Σελ. 680 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 660670675678679680681682685690700 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.186-10.200 από 18362

Θέμα: Inalan

  1. #10186
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv1bee Εμφάνιση μηνυμάτων
    traceroute απο inalan σε hcn και περναει μεσα απο ενα 192.168.7.1
    και εγω εψαχνα να δω γιατι δεν δουλευει το ipsec tunnel μου.
    τα νευρα μου.
    Τι φάση;

  2. #10187
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv1bee Εμφάνιση μηνυμάτων
    traceroute απο inalan σε hcn και περναει μεσα απο ενα 192.168.7.1
    και εγω εψαχνα να δω γιατι δεν δουλευει το ipsec tunnel μου.
    τα νευρα μου.
    Έτσι από περιέργεια μπορείς να το ανεβάσεις;

  3. #10188
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv1bee Εμφάνιση μηνυμάτων
    traceroute απο inalan σε hcn και περναει μεσα απο ενα 192.168.7.1
    και εγω εψαχνα να δω γιατι δεν δουλευει το ipsec tunnel μου.
    τα νευρα μου.
    Δεν προκαλεί απαραίτητα πρόβλημα αυτό ( πέρα από τα traceroutes ). Υπάρχουν αρκετοί πάροχοι που έχουν RFC1918 addresses στα point-to-point links για σκοπούς οικονομίας / ασφάλειας .
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #10189
    Εγγραφή
    10-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    240mbps/240mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    rb2011uias & UAP AC LR
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μάλλον ήταν γενικευμένο το πρόβλημα στη Ν. Ιωνία τουλάχιστον και φαίνεται πλέον να έχει λυθεί από το μεσημέρι. Απλά λόγω της ιδιαιτερότητας δεν ήταν εύκολο να το αντιληφθεί κάποιος που απλά σερφάρει και κατεβάζει. Κι εγώ είχα θέμα με το anydesk (συνεχώς αποσυνδέσεις ανά 5-10 λεπτά), κάποιες στιγμές με το netflix (buffering) και 1-2 φορές κόπηκε και voip κλήση. Δοκίμασα συνεχόμενο ping προς google χθες με ταυτόχρονη σύνδεση με anydesk σε απομακρυσμένο υπολογιστή και παρατήρησα ότι ανά κάποια λεπτά έκανε timeout. Αν τα timeout ήταν 1-2 άντεχε, αν ήταν 3-4 και πάνω συνεχόμενα έπεφτε το anydesk και κάποια tabs στον browser που κάνουν τακτικά refresh. Από το πρωί σήμερα με anydesk μέχρι κάπου στις 12:00 είχα πάλι αποσυνδέσεις και μετά σταθεροποιήθηκε (με εξαίρεση 1 μόνο disconnect γύρω στις 16:00 που μάλλον οφειλόταν και στην απέναντι πλευρά) και μέχρι τουλάχιστον τις 23:00 το βράδυ που είχα συνεχώς ανοιχτή τη σύνδεση ήταν βράχος.
    Εμένα πάντως σήμερα κάνει πάλι τα ίδια, ενώ την Παρασκευή είχε φτιάξει.

  5. #10190
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προκαλεί απαραίτητα πρόβλημα αυτό ( πέρα από τα traceroutes ). Υπάρχουν αρκετοί πάροχοι που έχουν RFC1918 addresses στα point-to-point links για σκοπούς οικονομίας / ασφάλειας .
    Στις περισσοτερες περιπτωσεις ουτε που θα γινει αντιληπτο. Σε αλλες ομως μπορει να δημιουργησει προβληματα.

    Αν τιθεται θεμα εξοικονομησης ΙΡν4 τοτε ας ενεργοποιησουν το ν6 . Η ας "κοψουν" την δυνατοτητα των πελατων για 2πλα , 3πλα ή και 4πλα PPPoE των Vdsl με public ΙΡ( πχ cosmote) .

    Αυτη ειναι τακτικη 15-10 χρονια πισω. Ας παμε προστα και ας αφησουμε τα λαθη του παρελθοντος να περασουν. μην τα διαιωνίζουμε.
    The gr81 .

  6. #10191
    Εγγραφή
    25-02-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-09-21 191942.png 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  12,1 KB 
ID: 219049

    το αναποδο traceroute ειναι φυσιολογικο.

  7. #10192
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις περισσοτερες περιπτωσεις ουτε που θα γινει αντιληπτο. Σε αλλες ομως μπορει να δημιουργησει προβληματα.

    Αν τιθεται θεμα εξοικονομησης ΙΡν4 τοτε ας ενεργοποιησουν το ν6 . Η ας "κοψουν" την δυνατοτητα των πελατων για 2πλα , 3πλα ή και 4πλα PPPoE των Vdsl με public ΙΡ( πχ cosmote) .

    Αυτη ειναι τακτικη 15-10 χρονια πισω. Ας παμε προστα και ας αφησουμε τα λαθη του παρελθοντος να περασουν. μην τα διαιωνίζουμε.
    Τα μοναδικά προβλήματα που προκαλεί είναι ότι ο router με την rfc1918 IP δε μπορεί δυνητικά να στείλει icmp ptb προς παντού καθώς κι ότι δυνητικά χάνεται πληροφορία στα traceroutes. Ένα πολύ μεγαλύτερο ποσοστό δικτύων από αυτά που θα αφήσουν αυτές τις IP να φανούν, είτε έχουν MPLS δίκτυο εσωτερικά και το κρύβουν τελείως, ή απλά δε διαφημίζουν καν τα point-to-point links. Αυτές οι 2 τεχνικές έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Η μόνη διαφορά με το θέμα που κοιτάμε εδώ είναι ότι δε μπορούν να γίνουν αντιληπτές. Στη θέση της inalan θα το έκρυβα απλά για να αποφύγω σχόλια, αλλά δε θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι αιτία κάποιου προβλήματος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv1bee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-09-21 191942.png 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  12,1 KB 
ID: 219049

    το αναποδο traceroute ειναι φυσιολογικο.
    Δεδομένου ότι το αμέσως προηγούμενο δίκτυο είναι της cogent, δεν είναι απίθανο η συσκευή που απαντάει να μην ανήκει στην inalan αλλά στην HCN.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 21-09-20 στις 20:23.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  8. #10193
    Εγγραφή
    25-02-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    δεν ειναι μονο η εσωτερικη ip. δεν εχω και ping προς την ip μου. απο wind & cosmote τα πραγματα δουλευουν μια χαρα.
    τουλαχιστον η HCN μου ζητησε το trace να δει τι μπορει να φταιει.

  9. #10194
    Εγγραφή
    10-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    240mbps/240mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    rb2011uias & UAP AC LR
    Όσοι έχετε κάνει αίτηση για αναβάθμιση στο πακέτο με τα 200mbps έχετε εξυπηρετηθεί; Έχω κάνει αίτηση από τον Φεβρουάριο μέσω email και ακόμα τίποτα. Κατα καιρούς τους έχω πάρει τηλέφωνο αρκετές φορές, τους έχω στείλει στο messenger και πάντα μου λένε να κάνω υπομονή γιατί έχουν μεγάλο φόρτο. Έτσι άραγε συμβαίνει με όλους; Πόση υπομονή πια...

  10. #10195
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.386
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsomby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι έχετε κάνει αίτηση για αναβάθμιση στο πακέτο με τα 200mbps έχετε εξυπηρετηθεί; Έχω κάνει αίτηση από τον Φεβρουάριο μέσω email και ακόμα τίποτα. Κατα καιρούς τους έχω πάρει τηλέφωνο αρκετές φορές, τους έχω στείλει στο messenger και πάντα μου λένε να κάνω υπομονή γιατί έχουν μεγάλο φόρτο. Έτσι άραγε συμβαίνει με όλους; Πόση υπομονή πια...
    Φεβρουάριο;!!!! Εγώ είμαι 1,5 μήνα έχω καιρό ακόμα δηλαδή, και έλεγα ότι εμένα αργήσανε

  11. #10196
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsomby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι έχετε κάνει αίτηση για αναβάθμιση στο πακέτο με τα 200mbps έχετε εξυπηρετηθεί; Έχω κάνει αίτηση από τον Φεβρουάριο μέσω email και ακόμα τίποτα. Κατα καιρούς τους έχω πάρει τηλέφωνο αρκετές φορές, τους έχω στείλει στο messenger και πάντα μου λένε να κάνω υπομονή γιατί έχουν μεγάλο φόρτο. Έτσι άραγε συμβαίνει με όλους; Πόση υπομονή πια...
    Απλα επιβεβαιωση για να μην με λετε γκρινιαρη.

    Οπως εχω ξαναπει.... ειμαι υπερ της ιναλαν , αρκει να "μεγαλωνει" η εταιρεια αναλογα με το πελατολογιο της.
    The gr81 .

  12. #10197
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Πρωτη βδομαδα κι εγω που πραγματικα δουλεψα το 100αρι πακετο της Inalan κι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
    Σε τετοιο σημειο που διαπιστωσα ποσο κακο κανουν τα Powerlines στην ποιοτητα της συδνεσης μου.
    Οποτε τωρα εχω νεο task, να τραβηξω καλωδια στα δωματια και ενδεχομενως να παρω ενα καλο managed switch για να κουμπωσω πανω τα access points της Ubiquiti.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα επιβεβαιωση για να μην με λετε γκρινιαρη.

    Οπως εχω ξαναπει.... ειμαι υπερ της ιναλαν , αρκει να "μεγαλωνει" η εταιρεια αναλογα με το πελατολογιο της.
    Μια υποσημειωση.
    Μην ξεχνατε οτι η Inalan εξυπηρετει κι εταιρικους πελατες, και δεν τους λες και λιγους.
    Μην τα βλεπετε ολα απο την "οικιακη" σκοπια

  13. #10198
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsomby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι έχετε κάνει αίτηση για αναβάθμιση στο πακέτο με τα 200mbps έχετε εξυπηρετηθεί; Έχω κάνει αίτηση από τον Φεβρουάριο μέσω email και ακόμα τίποτα. Κατα καιρούς τους έχω πάρει τηλέφωνο αρκετές φορές, τους έχω στείλει στο messenger και πάντα μου λένε να κάνω υπομονή γιατί έχουν μεγάλο φόρτο. Έτσι άραγε συμβαίνει με όλους; Πόση υπομονή πια...
    Εγω συνδεθηκα τον Απριλιο, ειχα ζητησει στη φορμα ενδιαφεροντος απευθειας το 200αρι συμβολαιο. Αυτο φαινεται πως δεν το ανεφερα ξανα στην πορεια και φαινεται πως αυτη η λεπτομερεια μαλλον καπου χαθηκε στην πορεια και τελικα εγινε συνδεση με το κλασικο 100αρι αοριστου χωρις δεσμευση (δεν ημουν παρων στην εγκατασταση).

    Τους καλεσα μετα απο μερικες μερες και τους το ειπα. Ζητησα αναβαθμιση αλλα προσθεσα οτι δεν βιαζομαι κιολας για την αναβαθμιση, αφου τα 100 ειναι ηδη υπεραρκετα για τη χρηση που γινεται σε εκεινο το χωρο. Δεν ξερω αν αυτο το καταγραψανε τελικα ως "δεν χρειαζεται αναβαθμιση", προφανως και δεν εννοουσα αυτο, απλα γνωριζοντας τον φορτο ειπα να μην πιεσω. Δεν επικοινωνησα ξανα για να ρωτησω τι γινεται, το αποτελεσμα παντως ειναι οτι δεν εχει γινει η αναβαθμιση ακομα.

    Σχετικα με την αναπτυξη της εταιρειας παντως, σαν να πηρε το ματι μου οτι εψαχναν για τεχνικους το καλοκαιρι, οποτε πιθανον να βελτιωθει η κατασταση σιγα σιγα.

  14. #10199
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα επιβεβαιωση για να μην με λετε γκρινιαρη.

    Οπως εχω ξαναπει.... ειμαι υπερ της ιναλαν , αρκει να "μεγαλωνει" η εταιρεια αναλογα με το πελατολογιο της.
    100% μαζί σου. Η εταιρεία παρέχει εξαιρετικές υπηρεσίες, αλλά πλέον φαίνεται να πάσχει στον τομέα της εξυπηρέτησης. Btw εγώ αναβαθμίστηκα εντός κορονοιου σε 3-4 μέρες απ' την αίτηση.

  15. #10200
    Εγγραφή
    14-12-2019
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200+/200+
    ISP
    Inalan FTTH + NOVA 3play
    Router
    HUAWEI EG8141A5
    Καλησπερα,ξερουμε αν εκτος απο 100 και 200 δινει και 1Gbit?Αν ναι με τι κοστος πακετου?Εχει και σε αυτο περιορισμο στην καταναλωση?

Σελ. 680 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 660670675678679680681682685690700 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας