Σελ. 1067 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 10471057106210651066106710681069107210771087 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.991-16.005 από 18585

Θέμα: Inalan

  1. #15991
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Η αλλαγή από Huawei σε ZTE γίνεται υποχρεωτικά από την εταιρεία; Ή μόνο αν το ζητήσεις;

  2. #15992
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Εγώ πάντως το ζήτησα και ξεφορτώθηκα μία συσκευή για να έχω το 5G. μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα

  3. #15993
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως το ζήτησα και ξεφορτώθηκα μία συσκευή για να έχω το 5G. μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα
    καλημερα, το DMZ δεν ειναι κλειδωμενο οπως ελεγαν τελικα? ή δεν το χρησιμοποιεις? το 5g τι σχεση εχει δεν καταλαβα.

  4. #15994
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, το DMZ δεν ειναι κλειδωμενο οπως ελεγαν τελικα? ή δεν το χρησιμοποιεις? το 5g τι σχεση εχει δεν καταλαβα.
    DMZ δεν χρησιμοποιώ. Το 5G είναι η μπάντα 5Ghz απλά το έγραψα για οικονομία

  5. #15995
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    DMZ δεν χρησιμοποιώ. Το 5G είναι η μπάντα 5Ghz απλά το έγραψα για οικονομία
    α καταλαβα οκ, νομιζα κινητη λεω και γω!

  6. #15996
    Εγγραφή
    11-12-2021
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind FTTC
    Απο οτι φενεται περασαν διπλα στον δρομο μου οπτικη ινα και μαλλον ειναι της Inalan περιοχη μετεωρα πολιχνης

  7. #15997
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Σήμερα μπήκα στο site της Inalan για να δω αν έχει αλλάξει τίποτα στο σπίτι που θα πάω να μείνω απο την νέα χρονιά, και τυχαία παρατήρησα ότι εκεί που μένω τώρα (στο πατρικό μου) έχει διαθεσιμότητα κανονικά, δεν ξέρω από πότε. Είχα δει κάτι έργα κανα χιλιόμετρο πιο κάτω απτο σπίτι μου αλλά δεν είχα ιδέα ότι θα πιάνανε εμάς. Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορεί να βάλει η Inalan γραμμή χωρίς να μπεί μέσα από την πολυκατοικία? Εννοώ να βάλει μόνο στο δικό μου διαμέρισμα. Γιατί είναι περίεργοι στην πολυκατοικία μπορούμε να βάλουμε OTE 1GBps εδώ και καιρό αλλά δεν βγάζεις άκρη με τους τρελούς και τα ψυχολογικά τους. Ο ΟΤΕ που είχε έρθει ήθελε να βάλει κουτιά σε όλα τα διαμερίσματα απέξω. Να σημειώσω ότι η καμπίνα με τις οπτικές είναι περίπου 5 μέτρα απτο μπαλκόνι μου (2ος όροφος) - αν παίζει κάποιο ρόλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GSF : 14-07-23 στις 13:37.

  8. #15998
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορεί να βάλει η Inalan γραμμή χωρίς να μπεί μέσα από την πολυκατοικία? Εννοώ να βάλει μόνο στο δικό μου διαμέρισμα. Γιατί είναι περίεργοι στην πολυκατοικία μπορούμε να βάλουμε OTE 1GBps εδώ και καιρό αλλά δεν βγάζεις άκρη με τους τρελούς και τα ψυχολογικά τους. Ο ΟΤΕ που είχε έρθει ήθελε να βάλει κουτιά σε όλα τα διαμερίσματα απέξω. Να σημειώσω ότι η καμπίνα με τις οπτικές είναι περίπου 5 μέτρα απτο μπαλκόνι μου (2ος όροφος) - αν παίζει κάποιο ρόλο.
    Αν ριξεις μια ματια , καμμια σχεση δεν εχει η εγκατασταση της ΙΝΑΛΑΝ με τους αλλους παροχους .

    Θα μπει ενα μικρο ΒΟΧ στο ισογειο , και απο εκει θα ανεβει απο την προσοψη μεχρι το μπαλκονι σου στον οροφο σου .

    Το πως ακριβως ... θα το συννενοηθεις με το ατομο που θα ερθει για την εγκατασταση .
    The gr81 .

  9. #15999
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Άκυρο, φαίνεται ότι δεν έχει πιάσει ο καφές σήμερα. 2 στενά κάτω απτο σπίτι μου σταματάει το γαλάζιο το κοίταξα βιαστικά στον χάρτη αλλά ελπίζω να έρθουν στο μέλλον οπότε ίσως να το βάλω από τώρα στο πρόγραμμα όταν τελειώσει το συμβόλαιο με Cosmote.

  10. #16000
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκυρο, φαίνεται ότι δεν έχει πιάσει ο καφές σήμερα. 2 στενά κάτω απτο σπίτι μου σταματάει το γαλάζιο το κοίταξα βιαστικά στον χάρτη αλλά ελπίζω να έρθουν στο μέλλον οπότε ίσως να το βάλω από τώρα στο πρόγραμμα όταν τελειώσει το συμβόλαιο με Cosmote.
    Πιστεύω θα κάνουν όλη την Ηλιούπολη. Μέχρι τώρα έχουν περάσει στην Ελευθερίου Βενιζέλου τουλάχιστον από την πλατεία και προς τα κάτω και είδα ότι έχουν βάλει κορδέλες και στην Σοφοκλή Βενιζέλου και στα στα στενά γύρω γύρω.
    Ταυτόχρονα ο δήμος ασφαλτοστρώνει κάποιες άλλες οδούς, οπότε έχουμε γεμίσει κορδέλες!!!
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  11. #16001
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Είμαι πάνω στην Αλκαμένους. Το κακό ειναι οτι πρίν 2 μήνες ανανέωσα με VF.

  12. #16002
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sam_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι πάνω στην Αλκαμένους. Το κακό ειναι οτι πρίν 2 μήνες ανανέωσα με VF.
    Δεν έχει σημασία. Η ιναλαν έχει ένα πρόγραμμα ομαλής μετάβασης. πληρώνεις το πρόστιμο και πας την απόδειξη στην εταιρεία και αυτοί σου πιστωνουν μήνες. Δεν ξέρω μέχρι ποιο ποσό γίνεται αυτό. Παλιά ήταν μέχρι 168€ για πάγια 6 μηνών με 28€ το μήνα. Θα πρέπει να τους ρωτήσεις.

  13. #16003
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μπήκα στο site της Inalan για να δω αν έχει αλλάξει τίποτα στο σπίτι που θα πάω να μείνω απο την νέα χρονιά, και τυχαία παρατήρησα ότι εκεί που μένω τώρα (στο πατρικό μου) έχει διαθεσιμότητα κανονικά, δεν ξέρω από πότε. Είχα δει κάτι έργα κανα χιλιόμετρο πιο κάτω απτο σπίτι μου αλλά δεν είχα ιδέα ότι θα πιάνανε εμάς. Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορεί να βάλει η Inalan γραμμή χωρίς να μπεί μέσα από την πολυκατοικία? Εννοώ να βάλει μόνο στο δικό μου διαμέρισμα. Γιατί είναι περίεργοι στην πολυκατοικία μπορούμε να βάλουμε OTE 1GBps εδώ και καιρό αλλά δεν βγάζεις άκρη με τους τρελούς και τα ψυχολογικά τους. Ο ΟΤΕ που είχε έρθει ήθελε να βάλει κουτιά σε όλα τα διαμερίσματα απέξω. Να σημειώσω ότι η καμπίνα με τις οπτικές είναι περίπου 5 μέτρα απτο μπαλκόνι μου (2ος όροφος) - αν παίζει κάποιο ρόλο.
    Να πω εγώ απλά ότι για τους "περίεργους" και τα "ψυχολογικά τους" ότι δεν χρειάζεται η έγκριση της πολυκατοικίας ή συνέλευσης ή ή για να προχωρήσεις τέτοιες εργασίες. Είναι στο ίδιο καθεστώς με τα έργα κοινής ωφελείας και δεν τους πέφτει λόγος. Το μόνο που θα χρειαστεί, νομίζω, είναι να υπογράψει κάποιος από το κτίριο (διαχειριστή ζητάνε αν θυμάμαι καλά) κάποια από τις αρχικές αιτήσεις αυτοψίας κτλ - από κει και πέρα αν κάποιος/α έχει ψυχολογικά, ξύδι, δεν γίνεται κάτι εκτός και αν ψηφίσουν ομόφωνα σε συνέλευση να μην μπει (το ομόφωνα θα ήταν μαζί με σένα ή με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού σου εάν νοικιάζεις).
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  14. #16004
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω εγώ απλά ότι για τους "περίεργους" και τα "ψυχολογικά τους" ότι δεν χρειάζεται η έγκριση της πολυκατοικίας ή συνέλευσης ή ή για να προχωρήσεις τέτοιες εργασίες. Είναι στο ίδιο καθεστώς με τα έργα κοινής ωφελείας και δεν τους πέφτει λόγος. Το μόνο που θα χρειαστεί, νομίζω, είναι να υπογράψει κάποιος από το κτίριο (διαχειριστή ζητάνε αν θυμάμαι καλά) κάποια από τις αρχικές αιτήσεις αυτοψίας κτλ - από κει και πέρα αν κάποιος/α έχει ψυχολογικά, ξύδι, δεν γίνεται κάτι εκτός και αν ψηφίσουν ομόφωνα σε συνέλευση να μην μπει (το ομόφωνα θα ήταν μαζί με σένα ή με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού σου εάν νοικιάζεις).
    Τα ξέρω και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι (τα έχω ξαναγράψει σε 2-3 τοπικ), γιαυτό έγραψα ότι είναι το πατρικό μου.. στο δικό μου που θα πάω με το καλό απο Νοέμβριο Δεκέμβριο δεν θα ρωτήσω κανέναν αν και από ότι έμαθα οι γείτονες είναι νορμαλ. Τώρα να τσακωθώ σε σπίτι που δεν μου ανήκει δεν θέλω, είμαι σίγουρος ότι αν έβαζα Inalan και το βλέπανε μετά θα βάζανε μόνοι τους απτην ζήλια. Στο κάτω κάτω ας καταργήσει και ο ΟΤΕ τον χαλκό στις περιοχές που εχει οπτική, δεν ξέρω τι περιμένουν τόσα χρόνια. Δεν θα κάθομαι εγώ να εξηγώ στον καθένα ότι δεν θα πεθάνει από ραδιενέργεια από τις οπτικές ίνες

  15. #16005
    Είμαι Ζωγράφου, κ γύρω γύρω στην γειτονιά εγκαθιστούν κατανεμητές της inalan.
    Είμαι ιδιοκτήτης, οπότε δεν έχω πρόβλημα για την εγκατάσταση του κατανεμητή, παρ’όλα αυτα, έχω θέμα (κυρίως από την σύζυγο) για το πως θα έρθει η ίνα μέσα στο σπίτι.
    Έχουμε πρόσφατα ανακαινίσει το σπίτι, κ έχουμε αφήσει πλαστικό σπιράλ να περιμένει έξω από την πόρτα του διαμερίσματος, με την λογική οτι κάποια στιγμή θα βάζαμε cosmote ίνα, που θα τπήρχαν κατανεμητές σε κάθε όροφο.
    Long story short, σκέφτομαι να ρίξω δικό μου καλώδιο οπτικής από το διαμέρισμα, στον φωταγωγό, από εκει στο υπόγειο, κ να βγει στο πεζοδρόμιο που θα έρθει ο κατανεμητής.
    Γνωρίζουμε τι ακροδέκτες πρέπει να έχει η ίνα στις 2 άκρες; Ή το καλώδιο είναι «χύμα» κ το τερματίζει ο τεχνικός που έρχεται για την εγκατάσταση;
    Ευχαριστώ

Σελ. 1067 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 10471057106210651066106710681069107210771087 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας