Σελ. 1200 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 11801190119511981199120012011202120512101220 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.986-18.000 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #17986
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δειτε την αντιθετη πλευρα...
    Φιλος μπηκε σε καινουργιο διαμερισμα σε καινουργια πολυκατοικια (11/2023 τελειωσε)...
    Δεν εχουν περασει χαλκο στα διαμερισματα αλλα οπτικες ινες...
    Αλλα στην περιοχη δεν εχει περασει κανενας παροχος ακομα δικτυο......
    Οποτε τωρα δεν μπορει να βαλει σταθερη γραμμη και παει αναγκαστικα σε λυση 5G router..
    Γιατί δεν κάνει αίτηση για σταθερή γραμμή; Θα φέρει γραμμή utp στο σπίτι του ή μόνος του ή με ηλεκτρολόγο μέχρι κάτω και ο ΟΤΕ θα συνδέσει την πολυκατοικία με το δίκτυο χαλκού.

  2. #17987
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Η τέλεια παράνοια στις απόψεις.
    - Άλλος "βρίζει" την Ιναλαν στο τέλεγκραμ γιατί δεν τους πάει στο σπίτι σύνδεση (ενώ ταυτόχρονα δεν έχουν κανέναν άλλο πάροχο)
    - Άλλος διαμαρτύρεται για το κουτάκι της Ιναλαν και τα χρώματά του, ενώ πιθανόν δεν τον ενδιαφέρουν της ΔΕΗ ή το τεράστιο του αερίου (κοιτάξτε την φωτογραφία που ανέβασα εδώ και ξεκίνησε όλη η συζήτηση - δεν ενοχλεί? - ή μήπως είναι αποδεκτό επειδή μάλλον έχει αφίσα αναρχικών?).
    - Εάν σας ενοχλεί το οποιοδήποτε κουτί μπορείτε να διαμαρτυρηθείτε και να επιδιώξετε την απομάκρυνσή του. Όπως πολύ σωστά ανέφερε φίλος πιο πάνω, είμαι σίγουρος ότι για το air condtion που βάλατε στην πρόσοψη του διαμερίσματός σας έχετε βγάλει την απαιτούμενη άδεια
    - Ως διαχειριστής στην πολυκατοικία μου επί 25 συναπτά έτη (!!!!!!) και λόγω επαγγέλματος, μπορώ να σας αναφέρω αρκετές ιστορίες τρέλλας/παράνοιας (δεν θέλω όμως να καταχρασθώ τον χώρο)

  3. #17988
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν κάνει αίτηση για σταθερή γραμμή; Θα φέρει γραμμή utp στο σπίτι του ή μόνος του ή με ηλεκτρολόγο μέχρι κάτω και ο ΟΤΕ θα συνδέσει την πολυκατοικία με το δίκτυο χαλκού.
    Εκανε και εφαγε ακυρο απο τον ΟΤΕ..

    Το κτιριο δεν εχει υποδομη για χαλκο και η κατασκευαστρια εταιρια δεν θελει εξωτερικες παρεμβασεις...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  4. #17989
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν κάνει αίτηση για σταθερή γραμμή; Θα φέρει γραμμή utp στο σπίτι του ή μόνος του ή με ηλεκτρολόγο μέχρι κάτω και ο ΟΤΕ θα συνδέσει την πολυκατοικία με το δίκτυο χαλκού.
    οτι και να κανει εκει θελει εγκριση απο πολυκατοικια και διαχειριση, το ειχα ψαξει και εγω για την γραμμη ΟΤΕ αυτο και ειχα κολλησει εκει λογω ιδιοκτητων γιατι εγω κανω διαχειριση, μαλιστα ο ιδιος ο ΟΤΕ το ζητησε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δειτε την αντιθετη πλευρα...
    Φιλος μπηκε σε καινουργιο διαμερισμα σε καινουργια πολυκατοικια (11/2023 τελειωσε)...
    Δεν εχουν περασει χαλκο στα διαμερισματα αλλα οπτικες ινες...
    Αλλα στην περιοχη δεν εχει περασει κανενας παροχος ακομα δικτυο......
    Οποτε τωρα δεν μπορει να βαλει σταθερη γραμμη και παει αναγκαστικα σε λυση 5G router..
    Υπάρχει και η λυση του starlink.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανε και εφαγε ακυρο απο τον ΟΤΕ..

    Το κτιριο δεν εχει υποδομη για χαλκο και η κατασκευαστρια εταιρια δεν θελει εξωτερικες παρεμβασεις...
    shit happens....ο αδερφος μου ειναι μονοκατοικια στο περιστερι και δεν υπαρχει ζευγος και στον τοιχο του εχει κουτι οτε σε αλλη πολυκατοικια συνδεση!!! υπαρχει καμπινα cosmote στα 20-25 μετρα και δεν δινουν οπτικη, περιμενουμε ιναλαν δεν υπαρχει ουτε για πλανο...
    εμεινε με ενα προγραμμα vodafone 4G καιρο τωρα με περιορισμο και στα gb.

    Noμιζω παντως αμα το ψαξει δεν ειναι νομιμο να μην δινουν για χαλκο εφοσον δεν υπαρχει αλλη καλυψη σταθερης γραμμης.
    Δεν μπορουν δλδ να του το απαγορευσουν, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος 100% θελει ψαξιμο.

  5. #17990
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Ως διαχειριστής στην πολυκατοικία μου επί 25 συναπτά έτη (!!!!!!) και λόγω επαγγέλματος, μπορώ να σας αναφέρω αρκετές ιστορίες τρέλλας/παράνοιας (δεν θέλω όμως να καταχρασθώ τον χώρο)
    Έπρεπε να δεις πριν καμιά 10ετία που πρωτο-βάλαμε Cosmote TV μέσω δορυφόρου. Η γειτόνισσα από πάνω μας είχε κάνει ολόκληρη ιστορία γιατί το νεογέννητο παιδί της θα πάθαινε καρκίνο από τις ακτίνες του δορυφορικού πιάτου. Επέμενε ότι πρέπει να τοποθετούνται τουλάχιστον 500 μέτρα μακριά από τα σπίτια. Στο τέλος το συνήθισε και έβαλε και αυτή μετά από λίγο καιρό.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  6. #17991
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Noμιζω παντως αμα το ψαξει δεν ειναι νομιμο να μην δινουν για χαλκο εφοσον δεν υπαρχει αλλη καλυψη σταθερης γραμμης.
    Δεν μπορουν δλδ να του το απαγορευσουν, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος 100% θελει ψαξιμο.
    Καθολικός πάροχος είναι η nova. Μόνο η nova είναι υποχρεωμένη να σε συνδέσει στο δίκτυο οπωσδήποτε αλλά το κάνουν συνήθως μέσω δορυφόρου. Ο ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος να σε συνδέσει στο δίκτυο χαλκού από το 2017. Κοίτα και αυτό https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CF%84%CE%B7

  7. #17992
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    shit happens....ο αδερφος μου ειναι μονοκατοικια στο περιστερι και δεν υπαρχει ζευγος και στον τοιχο του εχει κουτι οτε σε αλλη πολυκατοικια συνδεση!!! υπαρχει καμπινα cosmote στα 20-25 μετρα και δεν δινουν οπτικη, περιμενουμε ιναλαν δεν υπαρχει ουτε για πλανο...
    εμεινε με ενα προγραμμα vodafone 4G καιρο τωρα με περιορισμο και στα gb.
    Η αίτηση για νέα γραμμή ακυρώνεται μετά από 2 μήνες νομίζω
    Αν κάνεις αίτηση και μέσα σε 2 μήνες δεν βρεθεί άκρο, αν δεν ξανακάνεις στο καπάκι αίτηση και κάνει κάποιος άλλος, παίρνει προτεραιότητα αυτός.
    Το έχει κάνει αυτό ο αδερφός σου ή περιμένει ακόμη από την πρώτη αίτηση. Γιατί αν περιμένει ακόμα από την πρώτη αίτηση, αυτή απλά πλέον δεν ισχύει
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #17993
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Θα κάνω μία τελευταία ανάρτηση εδώ για το θέμα που φάγαμε κανα 2 σελίδες.
    Μια περίπτωση όπου κατά την γνώμη μου είναι άψογη η τοποθέτηση του κουτιού της Ιναλαν. Ακόμα και το κουτί αερίου όμως είναι πιο "κομψό".
    - Πρόκειται όμως για σχετικά καινούργια πολυκατοικία (δεκαετίας)
    - Καμία εταιρία (εδώ μιλάω και για τις άλλες) δεν θα κάνει "βλακείες" εάν υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης του κουτιού τόσο λειτουργικά όσο και αισθητικά σε κατάλληλο σημείο.
    - Εάν υπάρχει σωστή διαχείριση που θα συνεργασθεί εποικοδομητικά μαζί τους
    - Σε άλλο νήμα διάβασα ότι ο διαχειριστής (?) ζήτησε από το συνεργείο του ΟΤΕ να περάσει τις ίνες μέσα από μία κατασκευή που περνάνε και οι σωλήνες θέρμανσης. Όταν δε αρνήθηκαν εξαγριώθηκε....απόλυτα λογικό κατά την άποψή του.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  378,6 KB 
ID: 254030

  9. #17994
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθολικός πάροχος είναι η nova. Μόνο η nova είναι υποχρεωμένη να σε συνδέσει στο δίκτυο οπωσδήποτε αλλά το κάνουν συνήθως μέσω δορυφόρου. Ο ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος να σε συνδέσει στο δίκτυο χαλκού από το 2017. Κοίτα και αυτό https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CF%84%CE%B7
    καλημερα το γνωριζω απαντησα βαση τις δικες μου εμπειριες απο παλια και τοτε ειχαμε ΟΤΕ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αίτηση για νέα γραμμή ακυρώνεται μετά από 2 μήνες νομίζω
    Αν κάνεις αίτηση και μέσα σε 2 μήνες δεν βρεθεί άκρο, αν δεν ξανακάνεις στο καπάκι αίτηση και κάνει κάποιος άλλος, παίρνει προτεραιότητα αυτός.
    Το έχει κάνει αυτό ο αδερφός σου ή περιμένει ακόμη από την πρώτη αίτηση. Γιατί αν περιμένει ακόμα από την πρώτη αίτηση, αυτή απλά πλέον δεν ισχύει
    καλημερα το γνωριζει ναι ισχυει εκανε συνεχεια και τελικα βαρεθηκε και τα παρατησε. Περιμενουμε την ιναλαν να φτασει εκει αλλα πολυ χλωμο ισως και για πολλα χρονια ακομα...

  10. #17995
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Δείτε και στην Θεσσαλονίκη που έσκασε αγωγός της ΕΥΑΘ (πάλι !!!) απέναντι από το MACEDONIA PALACE (πλημμύρισε ο τόπος). Δεν ξέρω εάν υπάρχει Ιναλαν εκεί, αλλά θα φταίει η Ιναλαν εάν υπάρξει διακοπή Ιντερνετ (λογικά θα σκάψουν εκεί)? Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα σε όλη την πόλη.

  11. #17996
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    https://www.adslgr.com/forum/threads...26#post7541226

    Η Inalan με εκπλήσσει θετικά αρκετά συχνά.
    OK boomer

  12. #17997
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Έχω να πω πως, όσο και να μου αρέσει να γκρινιάζω για την γενικότερη εικόνα του δικτύου, από την ημέρα που συνδέθηκα κανένας από τους δύο κύριους φόβους που είχα αρχικά (αξιοπιστία και απόκριση) δεν έχει επιβεβαιωθεί.
    Είχα μία διακοπή όταν είχε πέσει όλη η Αθήνα πριν κάτι μήνες αλλά εκτός αυτού δεν έχει κάνει κιχ.
    Η απόκριση όταν πρώτο-μπήκα ήταν χειρότερη της Cosmote σε πολλούς προορισμούς αλλά βλέπω ότι η Inalan έχει αξιοποιήσει πολύ καλά συνεργασίες με exchanges και neutral providers για να βελτιώσει τους χρόνος σε επίπεδα που φτάνουν ή ακόμα και περνάνε τον Μεγάλο Πράσινο.

    Ας καταφέρουν να μου κάνουν σωστά provision το IPv6 τώρα και θα είμαι 100% ικανοποιημένος, έχει βελτιωθεί η κατάσταση από την τελευταία φορά που δοκίμασα πάντως καθώς τώρα παίρνω κανονικά και prefix και address. Απλά δεν routάρεται τίποτα λογικά επειδή δεν λαμβάνω έγκυρη (ή καθόλου κάποιες φορές) default gateway address.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  13. #17998
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγω απο το 19 που εχω ειμαι 100% ευχαριστημενος και ουτε διακοπες βασικα εχω παρατηρησει ιδιαιτερα (μπορει να γινονται οταν λειπω) αλλα γκρινιαζω μερικες φορες οπως και αλλοι για τις εγκαταστασεις της οπτικης ινας σε διαδρομες προς τα σπιτια και στους δρομους και πεζοδρομια λογω βαθους κτλ.
    Αλλα οσα χρονια την εχω ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτέ μου σε ιντερνετ σε ping, ταχυτητες, επιδοσεις, αξιοπιστια και χρονους επισκευης πχ οταν μου την χαλασε ο γειτονας απο πανω μου καταλαθος, την επομενη μερα μεχρι το μεσημερι ειχε αλλαχτει ολη απο το ρουτερ μου μεχρι το κουτι στην πολυκατοικια.

  14. #17999
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Πέρα από τα ping, την ταχύτητα, τις επιδόσεις , την αξιοπιστία και τους χρόνους επισκευής που ανέφερε πιο επάνω ο φίλος @Nikiforos, να και ίσως ένας επιπλέον λόγος να προτιμήσει κάποιος την Inalan
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  photo_2024-02-16_14-49-06.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  31,6 KB 
ID: 254055

  15. #18000
    Εγγραφή
    02-11-2020
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί το συγκεκριμένο ρούτερ έχει μόνο την μπάντα στα 2,4 Ghz και δεν πάει παραπάνω. Μπορείς να ζητήσεις αλλαγή εξοπλισμού και να σου φέρουν ένα πιο καινούργιο που θα έχει 4 πόρτες στα 1000 και wifi με 5Ghz όπου θα πιάνεις σίγουρα παραπάνω. Το πρόβλημα με την μπάντα στα 5Ghz είναι ότι δεν έχει κάλυψη. Δίνει ταχύτητα αλλά κοντά στο ρούτερ και όχι με εμπόδια και τοίχους ανάμεσα.

    - - - Updated - - -
    Το περιεργο ομως ειναι πως τα επιανα τα 45-50 με 20hz και ενω το γυρισα σε 40hz πιανω ακριβως το ιδιο, καμμια αυξηση. Δεν ειναι θεμα για τεχνολογια n;

Σελ. 1200 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 11801190119511981199120012011202120512101220 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας