Σελ. 839 από 1234 ΠρώτηΠρώτη ... 819829834837838839840841844849859 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.571-12.585 από 18503

Θέμα: Inalan

  1. #12571
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Όλα καλά. Ήρθε το συνεργείο σήμερα και το έφτιαξαν!!
    Πολύ καλή εξυπηρέτηση!!!!

  2. #12572
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    εμένα ξανακόπηκε η γραμμή,λόγω κάποιων έργων που έκανε κάποιος στο πεζοδρόμιοι που περνούσε η ίνα.Σε μιά ώρα το φτιάξανε.
    Αρα όλα καλά.

  3. #12573
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ με ένα "ξύσιμο" της παλιάς ασφάλτου έκοψαν ίνα ? Αυτό γιατί μου μυρίζει μη επαρκές βάθος της ίνας παρά λάθος της ασφαλατόστρωσης?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Space21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω η ιναλαν δεν σκάβει 30 εκατοστά βάθος όπως οι υπόλοιποι πάροχοι.
    Σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα βάσει των οποίων έχει εκδώσει και ο ΕΛΟΤ αντίστοιχα για την χώρα μας, υπάρχει επιλογή για κανονική διάνοιξη τάφρου αλλά και μικροτάφρου χαμηλότερου βάθους (5-15 cm).
    Οι 3 μεγάλοι πάροχοι χρησιμοποιούν για όλο το δίκτυο την πρώτη μέθοδο ενώ η Inalan, την πρώτη για το κύριο και βασικό κορμό και την δεύτερη για τις ακτινικές συνδέσεις των οικοδομών.

    Μειονέκτημα της πρώτης μεθόδου είναι το ακριβό κόστος υλοποίησης αλλά με κέρδος τα σχεδόν μηδενικά προβλήματα σε βάθος χρόνου από εργασίες άλλων συνεργείων. Ακριβώς το αντίθετο ισχύει στην δεύτερη περίπτωση.

    Η εταιρεία πριν από χρόνια έδωσε μάχη με κάποιους Δήμους που ήθελαν αποκλειστικά την πρώτη μέθοδο και εν τέλει με μεσολάβηση των Αρχών δικαιώθηκε. Βασική διαφορά είναι ότι με την δεύτερη μέθοδο είναι ουσιαστικά μηδενικά τα τέλη που καταβάλει στους Δήμους αλλά έχει περιορισμό στο μέγιστο μήκος που είναι έως 100 μέτρα απόσταση από τον κεντρικό κορμό.

  4. #12574
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει γινει και στο Γαλατσι κατι παρομοιο σε εναν δρομο και αν θυμαμαι καλα ηταν κεντρικος κορμος.
    Δυστυχως ειναι πολυ ρηχα.
    Στο Γαλάτσι επειδή ήμουν όταν έσκαβαν για να περάσουν την ίνα αλλά και όταν την έκοψαν, η τομή δεν ήταν επιφανειακή αλλά βαθειά. Ο δρόμος είχε από την μία μεριά τομές αντίστοιχες των άλλων παρόχων και από την άλλη μεριά την τομή της Inalan όπου έκαναν και τα έργα και την έκοψαν. Αν θυμάμαι καλά ήταν έργα της ΕΥΔΑΠ. Και όπως περνούσα τους είχα πει να προσέχουν γιατί περνάει οπτική ίνα και είχαν απαντήσει ότι το ξέρουν κιόλας

  5. #12575
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Γαλάτσι επειδή ήμουν όταν έσκαβαν για να περάσουν την ίνα αλλά και όταν την έκοψαν, η τομή δεν ήταν επιφανειακή αλλά βαθειά. Ο δρόμος είχε από την μία μεριά τομές αντίστοιχες των άλλων παρόχων και από την άλλη μεριά την τομή της Inalan όπου έκαναν και τα έργα και την έκοψαν. Αν θυμάμαι καλά ήταν έργα της ΕΥΔΑΠ. Και όπως περνούσα τους είχα πει να προσέχουν γιατί περνάει οπτική ίνα και είχαν απαντήσει ότι το ξέρουν κιόλας
    Υπάρχει χάρτης στο δημαρχείο που αναφέρει τι περνάει από πού αλλά πολλές φορές στα σημεία τομής των υπηρεσιών δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Επίσης υπάρχει περίπτωση ο χάρτης να μην έχει ανανεωθεί για Χ λόγους. Όλα αυτά μας τα είχε πει καθηγητής από τη σχολή που σκάβανε για να ενώσουν δύο κτίρια με οπτική σε απόσταση δύο χιλιομέτρων. Προσπάθησαν να είναι νόμιμοι και να μην προκαλέσουν κανένα πρόβλημα, σχεδιασμός δύο ετών και παρόλα αυτά το συνεργείο πάλι έκανε ζημιά.

  6. #12576
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει χάρτης στο δημαρχείο που αναφέρει τι περνάει από πού αλλά πολλές φορές στα σημεία τομής των υπηρεσιών δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Επίσης υπάρχει περίπτωση ο χάρτης να μην έχει ανανεωθεί για Χ λόγους. Όλα αυτά μας τα είχε πει καθηγητής από τη σχολή που σκάβανε για να ενώσουν δύο κτίρια με οπτική σε απόσταση δύο χιλιομέτρων. Προσπάθησαν να είναι νόμιμοι και να μην προκαλέσουν κανένα πρόβλημα, σχεδιασμός δύο ετών και παρόλα αυτά το συνεργείο πάλι έκανε ζημιά.
    Πάντως για την ιστορία η τομή ήταν φρέσκια και η άσφαλτος είχε το σχετικό μπάλωμα από το πέρασμα της οπτικής. Το βάθος της εσκαφής των έργων που θα έκαναν ήταν πάνω από 1 μέτρο. Πασιφανές ότι δεν έδωσαν την δέουσα σημασία και προσοχή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει χάρτης στο δημαρχείο που αναφέρει τι περνάει από πού αλλά πολλές φορές στα σημεία τομής των υπηρεσιών δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Επίσης υπάρχει περίπτωση ο χάρτης να μην έχει ανανεωθεί για Χ λόγους. Όλα αυτά μας τα είχε πει καθηγητής από τη σχολή που σκάβανε για να ενώσουν δύο κτίρια με οπτική σε απόσταση δύο χιλιομέτρων. Προσπάθησαν να είναι νόμιμοι και να μην προκαλέσουν κανένα πρόβλημα, σχεδιασμός δύο ετών και παρόλα αυτά το συνεργείο πάλι έκανε ζημιά.
    Πάντως για την ιστορία η τομή ήταν φρέσκια και η άσφαλτος είχε το σχετικό μπάλωμα από το πέρασμα της οπτικής. Το βάθος της εσκαφής των έργων που θα έκαναν ήταν πάνω από 1 μέτρο. Πασιφανές ότι δεν έδωσαν την δέουσα σημασία και προσοχή.

  7. #12577
    Εγγραφή
    24-07-2018
    Περιοχή
    Δυτ Θεσ/νικη
    Ηλικία
    18
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan
    Αγαπητή Inalan, εμείς στον Εύοσμο κατω από την Καραολή και Δημητρίου σωτηρία θα δούμε; Κάθε μέρα που περνάει καταριέμαι τη Vodafone για το δικτυό τους

  8. #12578
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητή Inalan, εμείς στον Εύοσμο κατω από την Καραολή και Δημητρίου σωτηρία θα δούμε; Κάθε μέρα που περνάει καταριέμαι τη Vodafone για το δικτυό τους
    Καλημέρα σας.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο πλάνο και αντίστοιχα χρονοδιάγραμμα για την περιοχή στην οποία αναφέρεστε για να σας δοθεί

  9. #12579
    Εγγραφή
    26-03-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    Inalan
    Έχω το κλασικό Huawei modem της Inalan και πάνω του έχω βάλει το TP-LINK Archer AX50 ώστε να έχω dual band WiFi και περισσότερες gigabit ethernet.
    Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμα - ενώ με προηγούμενα router πάνω στο ίδιο modem δούλευε σωστά - είναι να κάνω forward συγκεκριμένες πόρτες από το modem στο router και από το router σε συγκεκριμένη IP στο δίκτυο.
    Για παράδειγμα στο Inalan modem έχω δηλώσει η πόρτα 55000 να πηγαίνει στην πόρτα 55000 στην IP του TP-Link router και μετά στο TP-Link router έχω δηλώσει η πόρτα 55000 να πηγαίνει στην πόρτα 55000 στη συγκεκριμένη IP της συσκευής που θέλω.
    Υπάρχει κάτι που το συγκεκριμένο TP-Link router κάνει διαφορετικά;

  10. #12580
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cygnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το κλασικό Huawei modem της Inalan και πάνω του έχω βάλει το TP-LINK Archer AX50 ώστε να έχω dual band WiFi και περισσότερες gigabit ethernet.
    Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμα - ενώ με προηγούμενα router πάνω στο ίδιο modem δούλευε σωστά - είναι να κάνω forward συγκεκριμένες πόρτες από το modem στο router και από το router σε συγκεκριμένη IP στο δίκτυο.
    Για παράδειγμα στο Inalan modem έχω δηλώσει η πόρτα 55000 να πηγαίνει στην πόρτα 55000 στην IP του TP-Link router και μετά στο TP-Link router έχω δηλώσει η πόρτα 55000 να πηγαίνει στην πόρτα 55000 στη συγκεκριμένη IP της συσκευής που θέλω.
    Υπάρχει κάτι που το συγκεκριμένο TP-Link router κάνει διαφορετικά;
    καλησπερα, εχουμε θεμα εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...n-HowTo/page27 σχετικο να μην τα λεμε αυτα στο γενικο της ιναλαν για αλλα ρουτερ.
    θα σου απαντησω εκει.

  11. #12581
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    @INALAN TEAM
    Αυτο με την υπογραφή του συμβολαίου πρέπει να το δειτε λιγο.
    Τα καταστηματα ειναι 8ωρο και εμεις δουλευουμε παραπάνω. Δεν βγαίνουν οι ώρες ακομα και 9 να ειμαι εξω απο το κατάστημα.
    Στείλτε τα μας ηλεκτρονικα να τα υπογράψουμε και να σας τα επιστρέψουμε ή καταγράψτε την επικοινωνια που σας ζηταμε για ανανεωση του συμβολαιου.

  12. #12582
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    @INALAN TEAM
    Αυτο με την υπογραφή του συμβολαίου πρέπει να το δειτε λιγο.
    Τα καταστηματα ειναι 8ωρο και εμεις δουλευουμε παραπάνω. Δεν βγαίνουν οι ώρες ακομα και 9 να ειμαι εξω απο το κατάστημα.
    Στείλτε τα μας ηλεκτρονικα να τα υπογράψουμε και να σας τα επιστρέψουμε ή καταγράψτε την επικοινωνια που σας ζηταμε για ανανεωση του συμβολαιου.

    Καλησπέρα σας.
    Κατανοούμε πλήρως τη δυσκολία και την ταλαιπωρία της κατάστασης που περιγράφετε, όμως όπως έχουμε ξαναπεί, κοντεύουμε στο σημείο που θα είναι πλέον δυνατή η ηλεκτρονική υπογραφή. Είναι μια χρονοβόρα διαδικασία, κάτι που καταλάβαμε στην πορεία, έχοντας βρεθεί και οι ίδιοι εκτός του πλάνου που θέσαμε εξαρχής.
    Όσον αφορά το παρόν και μια περίπτωση όπως η δική σας, μια λύση είναι να γυρίσει η σύνδεσή σας αυτόματα σε 100/100 στα 28€ και χωρίς δέσμευση συμβολαίου και μόλις είναι δυνατή η e-υπογραφή, να σας σταλεί απευθείας η σύμβαση και από τον επόμενο μήνα να γυρίσετε ξανά στα 200mbps.
    Μια άλλη λύση, είναι να στείλετε κάποιο δικό σας άτομο σε κάποιο γραφείο μας, που να μπορεί τις συγκεκριμένες ώρες, με μια εξουσιοδότηση, που πλέον βγαίνει άμεσα και ηλεκτρονικά.
    Όσον αφορά την καταγραφή της συνομιλίας, είναι κάτι που θα πρέπει να δει το νομικό μας τμήμα - για τη συγκεκριμένη περίπτωση (18μηνη δέσμευση - φωνητικά), θα το θέσουμε ως αίτημα/ερώτημα και θα σας ενημερώσουμε.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.

  13. #12583
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    καλησπερα,
    σας ανοιγει ?

    https://www.techpowerup.com/

  14. #12584
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα,
    σας ανοιγει ?

    https://www.techpowerup.com/
    οχι

    και το βγαζει up

    https://downforeveryoneorjustme.com/...to=https&www=1

  15. #12585
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα δεν ειμαι μονο εγω, ευχαριστω για την απαντηση σου.

Σελ. 839 από 1234 ΠρώτηΠρώτη ... 819829834837838839840841844849859 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας