Σελ. 534 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 514524529532533534535536539544554 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.996-8.010 από 18494

Θέμα: Inalan

  1. #7996
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα σας,

    Αν το βλέπει κάποιος εκπρόσωπος της εταιρείας θα ήθελα κάποιες απαντήσεις σε μερικά ερωτήματα:
    1. Παρατήρησα σε κάποιον πελάτη σας ότι στην σύνδεση του δεν υπάρχει hostname τύπου *.provider.gr που βάζουν οι άλλοι πάροχοi. Αυτό είναι κάτι που
    μπορεί να αλλάξει αν βάλω τον πελάτη να σας καλέσει ..?
    2. Το ip του δεν έχει αλλάξει εδώ και 2 ημέρες... Ακόμα και όταν έκλεισα τον router για 40 λεπτά πάλι το ίδιο πήρε.. Αλλάζουν αν ναι κάθε πότε..?

    Εχω και άλλες αλλά ανάλογα με τις απαντήσεις σε αυτά τα δύο ...θα κάνω και τις επόμενες...

    Ευχαριστώ πολύ ...

  2. #7997
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Αν το βλέπει κάποιος εκπρόσωπος της εταιρείας θα ήθελα κάποιες απαντήσεις σε μερικά ερωτήματα:
    1. Παρατήρησα σε κάποιον πελάτη σας ότι στην σύνδεση του δεν υπάρχει hostname τύπου *.provider.gr που βάζουν οι άλλοι πάροχοi. Αυτό είναι κάτι που
    μπορεί να αλλάξει αν βάλω τον πελάτη να σας καλέσει ..?
    2. Το ip του δεν έχει αλλάξει εδώ και 2 ημέρες... Ακόμα και όταν έκλεισα τον router για 40 λεπτά πάλι το ίδιο πήρε.. Αλλάζουν αν ναι κάθε πότε..?

    Εχω και άλλες αλλά ανάλογα με τις απαντήσεις σε αυτά τα δύο ...θα κάνω και τις επόμενες...

    Ευχαριστώ πολύ ...
    Καλημέρα σας.
    Για το 1το ερώτημα, δεν καταλαβαίνουμε που αναφέρεστε? Σε ένα speedtest, για παράδειγμα? Έχει να κάνει με το κατά πόσο είναι ενημερωμένα από άποψη geolocation και γενικότερων πληροφοριών για την εκάστοτε ΙΡ, οι διάφοροι servers.
    Αναφορικά με το 2ρο σαφώς και δεν άλλαξε. Είναι δυναμικές, αλλάζουν πολύ δύσκολα και αυτόματα από το σύστημά μας. Μπορεί να αλλάζει κάθε μήνα , αλλά να παραμείνει και η ίδια για 3-4 μήνες.

    Σας ευχαριστούμε.

  3. #7998
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας.
    Για το 1το ερώτημα, δεν καταλαβαίνουμε που αναφέρεστε? Σε ένα speedtest, για παράδειγμα? Έχει να κάνει με το κατά πόσο είναι ενημερωμένα από άποψη geolocation και γενικότερων πληροφοριών για την εκάστοτε ΙΡ, οι διάφοροι servers.
    Αναφορικά με το 2ρο σαφώς και δεν άλλαξε. Είναι δυναμικές, αλλάζουν πολύ δύσκολα και αυτόματα από το σύστημά μας. Μπορεί να αλλάζει κάθε μήνα , αλλά να παραμείνει και η ίδια για 3-4 μήνες.

    Σας ευχαριστούμε.
    Καλησπέρα σας,

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

    1 .Όχι δεν αναφέρομαι σε speetest. Αναφέρομαι σε σελίδες του τύπου: https://check-host.net/ip-info?host=79.129.182.111 ..Δείτε το link για να καταλάβετε τι
    εννοώ... Στο πεδίο hostame γραφει: athedsl-4441727.home.otenet.gr ενώ στα δικά σας γράφει ξανά το ip... Το hostname διευκολύνει όταν πρέπει να βάλεις
    το ip της σύνδεσης σου σε υπηρεσίες που απαιτούν συγκεκριμένες προσβάσεις και π.χ το *.otenet.gr βολεύει αντί να βάλεις συγκεκριμένα ranges..που
    προφανώς έχετε πολλά..
    2. Επειδή αναγκαστικά τα χρειάζομαι για κάποιες υπηρεσίες που θέλει ο πελάτης να μπαίνει ... υπάρχουν κάπου αναρτημένα τα ranges που παίρνουν οι δυναμικές
    συνδέσεις ..?

  4. #7999
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Επειδή αναγκαστικά τα χρειάζομαι για κάποιες υπηρεσίες που θέλει ο πελάτης να μπαίνει ... υπάρχουν κάπου αναρτημένα τα ranges που παίρνουν οι δυναμικές συνδέσεις ..?
    Παλαιότερα είχαν απαντήσει πως για να αλλάξει η δυναμική IP τους, θα πρέπει να μείνει το router για 24 ή 48 ώρες (δεν θυμάμαι ακριβώς) εκτός λειτουργίας. Με απλά λόγια, δεν αλλάζει τόσο εύκολα... εκτός κι αν απουσιάσεις για μέρες και πεις ότι θα κλείσεις το router για το διάστημα αυτό.

  5. #8000
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

    1 .Όχι δεν αναφέρομαι σε speetest. Αναφέρομαι σε σελίδες του τύπου: https://check-host.net/ip-info?host=79.129.182.111 ..Δείτε το link για να καταλάβετε τι
    εννοώ... Στο πεδίο hostame γραφει: athedsl-4441727.home.otenet.gr ενώ στα δικά σας γράφει ξανά το ip... Το hostname διευκολύνει όταν πρέπει να βάλεις
    το ip της σύνδεσης σου σε υπηρεσίες που απαιτούν συγκεκριμένες προσβάσεις και π.χ το *.otenet.gr βολεύει αντί να βάλεις συγκεκριμένα ranges..που
    προφανώς έχετε πολλά..
    2. Επειδή αναγκαστικά τα χρειάζομαι για κάποιες υπηρεσίες που θέλει ο πελάτης να μπαίνει ... υπάρχουν κάπου αναρτημένα τα ranges που παίρνουν οι δυναμικές
    συνδέσεις ..?
    Ναι υπάρχουν.
    Καλέστε στο τηλεφωνικό μας κέντρο ώστε να ενημερωθείτε από κάποιον τεχνικό μας.

    Σας ευχαριστούμε.

  6. #8001
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Δεν βγάινει το εικονίδιο στο τηλέφωνο.

  7. #8002
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι υπάρχουν.
    Καλέστε στο τηλεφωνικό μας κέντρο ώστε να ενημερωθείτε από κάποιον τεχνικό μας.

    Σας ευχαριστούμε.
    Καλησπέρα σας,

    Γιατί δεν τα δίνεται εδώ ...? Δεν είμαι στον πελάτη και δεν μπορώ να είμαι σήμερα...

  8. #8003
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα με το 10αρι υποδίκτυο και την ορατότητα του ρούτερ μας απο "γειτονικές" συνδέσεις θα το δείτε και να μας ενημερώσετε συνολικά ?

    Μην σας στέλνουμε προσωπικά μηνύματα και ενοχλούμε και τεχνικούς, εκτός και αν το επιθυμείτε ως διαδικασία.

    - - - Updated - - -



    Ναι ίδια εικόνα έχουμε

    Αν χτυπήσεις την 10αρα σου βγαίνει το router σου.
    Αν χτυπήσεις κάποια απο τις γειτονικές (το τελευταίο 1-256), βλέπεις 256 άλλα router
    Αν χτυπήσεις το 10.0.0.1-256 βλέπεις τον εξοπλισμό της Inalan.

    Καλό κακό πρέπει να μας απαντήσουν. Γιατί αν κάποιος έχει password που σπάει σε 10-20 μέρες, γιατί να την "φάει".
    Πλέον το δικό μου που ήταν 2 χρόνια, το άλλαξα και σπάει σε κάτι αιώνες (αλλά πάντα υπάρχει και η τυχαιότητα και η τύχη αυτού που ψάχνει). Εκτός αν πάλι κλείνει το interface μετά απο κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες.
    Καλησπερα, εχω μπερδευτει λιγο σχετικα με αυτα, το ρουτερ σου τι ip εχει? 10αρα εχει?
    γιατι εμενα ειναι 192.168 κατι που ανηκει σε αλλο subnet δλδ, οποτε λογικα για να βλεπει τα 10αρια χρειαζεται NAT ή VPN. Μαλλον το 1ο το εχει ενσωματωμενο. Την αφησα οπως την ειχε ομως.
    Εγω επειδη εχω παρει απο optech δεν ειναι ολα τα πραγματα κλειδωμενα, δεν δειχνω τωρα κατι παραπανω δεν χρειαζεται.
    Επισης αυτο στην φωτο βλεπουμε και τις ημερομηνιες κατω κατω λεει μεχρι 2014 ενω εμενα λεει 2020, ειναι πολυ παλιο αυτο το Α. (αναφερομαι στην φωτο του φιλου ποιο πριν).
    Δεν μου βγαζει εμενα τιποτα απο αυτα που λετε, με ποιον τροπο συνδεεστε, με καλωδιο ή wifi?

    Ισως επειδη δουλευω εγω με mikrotik router απο πισω με DMZ και ολο το subnet μου εχει ενα αλλο ip range που ανηκει στο AWMΝ, αν και το AWMN subnet βλεπει ολες τις 10αρες, αλλα και παλι μπορει το firewall στο αλλο ρουτερ να τα κοβει ολα. Μαλλον πρεπει να ανοιξω το wifi του να συνδεθω απευθειας για να δω. Θα δοκιμασω ετσι και ενημερωνω αργοτερα...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2020-02-07_17-09-18.png  


  9. #8004
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Ναι εγω δεν έχω άλλη 10αρα και δεν έχει conflict και την στέλνει προς το Modem.

    Με καλώδιο ειμαι.

  10. #8005
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εγω δεν έχω άλλη 10αρα και δεν έχει conflict και την στέλνει προς το Modem.

    Με καλώδιο ειμαι.
    Δοκιμασα με το κινητο ανοιξα στο ρουτερ της δλδ dhcp server και wifi, στο 10.0.0.01 δεν ανοιγει κατι ειναι dead απλα.
    Ετρεξα και ενα network analyzer επισης τιποτα, βρηκε το ρουτερ της ιναλαν, το κινητο μου και την ip στο mikrotik router που αντιστοιχει εκει για το DMZ.
    Τι ip εχει το ρουτερ σου με 10 ειναι? εμενα ειναι 192.168.1.Χ
    Μηπως εχει σχεση οτι το πηρα απο optech μετα και δεν ειναι ολα κλειστα πανω, μπορει κατι να μην εχει επειδη ειναι νεοτερο ισως? δεν ξερω...
    ποιο ρουτερ εχεις εσυ ?

  11. #8006
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    εγω βλέπω ότι και ο φίλος μας πιο πάνω.

    μπες με καλώδιο, μήπως κόβει κάτι στο WIFI.

    Ειναι το TR69 interface που βλέπεις και εσύ.

  12. #8007
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω βλέπω ότι και ο φίλος μας πιο πάνω.

    μπες με καλώδιο, μήπως κόβει κάτι στο WIFI.

    Ειναι το TR69 interface που βλέπεις και εσύ.
    https://en.wikipedia.org/wiki/TR-069

    δε νομιζω οτι εχει καποια σχεση.

    Αυτα στην φωτο εσυ μπορεις να τα δεις ?

    - - - Updated - - -

    Δεν εχω κατι διαθεσιμο τωρα για να βαλω καλωδιο, αλλα δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα, δεν μπορει απο το wifi να κοβει οτι ειναι υπαρχει και εκει.

    Τελικα το ρουτερ σου τι ip εχει? απο 192.168.1 ειναι και εσενα ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2020-02-07_18-18-34.png  


  13. #8008
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    λιγο διαφορετικά και κλειδωμένα

    Αν η ip η 10αρα είνα πχ 10.1.128.70

    βάλε advanced ip scanner και σκάναρε τα
    10.0.0.1-10.0.0.254
    10.1.128.1-10.1.128.254

    Πλέον το 1ο δείχνει πάλι τα 5 ip της Inalan αλλα μάλον κλείδωσαν τα web interfaces
    Το 2ο δείχνει και τα 254 και στα περισσότερα το web (https) των πελατών ειναι ανοιχτό.

    - - - Updated - - -

    σε εμένα απαντάνε τα 173 με https (ssl) και απαντάνε και σε ping κανονικά.

  14. #8009
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλα τι κουφα ειναι αυτα?
    εβαλα απευθειας στο Huawei laptop, οκ βρηκα ενα μακρυ καλωδιο ξηλωσα απο αλλου, δεν αλλαζει κατι εδω, δεν μπαινω στο 10.0.0.1
    ομως στο κινητο με ενα app απο wifi, βρηκα στην 10.0.0.1 να λεει Openwrt 951 και κατι στην 10.0.0.10.
    Στο δευτερο subnet δεν μου λεει κατι.
    Στην 10.0.0.1 μου δειχνει ανοιχτη την 21 και 22 πορτα!
    στην 10.0.0.10 γινεται ενας πανικος....ανοιχτες 21, 22, 111, 179, 443, 3306!
    ειναι περιεργες μερικες πχ η 179 λεει οτι ειναι BGP κατι που αφορα δρομολογητες! ενω η 3306 ειναι βαση δεδομενων mySQL.

    Να ζητησω και εγω απο την INALAN να μας πει τι ειναι αυτα και πως ειναι δυνατον αυτο ενω αυτες οι ips ανηκουν σε διαφορετικο subnet! φανταζομαι πως υπαρχει εσωτερικο ΝΑΤ στο ρουτερ και τις βλεπουμε.

    - - - Updated - - -

    Το προγραμμα που κανω τις δοκιμες ειναι αυτο : https://play.google.com/store/apps/d...netutils&hl=el

    - - - Updated - - -

    Τελικα και απο το desktop pc μου που παιζει σε awmn subnet 10.X.XXX.0/27 τα βλεπει αυτα! δεν ανοιγει ομως καποιο web interface, βασικα στο .10 ανοιγει λευκη σελιδα μονο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 07-02-20 στις 23:34. Αιτία: εσβησα τα nmap ηταν του awmn ips

  15. #8010
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασα με το κινητο ανοιξα στο ρουτερ της δλδ dhcp server και wifi, στο 10.0.0.01 δεν ανοιγει κατι ειναι dead απλα.
    Ετρεξα και ενα network analyzer επισης τιποτα, βρηκε το ρουτερ της ιναλαν, το κινητο μου και την ip στο mikrotik router που αντιστοιχει εκει για το DMZ.
    Τι ip εχει το ρουτερ σου με 10 ειναι? εμενα ειναι 192.168.1.Χ
    Μηπως εχει σχεση οτι το πηρα απο optech μετα και δεν ειναι ολα κλειστα πανω, μπορει κατι να μην εχει επειδη ειναι νεοτερο ισως? δεν ξερω...
    ποιο ρουτερ εχεις εσυ ?
    Nikiforos έχεις κάνει ένα λάθος στην διεύθυνση IP η σωστή είναι 10.0.0.1

    όχι η 10.0.0.01 αυτή η IP είναι λάθος και όσο και να προσπαθείς δεν θα ανοίξει ποτέ τίποτα.

    είναι σαν να βάζεις 192.168.1.01 δεν υπάρχει περίπτωση να σου ανοίξει ποτέ η ιστοσελίδα του ρούτερ γιατί είναι λάθος η διεύθυνση αν βάλεις όμως 192.168.1.1 θα δεις την ιστοσελίδα του ρούτερ σου

Σελ. 534 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 514524529532533534535536539544554 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας