Σελ. 530 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 510520525528529530531532535540550 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.936-7.950 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #7936
    Εγγραφή
    18-04-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοντελο με την μια 1000αρα ειναι αυτο που σου λεω απο πανω, αυτο δλδ https://www.optech.gr/networking/Fib...TS-1X-USB-WIFI
    Υπαρχει αλλο ενα ιδιο σε εμφανιση με ιδιο ονομα λιγο ποιο μεγαλο σε διαστασεις που τις εχει ολες 100αρες, εγω αγορασα αυτο οπως σου ειπα επειδη εχει 1000αρα πορτα και εχω gigabit δικτυο και δεν μου το αλλαζαν.
    Για το 1 που λες και ολα τα Μ το ιδιο προβλημα εχουν το wifi εχει πολυ χαμηλες ταχυτητες ας λενε αλλα οι προδιαγραφες στο 2,4ghz N και προβληματικο σημα επισης. Ποσα ρουτερς εχω απο παροχους με wifi, τετοιο σκουπιδι στο wifi δεν εχω ξαναδει ποτε μου. Και το 2ο που αγορασα εχει ακριβως ιδια συμπεριφορα στο wifi με τα ιδια προβληματα, αλλα δεν με νοιαζει για την gigabit το ηθελα.
    Τα αλλα που αναφερεις ομως δεν μου εχουν συμβει οσο καιρο λιγο που δουλευα με εκεινο, γιατι μετα αρχισα να παιζω με mikrotik router με DMZ και με αλλο wifi AP.
    Φαντάζομαι αυτά που αναφέρεις εξηγούν και τις 4-5 (ελάχιστες χρονικά αλλά σπαστικές) αποσυνδέσεις που έχω ΚΑΘΕ μέρα, εδώ και μήνες. Υποψιαζόμουν πως κάτι παίζει με το firmware του HG8546M. Σε επικοινωνία με το τεχνικό, λίγα πράγματα. Κάποιες ρυθμίσεις για πιο δυνατό σήμα και τέτοια χλιαρά. Απορώ αν κάνουν πως δεν αναγνωρίζουν το πρόβλημα ή όντως δεν μπορούν/ξέρουν να το λύσουν. 'Ισως να έπαιρνα ένα access point και να έκλεινα τις wifi δυνατότητες του Huawei;

  2. #7937
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Opethian4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι αυτά που αναφέρεις εξηγούν και τις 4-5 (ελάχιστες χρονικά αλλά σπαστικές) αποσυνδέσεις που έχω ΚΑΘΕ μέρα, εδώ και μήνες. Υποψιαζόμουν πως κάτι παίζει με το firmware του HG8546M. Σε επικοινωνία με το τεχνικό, λίγα πράγματα. Κάποιες ρυθμίσεις για πιο δυνατό σήμα και τέτοια χλιαρά. Απορώ αν κάνουν πως δεν αναγνωρίζουν το πρόβλημα ή όντως δεν μπορούν/ξέρουν να το λύσουν. 'Ισως να έπαιρνα ένα access point και να έκλεινα τις wifi δυνατότητες του Huawei;
    Καλησπέρα, το εχω αναφερει αρκετες φορες αυτο και εγω και αλλοι, δυστυχως τιποτα.
    Δεν ξερω μηπως αρχισαν να δινουν αλλο γιατι ο φιλος που γραφει ποιο πριν εχει καποιο αλλο μοντελο αλλα και εκει υπαρχουν χειροτερα προβληματα.
    Αν χρησιμοποιεις το wifi του σιγουρα θα εχεις και εσυ προβληματα, δεν ειναι μονο η πολυ χαμηλη ταχυτητα που εχει αλλα κανει αποσυνδεσεις και εχουμε μειωμενο σημα ακομα και οταν ειμαστε απο πανω του!
    2 εχω εχουν ακριβως την ιδια συμπεριφορα, το νεοτερο εχει αλλο FW οποτε δεν εχει να κανει.
    Ανακαλυψα ομως οτι και τα παλια με τις 100αρες θυρες και το νεοτερο με την μια 1000αρα χρησιμοποιουν ακριβως το ιδιο wifi chip, οποτε ειμαι σιγουρος οτι ειναι θεμα H/W και μονο.
    Επειδη δεν προκειτε να σου δωσουν κατι αλλο, η μοναδικη λυση ειναι να βαλεις ενα αλλο wifi AP, καλο θα ηταν αν εχεις το μοντελο με την μια 1000αρα πορτα, να βρεις καποιο 1000αρι με 5ghz AC ωστε να μπορεις να εχεις τα μεγιστα της γραμμης σου και μεσω wifi. Εγω πηρα Mikrotik hap ac2.

    Σε περιπτωση που εχεις καποιο adsl/vdsl wifi router παροχου μπορεις να το χρησιμοποιησεις αν δεν θες να αγορασεις, αλλα το καλυτερο που θα ειναι στα 100mbps πορτα με 2,4ghz N οποτε δεν θα πιανεις τα μεγιστα της γραμμης σου απο wifi συνδεσεις.

  3. #7938
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα περισσότερο όμως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ, πώς η Deutsche Telekom θα εγκατέλειπε μια επένδυση με "πελάτες κορόιδα και δεύτερης κατηγορίας", πάντα σε σχέση με τους πελάτες της στη Γερμανία. Για το ίδιο ακριβώς προϊόν, το VDSL Vectoring στα 100Mbps, ζητούσε 38,75 ευρώ τον μήνα στην Γερμανία το 2018, ενώ στην Ελλάδα του 2020 ζητάει 49 ευρώ τον μήνα. Και στο γερμανικό πακέτο προσφέρει 40Mbps upload, ενώ στο ελληνικό μόλις 10Mbps upload. Και όπως γράφουν όλοι οι γνώστες εδώ στο φόρουμ, το bandwidth έχει κόστος.
    Το 38,75€ που το είδες; Το αναφέρει παρακάτω στο κείμενο αλλά αφορά άλλο πακέτο (το 16/2,4 και μαζί με τηλεφωνία).
    Το 100/40 το αναφέρει 34,95€ για 6 μήνες και τους υπόλοιπους 18 ανεβαίνει στα 44,95€. Δηλαδή συνολικά έρχεται στα 42,45€ χωρίς τηλεφωνία.
    H σημερινή τιμή του ίδιου πακέτου είναι 38,70€ (η διαφορά είναι η προσφορά στα 19,90€ το πρώτο 6μηνο), ενώ σε μας το 100/10 μαζί με τηλεφωνία στα 47,90€. Χωρίς τους φόρους, εκεί κοστίζει 32,52€ και σε μας 36,80€.
    Προσοχή! Δεν λέω ότι είναι φθηνά σε μας, αλλά τα πράγματα δεν είναι όπως νομίζουν πολλοί.

    Αν κοιτάξεις τι πακέτα δίνει στις 10-12 χώρες που έχει παρουσία στην Ευρώπη, θα διαπιστώσεις το ποσοστό του upload να είναι κυμαινόμενο και όχι σταθερό (π.χ. 16/1, 50/10, 100/50, 250/100).
    Επίσης ισχύουν διαφορετικά ποσοστά σε κάθε χώρα. Π.χ. στην Αυστρία (που γνωρίζω από τον αδελφό μου) είναι 10% ή τα περισσότερα 20%.
    Κι έχω αναφέρει ότι δική μου εκτίμηση είναι ότι εκεί θα πάμε κι εμείς τελικά, με το upload να παίζει σε ποσοστό 10-40% ανάλογα την υπηρεσία και το πακέτο.

  4. #7939
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το 38,75€ που το είδες; Το αναφέρει παρακάτω στο κείμενο αλλά αφορά άλλο πακέτο (το 16/2,4 και μαζί με τηλεφωνία).
    Το 100/40 το αναφέρει 34,95€ για 6 μήνες και τους υπόλοιπους 18 ανεβαίνει στα 44,95€. Δηλαδή συνολικά έρχεται στα 42,45€ χωρίς τηλεφωνία.
    H σημερινή τιμή του ίδιου πακέτου είναι 38,70€ (η διαφορά είναι η προσφορά στα 19,90€ το πρώτο 6μηνο), ενώ σε μας το 100/10 μαζί με τηλεφωνία στα 47,90€. Χωρίς τους φόρους, εκεί κοστίζει 32,52€ και σε μας 36,80€.
    Προσοχή! Δεν λέω ότι είναι φθηνά σε μας, αλλά τα πράγματα δεν είναι όπως νομίζουν πολλοί.

    Αν κοιτάξεις τι πακέτα δίνει στις 10-12 χώρες που έχει παρουσία στην Ευρώπη, θα διαπιστώσεις το ποσοστό του upload να είναι κυμαινόμενο και όχι σταθερό (π.χ. 16/1, 50/10, 100/50, 250/100).
    Επίσης ισχύουν διαφορετικά ποσοστά σε κάθε χώρα. Π.χ. στην Αυστρία (που γνωρίζω από τον αδελφό μου) είναι 10% ή τα περισσότερα 20%.
    Κι έχω αναφέρει ότι δική μου εκτίμηση είναι ότι εκεί θα πάμε κι εμείς τελικά, με το upload να παίζει σε ποσοστό 10-40% ανάλογα την υπηρεσία και το πακέτο.


    Αν έκανα λάθος στους υπολογισμούς μου, διόρθωσέ με φίλε jkoukos, αλλά νομίζω ότι δεν έκανα λάθος. Όλα ανεξαιρέτως τα πακέτα κοστίζουν 19,95 ευρώ για τους πρώτους έξι μήνες. 6 x 19,95 = 119,7 ευρώ. Και για τους υπόλοιπους μήνες το κόστος είναι 18 x 44,95 = 809,1 ευρώ. 809,1 + 119,7 = 928,8 σύνολο. 928,8 ευρώ / 24 μήνες = 38,7 ευρώ.

    Για το θέμα του bandwidth, εσύ ο ίδιος έχεις γράψει καθώς και άλλα έμπειρα μέλη ότι έχει κόστος με αφορμή και το όριο των 3,5ΤΒ στην Inalan. Άρα φαντάζομαι ότι θα συμφωνείς ότι το τετραπλάσιο upload στο πακέτο των 100Mbps στους πελάτες της εταιρείας στην Γερμανία, που θα είναι και πολλαπλάσιοι από τους πελάτες στην Ελλάδα, θα έχει και το ανάλογο κόστος για την εταιρεία.

    Για το θέμα της τηλεφωνίας έχεις απόλυτο δίκιο φυσικά. Σε γενικές γραμμές πάντως, δεν θα κατέληγες κι εσύ στο συμπέρασμα ότι η Deutsche Telekom κερδίζει περισσότερα χρήματα για την ίδια υπηρεσία στην Ελλάδα, σε σχέση με την Γερμανία;

  5. #7940
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Τελικά το καλύτερο ρουτερ που μπορει να παρει καποιος για την Inalan ποιο ειναι? Μονο οτι εχει η Optech ? Αν παρεις αλλη μαρκα, απο αλλου, δεν το δέχονται?

  6. #7941
    Εγγραφή
    13-12-2018
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Α.ΤΗ.Κ.
    Δε νομίζω να είμαστε εκτός θέματος όταν επιχειρηματολογούμε για τις προοπτικές του οικιακού τερματισμού της ίνας...
    Το παράλογο και εκτός θέματος είναι η φαιδρότητα και η ανυπαρξία του Ρυθμιστή (και για να βγούμε και εντελώς εκτός θέματος, την οποία φαιδρότητα έχουν αντιγράψει λόγω παλαιότητας και άλλοι συνάδελφοί της, σε κρισιμότερες υποδομές) που αδυνατεί ακόμα και τα δίφραγκα στα 5ψήφια να περιμαζέψει. Oι ίδιοι, συνεκμεταλλεύονται και το vectoring, επίσης...

    Το προβληματικό εδώ είναι η συνέχιση των υψηλών περιθωρίων κέρδους επί ενός στάσιμου δικτύου και για υπηρεσίες παρωχημένες, όταν (όπως σαφώς υπονοεί και ο έτερος προλαλήσας) η Ιναλάν ίσως γίνει κυρίαρχη (ειδικά στη Θεσσαλονίκη) σε λιγότερο από μια δεκαετία. Εφόσον βέβαια δεν μπουν νέα εμπόδια και συνεχίσει στους ρυθμούς της. Αυτό το 1 δισ. περίπου ετήσιου τζίρου με τα δυσανάλογα υψηλά κέρδη κάτι στρατηγικό εξυπηρετεί που δεν αφορά το εγχώριο γίγνεσθαι... Τίποτε δεν αποκλείεται σε μια δεκαετία εν αναμονή 5G και Κινέζων...

    Ψίχουλα άλλωστε αυτά τα κέρδη σε επίπεδο μητρικής, φαίνεται όμως σημαντικά για τους στρατηγικούς της σχεδιασμούς της μέχρι τώρα.
    Αποδόσεις που ωστόσο σημειώνονται με μονοπρόσωπα συνεργεία, συνεχή σοβαρά ατυχήματα (εγώ και η σκάλα, δυό μας...), κινητοποιήσεις και απεργίες που στα ΜΜΕ μεταμορφώνονται σε διαφημίσεις και χορηγίες...

    Μια δεκαετία είναι αρκετός χρόνος (και) στις τηλεπικοινωνίες. απλά θυμήσου τον Αλογοσκούφη δέκα και κάτι χρόνια πριν...
    Επιπλέον, οι προτιμήσεις του ειδικού κοινού (που αυξάνεται ταχύτατα ως ποσοστό στο γενικό συνδρομητικό πληθυσμό) κλίνουν σαφέστατα υπέρ του καινοτόμου και του νέου. Θυμήσου επίσης, τα ατέλειωτα σκαμπανεβάσματα του συμπαθούς Νικηφόρου πρόπερσι που αν και απαιτητικός έκανε μια επιλογή τεχνολογίας αιχμής και είναι πλέον και υπέρ-ευχαριστημένος...

    Αν και το forum εδώ θεωρείται ειδικευμένο· με κάποιους να τού προσδίδουν ακόμη και υπερφυσικές δυνάμεις (με τις επιχειρηματικές στρατηγικές «γιγάντιων πολυεθνικών εταιρειών» όπως ορθά γράφεις, το ρόλο της απελευθέρωσης και τα θεωρητικά οικονομικά, μάλλον να περιορίζονται σε ρόλο φτωχού συγγενή...) συμβαδίζει ωστόσο με την αίσθηση του μέσου συνδρομητή για απαξίωξη των ταχυτήτων και των δικτύων έναντι όμως πολύ ακριβών τιμών...

    Σκληρή η μάχη μεν αλλά για κάθε έναν που «χάνεται» υπάρχουν άλλοι 100 που περιμένουν δε.
    Συντριπτικό ως προοπτική...

  7. #7942
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το καλύτερο ρουτερ που μπορει να παρει καποιος για την Inalan ποιο ειναι? Μονο οτι εχει η Optech ? Αν παρεις αλλη μαρκα, απο αλλου, δεν το δέχονται?
    Η inalan συνεργαζεται με την Optech και υπαρχει ελεγχος απο αυτους για τον εξοπλισμο αυτον, βασικα οπως εχουν πει ειναι θεμα ασφαλειας και αξιοπιστιας.
    Εχει ξανασυζητηθει αυτο το θεμα παλιοτερα και δεν μπορουμε να παρουμε απο αλλου.
    και παλι θελει ερωτηση αν ακομα ισχυει η αγορα αλλου ρουτερ απο την Optech.

  8. #7943
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από профессор Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να είμαστε εκτός θέματος όταν επιχειρηματολογούμε για τις προοπτικές του οικιακού τερματισμού της ίνας...
    Το παράλογο και εκτός θέματος είναι η φαιδρότητα και η ανυπαρξία του Ρυθμιστή (και για να βγούμε και εντελώς εκτός θέματος, την οποία φαιδρότητα έχουν αντιγράψει λόγω παλαιότητας και άλλοι συνάδελφοί της, σε κρισιμότερες υποδομές) που αδυνατεί ακόμα και τα δίφραγκα στα 5ψήφια να περιμαζέψει. Oι ίδιοι, συνεκμεταλλεύονται και το vectoring, επίσης...

    Το προβληματικό εδώ είναι η συνέχιση των υψηλών περιθωρίων κέρδους επί ενός στάσιμου δικτύου και για υπηρεσίες παρωχημένες, όταν (όπως σαφώς υπονοεί και ο έτερος προλαλήσας) η Ιναλάν ίσως γίνει κυρίαρχη (ειδικά στη Θεσσαλονίκη) σε λιγότερο από μια δεκαετία. Εφόσον βέβαια δεν μπουν νέα εμπόδια και συνεχίσει στους ρυθμούς της. Αυτό το 1 δισ. περίπου ετήσιου τζίρου με τα δυσανάλογα υψηλά κέρδη κάτι στρατηγικό εξυπηρετεί που δεν αφορά το εγχώριο γίγνεσθαι... Τίποτε δεν αποκλείεται σε μια δεκαετία εν αναμονή 5G και Κινέζων...

    Ψίχουλα άλλωστε αυτά τα κέρδη σε επίπεδο μητρικής, φαίνεται όμως σημαντικά για τους στρατηγικούς της σχεδιασμούς της μέχρι τώρα.
    Αποδόσεις που ωστόσο σημειώνονται με μονοπρόσωπα συνεργεία, συνεχή σοβαρά ατυχήματα (εγώ και η σκάλα, δυό μας...), κινητοποιήσεις και απεργίες που στα ΜΜΕ μεταμορφώνονται σε διαφημίσεις και χορηγίες...

    Μια δεκαετία είναι αρκετός χρόνος (και) στις τηλεπικοινωνίες. απλά θυμήσου τον Αλογοσκούφη δέκα και κάτι χρόνια πριν...
    Επιπλέον, οι προτιμήσεις του ειδικού κοινού (που αυξάνεται ταχύτατα ως ποσοστό στο γενικό συνδρομητικό πληθυσμό) κλίνουν σαφέστατα υπέρ του καινοτόμου και του νέου. Θυμήσου επίσης, τα ατέλειωτα σκαμπανεβάσματα του συμπαθούς Νικηφόρου πρόπερσι που αν και απαιτητικός έκανε μια επιλογή τεχνολογίας αιχμής και είναι πλέον και υπέρ-ευχαριστημένος...

    Αν και το forum εδώ θεωρείται ειδικευμένο· με κάποιους να τού προσδίδουν ακόμη και υπερφυσικές δυνάμεις (με τις επιχειρηματικές στρατηγικές «γιγάντιων πολυεθνικών εταιρειών» όπως ορθά γράφεις, το ρόλο της απελευθέρωσης και τα θεωρητικά οικονομικά, μάλλον να περιορίζονται σε ρόλο φτωχού συγγενή...) συμβαδίζει ωστόσο με την αίσθηση του μέσου συνδρομητή για απαξίωξη των ταχυτήτων και των δικτύων έναντι όμως πολύ ακριβών τιμών...

    Σκληρή η μάχη μεν αλλά για κάθε έναν που «χάνεται» υπάρχουν άλλοι 100 που περιμένουν δε.
    Συντριπτικό ως προοπτική...
    Εκεί που λες μα που μπορεί να είναι το hard όριο του offtopic........ τσουπ κάτι έρχεται και σε στέλνει απέναντι!


    Πραγματικά αν θέλεις κάνε ενα δικό σου νήμα και γράφε ότι θέλεις εκεί, δεν είναι ανάγκη να χαλάμε αυτό της Inalan.

    να σε προλάβω, εδώ όμως όχι.

  9. #7944
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το καλύτερο ρουτερ που μπορει να παρει καποιος για την Inalan ποιο ειναι? Μονο οτι εχει η Optech ? Αν παρεις αλλη μαρκα, απο αλλου, δεν το δέχονται?
    H καλύτερη λύση είναι να βάλεις ένα καθαρό router απο πίσω και να έχεις οτι θέλεις (και ότι αντέχει η τσέπη σου).

  10. #7945
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Τι σημαινει "ενα καθαρο router" ?
    Παίρνεις αυτο με το σάπιο wifi που εχει 1000αρι port και βαζεις ενα δικο σου απο μπροστά και κανεις οτι γουστάρεις?

  11. #7946
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Εγώ πάντως παίζω ως εξής. Έχω σε client mode ένα Fritz box 7360 ώστε:
    1. Να έχω την τηλεφωνία της modulus εκεί και όχι στο Huawei.
    2. Να συνδέονται τα πάντα στο Fritz και όχι στο Huawei. Μπαίνει ένα κάποιο lag υποθέτω ( ; ) αλλά από σταθερότητα στο wifi είμαι πολύ καλύτερα.

  12. #7947
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαινει "ενα καθαρο router" ?
    Παίρνεις αυτο με το σάπιο wifi που εχει 1000αρι port και βαζεις ενα δικο σου απο μπροστά και κανεις οτι γουστάρεις?
    Σκετο router και όχι Modem-Router.

    Μπροστά της inalan και πίσω το δικό σου. Στις Inalan κλεινεις τα πάντα (WIFI κτλ) και ανοίγεις DMZ προς το δικό σου (και τα ρυθμίζεις όλα στο δικό σου).

    https://www.adslgr.com/forum/threads...3-InaLan-HowTo

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως παίζω ως εξής. Έχω σε client mode ένα Fritz box 7360 ώστε:
    1. Να έχω την τηλεφωνία της modulus εκεί και όχι στο Huawei.
    2. Να συνδέονται τα πάντα στο Fritz και όχι στο Huawei. Μπαίνει ένα κάποιο lag υποθέτω ( ; ) αλλά από σταθερότητα στο wifi είμαι πολύ καλύτερα.
    Καλύτερα οι επιλογές

    Κώδικας:
    Connection to an external modem or router
    
    Select this kind of connection if the "WAN" port of the FRITZ!Box is connected to an already existing external modem or router.
    και
    Κώδικας:
    Establish own connection to the internet
    
    The FRITZ!Box disposes over its own IP address range. The firewall remains enabled.
    Σε IP Client mode λέει αυτό
    Κώδικας:
    Share existing internet connection in the network (Mesh WiFi / IP client mode)
    
    The FRITZ!Box becomes part of the existing home network and takes over this IP address range. The firewall of the FRITZ!Box is disabled. If the other router that spans the home network is also a FRITZ!Box with Mesh WiFi functionality, this FRITZ!Box can become part of the Mesh WiFi.

  13. #7948
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Ναι, σωστός

  14. #7949
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαινει "ενα καθαρο router" ?
    Παίρνεις αυτο με το σάπιο wifi που εχει 1000αρι port και βαζεις ενα δικο σου απο μπροστά και κανεις οτι γουστάρεις?
    Καλημέρα, αυτό που λενε τα παλικαρια εχω κανει και εγω, τηλεφωνια δεν εχω μεσω της Inalan μονο.
    Βαζεις πανω ένα δικο σου, στης inalan τα κλεινεις όλα, οποτε στην ουσια παιρνει την οπτικη και σου βγαζει ethernet, και από το δικο σου κανεις τα παντα μετα.
    Και εγω με DMZ το εχω κανει, υπαρχει και η λυση των block ips αλλα θελεις αλλα 6 ευρω τον μηνα ακομα. Δεν εχω βρει ακομα καποιο λογο να τα αξιζουν.
    Αν καποιος χρειαζεται ip public γιατι εκει είναι και static ας παρει. Η σκετη static για 1 ip δλδ εχει 1 ευρω τον μηνα όπως εχουν πει. Εγω δουλευω με noip μια χαρα.
    Μην πεδευεσαι τσαμπα, μιλα μαζι τους αν στο αλλαξουν εχει καλως αν όχι βαλε δικο σου και καποιο με wifi 5ghz ac , ειτε στο ρουτερ, ειτε σε ξεχωριστο wifi AP και εισαι αρχοντας.

  15. #7950
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, αυτό που λενε τα παλικαρια εχω κανει και εγω, τηλεφωνια δεν εχω μεσω της Inalan μονο.
    Βαζεις πανω ένα δικο σου, στης inalan τα κλεινεις όλα, οποτε στην ουσια παιρνει την οπτικη και σου βγαζει ethernet, και από το δικο σου κανεις τα παντα μετα.
    Και εγω με DMZ το εχω κανει, υπαρχει και η λυση των block ips αλλα θελεις αλλα 6 ευρω τον μηνα ακομα. Δεν εχω βρει ακομα καποιο λογο να τα αξιζουν.
    Αν καποιος χρειαζεται ip public γιατι εκει είναι και static ας παρει. Η σκετη static για 1 ip δλδ εχει 1 ευρω τον μηνα όπως εχουν πει. Εγω δουλευω με noip μια χαρα.
    Μην πεδευεσαι τσαμπα, μιλα μαζι τους αν στο αλλαξουν εχει καλως αν όχι βαλε δικο σου και καποιο με wifi 5ghz ac , ειτε στο ρουτερ, ειτε σε ξεχωριστο wifi AP και εισαι αρχοντας.

    Η μονη αλλαγη που θέλω είναι ενα ρουτερ με 1000αρι δυκτιο, καθως εχω και 1000αρι switch.
    Η αληθεια ειναι οτι ειναι παραξενη εταιρια.
    Ολοι οι απέξω της εταιρίας, συνεργεία δικά τους, συνεργαζόμενα κλπ, ειναι άψογοι! Χαμογελαστοί, χαρουμενοι, ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί με κέφι να κάνουν σωστά την δουλειά τους, να προσέξουν την εγκατάσταση, να σκουπίσουν τις βρωμιές που θα κάνουν, πραγματικά χαίρεσαι να τους έχεις μέσα στο σπίτι σου ή στο μαγαζί σου. Η καλύτερη εικόνα που μπορεί να έχει εταιρία στον πελάτη της.
    Οι απο μέσα πάλι, κάτι παράξενο παίζει...

Σελ. 530 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 510520525528529530531532535540550 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας