Σελ. 364 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 344354359362363364365366369374384 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.446-5.460 από 18561

Θέμα: Inalan

  1. #5446
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κάποιες σελίδες ρώτησε ένα μέλος για τυχόν επέκταση στην ανατολική Θεσσαλονίκη. Επαναφέρω το ερώτημα γιατί έχει σίγουρα χαθεί και δεν το είδαν από την ιναλαν.εχει πολύ κόσμο που ενδιαφέρεται και μακάρι να είναι στα σχέδια τους.
    Εγώ δεν το βλέπω να έρχονται στην ανατολική Θεσσαλονίκη. Έχουν μοιράσει άτυπα την πίτα με την HCN που της άφησαν την ανατολική πλευρά και η inalan πήρε την δυτική.

  2. #5447
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων



    Οχι θα δώσεις την 2η static public Που θα σου δώσουν σαν gateway, το 2ο σου θα έχει public ip και θα δουλεύουν τα πάντα όπως αν είχες bridge
    ok, ξέρεις περισσότερα από μένα*, αλλά πάλι, δε θα πρέπει να ορίσεις τα routes στο router της inalan? δίνει τέτοιες δυνατότητες;
    καταλαβαίνω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα, αλλά αυτό φαίνεται ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο, που χρησιμοποιεί δικό του εξοπλισμό


    * edit-> επειδή το ξαναδιάβασα και ακούγεται λίγο παράξενα, προς αποφυγή παρεξήγησης. το είπα στα σοβαρά, αφού εγώ προσωπικά ελάχιστα ξέρω από δίκτυα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kiriakk : 28-06-18 στις 22:22.

  3. #5448
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok, ξέρεις περισσότερα από μένα*, αλλά πάλι, δε θα πρέπει να ορίσεις τα routes στο router της inalan? δίνει τέτοιες δυνατότητες;
    καταλαβαίνω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα, αλλά αυτό φαίνεται ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο, που χρησιμοποιεί δικό του εξοπλισμό


    * edit-> επειδή το ξαναδιάβασα και ακούγεται λίγο παράξενα, προς αποφυγή παρεξήγησης. το είπα στα σοβαρά, αφού εγώ προσωπικά ελάχιστα ξέρω από δίκτυα
    όπως το καταλαβαίνω εγώ όταν παίρνεις block ip σου δίνουν συνεχόμενες διευθύνσεις. Όπως όταν χωρίζεις ένα δίκτυο σε υποδίκτυα έτσι και εδώ έχεις ένα υποδίκτυο, ας το πούμε έτσι, στο δίκτυο της inalan. Η πρώτη ip σε κάθε υποδίκτυο είναι το localhost και η τελευταία η broadcast. Είναι κανόνας αυτός. Τις ενδιάμεσες ip τις μοιράζεις στις συσκευές που έχεις στο δίκτυο σου. Μία από αυτές θα την πάρει το router όπως γίνεται και τώρα. Την δεύτερη τώρα θα την δώσεις στη συσκευή που θέλεις. Πως πας και βάζεις καρφωτή ip σε έναν Η/Υ που δίνεις πρώτα την ip του μηχανήματος, μετά την ip του router για προεπιλεγμένη πύλη και μετα το dns έτσι και εδώ θα δώσεις στο router που έχεις την δεύτερη ip. Σαν gateway, γιατί κάπως θα πρέπει να βγαίνει προς τα έξω, δίνεις την πρώτη ip που έχει δώσει η inalan στο router το δικό της και dns δίνεις πχ της google 8.8.8.8. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να επικοινωνήσεις με το router απο έξω σαν να είχες στη γραμμή μόνο αυτό.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  4. #5449
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0

  5. #5450
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Καλημέρα σε όλους.

    Αναφορικά με την Θεσσαλονίκη σαφώς και στόχος μας είναι να την καλύψουμε όλη, μελλοντικά.
    Όμως αυτό απαιτεί αρκετό χρόνο αν σκεφτείτε πως από εβδομάδα ξεκινάει το χτίσιμο του κορμού στον Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης (για να καταλάβετε που βρισκόμαστε) και αφού ολοκληρωθεί μπαίνουμε Δήμο Θεσσαλονίκης. Υπάρχει σχέδιο επέκτασης και προς Συκιές, παράλληλα, αλλά ακόμα συζητιέται. Οπότε αναλόγως ποια περιοχή εννοείται ακριβώς, όταν λέτε Ανατολική Θεσσαλονίκη, μπορείτε να υπολογίσετε στο περίπου και το χρονοδιάγραμμα.

  6. #5451
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα σας!

    Θα γίνει κάποιο Update στην περιοχή κάλυψης του χάρτη σας στην περιοχή της Άνω Κυψέλης ?
    Διαβάζω για έργα σας εκτός της περιοχής που δείχνετε τώρα..

    Θα ξέρετε φαντάζομαι ότι η περιοχή του A/K Πατήσια, μεταξύ Βελβενδού και Αρμονίας είναι μία περιοχή που ακόμη δεν έχει καθόλου VDSL,
    και δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα τα έργα της Wind.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #5452
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας!

    Θα γίνει κάποιο Update στην περιοχή κάλυψης του χάρτη σας στην περιοχή της Άνω Κυψέλης ?
    Διαβάζω για έργα σας εκτός της περιοχής που δείχνετε τώρα..

    Θα ξέρετε φαντάζομαι ότι η περιοχή του A/K Πατήσια, μεταξύ Βελβενδού και Αρμονίας είναι μία περιοχή που ακόμη δεν έχει καθόλου VDSL,
    και δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα τα έργα της Wind.
    Βάλε και την Αρμονίας μέσα φίλε μου. Τι έχει δηλαδή;

  8. #5453
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Εγω προσωπικά είμαι στην περιοχή Ιπποκράτειου νοσοκομειου

  9. #5454
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης φτάσατε μέχρι το δημαρχείο και μετά τίποτε.Φαίνεται στο χάρτη ότι από Ευκαρπία κατεβαίνετε ακτινωτά,όλο εκείνο το κομμάτι από δημαρχείο προς Σταυρούπολη δεν θα καλυφθεί?
    Υπάρχουν προβλήματα με τον Δήμο Ευόσμου?

  10. #5455
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    βρε εχετε 100/100 και καθεστε και αναλυετε τωρα, αν θα θελετε bridge, αν ειναι εκεινο, αν ειναι τ αλλο..χαρειτε βρε τις γραμμες σας και αφηστε εμας να σερνομαστε με τα 12mbps, με τα crc errors, με τις αποσυνδεσεις μας..λες και μενουμε στο κιργισταν, που ακομα και κει, ειμαι σιγουρος πως καλυτερο internet θα χουν απ οτι εμεις στην μακρινη κυψελη!

  11. #5456
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε εχετε 100/100 και καθεστε και αναλυετε τωρα, αν θα θελετε bridge, αν ειναι εκεινο, αν ειναι τ αλλο..χαρειτε βρε τις γραμμες σας και αφηστε εμας να σερνομαστε με τα 12mbps, με τα crc errors, με τις αποσυνδεσεις μας..λες και μενουμε στο κιργισταν, που ακομα και κει, ειμαι σιγουρος πως καλυτερο internet θα χουν απ οτι εμεις στην μακρινη κυψελη!
    μα δεν ξερεις οτι οταν εχεις κατι θέλεις το κάτι καλύτερο.

  12. #5457
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε εχετε 100/100 και καθεστε και αναλυετε τωρα, αν θα θελετε bridge, αν ειναι εκεινο, αν ειναι τ αλλο..χαρειτε βρε τις γραμμες σας και αφηστε εμας να σερνομαστε με τα 12mbps, με τα crc errors, με τις αποσυνδεσεις μας..λες και μενουμε στο κιργισταν, που ακομα και κει, ειμαι σιγουρος πως καλυτερο internet θα χουν απ οτι εμεις στην μακρινη κυψελη!
    εγώ δεν έχω ακόμη, αν και δεν είμαι μακριά. και έχει έρθει στο δήμο μου,

    έχω 48/4 ;πό 50άρα vdsl
    και έχω φάει αρκετό χρόνο και λιγότερο χρήμα,
    να στήσω δικό μου firewall router,

    αν θα υπάρχει τρόπος (εννοώ σχετικά εύκολος για μένα, γιατί αλλοιώς όλα γίνονται) να το στήσω πίσω από το ρούτερ της ίναλαν,
    είτε bridge είτε οτιδήποτα άλλο, θα κάνω τη μετάβαση,
    αλλοιώς καλά είμαι όπως είμαι

    (τα ίδια ισχύουν και aπό την ανάποδη, αν ο ΟΤΕ μου δυσκολέψει τη ζωή με το ρούτερ μου, ΟΤΑΝ έρθει το voip)

    αυτά για μένα, ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους,

  13. #5458
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα δεν ξερεις οτι οταν εχεις κατι θέλεις το κάτι καλύτερο.
    Ισχυει.... αλλωστε οι σοφοι λεγανε.... Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος ..

    Δεν ειναι τυχαιο.

    Παρολα αυτα.. υπαρχει και η αλλη πλευρα.

    Οταν εχεις κατι δεν πρεπει να μενεις στασιμος. πρεπει να εξελισεσαι και να βελτιωνεσαι.
    Να ακολουθεις τις τασεις της τεχνολογικης μοδας και να πειραματιζεσαι.

    Και αν δεν θες να πειραματιζεσαι..... πολλοι ειναι αυτοι που εχουν πολλες συσκευες στο σπιτι τους και χρειαζονται καλυτερη διαχειριση.
    Οποτε ειναι μονοδρομος το bridge..... ή ημιμετρα το port forward/DMZ .
    The gr81 .

  14. #5459
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε εχετε 100/100 και καθεστε και αναλυετε τωρα, αν θα θελετε bridge, αν ειναι εκεινο, αν ειναι τ αλλο..χαρειτε βρε τις γραμμες σας και αφηστε εμας να σερνομαστε με τα 12mbps, με τα crc errors, με τις αποσυνδεσεις μας..λες και μενουμε στο κιργισταν, που ακομα και κει, ειμαι σιγουρος πως καλυτερο internet θα χουν απ οτι εμεις στην μακρινη κυψελη!
    Έκει που είσαι ήμασταν. Και κάναμε τα ίδια με τις πενιχρές γραμμές. Τώρα, ήρθε η inalan και μας έδωσε 100/100!!!! Σ' εμένα πχ το download ανέβηκε 10 φορές και το upload 100. Και κάνω τα ίδια πολύ καλύτερα. Και θέλω να κάνω κι άλλα γιατί μου το επιτρέπει η γραμμή μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ δεν έχω ακόμη, αν και δεν είμαι μακριά. και έχει έρθει στο δήμο μου,

    έχω 48/4 ;πό 50άρα vdsl
    και έχω φάει αρκετό χρόνο και λιγότερο χρήμα,
    να στήσω δικό μου firewall router,

    αν θα υπάρχει τρόπος (εννοώ σχετικά εύκολος για μένα, γιατί αλλοιώς όλα γίνονται) να το στήσω πίσω από το ρούτερ της ίναλαν,
    είτε bridge είτε οτιδήποτα άλλο, θα κάνω τη μετάβαση,
    αλλοιώς καλά είμαι όπως είμαι

    (τα ίδια ισχύουν και aπό την ανάποδη, αν ο ΟΤΕ μου δυσκολέψει τη ζωή με το ρούτερ μου, ΟΤΑΝ έρθει το voip)

    αυτά για μένα, ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους,
    Δεν έχεις voip; Θα στη δυσκολέψει αλλά όχι πολύ.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  15. #5460
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.

    Αναφορικά με την Θεσσαλονίκη σαφώς και στόχος μας είναι να την καλύψουμε όλη, μελλοντικά.
    Όμως αυτό απαιτεί αρκετό χρόνο αν σκεφτείτε πως από εβδομάδα ξεκινάει το χτίσιμο του κορμού στον Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης (για να καταλάβετε που βρισκόμαστε) και αφού ολοκληρωθεί μπαίνουμε Δήμο Θεσσαλονίκης. Υπάρχει σχέδιο επέκτασης και προς Συκιές, παράλληλα, αλλά ακόμα συζητιέται. Οπότε αναλόγως ποια περιοχή εννοείται ακριβώς, όταν λέτε Ανατολική Θεσσαλονίκη, μπορείτε να υπολογίσετε στο περίπου και το χρονοδιάγραμμα.
    Kαι με τον Δήμο Παύλου Μελά (Σταυρούπολη-Πολίχνη-Ευκαρπία) πότε θα ασχοληθείτε;

Σελ. 364 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 344354359362363364365366369374384 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας