Σελ. 399 από 1234 ΠρώτηΠρώτη ... 379389394397398399400401404409419 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.971-5.985 από 18503

Θέμα: Inalan

  1. #5971
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Ο υπολογιστής σου παίρνει ως μοναδικό dns server τον router σου. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να δεις ποιον από τους 2 χρησιμοποιεί ο router. Σε διάφορες δοκιμές που έχω κάνει, φαίνεται να είναι random.
    Μπορείς πάντα να βάλεις χειροκίνητα τους dns servers που θες σε κάθε συσκευή σου.

  2. #5972
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπολογιστής σου παίρνει ως μοναδικό dns server τον router σου. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να δεις ποιον από τους 2 χρησιμοποιεί ο router. Σε διάφορες δοκιμές που έχω κάνει, φαίνεται να είναι random.
    Μπορείς πάντα να βάλεις χειροκίνητα τους dns servers που θες σε κάθε συσκευή σου.
    τελευταία ερώτηση, τα μηχανήματα που είναι κουμπωμένα στο modem έχουν άλλο dns από του modem , αυτό είναι σωστό, λάθος ή αδιάφορο ?
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  3. #5973
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paiktaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελευταία ερώτηση, τα μηχανήματα που είναι κουμπωμένα στο modem έχουν άλλο dns από του modem , αυτό είναι σωστό, λάθος ή αδιάφορο ?
    Αν δεν ορίσεις εσύ σε αυτά DNS server χειροκίνητα, θα πάρουν από το modem/router.

  4. #5974
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ορίσεις εσύ σε αυτά DNS server χειροκίνητα, θα πάρουν από το modem/router.
    ok thanks !
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  5. #5975
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Nova
    Router
    Archer VR400
    SNR / Attn
    20.1(dB) / 9.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα γινω ελαφρως γραφικος, αλλα θελω να ρωτησω μηπως και παρω καποια ουσιαστικη απαντηση!
    Το κοκκινο κομματι στο Μαρουσι (επι Μεγαλου Αλεξανδρου) εχει καποιο χρονοδιαγραμμα? Ξερουμε ποτε θα ενεργοποιηθει εκει το δικτυο της Inalan??
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.gif 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  138,1 KB 
ID: 198800

    Μπαίνω απο Γενάρη στο σπίτι και θα εκτιμηθει πολυ καποια απαντηση..

  6. #5976
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, για να σου απαντησουν σιγουρα πρεπει να παρεις τηλεφωνο να δωσεις την διευθυνση σου.

  7. #5977
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Nova
    Router
    Archer VR400
    SNR / Attn
    20.1(dB) / 9.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, για να σου απαντησουν σιγουρα πρεπει να παρεις τηλεφωνο να δωσεις την διευθυνση σου.
    Καλημερα! Το ειχα κανει πριν κανα μηνα για να ειμαι ειλικρινης και μου ειπαν οτι δεν εχουν χρονοδιαγραμμα ακομα. Οποτε το εβαλα εδω, ωστε να παρει μια απαντηση οοοοταν αυτο βγει!
    Ευχαριστω παντως.

  8. #5978
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tdc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα! Το ειχα κανει πριν κανα μηνα για να ειμαι ειλικρινης και μου ειπαν οτι δεν εχουν χρονοδιαγραμμα ακομα. Οποτε το εβαλα εδω, ωστε να παρει μια απαντηση οοοοταν αυτο βγει!
    Ευχαριστω παντως.
    Δεν κανουν χρονοδιαγράμματα και εμενα δεν μου ελεγαν ακριβως, την Παρασκευη που ειχα παρει ποτε ηταν μου ειπαν μια συγκεκριμενη οδο κοντα σε εμενα ότι θα περασουν οπτικες κεντρικο κορμο και οντως αρχισαν τωρα και γινεται χαμος από τις εργασιες.
    Εδώ με τοσα που γραφουμε μπορει να μην το δουν καν το ερωτημα και παλι για να σου πουν χρειαζεται ακριβης διευθυνση, οποτε μονο με τηλεφωνο κανεις δουλεια.
    Μακαρι να σου βαλουν συντομα να μπεις στο νέο σπιτι με inalan! και καλοριζικο κιολας btw!

  9. #5979
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Τα καινούρια τμήματα που έχει προσθέσει με κόκκινο χρώμα στον χάρτη η Inalan, είναι πολύ μεγάλα σε έκταση, πολύ δύσκολο να υλοποιηθούν σε σύντομο χρόνο. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά η εμπειρία μέχρι τώρα έχει δείξει ότι η επέκταση του δικτύου γίνεται με ρυθμούς χελώνας. Πολύ δύσκολα θα περίμενα όλα τα τμήματα με κόκκινο χρώμα να δίνουν διαθεσιμότητα σε λιγότερο από δύο χρόνια από σήμερα...

  10. #5980
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καινούρια τμήματα που έχει προσθέσει με κόκκινο χρώμα στον χάρτη η Inalan, είναι πολύ μεγάλα σε έκταση, πολύ δύσκολο να υλοποιηθούν σε σύντομο χρόνο. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά η εμπειρία μέχρι τώρα έχει δείξει ότι η επέκταση του δικτύου γίνεται με ρυθμούς χελώνας. Πολύ δύσκολα θα περίμενα όλα τα τμήματα με κόκκινο χρώμα να δίνουν διαθεσιμότητα σε λιγότερο από δύο χρόνια από σήμερα...
    καταρχην το κοκκινο σημαινει οτι ειναι να γινει επεκταση εκει, χρονοδιαγραμματα οπως εχουμε πει πολλες φορες καθως και οι ιδιοι, δεν δινουν.
    Οι ρυθμοι χελωνας δεν ειναι 100% δικο τους φταιξιμο αλλα αργουν και οι αδειες οπως μου ειπαν και εμενα στο τηλ πχ για την Κυψελη που μιλησα.
    Εδω στην Κυψελη οταν μου ειπαν στο τηλ ξεκινησαν αμεσως, πριν να ειναι σιγουροι δεν μου ελεγαν.
    Και οπως βλέπω πανε αρκετα γρηγορα.
    Μια ειναι η εταιρια παλευει μονη της δεν ξερω ποσα ατομα εχει τεχνικους αλλα φανταζομαι δεν γινονται ολα μαζι και οπως ειπαμε οι αδειες δινονται τμηματικα και μαλιστα ανα οδους....
    και φυσικα εχουν προτεραιοτητα οπως μου εχουν πει τα μερη που εχουν τις περισσοτερες αιτησεις, το ιδιο και οι οδοι, αλλα φανταζομαι εχει σημασια και το μερος αν δεν εχει VDSL ηδη....
    αλλο να εχει VDSL και αλλο να μην εχει και μαλιστα σε πολλα σημεια σε ADSL μονο να μην εχεις πανω απο 5-6mbps!!!! οπως στη Νεα Κυψελη πχ.
    Αλλοι εχουν ηδη VDSL 100 ποσο καιρο πριν και εδω ακομα ειμαστε με ADSL λες και ειμαστε σε αλλη χωρα και μαλιστα με ταχυτητες χελονας δλδ το εως 10 επρεπε να το λενε οχι εως 24.

  11. #5981
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γνωρίζει κάποιος που ειναι απο πάτρα αν υπάρχει ή θα υπαρξει κάποια επέκταση τις INALAN στήν πάτρα αν είναι να μαζευτούμε ενα team/group . Έχω ακούσει αν υπάρχει ενδιαφέρων απο μερικά άτομα σε μία περιοχή οτι γίνοται εργασίες τις εταιρείας . Ευχαριστώ περιμένω κάποια άποψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

  12. #5982
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Όταν μιλάμε για γειτονικές περιοχές που είναι πάνω από 100-200 μέτρα από την κάλυψη. Όχι 200 χλμ μακριά.

    Αυτό είναι άλλη επένδυση που θα πρέπει να απαντήσει ο εκπρόσωπος της εταιρίας.

  13. #5983
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100 Mbit
    ISP
    Inalan
    Γεια σας παιδιά, νεος στο φόρουμ καλώς σας βρήκα!

    Ειμαι φοιτητής και ενδιαφερομαι για την INALAN μιας και αυτή την στιγμη έχω Vodafone και με έχει ταράξει στις αποσυνδέσεις και τις χαμηλες ταχύτητες.

    Γνωρίζετε αν η INALAN έχει προσφορές για φοιτητές? Επίσης γνωρίζετε αν μπορω να διακοπτω τις υπηρεσίες για κάποιους συγκεκριμένους μηνες (καλοκαίρι) και μετα να επανασυνδεομαι?

    -Χρηστος

  14. #5984
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chritos_pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά, νεος στο φόρουμ καλώς σας βρήκα!

    Ειμαι φοιτητής και ενδιαφερομαι για την INALAN μιας και αυτή την στιγμη έχω Vodafone και με έχει ταράξει στις αποσυνδέσεις και τις χαμηλες ταχύτητες.

    Γνωρίζετε αν η INALAN έχει προσφορές για φοιτητές? Επίσης γνωρίζετε αν μπορω να διακοπτω τις υπηρεσίες για κάποιους συγκεκριμένους μηνες (καλοκαίρι) και μετα να επανασυνδεομαι?

    -Χρηστος
    καλησπέρα, καλως μας ηρθες λοιπον!
    εδω μιλαμε μονο για inalan στο συγκεκριμενο θεμα, αυτο με τους μηνες μονο ο ΟΤΕ εχει καποιο προγραμμα και καλα για εξοχικο αλλα δεν παει ακριβως οπως το θες, συζητηση για αυτο στο αντιστοιχο τοπικ, αν δεν βρεις κατι ετοιμο πρεπει να ανοιξεις θεμα.
    Σχετικα με την INALAN τωρα δεν εχω ακουσει κατι για προσφορες για φοιτητες δε νομιζω οτι υπαρχει κατι.
    Επισης αφου εισαι φοιτητης το σπιτι ειναι δικο σου? το λεω γιατι για να γινει εγκατασταση ειναι μονιμη, δλδ θελει να περαστει καλωδιο οπτικη μεχρι το διαμερισμα, να γινει τρυπα κτλ. Οποτε αν εισαι με νοικιο δε νομιζω να μπορεις να το κανεις εκτος αν σε αφηνει ο ιδιοκτητης και συμφωνει που δυσκολο πολυ το βλεπω.
    Πανω απο ολα για τι περιοχη μιλαμε? δεν ειπες που εισαι!

  15. #5985
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100 Mbit
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, καλως μας ηρθες λοιπον!
    εδω μιλαμε μονο για inalan στο συγκεκριμενο θεμα, αυτο με τους μηνες μονο ο ΟΤΕ εχει καποιο προγραμμα και καλα για εξοχικο αλλα δεν παει ακριβως οπως το θες, συζητηση για αυτο στο αντιστοιχο τοπικ, αν δεν βρεις κατι ετοιμο πρεπει να ανοιξεις θεμα.
    Μιλούσα συγκεκριμενα για την inalan κι όχι για άλλο πάροχο. Έχω διαβάσει οτι η σύμβαση ειναι αορίστου χρονου και υπέθεσε οτι μπορείς να διακοψεις οποτε θες χωρίς τέλος αποσύνδεσης όπως γίνεται σε αλλους παρόχους με τις 18/24μηνες συμβάσεις. Ρωταω γιατί αν μπορω να το κάνω αυτο μου έρχεται φθηνότερα απ'οτι μου έρχεται η Vodafone τώρα.

    Σχετικα με την INALAN τωρα δεν εχω ακουσει κατι για προσφορες για φοιτητες δε νομιζω οτι υπαρχει κατι.
    Θα πάρω τηλέφωνο να ρωτησω. Εκτός αν απαντησει η inalan εδώ :P

    Επισης αφου εισαι φοιτητης το σπιτι ειναι δικο σου? το λεω γιατι για να γινει εγκατασταση ειναι μονιμη, δλδ θελει να περαστει καλωδιο οπτικη μεχρι το διαμερισμα, να γινει τρυπα κτλ. Οποτε αν εισαι με νοικιο δε νομιζω να μπορεις να το κανεις εκτος αν σε αφηνει ο ιδιοκτητης και συμφωνει που δυσκολο πολυ το βλεπω.
    Όχι δεν ειναι δικο μου δυστυχώς. Αλλα γνωρίζω οτι η τρύπα ειναι πολύ μικρή. Σε μέγεθος να χωράει RJ-45 αν δεν κάνω λάθος. Ο ιδιοκτήτης με έχει αφήσει να βάλω κλιματιστικό οποτε δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα.

    Πανω απο ολα για τι περιοχη μιλαμε? δεν ειπες που εισαι!
    Κυψέλη. Είδα που γίνονταν εργασίες γι'αυτο ειπα ρωτησω εδω.

Σελ. 399 από 1234 ΠρώτηΠρώτη ... 379389394397398399400401404409419 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας