Σελ. 558 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 538548553556557558559560563568578 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.356-8.370 από 18488

Θέμα: Inalan

  1. #8356
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμμ.. δεν είναι μεγάλη γιορτή.. μάλλον δεν θα αδειάσουν πολύ οι δρόμοι..
    το είχα παρατηρήσει και σε άλλες γιορτές..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  2. #8357
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ειπα κατι κακο? δεν καταλαβα...Με τον DVader μιλαμε συχνα δεν τρεχει κατι αν υπονοεις κατι τετοιο.
    Και δεν εννοουσα αυτον λεγοντας για το οριο, οποιος το ξεκιναει συνεχεια και αρχιζει αυτη η συζητηση γιατι δεν ειναι η πρωτη φορα. Βασικα σε αλλον επρεπε να βαλω quote αλλα δεν πηγα τοσο πισω.
    Εχει γεμισει το θεμα με ιδιες συζητησεις που εχουν ηδη απαντηθει απο την ΙΝΑΛΑΝ!

    - - - Updated - - -

    Υπαρχουν και εδω μεσα καπου https://www.adslgr.com/forum/threads...E%BD%CE%BF-Q-A αν και ετσι που ειναι λιγο δυσκολο να βρεις κατι!
    Ρε ηρεμήστε.. ... Διάβασα κάτι για όριο και νόμιζα ότι μιλάγατε για όριο όμοιο με αυτό της κινητής...

    Μια χαρά είναι με τον Νικηφόρο... αμά τσακωθώ μαζί του θα είναι θαύμααααααααα.. θα πάω να παίξω λόττο μετά ....

  3. #8358
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε ηρεμήστε.. ... Διάβασα κάτι για όριο και νόμιζα ότι μιλάγατε για όριο όμοιο με αυτό της κινητής...

    Μια χαρά είναι με τον Νικηφόρο... αμά τσακωθώ μαζί του θα είναι θαύμααααααααα.. θα πάω να παίξω λόττο μετά ....
    Εσύ καλά κατάλαβες.
    Για άλλους μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #8359
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά καθότι άσχετος με το θέμα των οπτικών ινών. Έχω κάποιες απορίες.
    1.ειναι στάνταρ το modem που στέλνουν με 100αρα θύρα; επειδή βλέπω μερικούς να κάνουν σύνδεση 100/100 και να έχουν πολύ πάνω από αυτήν την ταχύτητα.
    2.αν στείλουν modem με 1000 άρα θύρα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο Switch για να χρησιμοποιήσω αυτήν την θύρα σε όσες συσκευές θέλω;
    3.θελω να βάλω το modem στον 4ο όροφο αλλά να χρησιμοποιήσω την σύνδεση και στον 1ο ποια είναι η καλύτερη λύση σύνδεσης από τον 4ο στον 1ο;

  5. #8360
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teopanta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά καθότι άσχετος με το θέμα των οπτικών ινών. Έχω κάποιες απορίες.
    1.ειναι στάνταρ το modem που στέλνουν με 100αρα θύρα; επειδή βλέπω μερικούς να κάνουν σύνδεση 100/100 και να έχουν πολύ πάνω από αυτήν την ταχύτητα.
    2.αν στείλουν modem με 1000 άρα θύρα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο Switch για να χρησιμοποιήσω αυτήν την θύρα σε όσες συσκευές θέλω;
    3.θελω να βάλω το modem στον 4ο όροφο αλλά να χρησιμοποιήσω την σύνδεση και στον 1ο ποια είναι η καλύτερη λύση σύνδεσης από τον 4ο στον 1ο;
    Καλησπέρα, οχι αυτα με τις 100ρες ηταν παλιες εκδοσεις, σε καποιους απο εμας ετυχε να μας δωσουν μεταχ, και πεσαμε στο 100αρι.
    Εγω ειχα ζητησει αλλαγη και δεν μου το αλλαζαν οποτε αγορασα μεσω της Optech 85 ευρω τοτε, τα 5 ηταν μεταφορικα. Δωρεαν η αλλαγη.
    αν πας στην 200αρα θα σου δωσουν σιγουρα το 1000αρι (με την μια 1000αρα πορτα δλδ).
    Ναι μπορεις να βαλεις οτι switch 1000αρι θες φυσικα. Και εγω το εχω κανει αυτο.
    Οπου θες μπορεις να βαλεις το ρουτερ και απλωνεις UTP μετα για 1000αρι lan.
    Το προβλημα ειναι με το wifi που δεν μπορει να καλυψει την ταχυτητα δυστυχως (μαζι με την extra speed ακομα και στο 100αρι), για καλα αποτελεσματα και να πας τερμα απο wifi θες 5ghz ac ΑP με 1000αρα πορτα.

  6. #8361
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορεις να βαλεις οτι switch 1000αρι θες φυσικα. Και εγω το εχω κανει αυτο.
    Οπου θες μπορεις να βαλεις το ρουτερ και απλωνεις UTP μετα για 1000αρι lan.
    Το προβλημα ειναι με το wifi που δεν μπορει να καλυψει την ταχυτητα δυστυχως (μαζι με την extra speed ακομα και στο 100αρι), για καλα αποτελεσματα και να πας τερμα απο wifi θες 5ghz ac ΑP με 1000αρα πορτα.
    Όταν βάλω το Switch στην 1000αρα πόρτα έχει όσες εξόδους utp θέλω; μπορείτε να μου προτείνεται ένα καλό Switch; αυτό που λες για να πάω τέρμα το WiFi χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις ή είναι κάτι έξτρα που πρέπει να αγοράσω; αν είναι κάτι έξτρα μπορείτε να προτείνεται κάτι; sorry παιδιά αλλά είμαι εντελώς νέος στον χώρο των οπτικών.
    Επίσης στην ερώτηση που λέω πιο πάνω από τον 4ο στον 1ο τι προτείνετε;
    Το καλώδιο utp πρέπει να είναι τύπου 6;

  7. #8362
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teopanta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βάλω το Switch στην 1000αρα πόρτα έχει όσες εξόδους utp θέλω; μπορείτε να μου προτείνεται ένα καλό Switch; αυτό που λες για να πάω τέρμα το WiFi χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις ή είναι κάτι έξτρα που πρέπει να αγοράσω; αν είναι κάτι έξτρα μπορείτε να προτείνεται κάτι; sorry παιδιά αλλά είμαι εντελώς νέος στον χώρο των οπτικών.
    Επίσης στην ερώτηση που λέω πιο πάνω από τον 4ο στον 1ο τι προτείνετε;
    Το καλώδιο utp πρέπει να είναι τύπου 6;
    Οι ερωτησεις σου ειναι γενικης φυσεως. Ειτε INALAN ειτε VDSL ... ειτε FTTH ιδια διαδικασια ειναι.

    Οποτε ανοιξε αν θες ενα νεο νημα δικο σου , οπου θα περιγραφεις αναλυτικα τι θελεις να κανεις και θα το δουμε εκει.

    Μην γεμζουμε το κεντρικο νημα με την εγκατασταση στο καθε σπιτι.
    The gr81 .

  8. #8363
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teopanta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βάλω το Switch στην 1000αρα πόρτα έχει όσες εξόδους utp θέλω; μπορείτε να μου προτείνεται ένα καλό Switch; αυτό που λες για να πάω τέρμα το WiFi χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις ή είναι κάτι έξτρα που πρέπει να αγοράσω; αν είναι κάτι έξτρα μπορείτε να προτείνεται κάτι; sorry παιδιά αλλά είμαι εντελώς νέος στον χώρο των οπτικών.
    Επίσης στην ερώτηση που λέω πιο πάνω από τον 4ο στον 1ο τι προτείνετε;
    Το καλώδιο utp πρέπει να είναι τύπου 6;
    Καταρχην σε τι ταχυτητα θα πας σε 100 ή 200mbps ?

    To μηχανημα που δινουν εχει προδιαγραφες για 300mbps, στην πραξη ομως στα 2,4 κατι τετοιο απλά δεν παιζει με τιποτα, κυριως λογω των παρεμβολων σε αυτη την μπαντα.
    Ετσι αν θες και ασυρματα (εφοσον εχεις καλο σημα wifi τερμα παντα δλδ να μην εισαι μακρια πολυ απο το μηχανημα) να εχεις την γραμμη σου οσο παει πρεπει να πας σε 5ghz ac με gigabit ethernet.
    Ειτε παιρνεις μηχανημα απο την Optech που ειναι και ρουτερ οπτικο και συνεργαζεται με την inalan https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router, ειτε παιρνεις καποιο του εμποριου, πχ εγω εχω παρει το Mikrotik hap ac2 https://mikrotik.com/product/hap_ac2 που ειναι και gigabit switch.
    το καλωδιο οσο γινεται ποιο καλο καλυτερα ειναι.

  9. #8364
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην σε τι ταχυτητα θα πας σε 100 ή 200mbps ?

    To μηχανημα που δινουν εχει προδιαγραφες για 300mbps, στην πραξη ομως στα 2,4 κατι τετοιο απλά δεν παιζει με τιποτα, κυριως λογω των παρεμβολων σε αυτη την μπαντα.
    Ετσι αν θες και ασυρματα (εφοσον εχεις καλο σημα wifi τερμα παντα δλδ να μην εισαι μακρια πολυ απο το μηχανημα) να εχεις την γραμμη σου οσο παει πρεπει να πας σε 5ghz ac με gigabit ethernet.
    Ειτε παιρνεις μηχανημα απο την Optech που ειναι και ρουτερ οπτικο και συνεργαζεται με την inalan https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router, ειτε παιρνεις καποιο του εμποριου, πχ εγω εχω παρει το Mikrotik hap ac2 https://mikrotik.com/product/hap_ac2 που ειναι και gigabit switch.
    το καλωδιο οσο γινεται ποιο καλο καλυτερα ειναι.
    Σε 200αρα θα πάω

  10. #8365
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teopanta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 200αρα θα πάω
    Tοτε σχετικα με το ρουτερ θα σου δωσουν αυτο με την 1000αρα πορτα. Βαζεις switch και κανεις οτι θες.
    Αν θες καλυτερο wifi μπορεις να συννενοηθεις απο πριν μαζι τους μηπως παρεις καποιο απο την optech που εχουν και ολες τις πορτες 1000αρες και 5ghz ac.
    Δλδ αυτο https://www.optech.gr/networking/Fib...-2-4G-5G-WI-FI
    ή αυτο https://www.optech.gr/networking/Fib...Fi-2,4-5%20GHz

    αυτο που δινουν ειναι αυτο https://www.optech.gr/networking/Fib...TS-1X-USB-WIFI

  11. #8366
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tοτε σχετικα με το ρουτερ θα σου δωσουν αυτο με την 1000αρα πορτα. Βαζεις switch και κανεις οτι θες.
    Αν θες καλυτερο wifi μπορεις να συννενοηθεις απο πριν μαζι τους μηπως παρεις καποιο απο την optech που εχουν και ολες τις πορτες 1000αρες και 5ghz ac.
    Δλδ αυτο https://www.optech.gr/networking/Fib...-2-4G-5G-WI-FI
    ή αυτο https://www.optech.gr/networking/Fib...Fi-2,4-5%20GHz

    αυτο που δινουν ειναι αυτο https://www.optech.gr/networking/Fib...TS-1X-USB-WIFI
    Και εγω αυτό σκεφτόμουνα ώστε να είμαι καλυμμένος και στο WiFi

    - - - Updated - - -

    Σήμερα ανακάλυψα αυτό το κουτί δίπλα στην οικοδομή. Ξέρει κάποιος αν είναι οπτική ίνα;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20200302_124800.jpg  

    IMG_20200302_124757.jpg  

    IMG_20200302_124808.jpg  

    IMG_20200302_124754.jpg  


  12. #8367
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Λογικά ειναι της InaLan απλά δεν έχουν βάλει ακομα πάνω τα σήματα.

    Δεν έχει στην περιοχή σου ? Κατάλαβα ότι έχει από αυτά που ρωτάς.

  13. #8368
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teopanta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ανακάλυψα αυτό το κουτί δίπλα στην οικοδομή. Ξέρει κάποιος αν είναι οπτική ίνα;
    Καλημερα, ναι σαν της inalan δειχνει, και εμενα απο τις 15 Μαρτιου 2019 που εχω συνδεθει ακομα ετσι ειναι χωρις σηματα. Το 1ο κουτι που βαλανε αριστερα της διπλα πολυκατοικιας μου, γιατι το 2ο που ειναι πολύ ψηλα τοποθετημενο εχει κανονικα.
    Μπορεις να δεις και που πανε τα καλωδια απο κατω, ακολουθας την διαδρομη των σκαψιματων, λογικα σε καποιο αλλο κουτι ποιο πριν απο σενα.

  14. #8369
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, ναι σαν της inalan δειχνει, και εμενα απο τις 15 Μαρτιου 2019 που εχω συνδεθει ακομα ετσι ειναι χωρις σηματα. Το 1ο κουτι που βαλανε αριστερα της διπλα πολυκατοικιας μου, γιατι το 2ο που ειναι πολύ ψηλα τοποθετημενο εχει κανονικα.
    Μπορεις να δεις και που πανε τα καλωδια απο κατω, ακολουθας την διαδρομη των σκαψιματων, λογικα σε καποιο αλλο κουτι ποιο πριν απο σενα.
    Ναι περνάει από τον δρόμο και πηγαίνει στην απέναντι οικοδομή όπου έχει ένα παρόμοιο κουτί με ένα έξτρα καλώδιο να βγαίνει από εκεί. Ωστόσο και εκείνο το κουτί δεν έχει κάποιο σήμα της inalan. Ναι είμαι σε περιοχή κάλυψης της inalan

  15. #8370
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teopanta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι περνάει από τον δρόμο και πηγαίνει στην απέναντι οικοδομή όπου έχει ένα παρόμοιο κουτί με ένα έξτρα καλώδιο να βγαίνει από εκεί. Ωστόσο και εκείνο το κουτί δεν έχει κάποιο σήμα της inalan. Ναι είμαι σε περιοχή κάλυψης της inalan
    Και σε εμενα δεν εχει απο τον Μαρτιο 2019 που το βαλανε και σε πολλα αλλα εχω δει να μην εχουν, το γιατι αγνωστο. Της INALAN ειναι αυτο, ακριβως το ιδιο με αυτα εδω ειναι.

Σελ. 558 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 538548553556557558559560563568578 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας