Σελ. 537 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 517527532535536537538539542547557 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.041-8.055 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #8041
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ ότι είναι απλώς ένα άλλο interface που παίρνει ακόμη μία διεύθυνση IP. Αν περιοριζόταν η πρόσβαση μόνο στο πρωτόκολλο TR-069 δεν θα υπήρχε πρόσβαση στο web interface του CPE. Δεν αμφιβάλλω ότι κάποια είναι Cisco, αλλά φαίνεται να εμφανίζονται και πάρα πολλά Huawei που το θεωρώ λίγο ανησυχητικό.
    Τα cisco που ειπα ειναι στις 10.0.0.Χ
    καμια σχεση με τα αλλα που δειχνει ο k.m εκεινα ειναι στο ip range που δινουν για το TR_069 σε αυτα εχει ανοιχτη και την 80, στα αλλα δεν εχει.

  2. #8042
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Δοκιμάσατε να κάνετε Ping σε αυτές τις 10άρες;
    Μήπως είναι DNS που μεταφράζει την IP του καθένα σε 10άρα;

    Επίσης αυτό που μου έρχεται στο μυαλό χωρίς να το έχω πολυσκεφτεί πάντως, είναι το ζήτημα που υπάρχει και τον λόγο που δεν δίνουν "αυτό" που ζητάτε τόσο πολύ (δε μου έρχεται η λέξη και βαριέμαι να ψάξω για να τη βρω).
    Σκεφτείτε το λίγο...

    Δεν σας δίνουν "αυτό" γιατί υπάρχει ζήτημα ασφαλείας και μόλις κάποιος ανακάλυψε κάτι σαν τρύπα στην ασφάλεια που έχουν βάλει για το συγκεκριμένο...

    Το TR-069 το έχουν για να μπορούν να κάνουν αναβάθμιση σε firmware ή ότι άλλη διαδικασία υπάρχει.
    Υπάρχει και στο speedbooster της cosmote που είναι επίσης Huawei.

    Φαντάζομαι ότι το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να αλλάξει τον default κωδικό εισόδου του (αν δεν το έχει κάνει ήδη) και επίσης αν σε κλειδώνει για κάποια δευτερόλεπτα/λεπτά όπως του speedbooster τότε κλειδώνει και τον πραγματικό κάτοχο μέσα... Αν δηλαδή κάποιος βάλει λάθος κωδικούς σε ένα που του ανοίγει και το UI κλειδώσει και εκείνη τη στιγμή ΤΥΧΕΙ να ανοίξω εγώ πχ το interface για τον οποιοδήποτε λόγο, θα μου βγάλει ότι δεν μπορώ να μπω γιατί είμαι μπλοκαρισμένος...

    Φανταστείτε τώρα τι πανικός έχει να γίνει...

    Είναι ξεκάθαρο πρόβλημα ασφαλείας (bug, security breach όπως θέλετε πείτε το) αυτό και πρέπει να φτιαχτεί, ΑΝ φτιάχνεται...
    Το πιο πιθανό να "κόψουν" επιπλέον μενού (από αυτά που είναι είναι κομμένα), μέσα από το GUI σε όλους τους χρήστες οπότε "ούτε γάτα, ούτε ζημιά"...

  3. #8043
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Το bridge εννοείς;

  4. #8044
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμάσατε να κάνετε Ping σε αυτές τις 10άρες;
    Μήπως είναι DNS που μεταφράζει την IP του καθένα σε 10άρα;

    Επίσης αυτό που μου έρχεται στο μυαλό χωρίς να το έχω πολυσκεφτεί πάντως, είναι το ζήτημα που υπάρχει και τον λόγο που δεν δίνουν "αυτό" που ζητάτε τόσο πολύ (δε μου έρχεται η λέξη και βαριέμαι να ψάξω για να τη βρω).
    Σκεφτείτε το λίγο...

    Δεν σας δίνουν "αυτό" γιατί υπάρχει ζήτημα ασφαλείας και μόλις κάποιος ανακάλυψε κάτι σαν τρύπα στην ασφάλεια που έχουν βάλει για το συγκεκριμένο...

    Το TR-069 το έχουν για να μπορούν να κάνουν αναβάθμιση σε firmware ή ότι άλλη διαδικασία υπάρχει.
    Υπάρχει και στο speedbooster της cosmote που είναι επίσης Huawei.

    Φαντάζομαι ότι το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να αλλάξει τον default κωδικό εισόδου του (αν δεν το έχει κάνει ήδη) και επίσης αν σε κλειδώνει για κάποια δευτερόλεπτα/λεπτά όπως του speedbooster τότε κλειδώνει και τον πραγματικό κάτοχο μέσα... Αν δηλαδή κάποιος βάλει λάθος κωδικούς σε ένα που του ανοίγει και το UI κλειδώσει και εκείνη τη στιγμή ΤΥΧΕΙ να ανοίξω εγώ πχ το interface για τον οποιοδήποτε λόγο, θα μου βγάλει ότι δεν μπορώ να μπω γιατί είμαι μπλοκαρισμένος...

    Φανταστείτε τώρα τι πανικός έχει να γίνει...

    Είναι ξεκάθαρο πρόβλημα ασφαλείας (bug, security breach όπως θέλετε πείτε το) αυτό και πρέπει να φτιαχτεί, ΑΝ φτιάχνεται...
    Το πιο πιθανό να "κόψουν" επιπλέον μενού (από αυτά που είναι είναι κομμένα), μέσα από το GUI σε όλους τους χρήστες οπότε "ούτε γάτα, ούτε ζημιά"...
    Δεν ξέρω αν με την υπάρχουσα υλοποίηση διορθώνεται πχ με έναν κανόνα στο fw που να κόβει την πρόσβαση στο υπόλοιπο δίκτυο.
    Ή θα πρέπει να γίνει επανασχεδιασμός όλου του δικτύου από την αρχή.
    Πάντως το όλο θέμα δείχνει προχειρότητα στην υλοποίηση.
    Εννοείται ότι είναι πολύ σοβαρό και απορώ πώς δεν υπάρχει κάποιο μέτρο έστω και προσωρινό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #8045
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    αυτο ειναι άλλο πάντως. εχει άλλο θεμα. απλα οι κλασικοι providers δινουν χωριστα modem router και το έχουν λύσει. και δεν έχεις καν login στο νοκια.
    το θεμα του bridge εχει να κανει με τα time-slots και όχι με κάτι άλλο.

    - - - Updated - - -

    Πάντως αν οι υπόλοιποι δεν έχουν το θέμα που εχω εγω ( ηδη ο νικηφόρος και ο φίλος πιο πανω ειπαν οτι πλεον δεν ειναι ορατα), τοτε μπορει να ειναι κατι μονο στο δικο μου subnet πουθα λυθει. Θα σας πω.

    Και σε εμένα πλέον τα μηχανήματα της inalan (Mt) δεν είναι ορατά.

  6. #8046
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Κάντε μια δοκιμή να μπείτε στις διευθύνσεις που πριν μπαίνατε.
    Απλά για να δούμε αν έκοψαν καθολικά την πρόσβαση στο 10.Χ ή απλά δεν τα κάνουν ορατά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #8047
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bridge εννοείς;
    Ναι αυτό εννοούσα...
    Μπορεί να έχει κάποια σχέση με αυτό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάντε μια δοκιμή να μπείτε στις διευθύνσεις που πριν μπαίνατε.
    Απλά για να δούμε αν έκοψαν καθολικά την πρόσβαση στο 10.Χ ή απλά δεν τα κάνουν ορατά.
    Αυτό το σκέφτηκα πριν λίγο και με πρόλαβες...
    Αν συνεχίζεις και μπαίνεις παρόλο που δεν τα βλέπεις τότε δεν είναι και πολύ safe αυτό γιατί φαντάζομαι ότι υπάρχει κι άλλος τρόπος να τα δεις (αν ξέρεις πως να ψάξεις)...
    Αν δεν μπαίνεις τότε μπορεί να έκαναν αυτό που είπε ο deniSun είτε με FW ή με άλλον τρόπο...

  8. #8048
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό εννοούσα...
    Μπορεί να έχει κάποια σχέση με αυτό...

    Αυτό το σκέφτηκα πριν λίγο και με πρόλαβες...
    Αν συνεχίζεις και μπαίνεις παρόλο που δεν τα βλέπεις τότε δεν είναι και πολύ safe αυτό γιατί φαντάζομαι ότι υπάρχει κι άλλος τρόπος να τα δεις (αν ξέρεις πως να ψάξεις)...
    Αν δεν μπαίνεις τότε μπορεί να έκαναν αυτό που είπε ο deniSun είτε με FW ή με άλλον τρόπο...
    nmap...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #8049
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Οι 10.0.0.x δεν απαντάνε καν απο εμενα πλέον. Δεν βγάζουν ούτε το interface.

    Μένουν οι 10.1.129.χ.

  10. #8050
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω στείλει msg εδω στον εκπρόσωπο της. Ελπίζω να το δει γιατί πριν απάντησε μόνο στα υπόλοιπα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλεφωνικά το έχεις αναφέρει.
    Γιατί δεν ξέρω πόσο επίσημο είναι το "εδώ".
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 10.0.0.x δεν απαντάνε καν απο εμενα πλέον. Δεν βγάζουν ούτε το interface.

    Μένουν οι 10.1.129.χ.

    ειναι αρκετα επισημη η παρουσια τους εδω και νομιζω οτι παιρνουν αρκετα σοβαρα τις ευστοχες παρατηρησεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #8051
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως η όλη φάση χρειάζεται ξεχωριστό topic όπως το 3.5ΤΒ cap?

  12. #8052
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 10.0.0.x δεν απαντάνε καν απο εμενα πλέον. Δεν βγάζουν ούτε το interface.

    Μένουν οι 10.1.129.χ.
    Κάνε και ένα namp μήπως αντί για 10.Χ το πήγαν σε 192.Χ
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #8053
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Και σε μένα οι 10άρες δεν απαντάνε από το πρωί που δοκίμαζα.

  14. #8054
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Σε ip range scanner βρισκω τις 10.0.0.1, 2 και 8, οι αλλες πανε...αν δειτε ποιο πριν το πρωι ειχα γραψει και αλλες και τις πορτες που ειχαν ανοιχτες.

    Στην .1 και .2 βρισκω ανοιχτες την 1723 (pptp vpn) και 2000 (Cisco SCCP (Skinny) Official), και στην .8 μονο την 2000.

    Με ενα traceroute πχ στην 10.0.0.8 με βγαζει στην ip που αναφερετε ως gateway στο wan information στο router αφου πρωτα αναφερει την ip του την εσωτερικη δλδ και μετα στην 10.0.0.8 δλδ 3hop αποσταση.

    Στην ip που μου δειχνει για το TR_069 στο ιδιο ip range δεν βγαζει τιποτα μονο αυτη που εχω δειχνει, πορτες εχει 23 (telnet), 53 (DNS), 80 (http) και 7547 (CWMP CPE WAN management protocol).
    Σε αυτην μονο βλεπω την login screen απο huwaei router και δεν ειναι το δικο μου δεν δεχεται τους κωδικους μου.
    Οι αλλες ips πλεον δεν εχουν ανοιχτη την 80, εγω δεν τις προλαβα να την εχουν, οποτε ειναι λογικο και επακολουθο οτι δεν μπορει καποιος να μπει σε καποιο web interface.

    Μπαινει και τελνετ λεει : Welcome Visiting Huawei Home Gateway
    Copyright by Huawei Technologies Co.. Ltd.

    Login :

    Sorry τα κανω ολα απο το κινητο δεν μπαινω στην διαδικασια να ανεβαζω φωτος...

    Τωρα εγιναν .1, .2, .3 και .7 οι 10.0.0.Χ περιεργα πραγματα!!!! παλι και αυτες ιδιες πορτες 1723 και 2000.

    Τωρα το σκεφτηκα υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να προκειται για μηχανηματα VOIP εχει η Cisco τετοια πραγματα εχει σχεση με την 2000, εδω πχ λενε για τετοια πραγματα https://community.cisco.com/t5/ip-te...ts/td-p/949526

    και εδω https://www.cisco.com/c/en/us/td/doc...hapter_01.html
    λεει καπου αυτο :
    Table 6 Signaling, Media, and Other Communication Between Phones and Cisco Unified Communications Manager
    From (Sender) To (Listener) Destination Port Purpose
    Phone Unified CM 2000 / TCP Skinny Client Control Protocol (SCCP)

    δειτε και εδω https://www.networkworld.com/article...ol--sccp-.html και εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Skinny...ntrol_Protocol

    Οποτε οπως εγω καταλαβαινω για το TR_069 ειναι απο πισω huwaei routers και τα 10.0.0.Χ ειναι μηχανηματα Cisco για VOIP...oπως τελικα αποδειχτηκε ξεκαθαρα, απο το τελνετ στην ip του TR_069 και στα αλλα απο την πορτα 2000 και τις σελιδες που παραθετω οπου ξεκαθαρα αναφερονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 08-02-20 στις 22:52. Αιτία: συμπληρωμα cisco links

  15. #8055
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN / OTE 24 / NOVA TV
    μια ερωτηση προς εσας που εχετε Ιναλαν με τηλεφωνια . Εχω Ιναλαν απο τον Ιουλιο και οτε ιντερνετ και σταθερο μεχρι το μαρτη και ψαχνομαι να παω το σταθερο στην Ιναλαν . Μου ειχε απαντησει ενας φιλος στο thrend για το ιντερνετ της Κυψελης , απλα για να ειμαι 100% σιγουρος πριν κανω τη φορητοτητα του σταθερου στην ιναλαν , η λογικη ειναι η ιδια με του οτε ? Δηλαδη τωρα στο ρουτερ του Οτε πηγαινει η γραμμη η κεντρικη στο phone 1 , και απο το phone 2 βγαινει ενα καλωδιο που παει στο φιλτρο που συνδεεται και το erthenet καλωδιο και εχουν προσβαση ολες οι πριζες του σπιτιου με ολα τις συσκευες που ειναι συνδεδεμενες πανω τους . Τωρα αν παω το σταθερο ιναλαν , βαζω τη κεντρικη γραμμη στο tel του ρουτερ και εχουν προσβαση ολες οι πριζες και παλι Η ΜΟΝΟ οποια συσκευη μπει στη θεση tel του ρουτερ ? Επισης ποια απο τις 3 εταιριες που συνεργαζεται προτείνετε? Ελπιζω να το εξηγησα σωστα τυχον λαθη μου να μου τα συγχωρησετε δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τα της σταθερης , ρουτερ κλπ . Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων .

Σελ. 537 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 517527532535536537538539542547557 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας