Σελ. 635 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 615625630633634635636637640645655 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.511-9.525 από 18362

Θέμα: Inalan

  1. #9511
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων


    Τι ειδους γραφειο ειναι ? κανετε μεγαλη χρηση σε ογκο ?



    Μικρό γραφείο είμαστε φίλε griniaris, ούτε καν μπορούμε να το συζητήσουμε για μισθωμένη γραμμή. Αλλά έχουμε συνεργασία με το εξωτερικό και πολύ συχνά χρειάζεται να ανεβοκατεβάζουμε αρχεία 2, 3, 5GB κτλ. Φαντάζεσαι τι μπελάς είναι να προσπαθείς να ανεβάσεις αρχεία τέτοιου μεγέθους με 100KB upload;!

    Και από την άλλη είμαστε άτυχοι, γιατί είμαστε ακριβώς στο όριο τριών Α/Κ! Στην απέναντι πολυκατοικία από εμάς, είναι Α/Κ Κωλέττη, και η Wind έχει βάλει φυσικά καμπίνα, στα 10 μέτρα απόσταση...

  2. #9512
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων


    Τι ειδους γραφειο ειναι ? κανετε μεγαλη χρηση σε ογκο ?


    εσύ ρωτάς τον φίλο @zarko
    σκέψου εμένα που παρακαλάω για "επαγγελματικό συμβόλαιο" με την INALAN
    καθώς η ζήτηση είναι μεγάλη φίλε μου και πολύ φοβάμαι ότι τα 100/100 δεν φτάνουν και μάλλον θέλουμε 200/200
    γιατί τώρα η κάλυψη στα "Εξάρχεια" είναι ADSL "έως 24Mbps" στην καλύτερη πιάνουμε 14Mbps αυτή την στιγμή έχουμε τέσσερις γραμμές COSMOTE και μια NOVA
    δύο στενά παραδίπλα από το κεντρικό κτίριο έχουν κάλυψη VDSL έτσι έχουμε δύο γραμμές VDSL 50 για κάλυψη του συγκεκριμένου κτιρίου


  3. #9513
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρό γραφείο είμαστε φίλε griniaris, ούτε καν μπορούμε να το συζητήσουμε για μισθωμένη γραμμή. Αλλά έχουμε συνεργασία με το εξωτερικό και πολύ συχνά χρειάζεται να ανεβοκατεβάζουμε αρχεία 2, 3, 5GB κτλ. Φαντάζεσαι τι μπελάς είναι να προσπαθείς να ανεβάσεις αρχεία τέτοιου μεγέθους με 100KB upload;!

    Και από την άλλη είμαστε άτυχοι, γιατί είμαστε ακριβώς στο όριο τριών Α/Κ! Στην απέναντι πολυκατοικία από εμάς, είναι Α/Κ Κωλέττη, και η Wind έχει βάλει φυσικά καμπίνα, στα 10 μέτρα απόσταση...
    Δες μηπως σας συμφερει ( μεχρι να ερθει η ιναλαν ) το mobile internet. Εχει η WIND 30GB /20€ το μηνα και η cosmote 40GB/19,90€ ή 80GB/35,90

    Οποτε με ενα load-balance μηχανακι ειτε δρομολογειτε τις μεταφορες μονο μεσω 4G ή αν σας φτανουν συνολικα , να περνανε ολα απο εκει.

    Τελος το offtopic .
    The gr81 .

  4. #9514
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία από τα ίδια. Στο γραφείο είμαστε με γραμμή στα 8Mbps, και δεν προβλέπεται να γίνει απολύτως τίποτε στα επόμενα δύο χρόνια από την Vodafone.

    Αλλά και για την Inalan μιλάμε για δύο χρονάκια χαλαρά, για να μπει στα Εξάρχεια, και μόνο αν το αποφασίσει να κινηθεί προς τα εκεί...
    Καλημέρα, εμενα παντως μου εχουν πει ποσες φορες μετα από Κυψελη ότι θα καλυψουν κεντρο Αθηνας.
    Υπαρχει τρομερη ζητηση και προβληματικες γραμμες πολλες.

  5. #9515
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, εμενα παντως μου εχουν πει ποσες φορες μετα από Κυψελη ότι θα καλυψουν κεντρο Αθηνας.
    Υπαρχει τρομερη ζητηση και προβληματικες γραμμες πολλες.

    Είδες όμως φίλε Nikiforos, ότι αμέσως μετά την Κυψέλη αποφάσισαν να καλύψουν σχεδόν ολοκληρωτικά το Α/Κ Αλεξάνδρας. Και η λογική λέει ότι αν δεν τελειώσουν τα έργα εκεί, δύσκολα θα αποφασίσουν να επεκταθούν και προς το κέντρο, δηλαδή στα Εξάρχεια. Και παρόλο που φαίνεται ότι σαφέστατα κινούνται ταχύτερα στο Α/Κ Αλεξάνδρας σε σχέση με την Κυψέλη, λογικά θα χρειαστεί τουλάχιστον ένας χρόνος για να ολοκληρωθούν τα έργα στο Α/Κ Αλεξάνδρας, εφόσον χρειάστηκαν περίπου δύο χρόνια για να καλύψουν ολόκληρη την Κυψέλη.

    Και τέλος, μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα δύο τμήματα επέκτασης στα Άνω Πατήσια και το Κάτω Χαλάνδρι, που παραμένουν περίπου δύο χρόνια κόκκινα στον χάρτη, καθώς και οι μικρές επεκτάσεις του δικτύου στην Κυψέλη προς την Αχαρνών και τα Κάτω Πατήσια. Όλα αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα μπορούσαμε να δούμε την Inalan να μπαίνει στα Εξάρχεια πριν περάσουν δύο χρόνια από σήμερα. Μακάρι να κάνω λάθος, και να μας εκπλήξει ευχάριστα...

  6. #9516
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Συνδέθηκα κι εγω αυτές τις ημέρες με 200/200 σε προσφορά 18 μηνών συμβόλαιο
    Μερικά σημεία που πρεπει να προσέξετε πριν συνδεθείτε και που εμένα μου διέφυγαν λιγο αλλα διορθώνονται
    Σας γλυτωνω και απο γκρίνιες
    1. Και βασικό φάουλ της INALAN
    Ο router σε WiFi ειναι 2,4 άρα δεν πιάνει τα 200/200 ασύρματα οπότε θα χρειαστείτε έξοδα τουλάχιστον 30 ευρω για ενα απλό 5GHz ΑΡ που θα μπει στην gigabit port
    2. Θα πρεπει σε συνέχεια η συσκευή που συνδέετε ασύρματα να υποστηρίζει 5Ghz (801.11a) για να πιάσετε μαξ ταχύτητα αλλιως μένετε στα 50-100 αναλόγως την συσκευή
    3. Με το καλώδιο τωρα αν θέλετε 200/200 θα πρεπει το λαπτοπ, το PC ή άλλη συσκευή να εχουν επισης 1000αρα θύρα αλλιώς πάτε μεχρι 100/100
    4. Τα έξοδα σύνδεσης ειναι
    35 εγκατάσταση
    28 εγγύηση router
    28 προπληρωμή επόμενου μήνα
    ΧΧ ευρω αναλόγως τις ημέρες υπόλοιπο ως το τελος του μήνα
    Καλές συνδέσεις
    (Αν εχω κάπου λαθος με διορθώνετε εννοείται)

  7. #9517
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    γνώμη μου το 2 και το 3 δεν εχουν να κανουν σε τιποτα με την Inalan, ειναι εντελώς εξω απο τις αρμοδιότητες τις το τι συσκευές διαθέτεις και τι δυνατότητες υποστηρίζουν. άλλωστε δεν χρειάζεται ολες οι συσκευές να μπορούν να τραβήξουν και τα 200Mbps.

    το 1 ειναι γνωστό απο πρίν πιστευω σε όλους όσους τουλάχιστον παρακολουθουν εδώ τις εξελίξεις.

  8. #9518
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.443
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν λέει η Inalan..

    Σε περίπτωση αναβάθμισης, από τα 100 στα 200Mbps η αναβάθμιση είναι δωρεάν, όπως και η αλλαγή του εξοπλισμού, όπου κριθεί αυτό απαραίτητο.

    https://www.inalan.gr/X2-inalan-net

    Το νέο ρούτερ που δίνει πιο είναι ?
    Δεν είναι αυτό που υποστηρίζει και 5Ghz ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9519
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέει η Inalan..

    Σε περίπτωση αναβάθμισης, από τα 100 στα 200Mbps η αναβάθμιση είναι δωρεάν, όπως και η αλλαγή του εξοπλισμού, όπου κριθεί αυτό απαραίτητο.

    https://www.inalan.gr/X2-inalan-net

    Το νέο ρούτερ που δίνει πιο είναι ?
    Δεν είναι αυτό που υποστηρίζει και 5Ghz ?
    οι παλαιότεροι συνδρομητές της εταιρίας, έπερναν οπτικό router χωρίς gigabit θύρα (όλες οι θύρες 100άρες), οπότε ταχύτητα σύνδεσης πάνω από 100mbps δεν θα βγεί από τις θύρες του router. σε αυτούς απευθύνεται το "όπου κριθεί απαραίτητο"

  10. #9520
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέθηκα κι εγω αυτές τις ημέρες με 200/200 σε προσφορά 18 μηνών συμβόλαιο
    Μερικά σημεία που πρεπει να προσέξετε πριν συνδεθείτε και που εμένα μου διέφυγαν λιγο αλλα διορθώνονται
    Σας γλυτωνω και απο γκρίνιες
    1. Και βασικό φάουλ της INALAN
    Ο router σε WiFi ειναι 2,4 άρα δεν πιάνει τα 200/200 ασύρματα οπότε θα χρειαστείτε έξοδα τουλάχιστον 30 ευρω για ενα απλό 5GHz ΑΡ που θα μπει στην gigabit port
    2. Θα πρεπει σε συνέχεια η συσκευή που συνδέετε ασύρματα να υποστηρίζει 5Ghz (801.11a) για να πιάσετε μαξ ταχύτητα αλλιως μένετε στα 50-100 αναλόγως την συσκευή
    3. Με το καλώδιο τωρα αν θέλετε 200/200 θα πρεπει το λαπτοπ, το PC ή άλλη συσκευή να εχουν επισης 1000αρα θύρα αλλιώς πάτε μεχρι 100/100
    4. Τα έξοδα σύνδεσης ειναι
    35 εγκατάσταση
    28 εγγύηση router
    28 προπληρωμή επόμενου μήνα
    ΧΧ ευρω αναλόγως τις ημέρες υπόλοιπο ως το τελος του μήνα
    Καλές συνδέσεις
    (Αν εχω κάπου λαθος με διορθώνετε εννοείται)

    Η ιναλαν θα σου προσφερει συνδεση με το διαδικτυο με ταχυτητες 200/200 .

    και αυτο που υποσχεται στο δινει. το τι θα κανεις μετα με αυτη την ταχυτητα ειναι στην κριση του καθενος.

    Αν οι συσκευες μας ειναι 10/100 σε τι φταιει η εταιρεια? θα πρεπει να μας δωσει λαπτοπ με gigabit ethernet ?

    Οπως επισης και τα κινητα.... σε ποιες περιπτωσεις θα χρειαστουν τοσο μεγαλες ταχυτητες ? για το φβ / ινστα / νετφλιξ ? ειναι υπεραρκετες οι ταχυτητες των 2,4GHz

    παρολα αυτα... οπως ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους παροχους ... κανεις δεν εταξε wifi ικανο να τερματισει την γραμμη. με ενα AP μπορει ο καθενας να το φτασει οπου θελει.

    Οποτε ουτε φαουλ ειναι η εταιρεια ουτε γκρινιες υπαρχουν. Οσοι εχουν τις βασικες γνωσεις δικτυωσης τα γνωριζουν εκ των προτερων αυτα.

    Υ.Γ. και η nova δινει 110/11 με το H267N που στο wifi δεν ανεβαζει πανω απο 40Mbps. ενω καλωδιακα το τερματιζει. ειναι φαουλ και η νοβα?
    25€ κοστος ενεργοποιησης VDSL
    20€ κοστος ρουτερ nova.
    και στον πρωτο λογαριασμο.... ΠΡΟ-πληρωμη παγιου . αρα 2 παγια προς πληρωμη.

    τι διαφορα εχουν αυτα απο την ιναλαν ? Δεν καταλαβαινω το φαουλ και την γκρινια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 28-05-20 στις 17:30.
    The gr81 .

  11. #9521
    Εγγραφή
    06-03-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά, κατάλαβα, απλώς πίστευα ότι με την οπτική ίνα τα πράγματα ήταν διαφορετικά, αλλά δυστυχώς και εδώ ισχύει ότι οι ταχύτητες που υπόσχεται μια εταιρία δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα παρά μόνο σε ιδανικές συνθήκες, τις οποίες όμως συναντάμε ελάχιστα κατά την καθημερινή μας πλοήγηση/δραστηριότητα στο internet.
    Γιατί πολύ απλά δεν βάζεις 2-3-4 pc να ανεβάζουν ταυτόχρονα σε 2-3-4 διαφορετικά account στο youtube. Η ακόμα καλύτερα σε 2-3-4 διαφορετικές υπηρεσίες και να αθροίσεις τις ταχύτητες;
    τότε θα δεις την πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής σου.
    Ακόμα καλύτερα μάζεψε μερικά TeraByte υλικό και ξεκίνα να ανεβάζεις σε διαφορετικές υπηρεσίες από 2-3-4 υπολογιστές ταυτόχρονα για 24 ώρες και να δεις μέσο όρο ταχύτητας.
    Εκεί θα δεις πραγματικά τι ψάρια πιάνει η σύνδεσή σου.

    Τώρα αν θες οπωσδήποτε direct access με εγγυημένο bandwidth σε μια συγκεκριμένη υπηρεσία (π.χ. youtube) στείλτους ένα mail. Ίσως παρέχουν κάποιο direct access VPN. (δεν γνωρίζω τίποτε για το youtube συγκεκριμένα. Απλά ξέρω άλλες υπηρεσίες που το παρέχουν αυτό)
    Μπορεί να ακούγονται overkill αυτά που λέω αλλά στον τομέα τον δικτύων όλα γίνονται με το ανάλογο κόστος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ χλωμό το κόβω για περιστέρι και γύρω περιοχές

    μακάρι να πήγαιναν στο Περιστέρι - Πετρούπολη - ίλιον - Πειραιά - Παλαιό Φάληρο - Βύρωνα
    εδώ ξέρεις πως παρακαλώ να καλύψουν την Κυψέλη και να κατέβουν προς τα κάτω Πεδίο του Άρεως (Λ. Αλεξάνδρας) - Εξάρχεια.
    "cries in neo irakleio"...............

  12. #9522
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.443
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι παλαιότεροι συνδρομητές της εταιρίας, έπερναν οπτικό router χωρίς gigabit θύρα (όλες οι θύρες 100άρες), οπότε ταχύτητα σύνδεσης πάνω από 100mbps δεν θα βγεί από τις θύρες του router. σε αυτούς απευθύνεται το "όπου κριθεί απαραίτητο"
    Ποιό δίνουν δηλαδή τώρα με Gigabit ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #9523
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Δεν τα έγραψα για κράξιμο ή γκρίνια
    Απλά ενημερωτικά τα έβαλα γιατί πολλοί πιάνονται σε λεπτομέρειες και μετράνε και το μισό ευρω που πρεπει να έχει αντίκτυπο σε υπηρεσίες
    Προσωπικά μου στοίχισε 120 ευρω η μετάβαση μαζί με την αγορά ΑΡ 5GHz
    Συν 100 ευρω πρόστιμο διακοπής απο αλλο πάροχο που ειχα συμβόλαιο, κατι που η ΙΝΑΛΑΝ μου είπε πως θα μου το πιστώσει ...!!!
    Και 30 ευρω φορητοτητα και μετατροπή σε Voip του αριθμού που ειχα για να μην χαθεί, για έναν χρονο στη Modulus για πιθανή χρήση τηλεφωνίας

  14. #9524
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες όμως φίλε Nikiforos, ότι αμέσως μετά την Κυψέλη αποφάσισαν να καλύψουν σχεδόν ολοκληρωτικά το Α/Κ Αλεξάνδρας. Και η λογική λέει ότι αν δεν τελειώσουν τα έργα εκεί, δύσκολα θα αποφασίσουν να επεκταθούν και προς το κέντρο, δηλαδή στα Εξάρχεια. Και παρόλο που φαίνεται ότι σαφέστατα κινούνται ταχύτερα στο Α/Κ Αλεξάνδρας σε σχέση με την Κυψέλη, λογικά θα χρειαστεί τουλάχιστον ένας χρόνος για να ολοκληρωθούν τα έργα στο Α/Κ Αλεξάνδρας, εφόσον χρειάστηκαν περίπου δύο χρόνια για να καλύψουν ολόκληρη την Κυψέλη.

    Και τέλος, μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα δύο τμήματα επέκτασης στα Άνω Πατήσια και το Κάτω Χαλάνδρι, που παραμένουν περίπου δύο χρόνια κόκκινα στον χάρτη, καθώς και οι μικρές επεκτάσεις του δικτύου στην Κυψέλη προς την Αχαρνών και τα Κάτω Πατήσια. Όλα αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα μπορούσαμε να δούμε την Inalan να μπαίνει στα Εξάρχεια πριν περάσουν δύο χρόνια από σήμερα. Μακάρι να κάνω λάθος, και να μας εκπλήξει ευχάριστα...
    To κεντρο Αθηνας δεν ειναι μονο τα Εξαρχεια ομως. Αν και πιστευω οτι λογω αυξημενης ζητησης θα τα καλυψουν.
    Για χρονους καλυψης δεν μπορει κανεις να πει και αλλωστε δεν λενε ποτε.
    Δε νομιζω οτι θα πιασουν μια περιοχη και θα αφησουν ενα κομματι της ακαλυπτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέει η Inalan..

    Σε περίπτωση αναβάθμισης, από τα 100 στα 200Mbps η αναβάθμιση είναι δωρεάν, όπως και η αλλαγή του εξοπλισμού, όπου κριθεί αυτό απαραίτητο.

    https://www.inalan.gr/X2-inalan-net

    Το νέο ρούτερ που δίνει πιο είναι ?
    Δεν είναι αυτό που υποστηρίζει και 5Ghz ?
    Καλησπερα, τωρα δεν το εχει η optech να το δειξω παλι, το εχει βγαλει πλεον.
    Aυτο που δινουν ειναι το ιδιο που εδιναν με τις 100αρες, απλα σε μερικους οπως εγινε με μενα, εχουν δωσει την παλια του εκδοση που δεν εχει καμια θυρα 1000αρα.
    Ετσι οσοι εχουν με τις 100αρες τους δινουν με την 1000αρα πορτα.
    Εγω επειδη ειχα αγορασει δεν μου εδωσαν αλλο και εχω και αυτο με τις 100αρες στην ακρη.
    Οχι δεν δινουν με 5ghz, υπαρχει η επιλογη οποιος θελει να αγορασει που εχουν και ολες τις πορτες 1000αρες απο εδω : https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router
    η απλα βαζει gigabit switch και δικο του AP 5ghz, αν εχει μονο μια θυρα ή κατι με πολλες οπως το mikrotik hap ac2 που εβαλα εγω.

  15. #9525
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα έγραψα για κράξιμο ή γκρίνια
    Απλά ενημερωτικά τα έβαλα γιατί πολλοί πιάνονται σε λεπτομέρειες και μετράνε και το μισό ευρω που πρεπει να έχει αντίκτυπο σε υπηρεσίες
    Προσωπικά μου στοίχισε 120 ευρω η μετάβαση μαζί με την αγορά ΑΡ 5GHz
    Συν 100 ευρω πρόστιμο διακοπής απο αλλο πάροχο που ειχα συμβόλαιο, κατι που η ΙΝΑΛΑΝ μου είπε πως θα μου το πιστώσει ...!!!
    Και 30 ευρω φορητοτητα και μετατροπή σε Voip του αριθμού που ειχα για να μην χαθεί, για έναν χρονο στη Modulus για πιθανή χρήση τηλεφωνίας
    Ολα αυτα ειναι ηδη γνωστα .

    Ειδικα τα κόστη , ειναι μεσα στα πλαισια της μεταβασης απο τον ενα παροχο στον αλλο. απλα αλλου ειναι λιγο πανω , αλλου λιγο κατω , αναλογως την περιπτωση.

    Για το ΑΡ , οπως σου ειπα , δεν ειπε κανεις οτι θα σου δωσουν ρουτερ με δυνατοτητα AC με 1400Mbps capable κλπ κλπ .
    Εχει την βασικη λειτουργια για να μπαινουν ασυρματα οι συσκευες που δεν μπορουν καλωδιακα.

    Anyway. Δεν εχω καμμια αντιπαραθεση μαζι σου , απλα αυτο που εγραψες , δεν ειναι θεμα φαουλ . Ολα αυτα εχουν συζητηθει τοσες φορες στο παρον νημα.

    Υ.Γ. το προστιμο διακοπης μολις ερθει ο εκκαθαριστικος λογαριασμος θα το στειλεις στην ιναλαν και θα σου πιστωσουν το ποσο (εφοσον εχεις ηδη συννενοηθει μαζι τους) .

    EDIT : ειναι 15€/ετος για να διατηρεις τον τηλεφωνικο σου αριθμο , και 15€ εφαπαξ το κοστος της φορητοτητας.
    The gr81 .

Σελ. 635 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 615625630633634635636637640645655 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας