Σελ. 648 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 628638643646647648649650653658668 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.706-9.720 από 18362

Θέμα: Inalan

  1. #9706
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Επειδή ειπώθηκε ότι κάθε εταιρία πουλάει με τους όρους της, να πούμε ότι και η άρνηση παροχής υπηρεσιών είναι αδίκημα νομίζω.

    ΥΓ: "Εμείς" μαλώνουμε εδώ και στο τέλος θα έρθει Post Που λέει ότι βρέθηκε λύση και θα ισχύει "το δυο κόκοροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα"

  2. #9707
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε τα παραδειγματα και πες μας ποιος ειναι ο νομος.
    Αλλο το τι φανταζεσαι κι αλλο το τι ισχυει.
    Δεν έχει νόμο. Ότι θέλεις αγοράζεις. Αν είσαι εταιρεία απλά δικαιολογείς τα έξοδα. Ο πάροχος θα εκδώσει απόδειξη η τιμολόγια ανάλογα με το τί είδους πρόσωπο είναι ο αγοραστής. Και ο ιδιώστης μπορεί να ζητήσει τιμολογιο. Δεν το δικαιολογεί όμως οπότε του είναι άρχηστο
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  3. #9708
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    θα μπορούσε ισως κάποιος admin να τα μεταφερει όλα σε νεο θεμα "Διακοπή συνδεσης Inalan" ή κάτι τέτοιο ?

  4. #9709
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bazzil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει νόμο. Ότι θέλεις αγοράζεις. Αν είσαι εταιρεία απλά δικαιολογείς τα έξοδα. Ο πάροχος θα εκδώσει απόδειξη η τιμολόγια ανάλογα με το τί είδους πρόσωπο είναι ο αγοραστής. Και ο ιδιώστης μπορεί να ζητήσει τιμολογιο. Δεν το δικαιολογεί όμως οπότε του είναι άρχηστο
    σε παρακαλώ πολύ φίλε μου για πες μου ποια επιχείρηση/εταιρεία θα σου κόψει εσένα ως ιδιώτη τιμολόγιο αν δεν τις δώσεις στοιχεία επιχείρησης/εταιρείας

    γιατί εγώ δεν γνωρίζω καμία επιχείρηση/εταιρεία να μου κόψει τιμολόγιο εφόσον είμαι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) αν όμως της δώσω τα στοιχεία της επιχείρησης/εταιρείας (όπου εργάζομαι) τότε το κόβει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνει επαγγελματική χρήση, είναι υποχρεωμένος όμως να πάρει επαγγελματκό πακέτο?
    αν κάνει επαγγελματική χρήση

    ναι είναι υποχρεωμένος να πάρει επαγγελματικό πακέτο γιατί αν χρησιμοποιεί το οικιακό πακέτο παραβιάζει τους όρους χρήσης της σύμβασης/συμβολαίου του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε τα παραδειγματα και πες μας ποιος ειναι ο νομος.
    Αλλο το τι φανταζεσαι κι αλλο το τι ισχυει.
    δεν είμαι νομικός/δικηγόρος

    μπορώ να ρωτήσω όμως το νομικό τμήμα της εταιρείας όπου εργάζομαι απλά αυτό θα γίνει μετά την 01/07 καθώς τώρα είμαι σε άδεια και θα σου πω ποιος νόμος το λέει.

  5. #9710
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Όλες. Ο ιδιώτης έχει ΑΦΜ και μπορεί να πάρει τιμολόγιο εφόσον το ζητήσει. Απλά δεν μπορεί να το δικαιολογήσει ως έξοδο και η εταιρεία δεν θα το περάσει στο ΚΕΠΥΟ παλιό, ΜΥΦ νέο. Δεν υπάρχει κάτι που να εμποδίζει τον ιδιώτη να πάρει τιμολόγιο.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  6. #9711
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Πάντως ο φίλος μας δεν μας ειπε την στοιχειοθέτηση της inalan όσο αφορά την καταγγελία της σύμβασης.

    Θεωρώ ότι πρέπει μια καταγγελία έχει πάνω τα στοιχεία/αποδείξεις που την στοιχιοθέτουν και τα οποία ήρθαν νομιμα στα χέρια του καταγγέλλοντος.

    Πάντως έχουμε γίνει λαϊκό δικαστήριο εδώ, αντί ο φίλος μας να ζητήσει επίσημη αιτιολόγηση και αν δεν ισχύει κάτι να κάνει αυτός καταγγελία σε EETT και όχι δημοσιοποίηση με την μία (προσωπική αυστηρά γνώμη).

  7. #9712
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Το σωστό είναι αυτό που γράφεις.
    Άσχετο αλλά νομίζω οτι πρέπει να βάλουν like στα ποστ
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  8. #9713
    Εγγραφή
    13-03-2007
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Router
    Emb Router- Ζαντολ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ο φίλος μας δεν μας ειπε την στοιχειοθέτηση της inalan όσο αφορά την καταγγελία της σύμβασης.

    Θεωρώ ότι πρέπει μια καταγγελία έχει πάνω τα στοιχεία/αποδείξεις που την στοιχιοθέτουν και τα οποία ήρθαν νομιμα στα χέρια του καταγγέλλοντος.

    Πάντως έχουμε γίνει λαϊκό δικαστήριο εδώ, αντί ο φίλος μας να ζητήσει επίσημη αιτιολόγηση και αν δεν ισχύει κάτι να κάνει αυτός καταγγελία σε EETT και όχι δημοσιοποίηση με την μία (προσωπική αυστηρά γνώμη).



    Καλησπέρα,

    Το ξαναλέω.

    1) Ζήτησα αναβάθμιση της γραμμής μου μετά από 4+ χρόνια σαν πελάτης στο οικιακό πακέτο, με αφορμή την δωρεάν αναβάθμιση. Ήρθε τεχνικός στο χώρο μου είδε ότι είδε (ναι έχω πολλά μηχανήματα και πολλά μαύρα κουτιά) και μου λέει θα σας καλέσουν σχετικά με την αναβάθμιση γιατί πρέπει να αλλάξετε και router.

    2) Μερικές μέρες μετά με παίρνει μια κοπέλα και μου λέει ότι ο τεχνικός τους είδε μηχανήματα στον χώρο μου (servers) και είναι πολιτική της εταιρείας όταν υπάρχουν servers στον χώρο, να δίνει μόνο το business πακέτο. Διαμαρτυρήθηκα και ζήτησα να μιλήσω με τεχνικούς για να με ενημερώσουν σχετικά με το ζήτημα και πως κατάλαβε ο τεχνικός τους ότι οι 100 servers που έχω είναι επαγγελματική δραστηριότητα και μάλιστα ότι σχετίζεται με την σύνδεση της INALAN. Απάντησε ότι θα με πάρουν τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα. ΠΟΤΕ δεν πήραν.

    3) Στέλνω επίσημα email στο οποίο και αναφέρω τα ανωτέρω και ταυτόχρονα ζητάω επίσημη αιτιολόγηση και τα στοιχεία του τεχνικού γιατί καταστρατήγησε την εμπιστοσύνη μου κατα την εισοδο και παραμονή του στον χώρο μου και μετέφερε στην εταιρεία του διάφορα στοιχεία για εμένα όπως τι έχω στον χώρο μου, πως είναι διαμορφωμένος κλπ. Επίσης με πήραν τηλέφωνο από άλλο τμήμα της εταιρείας οπότε αυτά που μεταφέρθηκαν χωρίς την δική μου συναίνεση και χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι είναι (μήπως και ο κωδικός του συναγερμού που άνοιξα?) καταγράφηκαν κάπου (database) που είναι εσωτερικά – εξωτερικά επεξεργάσιμη … από ποιους?

    4) Το επόμενο που έλαβα είναι το γνωστό email χωρίς καμία άλλη στοιχειοθέτηση παρα μόνο σχετικά με τα αρθρα 5-6 κλπ.

    5) Ξανά προσπάθησα να μιλήσω με κάποιον αλλά εις μάτην. Άλλωστε έχω και πάρα πολλές άλλες δουλείες και δεν μπορώ να ασχολούμαι συνέχεια με το θέμα.

    Δεν είναι θέμα χρημάτων ή υπηρεσίας ( έχω και διάφορες άλλες συνδέσεις αφού λόγο δουλείας είμαι συνδεδεμένος μόνιμα με INMARSAT Satellite). Βασικά η INALAN για μένα είναι το NETFLIX και ταινέιες. Απλά ένιωσα ότι με δουλεύουν.
    Δέχομαι στα ίσια να μου πούνε ότι δεν με θέλουν σαν πελάτη. Είναι εταιρεία και έχουν κάθε δικαίωμα. Και εγώ αν κάποιος πελάτης δεν μου αρέσει το πουκάμισο που φοράει τον κόβω. Είναι επισης δικαίωμα μου.

    Απλά μου την έδωσε ο τρόπος.

    Ευχαριστώ.
    Dum Vivimus Vivamus

  9. #9714
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλημέρα σε όλους,

    Διαβάζω από χτές διάφορες απόψεις. Τον ενδιαφέρον ήταν σε ένα απόσπασμα από τους όρους χρήσης που διάβασα... Όμως ξέρουμε την μια πλευρά του θέματος.
    Δεν έχω ακούσει την άποψη της INALAN στο θέμα που έχει προκύψει και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα να την την διαβάσω..Εφόσον διαβάζουν το νήμα θα ήθελα το σχόλιο τους.

    Διάβασα το site και κυρίως την σύμβαση ... Στις παραγράφους 2.1 & 5.4 αναγράφονται πράγματα που αφορούν επαγγελματική χρήση... Όμως δεν είναι ξεκάθαρο στον πελάτη τι ακριβώς έννουν. Οι παράγραφοι που αναφέρω αναφέρονται κυρίως στο μην κάνεις π.χ hosting πράγματα και να εισπράττεις λεφτά.. Βέβαια αν εγώ δεν εισπράττω λεφτά από το προσωπικό μου π.χ site.. Είναι θολό και να είναι επίτηδες θολό για να το κρίνει η εταιρεία κατά περίπτωση ... Επίσης δεν υπάρχουν οι όροι της επαγγελματικής σύμβασης ... Προφανώς και αυτοί είναι κατά περίπτωση ...

    Επιμένω όμως ότι καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίσει η INALAN και ο καθένας να βγάλει την άποψη του ...

    Εφόσον διαβάζουν αυτό το νήμα καλό θα ήταν και προς όφελος τους ξεκάθαρα λοιπόν να εξηγήσουν τι θεωρούν επαγγελματική χρήση και τι οικιακή χρήση .. ????

  10. #9715
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Όσο μεγαλώνει η Inalan τόσο θα αυξάνονται οι ειδικές περιπτώσεις όπως του φίλου με τους "ερασιτεχνικούς" servers. Η εταιρία δεν έχει καμία υποχρέωση να απαντήσει εδώ και προβλέπω ότι αν συνεχίσουν οι απαιτήσεις για λογοδοσία (και καλά θα κάνουν) η Inalan απλα θα αποχωρήσει και εμείς θα χάσουμε το πλεονέκτημα να της απευθείας επαφής.

  11. #9716
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο μεγαλώνει η Inalan τόσο θα αυξάνονται οι ειδικές περιπτώσεις όπως του φίλου με τους "ερασιτεχνικούς" servers. Η εταιρία δεν έχει καμία υποχρέωση να απαντήσει εδώ και προβλέπω ότι αν συνεχίσουν οι απαιτήσεις για λογοδοσία (και καλά θα κάνουν) η Inalan απλα θα αποχωρήσει και εμείς θα χάσουμε το πλεονέκτημα να της απευθείας επαφής.
    Λυπάμαι φίλε μου αλλά υπάρχουν αρκετές "ειδικές περιπτώσεις" ανάμεσα στους πελάτες της INALAN εδώ βρίσκονται για να σου απαντήσουν

    Η INALAN πρέπει να απαντήσει αν θέλει να έχει νέους πελάτες στο δύσκολο εγχείρημα της και φυσικά ανθρώπους να την υποστηρίζουν καθώς είναι κάτι διαφορετικό από τους άλλους (πολυεθνικές εταιρείες με τεράστια οικονομική δύναμη και τεχνογνωσία)

    Αν επιλέξει το να αποχωρήσει από την συζήτηση για μένα προσωπικά θα είναι γκολ από τα αποδυτήρια και απλά θα ανοίξει τον δρόμο στους άλλους που θα την οδηγήσουν αργά ή γρήγορα στο να κλείσει σαν εταιρεία.

  12. #9717
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο μεγαλώνει η Inalan τόσο θα αυξάνονται οι ειδικές περιπτώσεις όπως του φίλου με τους "ερασιτεχνικούς" servers. Η εταιρία δεν έχει καμία υποχρέωση να απαντήσει εδώ και προβλέπω ότι αν συνεχίσουν οι απαιτήσεις για λογοδοσία (και καλά θα κάνουν) η Inalan απλα θα αποχωρήσει και εμείς θα χάσουμε το πλεονέκτημα να της απευθείας επαφής.
    Ναι δεν έχει την υποχρέωση να απαντήσει και ότι θέλει κάνει, αλλά πρέπει να απαντήσει για μένα. Η μη απάντησή της δεν εκλαμβάνεται ως θετικό αλλά ως αρνητικό. Ειδικά για αυτούς που ίσως σκέφτονται να γίνουν νέοι πελάτες της εκτός και αν δεν θέλει η δεν την ενδιαφέρει ...

    Για μένα προσωπικά παίζει πολύ ρόλο η άποψή της όχι τόσο ως προς το συγκεκριμένο περιστατικό αλλά προς την πολιτική της.. Μην ξεχνάς ότι είμαστε άνθρωποι του χώρου και σε πολλές περιπτώσεις θετικά ή αρνητικά επηρεάζουμε πελάτες που τελικά πάνε η δεν πάνε κάπου. Επίσης εγώ το σκέφτομαι τελευταία που θα πάω γιατί θέλω μια δεύτερη γραμμή για το σπίτι μου.. Ακόμα στο σπίτι μου έχω ένα Rack με 5 servers και 4 τερματικά !

    Θεωρώ την απάντηση της INALAN αρκετά σημαντική ... και μη απάντηση της ή πιθανή αποχώρηση της θα θεωρηθεί ως έλλειψη σεβασμού προς τους πελάτες της γιατί όλοι στην τελική είμαστε εν δυνάμει πελάτες της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 29-06-20 στις 09:46.

  13. #9718
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιλέξει το να αποχωρήσει από την συζήτηση για μένα προσωπικά θα είναι γκολ από τα αποδυτήρια και απλά θα ανοίξει τον δρόμο στους άλλους που θα την οδηγήσουν αργά ή γρήγορα στο να κλείσει σαν εταιρεία.
    Εννοείται! Οι άνθρωποι έχουν κάνει μια επένδυση εκατομμυρίων αλλά αν δεν απαντάνε σε ενα ειδικό τεχνολογικό forum θα κλείσουν.

  14. #9719
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.772
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο μεγαλώνει η Inalan τόσο θα αυξάνονται οι ειδικές περιπτώσεις όπως του φίλου με τους "ερασιτεχνικούς" servers. Η εταιρία δεν έχει καμία υποχρέωση να απαντήσει εδώ και προβλέπω ότι αν συνεχίσουν οι απαιτήσεις για λογοδοσία (και καλά θα κάνουν) η Inalan απλα θα αποχωρήσει και εμείς θα χάσουμε το πλεονέκτημα να της απευθείας επαφής.
    Προσωπικά θεωρώ λογικό το να είναι ελαστικός σε τέτοιες περιπτώσεις κάποιος (πάροχος ή οτιδήποτε) που θέλει να αποκτήσει (ή να αυξήσει) το μερίδιό του στην αγορά. Συνήθως αυτά γίνονται όταν έχει αποκτήσει μια "θέση", όχι όταν καίγεται να μαζέψει πελάτες...

    Πώς είναι το Netflix που κάνει τα στραβά μάτια στο "Family" Account Sharing...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ThReSh : 29-06-20 στις 10:23.

  15. #9720
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται! Οι άνθρωποι έχουν κάνει μια επένδυση εκατομμυρίων αλλά αν δεν απαντάνε σε ενα ειδικό τεχνολογικό forum θα κλείσουν.
    από την στιγμή που ο θιγόμενος πελάτης είπε την άποψη του

    από την στιγμή που υπάρχουν και άλλοι πελάτες "ειδικές περιπτώσεις"

    η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να πει και την δική της άποψη

    δεν παίζει κανένα ρόλο φίλε μου τι επενδύσεις έχει κάνει μια εταιρεία

    αν αποφεύγει την κριτική και τον διάλογο όπου είναι αυτός

    κακό θα της κάνει και όχι καλό

    γιατί αν ξέρεις την αγορά ο ένας (1) δυσαρεστημένος πελάτης πολύ σύντομα θα γίνουν δέκα (10) δυσαρεστημένοι πελάτες οι οποίοι με την σειρά τους θα γίνουν (100) εκατό δυσαρεστημένοι οι οποίοι με την σειρά τους θα γίνουν (1000) χίλιοι δυσαρεστημένοι και μετά έρχεται το λουκέτο δώρο στην όποια επιχείρηση.

    γιατί στο διαδίκτυο όπου βρίσκεται η δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα (τεχνολογικού περιεχομένου) το παρακολουθούν ήδη πελάτες της αλλά και υποψήφιοι πελάτες της

Σελ. 648 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 628638643646647648649650653658668 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας