Σελ. 294 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 274284289292293294295296299304314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.396-4.410 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #4396
    Εγγραφή
    23-02-2004
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια(Αττικη)
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE 670L
    Βλέποντας αυτές τις μέρες για το netflix σκέφτηκα να επισκεφτώ την σελίδα για πληροφορίες.Φτάνοντας όμως στο speedtest απογοητεύτηκα.Οι ταχύτητες που μου βγάζει είναι απο 20-35.
    Αρκετά χαμηλές θα έλεγα.Επικοινώνησα με το netflix και ρώτησα αν υπάρχει κάποιου είδους κόφτη στην ταχύτητα και μου είπαν πως όχι.Σε αναζήτηση στο ίντερνετ είδα σε κάποιο άλλο φόρουμ οτι κάποιος με vdsl έβγαζε 40-45+ και απορώ τι συμβαίνει.
    Μπορεί κάποιος να κάνει το speedtest του netflix https://fast.com/ και να ποστάρει αν έχει μεγαλύτερα αποτελέσματα;

    θέλω να ρωτήσω,έχει βάλει κάποιος με ίναλαν netflix και βλέπει απροβλημάτιστα 4k;Λογικά φαντάζομαι πως ναι αλλά το speedtest με προβλημάτισε.

  2. #4397
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βασιλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας αυτές τις μέρες για το netflix σκέφτηκα να επισκεφτώ την σελίδα για πληροφορίες.Φτάνοντας όμως στο speedtest απογοητεύτηκα.Οι ταχύτητες που μου βγάζει είναι απο 20-35.
    Αρκετά χαμηλές θα έλεγα.Επικοινώνησα με το netflix και ρώτησα αν υπάρχει κάποιου είδους κόφτη στην ταχύτητα και μου είπαν πως όχι.Σε αναζήτηση στο ίντερνετ είδα σε κάποιο άλλο φόρουμ οτι κάποιος με vdsl έβγαζε 40-45+ και απορώ τι συμβαίνει.
    Μπορεί κάποιος να κάνει το speedtest του netflix https://fast.com/ και να ποστάρει αν έχει μεγαλύτερα αποτελέσματα;

    θέλω να ρωτήσω,έχει βάλει κάποιος με ίναλαν netflix και βλέπει απροβλημάτιστα 4k;Λογικά φαντάζομαι πως ναι αλλά το speedtest με προβλημάτισε.
    Το netflix δεν πρέπει να έχει servers συνδεμένους με το GRIX. Από ένα tracert (το οποίο δεν είναι ακριβές μιας και το netflix μπορεί να χρησιμοποιεί άλλον server για το streaming, πιο κοντά, αλλά δεν θα κάτσω να το ψάξω) βλέπω ότι με Wind VDSL που έχω έφυγε μέσω Seabone και μετά συνδέθηκε με το CDN της Akamai. Ελπίζω το Netflix να βάλει servers στην Ελλάδα για να γίνουν τα πράγματα πιο εύκολα για όλους.

  3. #4398
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το netflix δεν πρέπει να έχει servers συνδεμένους με το GRIX. Από ένα tracert (το οποίο δεν είναι ακριβές μιας και το netflix μπορεί να χρησιμοποιεί άλλον server για το streaming, πιο κοντά, αλλά δεν θα κάτσω να το ψάξω) βλέπω ότι με Wind VDSL που έχω έφυγε μέσω Seabone και μετά συνδέθηκε με το CDN της Akamai. Ελπίζω το Netflix να βάλει servers στην Ελλάδα για να γίνουν τα πράγματα πιο εύκολα για όλους.
    Η netflix τρέχει πάνω στην AWS. Ακόμα η Amazon δεν έχει κάτι κοντά στην Ελλάδα οπότε αυτόματα ούτε στο GRIX. Όταν είναι να βάλει πόδι εδώ θα το μάθουμε
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  4. #4399
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, ειναι το θεμα της διαφορας τεχνολογιας, με την VDSL οπως και να το κανουμε υπαρχει και χαλκος και η εσωτερικη καλωδιωση απο κατανεμητη πολυκατοικιας μεχρι διαμερισμα. Αντε να βαλεις την ποιο γρηγορη VDSL και να μην πιανεις οτι πρεπει και να ψαχνεσαι μετα....
    εμενα πχ μου εχει πει ο ΟΤΕ προβλημα στην καλωδιωση στο δαπεδο υπογειου, τα εχουν κλεισει ολα αντε βγαλε ακρη....
    μετρηση εγινε μπροστα μου με καλουμπα UTP απο κατανεμητη πολυκατοικιας μεχρι ΚΦ.
    Οποτε γιαυτο θα προτιμησω δαγκωτο με 1000 FFTH. Οποιος βαλει πρωτος θα με παρει πελατη....

  5. #4400
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βασιλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας αυτές τις μέρες για το netflix σκέφτηκα να επισκεφτώ την σελίδα για πληροφορίες.Φτάνοντας όμως στο speedtest απογοητεύτηκα.Οι ταχύτητες που μου βγάζει είναι απο 20-35.
    Αρκετά χαμηλές θα έλεγα.Επικοινώνησα με το netflix και ρώτησα αν υπάρχει κάποιου είδους κόφτη στην ταχύτητα και μου είπαν πως όχι.Σε αναζήτηση στο ίντερνετ είδα σε κάποιο άλλο φόρουμ οτι κάποιος με vdsl έβγαζε 40-45+ και απορώ τι συμβαίνει.
    Μπορεί κάποιος να κάνει το speedtest του netflix https://fast.com/ και να ποστάρει αν έχει μεγαλύτερα αποτελέσματα;

    θέλω να ρωτήσω,έχει βάλει κάποιος με ίναλαν netflix και βλέπει απροβλημάτιστα 4k;Λογικά φαντάζομαι πως ναι αλλά το speedtest με προβλημάτισε.
    Κάποιες φορές μου βγάζει 70+ mbit στο άκυρο και αν κάνω refresh ή απλά το κουμπί δίπλα για retry μου βγάζει κάτω από 20. Όταν είχα πριν 1 μήνα περίπου την δοκιμαστική περίοδο μου φόρτωνε τα πάντα σε 240p και μετά από 2-5 λεπτά πήγαιναν 720 και αργότερα 1080

  6. #4401
    Εγγραφή
    23-02-2004
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια(Αττικη)
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE 670L
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!

    @Kootoomootoo 70+;; Δεν έχω περάσει ποτέ το 36 και αυτό μία φορά το είδα σήμερα.Συνήθως είναι κάτω από 30(15-25).Μεγάλες αποκλίσεις κάθε φορά που κάνω το τεστ.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  7. #4402
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βασιλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας αυτές τις μέρες για το netflix σκέφτηκα να επισκεφτώ την σελίδα για πληροφορίες.Φτάνοντας όμως στο speedtest απογοητεύτηκα.Οι ταχύτητες που μου βγάζει είναι απο 20-35.
    Αρκετά χαμηλές θα έλεγα.Επικοινώνησα με το netflix και ρώτησα αν υπάρχει κάποιου είδους κόφτη στην ταχύτητα και μου είπαν πως όχι.Σε αναζήτηση στο ίντερνετ είδα σε κάποιο άλλο φόρουμ οτι κάποιος με vdsl έβγαζε 40-45+ και απορώ τι συμβαίνει.
    Μπορεί κάποιος να κάνει το speedtest του netflix https://fast.com/ και να ποστάρει αν έχει μεγαλύτερα αποτελέσματα;

    θέλω να ρωτήσω,έχει βάλει κάποιος με ίναλαν netflix και βλέπει απροβλημάτιστα 4k;Λογικά φαντάζομαι πως ναι αλλά το speedtest με προβλημάτισε.
    Εμένα πάντως σε 50άρα γραμμή με 20-35 range στο fast.com παίζει μια χαρά το Netflix σε HD
    Ετσι κι αλλιώς δεν έχει αυτή την στιγμή τίτλους σε ULTRAHD διαθέσιμους ούτε υποστηρίζονται όλες οι συσκευές
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  8. #4403
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βασιλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας αυτές τις μέρες για το netflix σκέφτηκα να επισκεφτώ την σελίδα για πληροφορίες.Φτάνοντας όμως στο speedtest απογοητεύτηκα.Οι ταχύτητες που μου βγάζει είναι απο 20-35.
    Αρκετά χαμηλές θα έλεγα.Επικοινώνησα με το netflix και ρώτησα αν υπάρχει κάποιου είδους κόφτη στην ταχύτητα και μου είπαν πως όχι.Σε αναζήτηση στο ίντερνετ είδα σε κάποιο άλλο φόρουμ οτι κάποιος με vdsl έβγαζε 40-45+ και απορώ τι συμβαίνει.
    Μπορεί κάποιος να κάνει το speedtest του netflix https://fast.com/ και να ποστάρει αν έχει μεγαλύτερα αποτελέσματα;

    θέλω να ρωτήσω,έχει βάλει κάποιος με ίναλαν netflix και βλέπει απροβλημάτιστα 4k;Λογικά φαντάζομαι πως ναι αλλά το speedtest με προβλημάτισε.
    Τώρα πρωινές ώρες πως παίζει? Με 50αρα Wind βλέπω 44-45Μbps, αλλά σε ώρες αιχμής πέφτει σχεδόν στο μισό...

  9. #4404
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Σε δοκιμαστικό που έκανα μόλις από ΟΤΕ 50άρα VDSL, το fast.com έβγαλε 38Mbps.

  10. #4405
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalathakia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δοκιμαστικό που έκανα μόλις από ΟΤΕ 50άρα VDSL, το fast.com έβγαλε 38Mbps.
    Σε Cyta 50άρα, και μέσω powerlines, μόλις μου έδωσε 44.

  11. #4406
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Εχθές το βράδυ 44 και μόλις τώρα 48 Inalan

  12. #4407
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Οπως εχει ηδη ειπωθει, ειναι θεμα διασυνδεσης του Netflix με την Ελλαδα.
    Εγω στο εξωτερικο παντα πιανω το μεγιστο της γραμμης μου - 320 Mbps.

    Αν συνδεθουν στον GR-IX ισως λυθει το θεμα σχετικα αμεσα.

  13. #4408
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    εχθές το βράδυ που δοκίμασα με 30άρα COSMOTE το μεγαλύτερο που έπιασα είναι τα 17. Το έτρεξα 5-6 φορές και ήταν από 11 μέχρι 17

  14. #4409
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βασιλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!

    @Kootoomootoo 70+;; Δεν έχω περάσει ποτέ το 36 και αυτό μία φορά το είδα σήμερα.Συνήθως είναι κάτω από 30(15-25).Μεγάλες αποκλίσεις κάθε φορά που κάνω το τεστ.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Συνήθως όταν το είχα δει ήταν δυο το πολύ τρεις φορές σε μια εβδομάδα πότε όμως πάνω από 1 φορά το διήμερο. Απόγευμα και βράδυ αργά μετά τις 1 θυμάμαι.

  15. #4410
    Εγγραφή
    23-02-2004
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια(Αττικη)
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως σε 50άρα γραμμή με 20-35 range στο fast.com παίζει μια χαρά το Netflix σε HD
    Ετσι κι αλλιώς δεν έχει αυτή την στιγμή τίτλους σε ULTRAHD διαθέσιμους ούτε υποστηρίζονται όλες οι συσκευές
    Θέλει 25 και πάνω για να δείς 4k οπότε σε βλέπω μια χαρά με αυτές τις ταχύτητες,μήπως δεν το έχεις ψάξει αρκετά;Διαβάζω σε άλλο φόρουμ ότι οι καινούργιες κυκλοφορίες είναι σε 4k,όπως stranger things season 2 ,punisher,the crown κτλ.Επίσης για να δεις 4k πρέπει να μην είσαι με chrome/firefox/IE/safari αλλά μόνο με microsoft edge ή το app του netflix.https://help.netflix.com/en/node/23742

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πρωινές ώρες πως παίζει? Με 50αρα Wind βλέπω 44-45Μbps, αλλά σε ώρες αιχμής πέφτει σχεδόν στο μισό...
    Μια χαρά είσαι!Η αλήθεια είναι οτι το πρωί,μετά αφού είχα ποστάρει,ξαναέκανα τεστ μερικές φορές ακόμα και είδα και 40-42.Tώρα το βράδυ μέγιστο 20.Πραγματικά δείχνει να έχει ώρες αιχμής με τόσες αποκλίσεις.

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες σας παιδια!Να είστε όλοι καλά!
    Ήμουν στο μεταίχμιο για την ενεργοποίηση ή όχι της υπηρεσία αλλά βλέπω ότι δεν καλύπτει ακόμα τα δικά μου θέλω,μαζί με κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες από την μεριά μου να σκοντάφτουν την υλοποίηση.

Σελ. 294 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 274284289292293294295296299304314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας