Σελ. 434 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 414424429432433434435436439444454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.496-6.510 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #6496
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ανάφερα για προσωπική εκτίμηση

    Εγώ σου ανάφερα τι ισχύει για καλύτερη επικοινωνία με την εταιρεία ΙΝΑΛΑΝ

    όπως σου απάντησε και το ΙΝΑΛΑΝ ΤΕΑΜ κάθε εγκατάσταση είναι διαφορετική έτσι δεν μπορεί να σου δώσουν καμία εκτίμηση αν δεν γίνει πρώτα μελέτη κτλ.
    Πάντως έτσι για λέμε και του στραβού το δίκιο, μιλήσαμε χθες και τηλεφωνικά. Μου υποσχέθηκαν οτι θα μιλήσουμε την ίδια μέρα έστω και για εκτίμηση 6 μηνών. Δεν έχουν πάρει τηλέφωνο.
    Από την μεριά μου το ξεχνάω και ας γίνει όποτε είναι να γίνει. Σαν να μην ήμουν στο σχέδιο.

    ----

    Πήρε η γραμματεία πριν κάποια ώρα τελικά. Δεν θα είναι σύντομα σε εμένα τελικά όπως μου δόθηκε η εντύπωση. Θα πάρει λίγο χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος objecto : 25-01-19 στις 11:48.

  2. #6497
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως έτσι για λέμε και του στραβού το δίκιο, μιλήσαμε χθες και τηλεφωνικά. Μου υποσχέθηκαν οτι θα μιλήσουμε την ίδια μέρα έστω και για εκτίμηση 6 μηνών. Δεν έχουν πάρει τηλέφωνο.
    Από την μεριά μου το ξεχνάω και ας γίνει όποτε είναι να γίνει. Σαν να μην ήμουν στο σχέδιο.

    ----

    Πήρε η γραμματεία πριν κάποια ώρα τελικά. Δεν θα είναι σύντομα σε εμένα τελικά όπως μου δόθηκε η εντύπωση. Θα πάρει λίγο χρόνο.
    Είδες που κάθε περίπτωση είναι διαφορετική

    Μπορεί να πάρει περισσότερο χρόνο για πολλούς και διαφορετικούς παράγοντες προσωπικά εύχομαι να μην καθυστερήσει πολύ η σύνδεση σου.

  3. #6498
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Κοίτα κατάλαβα οτι προς εμένα έρχονται δυο οπτικές. Μια από την μια κάθετη οδό και αλλη μία απο την αλλη κάθετη οδό. Την μια την ξεχνάμε γιατί χρειάζεται αδειοδότηση για σκάψιμο σε λεωφόρο. Η άλλη είναι στην αρχή (γωνία) με την οδό μου. Το να φτάσει στην μέση της οδού που είμαι παίζει απο μέρες μέχρι μήνες. Αυτό μου είπαν.

    Πρέπει να τρώνε πολύ δυσκολία στην αδειοδότηση λογικα. Γιατι μιλάμε για 30-40 μέτρα.

  4. #6499
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα κατάλαβα οτι προς εμένα έρχονται δυο οπτικές. Μια από την μια κάθετη οδό και αλλη μία απο την αλλη κάθετη οδό. Την μια την ξεχνάμε γιατί χρειάζεται αδειοδότηση για σκάψιμο σε λεωφόρο. Η άλλη είναι στην αρχή (γωνία) με την οδό μου. Το να φτάσει στην μέση της οδού που είμαι παίζει απο μέρες μέχρι μήνες. Αυτό μου είπαν.

    Πρέπει να τρώνε πολύ δυσκολία στην αδειοδότηση λογικα. Γιατι μιλάμε για 30-40 μέτρα.
    η αδειοδότηση στην ΙΝΑΛΑΝ είναι μια "πονεμένη ιστορία"

    οι "άλλοι" παίρνουν εύκολα άδειες για σκάψιμο δρόμων - πεζοδρομίων - λεωφόρων

  5. #6500
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αδειοδότηση στην ΙΝΑΛΑΝ είναι μια "πονεμένη ιστορία"

    οι "άλλοι" παίρνουν εύκολα άδειες για σκάψιμο δρόμων - πεζοδρομίων - λεωφόρων
    Οι αδειες παιρνονται απο ολους κατα των ιδιο τροπο, αν εχεις να καταγγειλεις κατι καντο, αυτα τα λογια που αφηνουν αιχμες κατα δημων δεν ειναι ωραια.

  6. #6501
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αδειες παιρνονται απο ολους κατα των ιδιο τροπο, αν εχεις να καταγγειλεις κατι καντο, αυτα τα λογια που αφηνουν αιχμες κατα δημων δεν ειναι ωραια.
    Αλήθεια;Και τότε πώς έκαναν τόσον καιρό να πάρουν άδεια από το Δήμο Γαλατσίου;

  7. #6502
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αδειες παιρνονται απο ολους κατα των ιδιο τροπο, αν εχεις να καταγγειλεις κατι καντο, αυτα τα λογια που αφηνουν αιχμες κατα δημων δεν ειναι ωραια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια;Και τότε πώς έκαναν τόσον καιρό να πάρουν άδεια από το Δήμο Γαλατσίου;
    Και μη ξεχνάμε ότι και η ίδια η εταιρεία είχε αναφέρει το συγκεκριμένο πρόβλημα με τον συγκεκριμένο δήμο αλλά νομίζω και με του Ηρακλείου νομίζω...
    Για την πρώτη περίπτωση έπραξε τα δέοντα με καταγγελίες στην ΕΕΤΤ.

    Οπότε δεν είναι τυχαίο αυτό που αναφέρει ο ZeroCooL...

  8. #6503
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αδειες παιρνονται απο ολους κατα των ιδιο τροπο, αν εχεις να καταγγειλεις κατι καντο, αυτα τα λογια που αφηνουν αιχμες κατα δημων δεν ειναι ωραια.
    είτε αρέσει σε κάποιους είτε δεν αρέσει σε κάποιους

    η αδειοδότηση για να σκάψει μια εταιρεία δεν δίνεται υπό ίσους όρους

    αν θες παραδείγματα κοίτα παρακάτω
    δες τι γίνεται στον Δήμο Γαλατσίου με την ΙΝΑΛΑΝ και τι γίνεται με τους "ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ" που σκάβουν και περνάνε καλώδια οπτικών ινών , αλλάζουν καμπίνες , προσθέτουν καμπίνες κτλ΄
    δες τι γίνεται στον Δήμο Αθηναίων με την ΙΝΑΛΑΝ και τι γίνεται με τους "ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ"
    υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα παραδείγματα

    καταλαβαίνω γιατί γίνεται η διάκριση γιατί η ΙΝΑΛΑΝ είναι μια μικρή startup εταιρεία με συγκεκριμένο οικονομικό budget και σαφώς δεν μπορεί να συγκριθεί με την COSMOTE/DT - VODAFONE - WIND που έχουν τεράστιο οικονομικό budget

    γιατί δεν υπάρχει άλλος λόγος για την διάκριση αυτή ξέρεις και ξέρω ο κανονισμός είναι συγκεκριμένος σε ότι αφορά τις τομές που γίνονται για τοποθέτηση καλωδίων οπτικών ινών και προβλέπει σωστή αποκατάσταση του πεζοδρομίου ή του οδοστρώματος (πράγμα που δεν ισχύει σε πάρα πολλές περιπτώσεις που έχω δει και έχει δει οποιοσδήποτε)

    αιχμές δεν αφήνω

    δεν έχω κανένα συμφέρον από την ΙΝΑΛΑΝ καθώς δεν είμαι πελάτης της και αν δεις στο συγκεκριμένο θέμα την έχω κράξει για αρκετά πράγματα που δεν μου αρέσουν και είναι από τους λόγους που δεν γίνομαι πελάτης τους

    είμαι πελάτης των "άλλων"

    δεν έχω να καταγγείλω κάτι σε δημόσιο φόρουμ

    τα στοιχεία που έχω για συγκεκριμένους δήμους έχουν δοθεί στις αρμόδιες αρχές

  9. #6504
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στον δήμο μου όταν ο οτε ήθελε άδεια για το vectoring έγινε χαμός στο δημοτικό συμβούλιο καθώς αντιδήμαρχος δεν ήθελε να δώσει ο δήμος άδεια ειδικά στον οτε, είχα δημοσιεύσει και το βίντεο εδώ στο φορουμ. Έτσι το έργο πήγε πίσω.

    Προφανώς οι άδειες σε επίπεδο τεχνικών υπηρεσιών έχουν συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εκδοθούν αλλά επειδή υπάρχει ο πολιτικός παράγοντας πάνω από τις υπηρεσίες και τους υπαλλήλους βλέπουμε κατά καιρούς διάφορα περιστατικά. Υπάρχουν περιπτώσεις που αιρετοί δεν το χουν σε τίποτα να εκθέσουν υπαλλήλους όπως και περιπτώσεις που να μην κάνουν οι υπάλληλοι σωστά την δουλειά τους η και τα δύο. Μεγάλη κουβέντα και στο κάτω κάτω λίγο πολύ όλοι τα ξέρουμε....

  10. #6505
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον δήμο μου όταν ο οτε ήθελε άδεια για το vectoring έγινε χαμός στο δημοτικό συμβούλιο καθώς αντιδήμαρχος δεν ήθελε να δώσει ο δήμος άδεια ειδικά στον οτε, είχα δημοσιεύσει και το βίντεο εδώ στο φορουμ. Έτσι το έργο πήγε πίσω.

    Προφανώς οι άδειες σε επίπεδο τεχνικών υπηρεσιών έχουν συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εκδοθούν αλλά επειδή υπάρχει ο πολιτικός παράγοντας πάνω από τις υπηρεσίες και τους υπαλλήλους βλέπουμε κατά καιρούς διάφορα περιστατικά. Υπάρχουν περιπτώσεις που αιρετοί δεν το χουν σε τίποτα να εκθέσουν υπαλλήλους όπως και περιπτώσεις που να μην κάνουν οι υπάλληλοι σωστά την δουλειά τους η και τα δύο. Μεγάλη κουβέντα και στο κάτω κάτω λίγο πολύ όλοι τα ξέρουμε....
    ο κανονισμός είναι ένας και αρμόδια αρχή είναι η ΕΕΤΤ κανείς άλλος δεν έχει το δικαίωμα να αλλάζει προδιαγραφές κτλ

    οι τεχνικές υπηρεσίες των δήμων αλλά και το πολιτικό προσωπικό των δήμων θέλουν άλλα πράγματα ως ανταλλάγματα πολλές φορές όχι και τόσο "νόμιμα".

    επίσης ένα άλλο κακό που συναντάς στους ΟΤΑ (Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης) ή αλλιώς Δήμους είναι η λεγόμενη ευθυνοφοβία (δεν βάζει υπογραφή τόσο ο υπάλληλος , τόσο ο προιστάμενος) δηλαδή ότι ισχύει στο ευρύτερο δημόσιο τομέα.

  11. #6506
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Στην Κυψέλη πάντως (Δ. Αθηναίων) πιο πολλές άδειες πήρε η Inalan..
    παρά η Wind!

    Και το γράφω και εδώ..
    εάν ο εργολάβος της Inalan είχε κάνει πιο οργανωμένα την δουλειά, θα είχαν τελειώσει ήδη τις γραμμές τους, που ήθελαν.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #6507
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Στην Κυψέλη πάντως (Δ. Αθηναίων) πιο πολλές άδειες πήρε η Inalan..
    παρά η Wind!

    Και το γράφω και εδώ..
    εάν ο εργολάβος της Inalan είχε κάνει πιο οργανωμένα την δουλειά, θα είχαν τελειώσει ήδη τις γραμμές τους, που ήθελαν.
    οι άδειες δίνονται με δύο τρόπους αγαπητέ μου φίλε

    ο ένας τρόπος είναι μέσω της νόμιμης οδού οποίος ισχύει για όλους
    ο άλλος τρόπος είναι μέσω της "..........." και ισχύει για αυτόν που έχει οικονομική επιφάνεια και τις ανάλογες γνωριμίες και εννοείται με τα ανάλογα ανταλλάγματα.

    δεν υπάρχει καμία περιοχή του λεκανοπεδίου της αττικής που να μην έχουν πάρει άδεια "άλλοι" για σκάψιμο και πέρασμα καλωδίων οπτικών ινών ή αναβάθμιση καμπίνων ή στήσιμο νέων καμπίνων
    ενώ υπάρχουν πολλές περιοχές που είναι αδύνατο να πάρει άδεια η ΙΝΑΛΑΝ ή της δημιουργούν προβλήματα οι δημοτικές αρχές

    βέβαια στο χέρι των δημοτών είναι τώρα που πλησιάζουν οι δημοτικές εκλογές να τους τιμωρήσουν...

    θυμάται κανείς τον ντόρο που είχε γίνει με τον Δήμο Περιστερίου και τι ανταλλάγματα ζήταγαν για να μπει ο ΟΤΕ και να φτιάξει τις καμπίνες για το VDSL και μιλάμε για έναν από τους μεγαλύτερους δήμους οποίος εξυπηρετείτε από τέσσερις σταθμούς του μετρό

    άλλος επίσης μεγάλος δήμος είναι του ζωγράφου εκεί βέβαια τα πράγματα είναι εύκολα καθώς υπάρχουν πανεπιστήμια - εστίες (φοιτητές) έτσι έδωσαν προσοχή...

  13. #6508
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το ξέρω και το είχα διαβάσει ότι η Inalan είχε προβλήματα σε κάποιες περιοχές.. π.χ Γαλάτσι..

    και έχεις δίκιο επίσης ότι μερικές φορές οι Δήμαρχοι ζητούν διάφορα, από τους παρόχους..
    ή και αδιαφορούν... έχουμε ακούσει και αυτά!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #6509
    Εγγραφή
    23-11-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Σήμερα συνδεθηκα στη εταιρεία. Ενσύρματα έχω κοντά στο 95-97. Με wifi πάω από 48-50!!!. Τόσο μεγάλη διαφορά;;;
    Πόσο έχετε εσείς; μόντεμ huawei.

  15. #6510
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bandit650 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα συνδεθηκα στη εταιρεία. Ενσύρματα έχω κοντά στο 95-97. Με wifi πάω από 48-50!!!. Τόσο μεγάλη διαφορά;;;
    Πόσο έχετε εσείς; μόντεμ huawei.
    ενσύρματα 95-97 μου φαίνονται καλά

    ασύρματα 48-50 μου φαίνεται λίγο

    αλλά εγώ είμαι άσχετος με το θέμα

    καλό είναι να απαντήσουν τα παιδιά που είναι πελάτες της καθώς γνωρίζουν περισσότερα

    πάντως τώρα η ΙΝΑΛΑΝ μάλλον θα πρέπει να βρει άλλη εταιρεία για εξοπλισμό

    καθώς η HUAWEI πάει για μπλοκάρισμα αν κρίνω την απόφαση της VODAFONE να σταματήσει την συνεργασία της.

Σελ. 434 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 414424429432433434435436439444454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας