Σελ. 765 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 745755760763764765766767770775785 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.461-11.475 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #11461
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλη διαφορα με την επιδοτηση. Η ιναλαν δεν εχει επιδοτηση? Και για ποσο χρονικο διαστημα ειναι η επιδοτηση?
    Οχι δεν εχει επιδοτηση η Inalan.
    Μονο οι μεγαλοι πηραν επιδοτηση.

  2. #11462
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Ρε παιδιά 1500 λεπτά τον μήνα δεν σας φτάνουν…. σκουλαρίκι το έχετε το ακουστικό;

    Στην 200/200 Ίδη την έχει πάτωμα, και η δέσμευση 18μηνο δεν είναι τίποτα.

  3. #11463
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλη διαφορα με την επιδοτηση. Η ιναλαν δεν εχει επιδοτηση? Και για ποσο χρονικο διαστημα ειναι η επιδοτηση?
    Η επιδότηση μέσω της δράσης sfbb.gr είναι για 24 μήνες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν εχει επιδοτηση η Inalan.
    Μονο οι μεγαλοι πηραν επιδοτηση.
    Θα σε μαλώσω δεν τα λες σωστά

    Η προυπόθεση για να συμμετέχει ένας πάροχος στην δράση sfbb.gr (επιδότηση) είναι να παρέχει σε χοντρική την υποδομή σε μια περιοχή στους άλλους παρόχους

    αυτή την προυπόθεση την τηρούν οι εταιρείες COSMOTE/VODAFONE/WIND

    η εταιρεία INALAN δεν την τηρεί έτσι δεν συμμετέχει στην επιδότηση

    άλλωστε η εταιρεία INALAN έχει διαφορετικό σχέδιο ανάπτυξης

  4. #11464
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά 1500 λεπτά τον μήνα δεν σας φτάνουν…. σκουλαρίκι το έχετε το ακουστικό;

    Στην 200/200 Ίδη την έχει πάτωμα, και η δέσμευση 18μηνο δεν είναι τίποτα.
    Εμενα προσωπικα και 100 μου φτανουν. Αλλα δεν μενω μονος μου οπως πολλοι αλλοι φανταζομαι. Και ειδικα τωρα στην καραντινα, ναι, μιλανε συνεχεια στο τηλεφωνο. Ειναι 50 λεπτα την ημερα, ειναι πολυ λιγα, εκτος αν μενεις μονος σου. Και εμενα ετσι μου φανηκε στην αρχη η τιμη της ιναλαν, καλη. Αν βαλεις ομως τηλεφωνια και καποια αλλα παει πολυ. Οποτε η 200αρα της ιναλαν θα πρεπει να συγκριθει μα κατι αντιστοιχο. Ακομα δεν εχω καταλαβει αν στα πακετα τηλεφωνιας ειναι το παγιο μεσα η οχι. Ο φιλος Giama λεει πως ειναι ενω ο φιλος Νικηφορος πως δεν ειναι. Και στη σελιδα της ιναλαν δεν γραφει ποσο ειναι μετα τα ενσωματωμενα λεπτα. Γιατι αν ειναι με τους καταλογους των εταιρειων ενα μεσο σπιτι που μιλανε στο σταθερο θελει αλλο ενα 30αρι εκτος απο τα 28 ιντερνετ (αν τα υπολογισα καλα).

  5. #11465
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιδότηση μέσω της δράσης sfbb.gr είναι για 24 μήνες

    - - - Updated - - -



    Θα σε μαλώσω δεν τα λες σωστά

    Η προυπόθεση για να συμμετέχει ένας πάροχος στην δράση sfbb.gr (επιδότηση) είναι να παρέχει σε χοντρική την υποδομή σε μια περιοχή στους άλλους παρόχους

    αυτή την προυπόθεση την τηρούν οι εταιρείες COSMOTE/VODAFONE/WIND

    η εταιρεία INALAN δεν την τηρεί έτσι δεν συμμετέχει στην επιδότηση

    άλλωστε η εταιρεία INALAN έχει διαφορετικό σχέδιο ανάπτυξης
    δεν το λές σωστά, η επιδότηση δεν είναι στους παρόχους, η επιδότηση είναι απο το κράτος στον τελικό χρήστη, ο πάροχος θα πάρει την κανονική τιμή που αναφέρει ο τιμοκατάλογος

  6. #11466
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιδότηση μέσω της δράσης sfbb.gr είναι για 24 μήνες

    - - - Updated - - -



    Θα σε μαλώσω δεν τα λες σωστά

    Η προυπόθεση για να συμμετέχει ένας πάροχος στην δράση sfbb.gr (επιδότηση) είναι να παρέχει σε χοντρική την υποδομή σε μια περιοχή στους άλλους παρόχους

    αυτή την προυπόθεση την τηρούν οι εταιρείες COSMOTE/VODAFONE/WIND

    η εταιρεία INALAN δεν την τηρεί έτσι δεν συμμετέχει στην επιδότηση

    άλλωστε η εταιρεία INALAN έχει διαφορετικό σχέδιο ανάπτυξης
    Εν τελει μονο σε μεγαλο παροχο παιρνεις επιδοτηση. Που εσφαλε το επιχειρημα μου;

    ΥΓ: Το επιχειρημα μου ισως να εσφαλε στο γεγονος οτι την επιδοτηση την εισπραττει ο τελικος καταναλωτης, οπως ανεφερε ο sdkir (αν και κατα τη γνωμη μου, αυτο ειναι εμμεση επιδοτηση στον παροχο εν τελει).
    Ή για να το πουμε λιγο καλυτερα - αν επιλεξεις Inalan, δεν παιρνεις επιδοτηση.

    Δικαιο ή αδικο; Ας το κρινει το κοινο.
    Παντως η Inalan εχει να αντιμετωπισει ενα επιπλεον εμποδιο - και μετα αναρωτιομαστε γιατι δεν υπαρχει ανταγωνισμος.

  7. #11467
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά 1500 λεπτά τον μήνα δεν σας φτάνουν…. σκουλαρίκι το έχετε το ακουστικό;
    Αμα εχεις οικογενεια και μιλανε και αλλοι ειδικα αν ειναι σπιτι ολη μερα δεν φτανουν ουτε για ζητω, ειδικα τωρα με την καραντινα. Αν ειναι ενας μονος του ισως να βολευεται και μονο με το κινητο και να μην χρειαζεται καν σταθερο.
    Μην ξεχνας οτι δεν βλεπουμε τους αλλους συγγενεις μας οποτε μιλαμε μαζι τους καθημερινα. Δυστυχως δεν εχουν και δεν ξερουν ολοι τους αλλους τροπους μεσω ιντερνετ και μιλανε μονο με σταθερο.
    Επισης τουλαχιστον εγω το σταθερο το στελνω και εξοχικο και εκει δεν εχω χρονο ομιλιας καθολου και στο κινητο που δεν βαζω ποτε στην καρτα χρονο ομιλιας μονο ιντερνετ οποτε χρειαζομαι παραπανω χρονο.
    Ειναι αναλογα την χρηση που κανει ο καθενας. Εμενα (εμας) τα 1500 δεν με φτανουν, προτιμω να δινω τα παραπανω χρηματα να εχω μια adsl 2play και να εχω και backup internet γιατι οπως φαινεται τελικα ειναι τρομερα χρησιμο.

  8. #11468
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα δεν εχω καταλαβει αν στα πακετα τηλεφωνιας ειναι το παγιο μεσα η οχι. Ο φιλος Giama λεει πως ειναι ενω ο φιλος Νικηφορος πως δεν ειναι.
    Για το παγιο (προφανως εννοεις τα 2 Ευρω/μηνα για να εχεις αριθμο για εισερχομενες) το εχει αναφερει στο παρον νημα ο εκπροσωπος της Inalan οτι στα πακετα με χρονο ομιλιας συμπεριλαμβανεται και δεν χρεωνεται επιπλεον. Πρεπει να ειναι καμια 200αρια σελιδες πισω βεβαια αλλα με την αναζητηση θα εμφανιστει φανταζομαι. Ή καλυτερα ας απαντησει καλυτερα ο ιδιος εκ νεου να το ξεκαθαρισει.

  9. #11469
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Αρα η πιο συμφερουσα λυση για ιναλαν ειναι ιντερνετ απο αυτην, και ενα dp απο αλλο παροχο γυρω στα 20-21 ευρω για τηλεφωνια. Κοντα στα 50 περιπου. Γιατι αν ισχυουν οι τιμοκαταλογοι που ειδα απο modulus yuboto μετα απο το περας των 1500 λεπτων μπορει να ξεφυγει το πραγμα. Νομιζω κατι τετοιο εχει κανει ο Νικηφορος, σωστα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος user1 : 16-02-21 στις 20:14.

  10. #11470
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα η πιο συμφερουσα λυση για ιναλαν ειναι ιντερνετ απο αυτην, και ενα dp απο αλλο παροχο γυρω στα 20-21 ευρω για τηλεφωνια. Κοντα στα 50 περιπου. Γιατι αν ισχυουν οι τιμοκαταλογοι που ειδα απο modulus yuboto μετα απο το περας των 1500 λεπτων μπορει να ξεφυγει το πραγμα. Νομιζω κατι τετοιο εχει κανει ο Νικηφορος, σωστα?
    εγω εχω 3play βασικα με τη nova, αλλα θα κοψω το δορυφορικο και θα βαλω cosmote tv μεσω ιντερνετ.
    Αλλα ναι ειμαι της γνωμης οτι ενας παροχος που τα δινει ολα απεριοριστα ΚΑΙ τα κινητα αξιζει πολυ περισστερο και εχεις και adsl backup internet.
    Mαλιστα εγω σε αλλο mikrotik router την καθε γραμμη και βολευει αυτο γιατι εχω 2 ξεχωριστα internet gws και μπορω να διαλεξω ποια συσκευη θα εχει ιντερνετ απο ποιον παροχο.
    Μεγαλη ιστορια αλλα το λεω αν καποιος ενδιαφερεται για κατι τετοιο να το εχει απλα στα υποψην.
    Οπως ειναι η κατασταση με την ιναλαν θεωρω για μενα επιτακτικο το backup internet...αλλιως εκτος το ιντερνετ θα χανουμε και σταθερο και τηλεοραση.

  11. #11471
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως η Inalan εχει να αντιμετωπισει ενα επιπλεον εμποδιο - και μετα αναρωτιομαστε γιατι δεν υπαρχει ανταγωνισμος.
    Ποιο είναι αυτό το εμπόδιο; Μην αναφέρεις την επιδότηση, διότι είναι καθαρά θέση-απόφαση της εταιρείας. Μας είχε ανακοινώσει επίσημα ότι ήταν σε συνεννόηση με τους υπεύθυνους, αλλά τελικά το σταμάτησε.
    Είναι τρελά τα ποσά Άρη για να πάρεις ή δώσεις σε χοντρική. Καμία σχέση με το υπάρχον πλαίσιο λειτουργίας και ανάπτυξης του δικτύου που έχουν μικροί πάροχοι τύπου Inalan και HCN.

  12. #11472
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο είναι αυτό το εμπόδιο; Μην αναφέρεις την επιδότηση, διότι είναι καθαρά θέση-απόφαση της εταιρείας. Μας είχε ανακοινώσει επίσημα ότι ήταν σε συνεννόηση με τους υπεύθυνους, αλλά τελικά το σταμάτησε.
    Είναι τρελά τα ποσά Άρη για να πάρεις ή δώσεις σε χοντρική. Καμία σχέση με το υπάρχον πλαίσιο λειτουργίας και ανάπτυξης του δικτύου που έχουν μικροί πάροχοι τύπου Inalan και HCN.
    Το εμποδιο ειναι οτι οταν οι παροχοι δεηθουν να βαλουν πραγματικες οπτικες ινες, οι καταναλωτες θα ενθαρυνονται (μεσω της επιδοτησης) να πανε προς τους μεγαλους 3.
    Ξερω πολυ καλα οτι η χονδρικη θελει λεφτα, που δεν μπορει να τα καλυψει ενας μικρο-μεσαιος παροχος, για αυτο και λεω οτι τα κριτηρια ηταν φωτογραφικα.
    Εν τελει οι μικροι παροχοι μονο εμποδια συναντανε και δεν εχουν καμια διευκολυνση στο να αναπτυχθουν.

  13. #11473
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εμποδιο ειναι οτι οταν οι παροχοι δεηθουν να βαλουν πραγματικες οπτικες ινες, οι καταναλωτες θα ενθαρυνονται (μεσω της επιδοτησης) να πανε προς τους μεγαλους 3.
    Ξερω πολυ καλα οτι η χονδρικη θελει λεφτα, που δεν μπορει να τα καλυψει ενας μικρο-μεσαιος παροχος, για αυτο και λεω οτι τα κριτηρια ηταν φωτογραφικα.
    Εν τελει οι μικροι παροχοι μονο εμποδια συναντανε και δεν εχουν καμια διευκολυνση στο να αναπτυχθουν.
    Ναι θα είχε κάποιο παραπάνω κόστος, αλλά θα ήταν και ο μοναδικός που θα μπορούσε να διαθέσει FTTH στην περιοχή και σε λιανική και σε χονδρική στην περιοχή που κέρδισε, όχι και άσχημα.

  14. #11474
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η επιδότηση ήταν τυράκι με διπλό σκοπό. Πρώτα για εμάς τους καταναλωτές να κάνουμε (όπου υπάρχουν) τέτοιες συνδέσεις, διότι ακόμη και σήμερα πολλοί το σκέφτονται και δευτερευόντως προς τους παρόχους, ώστε να προχωρήσουν με κάλυψη όσο το δυνατόν γρηγορότερα σε νέες περιοχές.

    Οι μικροί πάροχοι έχουν εντελώς διαφορετικό μοντέλο ανάπτυξης του δικτύου τους (καλά κάνουν από μένα) και με τίποτα δεν θα μπορούσαν να ακολουθήσουν τους μεγάλους. Δεν υπάρχουν κανενός είδους εμπόδια. Το δείχνει η πρακτική όπου υπάρχουν και τα 2 δίκτυα.
    Το ίδιο ακριβώς γίνεται και στας εσπερίας. Απλά είμαστε, εδώ και 10 χρόνια, σε οικονομική ύφεση και έχουμε μείνει αρκετά πίσω από άλλες χώρες, όταν πριν την 10ετία ακολουθούσαμε με 1-2 χρόνια καθυστέρηση.

  15. #11475
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τελει μονο σε μεγαλο παροχο παιρνεις επιδοτηση. Που εσφαλε το επιχειρημα μου;

    ΥΓ: Το επιχειρημα μου ισως να εσφαλε στο γεγονος οτι την επιδοτηση την εισπραττει ο τελικος καταναλωτης, οπως ανεφερε ο sdkir (αν και κατα τη γνωμη μου, αυτο ειναι εμμεση επιδοτηση στον παροχο εν τελει).
    Ή για να το πουμε λιγο καλυτερα - αν επιλεξεις Inalan, δεν παιρνεις επιδοτηση.

    Δικαιο ή αδικο; Ας το κρινει το κοινο.
    Παντως η Inalan εχει να αντιμετωπισει ενα επιπλεον εμποδιο - και μετα αναρωτιομαστε γιατι δεν υπαρχει ανταγωνισμος.
    είναι σωστά αυτά που λες

    αλλά είμαι 50% συμφωνώ 50% διαφωνώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα είχε κάποιο παραπάνω κόστος, αλλά θα ήταν και ο μοναδικός που θα μπορούσε να διαθέσει FTTH στην περιοχή και σε λιανική και σε χονδρική στην περιοχή που κέρδισε, όχι και άσχημα.
    εδώ θα συμφωνήσω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εμποδιο ειναι οτι οταν οι παροχοι δεηθουν να βαλουν πραγματικες οπτικες ινες, οι καταναλωτες θα ενθαρυνονται (μεσω της επιδοτησης) να πανε προς τους μεγαλους 3.
    Ξερω πολυ καλα οτι η χονδρικη θελει λεφτα, που δεν μπορει να τα καλυψει ενας μικρο-μεσαιος παροχος, για αυτο και λεω οτι τα κριτηρια ηταν φωτογραφικα.
    Εν τελει οι μικροι παροχοι μονο εμποδια συναντανε και δεν εχουν καμια διευκολυνση στο να αναπτυχθουν.
    παρά το γεγονός ότι τα λες σωστά θα συμφωνήσω με τον @sdikr

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το λές σωστά, η επιδότηση δεν είναι στους παρόχους, η επιδότηση είναι απο το κράτος στον τελικό χρήστη, ο πάροχος θα πάρει την κανονική τιμή που αναφέρει ο τιμοκατάλογος
    Θα συμφωνούσα μαζί σου αλλά είμαι 50% συμφωνώ 50% διαφωνώ

    καθώς θεωρώ ότι η δράση sfbb.gr ωφελεί και τις δύο πλευρές

    μάλιστα θα τολμούσα να πω ότι περισσότερο τους παρόχους καθώς κατά ένα τρόπο τους ανάγκασε να κάνουν επενδύσεις και να φτιάξουν υποδομές

    αλλιώς θα είχαμε ακόμα ADSL/VDSL όχι FTTH αυτό θα το βλέπαμε στην άκρη του τούνελ ως φως.

Σελ. 765 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 745755760763764765766767770775785 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας