Σελ. 202 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 182192197200201202203204207212222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.016-3.030 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #3016
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βαζουν καμπινες,οπτικη μεχρι το σπιτι και μετα με ειδικο κουτι στην προσοψη του.
    Ναι, αλλά η οπτική ίνα από κάπου δεν ξεκινάει για να φτάσει μέχρι το σπίτι; Το κεντρικό καλώδιο βρίσκεται σε φρεάτιο ή καμπίνα; Αυτό ρωτάω...


    Γιατί εδώ και 2 μήνες, κάτι έχουν κάνει κοντά στο σπίτι μου. Συνεργείο με εκσκαφέα, είχε σκάψει από Κυριακή βράδυ έως Δευτέρα ξημερώματα (5 πμ!) ένα μεγάλο κομμάτι στο πεζοδρόμιο, σε σημείο που βρίσκονται ρολόγια της ΔΕΔΔΗΕ (ήταν και αυτή εκεί). Πριν 1 μήνα έριξαν χώμα στο μεγαλύτερο μέρος και έχει μείνει μόνο ένα κομμάτι ανοιχτό, στο οποίο άνετα χωράει 1 καμπίνα! Η Vodafone αναβαθμίζει την περιοχή (Γηροκομείο Αθηνών) με καμπίνες Vectoring εδώ και καιρό, όμως εγώ είμαι πολύ κοντά στο Αστικό Κέντρο, για να βάλουν καμπίνα στη γειτονιά μου... Οποτε σκέφτηκα μήπως είναι κάποια άλλη. Η τρύπα είναι ακόμα ανοιχτή και με πορτοκάλι πλέγμα.

  2. #3017
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μήτσο στο σημείο που αναφέρεις ήταν μετρητές της ΔΕΥΑΠ. Το συνεργείο είναι εργολάβος (ΤΟΞΟΤΗΣ) για τον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά καμία σχέση με καμπίνες κλπ. Σε μας έχουν ανοίξει 3 τέτοια φρεάτια την τελευταία βδομάδα σε ακτίνα 50 μέτρων συνολικά.
    Πάνω από την Τριφυλίας έχουν ξεκινήσει και βάζουν καμπίνες κοντά στις αντίστοιχες του ΟΤΕ.

  3. #3018
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήτσο στο σημείο που αναφέρεις ήταν μετρητές της ΔΕΥΑΠ. Το συνεργείο είναι εργολάβος (ΤΟΞΟΤΗΣ) για τον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά καμία σχέση με καμπίνες κλπ. Σε μας έχουν ανοίξει 3 τέτοια φρεάτια την τελευταία βδομάδα σε ακτίνα 50 μέτρων συνολικά.
    Πάνω από την Τριφυλίας έχουν ξεκινήσει και βάζουν καμπίνες κοντά στις αντίστοιχες του ΟΤΕ.
    Τζάμπα ονειρευόμουν δηλαδή. Στην αρχή αυτό υπέθεσα, το ότι είναι ρεύμα ή νερό, αλλά έβλεπα την ανοιχτή ορθογώνια τρύπα και ήλπιζα...

  4. #3019
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς και έγινε κάτι τέτοιο; μπορεί να φύγει απευθείας καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ για την πολυκατοικία σου;
    απλά ήμουν τυχερός καθώς όταν αγόρασα το διαμέρισμα στην συγκεκριμένη περιοχή έτυχε να χαλάσει το παλιό καφάο του ΟΤΕ (πλημμύρισε μέχρι πάνω από νερά της βροχής) και σάπισαν όλα τα καλώδια όποτε το εκμεταλλεύτηκα και έδωσα το καλώδιο (και μια μικρή ανταμοιβή στο συνεργείο κάτι μπύρες και ότι περισσέψει από το καλώδιο) και μου έκαναν το χατήρι να περάσουν το καλώδιο από το νέο καφάο έως το διαμέρισμα μου (εξωτερικά) χωρίς να περάσει από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας (που είναι για κλάματα)

  5. #3020
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά ήμουν τυχερός καθώς όταν αγόρασα το διαμέρισμα στην συγκεκριμένη περιοχή έτυχε να χαλάσει το παλιό καφάο του ΟΤΕ (πλημμύρισε μέχρι πάνω από νερά της βροχής) και σάπισαν όλα τα καλώδια όποτε το εκμεταλλεύτηκα και έδωσα το καλώδιο (και μια μικρή ανταμοιβή στο συνεργείο κάτι μπύρες και ότι περισσέψει από το καλώδιο) και μου έκαναν το χατήρι να περάσουν το καλώδιο από το νέο καφάο έως το διαμέρισμα μου (εξωτερικά) χωρίς να περάσει από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας (που είναι για κλάματα)
    Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον με κανένα τεχνικό να πει "Τι είναι αυτό το καλώδιο; Περίσσευμα; Θα το κόψω να κερδίσω μια θέση."

  6. #3021
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον με κανένα τεχνικό να πει "Τι είναι αυτό το καλώδιο; Περίσσευμα; Θα το κόψω να κερδίσω μια θέση."
    δεν ανησυχώ οι τεχνικοί της COSMOTE (OTE) γνωρίζουν με ποιον έχουν μπλέξει

    άλλωστε δεν έγινε καμία παρατυπία απλά αντι να τους δώσω καλώδιο μέσα από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας τους το έδωσα ξεχωριστά αλλά περνάει από το ίδιο φρέατιο από την πολυκατοικία περνάει στο καφάο
    στην πολυκατοικία ανεβαίνει έως το διαμέρισμα με όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις

  7. #3022
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Υποθετική ερώτηση: αν η Inalan βάλει κουτί στην μάντρα μου και περάσει την ίνα από την μάντρα μου στην πρόσοψη του σπιτιού μου για να συνδέσει την διπλανή πολυκατοικία, τι ενοίκιο τους ζητάω?

  8. #3023
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθετική ερώτηση: αν η Inalan βάλει κουτί στην μάντρα μου και περάσει την ίνα από την μάντρα μου στην πρόσοψη του σπιτιού μου για να συνδέσει την διπλανή πολυκατοικία, τι ενοίκιο τους ζητάω?
    γύρω στα 1500 € στο μήνα νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή .................
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  9. #3024
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου απάντησαν το παρακάτω
    "Καλημέρα σας, από το καλοκαίρι θα καλύψουμε ένα κομμάτι στο Δήμο Αθηναίων, βέβαια θα πρέπει να βρίσκεστε εντός του δικτύου αυτού. Όπως γνωρίζετε κάνουμε ένα δίκτυο κυριολεκτικά από το μηδέν, άρα χρειάζεται χρόνο και τις απαραίτητες άδειες από τις αρμόδιες αρχές. Εάν έχετε αφίσει φόρμα ενδιαφέρτοντος και είστε εντός του δικτύου, θα υπάρξει ενημέρωση,πρός το παρόν δεν είναι εφικτή η σύνδεση."

    Συμπλήρωσα τη φόρμα ενδιαφέροντος και περιμένω.
    Εγώ ρώτησα από τηλεφώνου,και μου κράτησε τα στοιχεία ο τηλεφωνητής.
    Και κάτι άλλο.Σε περίπτωση που κάποιος είναι στον ΟΤΕ σε όλα,σταθερό,κινητό,Ιντερνετ σταθερού και κινητού και τάμπλετ και λάπτοπ,τι αλλάζει στον οικονομικό τομέα, αν κάνει κίνηση προς Ιναλαν;
    Edit.
    Διάβασα χθες ότι ο ΟΤΕ κάνει ενημέρωση ότι προετοιμάζεται να βάλει κι αυτός ίνες.Λέτε να έλαβε υπ' όψιν του το ενδιαφέρον προς Ιναλαν και ψάχνεται;

  10. #3025
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Καλησπέρα, έχω συνδεθεί εδώ και 1 με δύο εβδομάδες τώρα αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάτι αρνητικό να γράψω. Ξεκινάω να κατεβάζω με burst στα 45-55 MB/s και φτάνει γύρω στα 13-18 MB/s. Η θύρα είναι gbit, ο ρουτερ υποστιρήζει 2488/1244 Gbp, το σήμα του wifi απλά τέλειο. Τώρα για ping κτλπ με έξω είναι ότι λέει και στο lg.inalan.gr. Η εγκατάσταση διήρκησε το πολύ 50 λεπτά

  11. #3026
    Εγγραφή
    29-06-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπερες! Μια ερωτηση, αν ξερει κανεις επειδη ειμαστε σε proxy με καποιες σελιδες που δεν ανοιγουν/δεν συνδεονται κτλ ή μεταξυ p2p/tunngle να συνδεθω με καποιον αλλον κατοχο της inalan, υπαρχει καμια λυση?

  12. #3027
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθετική ερώτηση: αν η Inalan βάλει κουτί στην μάντρα μου και περάσει την ίνα από την μάντρα μου στην πρόσοψη του σπιτιού μου για να συνδέσει την διπλανή πολυκατοικία, τι ενοίκιο τους ζητάω?
    ζητας οσα θες.. αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα σου δωσουν τιποτα

  13. #3028
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθετική ερώτηση: αν η Inalan βάλει κουτί στην μάντρα μου και περάσει την ίνα από την μάντρα μου στην πρόσοψη του σπιτιού μου για να συνδέσει την διπλανή πολυκατοικία, τι ενοίκιο τους ζητάω?
    του αδερφου μου εχει γινει αυτο με τον ΟΤΕ και αυτος ΔΕΝ εχει καν γραμμη διαθεσιμη!!!
    να ζητησει ενοικιο και αποζημιωση μαζι ?

  14. #3029
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ρώτησα από τηλεφώνου,και μου κράτησε τα στοιχεία ο τηλεφωνητής.
    Και κάτι άλλο.Σε περίπτωση που κάποιος είναι στον ΟΤΕ σε όλα,σταθερό,κινητό,Ιντερνετ σταθερού και κινητού και τάμπλετ και λάπτοπ,τι αλλάζει στον οικονομικό τομέα, αν κάνει κίνηση προς Ιναλαν;
    Edit.
    Διάβασα χθες ότι ο ΟΤΕ κάνει ενημέρωση ότι προετοιμάζεται να βάλει κι αυτός ίνες.Λέτε να έλαβε υπ' όψιν του το ενδιαφέρον προς Ιναλαν και ψάχνεται;
    Η FFTH του ΟΤΕ θα αργήσει πολύ να καλύψει περιοχές, μην περιμένεις κάτι σε λιγότερο από 3 χρόνια.

    Στην inalan να σκέφτεσαι ότι θα μεταφέρεις το internet κομμάτι άντε και το σταθερό σου, αλλά για το σταθερό σου μπορείς να επιλέξεις όποιον Voip πάροχο θές εκτός από αυτόν που προτείνει η inalan.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  15. #3030
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχει κανεις στην Κυψελη ρε παιδια? Ανω Κυψελη (βελβενδους) η ακομα δεν εχει ερθει μεχρι εδω?

Σελ. 202 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 182192197200201202203204207212222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας