Σελ. 545 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 525535540543544545546547550555565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.161-8.175 από 18550

Θέμα: Inalan

  1. #8161
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StELAkHs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά λίγο off topic αλλά θα το γράψω έτσι για το χαβαλε. Γυρνάει ένας αντιπρόσωπος/πωλητής της Wind από το πρωί στην γειτονιά και μου χτύπησε την πόρτα. Ευγενικοτατος δεν λέω αλλά μόλις μου είπε αν με ενδιαφέρει γραμμή από την εταιρία του χαμογέλασα και εγώ ευγενικά και του είπα : φίλε μου σε ευχαριστώ αλλά περιμένω 100/100 συμμετρικό και η ίνα μόλις πήρε την γωνία και έρχεται...
    Επίσης μόλις του είπα Inalan από μόνος του μου είπε οκ πάω πάσο. Χαχαχα
    Χαχαχαχαχαχα
    Να δεις που κάνουν γκάλοπ ποιος ενδιαφέρεται, για να δουν πως θα προχωρήσουν τα έργα.. (που τους βλέπω να τα παρατάνε όπως πάει το πράμα)

  2. #8162
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως εχουμε διαφορετικη αποψη του "εγγυημενου" .

    Οταν πχ βαζουμε VDSL 100ara.... δεν ειναι εγγυημενο οτι θα τα πιασουμε.
    Οταν βαλουμε Ιναλαν 100αρα.... θα τα πιασουμε σιγουρα.
    Οταν βαλουμε Ιναλαν 250αρα.... θα τα πιασουμε σιγουρα.

    Τωρα αν στη διαρκεια της μερας λογω congestion μειωθει το πραγματικο throughput... αυτο μπορει να συμβει παντου.
    Εσύ μιλάς για την επικοινωνία χρήστη με πάροχο.

    Να θυμίσω ενα πράγμα, το Gpon ξεκινάει απο τον πάροχο με 2.5Gbit και συνήθως γίνεται σπλιτ σε 32 χρήστες τουλάχιστον, do the math αν θέλεις.
    Δεν υπάρχει κάτι εγγυημένο.
    Το ίδιο ισχύει και στο xdsl, στο xdsl απλά έχεις και τον παράγοντα απόσταση/ποιότητα καλωδίου.

    Εγώ όταν ακούω εγγυημένο έχω στο μυαλό μου 1:1 με το international Internet καθάρα δικό μου.

    όποτε μην λες εγγυημένο, γιατί άπλα δεν είναι

  3. #8163
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μιλάς για την επικοινωνία χρήστη με πάροχο.

    Να θυμίσω ενα πράγμα, το Gpon ξεκινάει απο τον πάροχο με 2.5Gbit και συνήθως γίνεται σπλιτ σε 32 χρήστες τουλάχιστον, do the math αν θέλεις.
    Δεν υπάρχει κάτι εγγυημένο.
    Το ίδιο ισχύει και στο xdsl, στο xdsl απλά έχεις και τον παράγοντα απόσταση/ποιότητα καλωδίου.

    Εγώ όταν ακούω εγγυημένο έχω στο μυαλό μου 1:1 με το international Internet καθάρα δικό μου.

    όποτε μην λες εγγυημένο, γιατί άπλα δεν είναι
    Δε γνωρίζω πως πάει το θέμα, οπότε απλά θα υποθέσω και αν χρειάζεται διόρθωσέ με..

    Είναι στάνταρ το 2.5Gbit που αναφέρεις;
    Δεν αποκλείεται να έχει παραπάνω;
    Ή έστω κι αν έχει τόσο, εφόσον υπάρχει ζήτηση και αντέχει οικονομικά, δε θα μπορεί να "αγοράσει" κι άλλο;

  4. #8164
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γνωρίζω πως πάει το θέμα, οπότε απλά θα υποθέσω και αν χρειάζεται διόρθωσέ με..

    Είναι στάνταρ το 2.5Gbit που αναφέρεις;
    Δεν αποκλείεται να έχει παραπάνω;
    Ή έστω κι αν έχει τόσο, εφόσον υπάρχει ζήτηση και αντέχει οικονομικά, δε θα μπορεί να "αγοράσει" κι άλλο;
    Ρίξε αν θέλεις μια ματιά εδώ http://www.gpon.com/how-gpon-works

    Για να το αλλάξει σημαίνει πως πρέπει να αλλάξει εξοπλισμό, σε όλους που είναι συνδεμένοι στην συγκεκριμένη ινα και μετά στα σπλιτερ

  5. #8165
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μιλάς για την επικοινωνία χρήστη με πάροχο.

    Να θυμίσω ενα πράγμα, το Gpon ξεκινάει απο τον πάροχο με 2.5Gbit και συνήθως γίνεται σπλιτ σε 32 χρήστες τουλάχιστον, do the math αν θέλεις.
    Δεν υπάρχει κάτι εγγυημένο.
    Το ίδιο ισχύει και στο xdsl, στο xdsl απλά έχεις και τον παράγοντα απόσταση/ποιότητα καλωδίου.

    Εγώ όταν ακούω εγγυημένο έχω στο μυαλό μου 1:1 με το international Internet καθάρα δικό μου.

    όποτε μην λες εγγυημένο, γιατί άπλα δεν είναι
    Οπως σου ειπα... εννοουμε διαφορετικο πραγμα.

    Θες να γραψω "εγγυημενη επικοινωνια με τον παροχο " .. ?? αυτο τοτε.

    Ουτως η αλλως δεν ειναι δουλεια μας να αναλυσουμε τις υποδομες και τις διασυνδεσεις των παροχων ουτε για την αναλογια 32:1 ή ακομα και 50:1 γιατι θα παει αλλου η συζητηση.
    Ολα αυτα ειναι στη θεωρια και δεν υπαρχει τροπος να γνωριζουμε τι ακριβως πρακτικη ακολουθει ο καθε παροχος.
    Το ιδιο συμβαινει πλεον σε ολη την χωρα... ασχετα που the last mile ειναι χαλκος στους υπολοιπους παροχους.
    The gr81 .

  6. #8166
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εγγυημένο;
    Ναι ή όχι;

    Απλή ερώτηση είναι.
    οι φίλοι μου που έχουν INALAN 100/100 - 200/200 λένε ναι

    εγώ δεν μπορώ να το ξέρω αν είναι εγγυημένο ή όχι γιατί δεν έχω τους όρους χρήσης ή το συμβόλαιο (μήπως αναγράφεται κάτι)

    αυτό μπορούν να το πουν όσοι είναι πελάτες της INALAN και έχουν διαβάσει τους όρους χρήσης και το συμβόλαιο

    εγώ αυτό που βλέπω από τους φίλους μου είναι ότι συγχρονίζουν πάνω από τα 100/100 - 200/200 δεν έχουν πέσει ποτέ κάτω από αυτές τις ταχύτητες

    πρόσεξε δεν αμφισβητώ αυτό που λες για την τεχνολογία GPON και τα 2.5Gbit

    άλλωστε με ότι αφορά την τεχνολογία γύρω από τις οπτικές ίνες δηλώνω άσχετος με το αντικείμενο εσύ γνωρίζεις περισσότερα από μένα.

  7. #8167
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως σου ειπα... εννοουμε διαφορετικο πραγμα.

    Θες να γραψω "εγγυημενη επικοινωνια με τον παροχο " .. ?? αυτο τοτε.

    Ουτως η αλλως δεν ειναι δουλεια μας να αναλυσουμε τις υποδομες και τις διασυνδεσεις των παροχων ουτε για την αναλογια 32:1 ή ακομα και 50:1 γιατι θα παει αλλου η συζητηση.
    Ολα αυτα ειναι στη θεωρια και δεν υπαρχει τροπος να γνωριζουμε τι ακριβως πρακτικη ακολουθει ο καθε παροχος.
    Το ιδιο συμβαινει πλεον σε ολη την χωρα... ασχετα που the last mile ειναι χαλκος στους υπολοιπους παροχους.
    Ούτε ακόμα και η επικοινωνία με τον πάροχο δεν είναι εγγυημένη 2,400/32=75mbit

    Αυτό που μπορείς να πεις είναι πως αν κάνει σύνδεση τοτε έχει κάνει σύνδεση, όχι όπως με τον χαλκό που σου ρίχνει την ταχύτητα η απόσταση ή το crosstalk.

    Το να γράφεις με bold εγγυημένο είναι λάθος.

  8. #8168
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ θυμάμαι κάτι που είχαν γράψει, από πληροφορίες τεχνικών..
    ότι η Inalan βάζει σε κάθε γραμμή μέχρι 12 πελάτες max νομίζω..

    ή για κουτί έλεγαν .. ?
    Χμμ..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #8169
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Είναι όσο εγγυημένο ειναι και στους άλλους παρόχους σε οικιακά πάντα πακέτα.

    Σε inalan όσες φορές και να κάνω speedtest δεν έχω δει κάτω απο 100+/100+, όπως και σε ΟΤΕ 50/5 δεν ειχα δει ποτέ κάτι κάτω απο 47/4.5.

    Οι εμπειρίες όλων διαφέρουν. Ας μην το διαλύσουμε και άλλο το θέμα.

    Αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα είναι η ενημέρωση για το νέο πακέτο:
    1) ταχύτητα
    2) κόστος
    3) CAP
    4) πέναλτι αποδέσμευσης

  10. #8170
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όσο εγγυημένο ειναι και στους άλλους παρόχους σε οικιακά πάντα πακέτα.

    Σε inalan όσες φορές και να κάνω speedtest δεν έχω δει κάτω απο 100+/100+, όπως και σε ΟΤΕ 50/5 δεν ειχα δει ποτέ κάτι κάτω απο 47/4.5.

    Οι εμπειρίες όλων διαφέρουν. Ας μην το διαλύσουμε και άλλο το θέμα.

    Αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα είναι η ενημέρωση για το νέο πακέτο:
    1) ταχύτητα
    2) κόστος
    3) CAP
    4) πέναλτι αποδέσμευσης
    Κάτσε ρε συ, ούτε σελίδα δεν πιάσαμε ακόμα



  11. #8171
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, καθίστε να δούμε την επίσημη ανακοίνωση πρώτα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε ρε συ, ούτε σελίδα δεν πιάσαμε ακόμα

    Σηκώνει ακόμη 500 σελίδες το θέμα εδώ ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-02-20 στις 10:41.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #8172
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μιλάς για την επικοινωνία χρήστη με πάροχο.

    Να θυμίσω ενα πράγμα, το Gpon ξεκινάει απο τον πάροχο με 2.5Gbit και συνήθως γίνεται σπλιτ σε 32 χρήστες τουλάχιστον, do the math αν θέλεις.
    Δεν υπάρχει κάτι εγγυημένο.
    Το ίδιο ισχύει και στο xdsl, στο xdsl απλά έχεις και τον παράγοντα απόσταση/ποιότητα καλωδίου.

    Εγώ όταν ακούω εγγυημένο έχω στο μυαλό μου 1:1 με το international Internet καθάρα δικό μου.

    όποτε μην λες εγγυημένο, γιατί άπλα δεν είναι


    Ειλικρινά χαίρομαι που κάνεις αυτές τις διευκρινίσεις, για να ενημερωθεί σωστά αρκετός κόσμος που "πετάει στα σύννεφα".

    Τις προάλλες σκοτωνόμουν κυριολεκτικά στο Skype με ένα φίλο από τη Νέα Φιλαδέλφεια, που ετοιμάζεται να κάνει αίτηση για το FTTH στην Cosmote. Ο τεχνικός της Cosmote που συνάντησε στον δρόμο, τον παραμύθιασε ασύστολα ότι το δίκτυο των οπτικών ινών της Cosmote μπορεί να δώσει σε ΟΛΟΥΣ τους χρήστες που θα είναι συνδεδεμένοι ταχύτητα download στο 1Gbps ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!

    Κι εγώ μάλιστα του έλεγα για μάξιμουμ 25 χρήστες (κάπου το είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ) ότι θα μοιράζονται τα 2,5Gbps bandwidth, και όχι τους 32 που λες εδώ, όπως και στο link που έβαλες...

  13. #8173
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    θα αντιγράψω

    Αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα είναι η ενημέρωση για το νέο πακέτο:
    1) ταχύτητα
    2) κόστος
    3) CAP
    4) πέναλτι αποδέσμευσης

    για να ιδρώσουν κάποιοι άλλοι που κάθονται στις φαρδιές τους καρέκλες και στα μεγάλα τους γραφεία και παίρνουν τους "παχουλούς μισθούς"

    αλλά δεν μπορούν να τηρήσουν ούτε τα χρονοδιαγράμματα για το VDSL Vectoring ούτε για το FTTH μέσω της δράσης sfbb.gr

    και μετά απορούμε γιατί ο Μ.Ο της ταχύτητας στην χώρα μας (σύμφωνα με πρόσφατη ερεύνα που έχει δημοσιευτείς) είναι 13,41Mbps πράγμα που στην παγκόσμια κατάταξη μας βάζει στην 56η θέση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά χαίρομαι που κάνεις αυτές τις διευκρινίσεις, για να ενημερωθεί σωστά αρκετός κόσμος που "πετάει στα σύννεφα".

    Τις προάλλες σκοτωνόμουν κυριολεκτικά στο Skype με ένα φίλο από τη Νέα Φιλαδέλφεια, που ετοιμάζεται να κάνει αίτηση για το FTTH στην Cosmote. Ο τεχνικός της Cosmote που συνάντησε στον δρόμο, τον παραμύθιασε ασύστολα ότι το δίκτυο των οπτικών ινών της Cosmote μπορεί να δώσει σε ΟΛΟΥΣ τους χρήστες που θα είναι συνδεδεμένοι ταχύτητα download στο 1Gbps ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!

    Κι εγώ μάλιστα του έλεγα για μάξιμουμ 25 χρήστες (κάπου το είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ) ότι θα μοιράζονται τα 2,5Gbps bandwidth, και όχι τους 32 που λες εδώ, όπως και στο link που έβαλες...
    ο sdikr καλά τα λέει όπως και αρκετοί άλλοι που γνωρίζετε για τις νέες τεχνολογίες (GPON/οπτικές ίνες κτλ)

    αυτό για το 1Gbps πάντως ισχύει το έχουν πει αρκετοί τεχνικοί που δουλεύουν στο FTTH και από την COSMOTE και από τις άλλες VODAFONE/WIND

    το έχω ακούσει και εγώ που εξέφρασα την επιθυμία για το 1Gbps.

  14. #8174
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αν το νέο πακέτο είναι αυτό που λέτε, τότε η Inalan θα αποκαταστήσει την απόστασή από τον ανταγωνισμό (που μειώθηκε αισθητά τον τελευταίο καιρό) στα επίπεδα που ήταν όταν πρωτοξεκίνησε. Ή πιο απλά, θα τους αφήσει στη σκόνη.

  15. #8175
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όσο εγγυημένο ειναι και στους άλλους παρόχους σε οικιακά πάντα πακέτα.

    Σε inalan όσες φορές και να κάνω speedtest δεν έχω δει κάτω απο 100+/100+, όπως και σε ΟΤΕ 50/5 δεν ειχα δει ποτέ κάτι κάτω απο 47/4.5.

    Οι εμπειρίες όλων διαφέρουν. Ας μην το διαλύσουμε και άλλο το θέμα.

    Αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα είναι η ενημέρωση για το νέο πακέτο:
    1) ταχύτητα
    2) κόστος
    3) CAP
    4) πέναλτι αποδέσμευσης
    Αν πας σε μεγαλύτερο πακέτο από μικρότερο δεν χρεώνεσαι πέναλτι αποδέσμευσης.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 545 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 525535540543544545546547550555565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας