Σελ. 724 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 704714719722723724725726729734744 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.846-10.860 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #10846
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    τα πράγματα είναι απλά παιδιά η INALAN έχει δώσει το δικαίωμα στην κάθε Cogent όταν βλέπει "παράνομες" δραστηριότητες να παίρνει πρωτοβουλία
    η λύση είναι απλή ή θα χρησιμοποιείτε VPN όσοι έχετε INALAN και χρησιμοποιείτε την σύνδεση σας για κάποια "παράνομη" δραστηριότητα ή δεν θα κάνετε κάτι το "παράνομο" δεν είναι λύση να ζητάτε αλλαγή IP καθώς κάποια στιγμή θα τελειώσουν και τότε...

  2. #10847
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάποια στιγμή θα τελειώσουν και τότε...
    αλλα γραψε και την συνεχεια.....

    Θα μας χωσουν ολους πισω απο ΝΑΤ και θα τα "σκαμε" για να παρουμε public.

    Αλλα "ωχ αδερφε" σιγα μην τυχει σε μενα. Ετσι σκεφτονται ολοι.
    The gr81 .

  3. #10848
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα γραψε και την συνεχεια.....

    Θα μας χωσουν ολους πισω απο ΝΑΤ και θα τα "σκαμε" για να παρουμε public.

    Αλλα "ωχ αδερφε" σιγα μην τυχει σε μενα. Ετσι σκεφτονται ολοι.
    ευχαριστώ αλλά δεν είμαι ο "φώσκολος" για να γράφω συνέχειες

    εγώ ξέρω ότι οι static IP αργά ή γρήγορα θα τελειώσουν και τότε...

    ότι αφορά το ΝΑΤ θα σας απογοητεύσω αλλά είστε ήδη χωμένοι πίσω από ΝΑΤ όσοι έχετε INALAN και PLAYSTATION απλά δεν το ξέρετε με σιγουριά

    κάτι γνωστά μου άτομα στην περιοχή της Νέας Ιωνίας (Περισσός για την ακρίβεια) οι οποίοι έχουν PS4 και PS5 η σύνδεση τους είναι πίσω από NAT για αυτό έχουν το θέμα που αντιμετωπίζει ο άλλος φίλος μας ότι και να έχουν δοκιμάσει είτε το MTU που ανάφερε ένας άλλος φίλος είτε διάφορα πειράματα για να το κάνουν ΝΑΤ 1 ή ΝΑΤ 2 δυστυχώς πλήρη αποτυχία έτσι διάλεξαν απλά να αλλάξουν πάροχο για να βρουν την υγεία τους.

  4. #10849
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συμβαινει γιατι δεν χρησιμοποιουν την cogent. Με την Vodafone γνωριζω απο γνωστους οτι συμβαινει το εχουν παθει.
    Σου ειπαν κατι στην ιναλαν? ρωτησες? γιατι ενταξει δεν ειναι λυση να ζητας αλλαγη ip!

    με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα μερικα θεματα σαν το προβλημα σου και δεν ηταν απο τον provider τα συγκεκριμενα. Πχ αυτο https://forums.techguy.org/threads/i...ebook.1189318/
    Εχεις δοκιμασει κατι αναλογο?

    - - - Updated - - -



    Δινει με 1 ευρω τον μηνα. Αλλα τι θα αλλαξει σχετικα με αυτο που επαθε ο φιλος? εκει δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα μαλιστα, ή δεν εχει σχεση η ερωτηση σου με αυτο?
    Ειχα ρωτησει καποτε αν υπαρχει επιλογη απο τι νουμερο θα ειναι η static, νομιζω δεν ελαβα απαντηση ποτε. Αν και δε νομιζω να εχει να κανει αφου παλι περναμε μεσω cogent.
    Απλά αλλαζοντας την ip γλιτωνουμε το block, αν εχουμε static δεν θα υπαρχει η επιλογη αυτη, τι δλδ θα μας δινουν αλλη static?

    το ρωτησα γιατι ο αλλος μπορει να θελει να κανει επανεκκινηση το ρουτερ και να αλλαζει η ip του. θα περιμενει εναν τεχνικο απο την ιναλαν να αλλαζει IPs? αμα κανω καποιο λαθος πειτε μ γιατι αθηνα δεν μενω και γενικα το τι παιζει με την ιναλαν θα ξερετε καλυτερα εσεις

  5. #10850
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ αλλά δεν είμαι ο "φώσκολος" για να γράφω συνέχειες

    εγώ ξέρω ότι οι static IP αργά ή γρήγορα θα τελειώσουν και τότε...

    ότι αφορά το ΝΑΤ θα σας απογοητεύσω αλλά είστε ήδη χωμένοι πίσω από ΝΑΤ όσοι έχετε INALAN και PLAYSTATION απλά δεν το ξέρετε με σιγουριά

    κάτι γνωστά μου άτομα στην περιοχή της Νέας Ιωνίας (Περισσός για την ακρίβεια) οι οποίοι έχουν PS4 και PS5 η σύνδεση τους είναι πίσω από NAT για αυτό έχουν το θέμα που αντιμετωπίζει ο άλλος φίλος μας ότι και να έχουν δοκιμάσει είτε το MTU που ανάφερε ένας άλλος φίλος είτε διάφορα πειράματα για να το κάνουν ΝΑΤ 1 ή ΝΑΤ 2 δυστυχώς πλήρη αποτυχία έτσι διάλεξαν απλά να αλλάξουν πάροχο για να βρουν την υγεία τους.
    Δεν αλαξα παροχο, απλα εχω 3 σπιτια και τα 2 ειναι Cosmote, την Inalan την εχω στο κεντρικο σπιτι.
    Απλα δεν εχει ερθει η FTTH 200/20 στην Cosmote ακομα για να τεσταρω, αν βγαζει 20Mbps UpLoad σε σχεση με τα 8-9-10 που βλεπω στην INALAN.

    Tωρα για το ΝΑΤ1, και οτι δεν τρεχετε ΝΑΤ στην INALAN.......στο router και συγκεκριμενα WAN Information εχει NAT Enable.
    Η μονη φορα που επαιξα ΝΑΤ1 στο PlayStation ηταν πριν πολλα χρονια με Forthnet.....η οποια με την παροδο του χρονου την εκαναν ΝΑΤ2 και δεν το συζηταγαν για ΝΑΤ1.
    Σε μερικα παιχνιδια δειχνει ΝΑΤ OPEN με την INALAN , αλλα ειναι διαφορετικο ΝΑΤ1 απ οτι ΝΑΤ2+Open ports=Virtual OPEN NAT......

    Τωρα για να την κανω ΝΑΤ1 στην INALAN δεν ξερω τι χρειαζεται, public ip και bock 4 ???

  6. #10851
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Τι σχέση έχει το NAT με τα 10mbps upload;

    Φίλος με inalan και PS4 στο Γαλάτσι, κανένα πρόβλημα, όλα στο auto. Έχω ανεβάσει και screenshot.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  7. #10852
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Εγω παντως με ΟΤΕ , ΝΑΤ 1 το πηγα πατωντας την επιλογη PPPoE στις ρυθμισεις δικτυου του ps4 και εβαλα τους κωδικους τους ιντερνετ που εχω βρει μεσα απο το ρουτερ

  8. #10853
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει το NAT με τα 10mbps upload;

    Φίλος με inalan και PS4 στο Γαλάτσι, κανένα πρόβλημα, όλα στο auto. Έχω ανεβάσει και screenshot.
    Και τι βγαζει στο UpLoad ???

  9. #10854
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, χρονια πολλα!
    Γενικα ετσι γινεται αλλα εγω δεν ειχα 4-5 δρομους παρακατω αλλα στον καθετο στον δικο μου και λιγα μετρα ποιο κατω απο μενα 5-6μετρα δλδ.
    Τωρα μπορει καποιος να πεσει στην περιπτωση οριων με αλλον δημο πχ κτλ.
    Τελος εχει μεγαλη σημασια οπως εχει πει η ιδια η INALAN αρκετες φορες να υπαρχουν αιτησεις, προτεραιοτητα εχουν δρομοι με τις περισσοτερες αιτησεις.
    Αν πχ εισαι εσυ ενας εκει και δεν υπαρχει αλλος κοντινος λογικο και επακολουθο να προτιμηθουν αλλοι πρωτα.
    Εγω στον δρομο μου ημουν ο πρωτος που εβαλαν αλλα πριν απο εμενα μπηκε αλλο κουτι απεναντι μου, και στον καθετο δρομο διπλα μου αλλα 2 ποιο πριν, γιαυτο ηξερα οτι μου ερχονται.
    Αλλο 4-5 δρομοι κατω που ειναι πολυ μεγαλη αποσταση αλλο 5-6μετρα μακρια.
    Οταν εβλεπα εγω τοσους δρομους μακρια κουτια εκαναν μηνες να ερθουν σε μενα.
    Δε νομιζω οτι καποιος μη σχετικος ειναι σε θεση να κρινει για τις αδειες στους δημους....αυτα η εταιρεια τα ξερει οχι εμεις! το 1-2 μηνες δεν ξερω πως και απο που προκυπτει. Καλυτερα να μην κανουμε υποθεσεις.

    Τελος λογω της καταστασης που βρισκομαστε οπως βλεπουμε γινονται και μεγαλες καθυστερησεις στις συνδεσεις οπως λενε και αλλοι εδω μεσα.

    - - - Updated - - -



    καλημερα, χρονια πολλα, και στην περιοχη μου Κυψελη ετσι εχω δει πολλα κουτια χωρις καμια συνδεση! οπως εχω καταλάβει οταν ειναι στον δρομο τους προς αλλον που ηθελε συνδεση, αφηνουν αναμονες ωστε να μην χρειαζεται να σκαβουν παλι.
    Δε ζητάω παράλογα πράγματα. Ειλικρίνεια και επικοινωνία. Οι 1-2 μήνες προέκυψαν σαν απάντηση όταν κατά την αίτηση ρώτησα πότε να περιμένω σύνδεση και τότε μου είπαν ότι τα δικά μας γίνονται γρήγορα και μετά είναι η άδεια του δήμου που συνήθως κρατάει 1-2 μήνες. Μετά τους 2 μήνες για όλα έφταιγε ο δήμος. Πλέον χρόνισε η υπόθεση και η άδεια του δήμου δε στέκει, όλοι οι δρόμοι της ευρύτερης περιοχής είναι στον ίδιο δήμο, ίδια γειτονιά κλπ. Όποια κι αν είναι η αιτία όμως δεν ήρθε ποτέ κανείς να μου πει ότι φταίει που δεν έχει ο δρόμος πολλές αιτήσεις. Ας μου λέγανε δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε ή δεν ξέρουμε πότε θα σας εξυπηρετήσουμε, απλά και όμορφα. Το να σε "γράφουν" όμως στις απόπειρες επικοινωνίας δεν το λες και σοβαρή στάση.

    Το αστείο της ιστορίας είναι αρκετοί στη γειτονιά ήταν πρόθυμοι να με ακολουθήσουν γιατί κάπου έχει γίνει μια ζημιά στις υποδομές εδω και 2 χρόνια και 3-4 οικοδομικά τετράγωνα έχουν 50άρες vdsl που πιάνουν μαξ 35. Κανείς όμως δε βγάζει άκρη με αυτό και αρκούνται σε ότι τους δίνει το γνωστό καρτέλ. Δηλαδή μιλάμε για ευκαιρία να προσεγγίσεις πελάτες που οι άλλοι τους έχουν παρατήσει και απλά κονομάνε πάγια.

  10. #10855
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    ότι αφορά το ΝΑΤ θα σας απογοητεύσω αλλά είστε ήδη χωμένοι πίσω από ΝΑΤ όσοι έχετε INALAN και PLAYSTATION απλά δεν το ξέρετε με σιγουριά

    κάτι γνωστά μου άτομα στην περιοχή της Νέας Ιωνίας (Περισσός για την ακρίβεια) οι οποίοι έχουν PS4 και PS5 η σύνδεση τους είναι πίσω από NAT για αυτό έχουν το θέμα που αντιμετωπίζει ο άλλος φίλος μας ότι και να έχουν δοκιμάσει είτε το MTU που ανάφερε ένας άλλος φίλος είτε διάφορα πειράματα για να το κάνουν ΝΑΤ 1 ή ΝΑΤ 2 δυστυχώς πλήρη αποτυχία έτσι διάλεξαν απλά να αλλάξουν πάροχο για να βρουν την υγεία τους.
    Ωρες ωρες απορω αν οι αναρτησεις σου ειναι σκοπιμες ή γραφεις οτι γραφεις απο αφελεια.

    Μερικα βασικα πραγματα για το IPv4.
    Πρακτικα, οι μονες συσκευες που συνδεονται απευθειας στο internet ειναι τα routers, καθως αυτα μονο παιρνουν public IP (v4).
    Ολες οι συσκευες πισω απο το router συνδεεονται στο διαδικτυο μεσω NAT.
    Αρα λεγωντας μας οτι το PS4 (και καθε αλλη συσκευη) συνδεεται στο διαδικτυο μεσω NAT, ειναι σα να μας λες οτι ο ηλιος ανατελει απο την ανατολη.
    Ή να το πω πιο απλα - δεν μας λες τιποτα.

    Το προβλημα με μερικους παροχους ειναι οτι πλεον δεν εχουν αρκετες IPv4 διευθυνσεις διαθεσιμες κι αναγκαζονται να σπρωξουν τα routers κι αυτα πισω απο NAT.
    Το προβλημα λυνεται με IPv6, καθως οι IPv6 διευθυνσεις ειναι απειρες και καθε συσκευη μπορει να εχει μοναδικη public IP.

    Οποτε σε ρωτω, και σε ρωτω υπευθυνα - παρατηρησαν οι φιλοι σου οτι τα routers τους ηταν πισω απο NAT;
    Αν ναι, screenshot or it never happened
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 28-12-20 στις 08:38.

  11. #10856
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφόρε, και η HCN την Cogent χρησιμοποιεί, αλλά δεν γίνονται τέτοια.
    καλημερα, μηπως δεν εχει ακουστει? γιατι για την vodafone ξερω περιπτωσεις και ειχαν στειλει και email οπως ακριβως εγινε παλιοτερα και με την inalan για τα torrents.
    Η ιναλαν να υπενθυμισω οτι εχει block ips της cogent, δεν ειναι απλα οτι την χρησιμοποιει για διασυνδεση με το εξωτερικο. Ισως γιαυτο.
    Και παλιοτερα που εγινε θεμα ηταν με ips δικες της.

    - - - Updated - - -

    Το οτι εγινε θεμα για τα PS το εχετε δει ετσι? https://www.adslgr.com/forum/threads...ort-forward-Se
    μην συνεχιζουμε στο γενικο θεμα τα ιδια!


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oxygen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ζητάω παράλογα πράγματα. Ειλικρίνεια και επικοινωνία. Οι 1-2 μήνες προέκυψαν σαν απάντηση όταν κατά την αίτηση ρώτησα πότε να περιμένω σύνδεση και τότε μου είπαν ότι τα δικά μας γίνονται γρήγορα και μετά είναι η άδεια του δήμου που συνήθως κρατάει 1-2 μήνες. Μετά τους 2 μήνες για όλα έφταιγε ο δήμος. Πλέον χρόνισε η υπόθεση και η άδεια του δήμου δε στέκει, όλοι οι δρόμοι της ευρύτερης περιοχής είναι στον ίδιο δήμο, ίδια γειτονιά κλπ. Όποια κι αν είναι η αιτία όμως δεν ήρθε ποτέ κανείς να μου πει ότι φταίει που δεν έχει ο δρόμος πολλές αιτήσεις. Ας μου λέγανε δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε ή δεν ξέρουμε πότε θα σας εξυπηρετήσουμε, απλά και όμορφα. Το να σε "γράφουν" όμως στις απόπειρες επικοινωνίας δεν το λες και σοβαρή στάση.

    Το αστείο της ιστορίας είναι αρκετοί στη γειτονιά ήταν πρόθυμοι να με ακολουθήσουν γιατί κάπου έχει γίνει μια ζημιά στις υποδομές εδω και 2 χρόνια και 3-4 οικοδομικά τετράγωνα έχουν 50άρες vdsl που πιάνουν μαξ 35. Κανείς όμως δε βγάζει άκρη με αυτό και αρκούνται σε ότι τους δίνει το γνωστό καρτέλ. Δηλαδή μιλάμε για ευκαιρία να προσεγγίσεις πελάτες που οι άλλοι τους έχουν παρατήσει και απλά κονομάνε πάγια.
    καλημερα, δυστυχως και εμενα αλλα ελεγαν αλλα τελικα εγιναν σε διαφορετικους χρονους και με οποιον ειχα μιλησει ελεγε διαφορετικα πραγματα.
    Το ελεγα οτι ενα μειονεκτημα της ιναλαν ειναι οτι ο καθενας λεει διαφορετικα πραγματα και δεν βγαζεις ακρη.
    αυτο με τις αιτησεις τα λεγανε και εδω πολλες φορες και εμενα προσωπικα μου το εχουν πει τουλαχιστον 3 ισως και 4 διαφορετικα ατομα και το βλεπω και παρα πολυ φυσιολογικο δεν ειναι κατι παραλογο γιαυτο λεγανε να κανουμε και αιτησεις ενδιαφεροντος και ας ειμαστε στα κοκκινα. Προτεραιοτητα δρομοι με περισσοτερες αιτησεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ρωτησα γιατι ο αλλος μπορει να θελει να κανει επανεκκινηση το ρουτερ και να αλλαζει η ip του. θα περιμενει εναν τεχνικο απο την ιναλαν να αλλαζει IPs? αμα κανω καποιο λαθος πειτε μ γιατι αθηνα δεν μενω και γενικα το τι παιζει με την ιναλαν θα ξερετε καλυτερα εσεις
    Καλημερα, η στατικ ομως αν μπλοκαριστει τοτε δεν μπορει ευκολα να αλλαχτει, εχεις μονιμα την ιδια, δενεσε με αυτην.
    Δεν ξερω πως παιζει η ιναλαν με τις ips ειναι παραξενο που αλλαζουν οποτε νανε μετα απο πολυ καιρο, μου εχει τυχει να εχω ιδια παρα παρα πολλους μηνες και δεν αλλαζει οτι και να κανεις στο ρουτερ.
    Αυτα που παθαινει ο φιλος δεν τα εχουμε ακουσει απο αλλους.
    Εχει πει ομως η ιναλαν οτι η πειρατεια απαγορευεται και αν κανουμε κατι ΜΟΝΟ μεσω VPN, oπως ειπαμε εχει ενα Free και σε δικια της σελιδα.
    Αν επιμενουμε στα απαγορευμενα και καποιος αλλος περνει μετρα φταιει αυτη μετα? λογικα να το σκεφτουμε....
    ναι το ξερω οτι με αλλους παροχους μπορει να μην γινεται αλλα προφανως το κανει καποιος μεσαζων το ποιο πιθανο cogent.
    Πολλες απο τις ips που δινει ειναι δικες της, δεν ειναι απλα οτι την εχει σαν διασυνδεση με το εξωτερικο οπως αλλοι παροχοι.

  12. #10857
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι βγαζει στο UpLoad ???
    Στο έχει ξαναγράψει ο φίλος, 112 mbps βγάζει στο upload.
    Να σου προτείνω κάτι; έχω στο σπίτι και κάθεται ένα fritz box 7390 το οποίο δε χρησιμοποιώ γιατί έχει κάποιο πρόβλημα το οποίο δε θυμάμαι. Λειτουργει δηλαδή αλλά δε φτάνει στα 200mbp. Να στο δώσω να δούμε τι upload θα βγάλεις με αυτό στη γραμμή; Και αν κάνει δουλειά, το κρατας μέχρι να πάρεις ρούτερ κ μου το επιστρέφεις μετά.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 132089171_391903508562047_323088403338951286_n.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncle_nontas : 28-12-20 στις 09:17.

  13. #10858
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο έχει ξαναγράψει ο φίλος, 112 mbps βγάζει στο upload.
    Να σου προτείνω κάτι; έχω στο σπίτι και κάθεται ένα fritz box 7390 το οποίο δε χρησιμοποιώ γιατί έχει κάποιο πρόβλημα το οποίο δε θυμάμαι. Λειτουργει δηλαδή αλλά δε φτάνει στα 200mbp. Να στο δώσω να δούμε τι upload θα βγάλεις με αυτό στη γραμμή; Και αν κάνει δουλειά, το κρατας μέχρι να πάρεις ρούτερ κ μου το επιστρέφεις μετά.
    Καλημερα, μπορεις να ρωτησεις τον φιλο (αν καταλαβα καλα απο το screenshot) τι ρυθμισεις εχει ?.
    Αυτο το screenshot ειναι απο PlayStation 4, αλλα η δημιουργια συνδεσης μεσα στο PlayStation ειναι ιδια και για το 5.

  14. #10859
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωρες ωρες απορω αν οι αναρτησεις σου ειναι σκοπιμες ή γραφεις οτι γραφεις απο αφελεια.

    Μερικα βασικα πραγματα για το IPv4.
    Πρακτικα, οι μονες συσκευες που συνδεονται απευθειας στο internet ειναι τα routers, καθως αυτα μονο παιρνουν public IP (v4).
    Ολες οι συσκευες πισω απο το router συνδεεονται στο διαδικτυο μεσω NAT.
    Αρα λεγωντας μας οτι το PS4 (και καθε αλλη συσκευη) συνδεεται στο διαδικτυο μεσω NAT, ειναι σα να μας λες οτι ο ηλιος ανατελει απο την ανατολη.
    Ή να το πω πιο απλα - δεν μας λες τιποτα.

    Το προβλημα με μερικους παροχους ειναι οτι πλεον δεν εχουν αρκετες IPv4 διευθυνσεις διαθεσιμες κι αναγκαζονται να σπρωξουν τα routers κι αυτα πισω απο NAT.
    Το προβλημα λυνεται με IPv6, καθως οι IPv6 διευθυνσεις ειναι απειρες και καθε συσκευη μπορει να εχει μοναδικη public IP.

    Οποτε σε ρωτω, και σε ρωτω υπευθυνα - παρατηρησαν οι φιλοι σου οτι τα routers τους ηταν πισω απο NAT;
    Αν ναι, screenshot or it never happened
    Θα σου απαντήσω απλά και μονολεκτικά NAI

    Οι γνωστοί μου στην Νέα Ιωνία (Περισσός) παρατήρησαν ότι η σύνδεση τους με την INALAN και συγκεκριμένα οι κονσόλες τους PS4 και PS5 ήταν πίσω από NAT Restriction αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ και όχι NAT Open που χρειάζεται για να παίζεις Online/Multiplayer Games και επειδή λύση δεν βρήκαν με την INALAN ότι και να δοκιμάσαν απλά άλλαξαν πάροχο γιατί αυτό που τους ενδιαφέρει είναι το Online/Multiplayer Gaming.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 28-12-20 στις 11:06.

  15. #10860
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου απαντήσω απλά και μονολεκτικά NAI

    Οι γνωστοί μου στην Νέα Ιωνία (Περισσός) παρατήρησαν ότι η σύνδεση τους με την INALAN και συγκεκριμένα οι κονσόλες τους PS4 και PS5 ήταν πίσω από NAT Restriction αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ και όχι NAT Open που χρειάζεται για να παίζεις Online/Multiplayer Games και επειδή λύση δεν βρήκαν με την INALAN ότι και να δοκιμάσαν απλά άλλαξαν πάροχο γιατί αυτό που τους ενδιαφέρει είναι το Online/Multiplayer Gaming.
    Δεν αναφερομαι στο PS4/PS5.
    Ολες οι συσκευες ειναι πισω απο NAT by default, και το NAT restricted το ρυθμιζεις στο router σου ξεχωριστα.
    Π.χ. αν κλεισεις το UPNP και ρυθμισεις το firewall να φιλτραρει ολη την εξερχομενη κινηση, το PS4/PS5 θα πεσει σε NAT 3 (restricted).

    Αυτο που ρωτησα ειναι αν το router των "γνωστων" σου ειναι πισω απο NAT.
    Και στην ιδια παραγραφο, προτρεπεις χρηστες να αλλαξουν την Inalan εξαιτιας του NAT.

Σελ. 724 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 704714719722723724725726729734744 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας