάθος?

  12. #9537
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioadim Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK συμφωνώ, αλλά εγώ το θέλω για δυνατό wifi 2.4 και 5 , όπως και να έχω πάνω του ένα PC και 2 PS4. Νομίζω πως σ' αυτή την περίπτωση δεν θα θέλει και ιδιαίτερο σετάρισμα...ή κάνω λάθος?
    Καλημερα, δυστυχως ισχυει οτι ειπε ο φιλος, θελει ψαξιμο ακομα και εγω δλδ που δουλευω χρονια πολλα με mikrotik μηχανηματα παλι σε αυτο επρεπε μερικα πραγματα να τα ψαξω, να τα διαβασω κτλ, οπως πχ που εχει πανω ενα κουμπι, θελει προγραμματισμο με script για να το κανεις να παιζει σαν on/off το wifi. Σιγουρα για τον μεσο χρηστη που δεν θελει να μαθει mikrotik router OS, δεν θελει να ψαξει, να διαβασει και να σπαταλησει εστω λιγο απο τον χρονο του, δεν κανει ο νεος χρηστης θα τα βρει μπαστουνια.

    Σε αλλο θεμα που εχω κανει εχουν πει για αλλα μηχανακια, που κανουν την δουλεια που θες απλουστευμενα.
    Εδω ειναι το θεμα https://www.adslgr.com/forum/threads...HUAWEI-HG8546M οπου γινονται και προτασεις για εναλλακτικο wifi, αλλα και αλλα ρουτερ, αν και το ανοιξα για το συγκεκριμενο τελικα αλλου εχει καταληξει. Δεν πειραζει.

    - - - Updated - - -

    Αν θες και εχεις την διαθεση να ασχοληθεις, να ξερεις οτι δεν ειναι plug n play, εχουμε τα θεματα εδω https://www.adslgr.com/forum/forums/...s-routerBOARDs αν θες να ριξεις μια ματια, και αν θες να το παρεις σε οτι θες ευχαριστως να σε βοηθησουμε.

  13. #9538
    Εγγραφή
    13-04-2007
    Περιοχή
    Salonica
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, δυστυχως ισχυει οτι ειπε ο φιλος, θελει ψαξιμο ακομα και εγω δλδ που δουλευω χρονια πολλα με mikrotik μηχανηματα παλι σε αυτο επρεπε μερικα πραγματα να τα ψαξω, να τα διαβασω κτλ, οπως πχ που εχει πανω ενα κουμπι, θελει προγραμματισμο με script για να το κανεις να παιζει σαν on/off το wifi. Σιγουρα για τον μεσο χρηστη που δεν θελει να μαθει mikrotik router OS, δεν θελει να ψαξει, να διαβασει και να σπαταλησει εστω λιγο απο τον χρονο του, δεν κανει ο νεος χρηστης θα τα βρει μπαστουνια.

    Σε αλλο θεμα που εχω κανει εχουν πει για αλλα μηχανακια, που κανουν την δουλεια που θες απλουστευμενα.
    Εδω ειναι το θεμα https://www.adslgr.com/forum/threads...HUAWEI-HG8546M οπου γινονται και προτασεις για εναλλακτικο wifi, αλλα και αλλα ρουτερ, αν και το ανοιξα για το συγκεκριμενο τελικα αλλου εχει καταληξει. Δεν πειραζει.

    - - - Updated - - -

    Αν θες και εχεις την διαθεση να ασχοληθεις, να ξερεις οτι δεν ειναι plug n play, εχουμε τα θεματα εδω https://www.adslgr.com/forum/forums/...s-routerBOARDs αν θες να ριξεις μια ματια, και αν θες να το παρεις σε οτι θες ευχαριστως να σε βοηθησουμε.
    Ευχαριστώ, θα το ψάξω λιγάκι, προς το παρόν έχω ένα tp-link αλλά στα 2,4ghz κάνει "νερά", ενώ στα 5ghz δουλεύει άψογα.
    Επίσης καλοβλέπω και αυτό:
    https://www.gizmochina.com/2020/05/1...-99-on-giztop/
    ή αυτό:
    https://www.giztop.com/huawei-wifi-ax3-pro.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioadim : 30-05-20 στις 13:50.

  14. #9539
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τ πρώτο μου φένεται καλύτερο το θέμα είναι θα τα υποστηρίζει η Inalan η θα έχουν θέμα όσοι τα αγοράσουν καθώς είναι China version;

  15. #9540
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μην μπλεκεστε με τετοια πραγματα.

    Δοκιμασμενη λυση που δουλευει ΑΨΟΓΑ.

    1) Πολυ πιο φτηνα.
    2) Μέγιστη Ταχύτητα Wireless1200 Mbps
    3) Μέγιστη Ταχύτητα LAN 1000 Mbps

    Ειναι απο τις καλυτερες value/money λυσεις.
    The gr81 .

Σελ. 636 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 616626631634635636637638641646656 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας