Σελ. 788 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 768778783786787788789790793798808 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.806-11.820 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #11806
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γράφεις και στο skroutz, το μια χαρά είναι μετά από τον k.m που έκανε την δασκάλα σε σένα.
    Πλακα μας κανεις ετσι? αυτο που εχει γραψει ο km δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με mikrotik!!!!!
    Εχω κανει εγω οδηγο για Mikrotik και ιναλαν με DMZ. Και το μια χαρα παει γενικα στα mikrotik btw.
    Οποιος δεν γουσταρει απλα ΔΕΝ ασχολειτε so simple.....Θελουν ψαξιμο και διαβασμα, οταν λεω δεν ειναι για ολους δεν το λεω κοροιδευτικα. Δεν θελουν πολλοι να ασχολουνται τα θελουν plug n play. Αυτα δεν ειναι ετσι. Οπως ουτε οτι εχει openwrt και αλλα.
    To DMZ δεν ανακαλυφθηκε με το how too btw, υπαρχει χρονια, οταν θες να στειλεις σε μια ip χωρις να ανοιξεις πορτες κανεις DMZ, απλα δεν το χρησιμοποιουμε σε ρουτερ γιατι αλλοι δινουν bridge mode, ή pppoe passthrough. Εφοσον στην ιναλαν δεν εχει τιποτα απο τα 2 και για να παρεις 2η static ip θες 6 ευρω τον μηνα παραπανω αναγκαστικα καταφευγουμε στην χρηση του DMZ δεν υπαρχει αλλη λυση εδω.
    Προσφατα μαλιστα εμαθα οτι αλλοι παροχοι FTTH δινουν pppoe passthrough και εχω δει οτι υπαρχει και στο ρουτερ μας και pppoe και bridge mode και δεν μας δινουν.
    το bridge mode οπως λεει και το manual καπου πισω πισω το δινουν μονο σε εταιρικες συνδεσεις.

    - - - Updated - - -

    Χρηση INALAN με Mikrotik χωρις χρηση block ips, οποτε με DMZ how to ποστ #40 https://www.adslgr.com/forum/threads...LAN-FTTH/page3
    Υ.Γ τοτε ειχα 100αρα...

    - - - Updated - - -

    Μια διορθωση, βλεπω pppoe αλλα δεν βλεπω pppoe passthrouph, ισως για να φανει θελει να γινει νεο interface, αλλα δεν πειραζω τιποτα μην τα χαλασω και τρεχουμε...
    Mπα δεν βγαζει φαινεται τελικα.
    Τα παραπακατω τα δειχνω για σκοπους αναφορας και μονο. ΔΕΝ αλλαζω τιποτα γιατι δεν θα εχω ιντερνετ μετα. Εμενα φαινονται γιατι εχω αγορασει το ρουτερ απο την Optech κανονικα ειναι κλειδωμενες αυτες οι επιλογες. Αν καποιος το εχει αγορασει συστηνω να μην πειραξει τιποτα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot 2021-04-15 170657.png  

    Screenshot 2021-04-15 170451.png  

    Screenshot 2021-04-15 171011.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 15-04-21 στις 17:15. Αιτία: Screenshots pppoe + bridge

  2. #11807
    Εγγραφή
    24-08-2016
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    inalan
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα επειδή τιν αλλη εβδομάδα θα εχω 200 fiber τις inalan.... επιτέλους... .....θελω να μου προτείνεται κα πιο router ...Aυτη τι στιγμη εχω ενα tplink wr841n και τωρα τελευταία μου κανει κολπα...το ιντερνετ σερνεται συνεχεια και το wifi κανει συχνα αποσυνδέσεις... στο router ειναι συνδεμενα με καλωδιο ενα pc μια smart tv και ενα ps4...με wifi μια ip camera xiaomi 2 κινητα και ενα laptop..το εχω κανει ενα σορο φορες ρεσετ κάί τό firmware update και παλι τα ιδια... ειμαι αναμεσά σε Xiaomi Mi Router gigabit version και Huawei WiFi AX3....θελω τι γνωμη σας ... ευχαριστώ

  3. #11808
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poulios_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα επειδή τιν αλλη εβδομάδα θα εχω 200 fiber τις inalan.... επιτέλους... .....θελω να μου προτείνεται κα πιο router ...Aυτη τι στιγμη εχω ενα tplink wr841n και τωρα τελευταία μου κανει κολπα...το ιντερνετ σερνεται συνεχεια και το wifi κανει συχνα αποσυνδέσεις... στο router ειναι συνδεμενα με καλωδιο ενα pc μια smart tv και ενα ps4...με wifi μια ip camera xiaomi 2 κινητα και ενα laptop..το εχω κανει ενα σορο φορες ρεσετ κάί τό firmware update και παλι τα ιδια... ειμαι αναμεσά σε Xiaomi Mi Router gigabit version και Huawei WiFi AX3....θελω τι γνωμη σας ... ευχαριστώ
    φαντάζομαι να γνωρίζεις τι σημαίνει σύνδεση με το δίκτυο της ΙΝΑΛΑΝ και τι εξοπλισμό θα σου δώσουν και το πως μπορείς να συνδέσεις τον δικό σου εξοπλισμό.?

    αν όχι θα σου δώσουν τις απαραίτητες συμβουλές οι εδώ "ειδικοί" επί του θέματος ΙΝΑΛΑΝ το τι και το πως και φυσικά το κόστος.

  4. #11809
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poulios_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα επειδή τιν αλλη εβδομάδα θα εχω 200 fiber τις inalan.... επιτέλους... .....θελω να μου προτείνεται κα πιο router ...Aυτη τι στιγμη εχω ενα tplink wr841n και τωρα τελευταία μου κανει κολπα...το ιντερνετ σερνεται συνεχεια και το wifi κανει συχνα αποσυνδέσεις... στο router ειναι συνδεμενα με καλωδιο ενα pc μια smart tv και ενα ps4...με wifi μια ip camera xiaomi 2 κινητα και ενα laptop..το εχω κανει ενα σορο φορες ρεσετ κάί τό firmware update και παλι τα ιδια... ειμαι αναμεσά σε Xiaomi Mi Router gigabit version και Huawei WiFi AX3....θελω τι γνωμη σας ... ευχαριστώ
    Δες αυτό. Εύκολο, φτηνό και πολύ καλό.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...56#post7017956

  5. #11810
    Εγγραφή
    24-08-2016
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    inalan
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για τον απάντηση..ξερω ότι για εξοπλισμό δίνουν ένα huawei hg8546m.. για αυτό θέλω τι γνώμη από τα παιδιά στο φόρουμ ....και για αυτό θέλω να αλλάξω το ρούτερ ώστε να περνώ αν γίνεται το μέγιστο τις γραμμής...

  6. #11811
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poulios_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τον απάντηση..ξερω ότι για εξοπλισμό δίνουν ένα huawei hg8546m.. για αυτό θέλω τι γνώμη από τα παιδιά στο φόρουμ ....και για αυτό θέλω να αλλάξω το ρούτερ ώστε να περνώ αν γίνεται το μέγιστο τις γραμμής...
    Να το αλλάξεις δεν μπορείς (εκτός αν αγοράσεις άλλο από την optech που είναι επίσημος αντιπρόσωπος της Inalan με τα ανάλογο κόστος), οπότε κοιτάς παρακάτω για να βάλεις κάποιο δικό σου router να αναλάβει την όλη κίνηση του δικτύου σου
    https://www.adslgr.com/forum/threads...3-InaLan-HowTo

  7. #11812
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Μια χαρά είναι αυτό που σου δίνει η Inalan από άποψη ταχύτητας, παίρνεις το μέγιστο της γραμμής. Για τις δικές μου ανάγκες έχει δυο ελλείψεις, έχει μία lan 1Gb και δεν έχει wifi 5Gz. Αν σου είναι απαραίτητα, πας για κάτι που θα συνδέσεις μετά από αυτό της Inalan. Υπάρχουν πολλές λύσεις για όλα τα βαλάντια και απαιτήσεις.

  8. #11813
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Ακριβώς για αυτό σε ρώτησα αν ξέρεις ποια είναι η εταιρεία ΙΝΑΛΑΝ φίλε μου και τι σου προσφέρει

    γιατί τον εξοπλισμό που σου δίνει οποίος είναι 2 σε 1 (ONT & ROUTER) τον παντρεύεσαι

    αυτά που θες να κάνεις με δικό σου εξοπλισμό γίνονται (υπάρχουν για όλες τις τσέπες λύσεις άλλες οικονομικές άλλες ακριβές)

    τα παιδιά εδώ έχουν ρίξει μεράκι και έχουν τις γνώσεις να σε βοηθήσουν αρκεί να τους ακούσεις.

  9. #11814
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poulios_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα επειδή τιν αλλη εβδομάδα θα εχω 200 fiber τις inalan.... επιτέλους... .....θελω να μου προτείνεται κα πιο router ...Aυτη τι στιγμη εχω ενα tplink wr841n και τωρα τελευταία μου κανει κολπα...το ιντερνετ σερνεται συνεχεια και το wifi κανει συχνα αποσυνδέσεις... στο router ειναι συνδεμενα με καλωδιο ενα pc μια smart tv και ενα ps4...με wifi μια ip camera xiaomi 2 κινητα και ενα laptop..το εχω κανει ενα σορο φορες ρεσετ κάί τό firmware update και παλι τα ιδια... ειμαι αναμεσά σε Xiaomi Mi Router gigabit version και Huawei WiFi AX3....θελω τι γνωμη σας ... ευχαριστώ
    καλησπερα, αν ειναι να πουμε για αλλα routers, εχουμε 2 θεματα, εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads...3-InaLan-HowTo
    και αυτο που το ξεκινησα για της ιναλαν αλλα τελικα λεμε και για αλλα : https://www.adslgr.com/forum/threads...HG8546M/page10
    Για να μην γεμιζουμε το γενικο θεμα με πραγματα που δεν αφορα και την ιδια την ιναλαν γιατι ειναι δυσκολο και για τους εκπροσωπους να μας παρακολουθουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poulios_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τον απάντηση..ξερω ότι για εξοπλισμό δίνουν ένα huawei hg8546m.. για αυτό θέλω τι γνώμη από τα παιδιά στο φόρουμ ....και για αυτό θέλω να αλλάξω το ρούτερ ώστε να περνώ αν γίνεται το μέγιστο τις γραμμής...
    το ρουτερ που δινουν δινει τα μεγιστα της γραμμης μονο στην 1η εξοδο lan που εχει gigabit. Ασυρματα ειναι για καρπαζιες απλα, ακομα και για 2,4ghz N ειναι τρομερα χαμηλες οι ταχυτητες. εχω και αυτο που εδιναν με τις 100αρες και αγορασα και απο optech με την 1000αρα και ειναι και τα 2 το ιδιο πραγμα στο wifi απαραδεκτο.
    Για τα μεγιστα ενσυρματα θες δικο σου μηχανημα με 5ghz ac και για να εχεις και gigabit switch προφανως, ή απλα αγοραζεις απο Optech μεσω της inalan καποιο απο αυτα εδω : https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router
    το φερνει σπιτι σου και το βαζει τεχνικος δεν το παιρνεις εσυ απο εκει και πληρωνεις και μεταφορικα γιατι παει στην ιναλαν.
    Οπως και το δικο μου αλλα και μου ειπαν το FW δεν εχει κλειδωματα οπως αυτα που δινουν.
    Εχει μερικα πλεονεκτηματα αυτο.
    Επισης θα εχεις μονο ενα μηχανημα μες την μεση.

  10. #11815
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Το router της INALAN δίνει ικανοποιητικές ταχύτητες στα 2.4Ghz, πολλές φορές 92/92+

    Όπως έχω πει και στο παρελθόν για καρπαζιές είναι τα μηχανήματα που συνδέεται και όχι το router HG8546M.

    Απόδειξη πάμπολλες φορές που έχω ποστάρει τι δίνει με καλό κινητό και καλό laptop.

    Πάμε τώρα στα 5GHz
    Θα δίνει το μέγιστο της γραμμής, αλλά μέχρι τα 10 μέτρα και μετά είναι πάτος.

    Το δοκίμασα με PlayStation 5 και VR600v2 στα 5GHz και δεν πάει πάνω από 80-90 Mbps λόγο απόστασης, άρα πάλι πρέπει να τραβήξω καλώδιο.

    Οπωτε έχεις 2 επιλογές : ή θα πάρεις 1 από OPTECH (το ίδιο θα κάνω και εγώ σύντομα, ποιο VR600v2 και πράσινα άλογα) ή θα βάλεις μαζί με το HG8645M κάποιο που έχεις στο ράφι (πιθανόν από VDSL σύνδεση όπως το VR600v2 που έμεινε από την αναβάθμιση στο γιο μου VDSL—Cosmote FTTH) ή οποίο κανείς κέφι.

    - - - Updated - - -

    Εδώ HG8546M όλες οι μετρήσεις στα 2.4GHz και η τελευταία μέτρηση
    HG8546M + VR600v2 σε κοντινή απόσταση 5GHz
    η 96/9 είναι Cosmote
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 439446F2-BFDE-4363-BF0E-E213352F8A15.png  


  11. #11816
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι αυτό που σου δίνει η Inalan από άποψη ταχύτητας, παίρνεις το μέγιστο της γραμμής. Για τις δικές μου ανάγκες έχει δυο ελλείψεις, έχει μία lan 1Gb και δεν έχει wifi 5Gz. Αν σου είναι απαραίτητα, πας για κάτι που θα συνδέσεις μετά από αυτό της Inalan. Υπάρχουν πολλές λύσεις για όλα τα βαλάντια και απαιτήσεις.
    Moνο ενσυρματα, ασυρματα μαυρα χαλια. Στα παλιοτερα μοντελα ειχε προβλημα το wifi κιολας σε παλιοτερα ποστς το εχουμε συζητησει πολλες φορες. Τα δικα μου τα εχω δοκιμασει με απειρες συσκευες, συγκριτικα και με ρουτερ αλλων παροχων πολυ χαλια. Αλλα μετα ειναι λιγο καλυτερο, αλλα παλι λογω της πιτας των συχνοτητων του 2,4 δεν πιανει οτι θα επρεπε βασει προδιαγραφων του 2,4ghz N δυστυχως.
    Βασικα σχεδων για ολων τις αναγκες το ιδιο προβλημα υπαρχει, μια 1000αρα lan δεν φτανει θες τουλαχιστον ενα gigabit switch, για τα 5ghz ισως μερικοι να μην εχουν ή αν εχουν να μην χρειαζεται απαραιτητα πολυ μεγαλη ταχυτητα.
    Στην 100αρα δεν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα οσο με την 200αρα.
    αλλα και 100αρα οταν ειχα χωρις την gigabit δεν επιανε ουτε καν τα 100 ενσυρματα γιαυτο πηρα απο optech το αλλο με την 1000αρα και ειχα 130+

    Ευτυχως λυσεις υπαρχουν.

  12. #11817
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Το HG8645M έχει μόνο τη μια θύρα χιλιάρα. Αν θέλω να πάρω ενσύρματa πάνω από 100 σε άλλες 2 συσκευές, τι κάνω? Συνδέω στη χιλιάρα θύρα ένα switch? Οποιοδήποτε κάνει?

  13. #11818
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Οποιοδήποτε gigabit switch κάνει

  14. #11819
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Το HG8645M έχει μόνο τη μια θύρα χιλιάρα. Αν θέλω να πάρω ενσύρματa πάνω από 100 σε άλλες 2 συσκευές, τι κάνω? Συνδέω στη χιλιάρα θύρα ένα switch? Οποιοδήποτε κάνει?
    ναι ακριβως αυτο κανεις, το εχω γραψει και απο πανω για το gigabit switch.
    Ενα 5πορτο πχ ειναι πολυ φτηνο και μπορεις να βαζεις στης ιναλαν 100αρες συσκευες στις αλλες πορτες που μενουν.

  15. #11820
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Το HG8645M έχει μόνο τη μια θύρα χιλιάρα. Αν θέλω να πάρω ενσύρματa πάνω από 100 σε άλλες 2 συσκευές, τι κάνω? Συνδέω στη χιλιάρα θύρα ένα switch? Οποιοδήποτε κάνει?
    Ναι gigabit switch. Είναι η πιο φτυνη λύση ακόμα και σε καλή μάρκα.

Σελ. 788 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 768778783786787788789790793798808 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας