Σελ. 484 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 464474479482483484485486489494504 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.246-7.260 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #7246
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την οποία έχω διαλέξει και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα στους 3 μήνες που είμαι πελάτης τους. Μπορεί να μην κάνω την βαριά ή εξεζητημένη χρήση αλλά για τα 28€ το μήνα και 100/100 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αν στο μέλλον προκύψει κάτι εδώ είμαστε να τα λέμε.
    Και εγω 100% ευχαριστημενος ειμαι στα υπολοιπα. Δεν ξερω σε σενα τι εγκατασταση εχουν κανει δεν εχω δει φωτος για να πω κατι.

  2. #7247
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ankougen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!

    Το αίτημά μου θα σας φανεί λίγο περίεργο, αλλά πραγματικά είμαι απελπισμένος.

    Βρίσκομαι στα Καμίνια, Πειραιά (18540) και ανήκω στους καταραμένους που δεν έχει δρομολογηθεί από καμία εταιρία η αναβάθμιση του ΚΑΦΑΟ.
    Το αποτέλεσμα, τραγικές ταχύτητες σύνδεσης: 9-10 Down / 0.5-0.8 Up.

    Επειδή η δουλειά μου γίνεται online, χρειάζομαι κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που μου προσφέρουν.
    Εδώ και καιρό ψάχνω διάφορες λύσεις από τους παρόχους και κανένας δεν μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω.

    Τελικά σκέφτηκα σαν ιδανικό σενάριο, να κάνω ασύρματη ζεύξη με κάποιον που έχει inalan (και ας είναι μακριά η απόσταση).
    (Εναλακτικό σενάριο κάποιος που έχει 200άρα από ΟΤΕ)

    Αν έχετε inalan και πχ την χρησιμοποιείτε βράδυ και ΣΚ που είστε σπίτι σας, μπορώ να πληρώνω εγώ την συνδρομή της και να την μοιραζόμαστε καθώς εμένα με ενδιαφέρει να την χρησιμοποιώ εργάσιμες μέρες και ώρες.
    Αν πάλι την χρησιμοποιείται γενικά και δεν σας ενδιαφέρει να την μοιράζεστε, τότε μπορούμε να βάλουμε δεύτερη σύνδεση που να την πληρώνω πάλι εγώ και να τα βρούμε με κάποιον τρόπο.

    Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνήστε μαζί μου και είμαι πρόθυμος να έρθουμε σε κάποια συμφωνία.
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Καλησπέρα.

    Νομίζω ότι η Inalan είναι πολύ μακριά από εσένα..
    Και έχεις δίπλα σου τον Πειραιά με συνδέσεις FTTH από Vodafone μέχρι και 200 Mbps!

    Νομίζω πως πρέπει να ποστάρεις στο θέμα του Πειραιά!
    π.χ εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CE%B9%CE%AC

    - - - Updated - - -

    Να πω επίσης..
    Νομίζω ότι ανήκεις στο A/K Π.Φάληρο που το έχει ο OTE..

    Εάν το καφάο σου δεν αναβαθμίστηκε επειδή είναι κοντά στο A/K..
    ή και για άλλο λόγο, θα σου έλεγα ότι μπορεί να έχεις καλές πιθανότητες να αναβαθμιστεί κάποια στιγμή,
    καθώς ο OTE έχει αρχίσει έργα FTTH σε πολλές περιοχές του για όσα καφάο δεν μπήκαν στο πρόγραμμα αναβάθμισης έως τώρα:

    Δες εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...%84%CE%B1-A-K-!!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #7248
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ankougen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!

    Το αίτημά μου θα σας φανεί λίγο περίεργο, αλλά πραγματικά είμαι απελπισμένος.

    Βρίσκομαι στα Καμίνια, Πειραιά (18540) και ανήκω στους καταραμένους που δεν έχει δρομολογηθεί από καμία εταιρία η αναβάθμιση του ΚΑΦΑΟ.
    Το αποτέλεσμα, τραγικές ταχύτητες σύνδεσης: 9-10 Down / 0.5-0.8 Up.

    Επειδή η δουλειά μου γίνεται online, χρειάζομαι κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που μου προσφέρουν.
    Εδώ και καιρό ψάχνω διάφορες λύσεις από τους παρόχους και κανένας δεν μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω.

    Τελικά σκέφτηκα σαν ιδανικό σενάριο, να κάνω ασύρματη ζεύξη με κάποιον που έχει inalan (και ας είναι μακριά η απόσταση).
    (Εναλακτικό σενάριο κάποιος που έχει 200άρα από ΟΤΕ)

    Αν έχετε inalan και πχ την χρησιμοποιείτε βράδυ και ΣΚ που είστε σπίτι σας, μπορώ να πληρώνω εγώ την συνδρομή της και να την μοιραζόμαστε καθώς εμένα με ενδιαφέρει να την χρησιμοποιώ εργάσιμες μέρες και ώρες.
    Αν πάλι την χρησιμοποιείται γενικά και δεν σας ενδιαφέρει να την μοιράζεστε, τότε μπορούμε να βάλουμε δεύτερη σύνδεση που να την πληρώνω πάλι εγώ και να τα βρούμε με κάποιον τρόπο.

    Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνήστε μαζί μου και είμαι πρόθυμος να έρθουμε σε κάποια συμφωνία.
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    καλησπέρα, επειδη ασχολουμαι με εξωτερικα ασυρματα δικτυα αποστασεων (AWMN) θα σου πω οτι με inalan δεν ειναι καλη ιδεα, ειναι παρα πολυ μακρια οσοι εχουν, δλδ μαλλον η ποιο κοντινη σου περιοχη ειναι η Κυψελη! και μιλαμε και σε ευθεια αν το υπολογισουμε ειναι παρα πολλα χλμ μακρια τουλαχιστον 15-18χλμ που σημαινει τρελες απωλειες σηματος, οχι μονο δεν θα εχεις καλη ταχυτητα αλλα θα υπαρχουν πολλα προβληματα και πολυ κακη αξιοπιστια.
    Προτεινω να το ποσταρεις εκει που ειπε ο φιλος Iris07 και βρεις καποιον κοντινοτερο σου με VDSL πχ απο Νικαια.
    Επισης θες καποιο ποσο για εξοπλισμο δεν αξιζει να μην πιασει τα λεφτα του λογω μιας μεγαλης αποστασης με προβληματικη ζευξη.
    Λεπτομερειες με PM να μην λεμε εδω ασχετα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-07-19 στις 18:19. Αιτία: ορθογραφικο λαθος

  4. #7249
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ankougen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!

    Το αίτημά μου θα σας φανεί λίγο περίεργο, αλλά πραγματικά είμαι απελπισμένος.

    Βρίσκομαι στα Καμίνια, Πειραιά (18540) και ανήκω στους καταραμένους που δεν έχει δρομολογηθεί από καμία εταιρία η αναβάθμιση του ΚΑΦΑΟ.
    Το αποτέλεσμα, τραγικές ταχύτητες σύνδεσης: 9-10 Down / 0.5-0.8 Up.

    Επειδή η δουλειά μου γίνεται online, χρειάζομαι κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που μου προσφέρουν.
    Εδώ και καιρό ψάχνω διάφορες λύσεις από τους παρόχους και κανένας δεν μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω.

    Τελικά σκέφτηκα σαν ιδανικό σενάριο, να κάνω ασύρματη ζεύξη με κάποιον που έχει inalan (και ας είναι μακριά η απόσταση).
    (Εναλακτικό σενάριο κάποιος που έχει 200άρα από ΟΤΕ)

    Αν έχετε inalan και πχ την χρησιμοποιείτε βράδυ και ΣΚ που είστε σπίτι σας, μπορώ να πληρώνω εγώ την συνδρομή της και να την μοιραζόμαστε καθώς εμένα με ενδιαφέρει να την χρησιμοποιώ εργάσιμες μέρες και ώρες.
    Αν πάλι την χρησιμοποιείται γενικά και δεν σας ενδιαφέρει να την μοιράζεστε, τότε μπορούμε να βάλουμε δεύτερη σύνδεση που να την πληρώνω πάλι εγώ και να τα βρούμε με κάποιον τρόπο.

    Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνήστε μαζί μου και είμαι πρόθυμος να έρθουμε σε κάποια συμφωνία.
    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Πρωτον απαγορευεται η χρηση της οικιακης συνδεσης για επαγγελματικη χρηση.
    Δευτερον δεν ειναι επιτρεπτο συμφωνα με τους ορους της εταιριας (βασικα κανενος παροχου) να "μοιραζεις" μια συνδεση. Οποτε κανεις δεν θα το "ρισκαρει".
    Τριτον αν γινει "επαγγελματικη" συνδεση με τι δικαιολογητικα θα γινει απο αυτον που θα στην "μοιρασει ?
    Τεταρτον ειναι εφικτη η "ζευξη" και ειναι πληρως λειτουργικη ΑΝ ειναι καταλληλες οι προυποθεσεις.
    Πεμπτον ανοιξε ενα ΝΕΟ τοπικ σε καταλληλο σημειο για να σε βοηθησουμε με το προβλημα σου.
    The gr81 .

  5. #7250
    Εγγραφή
    19-07-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Νομίζω ότι η Inalan είναι πολύ μακριά από εσένα..
    Και έχεις δίπλα σου τον Πειραιά με συνδέσεις FTTH από Vodafone μέχρι και 200 Mbps!

    Νομίζω πως πρέπει να ποστάρεις στο θέμα του Πειραιά!
    π.χ εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CE%B9%CE%AC

    - - - Updated - - -

    Να πω επίσης..
    Νομίζω ότι ανήκεις στο A/K Π.Φάληρο που το έχει ο OTE..

    Εάν το καφάο σου δεν αναβαθμίστηκε επειδή είναι κοντά στο A/K..
    ή και για άλλο λόγο, θα σου έλεγα ότι μπορεί να έχεις καλές πιθανότητες να αναβαθμιστεί κάποια στιγμή,
    καθώς ο OTE έχει αρχίσει έργα FTTH σε πολλές περιοχές του για όσα καφάο δεν μπήκαν στο πρόγραμμα αναβάθμισης έως τώρα:

    Δες εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...%84%CE%B1-A-K-!!
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!
    Το πόσταρα ήδη στο thread του Πειραιά.

    Δυστυχώς έχω υπολογίσιμη απόσταση από το κέντρο και απ'όσο με ενημέρωσαν οι πάροχοι δεν υπάρχει σχέδιο για το σημείο μου.
    Φίλος μου που το κοίταξε με αναρτημένα έργα ανά ΚΑΦΑΟ μου είπε ότι δεν υπάρχει ούτε για το 2020 (μέχρι στιγμής).

    Επομένως δεν μπορώ να περιμένω κ ψάχνω λύση.

    Η αλήθεια είναι, ότι ψάχνοντας το forum, βρήκα την κατηγορία ασύρματο Internet και βρήκα την https://winet.gr/ σαν πάροχο που ίσως να μπορεί να με βοηθήσει.
    Θα μου απαντήσουν αύριο μου είπαν, οπότε αναμένω (και ταυτόχρονα συνεχίζω την έρευνα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, επειδη ασχολουμαι με εξωτερικα ασυρματα δικτυα αποστασεων (AWMN) θα σου πω οτι με inalan δεν ειναι καλη ιδεα, ειναι παρα πολυ μακρια οσοι εχουν, δλδ μαλλον η ποιο κοντινη σου περιοχη ειναι η Κυψελη! και μιλαμε και σε ευθεια αν το υπολογισουμε ειναι παρα πολλα χλμ μακρια τουλαχιστον 15-18χλμ που σημαινει τρελες απωλειες σηματος, οχι μονο δεν θα εχεις καλη ταχυτητα αλλα θα υπαρχουν πολλα προβληματα και πολυ κακη αξιοπιστια.
    Προτεινω να το ποσταρεις εκει που ειπε ο φιλος Iris07 και βρεις καποιον κοντινοτερο σου με VDSL πχ απο Νικαια.
    Επισης θες καποιο ποσο για εξοπλισμο δεν αξιζει να μην πιασει τα λεφτα του λογω μιας μεγαλης αποστασης με προβληματικη ζευξη.
    Λεπτομερειες με PM να μην λεμε εδω ασχετα.
    Σε ευχαριστώ πολύ Νικηφόρε.
    Όντως για κόστος εξοπλισμού υπολογίζω 400-800 ανάλογα τις λύσεις που θα βρούμε...
    Επίσης ο εκπρόσωπος από winet που μίλησα μου εξήγησε ότι δεν θα καταφέρω να πιάσω από Inalan με κεραίες των 5GHz πάνω από 20-25, και ας ξεκινάει από 100 στην πηγή, λόγω του ότι γίνεται πανικός στις συχνότητες.
    Επίσης μου εξήγησε τι παίζει με τις μισθωμένες επαγγελματικές άδειες οι οποίες παίζουν 300+ το μήνα μόνο για να έχεις δική σου συχνότητα.

    Επομένως αν δεν με καλύψει κάτι τέτοιο, νομίζω η επόμενη λύση θα είναι αν βρω κάποιον από Πειραιά με 100 ή 200 και θελήσει να βοηθήσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτον απαγορευεται η χρηση της οικιακης συνδεσης για επαγγελματικη χρηση.
    Δευτερον δεν ειναι επιτρεπτο συμφωνα με τους ορους της εταιριας (βασικα κανενος παροχου) να "μοιραζεις" μια συνδεση. Οποτε κανεις δεν θα το "ρισκαρει".
    Τριτον αν γινει "επαγγελματικη" συνδεση με τι δικαιολογητικα θα γινει απο αυτον που θα στην "μοιρασει ?
    Τεταρτον ειναι εφικτη η "ζευξη" και ειναι πληρως λειτουργικη ΑΝ ειναι καταλληλες οι προυποθεσεις.
    Πεμπτον ανοιξε ενα ΝΕΟ τοπικ σε καταλληλο σημειο για να σε βοηθησουμε με το προβλημα σου.
    Γεια σου Γκρινιάρη
    σου απαντάω στο καθένα:
    πρώτον δεν χρειάζομαι επαγγελματική χρήση. Σε σπίτι θα πάει. Αλλά σε κάθε περίπτωση θα μπορούσα να ζητήσω και να πληρώνω το επαγγελματικό πρόγραμμα της inalan.
    Δεύτερον, σεβαστό, αλλά η ίδια η inalan μου το πρότεινε όταν κατάλαβε την απελπισία μου. Μου είπαν off the record, βρες κάποιον που να μπορεί να σου στείλει γραμμή σε περιοχή που καλύπτουμε, αλλά εμείς σαν εταιρία δεν μπορούμε να αναλάβουμε κάτι τέτοιο.
    Τρίτον, δεν ξέρω...You've got a point ...
    Τέταρτον, δεν είμαι σίγουρος τελικά αν όντως είναι πλήρως λειτουργική, αλλά ακόμα και με 25/25 αν κλειδώνω, θα είμαι πολύ πολύ καλύτερα από αυτό το χάλι που έχω τώρα.
    Πέμπτον, που προτείνεις να το ανοίξω για να έχει περισσότερη ανταπόκριση; Σε ποια κατηγορία;

    και πάλι σας ευχαριστώ όλους σας!

  6. #7251
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2

    Σχετικα με τα ασυρματα δικτυα μπορεις να γραψεις εδω : https://www.adslgr.com/forum/forums/...B7%CF%84%CE%B1

  7. #7252
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    έχει κάνει ξεχωριστό νήμα, όποτε καλό είναι να συνεχίσουμε εκεί

  8. #7253
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! προς ενημερωση χτες τελικα μου ηρθαν οι τεχνικοι και αντι τον συνδεσμο εβαλαν ένα κουτι inalan τα ποιο μικρα που βαζουν και αλλαξε και η οδευση της ινας ώστε να μην κανει εκεινο το αποτομο διαγωνιο κοψιμο που ειχα δειξει.
    Οποτε αν συμβει κατι αλλαζει από το κουτι αυτό και όχι ολο το κομματι μεχρι το κουτι της διπλα πολυκατοικίας.
    Επισης παλι δεν μπηκε σπυραλ δεν ηταν αλλωστε εφικτο γιατι θα επρεπε να βγει ολο το κομματι από το σπιτι μου μεχρι το 2ο κουτι για να περαστει ειπαν ότι δεν χρειαζεται και ότι δεν βαζουν σπυραλ. Αυτά!
    τελος καλο όλα καλα λοιπον!

    Υ.Γ τωρα δεν ειμαι σπιτι μολις μπορεσω θα βαλω καμια φωτο.

  9. #7254
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Εγώ πάντως εξακολουθώ να τους θεωρώ απαράδεκτους στο θέμα εγκατάστασης όταν οι άλλοι πάροχοι (COSMOTE/VODAFONE/WIND) βάζουν και σωλήνες και πιο αξιοπρεπές κουτιά.

  10. #7255
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως εξακολουθώ να τους θεωρώ απαράδεκτους στο θέμα εγκατάστασης όταν οι άλλοι πάροχοι (COSMOTE/VODAFONE/WIND) βάζουν και σωλήνες και πιο αξιοπρεπές κουτιά.
    Μη ξεχνάμε τι λέει το ρητό...
    "Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις..."

  11. #7256
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως εξακολουθώ να τους θεωρώ απαράδεκτους στο θέμα εγκατάστασης όταν οι άλλοι πάροχοι (COSMOTE/VODAFONE/WIND) βάζουν και σωλήνες και πιο αξιοπρεπές κουτιά.
    μονο που δεν εχει καμια σχεση η μια τεχνολογια με την άλλη...αυτοι προερχονται και από καμπινες.
    Μετα ισχυει εδώ το ότι πληρωνεις παιρνεις.
    Τα κουτια μια χαρα είναι, οι οδεύσεις εμενα δεν μου αρεσαν, το ότι δεν μπαινει σπυραλ και γενικα προστασια της ινας.
    και επισης όπως ανακαλυψα η ινα αυτή είναι για εσωτερικη χρηση, υπαρχει άλλη για εξωτερικη, τουλάχιστον οπου πουλανε αυτό ειδα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη ξεχνάμε τι λέει το ρητό...
    "Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις..."
    πολύ σωστο συμφωνω! απλα σε καποια σημεια πρεπει να υπαρχει καποια προσοχή που εχει να κανει με την εγκατασταση και όχι το κοστος της.
    ευτυχως το εφτιαξαν τωρα σωστα, όπως λεμε καλιο αργα παρα ποτέ!
    οσο για την ινα που ειχα αναφερει να μπει κουτι για μενα να μην είναι στην διπλανη πολυκατοικια, εχει και ένα καλο το πραγμα, είναι ΠΟΛΥ ποιο ασφαλες να είναι ψηλα στην προσοψη της πολυκατοικίας που ουτε καν φαινεται, παρα να ηταν στο πεζοδρομιο!
    όπως ειδαμε και άλλες φορες σε εμενα τα εχουν σπασει πολλες φορες που σημαινει αν τοτε την ειχα και ηταν στο πεζοδρομιο θα ειχε κοπει ποσες φορες! οποτε αν και δεν μου αρεσε αρχικα που περναει στον προσοψη της διπλα πολυκατοικίας είναι πολύ ποιο καλα από θεμα ασφαλειας της.

  12. #7257
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη ξεχνάμε τι λέει το ρητό...
    "Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις..."
    Καλημέρα. Για μένα είναι θέμα τύχης. Μπορεί κάλλιστα να πληρώσεις και μάλιστα αδρά και δουλειά να μην κάνεις. Στην δική μου περίπτωση που είναι απλά μια κάθετη γραμμή και μάλιστα σε αδιέξοδο τελικά δεν χρειάστηκε ούτε σωλήνα ούτε σπιράλ. Μπορεί να το ήθελα μιας και θα περνούσα και άλλα 2 καλώδια από μέσα (δικτύου, κεραίας), παρόλα αυτά δουλεύει απροβλημάτιστα, εξαιρετικές ταχύτητες και προπαντός οικονομικά. Για μένα πάντως αυτό που παίρνω είναι μια ακριβή υπηρεσία με λίγο κόστος.

  13. #7258
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Για μένα είναι θέμα τύχης. Μπορεί κάλλιστα να πληρώσεις και μάλιστα αδρά και δουλειά να μην κάνεις. Στην δική μου περίπτωση που είναι απλά μια κάθετη γραμμή και μάλιστα σε αδιέξοδο τελικά δεν χρειάστηκε ούτε σωλήνα ούτε σπιράλ. Μπορεί να το ήθελα μιας και θα περνούσα και άλλα 2 καλώδια από μέσα (δικτύου, κεραίας), παρόλα αυτά δουλεύει απροβλημάτιστα, εξαιρετικές ταχύτητες και προπαντός οικονομικά. Για μένα πάντως αυτό που παίρνω είναι μια ακριβή υπηρεσία με λίγο κόστος.
    καλημέρα! φυσικα και είναι θεμα τυχης, γιατι στην περιπτωση μου που χαλασε, όπως τελικως αποδεικτηκε δεν ηταν θεμα εγκαταστασης αλλα αστοχια υλικου στο κουτι μεσα (οπτικο κατανεμητή). Αυτό αλλαχτηκε και φτιαχτηκε, απλα το παλικαρι που ηρθε δεν του αρεσε η εγκαστασταση και εγιναν μετα οι άλλες.
    Οποτε η ζημια αυτή δεν ηταν θεμα εγκαταστασης αλλα απλα αστοχια υλικου, με τοση καντεμια που με δερνει τα κουφα σε εμενα τυχαινουν…
    όπως πχ σε ολους που εχω μιλησει-εχω ρωτησει να δινουν ρουτερ με την 1 gigabit θυρα, εμενα 100αρι, παω παιρνω νέο και μετα από 2μερες αν θυμαμαι καλα το πανε και 10 ευρω κατω...εμ!!!

    Στα αλλα συμφωνω για το κοστος με αυτά που προσφερει ουτε στον παπά που λεμε!
    επισης φοβερο είναι το upload που δεν συγκρινεται με αυτό των VDSL.

  14. #7259
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονο που δεν εχει καμια σχεση η μια τεχνολογια με την άλλη...αυτοι προερχονται και από καμπινες.
    Μετα ισχυει εδώ το ότι πληρωνεις παιρνεις.
    Τα κουτια μια χαρα είναι, οι οδεύσεις εμενα δεν μου αρεσαν, το ότι δεν μπαινει σπυραλ και γενικα προστασια της ινας.
    και επισης όπως ανακαλυψα η ινα αυτή είναι για εσωτερικη χρηση, υπαρχει άλλη για εξωτερικη, τουλάχιστον οπου πουλανε αυτό ειδα.

    - - - Updated - - -



    πολύ σωστο συμφωνω! απλα σε καποια σημεια πρεπει να υπαρχει καποια προσοχή που εχει να κανει με την εγκατασταση και όχι το κοστος της.
    ευτυχως το εφτιαξαν τωρα σωστα, όπως λεμε καλιο αργα παρα ποτέ!
    οσο για την ινα που ειχα αναφερει να μπει κουτι για μενα να μην είναι στην διπλανη πολυκατοικια, εχει και ένα καλο το πραγμα, είναι ΠΟΛΥ ποιο ασφαλες να είναι ψηλα στην προσοψη της πολυκατοικίας που ουτε καν φαινεται, παρα να ηταν στο πεζοδρομιο!
    όπως ειδαμε και άλλες φορες σε εμενα τα εχουν σπασει πολλες φορες που σημαινει αν τοτε την ειχα και ηταν στο πεζοδρομιο θα ειχε κοπει ποσες φορες! οποτε αν και δεν μου αρεσε αρχικα που περναει στον προσοψη της διπλα πολυκατοικίας είναι πολύ ποιο καλα από θεμα ασφαλειας της.
    Καταρχήν θα συμφωνήσω με το "ότι πληρώνεις παίρνεις" αν και προσωπικά για το FTTH (VODAFONE/COSMOTE) δεν τα πλήρωσα αλλά τα πήραν από την δράση sfbb.gr

    Όπως θα συμφωνήσω ότι είναι διαφορετικό το είδος της οπτικής ίνας ανάλογα με τον χώρο (εσωτερικό/εξωτερικό) αυτό τουλάχιστον μου είπε τεχνικός της COSMOTE όταν τον ρώτησα αν θέλω από την είσοδο του διαμερίσματος να την πάω στην κρεβατοκάμαρα.

  15. #7260
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Οπτικες ινες και βυσματα εχει παρα παρα πολλων τυπων παντως.
    Ακομα και στου ιδιου τυπου καλωδιο εχει παρα πολλων τυπων βυσματα.
    Εγω το βρηκα απο την υποδοχη στο ρουτερ γιατι αναφερει το site της optech τον τυπο βυσματος, και απο το τι γραφει πανω η οπτικη ινα, καπου ποιο πισω τα εχω γραψει αναλυτικα.
    Εψαξα σε ξενα και Ελληνικα σχετικα sites που πουλανε, καθως και σε pdf που βρηκα και ειναι αλλες για εξωτερικη και αλλες για εσωτερικη χρηση.
    Προφανως εδω για χαμηλο κοστος παιζουν με την ιδια η οποια ομως κανονικα οπως εχω καταλαβει ειναι για εσωτερικη χρηση.
    Δλδ τωρα ειναι οκ αλλα σε μερικα χρονια δεν ξερω τι θα γινει και επιμενουν και στο να ειναι χυμα χωρις σπυραλ ή σωληνα για προστασια.

Σελ. 484 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 464474479482483484485486489494504 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας