Σελ. 716 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 696706711714715716717718721726736 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.726-10.740 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #10726
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όμως ύποπτο όταν έχεις σταθερά (όπως και όλοι) 0-1ms στο 1ο hop και ξαφνικά μαζί με το πρόβλημα της ταχύτητας βλέπεις και αυτό να πηγαίνει 3-4ms. Σίγουρα δείχνει ότι δεν τον κλείδωσαν απλώς σε χαμηλότερο προφίλ, αλλά κάποιο άλλο πρόβλημα υπάρχει.
    Πες μου τι πρεπει να τσεκαρω ???? σε παρακαλω.

  2. #10727
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφορε αν ειναι static i.p και block ip γινεται ΝΑΤ1 ???? Αυτο θα με ενδιεφερε για το PlayStation.
    Καλησπέρα, καταρχην να πω οτι δεν ξερω απο το ps 5, εχω καποια σε 2 και ενα nintendo DS και ολα αυτα απο σποντα που λεμε, δεν ασχολουμε με παιχνιδομηχανες, οποτε τεχνικα και πρακτικα δεν εχω ιδεα για τιποτα πανω σε αυτο.
    Το ΝΑΤ1 δεν καταλαβω τι ειναι ή εστω τι εννοεις με αυτο οποτε θα σου απαντησω ποιο γενικα.

    Η ip που δινει η inalan οπως και οι αλλοι παροχοι γενικα ειναι dynamic οποτε αλλαζει, δυστυχως δεν αλλαζει τακτικα αργει πολυ οποτε της ερθει και δεν αλλαζει με επανεκκινηση του ρουτερ οπως γινεται σε ADSL/VDSL.
    Αν δεν μας αρκει αυτοι και να κανουμε δουλεια με καποια υπηρεσια DDNS πχ noip που εχω και εγω, τοτε μπορουμε να βαλουμε static ip με 1 ευρω τον μηνα και εχουμε πάντα την ιδια.
    Αν θελουμε για καποιον λογο και μια δευτερη οπως πχ να βαλουμε ενα δικο μας ρουτερ και να εχει την δικια του τοτε περνουμε το λεγομενο block ips που λεμε, και εχει μια static το ρουτερ της ιναλαν και μια το δικο μας.
    Αν και εχει 6 ips στην πραγματικοτητα μονο οι 2 μπορουν να χρησιμοποιηθουν οπως λενε. Αυτο κανει 6 ευρω τον μηνα.

    Αν δεν θελουμε να πληρωνουμε τα 6 ευρω τον μηνα παραπανω και δεν εχουμε θεμα τοτε μπορουμε να βαλουμε DMZ στο ρουτερ της ιναλαν και ανοιγουμε απο αυτο ολο το ιντερνετ ελευθερο προς ενα αλλο ρουτερ που γινεται ΝΑΤ σε αυτο στο εσωτερικο μας δλδ δικτυο. Εκει πλεον τα κανουμε ολα, δεν σημαινει οτι η ip μας δεν ειναι public ομως.

    Απο αυτα τωρα αν εχεις καποια απορια πες μου και τι ακριβως θες να κανεις με το playstation γιατι δεν καταλαβα.
    Το playstation δεν ειναι ρουτερ οποτε δε νομιζω οτι εχει σχεση με κατι απο τα παραπανω.
    Ουτε θα αλλαξει η ταχυτητα σου με κατι απο αυτα οπως ειπαμε ηδη.

    - - - Updated - - -

    Ασχετο, σχετικα με την αλλαγη DNS που ειπαμε ποιο νωρις στο δικο μου ρουτερ αλλαζουν κανονικα αλλα προφανως εμενα ειναι ξεκλειδωτο επειδη το εχω αγορασει απο την Optech, βεβαια δεν με ενδιαφερει κιολας αφου παιζω με Mikrotik απο πισω με DMZ. Απλα λεω αν ενδιαφερεται κανεις να ξερει. Σε αυτο που μου ειχαν δωσει δεν αλλαζαν.

  3. #10728
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Μιας και αναφέρθηκε (πέρα από το θέμα του φίλου μας του ancogsxr) να γίνουν κάποιες διευκρινήσεις περί hardware γιατί ίσως εγώ να μην έχω καταλάβει κάτι.
    Αν αφήσουμε εκτός CPU, Chipset, HDD, IDE, NIC και PCI BUS από το 2006 και πριν για το ένα (αργό) άκρο και επίσης εκτός I9, SSD, NVME, κ.λπ. και ότι άλλο τερματίζει τα πάντα, για το άλλο (γρήγορο) άκρο, οτιδήποτε βασισμένο σε PCIe 1 BUS και πάνω και από hardware αναλόγως όλα τ’ άλλα, δηλαδή κανένα απ’ όσα ανέφερα στο χειρότερο σενάριό του θα μετέφερε δεδομένα κάτω από 40ΜΒ, σε τι επηρεάζει την Fiber Line Connection?

    Όσο αφορά το θέμα του φίλου μας του ancogsxr. Έχουμε γράψει τόσες σελίδες με σχόλια και η Inalan πήρε θέση μόνο τη πρώτη φορά όταν ο φίλος μας αγρίεψε. Είναι λοιπόν θέμα δικό της ή όχι?

    Εγώ, και νομίζω και άλλοι εδώ, δεν είμαστε σε επίπεδο να δώσουμε λύση γιατί ο ένας server δίνει 1ms καθυστέρηση κι ο άλλος 3ms, από τη στιγμή που φεύγει ένα packet και γυρίζει, με ότι μεσολαβεί ενδιάμεσα. Δεν είμαι ‘’παιχνιδάς’’ αλλά 1ms με 3ms round trip καθυστέρηση (χιλιοστά του δευτερολέπτου πήγαινε-έλα για να καταλαβαινόμαστε), δε ξέρω πως γίνεται αντιληπτό, ίσως εγώ να μην είμαι καλά!

    Όπως είπα όμως, αν οι τιμές που έχει Up/Down δεν είναι πολύ κοντά σ’ αυτά που δίνει το πακέτο, τότε πρέπει η Inalan να πάρει θέση. Αλλά και για τα milliseconds αν έχουν ξεφύγει πρέπει να πάρει θέση. Όχι όμως γιατί έχω τώρα 3 και πριν λίγο 1. Γιατί έχουμε κι εμείς τη ζωή μας και χρόνο γι’ αυτό που αφορά το θέμα κι όχι άλλα θέματα που θα μπορούσαν να έχουν το δικό τους thread.

  4. #10729
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deanoh7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά το θέμα του φίλου μας του ancogsxr. Έχουμε γράψει τόσες σελίδες με σχόλια και η Inalan πήρε θέση μόνο τη πρώτη φορά όταν ο φίλος μας αγρίεψε. Είναι λοιπόν θέμα δικό της ή όχι?
    Θα απαντησω μονο σε αυτο.

    Αργησα να καταλαβω οτι αναφερεται σε ΞΕΝΟΥΣ σερβερ . και οι δοκιμες εχουν γινει σε αυτους.

    Η ΙΝΑΛΑΝ και η "καθε" ΙΝΑΛΑΝ μας δινει προσβαση στο ιντερνετ .
    ΔΕΝ δεσμευεται οτι σε ολο τον κοσμο και σε ολους τους σερβερ θα εχει την ιδια ταχυτητα και αποκριση.

    Αν λοιπον κανει δοκιμες σε κοντινους σερβερ και εχει αυτα τα προβληματα.... τοτε το δηλωνει βλαβη και αναλαμβανει η ΙΝΑΛΑΝ.

    Οποιαδηποτε αλλη συζητηση για την αποδοση σε διαφορους σερβερ ανα τον κοσμο.... εμενα με αφηνει αδιαφορο και δεν θα επρεπε να απασχολει τοσο αναλυτικα το κεντρικο νημα.
    The gr81 .

  5. #10730
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deanoh7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και αναφέρθηκε (πέρα από το θέμα του φίλου μας του ancogsxr) να γίνουν κάποιες διευκρινήσεις περί hardware γιατί ίσως εγώ να μην έχω καταλάβει κάτι.
    Αν αφήσουμε εκτός CPU, Chipset, HDD, IDE, NIC και PCI BUS από το 2006 και πριν για το ένα (αργό) άκρο και επίσης εκτός I9, SSD, NVME, κ.λπ. και ότι άλλο τερματίζει τα πάντα, για το άλλο (γρήγορο) άκρο, οτιδήποτε βασισμένο σε PCIe 1 BUS και πάνω και από hardware αναλόγως όλα τ’ άλλα, δηλαδή κανένα απ’ όσα ανέφερα στο χειρότερο σενάριό του θα μετέφερε δεδομένα κάτω από 40ΜΒ, σε τι επηρεάζει την Fiber Line Connection?

    Φίλε deanoh7, ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα που άνοιξα εγώ πριν λίγο καιρό. Σχετικά άσχετος από τα τεχνικά θέματα των δικτύων, δεν μπορούσα κι εγώ να φανταστώ πώς το hardware θα μπορούσε να επηρεάζει τόσο δραματικά τον χρόνο ανοίγματος μίας συγκεκριμένης ιστοσελίδας. Ο φίλος DeniSun μου απαντάει εκεί με επιχειρήματα. Το setup του hardware και τις δύο γραμμές, τη δική μου και του φίλου μου, τις περιγράφω στο νήμα.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...84%CE%BF%CF%82

    Και φαίνεται να έχει δίκιο ο φίλος DeniSun όταν μου λέει ότι πιθανότατα η τεράστια διαφορά στον χρόνο ανοίγματος μάλλον οφείλεται στη δική μου CPU (Q9650). Γιατί όταν ανοίγω τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα έχοντας ανοιγμένο τον Task manager στο πεδίο performance, βλέπω και τους τέσσερις πυρήνες του επεξεργαστή να δουλεύουν συνεχώς από 40% έως και 90% όλα τα 40-45 δευτερόλεπτα που χρειάζεται η δική μου γραμμή για να φορτώσει τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα. Σε σύγκριση μία βαρυφορτωμένη ελληνική σελίδα, όπως το in.gr, μου φορτώνει σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο, η CPU εκτοξεύεται στο 80% για δέκατα του δευτερολέπτου, και αμέσως μετά ηρεμεί...

  6. #10731
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Συμφωνώ απολύτως με griniaris και για τον φίλο Zarko, θα το κοιτάξω αύριο γιατί πρέπει να προλάβω τα σούπερ μάρκετ.

    Αν θέλετε, και ξέρετε, μια γνώμη θα ήθελα επειδή έγινε αναφορά για hardware και δε μπορώ να βρω πουθενά κάτι που να λέει ότι μια γρήγορη σύνδεση (γιατί αυτό αφορά το συγκεκριμένο θέμα), μπορεί να επηρεαστεί σημαντικά από την απόδοση της συσκευής του χρήστη, εκτός αν η ίδια η συσκευή τρέχει εφαρμογή(ές) που έχουν υπολογιστική (ή άλλο resource hogging) και την ίδια στιγμή διαδικτυακή απαίτηση ή ίσως λιγότερες απαιτήσεις όμως, από πολλούς χρήστες στην ίδια σύνδεση.

    Αυτό παραπέμπεται σε ότι έχει να κάνει με εικόνα ως επί το πλείστον, δηλαδή, παιχνίδια, Netflix, Skype, κ.λπ. αλλά και torrents ή direct downloads ενός ή πολλαπλών χρηστών.
    Ρωτάω, γιατί μπορεί η κάρτα δικτύου μου, switch, Router, καλώδια (CAT6) και ένα SSD, να είναι πενταετίας, το υπόλοιπο PC όμως είναι Q9550, 16GB RAM, 2010. Άρα πάω και για άλλα έξοδα, αφού πρώτα προκόψει η Inalan να κάνει την εγκατάσταση? (αναφέρω πιο πάνω ότι δεν είμαι ‘’παιχνιδάς’’, εννοείται χωρίς να θέλω να κατακρίνω κανέναν)

  7. #10732
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Το hardware παντα παιζει ρολο σε θεμα browsing , αλλα και σε θεμα Gaming.
    Το εχω τεσταρει 1000 φορες ++++
    Αν καποιος εχει το Game Hosting και κραταει ολο το παιχνιδι πανω του με Nvme ssd και τιποτα καρτες RTX 2080.....παιζει αεροπλανο και ας εχει και 120/30 (κατι πακετα του εξωτερικου).

    Στο ανοιγμα σελιδων με τις ταχυτητες που εχουν οι σημερινοι ssd και Nvme (σε οσους εχει η motherboard) και επεξεργαστες του σημερα (π.χ i3-10100=i7-7700),δεν ειναι τιποτα σε απαιτησεις, παραπανω επεξεργαστη να εχεις δεν θα διξει τιποτα, μονο στο παιχνιδι σε fps και οποιος κανει βιντεο rendering.

    Ενα ωραιο "λαικο τεστ", πατηστε YouTube και δειτε σε ποση ωρα κανει "μπαμ" να δειξει ολο το καινουργιο content.
    Φυσικα παιζει ρολο η συνδεση , αλλα χωρις το απαραιτητο hardware βρισκει ταβανι.

    Αυτο που λεω για το hardware λοιπον αποδεδειγμενο 1000%
    Παιζω στον GAME HOST ενος παιχνιδιου σε φιλο , και μιλαμε στα μικροφωνα....
    Εχω μπει στον χαρτη, και αυτος φορτωνει ακομα και ειναι ο GAME HOST.

    Τωρα ας επιστρεψω στα των ookla speedtest που κανετε οι ποιο πολυ χαρες οταν βλεπετε 240/240 1ms στον ΟΤΕ η σε αλλους server Ελληνικους.
    Αυτο δεν λεει κατι απο μονο του χωρις να γινομαι "κακος", οπτικη ινα ειναι.... δεν ζητησα στην Αυστραλια να εχει 1ms (380+ms πιανει) αλλα Ευρωπη να βγαζει κοντα στην ονομαστικη ζηταω στο UpLoad.

    Στo download δεν μου καιγεται καρφι ,απο την στιγμη που φορτωσε κατι ΤΕΛΟΣ....το latency μετραει και οι πληροφοριες που στελνω ποσο σφαιρα πανε.

    Για την Inalan ως εταιρια, εδω μαλλον διατυπωσα λαθος τον αγανακτησμο μου και μαλλον φανηκα εριστικος.
    Ως εταιρια οπωτε πηρα τηλεφωνο και με πηρε τηλεφωνο τεχνικος, παντα εξυπηρετικοι σε ολα. Να δουνε μαζι τι μπορει να γινει, να προτινουν οποιαδηποτε λυση και ιδεα.
    Και πιστεψτε με επειδη εχω 3 συνδεσεις σε 3 σπιτια, σαν την Inalan συζητησιμοι δεν εχει αλλο....
    Μονο η Vodafone στην αλλη συνδεση κανει τουμπες οταν τους περνω τηλεφωνο,αλλα ειμαι πελατης που τους "ακουμπαει 264ευρω τον μηνα κινητα+VDSL", και παλι σε μερικα θεματα "βρησκουν τοιχο απο τον ΟΤΕ".

    Για το PlayStation 5, Nikifore δεν ξερω τι μπορει να φταει στο UpLoad,ολα τα δοκιμασα
    DMZ,UPnP, Port Forwarding , Cat6..Cat7 διαφορα στο UpLoad δεν ειδα. Μιλαμε το 8 να εγεινε 10 η 9.8Mbps η να εβγαλε 3 το πρωι μια φορα 12Mbps.
    Και παμε παλι στο ποιο "λαικο τεστ", αντε λεω....ασε να λεει 10Mbps-9Mbps UpLoad....
    Βαλε την συνδεση να κανει Live streaming στο YouTube 1080/60p (παραπανω δεν επιτρεπει αυτη την στιγμη το PlayStation 5), αν ειχε επιλογη 4Κ/60p θα του ζηταγα να στηλει σημα να δω τι κανει....αλλα δεν εχει οπως ειπα τετοια επιλογη.
    (Δεν εχει σχεση αν η τηλεοραση ειναι 4Κ, διοτι 4Κ εχω).

    Ξεκιναει λοιπον 1080/60p και οταν καποιος το βλεπει απο την δικια του συνδεση "το βιντεο φαινεται πιξελιασμενο" αλλα κανει και καρε-καρε.
    Εστειλα email στην Google,μηπως εχουν θεμα με το encoding.
    Η απαντηση τους ηταν καντε στην σελιδα μας , ενα Google speedtest μεσω υπολογιστη.
    Το κανω και βγαζει μια πρασσινη ενημερωση και ενα αποτελεσμα 127Mbps
    Your connection....ειναι ΟΚ μηνημα.

    Αν πατησω SHARE play το παιχνιδι σε φιλο η στο αλλο σπιτι, κανει παντα 1 μικρο τεστ 5-10 δευτερολεπτων και βγαζει μηνημα "Connection weak".
    Καταλαβαινεις με πιανει "ντελιριο".

    Στελνω λοιπον στην OPTECH 1 email,αν υπαρχει ποιο καλο router απο το HG8546M, και να πληρωσο οσο ειναι αρκει να γινει αυτο που θελω.
    Στην απαντηση τους αναλιτικοτατα, ηταν 4x1000Mbps LAN ports , 2.4+5Ghz WiFi.
    Οπωτε δεν αλαζει κατι στην δικια μου περιπτωση, "δεν ειναι σαν το ADSL η VDSL που 1 router μπορει να ειναι καλητερο απο το αλλο σε θεμα συγχρονισμου".

    Οπωτε αυτη την στιγμη, λεω μπας και ειναι το NAT2 που βγαζει μηνημα στο speedtest και μηπως το κοβει.
    Αν και η SONY customer support λεει μονο το latency μειωνεται και αλαζει αν μπαινει καποιος σε Game chat τι restrictions υπαρχει αν τα αλλα μελη εχουν ΝΑΤ2 η ΝΑΤ3.

    Με αυτους ακρη δεν βρηκα και καταλαβαινεται εδω δεν ειναι Αγγλια η αλλη χωρα του εξωτερικου που εχουν πολυ δυνατα Customer support.
    Μονο κανα re fund κανουν σε κανα παιχνιδι.
    Εστειλα λοιπον στο Customer Support Ευρωπης....απαντησαν αν δεν ειναι θεμα ISP και εχετε LAN συνδεση router-PlayStation "εμεις τα εχουμε ολα ελευθερα".
    Μαλιστα μου ειπαν σε σχετικο email, download τι εχεται
    Απαντησα απο 190-230 με συνδεδη 200/200 αλλα UpLoad 9-10 σε NAT2.

    Οπωτε σε νεο email μου ειπαν "εμεις δεν φταιμε....μπορουμε να κανουμε τιποτα".
    Το κερασακι στην τουρτα ηταν ερωτηση, μηπως εχω δωσει καπου τον κωδικο του WiFi και γινεται χρηση του bandwith...
    Λεω στον εαυτο μου, οι τυποι ειναι γελιοι.

    Θα επικοινωνισω αυριο με την Inalan,και αντε πες ως εταιρια να μου αλαξουν το HG8546M με 1 αλλο, να παρουμε τον παραγοντα οτι μπορει να αρχισε το router να κανει τα δικα του... η αυτο που πλεον σκεφτηκα μηπως αυτα τα router δεν καθονται καλα στις κονσολες.
    Γιατι σε φιλους στο εξωτερικο, δυστηχως δεν εχω καποιον να εχει Huawei, εχουν αλλα που δινει η Orange η ΑΤ/Τ η οποια αλλη εταιρια.

    Ευχαριστω πολυ και παλι για τις απαντησεις σας , πιστευω θα την βρω καποια στιγμη την λυση.

  8. #10733
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μισό, το χάλια upload το έχεις μόνο στο ps5 ή γενικά στην γραμμή;

  9. #10734
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό, το χάλια upload το έχεις μόνο στο ps5 ή γενικά στην γραμμή;
    Στο PlayStation 5,ειναι "πατωμα" τελειως.
    Στο PC ειπα οτι Ελλαδα παιζει 240/240 σε Ελληνικους server,και Εξωτερικο παιζει μεσο ορο Upload 120-130.
    Το εγραψα πολακις φορες,σε προηγουμενα ποστ αναλυτικα.

    Αλλα δες εδω φιλο με συμβολαιο Vodafone Αγγλια 360/30Mbps τι μετρησεις περνει.
    Και φιλο Ρωσσο με 500/50Mbps, και οι 2 εχουν κοντα στην ονομαστικη ταχυτητα τους.
    Και δες τι μου διχνει τωρα εμενα η συνδεση μου.

    Τα screenshot με μαυρο φοντο ειναι σε PlayStation 5 και το μπλε σε PlayStation 4.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PS_App_20201217_104439.jpeg  

    PS_App_20201217_112806.jpeg  

    PS_App_20201217_104605.jpeg  


  10. #10735
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ. Έχω την εντύπωση πως μου το έκανε όταν είχα το routing στο Huawei. Εδώ κ πολύ καιρό με το fritz δεν το έχει κάνει. έχεις κανένα spare ρούτερ να δοκιμάσεις;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, τσεκαρες τα στατιστικα της γραμμης αν ειναι μεσα στα ορια? αν και λογικα θα τα εχουν κοιταξει και αυτοι.
    Ποιο ρουτερ εχεις ειπαμε? αν εχεις το προηγουμενο ελπιζω να σου φερουν το νεο που δινουν τωρα.
    Εχω αυτο το λευκο , χωρίς κεραίες, που εχει μονο 100αρες πόρτες. Δεν θυμάμαι ποιο είναι.
    Δυστυχως δεν εχω αλλο router. Και ειδικα για οπτική ίνα.
    Τους πήρα πάλι τηλέφωνο χτές, και μου είπαν ότι βλέπουν ότι είναι σημειωμένο να γίνει αλλαγή router. Θα με πάρει κάποιος τεχνικός τηλέφωνο. Τώρα πότε ακριβώς.... δεν ξέρω.

  11. #10736
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο PlayStation 5,ειναι "πατωμα" τελειως.
    Στο PC ειπα οτι Ελλαδα παιζει 240/240 σε Ελληνικους server,και Εξωτερικο παιζει μεσο ορο Upload 120-130.
    Το εγραψα πολακις φορες,σε προηγουμενα ποστ αναλυτικα.

    Αλλα δες εδω φιλο με συμβολαιο Vodafone Αγγλια 360/30Mbps τι μετρησεις περνει.
    Και φιλο Ρωσσο με 500/50Mbps, και οι 2 εχουν κοντα στην ονομαστικη ταχυτητα τους.
    Και δες τι μου διχνει τωρα εμενα η συνδεση μου.

    Τα screenshot με μαυρο φοντο ειναι σε PlayStation 5 και το μπλε σε PlayStation 4.
    καλημερα, αφου σε κοντινους servers ειναι οκ απο pc τοτε η γραμμη δεν εχει προβλημα. Γιαυτο και δεν κανει κατι η ιναλαν.
    Στο ps5 γιατι το χαλάει δεν καταλαβαινω, δεν ξερω κιολας να πω κατι.
    Ας ελπισουμε να το χαλαει κατι με το ρουτερ και αν δεχτουν να στο αλλαξουν να φτιαξει.
    Δειχνει κατι να το κοβει παντως.
    Δοκιμασες να κανεις DMZ προς την Ip του ps5 και να ειναι καρφωτη φυσικα οχι μεσω dhcp?
    Ειπες οτι το πηγες σε αλλον με VDSL και ηταν οκ ετσι? αρα δεν επεσες σε προβληματικο ps5.
    Εχεις κανα αλλο ρουτερ να του κανεις DMZ για να εχει τo routing το αλλο να δοκιμασεις?
    Ειμαι σιγουρος οτι κατι παιζει σχετικα.
    Eδω καποιος λεει για Ps5 με inalan 200αρα αν θες ψαχτο αν ξερουν κατι https://www.insomnia.gr/forums/topic...c-v2/page/657/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αυτο το λευκο , χωρίς κεραίες, που εχει μονο 100αρες πόρτες. Δεν θυμάμαι ποιο είναι.
    Δυστυχως δεν εχω αλλο router. Και ειδικα για οπτική ίνα.
    Τους πήρα πάλι τηλέφωνο χτές, και μου είπαν ότι βλέπουν ότι είναι σημειωμένο να γίνει αλλαγή router. Θα με πάρει κάποιος τεχνικός τηλέφωνο. Τώρα πότε ακριβώς.... δεν ξέρω.
    καλημερα, πρεπει να ειναι πολυ παλιο μοντελο, ελπίζω να σου δωσουν αλλο και με την 1000αρα πανω να παρεις και την extra speed.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 18-12-20 στις 07:58. Αιτία: Συμπληρωματα

  12. #10737
    Εγγραφή
    15-02-2017
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Πίανει άλλος από ελλάδα με 200/200 κοντά στις ονομαστικές τιμες με server αμερική? Ιδίως αυτό τον καιρό η σύνδεση της ελλάδας με εξωτερικό είναι χάλι μάυρο

    κοιταχτε τι γινεται
    https://www.gr-ix.gr/traffic/


    https://www.adslgr.com/forum/threads/14462-T%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C


    realtime στοιχεια
    http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Inalan

    10 Gb γραμμη εχει η Inalan
    https://portal.gr-ix.gr/customer/detail/23
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evipot : 18-12-20 στις 11:26.

  13. #10738
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Σχετικα με ταχυτητες και pings εξωτερικου λογω της γνωστης καταστασης που επικρατει ειναι οχι 100, αλλα 1000% αδυνατον να βγει το οποιοδηποτε συμπερασμα, μπορει να εχει να κανει με μερες, με ωρες, με τυχαιες τοποθεσιες, τυχαιους servers κτλ.
    Για να βγει το οποιοδηποτε σωστο συμπερασμα πρεπει να τσεκαρουν και αλλοι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με ΙΔΙΟΥΣ servers και ΙΔΙΕΣ στιγμες.
    Εγω σε οποιο παιχνιδι παιζω παντως ειναι ΑΨΟΓΑ τα pings με εξωτερικο και οπου μπω εχω απο τα καλυτερα εκει μεσα.
    Πιστευω οτι το προβλημα του ειναι καθαρα προβλημα ps5 με router huawei για καποιον λογο ή το συγκεκριμενο ή γενικα.
    Εφοσον η γραμμη του δεν εχει προβλημα και δεν ειναι προβλημα του ps5 αφου το πηγε και σε αλλον με VDSL οπως ειπε.

  14. #10739
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Έτσι από περιέργια δεν το βάζεις στο dhcp να δεις τι γίνεται.

  15. #10740
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τελος το ps5 μπορει να εχει εντελως διαφορετικες συμπεριφορες απο pc ετσι? οποτε να μην βγαινει ακρη.
    Θυμαμαι οταν πρωτοπηγαμε σε ADSL 38mbps τοτε εδιναν δωρο το nintendo DS απο το πλαισιο, ειχα Forthnet, ολο προβληματα ειχα με αυτο.
    Κατηγορουσα την γραμμη εκανα απειρα τηλεφωνα τοτε, λεγαμε για το ρουτερ, τελικα το DS εφταιγε απλα ηλιθια συμπεριφορα...απλα δλδ ειχε ιδιοτροπιες και ακομα τις εχει.

    Υπαρχει κανεις δλδ εδω μεσα με ps5 και 200αρα γραμμη να πει στον φιλο αν ειναι οκ σε αυτον ? γιαυτο προτεινα να ρωτησει στο αλλο φορουμ γιατι καποιος εχει.

Σελ. 716 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 696706711714715716717718721726736 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας