Σελ. 426 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 406416421424425426427428431436446 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.376-6.390 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #6376
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Α.ΤΗ.Κ.
    ΤΕΣΤ (профессор).

    - - - Updated - - -

    Παρακολουθώντας το νήμα τους τελευταίους μήνες (κατ' αντιστοιχία των «GEORGEVASS» και «RabbitUp») αποφάσισα την ενεργή συμετοχή, λόγω της σπουδαιότητας που το GPON (θα) επιφέρει στα εγχώρια τηλεπικοινωνιακά δρώμενα... Εξοικειωμένος με τα θέματα της ιστοσελίδας από τις αρχές της δεκαετίας του 2000, θα θυμηθώ εν τάχει τη ματαιόδοξη ( αγωνία των χρηστών για ταχύτητα, όταν αποκαλούσαν το δημόσιο ΡΤΤ «πΟΤΕ» (ενόψει ADSL τότε) αλλά και τη ρηχότητα εκείνου του Ανεκδιήγητου υπουργού της ...«κυβέρνησης NOVA» (όχι των αποστατών του 1965), όταν ανέκραζε στα διάφορα συνέδρια «ζήτω η επανάσταση του τετραψήφιου 1789»...

    Μού ήταν έκτοτε εμφανές και σχεδόν βέβαιο πού θα καταλήξουμε...
    Το δημόσιο ΡΤΤ να είναι 100% δημόσιο και ξένο, που μαζί με τα ορφανά που απέμειναν, μοιράζεται μια πλούσια πίτα προσφέροντας όμως εγχώρια τηλεπικοινωνιακή πενία...

    Επειδή λοιπόν θεωρώ ότι η υπόθεση της υλοποίησης του GPON (και ειδικά την εισαγωγή της «υπερ-πολυχρωματοπλεξίας», όπως ίσως αδόκιμα μεταφράζω τον όρο dWDM) πιθανότα θα αλλάξει εκ θεμελίων το χώρο, μπαίνονατς απειλητικά στο σημαντικότερο τμήμα του δικτύου (το Α/Δ) αποφάσισα αυτή την ενεργότερη συμμετοχή. Επίσης, η επισκόπηση του νήματος της inalan και μόνο, μου έδωσε την ευκαιρία να ξεσκονίσω και διάσπαρτες γνώσεις στα θέματα ψηφιακής μεταγωγής και δικτύωσης.

    Αν και οι εξελίξεις των τελευταίων ημερών δεν φαίνεται να βοηθούν το GPON, προσθέτω στον εν γένει προβληματισμό τα εξής:

    (α) Είναι δυνατή η αξιοποίηση του σιδηροδρομικού δικτύου των ΗΣΑΠ και ΟΣΕ ώστε να ξεπεραστούν τα προβλήματα ανάπτυξης του δικτύου και να δοθεί -πρακτικά- ftth στη μισή Αθήνα;
    Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία σχετική αναφορά στις σελίδες του νήματος για μια υποδομή κατ' εξοχήν φιλική στις οπτικές ίνες... Οι ενδιαφερόμενοι το έχουν μελετήσει;
    (β) Η αρχή με τη συγκεκριμένη εταιρεία έγινε. Παρά τα όποια προβλήματα πόρων και τις αδυναμίες στην οργάνωση (εμφανείς στο μέσο παρατηρητή) η επιτυχία της στη Θεσσαλονίκη και η αντίστασή της στην Αθήνα θα φέρει αποτελέσματα τα αμέσως επόμενα χρόνια, αποτελέσματα μη επιθυμητά στους σημερινούς «εν αδίκω νομείς και καρπωτές» υποδομών που ούτε τους ανήκουν, ούτε έχουν πληρώσει για αυτές...
    (γ) Τα θέματα της cogent ή του ήξεις-αφήξεις των διαφόρων απαιτητικών συμφορουμιτών για ακραίες χρήσεις της ταχύτητας τα θεωρώ αδιάφορα ως προς τη στρατηγική μεταβολή που ανύποπτα θα επιφέρουν υλοποιήσεις αυτού του είδους.
    (δ) Το κεφάλαιο «Νικηφόρος» θα εξεταστεί εν καιρώ και χωριστά, σε σχέση με ορισμένες κοινωνιολογικές διαπιστώσεις για την αλληλεπίδραση μεταξύ τεχνολογίας και ατόμου στα νεωτερικά αστικά περιβάλλοντα...

    Καλώς σας βρήκα όλους!

  2. #6377
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    αγια παρασκευη
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Καλησπέρα και πάλι .Την ανάρτηση για τον προβληματισμό μας όσον αφορά τις κινήσεις της cogent τη κάναμε για να λάβει τα μέτρα της η INALAN.
    Μπορεί κάποιοι απο εσάς να χαρακτηρίζετε τη χρήση απαιτητική ή ακραία και να θεωρείτε οτι δεν θα επηρεάσει την πορεία της εταιρίας,η πραγματικότητα όμως διαψεύδει.Σε γειτονικά φορουμ συζητιέται οτι ξεκίνησαν καταγγελίες απο τους Αμερικανικούς κολοσσούς στην Ελλάδα και ο υπεύθυνος ειναι μια μικρή εταιρία παροχής ίντερνετ.
    Εύκολα αντιληπτό ειναι, οτι μετέχουμε σε αυτό το φορουμ διότι γνωρίζουμε την υπεροχή των οπτικών ινών και θέλουμε να φέρουμε τη μοναδική εταιρία που το παρέχει στα σπίτια μας το συντομότερο.
    INALAN παρακαλώ οταν απαλλαγείτε απο τη cogent να μας ενημερώσετε

  3. #6378
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Είναι τόσο σημαντικό ώστε να θεωρείτε ως πρωταρχικό κριτήριο επιλογής το αν ο πάροχος επιτρέπει ή όχι να κατεβάζω παράνομα υλικό; Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  4. #6379
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bazzil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τόσο σημαντικό ώστε να θεωρείτε ως πρωταρχικό κριτήριο επιλογής το αν ο πάροχος επιτρέπει ή όχι να κατεβάζω παράνομα υλικό; Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
    Είναι σαν να έχεις supercar (insert brand/model) και να πηγαίνεις πάντα εντός του ορίου ταχύτητας...

  5. #6380
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εντάξει φτάνει με το Offtopic διάλειμα

  6. #6381
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Αυτές τις μέρες έχω κάνει τις πιο γρήγορες ενημερώσεις των συστημάτων μου ever πάντως. Ως τώρα δεν έχω παρατηρήσει αποσύνδεση, μην το ματιάσω.
    Off Topic: Περιμένω και τη φορητότητα του αριθμού μου από τη Cyta στη Modulus, αλλά όχι μέσω Inalan. Για να αποφύγω τη διαδικασία να παίρνω την Inalan τηλέφωνο να περάσει κωδικούς, θα βάλω ενα Fritz ως client και θα του περάσω εκεί την τηλεφωνία.

  7. #6382
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Καλημέρα,
    Θα μπορούσα να μάθω αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αντί του router της INALAN
    ένα τετοιο https://www.skroutz.gr/c/131/diafora...edia+converter
    Πίσω απο το router μου?
    ή θέλει όπως και δήποτε το router της INALAN για κάποιου είδους authentication

    Ευχαριστώ

  8. #6383
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Θα μπορούσα να μάθω αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αντί του router της INALAN
    ένα τετοιο https://www.skroutz.gr/c/131/diafora...edia+converter
    Πίσω απο το router μου?
    ή θέλει όπως και δήποτε το router της INALAN για κάποιου είδους authentication

    Ευχαριστώ
    Καλημερα,

    Εχει απαντηθει πολλες φορες και ειναι απολυτοι σε αυτο. ΔΕΝ γινεται.

    Μπαινει το ρουτερ τους.... και ΜΕΤΑ απο αυτο κανεις οτι θελεις.

    Λογω της τεχνολογιας GPON δεν γινεται για λογους ασφαλειας.
    The gr81 .

  9. #6384
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Σκέφτομαι μετά το router της ΙΝΑΛΑΝ να βάλω αυτό https://www.skroutz.gr/s/12832420/Asus-RT-AC86U.html

    Και να αγοράσω και μια καλή συνδρομή VPN (NordVPN ας πουμε) και να τρέχει μόνιμα σε όλο το δίκτυο μέσω του ASUS router.

    Είναι εφικτό?

  10. #6385
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ναι. Αυτο γινεται που λες.

    Αλλα με ποια λογικη πας σε κατι τοσο ακριβο? Νομιζω ειναι λιγο overkill .
    The gr81 .

  11. #6386
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Αυτο γινεται που λες.

    Αλλα με ποια λογικη πας σε κατι τοσο ακριβο? Νομιζω ειναι λιγο overkill .
    Είναι οβερκιλ, απλά θέλω να του βάλω επάνω ένα NAS server που σερβίρει 8ΤΒ ταινίες 10GB μέσο όρο η κάθε ταινία και θέλω gigabit lan αλλά και θέλω να σηκώνει και VPN δικό του για να συνδέομαι απομακρυσμένα στο τοπικό δίκτυο . ακόμα θέλω να μοιράσω το δίκτυο στην θεία μου στο πάνω όροφο που έχουμε καλώδιο λαν και της δίνω ιντερνετ τώρα και θέλω να την ξεχωρίσω και να την περιορίσω κάπως, με λίγα λόγια θέλω να κάνω και να παίξω με διάφορα πραγματάκια που ένα γερο οβερκιλ ρουτερ δεν θα πει όχι ουτε τωρα ουτε στο μέλλον.

    Το δυνατό ρουτερ με πολύ δυνατη CPU είναι το Α και το Ω όσον αφορά το στήσιμο VPN πάνω στο ρουτερ. Θέλω να το στήσω και να μην νιώθω ότι ζορίζεται το ιντερνετ μου εξαιτίας μια αργής CPU του ρουτερ...

  12. #6387
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οκ. με καλυψες με την απαντηση. Σε ολα αυτα συμφωνω.
    The gr81 .

  13. #6388
    Εγγραφή
    18-03-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    InaLan
    Router
    NetGear NightHawk RAX 120
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι οβερκιλ, απλά θέλω να του βάλω επάνω ένα NAS server που σερβίρει 8ΤΒ ταινίες 10GB μέσο όρο η κάθε ταινία και θέλω gigabit lan αλλά και θέλω να σηκώνει και VPN δικό του για να συνδέομαι απομακρυσμένα στο τοπικό δίκτυο . ακόμα θέλω να μοιράσω το δίκτυο στην θεία μου στο πάνω όροφο που έχουμε καλώδιο λαν και της δίνω ιντερνετ τώρα και θέλω να την ξεχωρίσω και να την περιορίσω κάπως, με λίγα λόγια θέλω να κάνω και να παίξω με διάφορα πραγματάκια που ένα γερο οβερκιλ ρουτερ δεν θα πει όχι ουτε τωρα ουτε στο μέλλον.

    Το δυνατό ρουτερ με πολύ δυνατη CPU είναι το Α και το Ω όσον αφορά το στήσιμο VPN πάνω στο ρουτερ. Θέλω να το στήσω και να μην νιώθω ότι ζορίζεται το ιντερνετ μου εξαιτίας μια αργής CPU του ρουτερ...
    Έχεις ξεχωριστό NAS ή θα βάλεις το δίσκο στην USB του Asus? Σε ρωτάω γιατι τα
    Asus δεν έχουν τοσο γρήγορο read/write, σε αυτή την περίπτωση ίσως πρέπει να δεις
    το Linksys WRT1900ACS. Αν έχεις ξεχωριστό NAS τότε το Asus έχει καλύτερο εργοστασιακό
    firmware γι αυτα που θες όσον αφορα το διαμοιρασμό και τα διαφορα δικαιώματα.

  14. #6389
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι μετά το router της ΙΝΑΛΑΝ να βάλω αυτό https://www.skroutz.gr/s/12832420/Asus-RT-AC86U.html

    Και να αγοράσω και μια καλή συνδρομή VPN (NordVPN ας πουμε) και να τρέχει μόνιμα σε όλο το δίκτυο μέσω του ASUS router.

    Είναι εφικτό?
    Δες και τα Mikrotik που έχουν δικό τους OS εφόσον θέλεις κάτι εξειδικευμένο.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  15. #6390
    Εγγραφή
    17-12-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN
    Καλησπερα τσακαλια,

    Ειμαι συνδρομητης της ιναλαν και θα ηθελα να αναφερθω σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και καιρο με packet loss σε online games..

    Για να μη σπαμμαρω εδω περισσοτερο εχω ανοιξει αντιστοιχο thread γι αυτο το θεμα στο παρακατω link.. Αν μπορει καποιος εχει παρομοιο προβλημα η μπορει να βοηθησει σε αυτο θα παρακαλουσα να ριξει μια ματια..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...1-Games-INALAN
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JohnnyM : 17-12-18 στις 22:08.

Σελ. 426 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 406416421424425426427428431436446 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας