Σελ. 538 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 518528533536537538539540543548558 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.056-8.070 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #8056
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reddevils Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ερωτηση προς εσας που εχετε Ιναλαν με τηλεφωνια . Εχω Ιναλαν απο τον Ιουλιο και οτε ιντερνετ και σταθερο μεχρι το μαρτη και ψαχνομαι να παω το σταθερο στην Ιναλαν . Μου ειχε απαντησει ενας φιλος στο thrend για το ιντερνετ της Κυψελης , απλα για να ειμαι 100% σιγουρος πριν κανω τη φορητοτητα του σταθερου στην ιναλαν , η λογικη ειναι η ιδια με του οτε ? Δηλαδη τωρα στο ρουτερ του Οτε πηγαινει η γραμμη η κεντρικη στο phone 1 , και απο το phone 2 βγαινει ενα καλωδιο που παει στο φιλτρο που συνδεεται και το erthenet καλωδιο και εχουν προσβαση ολες οι πριζες του σπιτιου με ολα τις συσκευες που ειναι συνδεδεμενες πανω τους . Τωρα αν παω το σταθερο ιναλαν , βαζω τη κεντρικη γραμμη στο tel του ρουτερ και εχουν προσβαση ολες οι πριζες και παλι Η ΜΟΝΟ οποια συσκευη μπει στη θεση tel του ρουτερ ? Επισης ποια απο τις 3 εταιριες που συνεργαζεται προτείνετε? Ελπιζω να το εξηγησα σωστα τυχον λαθη μου να μου τα συγχωρησετε δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τα της σταθερης , ρουτερ κλπ . Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων .
    Κατι εχεις γραψει λαθος μαλλον. Στο DSL πρεπει να πηγαινει η γραμμη της COSMOTE.

    Οπως επισης στο φιλτρο παει το ethernet καλωδιο ???

    Τα εχεις γραψει λιγο μπερδεμενα.

    Τα πραγματα ειναι απλα. Απο κατω απο το πεζοδρομιο ερχεται η οπτικη ινα. και μπαινει στο ρουτερ της INALAN.

    Οποτε εχεις ιντερνετ καλωδιακα (με ethernet ) και ασυρματα (μεσω wifi ) .

    Απο εκει και περα αν εχεις τηλεφωνια μεσω της INALAN.... θα σου περασουν τους κωδικους στο ρουτερ απο την εταιρεια και θα δουλευει το phone πανω στο ρουτερ.
    Ειτε συνδεεις εκει ενα τηλεφωνο απευθειας.... ειτε το συνδεεις με την καλωδιωση του σπιτιου για να εχεις τηλεφωνο και σε αλλες πριζες στο σπιτι σου.
    ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΟΜΩΣ θα αποσυνδεσεις απο την κεντρικη σου πριζα το καλωδιο που παει στον κατανεμητη.
    Αλλιως οποιος παει και κουμπωσει ενα τηλεφωνο εκει θα κανει κλησεις χρεωνοντας σε ειτε απλα θα σε παρακολουθει .
    The gr81 .

  2. #8057
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN / OTE 24 / NOVA TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι εχεις γραψει λαθος μαλλον. Στο DSL πρεπει να πηγαινει η γραμμη της COSMOTE.

    Οπως επισης στο φιλτρο παει το ethernet καλωδιο ???

    Τα εχεις γραψει λιγο μπερδεμενα.

    Τα πραγματα ειναι απλα. Απο κατω απο το πεζοδρομιο ερχεται η οπτικη ινα. και μπαινει στο ρουτερ της INALAN.

    Οποτε εχεις ιντερνετ καλωδιακα (με ethernet ) και ασυρματα (μεσω wifi ) .

    Απο εκει και περα αν εχεις τηλεφωνια μεσω της INALAN.... θα σου περασουν τους κωδικους στο ρουτερ απο την εταιρεια και θα δουλευει το phone πανω στο ρουτερ.
    Ειτε συνδεεις εκει ενα τηλεφωνο απευθειας.... ειτε το συνδεεις με την καλωδιωση του σπιτιου για να εχεις τηλεφωνο και σε αλλες πριζες στο σπιτι σου.
    ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΟΜΩΣ θα αποσυνδεσεις απο την κεντρικη σου πριζα το καλωδιο που παει στον κατανεμητη.
    Αλλιως οποιος παει και κουμπωσει ενα τηλεφωνο εκει θα κανει κλησεις χρεωνοντας σε ειτε απλα θα σε παρακολουθει .
    ναι οκ ισως δεν εγραψα καλα τη συνδεσμολογια του οτε αλλα ειναι η κανονικη αφου λειτουργπυν ολα κανονικα και εχω τηλεφωνο σε ολο το σπιτι , δε με απασχολει αυτο
    της ιναλαν με απασχολει , αν πρεπει να ειναι μονο μια συσκευη η το κεντρικο καλωδιο πανω στο ρουτερ . οσο γι αυτο που λες για την αποσυνδεση ειδες δε το ηξερα , εγω το κανω αυτο η τεχνικος ?

  3. #8058
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reddevils Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ ισως δεν εγραψα καλα τη συνδεσμολογια του οτε αλλα ειναι η κανονικη αφου λειτουργπυν ολα κανονικα και εχω τηλεφωνο σε ολο το σπιτι , δε με απασχολει αυτο
    της ιναλαν με απασχολει , αν πρεπει να ειναι μονο μια συσκευη η το κεντρικο καλωδιο πανω στο ρουτερ . οσο γι αυτο που λες για την αποσυνδεση ειδες δε το ηξερα , εγω το κανω αυτο η τεχνικος ?
    Ειναι πολυ ευκολο να το κανεις ΑΡΚΕΙ να βρεις ποια απο ολες ειναι η κεντρικη σου πριζα. Οταν τις ξεβιδωσεις θα καταλαβεις αμμεσως ποια ειναι καθως μεσα θα υπαρχουν πολλα καλωδια.
    Αναλογως την πριζα (συνηθως με ενα μικρο ισιο κατσαβιδι) ξεβιδωνεις τα καλωδια. Και δοκιμαζεις ενα-ενα τα ζευγαρια για να δεις ποιο ζευγαρι δινει σε ποια πριζα.
    "Θεωρητικα" το ζευγαρι που θα περισσεψει ειναι αυτο που παει στον κατανεμητη σου.

    Αφου θα το κανεις που θα το κανεις... σημειωσε και τα ζευγαρια μεσα στην πριζα οποτε σε μελλοντικη "επεμβαση" να βρεις αμμεσα αυτο που ψαχνεις.

    Οταν με το καλο ερθει η ωρα να βαλεις ιναλαν.... ανοιξε ενα νεο νημα και εκει θα τα αναλυσουμε ολα για να σε βοηθησουμε περισσοτερο.
    Η και τωρα αν θες (πριν βαλεις ιναλαν) οποτε να εισαι ετοιμος για την ομαλη μεταβαση. Οπως επισης να σου εξηγησουμε και τις υπολοιπες επιλογες για το VOIP που εχεις.
    The gr81 .

  4. #8059
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN / OTE 24 / NOVA TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι πολυ ευκολο να το κανεις ΑΡΚΕΙ να βρεις ποια απο ολες ειναι η κεντρικη σου πριζα. Οταν τις ξεβιδωσεις θα καταλαβεις αμμεσως ποια ειναι καθως μεσα θα υπαρχουν πολλα καλωδια.
    Αναλογως την πριζα (συνηθως με ενα μικρο ισιο κατσαβιδι) ξεβιδωνεις τα καλωδια. Και δοκιμαζεις ενα-ενα τα ζευγαρια για να δεις ποιο ζευγαρι δινει σε ποια πριζα.
    "Θεωρητικα" το ζευγαρι που θα περισσεψει ειναι αυτο που παει στον κατανεμητη σου.

    Αφου θα το κανεις που θα το κανεις... σημειωσε και τα ζευγαρια μεσα στην πριζα οποτε σε μελλοντικη "επεμβαση" να βρεις αμμεσα αυτο που ψαχνεις.

    Οταν με το καλο ερθει η ωρα να βαλεις ιναλαν.... ανοιξε ενα νεο νημα και εκει θα τα αναλυσουμε ολα για να σε βοηθησουμε περισσοτερο.
    Η και τωρα αν θες (πριν βαλεις ιναλαν) οποτε να εισαι ετοιμος για την ομαλη μεταβαση. Οπως επισης να σου εξηγησουμε και τις υπολοιπες επιλογες για το VOIP που εχεις.
    οκ ευχαριστω πολυ παιδια , θα στειλω τις αιτησεις για φορητοτητα (13/3 ληξει το συμβολαιο στον οτε) και θα τα ξαναπουμε .

  5. #8060
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reddevils Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ ευχαριστω πολυ παιδια , θα στειλω τις αιτησεις για φορητοτητα (13/3 ληξει το συμβολαιο στον οτε) και θα τα ξαναπουμε .
    Οποτε απο οτι καταλαβα... μονο τον αριθμο σου θα παρεις ετσι ?? για MODULUS λες?
    The gr81 .

  6. #8061
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN / OTE 24 / NOVA TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε απο οτι καταλαβα... μονο τον αριθμο σου θα παρεις ετσι ?? για MODULUS λες?
    ναι για modulus λεω :-) Με Inalan ειμαι υπερευχαριστημενος και 9 ευρω μονο τα 500 λεπτα μια χαρα απο τα 24 που δινω τωρα (τηλεφωνο-ιντερνετ)

  7. #8062
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reddevils Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι για modulus λεω :-) Με Inalan ειμαι υπερευχαριστημενος και 9 ευρω μονο τα 500 λεπτα μια χαρα απο τα 24 που δινω τωρα (τηλεφωνο-ιντερνετ)
    Αν ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ πολλες εξερχομενες... εγω στη θεση σου δεν θα εβαζα το πακετο. Δες ΕΔΩ τις χρεωσεις.
    Εγω εκανα τους υπολογισμους και ειδα οτι στο σπιτι με συμφερει να το εχω χωρις πακετο. Οσο κανω εξερχομενες τόσο χρεωνομαι. Πληρωσα μονο φορητοτητα και παγιο 1 ετος.
    The gr81 .

  8. #8063
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN / OTE 24 / NOVA TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ πολλες εξερχομενες... εγω στη θεση σου δεν θα εβαζα το πακετο. Δες ΕΔΩ τις χρεωσεις.
    Εγω εκανα τους υπολογισμους και ειδα οτι στο σπιτι με συμφερει να το εχω χωρις πακετο. Οσο κανω εξερχομενες τόσο χρεωνομαι. Πληρωσα μονο φορητοτητα και παγιο 1 ετος.
    Εγω χρησιμοποιω μονο κινητο , οι αλλοι του σπιτιου ομως απο συνηθεια κανουν πιο πολυ με σταθερο :-P

  9. #8064
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Πάντως yuboto επανω σε Inalan που εβαλε φιλος, δεν μου αρεσει. Πολυ echo, πολυ καθυστερηση.
    Η δικια μου yuboto επανω στο wifi της Wind, παιζει αψογα.
    Οπως και η δικια μου yuboto σε voip συσκευη, επανω στην inalan.
    Οπότε κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις του router οσο αφορά την yuboto.

  10. #8065
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Εγώ έχω Modulus. Δεν κάνω σχεδόν καθόλου εξερχόμενες οπότε έχω μόνο τον αριθμό και βάζω χρήματα όποτε χρειαστεί. Από τον Μάιο που έβαλα έχω χαλάσει μόλις 40€ από τα οποία τα 10 τελευταία δεν έχουν φαγωθεί ακόμα. Πάντως είναι πολύ φθηνή. Με Αμερική που μιλούσα 50 λεπτά με χρέωσε μόλις 80 λεπτά του €
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spsomas : 18-02-20 στις 01:24.

  11. #8066
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Εδώ πάντως, με Modulus στο Fritz, ήχος πεντακάθαρος, χωρίς delay, echo κλπ.

  12. #8067
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, όπως βλεπω στο ρουτερ της INALAN οι ρυθμισεις στο VOIP είναι απειρες, σιγουρα καποιες από αυτές μπορουν να επηρεασουν και την ποιοτητα ηχου και echo κτλ. Καποιες ρυθμισεις αναφέρονται και σε echo. Οποιος εχει πρόβλημα θα ελεγα να ζητησει από τους τεχνικους να το κοιταξουν.
    Σε αλλα voip routers παροχων που δινουν voip δεν εχουν τοσο πολλες ρυθμισεις οσες βλεπω εδώ.
    Μονο στο linksys SPA 3102 voip router που εχω εχει πολλες και μπορω να πω ισως είναι και λιγοτερες.
    Παντως αν θελουμε προπληρωμένα πακετα χρονου μονο μεσω της INALAN μπορούμε να εχουμε τηλεφωνια και όχι ανεξάρτητα.
    Ωπα και 3η εταιρεια? δεν την ειχα δει! αλλα δεν την ξερω κιολας! https://www.inalan.gr/Phone Inter Telecom και λεει και Ελληνικη!

  13. #8068
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Καλημέρα , βλέπετε καθυστερήσεις αυτή τη στιγμή?

  14. #8069
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα , βλέπετε καθυστερήσεις αυτή τη στιγμή?
    Εμένα πετάει!

  15. #8070
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πετάει!
    Ok και εμένα επανήλθε... το έστειλες ψηλά και βρήκε ταβάνι

Σελ. 538 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 518528533536537538539540543548558 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας