Σελ. 950 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 930940945948949950951952955960970 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.236-14.250 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #14236
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    GPON υλοποίηση έχουν κι οι υπόλοιποι στο FTTH στην Ελλάδα, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουμε ακόμα να κόβεται μια οπτική πχ στη Ν.Σμύρνη και νά έχουν πρόβλημα 4-5 άλλοι δήμοι.
    Αυτο πρεπει να ειναι απο κεντρικο κορμο οχι οπτικη ινα καποιου πελατη. Θεωρω ο φιλος που ειχε γραψει πριν εννοει αν κοπει η διαδρομη πχ σε εμενα, μετα δεν θα εχουν οι αλλοι μετα απο εμενα.
    Πχ εγω απο τον κεντρικο κορμο αν θυμαμαι καλα ειμαι στον 6ο κατανεμητη, αν κοπει η διαδρομη πχ στον 4ο δεν θα εχω και εγω και οι επομενοι σωστα?
    Δεν παρακολουθω ουτε γνωριζω πως ειναι η τοπολογια οπτικων ινων αλλων παροχων FTTH.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα 10 Gbps τώρα θα πρέπει να πάνε σε άλλη τεχνολογία..

    Να δούμε πως θα το δώσουν αυτό..
    Εχει γινει ανακοινωση για 10? μεχρι για 1 εχω δει εγω.

  2. #14237
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο πρεπει να ειναι απο κεντρικο κορμο οχι οπτικη ινα καποιου πελατη. Θεωρω ο φιλος που ειχε γραψει πριν εννοει αν κοπει η διαδρομη πχ σε εμενα, μετα δεν θα εχουν οι αλλοι μετα απο εμενα.
    Πχ εγω απο τον κεντρικο κορμο αν θυμαμαι καλα ειμαι στον 6ο κατανεμητη, αν κοπει η διαδρομη πχ στον 4ο δεν θα εχω και εγω και οι επομενοι σωστα?
    Ναι δεν έγραψα για απλή ίνα πελάτη.

    Εχουμε δει ουκ ολίγες φορές στο topic να κόβεται συχνά "κεντρικός κορμός" και να επηρεάζονται κι άλλοι δήμοι πέρα από αυτόν που έγινε η ζημιά.

    Όπως γράφτηκε πιο πάνω είναι θέμα του τρόπου επέκτασης της Inalan, αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν είναι κι αντίστοιχα βαθιά τοποθετημένη όπως των άλλων παρόχων.

    Ειναι αρνητικά της σημεία και πρέπει να επισημαίνονται.

  3. #14238
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι γιατι ο κεντρικος κορμος δινει και σε αλλες περιοχες προφανως. Πχ αν κοπει στην Μεταμορφωση θα μεινουμε και αλλοι κατω.
    Κανονικα θα επρεπε να εχει εναλλακτικες διαδρομες.

  4. #14239
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, ίσως έγινε λόγω κακής συνεννόησης, ίσως ο υπάλληλος του τηλεφωνικού κέντρου μπερδεύτηκε, όλοι μπορούμε να κάνουμε λάθος. Σας ζητήσαμε τα στοιχεία σας, να το δούμε σαν μεμονωμένο περιστατικό, και να επικοινωνήσουμε μαζί σας για τις λεπτομέρειες της προσφοράς αν σας ενδιαφερει



    Εμείς ζητάμε τα στοιχεία σας,ώστε να λύσουμε αποτελεσματικά το πρόβλημα που ενδέχεται να υπάρχει.
    Στο fb κάνετε μία ανάρτηση. Το παιδί είπε μετά από επικοινωνία είπε ότι είναι ο πρώτος στο box. Εμείς ρωτήσαμε αν ισχύει αυτό για ΟΛΟΥΣ όσους πληρούν αυτήν την προϋπόθεση. Άρα ποιος ο λόγος επικοινωνίας με εσάς; Απλά και ξεκάθαρα τι ισχύει. Δηλαδή θα πρέπει να παίρνει ο καθένας να σας ενοχλεί για τις προϋποθέσεις που ισχύει για τη προσφορά;

  5. #14240
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει γινει ανακοινωση για 10? μεχρι για 1 εχω δει εγω.
    Και σε άρθρα σε sites και στα "κανάλια" της Inalan..

    https://www.facebook.com/inalan.gr/p...pAn3hqdwJgAqvl
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #14241
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deanoh7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @griniaris & @Andreaslar (με σειρά ποσταρίσματος)
    Δεν αμφιβάλω με αυτά που λέτε (κι εγώ έχω θεματάκια που δεν είναι επί του παρόντος), αλλά αφού τα λέτε που τα λέτε, δε γίνεστε και πιο συγκεκριμένοι για τους "εξωγενείς" και τους "τρίτους" μπας και το λύσουμε το θέμα των αποσυνδέσεων?

    @INALAN TEAM
    Τόσα και τόσα μηνύματα έχουν γραφτεί γι' αυτές τις διακοπές/αποσυνδέσεις και δεν έχετε πάρει θέση ούτε μια φορά σ' ένα πρόβλημα που συνεχίζει να υπάρχει.
    Θα έπρεπε εσείς να έχετε ρωτήσει αυτό που ρωτάω τους συμφορουμίτες μου.
    Όπως γράφτηκε από τον griniaris "ΟΜΩΣ οταν βαζεις οπτικη ινα , ειναι για να απαλλαγεις απο τα προβληματα του χαλκου , και να απολαυσεις σταθερη και γρηγορη γραμμη ."
    Να σας παρακαλέσω να ξαναδιαβάσετε τη τελευταία πρόταση προτού μας δώσετε μια υπερ-ενθουσιώδη απάντηση?

    Όταν το έγραψα αυτό, εννοούσα τις αποσυνδέσεις χωρίς να έχει γίνει ζημιά στην ίνα από συνεργεία τρίτων. Γι' αυτά έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές.
    Π.χ. μου διακόπτεται ξαφνικά το voip (όχι από τις εταιρείες που συνεργάζεται η Inalan και τσεκάροντας στο log του ZTE με DMZ στο HUAWEI της εταιρείας ότι είναι το internet κι όχι κάτι άλλο) και άρα διακόπτεται το τηλεφώνημα και πρέπει να ξαναπάρω/πάρουν. Ή διακόπτεται ενώ κατεβάζω κάτι και επανέρχεται σε μερικά δεύτερα έως και λεπτό ή διακοπές σε κάποιο βίντεο που βλέπω στο YT. (Το τελευταίο το ψάχνω ακόμη και δεν είμαι σίγουρος αν φταίνε οι αποσυνδέσεις ή το Firefox).
    Σίγουρα δεν είναι το τέλος του κόσμου, αλλά είναι σπαστικό και γι' αυτό παρέθεσα το σχόλιο του griniaris, που είναι όλη η ουσία του FTTH, στη βάση του τουλάχιστον.

  7. #14242
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε άρθρα σε sites και στα "κανάλια" της Inalan..

    https://www.facebook.com/inalan.gr/p...pAn3hqdwJgAqvl
    καλημερα, thanks δεν το ειχα προσεξει.

  8. #14243
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Καλημέρα. Πολίχνη Θεσσαλονίκης είμαστε κάτω;;

  9. #14244
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Homer_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Πολίχνη Θεσσαλονίκης είμαστε κάτω;;
    Ναι, το έχουν αναφέρει ήδη πολλά άτομα στο Telegram και είπαν από την Inalan ότι ακόμα περιμένουν ενημέρωση για το πρόβλημα.

  10. #14245
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μας εχουν ταράξει στις αποσυνδέσεις στη Θεσσαλονίκη, Κορδελιο.
    Απο το προηγουμενο Σεπτέμβριο που έβαλα Inalan έχω σχεδον κάθε μήνα πολύωρες διακοπές τα πρωινά και κάποιες φορές και παραπάνω απο μια φορά τον μήνα.
    Ειναι ιδαίτερα ενοχλητικό ειδικά για κάποιον δουλεύει απομακρυσμένα.

    Πρέπει να δουλέψει η Inalan αρκετά ώστε να αυξήσει το avaliability των υπηρεσιών της που δεν ειναι και τζάμπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kallileo : 08-09-22 στις 10:36.

  11. #14246
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Σήμερα το πρωί στο δίκτυο της Θεσσαλονίκης προέκυψε δυσλειτουργία.
    Μετά τον έλεγχο του εξοπλισμού μας, διαπιστώθηκε ότι η βλάβη δεν οφείλεται στο δίκτυο μας, αλλά στον εξωτερικό πάροχο.
    Παρακαλούμε λάβετε υπόψιν ότι συνεργαζόμαστε με τον εξωτερικό πάροχο για την επίλυση αυτού του ζητήματος το συντομότερο δυνατό.
    Μόλις έχουμε ενημέρωση, θα σας ειδοποιήσουμε. Ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση.

    - - - Updated - - -

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

    Σήμερα στη Θεσσαλονίκη, υπήρξε διακοπή υπηρεσιών, χωρίς να μπορέσουμε να εντοπίσουμε την αιτία, διότι όλα τα μηχανήματα και συνδέσεις της Inalan δεν έδειχναν να έχουν κάποιο θέμα.

    Ύστερα από ελέγχους, αποδείχτηκε ότι η διακοπή οφείλεται στο εξωτερικό μας παροχο Cogent.

    Θα θέλαμε να ανακοινώσουμε ότι το πρόβλημα δεν έχει λυθεί από τη μεριά του εξωτερικού μας παρόχου Cogent, χωρίς περαιτέρω ενημέρωση από την συγκεκριμένη εταιρεία, με αποτέλεσμα να συνεχίζονται προβλήματα στην πρόσβαση στο διαδίκτυο.

    Όλοι οι συνδρομητές μας είναι συνδεδεμένοι στο εναλλακτικό μας πάροχο Lancom, τον οποίο και ευχαριστούμε για τη συνεργασία και εξυπηρέτηση.

    Κάνουμε τα πάντα, ώστε οι συνδρομητές μας να εξυπηρετηθουν άμεσα και με αποτελεσματικότητα.

    Μας συγχωρείτε για την ταλαιπωρία και ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

    P.S. όσοι έχουν κάποιο θέμα με τη σύνδεση, παρακαλούμε πολύ να μας αποστείλετε τον αριθμό της συνδρομής σας με ένα μήνυμα.

    INALAN TEAM

  12. #14247
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ελπίζω σύντομα η Inalan να εξετάσει και τυχόν νέες συνεργασίες για διεθνή κυκλώματα.

    * Βλέπε Islalink.. κάποια αναφορά πρέπει να είχε γίνει κατά την παρουσίαση της νέας συνεργασίας με την ZTE και τις νέες γραμμές 10 Gbps.
    ** Υπήρχε χάρτης με την Islalink σε φωτογραφία που ανέβηκε από την εκδήλωση στο Facebook της Inalan.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #14248
    Εγγραφή
    08-01-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το έχουν αναφέρει ήδη πολλά άτομα στο Telegram και είπαν από την Inalan ότι ακόμα περιμένουν ενημέρωση για το πρόβλημα.
    αυτά έλεγα χθες... εχει γεμίσει το θέμα... απο τις 950 σελίδες, οι 930 γράφουν inalan κάτω ...διακοπή inalan Θεσσαλονίκη, διακοπή inalan μεταμόρφωση...
    είμαι χωρίς νετ 2 ωρες..5 ωρες 2 μερες και πάει λέγοντας, η εταιρία inalan είναι για τα πανηγύρια!!!
    ήμουν από τους πρώτους που είχα πριν χρόνια και δεν έχει αλλάξει τίποτα μέχρι στιγμής, τα ίδια μέχρι και σήμερα... οτι να νε πραγματικά!!!

  14. #14249
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Αγαπητοί συνδρομητές!

    Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως σήμερα ένα τμήμα της όμορφης πόλης αντιμετωπίζει πρόβλημα με τη σύνδεση του. Ύστερα από ελέγχους το πρόβλημα έχει εντοπιστεί και οφείλεται στη βλαβη από εργασίες για παροχή αερίου. Τα συγκεκριμένα έργα γίνονται σε μεγαλύτερο βάθος, απ' ότι κατασκευάζουμε εμείς οι πάροχοι τηλεπικοινωνίων τα δίκτυά μας. Δυστυχώς είναι αναπόφευκτο και είναι και άλλες γραμμές στο ίδιο σημείο, άλλων παρόχων.
    Μόλις μας ενημέρωσαν για 4-5 ώρες ότι θα χρειαστούν για την αποκατάσταση.Με επιφύλαξη.
    (περιοχές - Ελευθέριο Κορδελιό, Άνω Ηλιούπολη και τμήμα του Ευόσμου Θεσσαλονίκης).

    Προτεραιότητα μας είναι να προσφέρουμε ποιοτικές υπηρεσίες, όμως δυστυχώς κάποιες μέρες συμβαίνει κάτι απρόοπτο, και καταλαβαίνουμε τη δυσαρέσκεια σας, διότι είναι δεύτερη μέρα στη σειρά.

    Ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία σας.

  15. #14250
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Ομορφη και ερωτικη πολη θα συμπληρωνα
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

Σελ. 950 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 930940945948949950951952955960970 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας