Σελ. 320 από 1224 ΠρώτηΠρώτη ... 300310315318319320321322325330340 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.786-4.800 από 18360

Θέμα: Inalan

  1. #4786
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 / 200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L-C891FW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elessargr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    επειδή φαίνεται έχει γίνει ένα ωραίο μπέρδεμα,
    Μπορείτε να ξεκαθαρίσετε τι πακέτα διατίθενται για τους οικιακούς χρήστες, τι πακέτα για τους επαγγελματίες και που το "πακέτο" τον 56€ κατατάσσεται;

    Ευχαριστώ.
    Επειδή μου το έχουν εξηγήσει αν επιτρέπεις σου απαντώ εγώ.
    οικιακό πακέτο μονό ένα: 28€ 100/100
    επαγγελματικό πακέτο: 56€ 100/100 + bridge + 3πλάσιο cap
    οποιοδήποτε άλλο πακέτο - ταχύτητα την διαπραγματεύεσαι ελεύθερα με τους ίδιους

  2. #4787
    Εγγραφή
    20-01-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    huwai
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! μιλησα τωρα με INALAN και εκανα χτες και αιτηση και στο τηλ εδωσα περισσοτερα στοιχεια.
    Στην περιοχη μας που εχει τωρα εξελιξη το δικτυο στην Ανω Κυψελη υπαρχει πολυ ενδιαφερον και αιτησεις.
    Δεν εχουν χρονοδιαγραμμα για συγκεκριμενες οδους, ομως πρεπει να "χτιστει" ο κεντρικος κορμος και εφοσον δουλεψει θα γινουν και τα "παρακλαδια" του.
    Οποτε καντε αιτησεις οσοι θελετε να βαλετε ωστε να προχωρησουν περισσοτερο στην περιοχη μας.
    Κυριως επειδη οσοι ανηκουμε στο Α/Κ ΠΑΤΗΣΙΑ δεν εχει γινει καμια κινηση απο την Wind εχει πολυ ενδιαφερον στην περιοχη εδω η INALAN.
    Μου ειπαν οτι θα με καλεσει τεχνικος οταν φτασουν σε εμενα....1η Νοε μου ληγει αυτο που εχω, οποτε εχω καιρο ακομα!
    στον δικό μου δρόμο γιατι και εγώ Άνω Κυψέλη είμαι αφού έσκαψε η inalan την μία πλευρά του δρόμου μετά από 3 μέρες την άλλη πλευρά την έσκαψε η vodafone.

  3. #4788
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από P_M Εμφάνιση μηνυμάτων
    στον δικό μου δρόμο γιατι και εγώ Άνω Κυψέλη είμαι αφού έσκαψε η inalan την μία πλευρά του δρόμου μετά από 3 μέρες την άλλη πλευρά την έσκαψε η vodafone.
    καλησπέρα, αν θες με PM μπορεις να μου δωσεις παραπανω στοιχεια? ζηλευω κιολας...εγω παντως ανηκω ΑΚ ΠΑΤΗΣΙΑ (WIND δλδ).

  4. #4789
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας.
    Ναι, απλά που από 01/01/2018 αλλάξαμε λίγο τον τρόπο.
    Συγκεκριμένα, συνδέεστε κανονικά σε εμάς, εξοφλείτε τον πρώτο μήνα και την εγγύηση του εξοπλισμού, στο ενδιάμεσο διακόπτετε με τον προηγούμενο πάροχο. Μόλις σας έρθει ο λογαριασμός με το ποσό της ρήτρας μας το στέλνετε και σας κάνουμε πάνω στο ποσό αυτό την προσφορά μας, όπως ίσχυε και παλιότερα, το μέγιστο 6 μήνες δωρεάν ίντερνετ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ουσιαστικά καλύπτεται μέχρι του ποσού των περίπου 170€, την ρήτρα του όποιου παρόχου. Fair enough.
    Μπορεί σε κάποιους να μην βολεύει, λόγω της εφάπαξ καταβολής 6 μηνών εκ των προτέρων, αλλά καταλαβαίνω τους πιθανούς λόγους αυτής της αλλαγής.
    To bold τι σημαίνει ? πίστωση όλου του πέναλτι μέχρι του ποσού 6*28=168€ ή εκείνη την ώρα "ξέρετε θα σας καλύψουμε το μισό των 124€ που φάγατε πέναλτι".

    - - - Updated - - -

    Αφού η ρήτρα φαίνεται στο συμβόλαιο που θα σας στείλουμε γιατί δεν πάτε με αυτό και μπήκε το διαδικαστικό στη μέση ?

    Καταλαβαίνω να μην μου πιστώσετε 168€ όταν η ρήτρα μου είναι 126,02 € (ναι τόσο λέει), αλλά μου θυμίζει λίγο δημόσιο.

    Τέλος πάντων προσφορά σας είναι, ότι θέλετε την κάνετε.

  5. #4790
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί πρέπει να ξέρουν οι άνθρωποι ότι όντως υπήρξε χρέωση από τον άλλο πάροχο, όχι;
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  6. #4791
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς για να μην σε χρεώσουν (ανάλογα το ποσό της ρήτρας) τους αντίστοιχους μήνες στην Inalan.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού η ρήτρα φαίνεται στο συμβόλαιο που θα σας στείλουμε γιατί δεν πάτε με αυτό και μπήκε το διαδικαστικό στη μέση ?
    Πρώτον διότι η ρήτρα δεν αναφέρεται σε όλα τα συμβόλαια (π.χ. στη Nova στους όρους του συμβολαίου μνημονεύεται ο επίσημος εν ισχύ τιμοκατάλογος) και δεύτερον κάποιοι πάροχοι (π.χ. Wind) έχουν πίνακα με διαφορετικό ποσό ανάλογα τους υπολειπόμενους μήνες (πως το γνωρίζει αυτό η Inalan?).

  7. #4792
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    οκ, πάντως στο δικό μου ΟΤΕ 18μηνο λέει φλατ 126,02 € από την 1η μέρα μέχρι και μια μέρα πριν την λήξη.

    απλά το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις κουμάντο στα οικονομικά σου ώστε να πληρώνεις στην αρχή και τα2 και μετά κανέναν για κάποιο διάστημα.

  8. #4793
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πολύ σωστά. Όμως αυτό είναι μια δυνατότητα που σου δίνει η inalan. Δεν είσαι υποχρεωμένος να τη χρησιμοποιήσεις

    Εναλλακτικά, μπορείς να περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο με τον τρέχοντα πάροχο σου
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  9. #4794
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatos_fc Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ σωστά. Όμως αυτό είναι μια δυνατότητα που σου δίνει η inalan. Δεν είσαι υποχρεωμένος να τη χρησιμοποιήσεις

    Εναλλακτικά, μπορείς να περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο με τον τρέχοντα πάροχο σου
    Μου φαινεται οτι ορισμενοι θελουν και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

    Δεν θα μου φαινοταν καθολου περιεργο αν ζητουσαν απο την Inalan να τους πληρωσει και το στεγαστικο.

  10. #4795
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα, η Inalan ουσιαστικά σου λέει εάν είσαι σε άλλο πάροχο εγώ θα σου καλύψω τα έξοδα αποδέσμευσης έμμεσα μη χρεώνοντας σου το αντίστοιχο ποσό για τις υπηρεσίες μου (φυσικά το μέγιστο 6μηνες).

    Το να ζητάει το χαρτί που λέει πόσα πλήρωσες σε ρήτρα είναι λογικότατο για να ξέρει και η ιδιά ποσά πρέπει να «αφαιρέσει» από την χρέωση των υπηρεσιών της. Ίσως ήταν κάποιοι πελάτες που το εκμεταλλεύονταν αυτό (κερδίζοντας παραπάνω από όσα δικαιούνταν/ελληνάρες) και για αυτό το ζητάει.

    Ουσιαστικά αυτό που κερδίζει η Inalan είναι ότι κάποιος που θέλει να γίνει πελάτης της αλλά δεν θέλει να μπλέκει με ρήτρες μπορεί άμεσα να γίνει και φυσικά να παραμείνει στις υπηρεσίες της μετά το ποσό της ρήτρας (ποιος δεν θα το ήθελε αλώστε). Φυσικά με αυτόν τον τρόπο επίσης «κερδίζει» πιο σύντομα έναν πελάτη σε σχέση με το να περιμένει να τελειώσει το συμβόλαιο του πρώτα.

    Ίσως βέβαια δημιουργηθεί μια συνχηση διότι πολλοί δεν διακόπτουν άμεσα θέλοντας πρώτα να τεστάρουν τις υπηρεσίες της πριν το κάνουν. Πολλές φορές αφήνουν τον μήνα να τρέξει και μετά κάνουν διακοπή του ADSL/VDSL που έχουν, έχοντας 2 υπηρεσίες παράλληλα. Ίσως θα έπρεπε να το κοιτάξει λίγο αυτό η Inalan.

    Εν τέλη, δημιουργείτε ένα πρόβλημα από το τίποτα, κάντε τέτοια και θα χαθούν και αυτά τα «προνόμια». Απλά θεωρήστε τον εαυτό σας τυχερό που είστε εντός του δικτύου της.

  11. #4796
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Εξαρχής είπα ότι δεν μπορούμε να τους επιβάλουμε τι προσφορά θα κάνουν. Προσφορά τους είναι, όπως θέλουν την διαμορφώνουν.

    Θεωρούσα ότι τα συμβόλαια αναφέρουν τη ρήτρα (όπως το δικό μου) και δεν είναι δυναμικά μεταβαλλόμενη ρήτρα.

    Απλά αναφέρουμε τις απόψεις μας και ίσως εισακουστούμε σε κάποια επόμενη αλλαγή. Είναι απλό δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί κάνετε ειρωνικά σχόλια.

    Και μερικές σελίδες πιο πάνω (280-300) λέγαμε για την ομαλή μετάβαση που δεν ισχύει (και πάλι είχαμε τα ίδια ειρωνικά σχόλια για πληρωμή ασφάλειας αυτοκινήτου κτλ) και μετά η InaLan το ενεργοποίησε και πάλι.

  12. #4797
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    μετά να μην απορούμε γιατί έχουμε ότι μας αξίζει...εννοώ στην ζωή μας.
    είμαστε άξιοι των επιλογών μας και της τύχης που μας αρμόζει...

  13. #4798
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Καλησπέρα σας.

    Όσον αφορά την πολιτική της Ομαλής Μετάβασης, οι όροι είναι σαφείς και αυτοί ισχύουν.

    Στο ερώτημα όμως με το ποσό της ρήτρας που προέκυψε, να σας ενημερώσουμε πως οι περισσότερες εταιρείες δεν το αναγράφουν σε ευδιάκριτα σημεία ή και καθόλου, άλλο ποσό λέει το συμβόλαιο, άλλο αναφέρουν τηλεφωνικά και άλλο αναγράφεται τελικά στον λογαριασμό. Επίσης άλλες εταιρείες το πάνε με τους μήνες που απομένουν , δηλαδή λένε πως η ονομαστική τιμή του τάδε πακέτου είναι, για παράδειγμα, 20€ και το πολλαπλασιάζουν με τους μήνες που υπολείπονται.
    Οπότε είναι σαφές πια, πως μόνον μετά την διακοπή σας και την παραλαβή του λογαριασμού μπορείτε να είστε σίγουροι τι έχετε να πληρώσετε, εξίσου και εμείς για το ποια θα είναι η τελική προσφορά μας.

  14. #4799
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Другое
    Γεια σας. Κάτι νέο για Πολίχνη υπάρχει ;

  15. #4800
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klim0987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας. Κάτι νέο για Πολίχνη υπάρχει ;
    Καλημέρα σας.

    Αυτή την περίοδο παλεύουμε με την κατάσταση στον Εύοσμο και όλη η προσοχή μας είναι στραμμένη στο κομμάτι αυτό. Έπειτα, άμεση σειρά έχει η Νεάπολη. Αφού τελειώνουμε εκεί, ίσως θα προχωρήσουμε προς Αμπελόκηπους, ίσως και Πολίχνη. Ακόμα δεν υπάρχει σίγουρο πλάνο.

Σελ. 320 από 1224 ΠρώτηΠρώτη ... 300310315318319320321322325330340 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας