Σελ. 515 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 495505510513514515516517520525535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.711-7.725 από 18361

Θέμα: Inalan

  1. #7711
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    το τι modem δίνουν φαίνεται στο προφιλ μου και για αυτό δεν σκέφτηκα να το αναφέρω ίσως θα έπρεπε.

    Το έβαλα για να έχουμε να συγκρίνουμε γενικά από τα modem που δίνουν αυτήν την στιγμή οι πάροχοι ftth. Δεν ήταν απάντηση προς εσάς αλλά προς τον Hetfield που ρώτησε αν έχει δοκιμάσει κανείς επιδόσεις.

    Κατά τα άλλα καταλαβαίνω την σύγχυση σου. Απλώς θεωρώ ότι επειδή ήμαστε μειοψηφία σε αυτό το τμήμα του φορουμ καλό θα ήταν να υπήρχε μια σύγκριση. Εμένα θα με ενδιέφερε πάντως να μάθω-συγκρίνω.

  2. #7712
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τι modem δίνουν φαίνεται στο προφιλ μου και για αυτό δεν σκέφτηκα να το αναφέρω ίσως θα έπρεπε.

    Το έβαλα για να έχουμε να συγκρίνουμε γενικά από τα modem που δίνουν αυτήν την στιγμή οι πάροχοι ftth. Δεν ήταν απάντηση προς εσάς αλλά προς τον Hetfield που ρώτησε αν έχει δοκιμάσει κανείς επιδόσεις.

    Κατά τα άλλα καταλαβαίνω την σύγχυση σου. Απλώς θεωρώ ότι επειδή ήμαστε μειοψηφία σε αυτό το τμήμα του φορουμ καλό θα ήταν να υπήρχε μια σύγκριση. Εμένα θα με ενδιέφερε πάντως να μάθω-συγκρίνω.
    Δεν βλεπω τι γραφει ο χρηστης που αναφερεις για ευνοητους λογους...οποτε δεν γνωριζω αν απαντησες σε αλλον εφοσον δεν τον εκανες παραθεση.
    Εγω στο ειπα επειδη απλα δειχνεις μονο ενα speedtest και δεν αναφερεις κατι αλλο οποτε μου φανηκε αρκετα ξεκαρφωτο το ποστ. Anyway οκ δεν πειραζει.
    Μια ματια που εριξα το ρουτερ αυτο δειχνει καλυτερο σαφως και στο θεμα του wifi και οχι εχει TV!!!! δινουν τηλεοραση? η INALAN δυστυχως ΔΕΝ δινει!!!! που εμενα θα με ενδιεφερε γιατι τωρα αναγκαζομαι να κραταω τη nova adsl γιαυτο βασικα, και στην σελιδα που κοιταξα ειδα καλυτερες τιμες.
    Κριμα που δεν εχει εδω για να υπαρξει ανταγωνισμος.
    Εδω ειδικα που ειμαι εγω δεν υπαρχει και VDSL οποτε η INALAN ειναι μονοδρομος!

  3. #7713
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλεπω τι γραφει ο χρηστης που αναφερεις για ευνοητους λογους...οποτε δεν γνωριζω αν απαντησες σε αλλον.
    για αυτό και μπερδεύτηκες.

    Δίνουν τηλεόραση ναι δεν πήρα το "πακέτο" αλλά δεν υπάρχουν συνδρομητικά κανάλια, οπότε πας σε ότι free μπορούν να δώσουν. Η αξία του είναι μόνο η ενεργοποίηση στην αρχή 10€.

    Ο γαμπρός μου εκ παραδρόμης έβαλε και τηλεόραση αλλά δεν την έχει συνδέσει για να δω τι παίζει.

  4. #7714
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παντως στην INALAN την ταχυτητα αυτη την ξεπερναμε εφοσον εχουμε συνδεση με την gigabit θυρα αν εχουμε τετοιο ρουτερ γιαυτο το αλλαξα.
    Αλλα για να εχουμε και στο wifi την ταχυτητα αυτη απαιτειται wifi access point στα 5ghz ac γιατι οπως ειπα πηρα αλλο και δοκιμασα και στα 2,4 και δεν μπορει, ασχετα οτι θεωρητικα μπορει στην πραξη αλλα γινονται, μονο στα 5ghz ac καλυπτεται, γιαυτο πηρα και ενα στικ usb για οσες συσκευες μου δεν εχουν 5ghz. Και ετσι ολα καλα. Τα σκασαμε αλλα τι να κανουμε...

  5. #7715
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    εσύ μαζί με το modem 85+hap ac2(70+-)+τα stick, έδωσες αρκετά.

    Όχι εγώ ότι πήγα πίσω powerlines και το hap ac2 αγόρασα, καλά τα πήγαμε, γούστα είναι αυτά τι να κάνουμε

    -=edit=-

    επίσης δυστυχώς το modem της hcn και αυτό ΔΕΝ έχει 5άρι wifi. Έχει δύο θύρες μια 100 και μία 1000 και 2.4wifi

  6. #7716
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι αλλα λεει 300mbps ομως αντι 150 της INALAN, θεωρητικες ταχυτητες παντα, γιαυτο ειπα οτι εχει καλυτερο wifi.
    Kαι αυτο που δινει η inalan εχει προβληματα δεν πιανει ουτε τα μισα. Πανω απο το ρουτερ εισαι και σερνεται.

  7. #7717
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα φαινεται.

  8. #7718
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα λεει 300mbps ομως αντι 150 της INALAN, θεωρητικες ταχυτητες παντα, γιαυτο ειπα οτι εχει καλυτερο wifi.
    Kαι αυτο που δινει η inalan εχει προβληματα δεν πιανει ουτε τα μισα. Πανω απο το ρουτερ εισαι και σερνεται.
    η αλήθεια είναι ότι δεν το τέσταρα καθόλου. Αλλά θα το δοκιμάσω από περιέργια αύριο.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα φαινεται.
    ναι φυσικά μια χαρά φαίνεται, λίγο το upload δεν τερματίζει στην συγκεκριμένη στιγμή αλλά και πάλι το να γκρινιάξω για κάτι τέτοιο θα κορόιδευα τον εαύτο μου.

  9. #7719
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Πάντως στα 2,4ghz το 8245A της inalan τερματίζει ασύρματα τα 100/100. Το πρόβλημα των περισσότερων είναι το WiFi client που τερματίζει στα ~50Mbps.
    Είχα αναφέρει και παλαιότερα ότι είχα μόνο μια συσκευή (λάπτοπ με τελευταίας γενιάς Intel WiFi) που κατάφερνε το 100/100 τη στιγμή που τα κινητά της εποχής πήγαιναν μέχρι 50.

  10. #7720
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στα 2,4ghz το 8245A της inalan τερματίζει ασύρματα τα 100/100. Το πρόβλημα των περισσότερων είναι το WiFi client που τερματίζει στα ~50Mbps.
    Είχα αναφέρει και παλαιότερα ότι είχα μόνο μια συσκευή (λάπτοπ με τελευταίας γενιάς Intel WiFi) που κατάφερνε το 100/100 τη στιγμή που τα κινητά της εποχής πήγαιναν μέχρι 50.
    Καλησπέρα, ναι αλλα εδω δεν μιλαμε για κινητα της εποχης, ολοι που εχουν γραψει για εκεινο που εχω πει λενε τα ιδια προβληματα με διαφορες συσκευες και σε εμενα σε ολα κανει τα ιδια.
    Εχω δοκιμασει και με το νεο στικακι που εχω παρει. Και δεν ειναι οτι τερματιζει στα 50, εχει ακομα λιγοτερη ταχυτητα και αποσυνδεσεις ή μειωμενο σημα ακομα και οταν εισαι απο πανω του!
    Εντελως κουφα και απαραδεκτα πραγματα.

    Eγω μιλαω παντα για το HUAWEI HG8546M δεν εχω καποιο αλλο της INALAN, εχω 2 τετοια το ενα με την gigabit , το αλλο με ολες 100αρες, κανουν ακριβως τα ιδια.
    Οπως ειδα σε διαφορα forums τελικα εχουν το ιδιο wifi chip. Δεν γνωριζω τι κανουν ολα τα αλλα που εδινε.

  11. #7721
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Έχετε δοκιμάσει να αλλάξετε κανάλι στο WiFi αντί για auto;
    Να τα δοκιμάσετε όλα ένα ένα κάνοντας δοκιμές κλπ...

    Ακόμα και στα δεύτερα που έχετε που λειτουργεί μια χαρά το WiFi δεν είναι απαραίτητο αν βάλεις το ίδιο κανάλι ότι θα παίξει σωστά...

  12. #7722
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε δοκιμάσει να αλλάξετε κανάλι στο WiFi αντί για auto;
    Να τα δοκιμάσετε όλα ένα ένα κάνοντας δοκιμές κλπ...

    Ακόμα και στα δεύτερα που έχετε που λειτουργεί μια χαρά το WiFi δεν είναι απαραίτητο αν βάλεις το ίδιο κανάλι ότι θα παίξει σωστά...
    Προσωπικα εγω τα εχω δοκιμασει ολα, αλλα οπως ειπα δεν υπαρχει λογος τωρα, γιατι εκτος οτι εχω παρει AP και με 5ghz ac, δεν μπορω να δουλεψω με της INALAN, δουλευω με mikrotik router πισω απο της ΙΝΑLAN με DMZ και ολο το εσωτερικο μου δικτυο εχει διαφορετικο subnet απο αυτο του ρουτερ της INALAN.
    Οποιος εχει προβλημα και δεν το εχει δοκιμασει ας το κανει.

  13. #7723
    Εγγραφή
    19-12-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz
    Ποιος πάροχος δίνει κορυφαίο router για WiFi (5g και τα συναφή); Μην είμαστε και πλεονέκτες. Όποιος θέλει ας τα σκάσει. Η ταχύτητα που υπόσχεται επιτυγχάνεται μέσω καλωδίου.

  14. #7724
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος πάροχος δίνει κορυφαίο router για WiFi (5g και τα συναφή); Μην είμαστε και πλεονέκτες. Όποιος θέλει ας τα σκάσει. Η ταχύτητα που υπόσχεται επιτυγχάνεται μέσω καλωδίου.
    Όταν όλοι σου διαφημίζουν το smart home και όλες τις συναφείς δυνατότητες που αυτό έχει, δε σου λένε με αστεράκι "για φουλ ταχύτητες πάρε ρούτερ του εμπορίου γιατί το δικό μας είναι μπάζο" αλλά ούτε και "οι ταχύτητες επιτυγχάνονται μόνο μέσω καλωδίου... με ασύρματο, καλά Χριστούγεννα..".

    Όταν θέλεις να αναπτύξεις την τεχνολογία σου αναφορικά με την ταχύτητα που δίνεις, θα πρέπει να δίνεις και τον ανάλογο εξοπλισμό...
    Ναι οκ.. οι μεγάλοι ίσως να αντέχουν το κόστος, ωστόσο όταν μιλάμε για ταχύτητα και βάση των παραπάνω που οι ίδιοι διαφημίζουν, τότε ναι.. πρέπει να δουν και την πλευρά του ασύρματου δικτύου και της υποστήριξης αυτού.
    Η Inalan μπορεί να μην το αντέχει οικονομικά για να αλλάξει router ή συνεργασία με άλλο/άλλη εταιρεία (και οκ... δε διαφημίζει και smart δυνατότητες).

    Για το απλό ασύρματο, υπάρχουν και τα power lines με αρκετές δυνατότητες (για τους απλούς χρήστες).
    Για τους advanced υπάρχει η λύση που αναφέρουν οι περισσότεροι σε αυτό το thread (άλλο ρούτερ, microtik, επιπλέον ρυθμίσεις κλπ).

    Δε σημαίνει ότι πρέπει να μπούμε σε αυτήν την διαδικασία...

    Ο κάθε ISP κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για τον ίδιο πρώτα και μετά για τους πελάτες του και ο κάθε πελάτης κάνει ό,τι μπορεί για την δική του εξυπηρέτηση...

  15. #7725
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος πάροχος δίνει κορυφαίο router για WiFi (5g και τα συναφή); Μην είμαστε και πλεονέκτες. Όποιος θέλει ας τα σκάσει. Η ταχύτητα που υπόσχεται επιτυγχάνεται μέσω καλωδίου.
    Προφανως δεν εχεις καταλαβει τι λεμε...
    οταν δινουν το ρουτερ αυτο και σου λενε οτι εχεις ταχυτητα 100/100 πρεπει να τα πιανεις, ΑΣΧΕΤΑ αν ειναι ενσυρματα ή ασυρματα. Λεει καπου καποιος ορος ή μας εχουν πει οτι η ταχυτητα αυτη ειναι ΜΟΝΟ μεσω καλωδιου?????
    Το συγκεκριμενο εχει 2,4ghz Ν που θεωρητικα με τελειο σημα σημαινει οτι μπορει να πιασει 150mbps.
    Δεν πιανει ουτε 50 ακομα και οταν εισαι απο πανω του.
    Δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις σονυ και καλα να απλωσει καλωδια, μπορει καποιος να εχει μονο wifi, προσωπικα ξερω μερικους.
    Το συγκεκριμενο μοντελο που εχω αναφερει και εγω και πολυ αλλοι εχει προβλημα με το wifi.
    Ειπαμε απλα οτι οσοι βαλαμε δικο μας AP οπως ειναι λογικο αφου πληρωνουμε παμε σε 5ghz ac για καλυτερο σημα, δεν ζητησαμε 5ghz, ειπαμε να δινουν μηχανημα να μην εχει προβλημα το wifi απλα τα πραγματα!!!
    Δεν ειναι μονο οτι δεν πιανει την ταχυτητα, κανει και αποσυνδεσεις και εχει μειομενο σημα ακομα και οταν εισαι κοντα του.
    Το 5ghz το δινουν σε συνδεσεις μεγαλυτερης ταχυτητας. Στα 100 δινουν το προβληματικο. Οταν τους το ειχα πει καποια στιγμη ειχαν πει οτι καλυπτει την ταχυτητα! δεν ειπαν βαλε καλωδιο!!!

Σελ. 515 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 495505510513514515516517520525535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας