Σελ. 723 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 703713718721722723724725728733743 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.831-10.845 από 18562

Θέμα: Inalan

  1. #10831
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Μια λέξη θα πω

    Το όλο πράγμα κοστίζει χρήμα

    Θες να το πεις άδεια από δήμο

    Θες να το πεις εργασίες που χρειάζονται για να συνδεθεί κάποιος

    Η οικονομική δύναμη της INALAN δεν είναι ίδια με την οικονομική δύναμη που έχουν COSMOTE/VODAFONE/WIND οι οποίες παίρνουν για πλάκα άδεια από τον οποιοδήποτε δήμο και σκάβουν όπου θέλουν/όπου γουστάρουν και λογαριασμό δεν δίνουν πουθενά και σε κανέναν.

    Το μόνο κοινό που έχουν είναι αν πέσουν σε κανέναν "περίεργο" γείτονα αυτού που θέλει να γίνει εγκατάσταση οπτικών ινών (βγάζουν την ουρά τους από έξω) και πρέπει να καθαρίσει αυτός το πρόβλημα.

  2. #10832
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    https://inalan.gr/promotion/

    Δωρεάν τα τέλη σύνδεσης για τις νέες αιτήσεις που θα συμπληρωθούν από 25.12 έως 30.12.
    Απαραίτητη προϋπόθεση: να υπάρχει ήδη κατανεμητής της Inalan στην πολυκατοικία σας.

  3. #10833
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://inalan.gr/promotion/

    Δωρεάν τα τέλη σύνδεσης για τις νέες αιτήσεις που θα συμπληρωθούν από 25.12 έως 30.12.
    Απαραίτητη προϋπόθεση: να υπάρχει ήδη κατανεμητής της Inalan στην πολυκατοικία σας.
    αμα ειναι μονο ο κατανεμητης ;
    χωρις το καλωδιο ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #10834
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Έχω δει πάρα πολλές πολυκατοικιες στην καλογρεζα που υπάρχει κουτι και δεν φευγει καμια σύνδεση.

    Σε εμένα απο 4 διαμερίσματα ειμαι ο μόνος και στην διπλανη οικοδομή απο καμια 20αρια είναι ένας.

    Αυτους θέλουν να πιάσουν στην προσφορα.

  5. #10835
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oxygen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά!

    Μια μικρή απορία σχετικά με αυτό, από πού προκύπτει ότι αν έρθουν σε κοντινούς δρόμους, σύντομα έρχονται και στον ενδιαφερόμενο; Κάμποσες σελίδες πίσω είχα αναφέρει την ιστορία μου (μην την βάζω πάλι). Είμαι εντός μπλέ χάρτη πάνω από 1 χρόνο πλέον και όχι μόνο δεν έχω σύνδεση, αλλά ούτε καν επικοινωνία με Inalan εδώ και μήνες. Χτες στο γιορτινό τραπέζι με γείτονα-συγγενή το έφερε η κουβέντα γιατί τους είχα προτείνει τότε που ήταν να κάνουν ανανέωση "έκανα αίτηση στην Inalan, ελάτε κι εσείς κλπκλπ". Σε δουλεύουν μου λέει, μα βλέπω κουτιά 4-5 δρόμους παρακάτω, απλά δεν έχουν άδεια από το δήμο (εδώ και 1 χρόνο αλλά τεσπα..) του λέω. Μα καλά στον ίδιο δήμο είναι και οι δρόμοι παρακάτω, 1 χρόνο άδειες;

    Έφτασα να προσπαθώ να υπερασπιστώ την επιλογή να κάνω αίτηση ενώ η ωμή πραγματικότητα είναι πως μάλλον αν σου τύχει και είσαι μόνος σου στον δρόμο που ενδιαφέρεσαι, δεν πρόκειται να σκάψουν μέχρι εκεί μόνο για σένα γιατί δε συμφέρει. Λογικό μεν αλλά θα έπρεπε να επικοινωνηθεί ότι ξέρεις δε μπορούμε κλπ κλπ. Η "αδειες" των δήμων είναι βολική δικαιολογία για 1-2 μήνες το πολύ. Εξάλλου η διαδικασία έχει αλλάξει εδώ και μήνες πριν το lockdown που είναι η αμέσως επόμενη "δικαιολογία" για την μη επικοινωνία.

    Θα μου πει κάποιος, αυτά είναι εικασίες, επικοινώνησε με Inalan. ΛΟΛ. Ας απαντήσουν σε κάποιο email, fb whatever για να μην κάνω εικασίες. Τα ευχολόγια είναι ΟΚ για τις γιορτές, όχι όμως για θέματα τεχνολογίας.
    Καλημερα, χρονια πολλα!
    Γενικα ετσι γινεται αλλα εγω δεν ειχα 4-5 δρομους παρακατω αλλα στον καθετο στον δικο μου και λιγα μετρα ποιο κατω απο μενα 5-6μετρα δλδ.
    Τωρα μπορει καποιος να πεσει στην περιπτωση οριων με αλλον δημο πχ κτλ.
    Τελος εχει μεγαλη σημασια οπως εχει πει η ιδια η INALAN αρκετες φορες να υπαρχουν αιτησεις, προτεραιοτητα εχουν δρομοι με τις περισσοτερες αιτησεις.
    Αν πχ εισαι εσυ ενας εκει και δεν υπαρχει αλλος κοντινος λογικο και επακολουθο να προτιμηθουν αλλοι πρωτα.
    Εγω στον δρομο μου ημουν ο πρωτος που εβαλαν αλλα πριν απο εμενα μπηκε αλλο κουτι απεναντι μου, και στον καθετο δρομο διπλα μου αλλα 2 ποιο πριν, γιαυτο ηξερα οτι μου ερχονται.
    Αλλο 4-5 δρομοι κατω που ειναι πολυ μεγαλη αποσταση αλλο 5-6μετρα μακρια.
    Οταν εβλεπα εγω τοσους δρομους μακρια κουτια εκαναν μηνες να ερθουν σε μενα.
    Δε νομιζω οτι καποιος μη σχετικος ειναι σε θεση να κρινει για τις αδειες στους δημους....αυτα η εταιρεια τα ξερει οχι εμεις! το 1-2 μηνες δεν ξερω πως και απο που προκυπτει. Καλυτερα να μην κανουμε υποθεσεις.

    Τελος λογω της καταστασης που βρισκομαστε οπως βλεπουμε γινονται και μεγαλες καθυστερησεις στις συνδεσεις οπως λενε και αλλοι εδω μεσα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει πάρα πολλές πολυκατοικιες στην καλογρεζα που υπάρχει κουτι και δεν φευγει καμια σύνδεση.

    Σε εμένα απο 4 διαμερίσματα ειμαι ο μόνος και στην διπλανη οικοδομή απο καμια 20αρια είναι ένας.

    Αυτους θέλουν να πιάσουν στην προσφορα.
    καλημερα, χρονια πολλα, και στην περιοχη μου Κυψελη ετσι εχω δει πολλα κουτια χωρις καμια συνδεση! οπως εχω καταλάβει οταν ειναι στον δρομο τους προς αλλον που ηθελε συνδεση, αφηνουν αναμονες ωστε να μην χρειαζεται να σκαβουν παλι.

  6. #10836
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Για 4η φορά και πάλι δεν εχω internet, ανοίγει μόνο Google κ Facebook. Και πάλι μέσα στις γιορτές. Τις άλλες φορές έφτιαξε μόνο με αλλαγή IP από τον τεχνικό. Κάτι θα κατέβασα μάλλον που δεν άρεσε στον πάροχο, μόνο που κανείς δε το λέει ξεκάθαρα. Κάθε φορά το ίδιο βιολί.

  7. #10837
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 4η φορά και πάλι δεν εχω internet, ανοίγει μόνο Google κ Facebook. Και πάλι μέσα στις γιορτές. Τις άλλες φορές έφτιαξε μόνο με αλλαγή IP από τον τεχνικό. Κάτι θα κατέβασα μάλλον που δεν άρεσε στον πάροχο, μόνο που κανείς δε το λέει ξεκάθαρα. Κάθε φορά το ίδιο βιολί.
    Βάλε vpn το έχει πεί κι η inalan....

  8. #10838
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 4η φορά και πάλι δεν εχω internet, ανοίγει μόνο Google κ Facebook. Και πάλι μέσα στις γιορτές. Τις άλλες φορές έφτιαξε μόνο με αλλαγή IP από τον τεχνικό. Κάτι θα κατέβασα μάλλον που δεν άρεσε στον πάροχο, μόνο που κανείς δε το λέει ξεκάθαρα. Κάθε φορά το ίδιο βιολί.
    καλησπερα, χρονια πολλα.
    Μπορεις να πεις απο τι νουμερο ξεκιναει η ip σου?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...15#post6832115
    απο ποστ #9598 βλεπω εχεις ιστορικο.
    Θα βοηθουσε να ελεγε τι εκανες και γινεται αυτο.....αλλιως δεν θα βγαλουμε καποια ακρη.

    Διαβασα λιγο τι λεγαμε παλιοτερα να μην λεμε τα ιδια ξανα και ξανα.
    Καταρχην το κατεβασμα πειρατικων αρχειων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Αυτο ειναι γεγονος. Η INALAN εχει προτεινει χρηση VPN ακομα και σε δικια της σελιδα εχει το free vpngate.
    Δυστυχως καποιες ips που χρησιμοποιει ανηκουν στην cogent (ή περναει η κινηση μεσω αυτης) και ειναι κολος και βρακι με την RIAA που εχει σχεση με τον ελεγχο της πειρατειας.
    Σε ελεγχο που εχω κανει εχω καταλαβει οτι αυτο συμβαινουν διαφορα κουφα και με την vodafone πχ που περναει η κινηση μεσω της cogent.
    ειναι παρα πολυ πιθανο να λιωνεις στο download λοιπον τα σχετικα και αυτη να τα κανει, γιαυτο και οταν σου αλλαζαν ip δεν ειχες θεμα.
    Δυστυχως η ip στην inalan δεν αλλαζει με επανεκκινηση στο ρουτερ, πρεπει να το κανει τεχνικος.
    Αφου σου ειχα προτεινει απο παλια και εγω και αλλοι και η ιδια η INALAN χρηση VPN γιατι κατεβαζεις χυμα στο κυμα?
    Σελιδα της inalan κατω κατω δες http://lg.inalan.gr/
    https://www.vpngate.net/en/
    Δωρεαν ειναι καλο, αλλα ειναι αργα λογικο οταν ειναι δωρεαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-12-20 στις 16:51. Αιτία: VPN

  9. #10839
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 4η φορά και πάλι δεν εχω internet, ανοίγει μόνο Google κ Facebook. Και πάλι μέσα στις γιορτές. Τις άλλες φορές έφτιαξε μόνο με αλλαγή IP από τον τεχνικό. Κάτι θα κατέβασα μάλλον που δεν άρεσε στον πάροχο, μόνο που κανείς δε το λέει ξεκάθαρα. Κάθε φορά το ίδιο βιολί.
    Ολα ειναι ξεκαθαρα.

    Κανε οτι θες.... κατεβασε οτι θες.... ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ . Ποσο πιο ξεκαθαρο .!!!

    Αν παρολα αυτα εχεις 1000% νομιμο υλικο τοτε να δουμε τι μπορει να φταιει και γιατι γινεται αυτο.

    edit: και οπως σωστα αναφερανε , αν ειναι μπλοκαρισμα , δεν ειναι θεμα ιναλαν (εστω προς το παρον) .
    The gr81 .

  10. #10840
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τα περί vpn τα γνωρίζω, αλλά χρησιμοποιείται από πολλούς η σύνδεση και δεν μπορώ να τους ελέγχω όλους, απλά το αναφέρω γιατι σε άλλους παρόχους δε συμβαίνει.

    Λύθηκε με τηλεφώνημα και αλλαγή IP.

  11. #10841
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    H Inalan δινει στατικη IP?

  12. #10842
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Inalan δινει στατικη IP?
    Ναι, με επιπλέον χρέωση. Η δυναμική που δίνει αλλάζει δύσκολα, δεν αρκεί ένα απλό reboot σε modem, γι' αυτό βλέπεις να λένε ότι χρειάζεται τηλεφώνημα για χειροκίνητη αλλαγή της.

  13. #10843
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα περί vpn τα γνωρίζω, αλλά χρησιμοποιείται από πολλούς η σύνδεση και δεν μπορώ να τους ελέγχω όλους, απλά το αναφέρω γιατι σε άλλους παρόχους δε συμβαίνει.

    Λύθηκε με τηλεφώνημα και αλλαγή IP.
    Δεν συμβαινει γιατι δεν χρησιμοποιουν την cogent. Με την Vodafone γνωριζω απο γνωστους οτι συμβαινει το εχουν παθει.
    Σου ειπαν κατι στην ιναλαν? ρωτησες? γιατι ενταξει δεν ειναι λυση να ζητας αλλαγη ip!

    με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα μερικα θεματα σαν το προβλημα σου και δεν ηταν απο τον provider τα συγκεκριμενα. Πχ αυτο https://forums.techguy.org/threads/i...ebook.1189318/
    Εχεις δοκιμασει κατι αναλογο?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Inalan δινει στατικη IP?
    Δινει με 1 ευρω τον μηνα. Αλλα τι θα αλλαξει σχετικα με αυτο που επαθε ο φιλος? εκει δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα μαλιστα, ή δεν εχει σχεση η ερωτηση σου με αυτο?
    Ειχα ρωτησει καποτε αν υπαρχει επιλογη απο τι νουμερο θα ειναι η static, νομιζω δεν ελαβα απαντηση ποτε. Αν και δε νομιζω να εχει να κανει αφου παλι περναμε μεσω cogent.
    Απλά αλλαζοντας την ip γλιτωνουμε το block, αν εχουμε static δεν θα υπαρχει η επιλογη αυτη, τι δλδ θα μας δινουν αλλη static?

  14. #10844
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Νικηφόρε, και η HCN την Cogent χρησιμοποιεί, αλλά δεν γίνονται τέτοια.

  15. #10845
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εκει που το ping ηταν στο 7-9 εδω και λιγες μερες εχει ανεβει στο 14 ξερετε για πιο λογο γινεται αυτο ? μετρω με speedtest σε ελληνικο server .ειμαι στην θεσσαλονικη και ποτε δεν επιασσα ping 1-2 που εβλεπα σε μερικα παιδια εδω μεσα

Σελ. 723 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 703713718721722723724725728733743 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας