Σελ. 317 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 297307312315316317318319322327337 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.741-4.755 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #4741
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Κατοχος πλεον με πολλή χαρά

    Επιτελους internet της προκοπής. Να εχεις ενα γρηγορο pc και να περιμενεις τα 8mbps της forthnet....τεσπα...απο προχθές ειμαι πολύ "ευτυχισμένος"

    Επειδη προσπαθησα να βρω και καπου εκει στην 186 σελιδα χαθηκα...

    Αυτο το modem της εταιρειας το Huawei HG8546M μπορουμε να το αντικαταστησουμε με καποιο λιγο πιο...δηλαδη τουλαχιστον gbit ethernet και ac wifi? Εχει μηπως η εταιρεια καποιο πιο μεγαλο μοντελο με καποια εξτρα χρέωση ή υπάρχει κατι στο εμπόριο;

    Ευχαριστω για τον χρόνο σας και οσοι το σκεφτεστε ή ειστε διστακτικοι, μην περιμένετε αλλο...αξιζει όλα τα λεφτα!!!

  2. #4742
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να το αντικαταστήσεις όχι. Μπορείς όμως να κάνεις χρήση του δικού σου router, με έναν από τους παρακάτω τρόπους:
    α. Να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να στο βάλουν σε bridge mode. Δεν είναι όμως σίγουρο ότι θα γίνει.
    β. Να το βάλεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας κι αν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις DMZ σε αυτήν, την ΙΡ της δικιά σου.
    γ. Να το βάλεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας και να έχεις 2πλό ΝΑΤ, οπότε κάθε πόρτα που θέλεις να ανοίξεις, θα το κάνεις 2 φορές, μία στην συσκευή της εταιρείας και την άλλη στην δικιά σου.

    Καλώς ήλθες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 18-02-18 στις 02:00.

  3. #4743
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το αντικαταστήσεις όχι. Μπορείς όμως να κάνεις χρήση του δικού σου router, με έναν από τους παρακάτω τρόπους:
    α. Να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να στο βάλουν σε bridge mode. Δεν είναι όμως σίγουρο ότι θα γίνει.
    β. Να το βάλεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας κι αν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις DMZ σε αυτήν, την ΙΡ της δικιά σου.
    γ. Να το βάλεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας και να έχεις 2πλό ΝΑΤ, οπότε κάθε πόρτα που θέλεις να ανοίξεις, θα το κάνεις 2 φορές, μία στην συσκευή της εταιρείας και την άλλη στην δικιά σου.

    Καλώς ήλθες!
    Περιεκτικότατη απάντηση κι ευχαριστω γι αυτο

    α.Παλι σε bridge mode θα θελω ενα router απο πισω που θα πεφτει στα 100mbps οταν συνδεεται με το δικο τους, σωστα;
    β. DMZ ?(Κατι πιο προχωρημενο απο εμενα)
    γ. Γιατι να ανοιξω πόρτα για απλή οικιακή χρήση;

    Το μονο που σκεφτομουν ειναι απλως το ubiquiti (ρυθμισμενο σαν access point) που παιρνει κατευθειαν απο το modem τους και το παω απεναντι σε ενα ubiquiti (ρυθμισμενο σαν station) να ηταν κι απ τις 2 μεριες gigabit γιατι τωρα το δικτυο ειναι σπασμενο στη μεση ως εξης: modem Inalan πλευρα και ολοι οι συνδεμενοι εκει πανω 100mbps - Απεναντι πλευρα (station Ubiquiti και μετα) 1000mbps. Το internet στα 100mbps αν και οριακα δεν το επηρεαζει πουθενα (νομιζω), αλλα ολη η κινηση των αρχείων δεν γινεται στα 100mbps ενω θα μπορουσε να γινει στα 1000?
    Γι αυτο ρωτησα αν υπαρχει καποιο πιο αναβαθμισμενο μοντελο να γινουν ολα 1000.

    ΥΓ Εκτος αν βαλω ενα 1000αρι switch πισω απο το modem τους και τους ριξω ολους εκει; Οποτε ολη η κινηση θα γινεται στα 1000 και μονο οταν ζηταει καποιος internet θα "πεφτει" στα 100...ή λαθος συλλογισμος; Ολα αυτα θα ηταν παρελθον αν ειχαν ενα μοντεμ 1000αρι

  4. #4744
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    νομιζω οτι τα τοπικα δικτυα pamarakos , ειναι ευθυνη του κατοχου τους . αφου προσφερει 100mpbs γιατι να δινει υποδομες για 1000;
    δεν ειναι και κατι στανταρντ στα ρουτερς τα 1000mpbs , ειναι η εξαιρεση και υποθετω θα κοστιζει και στην εταιρια να προσφερει κατι τετοιο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #4745
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @pamarakos, θεώρησα ότι για δικούς σου λόγους θέλεις να έχεις τον όποιο router με τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά που επιθυμείς.
    Αν το θέμα είναι μόνο το Gigabit, τότε σου κάνει οποιοδήποτε switch.

    Η εταιρεία παρέχει Gigabit router σε όσους έχουν πακέτο μεγαλύτερο από τα 100Mbps (κυρίως επαγγελματικές συνδέσεις).

  6. #4746
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pamarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ Εκτος αν βαλω ενα 1000αρι switch πισω απο το modem τους και τους ριξω ολους εκει; Οποτε ολη η κινηση θα γινεται στα 1000 και μονο οταν ζηταει καποιος internet θα "πεφτει" στα 100...ή λαθος συλλογισμος; Ολα αυτα θα ηταν παρελθον αν ειχαν ενα μοντεμ 1000αρι
    Αναρωτιέμαι και εγώ τα ίδια καθώς πρόκειται να συνδεθώ άμεσα, και νομίζω η λύση με το switch είναι η πιο δόκιμη. Απλά θα προτιμούσα να μην μοιράζει ip το Hawaii αλλά κάποιο δικό μου

  7. #4747
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω οτι τα τοπικα δικτυα pamarakos , ειναι ευθυνη του κατοχου τους . αφου προσφερει 100mpbs γιατι να δινει υποδομες για 1000;
    δεν ειναι και κατι στανταρντ στα ρουτερς τα 1000mpbs , ειναι η εξαιρεση και υποθετω θα κοστιζει και στην εταιρια να προσφερει κατι τετοιο .
    Απλα για να στησεις ενα 1000αρι δικτυο καλο θα ηταν και η πρωτη πηγη να ειναι gigabit για να μην πεφτεις στο router και μετα εκει πανω μπαινουν ολα...επισης το οτι παιζει 100mbps η συνδεση σε 100αρι port δεν ειναι πολυ οριακο; Η ουτως ή αλλως τα 100αρια port πανε και λιγο παραπανω οποτε δεν υπαρχει θεμα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @pamarakos, θεώρησα ότι για δικούς σου λόγους θέλεις να έχεις τον όποιο router με τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά που επιθυμείς.
    Αν το θέμα είναι μόνο το Gigabit, τότε σου κάνει οποιοδήποτε switch.

    Η εταιρεία παρέχει Gigabit router σε όσους έχουν πακέτο μεγαλύτερο από τα 100Mbps (κυρίως επαγγελματικές συνδέσεις).
    Οποτε θα ρωτησω αν μπορω να παρω εκεινο με καποια μεγαλυτερη εγγυηση ισως για να γλιτωσω το switch και να ξεκινησω απ την αρχη με 1000αρι...αλλιως θα παω σε switch...Ενα router θα βαλω ουτως ή αλλως απ την αλλη μερια του link για να το κανω ασυρματο.
    Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι και εγώ τα ίδια καθώς πρόκειται να συνδεθώ άμεσα, και νομίζω η λύση με το switch είναι η πιο δόκιμη. Απλά θα προτιμούσα να μην μοιράζει ip το Hawaii αλλά κάποιο δικό μου
    Αυτο μπορεις να το κανεις νομιζω αν κλεισεις το dhcp απ το Huawei και αντι switch βαλεις routeraki οποτε μετα μοιραζει το router.

  8. #4748
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το αντικαταστήσεις όχι. Μπορείς όμως να κάνεις χρήση του δικού σου router, με έναν από τους παρακάτω τρόπους:
    α. Να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να στο βάλουν σε bridge mode. Δεν είναι όμως σίγουρο ότι θα γίνει.
    β. Να το βάλεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας κι αν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις DMZ σε αυτήν, την ΙΡ της δικιά σου.
    γ. Να το βάλεις πίσω από την συσκευή της εταιρείας και να έχεις 2πλό ΝΑΤ, οπότε κάθε πόρτα που θέλεις να ανοίξεις, θα το κάνεις 2 φορές, μία στην συσκευή της εταιρείας και την άλλη στην δικιά σου.

    Καλώς ήλθες!
    Καλησπέρα και παλι
    Τελικα μου δωσαν επιλογή μονο να αγορασω ένα modem/router από μια εταρεια παλι της Huawei με giagabit ethernet αλλα παλι n wifi αλλα στα 170 ευρω οποτε το κρινω ασκοπο.

    Αν βαλώ router πισω από το Huawei, το 2πλοο ΝΑΤ θα με χαλαει καπου από θεμα ταχύτητας στο 1000αρι δικτυο μου ή μηπως μπορω να το απενεργοποιησω κιολας το ΝΑΤ του router του δικου μου; Επισης εννοείται ότι του router μου το DHCP το κλεινω και τελειωσα, οποτε κανονικα δε θα εχω και wifi από το δικο μου router πια μεσω ΙΡ που θα δινει το HUAWEI;

    Ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pamarakos : 20-02-18 στις 15:44.

  9. #4749
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Θα υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης για μια απόσταση περίπου 50 μέτρων από εκεί που θα είναι το δίκτυο; Σύμφωνα με το πλάνο που έχετε για την Κυψέλη το σπίτι μου δεν περιλαμβάνετε για καμιά 50ρια μέτρα.

  10. #4750
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης για μια απόσταση περίπου 50 μέτρων από εκεί που θα είναι το δίκτυο; Σύμφωνα με το πλάνο που έχετε για την Κυψέλη το σπίτι μου δεν περιλαμβάνετε για καμιά 50ρια μέτρα.
    Εάν είναι όντως 50μ και υπάρχει κάποιος/κάποιοι ενδιαφερόμενοι στο ενδιάμεσο, σαφώς και θα υπάρχει δυνατότητα. Όλα αυτά μπορείτε να τα μελετήσετε με κάποιον εκπρόσωπό μας, τηλεφωνικά.

  11. #4751
    Εγγραφή
    21-09-2007
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το forum χρειάζεται επειγόντως ένα like button
    Τι like που έφαγε ban o τύπος αχαχαχαχα.

    Πάντως έρχομαι να συμφωνήσω μαζί του!


  12. #4752
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pamarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και παλι
    Αν βαλώ router πισω από το Huawei, το 2πλοο ΝΑΤ θα με χαλαει καπου από θεμα ταχύτητας στο 1000αρι δικτυο μου ή μηπως μπορω να το απενεργοποιησω κιολας το ΝΑΤ του router του δικου μου; Επισης εννοείται ότι του router μου το DHCP το κλεινω και τελειωσα, οποτε κανονικα δε θα εχω και wifi από το δικο μου router πια μεσω ΙΡ που θα δινει το HUAWEI;

    Ευχαριστω
    Έχεις μπλέξει λίγο τις έννοιες, ειδικά όσον αφορά το router. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο είναι η ταχύτητα του εσωτερικού δικτύου, τότε μην βάλεις καθόλου router δικό σου.
    Άσε της Inalan και βάλε από πίσω ένα 1000άρι switch, όπως πρότειναν και άλλοι. Όσον αφορά το ασύρματο, κλείσε το wifi στο Huawei και βάλε το δικό σου ac "router" στο δίκτυο (πάνω στο switch θα το βάλεις κι αυτό), αλλά σε access point mode, όχι σε router mode. Οπότε στην ουσία στο δίκτυο θα υπάρχει μόνο ένα router, αυτό της Inalan.

    Όταν οι άλλοι σου λένε ότι μπορείς να βάλεις το δικό σου router με NAT ή DMZ εννοούν να το βάλεις και να λειτουργεί ως router, όχι απλά ως access point. Αν όμως καταλαβαίνω σωστά από αυτά που γράφεις, εσένα δεν σε ενδιαφέρει αυτό, οπότε κάνε απλά αυτό που λέω παραπάνω.

  13. #4753
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Καλησπέρα, ενημερωτικά. Σήμερα πιάνω πάνω από 40 στο fast.com Μόλις τώρα έφτασα 66

  14. #4754
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Οποτε λεγοντας να ειναι σε access point mode (και οχι σε router mode, δηλαδη να κανει αυτο τη συνδεση / πιστοποιηση με τον πάροχο) , ειναι απλα να απενεργοποιησω DHCP οπως εκανα και με το τωρινο "χαλασμενο" μου modem/router. Καταλαβα σωστα επιτέλους; Σορρυ...

  15. #4755
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pamarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε λεγοντας να ειναι σε access point mode (και οχι σε router mode, δηλαδη να κανει αυτο τη συνδεση / πιστοποιηση με τον πάροχο) , ειναι απλα να απενεργοποιησω DHCP οπως εκανα και με το τωρινο "χαλασμενο" μου modem/router. Καταλαβα σωστα επιτέλους; Σορρυ...
    Κάποια routers το έχουν και σαν επιλογή στο interface τους, επιλέγεις δηλαδή access point mode και τέλος.
    Αν όχι, τότε συνήθως τα βήματα που πρέπει να κάνεις είναι:
    α) Να το συνδέσεις στο δίκτυο, όχι όμως στη WAN πόρτα. Αυτή θα πρέπει να μείνει κενή.
    β) Να του δώσεις μια στατική ΙΡ (εννοείται αυτή θα πρέπει να είναι στο range του άλλου router)
    γ) Να απενεργοποιήσεις το DHCP

    Τα παραπάνω είναι τα βασικά, λογικά αν κάνεις αυτά θα δουλέψει. Μπορείς όμως και να ψάξεις συγκεκριμένα για το μοντέλο που έχεις ή για κάποιο παρόμοιο και να βρεις οδηγίες, σίγουρα κάτι θα υπάρχει.

Σελ. 317 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 297307312315316317318319322327337 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας